Μετάβαση στο περιεχόμενο

www.dcbservice.com - www.mailordercomics.com


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

http://www.mailordercomics.com/

Αμερικάνικο διαδικτιακό βιβλιοπωλείο που πουλάει ΟΛΑ τα καινούργια κόμικς του μήνα από ΟΛΕΣ τις εταιρίες. Ακόμη και σχετικά άγνωστους εκδοτικούς οίκους μπορείτε να τους πετύχετε. Στην ουσία είναι μια διαφορετική μορφή του καταλόγου Diamond που προμηθεύονται οι βιβλιοπώληδες. Παραγγέλνετε τα περιοδικά που πρόκειται να εκδοθούν σε 2-3 μήνες και πληρώνετε ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ με πιστωτική και περιμέεεεεεεεεεεεεεεενετε. Αν όμως κάνετε τακτικές παραγγελίες, μπείτε δηλαδή στο τρυπάκι, τότε σας έρχετε κάθε μήνα ένα πακέτο και έτσι πάντα έχετε κάτι καινούργιο. (στις αρχές του μήνα γίνεται η χρέωση του προηγούμενου μήνα)

Πολύ καλές προσφορές που ακόμη και με ταχυδρομικά βγαίνουν περίπου 30% (ή και -40%) πιο φτηνά από τα κομικσάδικα. Αν μπορείτε να κάνετε και μεγάλες παραγγελίες, ας πούμε μαζί με κάποιον φίλο σας, τότε τα ταχυδρομικά γίνονται ακόμη πιο φτηνά.

Πολύ καλό πακετάρισμα, δε θυμάμαι να είχα πρόβλημα ποτέ. Μπορεί κάποιο τεύχος ή πιο συχνά tpb-hc να αργήσει πολύ, αλλά σχεδόν πάντα ευθύνεται ο εκδοτικός οίκος. Σπάνια ακυρώνουνε κάποια tpb γιατι λόγω μικρής ζήτησης αποφάσισε ο εκδοτικός οίκος να μην το εκδώσει. Τα λεφτά αφαιρούνται από την επόμενη παραγγελία σας (για τα ταχυδρομικά μην ελπίζετε). Πχ το World War Hulk Oversized Hardcover που υποτίθεται ότι θα είχε τα τεύχη WWH 1-5 και τα αντίστοιχα τεύχη του κανονικού τίτλου, δεν εκδόθηκε, και οι παραγγελίες ακυρώθηκαν. Τα λεφτά που δεσμεύτηκαν επιστράφηκαν. Ο Εκδότικος οίκος της MARVEL θα εκδώσει ένα πιο φτωχό Oversized Hardcover, γιατί ή δεν είχε ενδιαφέρον από το κοινό ή γιατί δεν έβγαινε οικονομικά. @$%^&*%(^&*

Υπάρχουν ακόμη και οι φιγούρες του μήνα (action figures, statues, και πολλά διάφορα), δύσκολα όμως να τα βρείτε τους άλλους μήνες.

Μπορείτε να κάνετε αλλαγές στην παραγγελία σας ακόμη και αν έχετε δώσει όλα τα στοιχεία σας. Όταν τελειώσει ο μήνας κλειδώνει ο κατάλογος των περιοδικών που θέλετε, και σε λίγες μέρες γίνεται η χρέωση στην πιστωτική. Όχι πια.

Έχει μεγάλη ποικιλία από παλία Tpb & Hc μόνο από τις Dc & MARVEL.

Σας δείχνω 3 παραγγελίες που έχω κάνει πρόσφατα με φίλο για να δείτε τις τιμές. Στην πρώτη στήλη υπάρχει η τιμή τους σε $. Στην δεύτερη στήλη υπάρχει η τιμή ΜΑΖΙ με τα ταχυδρομικά. Με τύπο στο Excel φρόντισα να μοιράζω τα έξοδα ανάλογα με το cover price. Δηλαδή ένα κόμικ που κοστίζει 10$ έχει διπλάσια έξοδα από ένα κόμικ που κοστίζει 5$. Μου φάνηκε το πιο δίκαιο, και έτσι αποφασίσαμε με τον συναγοραστή μου. Η τρίτη στήλη έχει την τιμή σε ευρώ, πάντα ανάλογα με τα ταχυδρομικά που αποφασίσαμε ότι αξίζει. Βλέπετε ότι όσο μεγαλύτερη είναι η παραγγελία τόσο πιο πολύ συμφέρουν τα ταχυδρομικά.

Paraggelies.rar

Στο κόκκινο κουτάκι μπορείτε να πειραματιστείτε και να βάλετε μια τιμή σε $ για να δείτε πόσο θα σας βγει περίπου σε ευρώ. Μια ιδέα πόσο θα σας κοστίσει κάτι. Αλλά βέβαια εξαρτάται πόσο μεγάλη παραγγελία θα κάνετε και πόσο θα έχει τότε το $.

