Μετάβαση στο περιεχόμενο

Watchmen (2009)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

56.jpg

 

Το Watchmen είναι αναμφίβολα ένα Graphic Novel σταθμός στην ιστορία των comics. Μετά από την κυκλοφορία του στα μέσα της δεκαετίας του 80 ο κόσμος άρχισε να βλέπει τα comics με άλλο μάτι ενώ πολλοί δημιουργοί βλέποντας την απήχηση που είχε στον κόσμο ακολούθησαν το παράδειγμα του Alan Moore ξεκινώντας να γράφουν πλέον πιο "σοβαρές" ιστορίες και δίνοντας στους χαρακτήρες τους πέραν από ένα σωρό υπερδυνάμεις, αρκετές ανθρώπινες αδυναμίες, φέρνοντας τους έτσι πιο κοντά στον αναγνώστη.

 

Όπως θα περίμενε κανείς, δεν άργησε και το Hollywood να ενδιαφερθεί για τη μεταφορά του κόμικ στη μεγάλη οθόνη. Δυστυχώς το θέμα των δικαιωμάτων - άλλαζαν συνεχώς χέρια πηγαίνοντας απ'το ένα κινηματογραφικό studio στο άλλο - αλλά και η δυσκολία μετατροπής του αρχικού υλικού σε ταινία περιέπλεκε αρκετά τα πράγματα, ενώ κάθε μερικά χρόνια ακουγόταν και άλλο όνομα σκηνοθέτη και σεναριογράφου... (με πιο γνωστούς τον Terry Gilliam στις αρχές του 90 και τον Darren Aronofsky πριν δύο χρόνια)

 

Πρόσφατα, οι συνθήκες βελτιώθηκαν και κάποια ονόματα έχουν πλέον οριστικοποιηθεί. Σκηνοθέτης της ταινίας θα είναι ο Zack Snyder, ο ίδιος που αυτή την περίοδο μεταφέρει το 300 του Frank Miller στο σινεμά και σεναριογράφος ο Alex Tse. Πρόσφατα ο πρώτος έδωσε μια συνέντευξη στο περιδικό Empire και η οποία δημοσιεύτηκε στο δικτυακό της τόπο. Εκεί πέρα λοιπόν δήλωσε τα εξής:

 

"Είμαστε έτοιμοι να δώσουμε στο studio μια τελική έκδοση του σεναρίου που μας αρέσει. Είναι πολύ ενθουσιασμένοι με το θέμα. Πιστεύω ότι το σενάριο που έγραψε για μας ο Alex είναι το πιο κοντινό στο graphic novel σε σχέση με όλα όσα είδαμε από τότε που ξεκίνησε η παραγωγή. Πιστεύω ότι ο Alex έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Κρατάει μέσα ότι ήταν ωραίο στο comic"

 

Κάποιοι θεωρούσαν ότι θα μετέφερε την εποχή στην οποία εξελίσσεται το comic απ'την περίοδο του Ψυχρού Πολέμου στις μέρες μας. Ο Snyder το αρνήθηκε αυτό και δήλωσε σχετικά:

 

"Το 1985 είναι πρόβλημα για τον κόσμο. Ο Ψυχρός Πόλεμος είναι ένα πρόβλημα για τον κόσμο. Αυτά είναι όμως που προσπαθώ να τους πείσω ότι αξίζουν και κάνουν ωραίο το comic. Μου αρέσει που ο Richard Nixon είναι πρόεδρος στο comic. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό. Πράγματα σαν και αυτό είναι που σου λένε τι είδους ταινία είναι αυτή - δεν είναι πχ σαν το Fantastic Four"

 

Αν και ο Snyder έκανε εκτεταμένη χρήση της blue screen για να αποδώσει όσο το δυνατόν πιο πιστά στην οθόνη το 300, δε σκοπεύει να χρησιμοποιήσει παρόμοια τεχνική για το Watchmen.

