Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση υλικού βοήθειας για τεχνικές χρωματίσματος


sfaliarix

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6575
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλημέρα σε όλες/ους

 

 

Είμαι κάποιος τυχερός που έχει το χάρισμα της ζωγραφικής μάλλον εκ' γενετής. Δεν με θυμάμαι ποτέ να μην ζωγράφιζα, τα πιο μετέπειτα χρόνια ξεκίνησα να ασχολούμαι και με το tattoing κι όπως φαίνεται όλοι μου οι ζωγραφισμένοι "πελάτες" είναι μάλλον ευχαριστημένοι.

 

Ήμουν από τους ανθρώπους που μάλλον είχαν πολύ κακό επαγγελματικό προσανατολισμό στα μαθητικά χρόνια, αλλά από μια άλλη σκοπιά αν ζούσα από τα πινέλα ίσως και να τα είχα σιχαθεί. Ίσως να έπαυαν να με ικανοποιούν.

 

Έχω πελώρια αγάπη για τα comics, αλλά αν και στο μυαλό μου μπαίνουν παράξενα πράγματα δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ με την δημιουργία. Έτσι ήμουν λίγο αισιόδοξος στην αρχή και πίστεψα πως στο ίντερνετ θα βρω ΑΠΕΙΡΟ υλικό από επαγγελματίες του είδους και εν τέλει μετά από 48 ώρες αναζήτησης βρήκα μόνο πολύ βασικά πράγματα και γενικολογίες. Μια απελπισία!

 

Ψάχνω να βρω αληθινό εκπαιδευτικό υλικό (ίσως με φωτογραφίες ή και βίντεο) σχετικά με τις τεχνικές χρωματισμού. Επειδή ξέρω να χειρίζομαι τα λάδια, τα μελάνια, τις ακουαρέλες, τα ακρυλικά, και γενικά τα σύνεργα ζωγραφικής, παρακαλώ μην μου προτείνετε καμία σελίδα με photoshop γιατί θα το εκλάβω ως... βλασφημία.

 

Μπορώ να σκεφτώ και να χρησιμοποιήσω όσες τεχνικές χρωματισμού ξέρω γενικώς από την ζωγραφική, αλλά μ' ενδιαφέρει να δω πιο τυποποιημένα πράγματα πριν αρχίσω της αλχημείες γιατί προφανώς και θα με διευκολύνουν, χωρίς να χρειαστεί να ξανανακαλύψω τον τροχό.

 

Ευχαριστώ.

Επεξεργασία από sfaliarix
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6575
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Aπορίας παράδειγμα:

 

- Ποιο μελάνι θα ήταν εντελώς απόρθητο από τις ακουαρέλες, αλλά και επίσης δεν θα χαλούσε την απόχρωση της ακουαρέλας σε κάποια τυχαία επαφή;

 

- Μετά το μελάνωμα, δουλεύοντας επάνω σε στεγνό, μήπως η ακουαρέλα θα αφήσει ίχνος στα όριά της, εκεί που συναντά το μελάνι;

 

- Θα πρέπει μάλλον να δουλέψω σε κάποιο ανάλογο canson;

 

- Mήπως θα πρέπει πρώτα να μασκάρω το μελάνι;

 

- Μήπως να χρωματίσω πριν το μελάνωμα;

 

 

κλπ κλπ κλπ

 

 

 

Πειραματιζόμενος οπωσδήποτε θα βγει κάποιο συμπέρασμα. Το ζητούμενο είναι να αποφύγω τους πειραματισμούς.

 

 

 

Κάποιος που το έχει προσπαθήσει στα σοβαρά το επιχείρημα, παρακαλώ ας με φωτίσει.

