Μετάβαση στο περιεχόμενο

Prison Break (2005-2017)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

6927367.jpg

 

Μια και υπάρχει thread συζήτησης για το Lost, είπα να ανοίξω κι ένα για το Prison Break. (όσοι δεν έχετε δει καλό θα ήταν να μην πολυπροχωρήσετε - όλο και κάποιο spoiler θα πετύχετε)

 

Η γνώμη μου για τη σειρά είναι κάπως περίεργη. Όταν ξεκίνησε η πρώτη σεζόν έπαθα κι εγώ πλάκα όπως όλοι όσοι την βλέπουν. Ειδικά προς το τέλος θυμάμαι επεισόδιο που με είχε επί 42 λεπτά στην τσίτα. Πολύ δυνατή σειρά.

 

Εκεί όμως που ξενέρωσα τη ζωή μου ήταν όταν ανακοίνωσε ότι θα συνεχιστεί και σε δεύτερη σεζόν. Και εξηγούμαι: Η σειρά όταν ξεκίνησε ήταν προγραμματισμένη να κρατήσει 1 σεζόν. Η απόδραση. Αυτό ήταν. Μετά πάπαλα... Έλα όμως που έκανε τρελλή τηλεθέαση και το studio δεν ήθελε να χάσει την κότα με τα χρυσά αυγά! Δε λέω, καλό το όλο "Φυγάς" theme αλλά θα προτιμούσα μια ολοκληρωμένη σειρά με μία απίστευτη απόδραση. Έτσι όπως είναι τώρα έχουν καταλήξει να το τραβάνε κι απ'τα αυτιά σε κάθε επεισόδιο για να δημιουργήσουν νέα twists και να κρατάνε σε αγωνία τους θεατές. Δε λέω, και στην πρώτη γινόταν αλλά ήταν αλλιώς. Μέσα σε μια φυλακή ήταν, δεν είχαν τόση ελευθερία κινήσεων. Τώρα όμως που είναι έξω έχουν συμβεί τα άπειρα so far. Μόνο κομήτης δεν έχει πέσει για να τους αποτρέψει να κάνουν κάτι. Χαρακτηριστικό είναι ότι για άλλες σειρές δεν προλαβαίνει να βγει επεισόδιο και το βλέπω, για αυτήν έχω ήδη τα τελευταία δύο στο δίσκο μου κα δε μου κάνει και καμμιά τρελλή αίσθηση να τα δω. (Κάποια στιγμή σίγουρα θα τα δω, απλά προτιμώ πχ να βλέπω Heroes)

 

Πάντως η φράση που πιστεύω ταιριάζει χαρακτηριστικά στη σειρά είναι μία:

 

Και η καμήλα δε σταματάει να φτύνει!!!

 

Μα τόση γκαντεμιά κι αυτοί; Ούτε στον Ντόναλντ δεν πάνε τόσο στραβά τα σχέδια του!!!

(Για όποιον δεν το έπιασε, όταν κάποιος είναι άτυχος συνήθως του λένε: "Καμήλα σ'έφτυσε;" Αυτούς, μάλλον ναι!!!)

 

 

 

 

 

 

 

[imdb=tt0455275]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Φίλε μόλις τέλειωσα την 1η σεζόν και έχω φάει φοβερό κόλλημα. Το απίθανο είναι ότι ακόμα και οι γονείς μου είναι κολλημένοι με τη σειρά και θέλουν μόλις κατεβάσω από το ίντερνετ ένα νέο επισόδειο να τους το βάλω να το δουν!

 

Ειλικρινά σε ορισμένες στιγμές έχει τόση αγωνία όση καμιά χολιγουντιανή υπερπαραγωγή. Πραγματικά εξαιρετική αν και θα συμφωνήσω ότι προς το τέλος διακρίνεται μία προσπάθεια να τραβήξουν την ιστορία σε μάκρος με διάφορα απρόοπτα που συμβαίνουν.

 

Το Heroes είναι πράγματι τόσο καλό όσο ακούω; Δεν έχω δει κανένα επισόδειο ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ο επισκέπτης Salonikios70

Μόνο μην αποκαλύψετε πολλά πράγματα γιατί ακόμα δεν ξεκίνησα να την βλέπω (τα εχω όλα τα επεισόδια όμως και τα έχω μετατρέψει dvd) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

@Mak-3: Όχι. Εϊναι ακόμα καλύτερο :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1222
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  15
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ειμαι στο 17ο επεισοδιο της πρωτης σεζον και ειναι πολυ ωραιο προς το παρον...κολλημα!αλλα φαινετε οτι αν τοι τραβηξουνε πολυ θα κανει κοιλια...περιμενω νατο διαπιστωσω.... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τι μου λέτε! Ξεκίνησα το απόγευμα επειδή η κοπελιά μου είναι άρρωστη να δούμε κάτι. Έχω δει τα 8 και πάω να πάρω τα άλλα 4 της πρώτης σειράς!!!