 

"Υπάρχουν τοποθεσίες όπως ο Άρης και η Ανταρκτική (στις οποίες χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις blue screen) και υπάρχουν και τοποθεσίες που πρέπει να υπάρχει η αίσθηση της πραγματικότητας... Αν κοιτάξετε στο Sin City, μια Blue Screen City, αυτό είναι λάθος για το Watchmen. Υπάρχουν τόσα πολλά κρυμμένα easter eggs στα frames του comic που χρειάζεσαι τέτοιο επίπεδο λεπτομέρειας και για την ταινία. Ακόμα και αν κάτι τέτοιο θα είναι πιο δύσκολο να γίνει... Έκανα το Dawn of the Dead (το remake) και τώρα κάνω το 300 και έχω την αίσθηση ότι είναι ένας συνδιασμός των δύο. Νιώθω ότι ξέρω πως να το κάνω."

 

Τέλος, αν και το σενάριο είναι σχεδόν έτοιμο, ο Snyder επειμένει ότι είναι πολύ νωρίς για το casting, παρόλο που στο internet κυκλοφορούν συνεχώς φήμες.

 

"Ειλικρινά, δεν έχω κλείσει κανέναν ηθοποιό ακόμα. Αλλά υπάρχουν πολλοί που ενδιαφέρονται. Αν και κανείς δεν έχει δει ακόμα το σενάριο, ξέρω ότι υπάρχουν άτομα που θα υπέγραφαν χωρίς καν να το δουν"

 

(το κομμάτι της συνέντευξης αποτελεί δική μου μετάφραση από το αγγλικό κείμενο. Το πρωτότυπο άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκεται στη σελίδα http://www.empireonline.com/news/story.asp?NID=19672 )

 

Να σημειώσω εδώ ότι ο συγγραφέας του comic, Alan Moore είχε δηλώσει απ'την αρχή την αντίθεση του με τη μεταφορά της ιστορίας του σε ταινία (είχε αρνηθεί μάλιστα πρόταση που του είχε γίνει στα τέλη του 80 να γράψει ο ίδιος το σενάριο της), δηλώνοντας ότι είναι αδύνατο να γίνει μια καλή μεταφορά. ("David Hayter's screenplay was as close as I could imagine anyone getting to Watchmen. That said, I shan't be going to see it. My book is a comic book. Not a movie, not a novel. A comic book. It's been made in a certain way, and designed to be read a certain way: in an armchair, nice and cozy next to a fire, with a steaming cup of coffee.")

 

"quis custodiet ipsos custodes?" ("Who watches the watchmen?")

 

 

[imdb=tt0409459]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε μία πρόσφατη συνέντευξη του στο Superherohype.com ο σκηνοθέτης της ταινίας Zack Snyder αν και ξεκίνησε να μιλάει για το 300 κατέληξε να λέει πιο πολλά για το Watchmen. Παρόλο που είναι πολύ νωρίς ακόμα πιστεύω ότι οι fans του συγκεκριμένου graphic novel θα βρουν πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λέει...

 

Τη συνέντευξη θα τη βρείτε στο παρακάτω site:

http://superherohype.com/news.php?id=4610

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το Watchmen είναι, χαλαρά, το αγαπημένο μου κόμικ. Αλλά ειλικρινά, συμφωνώ με τον Moore. Δεν θέλω να ακουστώ σαν Κασσάνδρα, αλλά θυμηθείτε τι έγινε την τελευταία φορά που έγινε ταινία δικό του graphic novel (και συγκεκριμμένα το League of Extraordinary Gentlemen, πάλι χωρίς την έγκριση του). Ο Moore δεν γράφει κόμικς για να γίνουν ταινίες, τελεία και παύλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Urich μ***κίες λες(προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ειναι πολύ καλός μου φίλος αλλιώς δεν θα μιλούσα έτσι).

Το league ήταν ταινιάρα(γελάω ακόμα) και αν είχε γίνει καλύτερη δουλειά θα μπορούσε να γίνει καλό.

Το watchmen μπορεί σχετικά ποιο εύκολα να μεταφερθεί γιατί είναι ποιο ψυχολογικό αρκεί να μην βάλουνε τον nite-owl. Τι σκεφτόταν όταν έραβε το κοστολυμι του αυτό το παιδί;;; Λίγο κακόγουστο το βρίσκω. Κατά τ άλλα το κόμικ τα έσπαγε στεγνά και μακάρι αν μεταφερθεί να είναι κάτι ανάλογο...

