Μετάβαση στο περιεχόμενο

GC ΦΑΝΖΙΝ


lunatic

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
GC ΦΑΝΖΙΝ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
ΑΥΤΟΕΚΔΟΣΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
04-2009
Εξώφυλλα:
5 + 5 Οπισθόφυλλα + 1 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
5
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Πολυθεματικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
24 (1), 60 (2), 106 (3), 52 (5)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Επιμέλεια:
Νικόλαος Κοντοδήμος (ή θείος ή germanicus21 ή Germ ή γιεγιές)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190248
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Άντε μείναν και γύρω στα 8 κομμάτια :P :P :P

 

νομίζεις :) αυτό μπορεί να αλήθευε γύρω στις 9 το βράδυ. :) πλέον...... :D

 

Εγώ θα αρκεστώ κλείνοντας στο ότι η καλύτερη απόδειξη για το αν είναι καλό είναι το πόσο επιτυχημένη ήταν η παρουσία του fanzine αυτού στην comicdom 2009 όπου τα τευχάκια έφυγαν σχεδόν όλα!!!!!

 

για να γίνω λίγο κυνικός (όχι ότι δεν χάρηκα που περπάτησε... έχω γίνει αλοιφή με το πως πήγε και με μερικά από τα όσα ειπώθηκαν παρουσία μου :) ) και ακριβολόγος, έτυχε ευρύτατης και καθολικής στήριξης από το φόρουμ. :cool::thanks::flower2: απ'ότι καταλαβαίνω βέβαια, σαφώς και πήραν και άτομα εκτός φόρουμ, και σαφώς και ήταν περισσότερα από εκείνο το "ε, δεν θα πάρουν και καμιά 20αριά διάφοροι στο κόμικντομ" που έλεγα στην αρχή.

 

φαντάζομαι ότι μιλάω και για τους 7 που συμμετείχαμε όταν λέω ότι ελπίζουμε να το χαρείτε όσο και εμείς :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ τίτλος τόπικ "gc φανζιν 1"... χμ... δλδ το επόμενο θα λέγεται "μπαταρίες με λίθιο 2"? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και τα βασικά τα είπε ο Λου :D κάποια λογάκια ακόμα (θα είμαι λακωνικός σαν τον :germ: ...νααατ :lol: ):

 

Τρελό :respect: σε όλες (Αριάδνη σουρεάλ και όχι μόνο ομορφιά 5D και βάλε) και όλους (Μάνος με σήμα το μανιτάρι της μη αντικαπνιστικής, Bad-WTF???-painter Αλέξανδρος, Lord Makro Κχχχχ, Καπετάν Νικ εεε Tiberius Claudius Caesar Augustus Germanicus, Μπάμπης δε μαγκνίφισεντ Τσάκμαν, ένας ξεκάρφωτος πλην τίμιος guest inker :D ) καθώς και τις επικές μελωδίες που ακούγαμε (οκ, και λίιιιγη trance post-5259-1223477977.gif) για την αποπεράτωση της ιστοριούλας μας ώστε να βγει ένα αξιοπρεπές κομμάτι ενός ευρύτερου φανζινοπάζλ.... true story!!!!!!!!post-5259-1221686051.gif

 

Προσωπικά διαβάζοντάς το έμεινα! Ειδικά ως αναγνώστης!!! Και εάν αναρωτιέστε αν είναι από τις περιπτώσεις που λένε ότι ένα τρελό όνειρο έγινε πραγματικότητα, τότε ναι, είναι ένα θεότρελο όνειρο που έγινε πραγματικότητα: ένα φανζίν αναγνωστών ερασιτεχνών (με guest μέχρι και έναν μανιακό που παντού βλέπει κάποιον Κόκομπιλ :D ) προς αναγνώστες με σκοπό έναν αγνό χαβαλέ και καταλύτη το προσωπικό μεράκι!!! :cool: Και πιστεύω ότι ο στόχος επιτεύχθηκε και με το παραπάνω και αυτό το άντε έχει πλέον κατακτηθεί..... οπότε να τολμήσω να πω... να... πάμε... για άλλα... πιο πάνω... άντε??? :yahoo:

 

Overall: :respect: !!!!!!! Συνολικό, καθολικό, τρελό, αδιανόητο και τακαπληκτικό :respect: !!!!!!!!!!!!

