Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναφορές στα κόμικς σε λογοτεχνικά έργα


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σημείο Ωμέγα ( Ντον Ντελίλλο , Βιβλιοπωλείον της "Εστίας" , 2013 )

 

σελ 73

 

Κρέμασε το σαγόνι κρατώντας το στόμα ανοιχτό και άνοιξε τα χέρια , με τις παλάμες προς τα πάνω , σαν να έλεγε από που ξεφύτρωσε αυτό , τι έχω κάνει για να αξίζω κάτι τέτοιο , τα μάτια ορθάνοιχτα , ένα κεραυνοβολημένο από την έκπληξη παιδί σε ιστορία κόμιξ.

 

:Book:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ποτέ και Πουθενά ( Neil Gaiman , Ίκαρος , 2017 )

 

σελ 421

 

Όταν έφτασαν στην Γκρέιτ Γούιντμιλ Στριτ , ο Ρίτσαρντ πέρασε απέναντι και στάθηκε στη βιτρίνα του Βίντατζ Μάγκαζιν Σοπ , χαζεύοντας τις καρικατούρες ξεχασμένων σταρ του σινεμά και τα παλιά πόστερ και τα κόμικς και τα περιοδικά του μαγαζιού . Ήταν σαν μια ματιά σ'έναν κόσμο περιπέτειας και φαντασίας . Και δεν ήταν αλήθεια .Το επανέλαβε στον εαυτό του .

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο άρχοντας του ψεύδους ( Graham Masterton , Οξύ , 2001 )

 

σελ 170

 

Η Φέι Κουν τον περίμενε στο Αρχηγείο . Έδειχνε ακαταμάχητα κομψή μέσα στο μπεζ σακάκι της με τις μυτερές βάτες και την κοντή της φούστα . Στο πέτο της υπήρχε ήδη καρφιτσωμένο ένα διακριτικό σήμα της αστυνομίας πλάι σε μια γυαλιστερή καρφίτσα με την εικόνα του Σουίπι *.

 

* : Χαρακτήρας από το καρτούν Ποπάι .

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το Αυτό (Stephen King, Το Κλειδί, 1994):

 

σελ. 155

 

"Όταν είδε τον επιβάτη που ανέβηκε στην Ομάχα σκέφτηκε: «Μ' αυτόν θα έχουμε μπελάδες. Είναι φέσι». Βρομοκοπούσε ολόκληρος ουίσκι κι αυτό της θύμισε φευγαλέα το σύννεφο της σκόνης που περιβάλλει το βρόμικο αγοράκι στο κινούμενο σχέδιο* Πίνοτς· Πιγκ Πεν είναι τ' όνομα του."

 

*Στα ελληνικά μεταφράστηκε κινούμενο σχέδιο, αλλά στο original αναφέρεται η λέξη "strip".

"When he boarded at Omaha she thought to herself: “Oh boy, here comes trouble. He’s just as drunk as a lord.” The stink of whiskey around his head reminded her fleetingly of the cloud of dust that always surrounds the dirty little boy in the Peanuts strip—Pig Pen, his name is.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Στην ανθολογία Ο Άχρηστος Πλανήτης και άλλα Σοβιετικά Διηγήματα Επιστημονικής Φαντασίας (Η Άγνωστη Καντάθ, 2015), στην πρώτη ιστορία με τίτλο «Η τελευταία πύλη για την Άιγια» των Παρνόφ-Έμτσεφ, αναφέρονται τα τέσσερα αδέλφια Ντίσνεϊ. Πρόκειται για επιστήμονες που αποτέλεσαν μέρος της ερευνητικής αποστολής στον Άρη. Αν και αναφέρονται σε αρκετά σημεία του διηγήματος, γράφω τα δύο σημαντικότερα.

 

σελ. 51: Άκουσα ότι οι Ντίσνεϊ -δούλεψαν στην αποκωδικοποίηση των κρυστάλλων του ανατολικού τομέα του Ερυθρού Θόλου- έχουν φτάσει σε ορισμένα ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Υποστηρίζουν ότι ο τρόπος σκέψης των Αρειανών είναι, κατά κάποιον τρόπο, εντελώς αντίστροφος του δικού μας. Εδώ στη γη, η κίνηση θεωρείται ιδιότητα της ύλης· εκεί, αντιθέτως, η ύλη θεωρείται ιδιότητα της κίνησης - τρόπος εκδήλωσής της.