Αγχώθηκα απο το γεγονός ότι έχω καμιά 30 ακόμη να βλέπω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ πάλι δεν την έχω αγγίξει την σειρά και ο μόνος λόγος που δεν το έχω κάνει είναι γιατί δεν μπορώ να περιμένω άλλη μία σειρά να βγάλει επεισόδεια. Νομίζω ότι αν συμπληρωθούν μια με δυο season ακόμα τότε θα το αρχίσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  207
  • Reputation:   108
  • Achievement Points:  207
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Sneaker δεν ήσουν και ο καταλληλότερος να αρχίσεις να ξετυλίγεις αυτό το νήμα :D

Ε οι υπόλοιποι μην τον ακούτε, η σειρά τα σπάει και η δράση είναι πόλυ καλή...

Άντε και κάτσε να δεις τα επεισόδεια που έχεις... το Heroes είναι πολύ πιο ανάλαφρο μπροστά του :P

Επεξεργασία από andrew
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βρε ουστ! :P

 

Κοίτα ποιος μιλάει, ο andrew που για να δει μια νέα σειρά πρέπει να τον πρήξεις αλλιώς δε βλέπει τίποτα... Φαντάσου, για το Heroes είχαν βγει ήδη 10-11 επεισόδια κι εσύ ακόμα δεν είχες ξεκινήσει να το βλέπεις... Τσ τσ τσ... Απαράδεκτος! Να δω ρε αν δε σου είχα πει ΕΓΩ για το Prison Break αν θα το έβλεπες...

 

:P :P :P

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η αλήθεια είναι ότι η σειρά τα φτύνει στο δεύτερο κύκλο. Από τα μαλλιά την τραβάνε Κι ο ηθοποιός που παίζει τον Μάικ Σκόφιλντ από το πρώτο επεισόδιο μέχρι το 2.16 έχει βάλει 10 κιλά. Που διάολο τα έβαλε , όλο στο τρέξιμο ;

 

Αυτό που έκανε εντύπωση αρχικά είναι η απίστευτη ευκολία με την οποία σκοτώνουν τους χαρακτήρες. Τουλάχιστον 12 χαρακτήρες με κάποια μικρή ή σημαντική συμμετοχή στην πλοκή έχουν πεθάνει μέχρι το επεισόδιο 2.16.

 

 

Μπροστά στο 24 το Prisοn Break είναι Κλασικά Εικονογραφημένα.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  207
  • Reputation:   108
  • Achievement Points:  207
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βρε ουστ! :P

 

Κοίτα ποιος μιλάει, ο andrew που για να δει μια νέα σειρά πρέπει να τον πρήξεις αλλιώς δε βλέπει τίποτα... Φαντάσου, για το Heroes είχαν βγει ήδη 10-11 επεισόδια κι εσύ ακόμα δεν είχες ξεκινήσει να το βλέπεις... Τσ τσ τσ... Απαράδεκτος! Να δω ρε αν δε σου είχα πει ΕΓΩ για το Prison Break αν θα το έβλεπες...

 

:P:P:P

 

:beer:

Είσαι πολύ σκληρός παλιοSneaker :cry2:

Υ.Γ. Αυτό εδώ το είδες για τα χούγια σου? Να! Για να μάθεις :P:P:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τωωωωωωωωωωωωωωωρα το είδες;;; Έχεις μείνει πολύ πίσω μου φαίνεται... (όπως και στις σειρές που βλέπεις :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  207
  • Reputation:   108
  • Achievement Points:  207
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τωωωωωωωωωωωωωωωρα το είδες;;; Έχεις μείνει πολύ πίσω μου φαίνεται... (όπως και στις σειρές που βλέπεις :P )
Αυτές που βλέπω όμως τις βλέπω αμέσως και δεν βαριέμαι να βάλω τον media player να τις παίξει :P
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Rome μου φαινεται πως το πηρε το ματι μου για ενοικιαση στα Videorama, τσεκαρε το, αυτο παντως με το υπερογκο κοστος το'χω ακουσει κι εγω και στεκει, αμα αναλογιστεις πως προκειται για μια απο τις καλυτερα γυρισμενες ιστορικες σειρες :beer:

 

Τελικα ρε παιδια, μοναχα εγω βαρεθηκα στο 24 καπου στη μεση του 1ου κυκλου...ή εφταιγε ο ΑΝΤ1 που το'χε χαντακωσει? :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έφταιγε ο ΑΝΤ1 που το είχε χαντακώσει. Ξερά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1240
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Έφταιγε ο ΑΝΤ1 που το είχε χαντακώσει. Ξερά.