Επεξεργασία από sfaliarix
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σε χαρτί canson έχω δουλέψει ακουαρέλα σε σχέδιο με κανονικά μελανωμένα περιγράμματα. Μια χαρα βγαίνει, αν και το μελάνι είναι πολύ πιθανό να θέλει ξαναπέρασμα σε κάποια σημεία. Φυσικά θα μπορούσες να μελανώσεις μετά αλλά βρίσκω πως με βολεύει περισσότερο στη αρχή. Θα έλεγα να πειραματιστείς, αυτό είναι το καλύτερο για να δεις τι σε βολεύει. Εγώ χρησιμοποιώ πενάκια Pigma MICRON που θεωρούνται αρκετά καλά. Πολύ καλοί είναι και οι μαρκαδόροι νερού αλλά καλό είναι να εφαρμόζονται τελευταίοι γιατί αν πέσει υγρό (ακουαρέλα) πάνω τους σκορπίζουν.

Ενα πρόβλημα είναι και το μέγεθος του χαρτιού, αφού αν ζωγραφίσεις σε χαρτί ακουαρέλας δεν θα μπορείς να σκανάρεις σε απλό Α4 σκάνερ.

Κατα τα άλλα θα έλεγα απλά να πειραματιστείς αφού άλλωστε "κατέχεις" όπως λες τη χρήση των διάφορων υλικών. :beer6:

 

(Προσωπικά όσον αφορά τα κόμικς χρωματίζω στον υπολογιστή, αν και μου αρέσουν πολύ οι υδατογραφίες.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Αν και πέρασα χρόνια κάνοντας δοκιμές επί δοκιμών και μου φαίνεται λίγο κουλό το να μη θέλεις να πειραματιστείς, ενώ όπως λες κατέχεις τα υλικά, θα σου πω την δική μου εκτίμηση. Αγόρασε ακρυλικό μελάνι όχι σινική μελάνη, είναι για αερογράφους, λίγο πιο παχύρρευστο από τη σινική, θα το δουλέψεις είτε με πένα είτε με πινέλο. Εφόσον στεγνώσει δεν το διαλύει η ακουαρέλα. Το να μασκάρεις το μελάνι είναι ψιλοαδύνατο γιατί ακόμη και με την υγρή μάσκα που όταν στεγνώνει γίνεται λάστιχο καουτσούκ θα μείνουν λευκές περιοχές γύρω από το σχέδιο. Δοκίμασε να βάλεις κατευθείαν το χρώμα πάνω από τα μολύβια σου και το μελάνι σε αδιάσταλτο διαφανές χαρτί οπότε να κάνεις μοντάζ (αλλού χρώμα, αλλού μαύρα)

Για τις αναφορές που αναζητάς στο ίντερντε, κάνε ένα ψάξιμο στη βιβλιοθήκη του google, δηλαδή gigapedia.com

Tα canson δεν μου αρέσουν για ακουαρέλα, δοκίμασε κάτι πιο σοβαρό σε χαρτί και εφόσον θέλεις μικρές διαστάσεις πρόσεξε να είναι hot pressed, οπότε το χαρτί θα είναι λείο, δεν θα έχει καμία υφή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6575
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το αρχικό πρόβλημα ήταν το τι θα κάνω με ήδη τελειωμένα παλιά σχέδια, τα οποία είναι αγαπημένα και που έχω αμφιβολίες για την σινική που χρησιμοποίησα και με τα οποία σίγουρα δεν έχω την διάθεση να πειραματιστώ. Έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα σχετικά με την ακουρέλα για να αυξήσω τις πιθανότητες συμμετοχής, όπως και να χει μ ενδιαφέρει η γνώση γενικότερα.

