Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΗΡΩΙΝΗ=ΘΑΝΑΤΟΣ / ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ [ ΒΑΒΕΛ τεύχος 172, 11/1996 ]


erma jaguar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τώρα μια απορία: είμαι ο μόνος που όσο δίκιο/ενδιαφέρον μπορεί να έχει μια ιστορία του Δημητρίου η εκτέλεσή της μου φαίνεται απείρως καμμένη με την κακή έννοια?

 

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και τώρα μια απορία: είμαι ο μόνος που όσο δίκιο/ενδιαφέρον μπορεί να έχει μια ιστορία του Δημητρίου η εκτέλεσή της μου φαίνεται απείρως καμμένη με την κακή έννοια?

 

 

:)

Όχι...:)

 

Όμως γούστα είναι αυτά..έχω ένα φίλο ο οποίος τον λατρεύει.. (το σχέδιό του εννοώ..) περί ορέξεως.. :chicken2::turkey::hot::beer0:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να του συστήσω το ψυχαναλυτή μου! :lol:

:beer0:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6444
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Χμ ενδιαφέρον θέμα, όχι τόσο η έκτιμηση για τον Δημητρίου, περί γούστου .... , όσο γενικά το θέμα των αναπαραστάσεων βίας. Κατ' αρχήν θα συμφωνήσω ότι οι δουλείες του δεν είναι για όλους. Για την ακρίβεια είναι προφανές για μένα ότι είναι πρόθεση του να αποκλίνει από ότι θεωρείται "μέσο γούστο' "όρια αντοχής του κοινού" ή τελος πάντων ευρέως ανεκτό. Για αυτό όμως τον λόγο ειναι πραγματική βία. Πραγματική με την έννοια ότι ειναι βρώμικη, σιχαμερή, προκαλεί πόνο και αποκλειεί κάθε περίπτωση "λύτρωσης" στον επίλογο. Κατακλυζόμαστε, και στα έλληνικα κόμικς, απο αναπαραστάσεις βίας που έχουν λυτρωτικό περιεχόμενο. Και έγω έχω σκεφτεί να πυροβολήσω τον π...η που μου κάνει τη ζωή δύσκολή κάθε μέρα, στην ουρά του σουπερ μάρκετ, στον δρόμο, στις υπηρεσίες. Δεν το έχω κάνει και δεν πρόκειται, ελπίζω, να το κάνω και ακριβώς για αυτό προτίμω να διαβάζω μυστήριους τύπους να πραγματοποίουν, για λογαριασμό μου;, τις φαντασιώσεις μου. Εν τω μεταξύ όμως έξω η βία, η πραγματική υπάρχει και ασκείται και δεν είμαι μόνο θεατής της αλλά και θύμα και θύτης. Η βία του Lobo ή της Nada του Λέανδρου ειναι απείρως διασκεδαστικότερη και για αυτό επικίνδυνη καθώς διαχωρίζεται απο τις ίδιες της τις εντυπώσεις και σε εθίζει στην αποδοχή της. Η βία του Δημητρίου, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται, ειναι πολιτική και προοδευτική αν θες γιατι σε εξαναγκάζει να σκεφτείς πάνω στην πραγματικότητα, και για μένα κριτήριο της αξίας του καλλίτεχνικού έργου ειναι η ικανότητα του να μου παρέχει μια πιο καθαρή ματιά πάνω σε αυτή την πραγματικότητα που όλο μέσα της ζούμε και ποτέ δεν μπορούμε να συλλάβουμε πλήρως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και έρχομαι εγώ να πω πως το σχέδιο του Δημητριόυ είναι τόσο πρόχειρο που δεν μου προκαλεί απέχθεια η βιά που περικλειέι. Είναι σαν να βλέπω καρικατούρες με διαβόλους και τριβόλους στο πλαίσιο των βιβλιών ενός μαθητή. Δεν με σοκάρουν και δεν με σοκάρει και ο Δημητρίου. Να μην σου πώ πως αποδυναμώνεται το όποιο θέμα σχολιάζει μέσα στην δουλειά του με τα καραγκοζάκια του.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.