 

σελ. 58: «Σύμφωνα με αναφορές...» μουρμούρισε ο Γιεγκόροφ διαβάζοντας στα γρήγορα το μονόστηλο «τα πτώματα των φημισμένων κοσμολόγων, των αδελφών Άλφρεντ, Γουίλιαμ, Κάλντερ και Τζέιμς Ντίσνεϊ βρέθηκαν χθες στη Βοστόνη... ο δολοφόνος παραμένει άγνωστος... Μυστηριώδεις θάνατοι χωρίς εμφανή σημάδια σωματικής βίας ή δηλητηρίασης... Οι ειδικοί επιστήμονες αδυνατούν να βρουν κάποια εξήγηση»

 

Εμένα πάντως μου θύμισε τα ανηψάκια του Ντόναλντ :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το πουλί του θανάτου ( Harlan Ellison , Η άγνωστη Καντάθ , 2013 )

 

σελ. 300

" Αποδίδεις σε άψυχα αντικείμενα αισθητήριες δυνάμεις που προφανώς δεν διαθέτουν . Σ' έχω ακούσει να καταφέρεσαι εναντίον του Ουόλτ Ντίσνει για πολύ λιγότερο ανθρωπομορφισμό " .

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σκαρφίσου κάτι! Ιστορίες που δεν γίνεται να ξεχάσεις (Chuch Palahniuk, Αίολος, 2017)

 

σελ. 197

Η λαϊκή κουλτούρα βρίθει από παραδείγματα καθημερινών, φυσιολογικών νεαρών αντρών που μεταμορφώνονται σε τερατώδη πλάσματα. Σύμφωνα με τη νοοτροπία του Ίθαν, η περίπτωσή του δε διέφερε πολύ από εκείνο που είχε συμβεί στον Σπάιντερ Μαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Διάβασα τον "Ναυτικό χάρτη", του Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε. Συμπαθητικό βιβλίο, καλός κι ο συγγραφέας και αρκετά ευπώλητος. Το σημαντικό είναι ότι το βιβλίο βρίθει από κομιξοαναφορές, μερικές των οποίων εκτεταμένες. Τεν Τεν, Ποπάϋ και Κόρτο Μαλτέζε. :)

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Βαριέσαι να γράψεις κάτι παραπάνω; :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ναι, αλλά με συγκίνησες και το απόγευμα θα γράψω. :)

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αποσπάσματα από τον Ναυτικό χάρτη, του Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε. :) 

 

Σελ. 81

Η Τάνχερ έδειξε ένα ράφι. "Ο Σαμ Σπέίντ φταίει που για πρώτη φορά υπήρξα άπιστη στον Κάπτεν Χάντοκ".

Στο ράφι, λίγο ξέχωρα από τα υπόλοιπα, ήταν κάτι που έμοιαζε με πλήρη συλλογή των περιπετειών του Τεν Τεν. .......

"Τα διάβαζες μικρός;"

"'Οχι" είπε. "Τα ξέρω όμως, ίσως και να 'χω ξεφυλλίσει κανένα , νομίζω. Ένας αερόλιθος που πέφτει στη θάλασσα".

"Το μυστηριώδες άστρο".

 

Σελ. 117

...... ή γιατί τα μάτια της ήταν πιο μπλε από ποτέ και έμοιαζαν να χαμογελούν όταν επέστρεψε στο τραπέζι με δύο τεύχη του Τεν Τεν στα χέρια: Το μυστικό του "Μονόκερου" και Ο θησαυρός του Κόκκινου Ράκαμ.

"Μου είπες πως δεν είσαι τεντενόφιλος, σωστά;"

Ο Κόϋ κούνησε το κεφάλι και επανέλαβε πως δεν τον πήγαινε με τίποτα...........