 

 

Ναι ρε Μίχα, είναι κορυφαίο το κόμικ, δεν αντιλέγω. Ξέρεις όμως πολύ καλά, όσο το ξέρω κι εγώ, ότι αν είναι να έχουμε άλλο ένα φιάσκο σε στυλ LXG καλύτερα να μην το έχουμε καθόλου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ε, όχι και φιάσκο. Ο Hyde(?) ήταν τέλειος. Έμαθα θα βγεί και αρκουδάκι να τον έχεις πάντα αγκαλιά...

Σαν κόκκινη κακή απομίμιση του Hulk ήταν...

 

 

Precicely.

 

Και όχι μόνο αυτό. Ο αόρατος άνθρωπος έγινε απο ανώμαλος απλώς παιχνιδιάρης, η Μίνα έγινε bimbo, ο Νέμο έγινε Μπρους Λι, ο Κουότερμεην έγινε απο ναρκομανής απλώς...γέρος. Άσε που πρόσθεσαν Ντόριαν Γκρέι (αυτόν, έστω και με το στανιό, τον δέχομαι) και Χακλμπέρυ Φιν! Έλεος! Καμία, μα καμία, σχέση με το αρχικό. Γι αυτό και τρέμω στην ιδέα κινηματογραφικής μεταφοράς του Watchmen.

 

 

(Βέβαια, αν λάβουμε υπόψιν μας το έτερο παράδειγμα απο έργα του ιδίου, το V For Vendetta, θα τα σπάει, αλλά όποιος καεί με το χυλό...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κατ' αρχήν θα ήθελα να σας ζητήσω να είναι λίγο πιο κόσμια τα σχόλια σας. Το καταλαβαίνω ότι είστε φίλοι και δεν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ σας, απλά επειδή είναι κι άλλοι στο φόρουμ καλό είναι να είμαστε λίγο προσεκτικοί με αυτά που λέμε.

 

Τώρα σχετικά με τη μεταφορά ταινιών του Moore έχω να πω ότι δυστυχώς το LXG ήταν το αποκορύφωμα που τον έκανε να μη θέλει να έχει καμμία σχέση με τις κινηματογραφικές μεταφορές των κόμικ του (συν το γεγονός ότι στο Vendetta είχαν δηλώσει σε συνέντευξη τύπου ότι μιλούσαν μαζί του σχετικά με το γύρισμα πράγμα που δεν είχε γίνει ποτέ). Η ταινία είχε πολύ λίγη σχέση με το κόμικ (μόνο το concept ήταν το ίδιο) και αντικειμενικά ήταν πατάτα. (Μπορεί σε κάποιους να άρεσε, no harm in that, γενικά όμως οι περισσότεροι συμφωνούν ότι δεν βλεπότανε). Απ' την άλλη το V for Vendetta ήταν πάρα πολύ καλό με εξαιρετική δουλειά σε όλους τους τομείς: κάστινγκ, σκηνοθεσία, σενάριο κλπ (ειδικά η φωνή του Hugo Weaving ήταν όλα τα λεφτά).

 

Από τα παραπάνω εγώ καταλήγω ότι το πρόβλημα δεν είναι στο ότι η ιστορία είναι γραμμένη για κόμικ και όχι για ταινία (αν και παίζει προφανώς και αυτό το ρόλο του) αλλά στο ποιος θα γράψει το σενάριο και ποιος θα σκηνοθετήσει. Αν κρίνω από τη μέχρι τώρα δουλειά του Zack Snyder τότε ευελπιστώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλό. Αν όχι, τότε ούτε η πρώτη αποτυχημένη ταινία κόμικ θα είναι ούτε η τελευταία (Electra anyone???) Θα είναι κρίμα για ένα τόσο καλό graphic novel αλλά τι να κάνουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Θα ομολογήσω άγνοια όσον αφορά τον Snyder. Άλλες δουλειές του;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

To 300 που γυρίζεται τώρα και σε μερικούς μήνες θα το δούμε στη μεγάλη οθόνη και το remake του Dawn Of The Dead.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  465
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  104
  • Reputation:   68
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

To 300 που γυρίζεται τώρα και σε μερικούς μήνες θα το δούμε στη μεγάλη οθόνη και το remake του Dawn Of The Dead.