 

 

Ευελπιστούμε να το διασκεδάσετε όσο κι εμείς όταν το φτιάχναμε.... :cheers3:

 

 

 

υγ. :thanks: Αλέξανδρε για το σχεδιάκι τα σπάει!!!

υγ2.Τα κουνελάκια ήταν δικιά μου έμπνευση, πείτε το ιδιόρρυθμο & έμμεσο tribute στον πρωτεργάτη του GC φανζίν :P:rabbit: Νίκο, αν δεν ήσουνα εσύ ο πρώτος "τρελός" δεν θα ακολουθούσαμε και όλοι οι υπόλοιποι "τρελοί"... :thanks::beer:

υγ3.Enjoy, 'ρκετά 'παμε..... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λοιπόν θα κάνω και γω την κριτική μου στο φανζιν, και θα είμαι πολύ αυστηρός....

 

Κατ' αρχήν ότι και να λέμε μεγάλο μπράβο και :respect: στα παιδιά που συμβάλλανε σε αυτό ώστε να πραγματοποιηθεί, τους αξίζει.

 

Τώρα όσον αφορά το περιεχόμενο, ανάμεικτα συναισθήματα, από την μία το πήρα με τρελή χαρά γιατί είναι κάτι που βγήκε από εδώ μέσα, από την άλλη δεν με ικανοποίησε σαν περιεχόμενο, αν προσπαθήσω να το δω απέξω είναι μία ιστορία με ναρκομανείς, μία ακαταλαβίστικη, μία απλή σε μεσαιωνικό στυλ, και 4 ανέκδοτα μεταφερμένα σε κόμικ, δεν ξέρω αν θα μου άρεσε αν δεν ήμουν εδώ να γνωρίζω πως βγήκε και γιατί, σαν σχέδιο είναι σίγουρα μέσα στα καλύτερα φανζίν που παίζουν αλλά εκεί που με έριξε είναι τα σενάρια, δεν λέω, κανείς δεν είναι επαγγελματίας, αλλα.... και βέβαια αυτή είναι η άποψη μου και είναι καθαρά υποκειμενική.

 

Είπα θα είμαι αυστηρός, φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοχος του φανζίν, εξάλλου κάθε αρχή και δύσκολη, ελπίζω σε μεγάλη βελτίωση εάν υπάρξει συνέχεια

 

:best::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μπορεί κανείς να κάνει κριτική σε κάτι αν δεν είναι αντικειμενικός; Όχι δεν μπορεί. Αυτό το φανζίν το είχα αγαπήσει πριν κάν πέσει στα χέρια μου. Οπότε όταν έκατσα στις σκάλες μαζί με το φραπέ μου να το διαβάσω είχαν διαμορφωθεί ήδη όλες εκείνες οι συνθήκες που με απέτρεπαν απο το να το κρίνω σαν απλός αναγνώστης.

 

Παρ' όλα αυτά, σε αυτό το φανζίν με περίμενε μια απίστευτη έκπληξη! Να ευχαριστήσω τουσ δημιουργούς και ιδιαίτερα την Arie που μου φέρθηκε πολύ ευγενικά!

 

Αν θα έπρεπε να πώ κάτι για να γίνει ακόμα καλύτερο θα ήθελα να μεγαλώσει. Καί σαν σελίδες και σαν μέγεθος. Και στο επόμενο να έχει περισσότερες συμμετοχές.