 

 

Φίλε lord το canson το κόβω σε ότι διαστάσεις το θελήσω δεν είναι πρόβλημα το Α4, αλλά στην απόδοση του συγκεκριμένου χαρτιού παίζει μεγάλο ρόλο το τέντωμα όπως και το ότι έτσι κι αλλιώς η υδατογραφία δεν συγχωρεί λάθη. Ο υπολογιστής θα μπορούσε να είναι χρήσιμος αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι και τόσο διασκεδαστικός, τουλάχιστον για εμένα. Ευχαριστώ για την συμβουλή με τα πενάκια θα τα δοκιμάσω, χρησιμοποιώ συνήθως κανονική πένα. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τους μαρκαδόρους, αν και δεν μ αρέσει η αίσθησή τους επάνω στο χαρτί ίσως είναι χρήσιμοι σε διόρθωση λαθών. Υπάρχουν διάφανοι μαρκαδόροι σαν τις ακουαρέλες χωρίς συμπαγές χρώμα, που να μην διαλύονται στο νέρο;

 

Φίλε pomako το μασκάρισμα στα περιγράμματα θα μπορούσε να γίνει με πένα και τυχόν λάθη στο περίγραμμα να καλυφθούν με χρωματιστό μολύβι, αλλά η αλήθεια είναι πως πρόκειται για βαρετή εργασία. Ευχαριστώ για την συμβουλή για το ακρυλικό μελάνι, δεν το ήξερα, είμαι λίγο απαρχαιωμένος.

Επεξεργασία από sfaliarix
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Το αρχικό πρόβλημα ήταν το τι θα κάνω με ήδη τελειωμένα παλιά σχέδια, τα οποία είναι αγαπημένα και που έχω αμφιβολίες για την σινική που χρησιμοποίησα και με τα οποία σίγουρα δεν έχω την διάθεση να πειραματιστώ. Έθεσα συγκεκριμένα ερωτήματα σχετικά με την ακουρέλα για να αυξήσω τις πιθανότητες συμμετοχής, όπως και να χει μ ενδιαφέρει η γνώση γενικότερα.

 

 

Φίλε lord το canson το κόβω σε ότι διαστάσεις το θελήσω δεν είναι πρόβλημα το Α4, αλλά στην απόδοση του συγκεκριμένου χαρτιού παίζει μεγάλο ρόλο το τέντωμα όπως και το ότι έτσι κι αλλιώς η υδατογραφία δεν συγχωρεί λάθη. Ο υπολογιστής θα μπορούσε να είναι χρήσιμος αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι και τόσο διασκεδαστικός, τουλάχιστον για εμένα. Ευχαριστώ για την συμβουλή με τα πενάκια θα τα δοκιμάσω, χρησιμοποιώ συνήθως κανονική πένα. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τους μαρκαδόρους, αν και δεν μ αρέσει η αίσθησή τους επάνω στο χαρτί ίσως είναι χρήσιμοι σε διόρθωση λαθών. Υπάρχουν διάφανοι μαρκαδόροι σαν τις ακουαρέλες χωρίς συμπαγές χρώμα, που να μην διαλύονται στο νέρο;

 

Φίλε pomako το μασκάρισμα στα περιγράμματα θα μπορούσε να γίνει με πένα και τυχόν λάθη στο περίγραμμα να καλυφθούν με χρωματιστό μολύβι, αλλά η αλήθεια είναι πως πρόκειται για βαρετή εργασία. Ευχαριστώ για την συμβουλή για το ακρυλικό μελάνι, δεν το ήξερα, είμαι λίγο απαρχαιωμένος.

Oι μαρκαδόροι της Pantone έχουν βάση αλκοόλ και βγάζουν πλακάτο χρώμα, έχουν τριπλή μύτη (πλακέ, στρογγυλωπή και πολύ λεπτή) δεν διαλύονται με τίποτα φυσικά από το νερό, υπάρχει ειδικός μαρκαδόρος μπλέντερ για ανάμιξη χρωμάτων, είναι διάφανοι, η σειρά έχει 250 χρώματα με τα αντίστοιχα μελάνια για να τους γεμίζεις. Ομως είναι πανάκριβοι, κάτι ανάμεσα σε 5-6 ευρώ το κομμάτι και το μελάνι τους γύρω στα 12 ευρώ. Ασύμφορη λύση.