Μια φορά μας έστειλαν μισό πακέτο λάθος. Τους το αναφέραμε και βρήκαν ότι μπέρδεψαν την παραγγελία μας με έναν ισπανό. Μας έβαλαν να στείλουμε ο ένας στον άλλον τα σωστά πράγματα, τους σκανάραμε τα ταχυδρομικά και μας τα αφαιρέσανε από την επόμενη παραγγελία.

Για κάποια ερώτηση, εδώ είμαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  264
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  251
  • Reputation:   951
  • Achievement Points:  251
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Από ότι είδα υπάρχει μηνιαία στάνταρ χρέωση για τα περιοδικά.Για 1 comic που έβαλα βγήκε 15 και κάτι δόλλάρια άρα μάλλον δεν συμφέρει για μικρές παραγγελίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στις τελευταίες παραγγελίες η στάνταρ χρέωση των ταχυδρομικών είναι 11,65$. Για 25 περιοδικά που είναι μια καλή μπάζα τόσο βγαίνει. Αν περάσεις τα 30 τεύχη πάει 14,50$ , και αν περάσεις τα 40 συν ένα tpb φτάνουμε στα 15,50$. Εμπειρικά και χοντρικά. Κατόπιν υπολογίζεις πόσο βγαίνουν τα έξοδα κατά κομμάτι.

 

27 τεύχη συν ένα omnibus πήγαμε στα 25$. Μια μεγάλη αγορα κατ' εμέ.

 

Και πάω να στείλω στο D.Chris μεήλ λέγοντάς του ότι ξέχασα να παραγγείλω το Amazing X-Men #1. Κατά λάθος το στέλνω στην mailordercomics. Ωχ λέω βλακεία. Αν τους κόψει θα το αγνοήσουν φαντάζομαι. Που να τους εξηγώ τι λέω τώρα στα ελληνικά, και ότι ήταν ένα μέηλ για άλλον.

Ε κάθησαν και το μετέφρασαν! Σε ένα από αυτά τα βλακωδέστατα μεταφραστικά προγράμματα που μιλούν με ημιασυναρτησίες. Και με εξυπηρετησαν λέγοντάς μου ότι θα φροντίσουν να το χρεώσουν στην επόμενη παραγγελία δίνοντας μου ένα τευχάκι. :valt:

 

Έχω δημιουργήσει μια παραγγελία για σας για την καταπληκτική X-Men και χρεώνεται στο λογαριασμό σας. Θα πληρώσουν για αυτό, όταν τοποθετείτε επόμενη παραγγελία σας.

 

Και μια χαρά το μετέφρασαν! :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

:wow: Τους παραδέχομαι.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3079
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4614 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόνο και μόνο που έκατσαν και ασχολήθηκαν και το έψαξαν τους δίνει πολλά συν. Τουλάχιστον δείχνουν ένα ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ή ο ξεπέτας εχει αφήσει πάααρα πολλά λεφτά σ' αυτούς και απλά ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να τον αγνοήσουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26495
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Στις τελευταίες παραγγελίες η στάνταρ χρέωση των ταχυδρομικών είναι 11,65$. Για 25 περιοδικά που είναι μια καλή μπάζα τόσο βγαίνει.

Πάντως αυτή είναι πολύ καλή τιμή για ταχυδρομικά, από ότι έχω δει έχουν αυξηθεί γενικά τον τελευταίο καιρό από αμερική.

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα "συνεργασία" με την DCBS αλλά δεν κατάλαβα από τα ενημερώτικα μέηλ τους ότι γινόταν συγχώνευση λόγω λουκέτου. Να δούμε τι θα γίνει με τις ενδιάμεσες παραγγελίες :(

 

Να αναφέρω ότι η σελίδα τους είχε ανανεωθεί εδώ και έναν χρόνο προς τα πίσω. Είχε γίνει πολύ δυσκίνητη και δε θα μου κάνει εντύπωση αν έχασε έτσι πελάτες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στη νέα σελίδα που σε οδηγεί υπάρχουν όλες οι σε εκρεμότητα παραγγελίες μου, καθώς και η τελευταία. Το username μου υπήρχε από το παλιό σάιτ που έκλεισε, αλλά δε λειτουργούσε το password και ζήτησα καινούργιο. Καλό αυτό.
Οι νέες τιμές είναι κατά 3-5% καλύτερες, με διαφορά στα tpb-hc. Τώρα έχουν και παλιά tpb-hc πράγμα που η mailorder είχε σταματήσει εδώ και καιρό.

 

Δεν κάνω πειράματα για να δω τα ταχυδρομικά, μην τυχόν και χαλάσω την παραγγελία του Ιανουαρίου, αλλά αφού μπει ο νέος μήνας βλέπω τότε αν έχει διαφορά και πόσο χάσαμε ή κερδίσαμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το νέο www.dcbservice.com (που αγόρασε την mailordercomics) έχει αυξήσει τα ταχυδρομικά σε παρανοϊκά επίπεδα.