 

Αχά...Ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν και δεν έχει ανακοινωθεί επισήμως ακόμα, θεωρείτε κοινό μυστικό ότι οι Jude Law, Keanu Reeves και Patrick Wilson θα παίξουν στην ταινία ενώ ενδιαφέρον έχει εκδηλώσει και ο John Cusack. Συγκεκριμένα, μπορείτε να δείτε κάποια σχόλια του τελευταίου στο παρακάτω λινκ:

 

http://www.superherohype.com/news/topnews.php?id=5849

 

Πάντως όσοι δεν έχετε ασχοληθεί με το εν λόγω κόμικ θα σας πρότεινα να του ρίξετε μια ματιά (και παραπάνω - δε βλάπτει). Δε θεωρείται τυχαία το καλύτερο ίσως graphic novel που έχει βγει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καιρό είχα να γράψω νέα από την ταινία. Τελικά από τα μεγάλα ονόματα που ανέφερα πριν, δε θα συμμετάσχει κανένα (Law, Cusack, Reeves δηλαδή). Το καστ έχει ανακοινωθεί αλλά για να πω την αλήθεια δεν αναγνωρίζω και πολλά ονόματα.

 

Anyway

 

Πέτυχα ένα site που έχει κάμποσες πληροφορίες από τα γυρίσματα της ταινίας και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Έχει το παρακάτω πολύ πρωτότυπο όνομα ( :P )

 

http://www.watchmencomicmovie.com

 

Εκεί θα βρείτε και αρκετές φωτογραφίες από τα γυρίσματα της ταινίας.

 

Τέλος, πάρτε και μία "hidden" φώτο:

 

Sneaker_WatchmenMovie_rorshach_badge.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ok, σήμερα έπαθα το μεγαλύτερο σοκ που έχω πάθει σχετικά με την ταινία αυτή. Έμαθα ότι το σενάριο που αρχικά είχε γραφτεί πέρασε ένα "rewrite" από τους Alex Kurtzman και Roberto Orci, τους δύο σεναριογράφους του Transformers.

 

Χμμμ... Όπως έχω δηλώσει και στο αντίστοιχο thread, το Transformers θεωρώ ότι είχε άθλιο σενάριο, υπερβολικά παιδικό και με γελοίο χιούμορ. (συνδυασμός του παιδικού Transformers με το American Pie). Όχι και το καλύτερο background για να ασχοληθούν με αυτό που θεωρείται από πολλούς το καλύτερο graphic novel που έχει κυκλοφορήσει ποτέ...

 

Περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ:

http://www.superherohype.com/news/watchmennews.php?id=6365

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά το κόμικ το είχα ακουστα χρόνια τώρα,αλλά μόλις πρόσφατα βρήκα την ευκαιρία να το αγοράσω.Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει μέχρι την μέση και έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί!!!Παρόλα αυτά έχω ενδοιασμούς για την ταινία.Ο Σνάιντερ,όσο βιρτουόζος σκηνοθέτης και να είναι,δε νομίζω οτι είναι ο οραματιστής δημιουργός που θα μπορέσει να αποτυπώσει την μεγαγχολία,το φιλοσοφικό και κοινωνικοπολιτικό νόημα της ιστορίας,καθώς και το ψυχολογικό βάθος των χαρακτήρων.Ο άνθρωπος είναι ένας ταλαντούχος βιντεοκλιπάς που στηρίζεται στα εφέ του και στο μοντάζ.Οι Watchmen δεν είναι μια ιστορία που στηρίζεται εκεί.Το καστ των ηθοποιών είναι πολύ καλό μέχρι στιγμής,παρότι δεν υπάρχει κανείς πολύ διάσημος,αλλά αυτό ίσως είναι και καλύτερο.Είναι πολύ καλοί ηθοποιοί όλοι τους κι αυτό είναι το μόνο ελπιδοφόρο.Εχω πάρα πολλές επιφυλάξεις.Ελπίζω να βγω λάθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ok, σήμερα έπαθα το μεγαλύτερο σοκ που έχω πάθει σχετικά με την ταινία αυτή. Έμαθα ότι το σενάριο που αρχικά είχε γραφτεί πέρασε ένα "rewrite" από τους Alex Kurtzman και Roberto Orci, τους δύο σεναριογράφους του Transformers.