Δοκίμασε να δουλέψεις πάνω σε φωτοτράπεζα να βάζεις από κάτι το χαρτί με τα μελάνια και από πάνω σε άλλο χαρτί ακουαρέλας τα χρώματα.

Τα ακρυλικά μελάνια δεν είναι καινούργια πατέντα υπάρχουν εδώ και πολλά χρόνια (εγώ τα ξέρω καμιά εικασαετία) ήταν ειδικά για αερογράφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6575
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δοκίμασε να δουλέψεις πάνω σε φωτοτράπεζα να βάζεις από κάτι το χαρτί με τα μελάνια και από πάνω σε άλλο χαρτί ακουαρέλας τα χρώματα.

 

 

Mπράβο, μπήκαμε στο πνεύμα. Για ανέλυσέ το αυτό λίγο περισσότερο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ

Δεν ξέρω, δεν έχω πιάσει ποτέ αερογράφο.

 

Υ.Γ 2

Πλην της υδατογραφίας και τον μαρκαδόρων έχετε καμία άποψη για τον χρωματισμό με άλλα υλικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Mπράβο, μπήκαμε στο πνεύμα. Για ανέλυσέ το αυτό λίγο περισσότερο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ

Δεν ξέρω, δεν έχω πιάσει ποτέ αερογράφο.

 

Υ.Γ 2

Πλην της υδατογραφίας και τον μαρκαδόρων έχετε καμία άποψη για τον χρωματισμό με άλλα υλικά;

Επειδη οι φωτοτράπεζες είναι ακριβές, για να αγοράσεις, εφόσον δεν ασχολείσαι επαγγελματικά με το άθλημα, σου προτείνω μια πατέντα που μπορείς να κάνεις. Φτιάξε σ' ένα μαραγκό ή μόνο σου ένα παραλληλόγραμμο πλαίσιο με πλευρές ύψους δέκα δεκαπέντε εκατοστών, σε διαστάσεις 30χ45, δηλαδή Α3 λίγο ψηλότερο. Αν μπορεί να κάνει και πατούρα ακόμη καλύτερα για να εφαρμόσεις επάνω ένα πλέξιγκλας ανάλογων διαστάσεων και πάχους 3 χιλιοστών. Στη μία πλευρά θα πρέπει να κάνει(ς) και μία οπή για να κάθεται από πάνω το καλώδιο της λάμπας που θα χρησιμοποιήσεις. Οπότε βάζεις αυτό το κατασκεύασμα σε ένα τραπέζι με μία φωτεινή πηγή (πρέπει να βρεις κάτι που θα ταιριάζει, υπάρχουν πολυφωτάκια πλακέ) από κάτω. Κάτω από το πλεξιγκλάς κολλάς το χαρτί με το μελανωμένο σχέδιο και πάνω από το πλέξιγκλας βάζεις το χαρτί της ακουαρέλας. Εt voila έχεις μια χειροποίητη φωτοτραπεζούλα και τα μελάνια σου δεν παθαίνουν τίποτα.

Για το υστερόγραφο ούτε εγώ δουλεύω με αερογράφο τα συγκεκριμένα μελάνια χρησιμοποιούσα (πένα και πινέλο).

Οσο για το δεύτερο υστερόγραφό σου, νομίζω ότι στο πρώτο σου ποστ ανέφερες πως γνωρίζεις τα υλικά ζωγραφικής, συνεπώς τα ίδια υλικά ανάλογα με το αποτέλεσμα και τον τρόπο που θέλεις να δουλέψεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στα κόμικς, εκολίνες, ακριλικά, λάδια ξύδια ό,τι τραβάει η όρεξη σου.