 

Και αυτά! :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5822 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Πριν πούμε τίποτα,πριν κάνουμε οποιοδήποτε σχόλιο,πριν ασκήσουμε κριτική,όπως λέει και ο Χαρίτος ήταν μια προσπάθεια ερασιτεχνών,που απλά αγαπούν τα κόμικς και έχουν άποψη για το χώρο αυτόν.Άρα με αυτά τα δεδομένα ήταν μια πολλή καλή προσπάθεια η οποία είμαι σίγουρος πως θα έχει και συνέχεια και μάλιστα καλύτερη.Άλλωστε ποιος πέτυχε την τελειότητα και δεν το ξέρω.

Οι ιστοριούλες μου άρεσαν πολύ(λίγο η πρώτη κάπως με χάλασε,για να είμαι και ειλικρινής),είχαν γέλιο και απρόσμενο τέλος για την τελευταία.

Όσο για την εικονογράφηση κάποιων ανεκδοτών,ας μην ξεχνάμε πως οι Α.ΜΑ.Ν έκαναν τεράστια επιτυχία μεταφέροντας στην τηλεόραση κάποια πετυχημένα ανέκδοτα.

Νομίζω όμως ότι αυτό που μένει στην τελική είναι το αποτέλεσμα,ότι δηλαδή αυτή η προσπάθεια είχε ανταπόκριση,ότι αυτοί που συμμετείχαν ενεργά το διασκέδασαν και το χάρηκαν(και αυτό είναι το σημαντικότερο,ότι και να λέμε οι υπόλοιποι...)και να πω άλλη μια φορά πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά που έκαναν πραγματικότητα την τρέλα τους. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όσα :congrats: και :respect: και να πούμε θα είναι λίγο... Ξεκίνησε από μια τρέλα του :germ:, βρήκε και άλλους τρελούς με ταλέντο (δόξα το Θεό, υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα :P) και το αποτέλεσμα ήταν σίγουρα αξιοπρεπέστατο, ειδικά για πρώτη προσπάθεια :best:

Πάμε τώρα για το GC ΦΑΝΖΙΝ 2, το οποίο όμως θα ήθελα να είναι περισσότερο "εξωστρεφές". Καταλαβαίνω ότι το 1 ξεκίνησε από εμάς για εμάς, αλλά πιστεύω ότι οι ιστορίες του περιέχουν τόσες πολλές αναφορές στο greekcomics και το φωναχτόκουτο, που δύσκολα κάποιος "απ' έξω" θα καταλάβει και πολλά πράγματα. Καλό θα ήταν οι ιστορίες του επόμενου τεύχους να γίνονται εύκολα αντιληπτές από το ευρύ κοινό, όπως ήταν πχ τα Κουλουβάχατα του Lord Makro, για να πιάσουμε και κόσμο εκτός GC :)

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6176 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αφού βάλαμε στα άλλα θέματα τα σχεδιάκια που πήραμε από δημιουργούς, δεν γίνεται φυσικά να απουσιάζουν οι αφιερώσεις από τους δημιουργούς του δικού μας fanzine (ή τουλάχιστον από όσους πέτυχα :P).

 

sign.jpg

 

Η αφιέρωση του DJO δεν είχε σχεδιάκι, οπότε δεν την βάζω :moutra: και μου λείπουν ακόμα LordMakro (που τον πέτυχα, αλλά δεν είχα μαζί μου το φάνζιν :oops: ), Tsakman, ariane75 και germanicus19. Θα σας πετύχω, που θα μου πάτε... :mafia:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Να πω κι εγώ :congrats: και :respect: στα παιδιά για αυτή την κίνηση και την προσπάθεια.

 

Πολύ καλή ποιότητα και σχέδιο :best:

 

Για το σενάριο θα συμφωνίσω κι εγώ ότι άτομα εκτός φόρουμ δε θα καταλάβουν πολλά πράγματα (ούτε εγώ τα κατάλαβα όλα)

 

 

 

Ελπίζω να υπάρξει και συνέχεια....

