Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκρουση... ΤΙΤΑΝΩΝ - Marvel vs DC [ Choose your side! ]


sneaker

Marvel Vs DC  

115 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

marvel_vs_dc_logo.jpg

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο που κανείς δεν έχει θέσει ακόμα αυτό το ερώτημα προς δημοσκόπηση οπότε είπα να το κάνω εγώ. Και μια και είχαμε ήδη δημοσκόπηση με θέμα σύγκρουση "Γιγάντων" εγώ παραθέτω μια σύγκρουση... "ΤΙΤΑΝΩΝ" !!! Κοινώς, τους δύο μεγαλύτερους εκδοτικούς οίκους κόμικ στην Αμερική. Τα comic τους θεωρούνται τα πιο δημοφιλή και συνεχώς η μια εταιρία συναγωνίζεται την άλλη.

 

Πριν ψηφίσετε μια μικρή υπενθύμιση με τους πιο γνωστούς ήρωες της κάθε εταιρίας:

 

Marvel: X-Men, Avengers, Spiderman, Fantastic Four, Hulk

 

DC: Superman, Batman, Flash, Wonder Woman, Green Arrow, Catwoman

 

 

ps: Το δίλημμα είναι καθαρά ανάμεσα στις δύο εταιρίες και όχι γενικά ποια εταιρία είναι η καλύτερη. Αλλιώς θα έπρεπε να μπουν κι ένα σωρό άλλες εταιρίες, μικρότερες μεν, με αρκετούς οπαδούς δε. Επίσης δεν υπάρχει επιλογή να μην ψηφίσεις. Η είσαι με μας ή είσαι με τους άλλους! :)

 

DC_vs_Marvel_logo.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

μα... δεν τίθεται ερώτημα! :) όταν καταλήγεις να βάζεις απέναντι σε household names όπως ΧΟΥΛΚ το Πράσινο Βέλος... :)

 

η DC είναι πολύ "καθαρή"... ίσως να φταίει που η ναυαρχίδα της ήταν/είναι/και θα είναι ο άντρας με το σώβρακο απ'έξω. ;) τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό. Υπάρχουν και εκεί προβληματικοί τύποι, αλλά δε με δελεάσαν ποτέ ως χαρακτήρες (αλλά κυρίως ως σκίτσο/ένδυμα/δυνάμεις κλπ). Φυσικά δε μιλάμε για τον Batman. Αλλά είναι η εξαίρεση (στο δικό μου μυαλό πάντα).

 

 

 

 

pee-ess να θυμίσω το ανέκδοτο με τους τυπάδες που βγαίνουν απτο γήπεδο, πέφτουν σε καμια 50αρια χουλιγκάνια, "με ποιους είστε εσείς ρε? με μας ή με τους άλλους" "μα... μ'εσάς φυσικά" "κρίμας. εμείς είμαστε οι άλλοι" ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6393 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεν ψηφίσατε όμως στην ψηφοφορία... y??

 

Εμένα η ψήφος μου πάει δαγκωτό στη Marvel κυρίως λόγο συμπάθειας στους X-Men και Fantastic Four. Νομίζω πως ο κόσμος εκεί είναι πιο παραμυθένιος και οι ιστορίες πιο μεταφυσικές.

 

Όσο για το βρακί σου super-ανθρώπου θα με πειράζει να είναι απ' έξω μόνο εάν επρόκειτο για string... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και εγω στην marvel τείνω και όπως είπε πολύ σωστά ο germanicus αν δεν είχε και τον batman (που είναι λίγο σκοτεινός, ένας ήρωας-αντιήρωας) δεν θα την είχα και πάρα πολυ σε εκτίμηση. Όσο για τον superman εντάξει καλός είναι αλλά ποτέ δεν με γέμιζε.

Αυτό επίσης που μου αρέσει στην marvel είναι ότι δίνει περισσότερο, κατα την γνώμη μου, βάρος στην ιστορία και στο χαρακτήρα του ήρωα παρά στις ηρωικές πράξεις του κάτι που στην αντίπαλη όχθη το έχω δει μόνο στον batman σε μεγάλο βαθμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν και δεν είμαι εξπέρ στις συγκεκριμμένες κατηγορίες, θα ψηφίσω βάσει συμπάθειας προς χαρακτήρες. Και ναι δυστυχώς τείνω στη Μαρβελ.