Πλακάτα, διαφανή, αδιαφανή τι αποτέλεσμα θέλεις να πετύχεις; Να ξέρεις ότι τα ξυλομόλυβα και οι μαρκαδόροι ούτε σκανάρονται εύκολα ούτε τυπώνονται εύκολα, το ίδιο ισχύει και για τις ακουαρέλες γιατί είναι πολύ διαφανείς και τα σκάνερ δεν πιάνουν πιστά τις πολλές ανοιχτόχρωμες διαβαθμίσεις.

Αυτά συγγνώμη αν κούρασα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6575
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Επειδη οι φωτοτράπεζες είναι ακριβές, για να αγοράσεις, εφόσον δεν ασχολείσαι επαγγελματικά με το άθλημα, σου προτείνω μια πατέντα που μπορείς να κάνεις. Φτιάξε σ' ένα μαραγκό ή μόνο σου ένα παραλληλόγραμμο πλαίσιο με πλευρές ύψους δέκα δεκαπέντε εκατοστών, σε διαστάσεις 30χ45, δηλαδή Α3 λίγο ψηλότερο. Αν μπορεί να κάνει και πατούρα ακόμη καλύτερα για να εφαρμόσεις επάνω ένα πλέξιγκλας ανάλογων διαστάσεων και πάχους 3 χιλιοστών. Στη μία πλευρά θα πρέπει να κάνει(ς) και μία οπή για να κάθεται από πάνω το καλώδιο της λάμπας που θα χρησιμοποιήσεις. Οπότε βάζεις αυτό το κατασκεύασμα σε ένα τραπέζι με μία φωτεινή πηγή (πρέπει να βρεις κάτι που θα ταιριάζει, υπάρχουν πολυφωτάκια πλακέ) από κάτω. .

 

Mια χαρά ως εδώ, μιας και το επάγγελμά μου είναι ηλ/γος θα μπορούσε να υπάρξει κάποια ωραία κατασκευή.

 

 

 

 

 

Κάτω από το πλεξιγκλάς κολλάς το χαρτί με το μελανωμένο σχέδιο και πάνω από το πλέξιγκλας βάζεις το χαρτί της ακουαρέλας.

 

 

Eδώ μπερδεύτηκα λίγο, συγχώρα με γιατί δεν γνωρίζω από φωτοτράπεζες, αερογράφους κλπ. Άντε και κολλάω το μελανωμένο χαρτί από κάτω, άντε και βάζω κάποιο ελαφρύ χαρτί ακουαρέλας (γιατί αλλιώς φαντάζομαι θα χρειαστώ προβολέα) από επάνω και χρωματίζω. Έτσι θα έχω ένα χαρτί με μελάνι και ένα χαρτί με ακουαρέλα. Και μετά;

 

 

 

 

Οσο για το δεύτερο υστερόγραφό σου, νομίζω ότι στο πρώτο σου ποστ ανέφερες πως γνωρίζεις τα υλικά ζωγραφικής, συνεπώς τα ίδια υλικά ανάλογα με το αποτέλεσμα και τον τρόπο που θέλεις να δουλέψεις, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στα κόμικς, εκολίνες, ακριλικά, λάδια ξύδια ό,τι τραβάει η όρεξη σου.

Πλακάτα, διαφανή, αδιαφανή τι αποτέλεσμα θέλεις να πετύχεις; Να ξέρεις ότι τα ξυλομόλυβα και οι μαρκαδόροι ούτε σκανάρονται εύκολα ούτε τυπώνονται εύκολα, το ίδιο ισχύει και για τις ακουαρέλες γιατί είναι πολύ διαφανείς και τα σκάνερ δεν πιάνουν πιστά τις πολλές ανοιχτόχρωμες διαβαθμίσεις.