 

Χμμμ... Όπως έχω δηλώσει και στο αντίστοιχο thread, το Transformers θεωρώ ότι είχε άθλιο σενάριο, υπερβολικά παιδικό και με γελοίο χιούμορ. (συνδιασμός του παιδικού Transformers με το American Pie). Όχι και το καλύτερο background για να ασχοληθούν με αυτό που θεωρείται από πολλούς το καλύτερο graphic novel που έχει κυκλοφορήσει ποτέ...

 

α) Ο συνδυασμός δε γράφεται με γιώτα :P

β) Θα με κάνετε να το διαβάσω τελικά, πολύ το εξυμνείτε αυτό το Watchmen, από το οποίο το μόνο που έχω δει είναι αυτήν την ωραία κινούμενη πιτσιλωτή μάσκα......Θα το πράξω κατά τα Χριστούγεννα. :)

γ) Σνάιντερ? Τρανσφόρμερς? Άντε πες άστο Σνάιντερ γιατί μπορεί να αποδειχθεί καλός στο παιχνίδι με το background και την ατμόσφαιρα, αλλά που κολάνε οι δύο φευγάτοι σεναριογράφοι του TF με αυτό το σοβαρό (από ότι λέτε) κόμικ, είναι όντως λιγάκι.... :thinking:

δ)Το LXG σαν κομικ δε μου εκανε καμια τρομερη αισθηση, σαν ταινια ειχε μερικες καλες φασεις, αλλα καπου με χαλαγε το χοντροκομμενο των εφε...... :sad3:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις τελείωσα την ανάγνωση του Watchmen.Δεν υπάρχουν λόγια να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου στους κυρίους Μουρ και Γκίμπονς.Πιστεύω οτι η ανάγνωση αυτού του κόμικ είναι ξεχωριστό συναίσθημα για κάθε σκεπτόμενο "κομικάκια".Είναι τόσα τα θέματα που σε προκαλεί να σκεφτείς σαν αναγνώστης(κοινωνικά,πολιτικά,φιλοσοφικά,ηθικά) και τόσο μεγάλο το βάθος και η ψυχολογική σκιαγράφηση των χαρακτήρων,που πραγματικά αισθάνομαι δέος.Δεν είμαι ιδιαίτερα ενθουσιώδης άνθρωπος,αλλά αυτό το βιβλίο πραγματικά με ενθουσίασε.Οσοι δεν το έχετε διαβάσει ακόμα τρέξτε να το πάρετε.Αυτό μου έλεγαν κι εμένα τόσα χρόνια αλλά μόλις τώρα βρήκα την ευκαιρία να το μελετήσω.Δυστυχώς οι επιφυλάξεις μου για την μεταφορά του σε ταινία πολλαπλασιάζονται,μετά απο μερικές συνεντεύξεις του Σνάιντερ-σκηνοθέτη της ταινίας-που είδα και δημοσιεύματα οτι έχουν παραλείψει ή αλλάξει σημαντικά σημεία της πλοκής,που αλλάζουν τελείως το υπόβαθρο των χαρακτήρων και του μηνύματος του κόμικ.Κρίμα!Αναθέσαν την κινηματογράφηση ενός τόσο σημαντικού έργου σε έναν καραγκιοζάκο.Είναι ακόμα πιο κρίμα να ξέρω οτι για το project ενδιαφέρθηκαν παλαιότερα αξιόλογοι δημιουργοι όπως ο Αρονόφσκι ή ο Τέρι Γκίλιαμ,αλλά τελικά το στούντιο προτίμησε τον άνθρωπο που θα τους φέρει εγγυημένα λεφτά,αν και για το συγκεκριμένο έργο μπορεί και να μην τα καταφέρει.Και να φανταστείτε οτι ο Αρονόφσκι είναι φανατικός θαυμαστής του κόμικ και μάλιστα είχε κάνει αναλύσεις σχετικά με το περιεχόμενο αυτού.Καταραμένο Χόλυγουντ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πάρτε μια εικόνα από την ταινία η οποία (αν και δεν της φαίνεται) δείχνει "διάφορα"

 

Sneaker_watchmenstreet.jpg

 

(πχ το "Who watches the watchmen στον τοίχο...)

