Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPERMAN / BATMAN: SUPERGIRL


kostis7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPERMAN/BATMAN: SUPERGIRL
Σενάριο/Kείμενα:
Jeph Loeb
Σχέδιο:
Michael Turner
Hμερ. έκδοσης:
03-03-2009
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
156
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Ηλίας Κατιρτζιγιαννόγλου
Χρωματισμός:
Peter Steigerwald
Επιμέλεια:
Γιάννης Ιωαννίδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Superman/Batman #8-13 (DC, 2004)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-745-0
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

tn_Supermanbatmansupergirl_0001.jpg tn_Supermanbatmansupergirl_0001z.jpg


 

ΤΙΜΗ: 19:90€

 

Το Storyline Supergirl το οποίο αρχικά δημοσιεύτηκε στα τεύχη 8-13 της Αμερικάνικης έκδοσης του περιοδικού Superman/Batman, και στα πρώτα 6 τεύχη της αντίστοιχης Ελληνικής έκδοσης, πλέον είναι διαθέσιμη και σε έναν φροντισμένο τόμο, για όσους το προτιμούμε σε αυτήν την μορφή, ή για όσους δεν βρίσκουν πλέον τα τεύχη.

Από την Anubis
Ερευνώντας το λιμάνι του Γκόθαμ Σίτυ για θραύσματα ενός μετεωρίτη από κρυπτονίτη, ο Μπάτμαν ανακαλύπτει ένα εξωγήινο σκάφος, που φέρει χαραγμένα σύμβολα του κατεστραμμένου πλανήτη Κρύπτον. Στο μεταξύ, μια γυμνή κοπέλα, που μιλάει μια άγνωστη γλώσσα και φαίνεται να διαθέτει δυνάμεις ίδιες με του Superman, σκορπίζει το χάος και τον τρόμο στην πόλη του Σκοτεινού Ιππότη. Όταν η μυστηριώδης γυναίκα συναντά τον Σούπερμαν, εκείνος έκπληκτος ανακαλύπτει ότι η κοπέλα κατάγεται από τον πλανήτη Κρύπτον και δεν είναι άλλη από την εξαδέλφη του, Κάρα Ζορ-Ελ...

Η συναρπαστική επιστροφή της Supergirl στο σύμπαν της DC Comics σε μια σειρά που φέρει την υπογραφή δύο κορυφαίων δημιουργών του χώρου και θεωρείται πλέον σταθμός στο χώρο των super hero comics.


Από το κόμικ
Superman και Batman.Δύο υπερήρωες που εδώ και έξι δεκαετίες μονοπωλούν το ενδιαφέρον των φίλων των κόμικς αλλά και δύο εντελώς διαφορετικές προσωπικότητες,που συνδέονται ωστόσο από έναν κοινό σκοπό:και οι δύο είναι έτοιμοι να θυσιάσουν τα πάντα στον αγώνα τους εναντίον του εγκλήματος και την προάσπιση της ελευθερίας και της δικαιοσύνης.Τι συμβαίνει λοιπόν όταν οι δύο κορυφαίοι υπερήρωες ενώνουν τις δυνάμεις τους για να αντιμετωπίσουν κάποια τρομακτική απειλή;

Το βιβλίο που κρατάτε στα χέρια σας έρχεται να δώσει την απάντηση σ' αυτό το ερώτημα,παρουσιάζοντας μια κοινή περιπέτεια των δύο ηρώων.Στο αυτοτελές δεύτερο story arc της διάσημης σειράς SUPERMAN/BATMAN ,οι κορυφαίοι δημιουργοί Jeph Loeb,Michael Turner μας διηγούνται την κοινή δράση των δύο μεγαλύτερων υπερηρώων της DC Comics σε μια συγκλονιστική ιστορία με επίκεντρο την επιστροφή της θρυλικής Supergirl.Στο πλευρό των τριών πρωταγωνιστών θα βρεθεί σύντομα η Wonder Woman,μια ηρωίδα προικισμένη με υπεράνθρωπες δυνάμεις και όπλα φτιαγμένα από θεούς...