 

 

To ότι γνωρίζω τα υλικά δεν κάνει την υπόθεση τόσο απλοϊκή όταν λέω ότι θα ξεκινήσω να ασχοληθώ σοβαρά με την υπόθεση κόμιξ, αλλά το ίδιο πιστεύω στην ζωή μου με κάθε εργασία που καταπιάνομαι. Όταν αποφάσισα να χτυπάω τατουάζ δεν ξεκίνησα με αυτό ακριβώς το σκεπτικό, πρώτα απ' όλα υπήρξε πάρα πολύ διάβασμα. Πριν την πρακτική άσκηση, και πριν πιάσω τους αληθινούς ανθρώπους, υπήρξε σοβαρή μελέτη επί του αντικειμένου. Η τέχνη του τατουάζ είναι πανάρχαια, δεν χρειάζεται να ξανανακαλύπτεις τον τροχό και την φωτιά, η δουλειά γίνεται με πολύ συγκεκριμένους τρόπους και -αλίμονο- χωρίς πειράματα. Περίπου το ίδιο συμβαίνει και στα κόμιξ. Ήδη ξεκίνησες να μου περιγράφεις μία πολύ συγκεκριμένη και τυποποιημένη εργασία τώρα που αναφέρθηκες στην φωτοτράπεζα.

 

Φαντάζομαι ότι και οι επαγγελματίες σχεδιαστές της disney όταν ξεκινούν να σχεδιάζουν μια ιστορία του κλασικού Ντόναλντ θα έχουν να δουλεύουν επάνω σε κάποια στάνταρ που υπαγορεύει η ίδια η εταιρία. Μαθαίνοντας τον τρόπο και τις μεθόδους που αυτοί εργάζονται, τα υπόλοιπα είναι θέμα ταλέντου του εκάστοτε δημιουργού. Τυχαία την αναφέρω την disney.

 

Αν υποθετικά χρησιμοποιούσα λάδι για την δημιουργία κόμιξ αυτό θα έθετε άλλες παραμέτρους από τις οποίες θα γεννιούνταν δεκάδες απορίες:

αμέσως-αμέσως θα είχε αποκλειστεί το χαρτί, με ότι αυτό συνεπάγεται. Ωραίο πείραμα θα ήταν π.χ και τα ακρυλικά επάνω στο απλό Α4 χαρτί αλλά δεν θέλω να συγχιστώ αδερφέ, να διασκεδάσω θέλω, και επίσης να το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται, όχι να μετατρέψω αυτήν την ώρα σε χαρτοκοπτική τετάρτης δημοτικού. Αν και παραδέχομαι πως κι αυτό θα ήταν ένας καλός τρόπος ψυχαγωγίας.

 

Γι' αυτό μίλησα από την αρχή ότι έψαχνα σελίδες με το περιεχόμενο ακριβώς αυτών των συζητήσεων που κάνουμε τώρα. Φαντάστηκα ότι από επαγγελματίες των κόμιξ και ειδικά στην αγγλική γλώσσα θα υπήρχαν εκατοντάδες διαδικτυακοί τόποι προσφοράς γνώσεων.

Επεξεργασία από sfaliarix
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5623 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Έτσι θα έχω ένα χαρτί με μελάνι και ένα χαρτί με ακουαρέλα. Και μετά;

 

 

 

 

Αν υποθετικά χρησιμοποιούσα λάδι για την δημιουργία κόμιξ αυτό θα έθετε άλλες παραμέτρους από τις οποίες θα γεννιούνταν δεκάδες απορίες:

αμέσως-αμέσως θα είχε αποκλειστεί το χαρτί, με ότι αυτό συνεπάγεται. Ωραίο πείραμα θα ήταν π.χ και τα ακρυλικά επάνω στο απλό Α4 χαρτί αλλά δεν θέλω να συγχιστώ αδερφέ, να διασκεδάσω θέλω, και επίσης να το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται, όχι να μετατρέψω αυτήν την ώρα σε χαρτοκοπτική τετάρτης δημοτικού. Αν και παραδέχομαι πως κι αυτό θα ήταν ένας καλός τρόπος ψυχαγωγίας.