Δυστυχώς γιατί έτσι παραγκωνίζω κάποιους πολύ αγαπημένους της DC

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγω φαν της Μαρβελ, γιατι ειμαι φανατικος Αραχνακιας, ενω μου αρεσουνε παρα πολυ οι X-Men, οι Avengers, οι Fantastic Four κ.α.πολλα καλα...Ενω απο DC μου αρεσει μοναχα ο Πρασινος Φανος και λιγο η JLA, ομως με τη παλιοτερη διαταξη της, καθως μου τη σπαει ο μαυρος Green Lantern...Ενταξει, και λιγο ο Batman, αν και στις περισσοτερες ιστοριες του που εχω διαβασει το σκιτσο του ειναι πολυ προχειροφτιαγμενο (αλλα ευτυχως υπαρχουν μερικες φωτεινες εξαιρεσεις+η ταινια Batman Begins που ειναι η μοναδικη ταινια απο Batman που την ειδα και πραγματικα πορωθηκα!) :beer:

 

Παρεπιπτοντως, εχει τυχει καποιος να διαβασει καποιο απο τα σπεσιαλ τευχη οπου ο Stan Lee αναδημιουργει ηρωες της DC? Εγω δεν εχει τυχει ακομα, αλλα εχω ακουσει διαφορα ενδιαφεροντα σχολια του στυλ, μακαρι ο Stan να ειχε ερθει στην DC νωριτερα, οποιος εχει διαβασει καποιο, ας μας φωτισει κι εμας... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1240
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ψηφίζω Marvel κυρίως λόγω Spiderman και X-men...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Από την μία οι εκατοντάδες σούπερ ήρωες της μία εταιρίας που μάλιστα την επίσημη ιστοσελίδα της την έχει ονομάσει συμβολικά Universe (λογικό) και από την άλλη 2 άντε 3 πολύ γνωστοί υπερήρωες. Η πρώτη εταιρεία έχει χάσει κάθε έλεγχο και ήδη αναρωτιόμαστε εάν ανάμεσα στους υπερήρωες υπάρχουν άραγε κανονικοί άνθρωποι και η δεύτερη σε έναν πλανήτη ανθρώπων έχει ρίξει 2 - 3 δυνατά ονόματα για να κάνουν την διαφορά.

 

Well, επειδή από ένα σημείο και μετά, όσο καλός και να είναι ένας χαρακτήρας τον βαριέσαι (χώρια που κάνει πια τα ίδια και τα ίδια), ψηφίζω Marvel. Άμα λάχει καθαρίζει και τον αγαπημένο σου ήρωα επειδή δεν πουλάει, όμως στο καπάκι σου πετάει πέντε έξι άλλους για να παλαντζάρει την θλίψη σου. Τελικά σε έναν κόσμο υπερηρώων, όλοι φαίνονται ίσοι ακόμα και μπροστά στον θάνατο. Άλλωστε όταν έχεις στο οπλοστάσιο σου ονόματα όπως ο Spider-Man, Wolverine, X-Men, Iron Man, Fantastic Four, Avengers... τί να σου κάνει ένας Superman και ένας Batman; (Όσο "σεβασμό" και εάν τρέφω σε αυτούς και ειδικά στον Superman)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1251
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  21
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εγώ λέω να πεταχτώ σα...να μην πω τι...και να σταθώ στη μέση...

Sorry παιδιά αυτές οι εταιρίες...οκ αυτοί οι ήρωες δεν μου είπανε ποτέ τίποτα (αν ζούσα την δεκαετία του ΄50 στην Αμερική μπορεί να ήμουνα σε κάποια μεριά...:)

Όμως το πρώτο αληθινό κόμικ που διάβασα ήταν Το Κοράκι, και η εφηβεία μου είχε Μορφέα, Το βιβλίο της Μαγείας, Preacher και λοιπούς βίαιους ήρωες (μετά ήρθε ο Allan Moore και πέρασα στην άλλη μεριά)...