 

 

Συμφωνώ... :cool:

24 κορυφαία σειρά... Αλλά άλλο στην TV και άλλο σε DVD. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τον έχω δει και εγώ τον πρώτο κύκλο. Δεν είναι κακός αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με τα 24 και το Lost. Για το Heroes έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν έχω δει ούτε ένα επεισόδιο. Αυτό που ψάχνω και δεν έχω βρει στο DVDάδικο μου είναι το Rome. Αυτό λένε πως είναι καλύτερο από όλα. Η πιο ακριβή σειρά που έχει γυριστεί. Μετά τον πρώτο κύκλο της το στούντιο που την έβγαζε παραλίγο να φαληρίσει.

 

To Rome έχει το χαβαλέ του. Δεν είναι 24 (1η σεζόν, η μόνη που έχω δει), δεν είναι Lost, δε νομίζω ότι θα μείνει στην ιστορία όπως έμεινε το I Claudius (μια πραγματική σπουδή πάνω στη σημασία του σεναρίου και της ηθοποιίας και πως γυρίζονται αριστουργήματα χωρίς εφέ και χωρίς σκηνικά), πλην όμως διασκεδάζω μαζί του όσο και με το Heroes ή το Law and Order. Διαστρεβλώνει κάπως την ιστορία, αν και μόνο κάποιος πραγματικός γνώστης της περιόδου θα το πιάσει αυτό (κάτι που δεν έκανε το I Cladius που ήταν πιστό στο βιβλίο που ήταν πιστό στον Τάκιτο κι ας είχε τα μειονεκτήματα του εκείνος), έχει σεξ, βια και αίμα και νομίζω ότι είναι καλό ως αναπαράσταση εποχής.

 

το 24 χαντακώθηκε όσο δεν πάει από τον Αντ1. Όταν είδα το πρώτο dvd της 1ης σεζόν, αυτομάτως νοίκιασα το επόμενο ΚΑΙ το μεθεπόμενο, και εν συνεχεία γύρναγα ένα και έπαιρνα και το μεθεπόμενο για να μην πάθω κάτι από την αγωνία (μέχρι να επιστραφεί αυτό που θα έπρεπε να δω μετά). :beer: Για τις επόμενες σεζόν έχω ακούσει αμφιλεγόμενα σχόλια. Έπεφτε λέει η ποιότητά του, αλλά από κάποια σεζόν και μετά ξαναανέβηκε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για το 24 είναι καθαρά θέμα απόψεων φίλε μου. H 2η και η 3η είναι αρκετά καλές (κάποιοι τις θεωρούν και τις καλύτερες so far). 4η απλά καλή (ούτε κρύο ούτε ζεστη) ενώ η 5η ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. Το real-time το είχαν ξεφτιλίσει. Γίνεται κάτι σημαντικό κάπου και σε 3 λεπτά υπάρχει το σχετικό αφιέρωμα στις ειδήσεις. Τελειώνει επεισόδιο με τον Jack να ανακρίνει κάποιον σε μια αποθήκη κάπου στην πόλη και με το που ξεκινάει το επόμενο επεισόδιο (2-3 λεπτά μετά) τον δείχνει να μπαίνει στο CTU. Και δεν είναι μόνο αυτά, έχει και άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1285
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  50
  • Reputation:   24
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

To "Six Feet Under" έχει αρκετά χρονάκια που τρέχει και αγνοώ αν έχει σταματήσει τώρα. Καμία σχέση με 24, είναι κάτι σε μαύρη κωμωδία με ένα γραφείο κηδειών. Έχει την πλάκα του. Αν δεν απατώμαι κάποια στιγμή τό'βαζε το STAR τώρα δεν έχω ιδέα (καλά κι αυτό το κανάλι πετάει κάτι άσχετες σειρές σε ότι νά'ναι ώρα, τα ίδια είχε κάνει και με το "Τσίρκο του Μυστηρίου" (Carnivale?)...

 

Simos

 

ΥΓ. Αν και δε βλέπω Καπουτζίδη, όσο το'χω πετύχει σε κανένα Zap, μπορώ να πω ότι -αν μη τι άλλο- έχει κάποιες καλές ατάκες και όχι το χιούμορ του Σεφερλή (sorry για τους Fun αλλά δεν το χώνεψα ποτέ μου αυτόν... Άντε ίσως με ζόρι στα ξεκινήματα που έκανε τις φάρσες με το Ταξί...)