 

 

 

Γι' αυτό μίλησα από την αρχή ότι έψαχνα σελίδες με το περιεχόμενο ακριβώς αυτών των συζητήσεων που κάνουμε τώρα. Φαντάστηκα ότι από επαγγελματίες των κόμιξ και ειδικά στην αγγλική γλώσσα θα υπήρχαν εκατοντάδες διαδικτυακοί τόποι προσφοράς γνώσεων.

Kαι μετά εξαρτάται πάλι τι θέλεις να κάνεις

1. Είτε μελανώνεις και τη σελίδα με την ακουαρέλα, οπότε έχεις μία νέα πρωτότυπη έγχρωμη και μελανωμένη σελίδα

2. Είτε σκανάρεις την αρχική μελανωμένη σελίδα και μετά σκανάρεις και τη έγχρωμη σελίδα, τα βάζεις στο φώτοσοπ και τα μοντάρεις.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να ζωγραφίσεις με λάδια σε χαρτί; Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τον Σπύρο Βερύκιο, όλα του τα κόμικς είναι με λάδια (2-3 είναι μόνο εκολίνες ή ακριλικά) σε χαρτί. Απλώς πρέπει να πάρεις ένα βαρύ χαρτί μπρίστολ 300 γραμμαρίων και να το τελαρώσεις πάνω σε κάτι σκληρό (πλέξιγκλας, hardboard κ.τ.λ.). Επίσης και σε απλό χαρτί Α4 μπορείς να βάλεις λάδια, εφόσον κάνεις πρώτα μία προετοιμασία με γκέσο, είτε με πινέλο είτε με σπάτουλα. Ολα αυτά είναι πολύ διασκεδαστικά, αλλά θα θέλουν αρκετό χρόνο (όχι τίποτα φοβερό πάντως)

Δεν έχω να σου προτείνω τίποτα συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή, αλλά θα το κοιτάξω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6575
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  12
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Kαι μετά εξαρτάται πάλι τι θέλεις να κάνεις

1. Είτε μελανώνεις και τη σελίδα με την ακουαρέλα, οπότε έχεις μία νέα πρωτότυπη έγχρωμη και μελανωμένη σελίδα

2. Είτε σκανάρεις την αρχική μελανωμένη σελίδα και μετά σκανάρεις και τη έγχρωμη σελίδα, τα βάζεις στο φώτοσοπ και τα μοντάρεις.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν μπορείς να ζωγραφίσεις με λάδια σε χαρτί; Δεν ξέρω αν γνωρίζεις τον Σπύρο Βερύκιο, όλα του τα κόμικς είναι με λάδια (2-3 είναι μόνο εκολίνες ή ακριλικά) σε χαρτί. Απλώς πρέπει να πάρεις ένα βαρύ χαρτί μπρίστολ 300 γραμμαρίων και να το τελαρώσεις πάνω σε κάτι σκληρό (πλέξιγκλας, hardboard κ.τ.λ.). Επίσης και σε απλό χαρτί Α4 μπορείς να βάλεις λάδια, εφόσον κάνεις πρώτα μία προετοιμασία με γκέσο, είτε με πινέλο είτε με σπάτουλα. Ολα αυτά είναι πολύ διασκεδαστικά, αλλά θα θέλουν αρκετό χρόνο (όχι τίποτα φοβερό πάντως)

Δεν έχω να σου προτείνω τίποτα συγκεκριμένο αυτή τη στιγμή, αλλά θα το κοιτάξω

 

 

Eίναι αλήθεια ότι έχω πειραματιστεί στο παρελθόν με λάδια πάνω σε χαρτί ακουαρέλας χωρίς να ψάξω για κάποιο άλλο ειδικότερο χαρτί. Απογοητεύτηκα από το αποτέλεσμα, ειδικά μόλις πέρασε και λίγος καιρός. Δεν είχε μεγάλες αντοχές.

 

 

 

 

 

Υ.Γ

Ευχαριστώ. Τώρα το 'πιασα αυτό με την φωτοτράπεζα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.