 

Στη μέση λοιπόν και Vertigo για επιλογή (θα έπρεπε να υπάρχει και αυτή γιατί μεγαλώνει την καινούργια γενιά ω ναι...:)

 

Τι;

Πρέπει να ψηφίσουμε υποχρεωτικά;

 

Χμμμμμμμμ...ok λοιπόν...μόνο και μόνο για τον σκοτεινό ήρωα του Miller (βλ. Batman) επιλέγω DC...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε rainmaker η Vertigo είναι imprint της DC σε περίπτωση που δεν το ήξερες. Κάτι σαν θυγατρική ένα πράμα. Απλά όσοι τίτλοι απευθύνονται σε κάπως μεγαλύτερο/πιο ώριμο κοινό βγαίνουν από την Vertigo. Στην ουσία όμως η ίδια εταιρία είναι. Άρα, με βάση τις προτιμήσεις σου, σωστά έβαλες την ψήφο σου

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1251
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  21
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κάθε φορά μαθαίνεις κάτι καινούργιο...:)

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία sneaker, θα προσπαθήσω να ανταποδώσω με πληροφορία ανάλογου βεληνεκούς όποτε μου ζητηθεί...:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1181
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολύ δύσκολο για μένα να επιλέξω. Και αυτό γιατι τα δύο αγαπημένα μου comic είναι τα Batman και Spiderman. Τελικά όμως ψήφισα DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1519
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  31
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Είναι όντως λίγο δύσκολο να διάλεξη... και οι 2 εταιρίες έχουν τα υπέρ και τα κατά τους στους Superheroes,

Εγώ προσωπικά ψήφισα DC, δε ξέρω γιατί αλλα πάντα στα Comics μου άρεσε (και μου αρέσει) να διαβάζω περιπέτειες ηρώων χωρίς "ειδικές δυνάμεις" (δεν εννοώ τους Λοκατζήδες :) ) και νομίζω ότι η DC έχει πιο πολλούς από αυτό το είδος από ότι η Marvel, αν και προσωπικά πάντα προτιμούσα ανεξάρτητες πιο "μικρές" εταιρίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Marvel με χίλια.spiderman for ever

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Η αλήθεια είναι πως μεγάλωσα με "Marvel Comics" στην Ελλάδα. Δεν υπήρχαν μεταφρασμένα κόμιξ από "DC" παρά ελάχιστα... Τουλάχιστον στην γενιά μου! Περνώντας τα χρόνια και διαβάζοντας κι από "DC", όμως, είδα ότι η "Marvel" πιάνει περισσότερους κοινωνικούς προβληματισμούς και έχει πιο ανθρώπινους ήρωες απ'αυτούς της "DC". Η "DC" με χαλάει περισσότερο λόγο της υπερβολής της. Είχε κάνει πολύ υπερβολικούς ήρωες (σε δυνάμεις εννοώ) αλλά ακόμη και στην επιστημονική φαντασία κάπου κάπου χρειάζεται ένα φρένο..! Είναι και ο λόγος που δε μου αρέσουν ιδιαίτερα τα anime. Οι Ιάπωνες είναι πάρα πολύ υπερβολικοί σε ότι, σχεδόν, φτιάξουν (τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια)!

 

Οι ήρωες της "Marvel" είναι περισσότερο ανθρώπινοι και με περισσότερα πάθη! Αν μη τι άλλο υπάρχουν μεταλλαγμένοι και ο ιός της κληρονομικότητας! Μια κατάρα που άλλοι δέχονται σαν ευλογία και άλλοι όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Homo Sapiens τους φοβάται με αποτέλεσμα ένα τεράστιο μέρος των πλασμάτων του σύμπαντος της "Marvel" να θεωρούνται απόκληροι, με ότι συνεπάγεται αυτό. Ένα άλλο θετικό είναι ότι το σύμπαν της "Marvel" φαίνεται να είναι σαφώς και μεγαλύτερο και πιο πλήρες!

 

Τα χρόνια της Χρυσής Εποχής της "DC" και της Ασημένιας Εποχής της "Marvel" είναι αξεπέραστα! Απλά έγιναν πολλά "λάθη" (και ειδικά στην "DC") που τα διόρθωσε με κάποια crossovers αργότερα η εταιρεία για να δικαιολογήσει κάποιες καταστάσεις. Το κακό με την "Marvel" πάλι είναι ότι "φοβάται" να σκοτώσει τους ήρωες της. Δεν ρισκάρει. Και τέλος έχει γίνει πολύ σαπουνοπερίλα η όλη κατάσταση κι εκεί που η "DC" τα "στρώνει" με το "Infinite Crisis" η "Marvel" τα ισοπεδώνει με τις άπειρες "αναστάσεις" υπερηρώων και τις ίντριγκες μεταξύ τους ή καταστάσεις όπως ήρωες που, υποτίθεται, υπήρχαν από παλιά και απλά δεν τους είχαν βγάλει στην επιφάνεια (βλέπε: Sentry). Τα χειρότερα βέβαια πέρασαν! Ψήφισα "Marvel Comics" δαγκωτό!! :respect::)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δαγκωτό Μάρβελ βέβαια... στην Ελλάδα ζούμε άλλωστε.