.......κάθισε πάλι δίπλα στον Κόϋ, άνοιξε τα τεύχη του Τεν Τεν και τα ξεφύλλισε. Κι εδώ υπάρχει θάλασσα, είπε. Κοίτα. Κι εδώ μπορεί να υπάρχει περιπέτεια. Μπορεί να μεθύσει κανείς χίλιες φορές με το Κάπτεν Χάντοκ. Το ουΐσκι Loch Lomond, αν δεν το ξέρεις, δεν έχει μυστικά για μένα. Έπεσα με αλεξίπτωτο στον μυστηριώδη αερόλιθο με την πράσινη σημαία του Ευρωπαϊκού Κέντρου Επιστημονικών Ερευνών στα χέρια, διέσχισα άπειρες φορές τα σύνορα ανάμεσα στη Συλδαβία και στη Βορδουρία, μπαρκάρισα στο "Καραμπορτζάν", στο "Ραμόνα", στο "Σπέντολ Σταρ", στο "Αυγή" και στο "Σείριος"- σίγουρα σε πιο πολλά πλοία απ΄ότι εσύ - , έψαξα το θησαυρό του Κόκκινου Ράκαμ, πάντα δυτικά, και περπάτησα στη Σελήνη, καθώς οι Ντυπόν και Ντιπόν, με τα μαλλιά βαμμένα, έμοιαζαν με παλιάτσους. Κι όταν είμαι μόνη Κόϋ, όταν είμαι πολύ μόνη πολύ μόνη πολύ μόνη, τότε ανάβω ένα τσιγάρο απ΄αυτά του φίλου σου του Ήρωα,κάνω έρωτα με τον Σαμ Σπέϊντ και ονειρεύομαι μαλτέζικα γεράκια, καθώς καλώ γύρω μου, μέσα στον καπνό του παλιούς φίλους, Αμπντουλάχ, Τσαγκ, Τσέστερ, Ζορίνο, Ολιβέϊρα ντε Φιγκουέϊρα, ενώ από το στερεοφωνικό ακούγεται η άρια του Φάουστ σε μια παλιά εγγραφή της Μπιάνκα Κασταφιόρε...

Καθώς μιλούσε είχε βγάλει τα δύο τεύχη πάνω στο τραπέζι. Ήταν παλιές εκδόσεις, με μπλε ράχη το ένα και πράσινη το άλλο. Το εξώφυλλο του πρώτου έδειχνε τον Τεν Τεν, το Μιλού και τον Κάπτεν Χάντοκ μ' ένα καπέλο με φτερά, ενώ ένα γαλιόνι έπλεε με τα πανιά ανοιχτά. Στο δεύτερο ο Τεν Τεν και ο Μιλού ταξίδευαν στο βυθό της θάλασσας μ' ένα σκάφος που είχε τη μορφή καρχαρία.

"Είναι το υποβρύχιο του καθηγητή Τουρνεσόλ", είπε η Τάνχερ. "Όταν ήμουν μικρή, μάζευα χρήματα για να αγοράζω τέτοια τεύχη, από γενέθλια, γιορτές και χριστουγεννιάτικα δώρα, όπως θα έκανε κι ο ίδιος ο Σκρουτζ... Ξέρεις ποιός ήταν ο Σκρουτζ;"

"Δεν έχω ιδέα".

"Δεν πειράζει" συνέχισε εκείνη. "Εγώ μάζευα σιγά σιγά τα χρήματα για να πάω στο βιβλιοπωλείο και να βγω μ' ένα τέτοιο τεύχος στα χέρια, με κομμένη την ανάσα, απολαμβάνοντας την αφή των χοντρών χάρτινων εξωφύλλων.... Και μετά, μόνη, άνοιγα τις σελίδες και ανέπνεα τη μυρωδιά του χαρτιού, το φρεσκοτυπωμένο μελάνι, πριν ριχτώ στο διάβασμα. Έτσι, ένα ένα, μάζεψα είκοσι τρία... Από τότε πέρασε πολύς καιρός. Ακόμα και τώρα όμως, ανοίγοντας τα Τεν Τεν, μπορώ να αισθανθώ εκείνο το άρωμα που από τότε συνέδεσα με την περιπέτεια και τη ζωή...........  αυτά τα τεύχη διαμόρφωσαν για πάντα τη δισκέτα της παιδικής μου ηλικίας".