 

και στο επόμενο εξώφυλλο να μην παραλήψετε να βάλετε κι αυτό

post-6517-1239918619_thumb.jpg

 

 

 

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μόλις σήμερα πήρα κι εγώ στα χέρια μου το φανζινάκι και το ξεπέταξα με ιδιαίτερη ευχαρίστηση και ανυπομονησία :) Είναι ένα φανζινάκι που σίγουρα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα άλλα, και ανεβαίνει ακόμα περισσότερο στην εκτίμησή σου αν σκεφτείς ότι πρόκειται για μια τελείως ερασιτεχνική δουλειά - ερασιτεχνική από την άποψη ότι κανείς από τους δημιουργούς δεν εργάστηκε επαγγελματικά, κατά τ' άλλα τα παιδιά είναι επαγγελματίες καλλιτέχνες και απλά δεν το ξέρουν. Θα μου πεις ότι όλα τα φάνζιν κάπως έτσι δημιουργούνται... Ναι, αλλά αυτό είναι δικό μας, δημιουργήθηκε μέσα από την κοινότητά μας, οπότε σαφώς και δεν γίνεται να είμαι αντικειμενικός και οποιαδήποτε σύγκριση περιττεύει :P

 

Θα ξεχωρίσω τα εξής: το σχέδιο της Αριάδνης είναι ένα αριστούργημα! Για να μην πω δύο αριστουργήματα!! Το σενάριο σαφώς μόνο ο germ θα μπορούσε να το έχει γράψει, απλά εδώ να επισημάνω ότι ναι μεν απίστευτος χαβαλές για εμάς, αλλά όποιος δεν είναι στην παρέα θα χάσει λίγο την μπάλα. Eπίσης, αν και το έχω πει στον Tsakman και από κοντά, να πω και εδώ ότι το σχέδιό του έχει βελτιωθεί απίστευτα συγκριτικά με τα πρώτα σχέδια που μας έχει δείξει - κάποια καρέ ήταν άψογα, σε άλλα υπήρχαν ατέλειες, όμως με την επιμονή του έχει ανέβει πάρα πολύ! Μεγάλο :respect: και σε Lord Makro, thebadpainter, Melandros και DJO για τη φοβερή δουλειά σας!!!

 

:cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Να πούμε ότι σήμερα έχει γενέθλια ένας εκ των συνδημιουργών του GC fanzine, ο Tsakman (κατά κόσμο Μπάμπης). Να του ευχηθούμε χρόνια πολλά κι ευτυχισμένα και με πολλές συμμετοχές σε GC fanzine ακόμα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χρόνια Καλά & Πολλά Χαράλαμπε!! :party4::party2: :party2: :party2::party4:

Πάντα να είσαι υγιέστατος, χαρούμενος και δημιουργικός! Εύχομαι άπειρα κόμικς και όλα εκείνα που θα 'θελες να αποκτήσεις αλλά και δικά σου δημιουργήματα, να εκδοθούν όχι μόνο μέσω φάνζιν αλλά ακόμα πολύ παραπέρα!!

:toyrta::birthday::blob4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  232
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  232
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σας ευχαριστω παιδια ειστε φοβεροι.

Πραγματικα αισθανομαι ταπεινα απεναντοι σε ολους εσα που μου δωσατε την ευκαιρια για να βγαλω καποια δουλεια μου, που σχεδον ποτε δεν κυνηγησα πραγματικα να ειναι επαγγελματικη...

Εισαστε οι καλυτεροι, και δεσμευομαι στο επομενο να σας καταπληξουμε με ακομα καλυτερο σχεδιο και σεναριο !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

:beer::valtnino::beer:

Χρόνια πολλά Μπάμπη, φίλε αν είχες το χρόνο να ασχοληθείς

πιο συστηματικά με το σχέδιο, σε ένα χρόνο το πολύ δύο θα έκανες

παπάδες.