 

Cheers! :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μπάι δε γουέη, δεν μ' ενοχλέι καθόλου να γυρίζονται ταινίες πατάτες από κόμικς. Από το να μην γυριστούν καθόλου το προτιμώ. Καλύτερα πατάτες παρά νηστεία. Aν όμως η οικονομική αποτυχία μιας ταινίας φοβίσει τους παραγωγούς και τους κάνει να τραβηχτούν από την ιδέα του να γυρίσουν και άλλα adaptatios, ε εδώ έχουμε πρόβλημα.

 

Πράγμα που δε συμβαίνει, ευτυχώς. Οι παραγωγοί έχουν πέσει με τα μούτρα στις ταινίες από κόμικς, και σχετικά κάνουν πολύ καλή δουλειά. Ξεπέρασαν το σχεδόν κόμπλεξ του να ασχοληθούν με κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βασικά, όχι απλά τα ξεπέρσαν, κατά τη γνώμη μου αρχίζουν να πλησιάζουν το άλλο άκρο...

 

Πλέον κ η κουτσή Μαρία βγάζει ταινία που είναι βασισμένη σε κάποιο κόμικ. Δεν έχουν ιδέες πλέον οι σεναριογράφοι και τσιμπάνε απ' όπου μπορούν. Τουλάχιστον να κάνουν καλή δουλειά ώστε να γουστάρουν οι φανς - αυτό κατά τη γνώμη μου είναι το πιο σημαντικό. Δυστυχώς όμως η γνώμη μου δε συμβαδίζει με τη γνώμη των studio τα οποία απλά θέλουν να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους αναγκάζοντας τους σεναριογράφους να αλλάξουν πολλά στην ιστορία για να είναι πιο εύκολα αποδεκτή από το ευρύ κοινό...

 

Ας ελπίσουμε ότι το Watchmen δε θα πέσει σε αυτή την παγίδα και ότι θα είναι μια άξια μεταφορά. Πραγματικά το αξίζει. Το καλό είναι ότι ο Snyder έχει ήδη αφήσει καλές εντυπώσεις από τις προηγούμενες δουλειές του οπότε μπορούμε να συνεχίσουμε να ελπίζουμε. :)

 

Cheers! :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είχε βγει από το καλοκαίρι πόστερ της ταινίας αλλά μόλις πριν λίγο έπεσε στην αντίληψη μου. Οπότε, δείτε το κι εσείς να πάρετε μια ιδέα:

 

 

 

Σίγουρα θα θυμίσει το κόμικ στους φανς μια και έχει το ίδιο layout με τα εξώφυλλα που είχαν τα τεύχη όταν πρωτοβγήκαν. Επίσης φαίνεται και η ημερομηνία κυκλοφορίας στην Αμερική η οποία είναι η 6η Μαρτίου 2009 (Ναι, πέφτει κομματάκι μακριά... Κάλλιο αργά παρά ποτέ δε λένε; )

 

Πάρτε και ένα link με κάμποσες πληροφορίες και φώτος από τα γυρίσματα της ταινίας.

 

Πάντως πραγματικά μου κάνει εντύπωση που το συγκεκριμένο thread έχει τόσα λίγα σχόλια, τη στιγμή που μιλάμε για ένα graphic novel που έχει χαρακτηριστεί πολλές φορές ως το καλύτερο ever made...

 

Anyway, Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όσοι έχετε διαβάσει το κόμικ θα ξέρετε ότι μέσα στην ιστορία αναφέρεται σε διάφορα σημεία ένα κόμικ, το The Tales of the Black Freighter. Επειδή ο χρόνος μίας ταινίας είναι προφανώς περιορισμένος, αυτή η αναφορά στο κόμικ μέσα στο κόμικ δε θα υπάρχει μέσα στην ταινία.