Είχε ανοίξει το θησαυρό του Κόκκινου Ράκαμ στη σελίδα 40. Σε μια μεγάλη κεντρική εικόνα, ο Τεν Τεν με στολή δύτη, πλησίαζε περπατώντας στο βυθό της θάλασσας το εντυπωσιακό κουφάρι του βυθισμένου "Μονόκερου".

"Κοίτα την καλά" είπε επίσημα. "Αυτή η εικόνα σημάδεψε τη ζωή μου". 

Είχε ακουμπήσει με πολύ μεγάλη λεπτότητα την άκρη των δακτύλων στη σελίδα, σαν να έτρεμε μην αλλάξει τα χρώματα. 

 

Σελ. 154

Σε κάποιο σκονισμένο σημείο της μνήμης του, ο Μπρούτο ρωτούσε τον Ποπάϋ αν ήταν άνθρωπος ή ποντίκι, κι εκείνος απαντούσε: "Είμαι ναυτικός". 

 

Σελ. 176

Ταλαντεύτηκε λοιπόν πάλι στις μύτες των ποδιών του, καταβρόχθισε νοερά μια κονσέρβα σπανάκι και του κατάφερε μια γονατιά....

 

Σελ. 180

Ο Κόϋ ξανακοίταξε τις γραμμές της παλάμης του και σκέφτηκε για άλλη μια φορά ότι ίσως έπρεπε να είχε αφήσει την τσιγγάνα να του τις διαβάσει. και στη περίπτωση που δεν του ήταν αρεστές οι προβλέψεις, μπορούσε κανείς να διορθώσει κατά βούληση τις γραμμές μ' ένα ξυράφι, όπως εκείνος ο άλλος ναυτικός , από χαρτί και μελάνι, ο Κόρτο Μαλτέζε, ψηλός, όμορφος, μ' ένα χρυσό σκουλαρίκι στο αυτί, με τον οποίο ο Κόϋ δεν θα είχε αντίρρηση να μοιάζει κάθε φορά που αισθανόταν πάνω του τα μάτια της Τάνχερ.

 

 

 

Και άλλες διάφορες αναφορές.... :)

 

:Paingiver:

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On ‎16‎/‎5‎/‎2018 στο 8:40 ΜΜ, GeoTrou είπε:

Σκαρφίσου κάτι! Ιστορίες που δεν γίνεται να ξεχάσεις (Chuch Palahniuk, Αίολος, 2017)

 

σελ. 197

Η λαϊκή κουλτούρα βρίθει από παραδείγματα καθημερινών, φυσιολογικών νεαρών αντρών που μεταμορφώνονται σε τερατώδη πλάσματα. Σύμφωνα με τη νοοτροπία του Ίθαν, η περίπτωσή του δε διέφερε πολύ από εκείνο που είχε συμβεί στον Σπάιντερ Μαν.

σελ.  100,101

Στο τρένο , λοιπόν , είναι αυτή η θεά , που φοράει ένα μπλουζάκι Ρέιντιοχεντ κομμένο έτσι ώστε να φαίνεται η γυμνή μέση της, … ,φοράει δαχτυλίδια με τον Μίκι Μάους και τη Χόλι Χόμπι σε όλα τα δάχτυλα , …

 

σελ. 103

Ή μια φορά βλέπει ένα αυτοκίνητο σταματημένο σε μια διάβαση τρένου και η Μπριτ φωνάζει " σκαραβαίος !" και με κοπανάει στον ώμο με τα δαχτυλίδια Χαλόου Κίτι και Μίκι Μάους , ενώ εγώ ελπίζω από μέσα μου ότι η μελανιά θα μου μείνει για το υπόλοιπο της ζωής μου.

 

σελ 159

" Τί θέλεις να σου φέρει η μαμά όταν γυρίσει σπίτι ? " Αν τη δωροδοκήσει , θα καταφέρει να κρατήσει τα προσχήματα ." Τον Μίκι Μάους ή τον Ντόναλντ Ντακ ?" της προτείνει.

 

σελ 186

Η Μονα Γκλιζον έχει ένα μικρό τατουάζ του Μίκι Μάους στο ...

 

σελ 214 

"Αν δεν θέλετε του χρόνου να περάσετε τις διακοπές σας στο Ντίσνει Γουόρλντ …" , έγνεψε βαθυστόχαστα ,"... θα πρέπει να το χειριστούμε μόνοι μας όλο αυτό ".