Πολύχρονος και περιμένω την συνέχεια, που τελικά βρέθηκε ο ήρωας

μας κατόπιν της πανικόβλητης διαφυγής του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χρόνια πολλά Χαράλαμπε! :birthday:

 

Να τα εκατοστήσεις!!! :party2::cheers5::party4:

 

Και το επόμενο fanzine σύντομα να μας χαρίσεις! :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6443 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ φίλε μου και πάντα να είσαι έτσι δημιουργικός!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

ga040616.gif

 

 

Χρόνια πολλά :beer:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πρώτον: ετεροχρονισμένα Χρόνια Πολλά Μπάμπη!

Δεύτερον, για να επανέλθουμε στο θέμα του τόπικ ξαναδιάβασα το φανζιν για να βεβαιωθώ ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα, με κάθε σεβασμό στη γνωστή κολοκυθόπιτα. Νομίζω ότι ο σωστός χαρακτηρισμός θα ήταν ένα συμπαθητικό και αρκετά αστείο φανζινάκι. Ντάξει το εξώφυλλο είναι όλα τα λεφτά, δεν το συζητάμε, η ποιοτητα εκτύπωσης, χαρτιού κλπ μια χαρά, και η σχέση τιμής - προϊόντος δίκαιη. Όσον αφορά το περιεχόμενο υπό το πρίσμα του μέσου ελληνικού φανζιν ορισμένες παρατηρήσεις: τα αστεία του ήταν αστεία έως ξεκαρδιστικά. Μπορεί να περιείχαν και "εσωτερικές' αναφορές αλλά και στον ανυποψιάστο θα βγάζανε γέλιο. Το σενάριο του Νίκου στο χρονικό πχ είχε ξεκαρδιστικούς διαλόγους που στέκονται από μόνοι τους χωρίς να ξέρει κανείς πρόσωπα και πράγματα. Συνολικά βρε αδερφέ είχε μια εξωστρέφεια, να κάνουμε κάτι να το διαβάσουν και άλλοι και να γουστάρουνε, σε αντίθεση με το λέω τον καημό μου - πειραματίζομαι με την εικόνα και τον λόγο, ο καλλιτέχνης! Για πρώτη προσπάθεια ήταν εξαιρετικό και θα έλεγα ότι θα έπρεπε από τωρα να αρχίσει να σχεδιάζεται το επόμενο.

:beer: για την προσπάθεια!

:beer: :beer: για το αποτέλεσμα!

:beer: :beer: :beer: για όλους τους φίλους!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  232
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  232
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Για πρώτη προσπάθεια ήταν εξαιρετικό και θα έλεγα ότι θα έπρεπε από τωρα να αρχίσει να σχεδιάζεται το επόμενο.

 

 

νομιζω πως εκφραζει και τη δικια μου αποψη !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και να και μια κριτική εκτός GC...

 

http://www.comicart.gr/bb06/viewtopic.php?t=1625

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Και να και μια κριτική εκτός GC...

 

http://www.comicart.gr/bb06/viewtopic.php?t=1625

Κατάλαβε κανείς τι εννοεί ο ποιητής με το "γραφιστικά εγκληματικό εξώφυλλο"; :thinking:

Αν αφού λέει δεν εννοεί το σχέδιο μιλάει για την υφή/είδος χαρτιού ή κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το layout του εξωφύλλου δεν συμβαδίζει με κανένα πρότυπο που κυκλοφορεί εκεί έξω. Καταρχήν είναι ενιαίο μπροστά και πίσω (σαν τα promotional της ΟΥΖΑ) και κατά δεύτερον έχει ελάχιστες πληροφορίες για το ίδιο το έντυπο. Υποθέτω ότι αυτό θέλει να πει. Όχι ότι το ασπάζομαι, απλά έτσι το κατάλαβα :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το layout του εξωφύλλου δεν συμβαδίζει με κανένα πρότυπο που κυκλοφορεί εκεί έξω. Καταρχήν είναι ενιαίο μπροστά και πίσω (σαν τα promotional της ΟΥΖΑ) και κατά δεύτερον έχει ελάχιστες πληροφορίες για το ίδιο το έντυπο. Υποθέτω ότι αυτό θέλει να πει. Όχι ότι το ασπάζομαι, απλά έτσι το κατάλαβα :beer:

Και μόλις με πρόλαβες από το να γράψω κάτι παραπλήσιο. Θα πρόσθετα ότι είναι και πολύ "φορτωμένο" και δή, με αφηρημένες μορφές για να θεωρείται ότι "πουλάει" το περιεχόμενο. Αλλά πρώτον, το συγκεκριμένο σχέδιο δεν φτιάχτηκε για να γίνει εξώφυλλο (επιλέχθηκε αργότερα από τον Νίκο για αυτόν τον ρόλο) και δεύτερον, κάποιες συνθέσεις ξεπερνάνε με την δυναμική τους τέτοια "μειονεκτήματα". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Όχι βρε παίδες.... Δεν μιλάει για το εξώφυλλο, σαν σχέδιο αλλά για το εξώφυλλο σαν στήσιμο. π.χ η γραμματοσειρά που επιλέχθηκε για τον τίτλο, το σημείο που μπήκε ο τίτλος, ο "κομμένος" Μενέλαος, η απουσία δημιουργών κλπ... Πράγματα που έτσι και αλλιώς είχε επισημάνει και ο ίδιος ο "γραφίστας" του εξωφύλλου! ( Λέγε με :germ: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6215 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και να και μια δεύτερη κριτική εκτός GC...

 

http://www.comicdom.gr/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαρακτηριστικό, πάντως, είναι ότι πέρα από τον Μακροζαχαρόπουλο, οι υπόλοιποι δημιουργοί δεν υπογράφουν με τα ονόματα τους αλλά με τα nicks

 

Φάουλ! :)

 

 

.....και πάμε γι'άλλα. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Με πόση ζάχαρη τον πίνετε; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  232
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  232
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5942 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Τωρα αυτο τον πειραξε, οτι δεν υπηρχαν ονοματα κανονικα...

Αν και η ιστορια του Ορεστη και εμου, ειχαμε βαλει κανονικα ονοματα... ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ...ισως να κανω και λαθος...nuff said...

Εχει καποιο δικιο στο inside κατι που λεει, οτι η τελευταια ιστορια δεν ειναι για το ευρυ κοινο, αλλα κανεις δεν τους ειπε πως ηταν ολο για το κοινο...

Αν ρωταγαν θα μαθαιαναν...

Την κριτικη του κομικντομ τη βρισκω 50-50 και το αποτελεσμα βγηκε αρκετα καλο...

Τεσπα, εγω προτιμω τις μελαχρινες, αυτος τις ξανθιες...περι ορεξεως που λενε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190248
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ας κρατηθεί στα θετικά ότι κάποιοι μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν το φανζινάκι και να πούνε την άποψή τους για αυτό :)

 

για το δίλλημα πάντως ξανθιές, μελαχροινές, καστανές, κοκκινομάλλες, έχω να δηλώσω

 

29.jpg

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η αλήθεια είναι ότι το φανζινάκι είναι λίγο "εσωτερικής κατανάλωσης" αλλά έχει πράγματα να δείξει και προς τα έξω. Το δεύτερο φαντάζομαι μπορεί να βγει καλύτερο σε όλους τους τομείς.

 

Αν τώρα θέλω να γίνω κριτικός, θα έλεγα ότι υπάρχει γενικά ένα κλίμα "εντάξει, χαβαλέ κάνουμε" που σε σημεία δε λειτουργεί (μου χτύπησε πχ λίγο άσχημα στο -10 luck) Από την άλλη όμως, ήταν πιο φάνζιν από όλα τα "φανζιν" του comicdom. ;)

Επεξεργασία από nihilio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.