 

Simos

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Προσωπικά θεωρώ το Prison Break σίγουρα καλύτερο και απο το 24 και απο το LOST το οποίο δεν έχει καταφέρει να με καθηλώσει.Συμφωνώ ότι ο 1ος κύκλος μες τη φυλακή πολύ ανώτερος ίσως all time classic ειδικά με τους χαρακτήρες της φυλακής και φαντάζομαι και ελπίζω ότι ολοκληρώνεται και δεν θα επχειρηθέι νέο ξεχείλωμα.Πάντως ρε μάγκες αμα λέμε για ξεχείλωμα τι να πούμε για το LOST που με το ζόρι θα γυριστεί και άλλος ένας κύκλος.Παραείναι ξεχειλωμένη η ιστορία και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη απο τους φανατικούς.

Μεγάλο πλεονέκτημα του prison η εκπληκτική επιλογή χαρακτήρων με αρχηγό των άπαιχτο "μπάσταρδο" T-Bag και τις φαρμακερές ατάκες και τη νότια προφορά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1233
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

είναι εμφανες οτι παει για κλεισιμο στον δευτερο κυκλο και πολύ στα υπερ της σειρας ... δηλαδη δεν προκειται να γινει σαπουνοπερα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

είναι εμφανες οτι παει για κλεισιμο στον δευτερο κυκλο

 

Εεεε, από που είναι εμφανές αυτό;;;

 

Ίσα ίσα που βλέποντας τα τρελλά ratings που συνεχίζει να κάνει (σε αντίθεση με το Lost στο οποίο έχει παρατηρηθεί τρελλή πτώση) δε θα με εξέπλητε καθόλου αν το συνεχίζανε και σε 3η σεζόν.

 

(Τόσο σάλιο έχει αυτή η καμήλα, να μη συνεχίσει κι άλλο το φτύσιμο;;; )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  207
  • Reputation:   108
  • Achievement Points:  207
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αμάν βρε Βαγγέλη αυτή η καμήλα... :P

Καλά κάνουν και πέφτουν τα ratings στο Lost μπας και ξυπνήσουν και μας τρέξουν λίγο την πλοκή... με το σταγονόμετρο προχωράει και αρχίζει να κουράζει!

Επεξεργασία από andrew
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1233
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εεεε, από που είναι εμφανές αυτό;;;

 

Ίσα ίσα που βλέποντας τα τρελλά ratings που συνεχίζει να κάνει (σε αντίθεση με το Lost στο οποίο έχει παρατηρηθεί τρελλή πτώση) δε θα με εξέπλητε καθόλου αν το συνεχίζανε και σε 3η σεζόν.

 

(Τόσο σάλιο έχει αυτή η καμήλα, να μη συνεχίσει κι άλλο το φτύσιμο;;; )

 

---------------sPOILED BRAT-------------------------

 

δεν εχω πληροφοριες απο τα παρασκήνια όπως εσύ lolol , αλλά ο τρόπος που χειρίζονται το ζήτημα σεναριακά δείχνει μια χαρα ότι το πάει για λήξη. Σε αντίθεση με το lost, στα επισόδεια του δευτερου κυκλου κλείνουν πολλά θέματα. ανθρωποι πεθαίνουν, κατάδικοι σκοτωνονται, και γενικα οι ακρες που υπαρχουν ανοιχτες κλεινουν ή τείνουν να κλείσουν. Εαν προσπαθείς να φτιαξεις μια σαπουνόπερα τύπου λοστ, τότε κρατάς τους πρωταγωνιστές σου και τις ακρες σου ανοιχτες.

 

στο Prisonbreak σε μερικά επισόδεια δεν θα μείνουν παρά οι πρωταγωνιστες του δράματος οποτε εαν θέλουν και τρίτο κύκλο θα πρέπει να εφεύρουν καινουργιους πρωταγωνιστες, κιαυτο δεν ειναι τοσο καλόγια μια σειρά...