 

Θα υπάρχει όμως στο DVD... Και θα είναι σε μορφή anime - υποψιάζομαι όπως ήταν ένα κομμάτι στο Kill Bill.

 

Το ακόμα καλύτερο είναι ότι τη φωνή του καπετάνιου στο κόμικ ανακοινώθηκε ότι θα την κάνει ο Gerard Butler, γνωστός και ως Leonidas στο 300.

 

Αρκετά ενδιαφέροντα νέα θα έλεγα...

 

Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

First Look at Watchmen Characters anyone? :D

 

Source: slinger

March 5, 2008

 

 

Watchmen director Zack Snyder has revealed on the official website a first look at five characters from the highly-anticipated movie, which is now exactly one year away from being released on March 6, 2009. Here are Jeffrey Dean Morgan as The Comedian, Patrick Wilson as Nite Owl, Matthew Goode as Ozymandias, Jackie Earle Haley as Rorschach, and Malin Akerman as Silk Spectre!

 

 

 

 

 

 

Ξαφνικά ο Batman μοιάζει με πτωχό συγγενή..... :wow:

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Όντως έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά! Άντε να πλησιάζει η ημερομηνία προβολής!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνηθίζεται να καταστρέφονται τα κόμικς στη μεγάλη οθόνη, αλλά δεν είναι κι απαραίτητο.. Είναι δύσκολο να μεταφερθεί η γλώσσα των κόμικς στον κινηματογράφο χωρίς να πέσει σε κλισέ ή να καταφύγει στην εύκολη λύση των ειδικών εφέ. Το Sin City είναι απόδειξη ότι μπορεί ένα κόμικ - και μάλιστα τόσο ιδιαίτερο εικαστικά- να αποδοθεί με κορυφαίο τρόπο. Μη στεναχωριέσαι! Έχω ελπίδες ότι το Watchmen θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Συνηθίζεται να καταστρέφονται τα κόμικς στη μεγάλη οθόνη, αλλά δεν είναι κι απαραίτητο.. Είναι δύσκολο να μεταφερθεί η γλώσσα των κόμικς στον κινηματογράφο χωρίς να πέσει σε κλισέ ή να καταφύγει στην εύκολη λύση των ειδικών εφέ. Το Sin City είναι απόδειξη ότι μπορεί ένα κόμικ - και μάλιστα τόσο ιδιαίτερο εικαστικά- να αποδοθεί με κορυφαίο τρόπο. Μη στεναχωριέσαι! Έχω ελπίδες ότι το Watchmen θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές!

 

Αχχ μακάρι! Ναι όντως το sin city είναι η εξαίρεση του κανόνα! : ) Πολύ καλή η μεταφορά του! Αλλά τώρα για να δούμε και αυτό πως θα γίνει! Μακάρι να είναι καλό και να μη με κάνει να θέλω να σπάσω την οθόνη όπως το v...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι ο μόνος που μου άρεσε η ταινία του V περισσότερο από το κόμικ, όπως και με τα Sin City & 300? :)

 

Χειρότερη μεταφορά κόμικ στη μεγάλη οθόνη που είχα δει τελευταία βάζω χαλαρά το Fantastic Four 2... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είμαι ο μόνος που μου άρεσε η ταινία του V περισσότερο από το κόμικ, όπως και με τα Sin City & 300? :)

 

Δοκίμασα 3 φορές να διαβάσω το V σε κόμικ. Σταμάτησα στη σελίδα 70 περίπου και τις 3 φορές. Με κουράζει το πυκνογραμμένο κείμενο και τα στριμωγμένα καρεδάκια. Ίσως αν τολμούσαν να το εκδίδανε σε μεγαλύτερο μέγεθος όπως ήταν το πρωτότυπο να ήταν καλύτερα. Είναι σαν να διαβάζεις Αστερίξ σε μικρότερο μέγεθος. Και σεναριακά ήταν μια χαρά η κινηματογραφική μεταφορά.