Η DC ποτέ δεν είχε ιδιαίτερη προβολή - πέραση (με εξαίρεση ίσως την τελευταία δεκαετία), χιλιάδες κόσμου έχουν μεγαλώσει με Μάρβελ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6126 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Είναι φυσικό με την συχνότητα που εκδόθηκαν comics της Marvel εδώ, να είναι πιο αγαπητή, μιας και οι παιδικοί έρωτες κρατούν για πάντα, αλλά το ζήτημα είναι αν στην DC περιλαμβάνεται και το τμήμα της Vertigo. Σε αυτή την περίπτωση έχουμε να κάνουμε με δύο διαφορετικές επαναστάσεις στην ιστορία της αγαπημένης μας τέχνης ...

Η Marvel με τις σειρές που δημιούργησε ο Stan Lee στις αρχές των '60s έφερε για πρώτη φορά τους υπερήρωες κοντά στους αληθινούς ανθρώπους, με αδυναμίες, προσωπικά προβλήματα, μέχρι και σε ένα περιορισμένο βαθμό κοινωνικά ζητήματα προβάλλονταν εκείνη την εποχή. Η DC απ' την άλλη με το Dark Knight Returns και την Vertigo πέρασε το ενήλικο comic στο mainstream, κάτι για το οποίο θα της είμαστε πάντα υπόχρεοι, αλλιώς θα υπήρχε (σχεδόν) μόνο η Ευρωπαϊκή σχολή... Marvel θα ψηφίσω με την καρδιά μου, μα το μυαλό μου θα υποστηρίζει πάντα την DC...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ασχέτως σχετικό, αλλά ξέρατε πως DC σημαίνει "Detective Comics"??? Το διάβασα στο πρώτο Action Comics και ψιλοέμεινα με το πόσο απίστευτα ξεκάρφωτο είναι.....! :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καπου ειχα διαβασει μια συγκριση μεταξυ των δυο εταιριων,σε θεματα ιδιοσυγκρασιας.Απο την μια εχουμε την DC:Κατα καιρους οι ηρωες εχουν αντιπαραθεσεις μεταξυ τους , αλλα κατα βαση ειναι μια μεγαλη οικογενεια,και ολοι κινουνται δορυφορικα γυρω απο τους Batman,Superman,Wonder Woman, JLA & JSA. Για αυτο το Identity Crisis ηταν τοσο μεγαλο σκαμπιλι για το συμπαν τους.

Απο την αλλη η Marvel: Κατατρεγμενοι χαρακτηρες,οσαν παιδια κατωτερου Θεου ,οχι τοσο δυνατοι (σηκωνει συζητηση αυτο,προς το παρον μεταφερω αλλουνου λογια)ποτε δεν ειχαν καποιον μεγαλο συνασπισμο να τους μονιασει (οι Εκδικητες ηταν απασχολημενοι στο να αντιμετοπιζουν απειλες και δεν κοιταζαν τα εν το οικο),οταν χρειαστει παλευουν πιο βρωμικα και λυσσασμενα.Αυτο τους κανει πιο ενδιαφεροντες.Εν πολλοις,συμφωνω: Οι χαρακτηρες της Marvel ειναι πιο ενδιαφεροντες, με αυτους μεγαλωσαμε, και το continuity της παραμενει πιο ευκολο να το παρακολουθησει κανεις, ακομα και σημερα.Δεν ειναι τυχαιο οτι ενα απο ψευδονυμα που χρησιμοποιω στον παγκοσμιο ιστο ειναι marveldream...

Οσο για τα Just imagine , καλα ειναι ,αλλα πιο πολυ εχουν αξια σαν μια κλασικη προσεγγιση στην ηρωικη γραφη ,και οχι σαν κατι που θα μπορουσε να αποτελεσει πραγματικη βαση για στηθει ενα ολοκληρο-χαρτινο-συμπαν,και δεν μιλαω μονο για την εποχη μας αλλα και για αλλοτε.Εξαλλου και ο Stan Lee το ειδε καθαρα για διασκεδαση,και οχι σαν δουλεια. Αυτην την εκανε στην Marvel.