 

my 2 cents though

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μαζί σου bimbo, συμφωνώ σε όσα λες. Απλά απ' ότι έχω δει so far σε ξένες σειρές γενικά, όταν κάτι πάει καλά τα στούντιο δε θέλουν να χάσουν την κότα με τα χρυσά αυγά. Αυτά που λες ότι γίνονται ισχύουν, το θέμα είναι ότι οι συγγραφείς άμα χρειαστεί πάντα μπορούν να δημιουργήσουν τέτοιες καταστάσεις που να τραβάνε την πλοκή παρακάτω. Κατά τη γνώμη μου μάλιστα αυτό ήδη γίνεται και στη 2η σεζόν. γι' αυτό λέω ότι το τραβάνε κι απ' τα αυτιά. Στους χαρακτήρες συμβαίνει ότι πιο κουλό μπορεί να φανταστεί κανείς, μόνο και μόνο για να δημιουργούνται cliffhangers και να προχωράει η πλοκή μπροστά.

 

Μιλώντας και γενικότερα, αυτό είναι ένα πρόβλημα που έχουν σχεδόν όλες οι ξένες σειρές. Όσο πουλάνε τις τραβάνε για να βγάζουν χρήματα. Με το που πέσουν τα ratings σταματάνε τη σειρά και ότι προλάβουν να εξηγήσουν καλώς, αλλιώς... Έχει συμβεί σε πάμπολλες σειρές αυτό το πράγμα ενώ είναι άλλες τόσες αυτές που ενώ ξεκίνησαν φοβερά αφήνοντας να εννοηθεί ότι έχουν πολύ ψωμί μπροστά τους, τα στούντιο, επειδή δεν είδαν τα τρελλά νούμερα από το πρώτο κιόλας επεισόδιο, τις σφάξαν στο γόνατο... (βλέπε Firefly, Odyssey 5, ακόμα και το Legend Of The Rangers)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ή τις βάζουν απέναντι από ιερά τέρατα και περιμένουν να κάνουν την ανατροπή, έτσι ακόμα και εάν φέρουν καλά νούμερα και δημιουργήσουν φανατικό κοινό, εάν δεν ρίξουν από την κορυφή το αντίπαλο δέος, πέφτει ο πέλεκυς βαρύς: βλ. INVASION, που δεν πρόλαβαν καν καλά - καλά να κλείσουν όλες τις τρύπες και αιωρούνται ακόμα ερωτήματα αναπάντητα να ψάχνουν στούντιο και παραγωγό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1233
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   33
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

παντως εγω που τις βαριεμαι τις σαπουνοπερες μια χαρα ικανοποιημενος ήμουνα και με τον πρωτο κυκλο του prisonbreak. Δηλαδη η σειρα δεν σε αφηνει με ερωτηματικα και πραγματοποιει οσα υποσχεται. Δηλαδή: Υποσχεθηκε μια απόδραση? έδωσε μια απόδραση. ήταν πολυ ξεκάθαρο κιαυτο. Τωρα στον δευτερο κυκλο υποσχεται μια λύση? θα δωσει μια λυση πιστευω. Το εαν θα συνεχιστει και τριτος κυκλος στις μπαχαμες μου ειναι αδιάφορο πραγματικά. Αλλωστε οπως όλοι είδαμε οι σεναριογράφοι δεν ντρεπονται να καθαρίζουν με ένα σωρό χαρακτήρες ατου κι αυτο ειναι στα θετικα της σειρας . μπορει να μην εχει όλη την ομορφη πλοκη του λοστ αλλα το σεναριακο μανατζμεντ μου φαίνεται πολυ πιο σωστο...

 

καθως ολες αυτες οι καινουργιες σειρες ειναι πολύ ακριβές (και το 24 ήταν τζαμπατζήδικο μπροστά τους), είναι λογικό να φοβόνται να τις κρατησουν στον αερα εαν δεν τραβανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αχ σήμερα είδα το 3ο επεισόδιο 2ου κύκλου και δεν προχωρώ όσο και αν αναγωνιώ γιατί τα βλέπουμε μαζί με την φιλενάδα μου, όποτε έχει χρόνο λόγω εργασίας.

Λέτε να πήρε μαθήματα απο τον Καπουτζίδη και να το τελειώσει στο 2 κύκλο όντως?:-Ρ

πάντως ρε παιδιά αν και δεν έχω δει το Λοστ πιστεύω ότι και να το εβλεπα πάλι θα προτιμούσα το Πρίσον, διότι το άλλο όσες φορές έκατσα να το δω σιγά σιγά και τα περίεργα πλάνα βαριόμουν με αποτέλεσμα να μην το συμπαθήσω.

όταν προχωρήσω κι άλλο επανέρχομαι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά τι πιστεύετε μετά και το 18ο επεισόδιο. Μου δίνει την εντύπωση ότι παει για κλείσιμο. Ειδικά το επόμενο που έχει και τίτλο "Πάναμα".???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω παλι εχω ακουσει πως εχει ηδη εγκριθει 3ος κυκλος.................... :blob4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.