 

post-3787-0-52011400-1428960627_thumb.jpg

 

Για 6 περιοδικά τα ταχυδρομικά είναι 18$. Αν προσθέσω 1-2 τεύχη πάμε στα 25$. Δεν τολμώ να σκεφτώ τι γίνεται παραπάνω. Αδιανόητο να βάλω κάποιο tpb στην παραγγελία. Για τις τρέχουσες παραγγελίες μου κάνουν εξτρά χρέωση στην πιστωτική 20$ (ασχέτως ότι έχω πληρώσει τα αντίστοιχα ταχυδρομικά 2-3 μήνες πριν). Δεν έχω ιδέα πώς θα προχωρήσει το πράμα. Δεν έχω όρεξη να παραγγείλω οτιδήποτε. Δε με τραβάει και κάτι να διαβάσω!

 

Και η ισοτιμία κοντεύει το 1 προς 1. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και η ισοτιμία κοντεύει το 1 προς 1. :wall:

Αυτό βασικά είναι το καταστροφικό στην όλη ιστορία... Εδώ και μερικούς μηνες οι αγορες μέσω διαδικτύου έχουν γίνει ασύμφορες. Που πήγαν οι καλες εποχές που το 1 δολλάριο ήταν 75 λεπτα του ευρώ??? :'(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5974 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το shipping είναι πλέον το δράμα μιας ιντερνετικής παραγγελίας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να πω την καλή μου κουβέντα για το σάιτ www.dcbservice.com

Έκανα λάθος, ή μπορεί να άλλαξαν πολιτική. Όσο περισσότερα αγοράζεις τόσο καλύτερα ταχυδρομικά σου κάνουν. Δεν ξέρω πού αλλάζει η ζυγαριά, δε το έφτασα στα άκρα, αλλά αξίζει να κάνετε πειραματισμούς για να δείτε τι σας συμφέρει. Μέχρι πού δηλαδή εξυπηρετεί η ζυγαριά "πολλά περιοδικά με καλά ταχυδρομικά" - "πορτοφόλι μου και αχορταγία μου" :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το shipping είναι πλέον το δράμα μιας ιντερνετικής παραγγελίας...

Νομίζω αυτό το σοφό απόφθεγμα  πρέπει να το γράψω σε Τ-shirt !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γνωστός μου έλεγε για παραγγελία 160 ευρώ του ήρθε ένα 70 ευρώ τελωνείο με το λεγόμενο δελτίο διασάφησης. Εκανε μεγάλη παραγγελία και δεν κρατήθηκε από τις καλές προσφορές των σετ που προσφέρανε στην DCBService. Δυστυχώς το δελτίο αποστολής ήταν έξω από το κουτί και λειτούργησε ως ρουφιάνος. Δεν ανοίγουν τα πακέτα, συνήθως, αλλά αν υπάρχει έξω από το κουτί το τιμολόγιο ή δελτίο αποστολής είναι αρκετό για να το τσιμπήσουν και να σας γδάρουν. Μην κάνετε μεγάλα πακέτα. Αρκετά πάνω από 100 ευρώ είναι ένα μη σίγουρο ποσό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η παραγγελία που είναι καθ' οδόν είναι για 50$ περιοδικά και μεταφορικά 70-80$. Τους έστειλα μήνυμα γιατί τέτοιο μεγάλο ποσό αφού μόνο 23 τευχάκια έχω. Δεν είμαι και 100% σίγουρος τι περιέχει, αλλά λέω ας τους ρωτήσω.

 

Ακόμη απάντηση δεν πήρα. Υπάρχει κάποιος που εξυπηρετείται από αυτό το σάιτ και είδε κάτι παρόμοιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ συνήθως παίρνω γύρω στα 50-70 τεύχη το μήνα και τα ταχυδρομικά είναι στα 0.7-.0.9 ανά τεύχος.

Αν όμως κάνεις το λάθος και κάνεις edit σε παραγγελία που έχεις στείλει και προσθέσεις κάτι τα ταχυδρομικά ανεβαίνουν δυσανάλογα.

Αυτό το μήνα στα 64 τεύχη τα ταχυδρομικά πήγαν 57$.

23 τεύχη αποκλείεται να έχουν 80$

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μου έστειλαν μήνυμα. Την προηγούμενη βδομάδα χρεώθηκα την παραγγελία που έκανα μέσα Νοεμβρίου. Δε χρεώθηκα την παραγγελία που έκανα για το μήνα Ιανουάριο. Μπέρδεμα.

 

Και άξιζα να χρεωθώ 130$ αφού παρήγγειλα τότε ένα Spider-man Omnibus 3 που θα τυπωθεί το Μάιο! Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω τις χρεώσεις ώστε να βγάλω ανά τεμάχιο ταχυδρομικά έξοδα.

 

Η παραγγελία πχ. που έκανα για Ιανουάριο είναι για περιοδικά που θα τυπωθούν σε 2-3 μήνες. Και μπορεί όλα αυτά τα περιοδικά για κάποιους έκτακτους λόγους (ο σκιτσογράφος άργησε και δεν ισχύει πια ο προγραμματισμός που μας παρουσιάσανε) να απλωθούν και να μοιραστούν σε αρκετούς μήνες.

 

:damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.