Προσωπικά σχόλια
Λοιπόν,από τα καλύτερα που έχω διαβάσει, πολύ δράση, πολλές μάχες, πολύ ξύλο. Δε χρειάζεται να έχετε διαβάσει όλα τα τεύχη του Superman/Batman για να μπείτε στο ζουμί. Είναι όλα απλά. Το σχέδιο και τα χρώματα είναι φοβερά, ειδικά στην Supergirl....
Νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσετε, είναι η επιστροφή του υπερκοριτσιού στην ομάδα, που θα περάσει πρώτα από διάφορα αναπάντεχα γεγονότα και με ένα τέλος που δεν το περιμένετε... :best:


Για όσους θέλουν να δουν κάτι ακόμα
http://collectededitions.blogspot.com/2005...irl-review.html
http://www.comictreadmill.com/CTMBlogarchi...7_01/001331.php

 

Ομαδοποίηση Batman - Ομαδοποίηση Superman

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από εσένα περιμένω να διαβάσω κάτι. :)

 

Επίσης, τα αρχεία σου βγήκαν λίίίίιγο μεγάλα. :)

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Από εσένα περιμένω να διαβάσω κάτι. :)

 

Επίσης, τα αρχεία σου βγήκαν λίίίίιγο μεγάλα. :)

 

:cheers3:

 

 

Ορίστε τώρα που το διάβασα και έχω μια εικόνα μπορώ να σου πω ότι θες... ;)

Λοιπόν,από τα καλύτερα που έχω διαβάσει,πολύ δράση,πολλές μάχες,πολύ ξύλο.Δε χρειάζεται να έχετε διαβάσει όλα τα τεύχη του Superman/Batman για να μπείτε στο ζουμί.Είναι όλα απλά.Το σχέδιο και τα χρώματα είναι φοβερά,ειδικά στην Supergirl....

Νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσετε,είναι η επιστροφή του υπερκοριτσιού στην ομάδα,που θα περάσει πρώτα από διάφορα αναπάντεχα γεγονότα και με ένα τέλος που δεν το περιμένετε... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διάβασα κι εγώ.Δεν μπορώ να πώ οτι με ενθουσίασε.Το στόρυ είναι κλασική Jeph Loeb ιστορία.Δηλαδή:μπαμ μπουμ νταπ ντούπ και λίγη ουσία.Επίσης μου την έσπασε η ψευτο ηθικολογία τύπου αυτό το πλάσμα είναι κλωνο-ζόμπι και μπορώ να το σκοτώσω γιατί δεν είναι ζωντανό αλλά ένα "ζωντανό" κακό μπορώ μόνο να του ρίξω ξύλο και να του πώ "θα τα πούμε στο επόμενο επεισόδιο".

Το μόνο που μου άρεσε είναι που έδειχνε τη διαφορά στον τρόπο σκέψης του Superman και του Batman.

Το σκίτσο του Turner είναι καλό αλλά τον έχω δεί και σε καλύτερες στιγμές.

Επίσης επειδή δεν είμαι τακτικός αναγνώστης της dc,αυτό που δεν κατάλαβαίνω είναι:αφού στο τέλος απο το Crisis on Infinite Earths,παρόλο που δημιουργήθηκε μόνο ένα σύμπαν οι ήρωες θυμόταν ο καθένας το πραγματικό του origin και όχι του νέου κόσμου,γιατί κανείς δεν θυμάται την παλιά supergirl;;Mε τα χρόνια αφού ενσωματώθηκαν στο νέο σύμπαν άλλαξαν οι αναμνήσεις τους;;Φαντάζομαι θα έχουν εξηγηθεί αυτά απο χρόνια απλά εμένα διαβάζοντας το συγκεκριμένο κόμικ μου δημιουργήθηκαν οι απορίες.

Γενικά για το κόμικ,θεωρώ οτι διαβάζεται ευχάριστα αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει να δώσετε και λεφτά γι'αυτό.Αν το έχει κανένας γνωστός σας μαζί του το καλοκαίρι στην παραλία διαβάστε το χαλαρά όσο ο ήλιος σας καίει την πλάτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν το έχει κανένας γνωστός σας μαζί του το καλοκαίρι στην παραλία διαβάστε το χαλαρά όσο ο ήλιος σας καίει την πλάτη.