 

Άσχετο αλλά το "Big fat kill" μου άρεσε πολύ περισσότερο στον κινηματογράφο. Νομίζω η ταχύτητα της ροής των γεγονότων ήταν καλύτερη. Στο κόμικ βαρέθηκα... ειδικά με τα ψυχεδελικά οράματα του πρωταγωνιστή. "Έγραψε" καλύτερα στο πανί το σενάριο.

 

Φταίω εγώ ή το σκίτσο του David Lloyd μου φαίνεται πολύ ουδέτερο; Έχει σχέση με τον ηθοποιό David Lloyd που παίζει στο βρετανικό Torchwood;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι στο V for Vendetta δεν ήταν καθόλου κακή η κινηματογραφική μεταφορά του. Κάθε άλλο μάλιστα, ήταν από τις πιο καλές. Μπορεί να μην ήταν 100% πιστό στο κόμικ αλλά μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για κινούμενη εικόνα και ήχο. Δε μπορείς πάντα να μεταφέρεις κάτι απόλυτα στο πανί. Κάτι που δουλεύει στο χαρτί ίσως να μη δουλεύει στην οθόνη και το αντίθετο.

 

Το σημαντικότερο είναι να δουλεύει αυτό που θα δεις σαν ταινία και να είναι αξιόλογο (χωρίς προφανώς να ξεφεύγεις από το πρωτογενές υλικό - αυτό όμως από ένα σημείο και μετά είναι και λίγο υποκειμενικό)

 

Για το Watchmen πάντως είμαι κι εγώ αισιόδοξος. Θέλω να ελπίζω ότι θα γίνει καλή δουλειά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  32
  • Reputation:   25
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βασικά δεν είναι θέμα απλής μεταφοράς των ηρώων. Είναι θέμα ότι το συγκεκριμένο κόμικ έπιανε μια ιδεολογία ολόκληρη και βασίστηκε πάνω σε αυτή, την αναρχία. Ειδικοτερα το τέλος του v for vendetta είναι για μενα αριστουργηματικό έτσι όπως εξελίσσεται. Η ταινία έγινε ενα ακόμα blockbuster ενω θα μπορούσε να γίνει μια πολιτική ταινία με καθαρα πολιτικά μυνήματα. Μην ξεχνάμε ότι το κόμικ είναι βασισμένο στο 1984 του Όργουελ και ότι ''προφητεύει'' μια κοινωνία που δυστυχώς δεν φαίνεται να είναι πολύ μακριά από την υλοποίηση της. Ο V δεν είναι απλά ένας ακόμα skillfull ήρωας αλλά ενα επαναστατικό σύμβολο. Η ταινία ήταν καθαρά ''αμερικανιά'' και απέκρυψε πολλά βασικά στοιχεία δομής του κόμικ..

Από την άλλη, για να περασεις ευχάριστα το απόγευμα σου με ένα dvd είναι μια χαρα..Έτσι και αλλιώς ως επι το πλείστον, πληρεί τις ''επαναστατικές προθεσεις '' ορισμένων σε κάποιο βαθμό... Προσωπική άποψη πάντα αυτή έτσι..! Δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα και η σωστή, κουβέντα κάνουμε!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χα!

 

We've got a 1940's Picture of THE MINUTEMEN from WATCHMEN!

 

Εεεέεελα το πουλάκι! Χαμογελάστε βρε! :D

 

"κλικ"

 

 

 

:party::beer5::party:

 

 

 

Πηγή :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

As if there wasn't already enough reasons to watch The Dark Knight, it looks like a trailer for Watchmen will slip in with all that dark bat goodness. Zack Snyder didn't say for sure, but when Collider asks, his smile and word scramblage are pretty darned revealing. It better be true! It's been a while since I've gone gaga for a trailer as much as a film.

 

But that's not all. Yeah, he says Doc Manhattan looks cool, which is a relief, but he's also got some great Comic Con news for you lucky buggers that get to go: First, there will be a few minutes of footage to ooh and ahh over. But it also looks like some Nite Owl rumors could be true. When asked whether Nite Owl's ship would land at Comic Con, Zack once again tripped over his words and let out that revealing smile as he discussed how expensive it would be to do so. Expensive, but so very sweet. I can only hope that bit is true for you fans out there. The ship is awesome. Really, absolutely awesome.

 

Πηγή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.