 

σελ 230

Η φυλή των Βαμπίρ και κάποια μέλη της φυλής των υπερηρώων είχαν ακούσει έναν άντρα να ουρλιάζει .

:cheers2:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σκύλος από τερακότα (Andrea Camilleri, Πατάκης, 1998)

 

σελ. 176-177

Σε αυτό το σημείο ο Πρεστία, με μυστηριώδες ύφος, έθετε μερικά ερωτήματα: Ποιες μυστικές παραφυσικές δυνάμεις είχε ο αστυνόμος; Τι τον έκανε να σκεφτεί ότι πίσω από μερικές στοιβαγμένες και μαυρισμένες από τον καιρό πέτρες κρυβόταν μια παλιά τραγωδία; Μήπως το βλέμμα του ήταν κι αυτό σαν του Σούπερμαν;

Ο Μονταλμπάνο [...] στο άκουσμα της τελευταίας ερώτησης δεν άντεξε και τον έστειλε στο διάολο. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αστρόπλοιο Τιτανικός (Terry Jones, Παρά Πέντε, 1998)

 

σελ. 51

Ετοιμάζονταν να μπουν όλοι στο αυτοκίνητο, όταν ένας ξαφνικός αέρας σάρωσε το κτήμα και τίναξε τα δέντρα σαν να τα χτυπούσε καταιγίδα - με τη διαφορά ότι τα δέντρα τινάχτηκαν προς όλες τις κατευθύνσεις.

[...]

"Παναγίτσα μου!" αναφώνησε ο Νάιτζελ, ο οποίος προτιμούσε τη σειρά Κάπταιν Μάρβελ από του Σούπερμαν*. "Βλέπετε αυτό που βλέπω;"

[...]

*(Σημ. του Μετ.): Παναγίτσα μου (Holy moly), ήταν έκφραση που χρησιμοποιούσε ο Κάπταιν Μάρβελ στην αντίστοιχα σειρά κόμικς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οί αλήτες του Παρισιού & του Λονδίνου ( Τζωρτζ Όργουελ , Ελεύθερος τύπος )

 

σελ 176

Από παιδιά μας μαθαίνουν ότι οι αλήτες είναι κακοί άνθρωποι και κατά συνέπεια υπάρχει μέσα μας μια χαρακτηριστική , ιδεατή εικόνα του αλήτη : σαν απωθητικό, επικίνδυνο πλάσμα , που θα προτιμούσε να πεθάνει , παρά να εργαστεί ή να πλυθεί , και που δεν θέλει τίποτ' άλλο παρά να ζητιανεύει , να πίνει , και να κατακλέβει τα κοτέτσια . Αυτός ο τρομερός αλήτης δεν είναι πιο αληθινός στην πραγματικότητα απ' τον απαίσιο Κινέζο στα κόμικς των περιοδικών , αλλά η εικόνα του φεύγει δύσκολα από μέσα μας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Άπαντα διηγήματα (Gabriel Garcia Marquez, Νεφέλη, 2015)

 

σελ. 146-147:

Έγινε σιωπή για μια στιγμή. Ύστερα η πόρτα έκλεισε ξανά και το παιδί ξαναμίλησε:

«Εξάλλου, τώρα διαβάζω τον Τέρι και τους Πειρατές».

[...]

«Αυτό μου αρέσει», είπε. «Τουλάχιστον πες μας τι συνέβη στον Τέρι αυτή τη βδομάδα».

«Προσπαθεί να κερδίσει την εμπιστοσύνη του», σκεφτήκαμε. Όμως το παιδί είπε:

«Δεν μ' ενδιαφέρει. Το μόνο που μ' αρέσει είναι τα χρώματα».

«Ο Τέρι βρισκόταν σ' ένα λαβύρινθο», είπαμε εμείς.

Και το παιδί είπε:

«Αυτό ήταν την Παρασκευή. Σήμερα είναι Κυριακή και μ' ενδιαφέρουν μόνο τα χρώματα», και το είπε με μια ψυχρή, ατάραχη, αδιάφορη φωνή.