Υ.Γ το καταστατικο της DC ειναι πιο μπερδεμενο και απο το continuity της! Εν αρχη ηταν 4 εταιριες συνεργαζομενες στην διανομη και αργοτερα και στις εκδοσεις τους.Καποια στιγμη συγχονευτηκαν,και παραλληλα "προσαρτουσαν" (εξαγοραζαν δηλαδη) και αλλες εταιριες. Αυτο συνεχιστηκε και μετα την εξαγορα απο την Warner φυσικα.Ενας απο τους λογους που ειχαν το multiverse (και ω τι εκπληξη, το ξαναεχουν!)

ηταν γιατι προσπαθουσαν να εκμεταλευτουν τους χαρακτηρες που αποκτουσαν απο αλλους εκδοτες, ριχνοντας τον Batman και τον Superman στις ιστοριες τους!

Υ.Γ 2 Μεγαλο βγηκε ...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλά καλό & ενδιαφέρον......! Thanx man!!!!!! :D:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1258
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  44
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μαρβελ και βεβαια.........Με την Αραχνη στην κορυφη...

post-1258-1184407448_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2866
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  134
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  134
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Με έχουν καλύψει όλοι οι προηγούμενοι που ψήφισαν υπέρ της marvel. Να προσθέσω μόνο οτι προσωπικά βρίσκω τον superman κουραστικά βαρετό - πολύ τέλειος και ανίκητος, πολύ "Αμερικάνος" - και η JLA μου τη σπάει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1365
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλά είναι δυνατόν να γίνεται σύγκριση Μάρβελ με dc? Ακομα και στις ταινίες,τώρα που επιτέλους ανακάλυψαν λαβράκι στην Μάρβελ βλέπετε τι γίνεται.....Ρεκόρ εισιτηρίων στο Σπάιντερμαν......Καλός ο Σούπερμαν και ο Μπάτμαν αλλά ο χρόνος κυλάει...........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6065 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

DC από μένα. Έχει την πλάκα της η Marvel, δε λέω, αλλά πολύ κλάψα οι χαρακτήρες της ρε παιδάκι μου. Τα ευχαριστιέμαι τα βιβλία της, μεν, αλλά απ' την άλλη θέλω να διαβάσω για καθαρούς super-heroes, όχι για το συμπαθητικό freak-show.

 

Και καλό θα ήταν ν' αφήσουμε το θέμα περί αμερικανιών στην άκρη. Και οι δύο εταιρείες έχουν κάνει εγκλήματα στον τομέα. Γιατί ναι, ο Superman έχει χρησιμοποιηθεί για προπαγάνδα κυρίως στον 2ΠΠ (με το ανεπανάληπτο cover "You can slap a Jap!"), όποιος όμως έχει διαβάσει Tales of Suspense και τα πρώτα του Iron Man, ξέρει από πρώτο χέρι τι σημαίνει σιχαμερή προπαγάνδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

DC από μένα, χωρίς να σημαίνει πως δεν τρέφω άπειρο σεβασμό προς την Marvel :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

marvel δαγκωτο.spiderman rulezzzzzzzz :dance::dance::dance::dance::dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

DC και απο μένα, γιατι οι ήρωες της, ΔΕΝ είναι άνθρωποι σαν εμάς, αλλα αρχέτυπα. Γιατι τα κόμικ της είναι ΚΟΜΙΚ και όχι νουβέλλες κοινωνικών προβληματισμών.Γιατί έβγαλε το WATHMEN. Γιατί έχει στα Imprint της, τη VERTIGO και την ABC. Και για χίλιους δυο άλλους λόγους. Θα πρέπει να πώ πάντως ότι έχω και πολλα αγαπημένα απο τη MARVEL (με το Marvels να ξεχωρίζει). Συνολικά, όμως DC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3954
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δαγκωτό MARVEL (αν είχαν και τον Batman...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4601
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

DC, όχι για τον Superman αλλά για τον Batman. Κυρίως λόγο Vertigo.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6621
  • Achievement Points:  1745
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

null vote για μένα μιας και από τις δύο εταιρίες ελάχιστα με ενδιαφέρουν, ειδικά στο super-hero κομμάτι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.