 

Δηλαδή σε τέτοια φάση?

 

(δίμετρη καλλονή ξαπλωμένη) - Ναι, θα μου βάλεις κρεμούλα στην πλατούλα μου για να μην ξεροψηθεί η άμοιρη;

- Ε, όχι γιατί δεν έχω. ...αλλά έχω το τομάκι Superman-Batman-Supergirl, θες??? :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Από αυτό το κομιξ δεν βασίστηκε και η ταινία κοινουμενων σχεδίων superman & batman :apocalypse;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Tο διαβασα το κομιξ και το μονο που εχω να πω ειναι το εξης...

 

Ατμοσφαιρικο υπεροχο σχεδιο με πολυ δεμενο σεναριο

Οι διαλογοι απολαυστικοι οπως και οι επεξηγησεις με την μορφη σκεψεων

Τα χρωματα ζωντανα και τα καρε υπεροχα......

 

Ηταν λες και παρακολουθησα ταινια !!!!!!!!!!!!!

 

 

Μαλλον πολλα ειπα και μου φαινονται πολυ λιγα .....

 

Αξιζει να το εχει κανεις στην βιβλιοθηκη του !!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Από αυτό το κομιξ δεν βασίστηκε και η ταινία κοινουμενων σχεδίων superman & batman :apocalypse;;

 

Ναι!

 

Για το κομικ τώρα. Κι εμένα μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη ιστορία!Την είχα παλιά στα δυο τομάκια, τα δάνεισα σε ένα παιδί πριν 5-6 χρόνια και από τότε δεν τα ξανάδα! :P Ευτυχώς απέκτησα πάλι την ιστορία, στον ολοκληρωμένο τόμο αυτή την φορά. Αφού λοιπόν άνοιξα το τομάκι, μου έμειναν στο χέρι οι σελίδες αφού αποκολλήθηκαν από το εξωφυλλοοπισθόφυλλο και το έφτιαξα με ταινία διπλής επικόλλησης (επαγγελματική δουλειά) μπορώ να πω τις εντυπώσεις μου!

 

Λοιπόν τα τελευταία χρόνια, έχω την εντύπωση πως ό,τι και να διαβάσω από DC θα μου αρέσει πολύ και αυτός ο τόμος βοήθησε σημαντικά στο να διαμορφώσω αυτή την θετική γνώμη διότι ήταν από τις πρώτες ιστορίες υπερηρώων που διάβασα. Το σχέδιο του Turner είναι σαν την πίτσα! Ακόμα και όταν δεν είναι καλό, είναι αρκετά καλό! Στην ιστορία δε, είναι εξαιρετικό. Το σενάριο κινείται στα ίδια κορυφαία επίπεδα του Loeb. Πετάει μέσα όσους περισσότερους χαρακτήρες μπορεί και τους διαχειρίζεται σωστά! Όλα σε αυτό το κομικ μοιάζει να έχουν γίνει σωστά για την επανεισαγωγή της Supergirl. Και μου άρεσε και η παρουσία του κακού. Ταίριαζε πολύ με την ιστορία!

 

Το καρτούν κινείται στα ίδια κορυφαία επίπεδα!

 

Βαθμολογία: 9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και βγάλει η DC ταινία Justice League (χοχοχο) και δεν βάλουν Darkseid, θα πρέπει να προσαρμόσουν αυτήν την ιστορία. Έχει την εισαγωγή της Supergirl, έχει την σχέση μεταξύ Superman-Batman και γενικότερα μεταξύ της Trinity, έχει Darkseid, έχει πράμα για blockbuster ταινία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και βγάλει η DC ταινία Justice League (χοχοχο) 

 

:PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η DC είναι σβησμένη από τον χάρτη. Όπως είχε πει και ο πάνσοφος xepetas, δεν υπάρχει ουσιαστικά DC Cinematic Universe.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολύ καλό αν και μου έλειπε η χαρά της πρώτης ανάγνωσης γιατί είχα δει την animation ταινία που είναι εξίσου καλή. Σενάριο εξαιρετικό, σχέδιο και εικονογράφηση ακόμα καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