 

*Προφανώς πρόκειται για το στριπ Terry and the Pirates του Milton Caniff  post-13626-0-03738100-1451575914.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Κινητό (Stephen King, Bell)

 

Ο πρωταγωνιστής του βιβλίου αυτού είναι δημιουργός κόμικς και η ιστορία ξεκινάει με τον ίδιο να φεύγει από μια συνάντηση όπου είχε μόλις πουλήσει το «πρώτο του μυθιστόρημα κόμικ» :damn: Τέλος πάντων, το μυθιστόρημα βρίθει αναφορών σε κόμικς και κινούμενα σχέδια:

  • σελ. 19: Σκόπευε να περάσει από το Κόμικς Σουπρίμ για να αγοράσει στο γιο του το τελευταίο τεύχος του Σπάιντερ-Μαν
  • σελ. 20:  Στον Κλέι θύμιζαν χαρακτήρες από καρτούν της κυριακάτικης παιδικής ζώνης, τις Πάουερπαφ Γκρελς, ίσως
  • σελ. 44: Χτύπησε το γουόκι τόκι που κρεμόταν από τη ζώνη του, απέναντι από το όπλο. Ο Κλέι, μανιακός με τα κόμικς από τότε που έμαθε να διαβάζει, σκέφτηκε φευγαλέα τη φανταστική ζώνη εφοδίων του Μπάτμαν
  • σελ. 143: Νευρικότητα και αγωνία για την παρουσίαση που είχε να κάνει στους ανθρώπους της Νταρκ Χορς Κόμικς
  • σελ. 172: «Εγώ δε θα έτρεχα κοντά τους φωνάζοντας κέμο σάμπε*, μόνο αυτό σας λέω»

*Χαρακτηριστική φράση από το κόμικ του Λόουν Ρέιντζερ. Έτσι χαιρετά ο Ινδιάνος Τόντο τον ήρωα (Σ.τ.Μ.)

  • σελ. 222: «Δεν είναι ώρα να παίξετε Μπάτμαν και Ρόμπιν», τους μάλωσε αυστηρά

«Γιατί; Εγώ μια ζωή ήθελα να γίνω το Παιδί-Θαύμα», είπε ο Τομ ψευδίζοντας στ' αστεία [...]

  • σελ. 224: Προσπαθούσε να δείχνει άνετος, αλλά η φλέβα στο πλάι του λαιμού του χτυπούσε δυνατά. «Εσύ Μπάτμαν, εγώ Παιδί Θαύμα»
  • σελ. 238: Το βλέμμα της ήταν κάτι το απερίγραπτο. Ο Κλέι είχε δει κάτι παρόμοιο μόνο σε φωτογραφίες και σε κάποια από τα εμπνευσμένα κόμικς από τις δεκαετίες του '50 και του '60. Θυμήθηκε μια φορά που είχε πάει σε ένα συνέδριο κόμικς, παιδάκι ακόμη τότε ο ίδιος, και είχε ακούσει τον Γουόλας Γουντ να μιλάει για τις προσπάθειές του να ζωγραφίσει κάτι που το αποκαλούσε Μάτι Πανικού
  • σελ. 292: Η ακατάσχετη φλυαρία του θύμισε στον Κλέι το σκυλάκι που είχε για είδωλό του τον Σπάικ, στη γνωστή σειρά κινουμένων σχεδίων
  • Προς το τέλος (σελ. 400φεύγα) έχει και μια αναφορά στην ταινία Dumbo της Disney, αλλά τώρα επέστρεψα το βιβλίο στη βιβλιοθήκη και δεν γίνεται να το βρω :P 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο Φύλακας της πύλης ( Robert Bloch , H Άγνωστη Καντάθ , 2014 )

 

σελ. 258

Ούτε τότε έδωσα κάποια σημασία στην παρουσία του. Έπειτα έβηξε διστακτικά . Μόνο τότε σήκωσα το κεφάλι . Μπροστά μου στεκόταν με σάρκα και οστά ένας ρακένδυτος Κάσπαρ Μίλκτοστ*.

* Χαρακτήρας αμερικανικού κόμικς. Παρουσίαζε με στερεοτυπικό τρόπο έναν ευγενικό και αφελή φουκαρά γεράκο .( Σ.τ. Μ. Γιάννη Στολτίδη)

 

:ok:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.