την ιστορία την είχα διαβάσει και παλιότερα (μάλλον από τα τευχάκια) αλλά δεν την θυμόμουν

 

την ξαναδιάβασα τώρα από τον τόμο και μπορώ να πω ότι μου άρεσε, δεν είναι κάνα αριστούργημα αλλά για αυτό που είναι

"μπατμαν/σουπερμαν/σουπεργκιρλ/γουοντεργουμαν/ολαμεσα" κτλ κάλο είναι

 

το προτείνω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to SUPERMAN / BATMAN - SUPERGIRL
  • 11 months later...

  • Member ID:  31998
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  29
  • Reputation:   169
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  155

Η ιστορία αποτελεί ουσιαστικά εισαγωγή της Supergirl στην Post-Crisis εποχή της DC.Σε μια τέτοια κατάσταση είναι δύσκολο να δημιουργήσεις μυστήριο και όμως ο Jeph Loeb τα καταφέρνει.Σε αυτό βοηθάει κυρίως ο χαρακτήρας του Batman ο οποίος έχει διαρκώς αμφιβολίες.Ο συγγραφέας κάνει πολύ καλή δουλειά όσον αφορά τους ήρωες.Να προσθέσω πως ο Batman του Loeb δεν έχει κανένα φόβο αφού αντιμετωπίζει έναν Θεό αλλά και είναι έτοιμος να φτάσει στα άκρα πράγμα που μου αρέσει.Σχετικά με τον Superman τώρα όλα τα γνώριμα στοιχεία είναι εκεί όμως είναι ευχάριστο να τον βλέπουμε αρκετά θυμωμένο έτσι για αλλαγή.Εξαιρετική είναι και η αλληλεπίδραση που έχουν μεταξύ τους οι δυο βασικοί ήρωες.Πολύ έξυπνα μας δείχνουν σε πολλά σημεία τον διαφορετικό τρόπο σκέψης και την διαφορετική οπτική που έχουν για τα πράγματα.Η πρωταγωνίστρια Supergirl είναι πολύ συμπαθητική, ίσως παίζει ρόλο και η αφέλεια της σε αυτό βέβαια.Η παρουσία της Wonder Woman είναι καθαρά υποστηρικτική εδώ αλλά δουλεύει πλήρως.Οι μάχες είναι πολλές και χορταστικές.Μας έδωσαν και ένα θάνατο όχι φυσικά τόσο μεγάλης σημασίας αλλά παρόλα αυτά έδειξαν πως οι συγκρούσεις έχουν συνέπειες.Ο κακός που είναι ο Darkseid μπορεί να μην έχει κανένα φοβερό σχέδιο (βασικά χρειάζεται μια πολεμίστρια) όμως βοηθάει στο να εξελιχθεί η πλοκή.Τα plot twist μου άρεσαν καθώς σε κρατούσαν σε αγωνία στο τέλος των τευχών.Για το κλείσιμο αφήνω τον Michael Turner :sad1:

με το πραγματικά πανέμορφο σκίτσο του, είτε έβλεπες τον Batman είτε τους θηλυκούς χαρακτήρες είτε τον Apokolips έμενες άφωνος.Είναι τόσο κρίμα που έφυγε νωρίς.Δεν έχω κανένα παράπονο πέρα από το λίγο αδύναμο σχέδιο του κακού, για αυτό και το 8,5.Για μένα το Supergirl του Loeb είναι all time classic story.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Eίχα δει πριν λίγο καιρό το animation "Superman/Batman: Apocalypse" και μου άρεσε.
Έτσι είπα να διαβάσω και το graphic novel στο οποίο βασίζεται.
Ευτυχώς καμία έκπληξη. Μου άρεσε κι αυτό :)

 

Γενικώς δεν είμαι φαν των crossovers μεταξύ ηρώων και ειδικά οι Superman-Batman θεωρώ ότι δεν "κολλάνε" μαζί.
Βασικά τον Μπάτμαν αν τον δω μέρα και εκτός Γκόθαμ, μου κάνει για ψάρι έξω απ΄το νερό.
Εδώ όμως για κάποιο λόγο δεν μου φάνηκε εκτός κλίματος.
Μ΄άρεσε η αντίθεση που έκανε με τον Superman. Ο Superman ευκολόπιστος και καλοπροαίρετος, ο Batman δύσπιστος και καχύποπτος.
Ακόμα και η Wonder Woman ταίριαζε στην ιστορία, ίσως επειδή η πρωταγωνίστρια ήταν επίσης γυναίκα.

 

Ο Darkseid ωραίος, ήθελα πάντα να διαβάσω μια ιστορία του :cool:
Κι ευτυχώς είχαμε μόνο αυτόν από βασικούς κακούς.
Το λέω γιατί με τον Loeb έχω πάρει ένα φόβο απ΄τα Batman Hush και Long Ηalloween, που μου αραδιάζει 10πόσους villains και χάνεται η μπάλα.

 

Η μάχη στον Apocolips πολύ καλή. Μου φάνηκε αρχικά πως έληξε κάπως εύκολα, αλλά ευτυχώς είχε και συνέχεια.
Το φινάλε ωραίο και γενικά είχε πολύ ενδιαφέρον το πως εξελίχθηκε ο χαρακτήρας της Κάρα και κατέληξε να πάρει την απόφαση για το ποια θα είναι.


Γενικά με το σενάριο έμεινα πολύ ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές. Ελάχιστα ήταν τα σημεία που με ξένισαν.
To σχέδιο μια χαρά κι αυτό. Όχι σούπερ, αλλά σίγουρα πάνω απ΄το μέσο όρο.
Το μόνο μου παράπονο είχε να κάνει με την έκδοση.

Δεν είχε καλό δέσιμο και σε κάποια φάση ξεκόλλησε το εξώφυλλο.
Ίσως έπεσα σε κακέκτυπο, μιας και δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό σε κόμικς της Anubis.
Τέλος πάντων. Έβαλα δικιά μου κόλλα, να δούμε πόσο θα κρατήσει :)

 

Βαθμολογία Laz: 8/10 :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to SUPERMAN / BATMAN: SUPERGIRL
  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στοιχεία για τη βάση δεδομένων:

 

Σελίδες: 156 (μαζί με τα εξωπισθόφυλλα)

Χρωματισμός: Peter Steigerwald

Διόρθωση (φαντάζομαι εννοεί επιμέλεια μετάφρασης): Δώρα Γιακουμή

Επιμέλεια έκδοσης: Γιάννης Ιωαννίδης

Κωδικός έκδοσης: ΕΒ-00-836 (δε γνωρίζω αν είναι Αγγλικοί οι 2 πρώτοι χαρακτήρες, θα πρέπει να διασταυρωθεί με άλλον κωδικό της εκδοτικής για να το εξακριβώσουμε.)

 

 

Υ.Σ. Χρειάζεται διόρθωση του τίτλου της παρουσίασης και στο πινακάκι, κλείνοντας τα κενά πριν και μετά το slash ("/"), όπως καταγράφεται ο πρωτότυπος.

 

Υ.Σ.2 Ο Ηλία Κατιρτζιγιαννόγλου εμφανίζεται σε άλλες εκδόσεις όπως τον έχετε με δύο "ν" στο επώνυμο (εδώ και στο "V for Vendetta" που έχω μπροστά μου πρόχειρα), ενώ σε άλλες με ένα "ν" (π.χ. στην "Κερένια Κούκλα", τώρα που βλέπω μπροστά μου στη Β' έκδοση). Στο https://www.greekcomics.gr/forums/uploads/monthly_2021_02/GoodReads.png.a1385b0b9db764df5a07871211beaaef.png πάντως που είναι κατηγορία "Goodreads Author" (αν δεν κάνω λάθος αυτό σημαίνει πως είναι official ο λογαριασμός και το διαχειρίζεται ο ίδιος), είναι γραμμένος με ένα "ν". Δε ξέρω τι κάνετε στη βάση δεδομένων σε τέτοιες περιπτώσεις.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21905
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

Supermanbatmansupergirl_0001.jpg  Supermanbatmansupergirl_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.