Μετάβαση στο περιεχόμενο

SUPER INSOMNIACS: ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΡΕΙΣ Η ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SUPER INSOMNIACS: ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΡΕΙΣ Η ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ
Σενάριο/Kείμενα:
Γιώργος Τσούκης
Σχέδιο:
Γιώργος Τσούκης
Σχέδιο εξωφύλλου:
Γιώργος Τσούκης
Εκδοτική:
ΓΙΩΡΓΟΣ Β. ΤΣΟΥΚΗΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
12-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.5 x 24.5
Σελίδες:
40
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-92675-0-2

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tn_SuperInsomniacs_0001.jpg tn_SuperInsomniacs_0001z.jpg

Πρώτη Έκδοση: Δεκέμβριος 2008 (αναγραφόμενη στην έκδοση) 31 Ιανουαρίου 2009 (κανονική κυκλοφορία)
Τιμή: 8.95€

Το 14 άλμπουμ του Γιώργου Τσούκη και ταυτόχρονα το πρώτο του για το 2009 είναι γεγονός. Πρόκειται για το Super Insomniacs, οι οποίοι είχαν πρωτοεμφανισθεί μέσα στο περιοδικό Happy Revolver, με τις 2 πρώτες ιστορίες αυτού του τόμου (οι υπόλοιπες 5 είναι νέο υλικό από όσο ξέρω).
Οι Super Insomniacs είναι μια ομάδα Ελλήνων υπερηρώων οι οποίοι έχουν πέσει σε μαρασμό. Εδώ, τους παρακολουθούμε σε στιγμές χαλάρωσης και αναπόλησης περασμένων μεγαλείων. Ο ίδιος ο Τσούκης, κρατάει ένα ρόλο σκιώδη ως χαρακτήρας του κόμικ. ;)
Έκδοση φροντισμένη με σκληρόδετο εξώφυλλο, όπως θα είναι όλες οι εκδόσεις (και επανεκδόσεις) των άλμπουμ του Τσούκη από εδώ και στο εξής.

Στο Site του Τσούκη αναφέρεται ως ο πρώτος τόμος της σειράς, οπότε γνωρίζουμε ήδη πως θα υπάρχει συνέχεια. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κατ αρχήν πρόκειται για μια πολύ προσεγμένη έκδοση! Σκληρό εξώφυλλο και χοντρό ιλουστρασιόν χαρτί! Μια έκδοση που σπάνια βλέπουμε απο Έλληνες (λαμπρή εξαίρεση το Στορμ) ιδιώτες.

Το στόρυ απλό με πολύ έξυπνους διαλόγους και συμπαθητικό σκίτσο! Γενικά ένα κόμικ που το διαβάζεις ευχάριστα!

 

Το μόνο μειονέκτημα οι λίγες σελίδες και ίσως το μικρό, για το στύλ σχεδίου, μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28467
  • Reputation:   190044
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χωρίς να είναι κακό και ενώ η βιβλιοδεσία/παρουσίαση δικαιολογεί τη τιμή , ο λόγος τιμή/περιεχόμενο, ειδικά με βάση το πόσα έχουμε συνηθίσει να πληρώνουμε για κόμικ, νομίζω ότι το κατατάσσει στα κόμικ που είναι για φανατικούς του Τσούκη. Οι υπόλοιποι μπορούνε να πάνε να τσιμπήσουν την Βίδα :) (και να γίνουν έτσι φανατικοί του Τσούκη (που και πάλι όμως, θα το κατατάξουν αυτό εδώ στα πιο αδύναμά του πιστεύω))

 

Κάπου μου δημιουργήθηκε η απροσδιόριστη αίσθηση ότι είναι αλληγορικό κόμικ και ότι όπου υπερήρωας καλά θα κάνουμε να βάλουμε δημιουργός κόμικ :) Μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια... Απλώς. Αίσθηση είναι :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Εγώ θα έλεγα ότι, ανεξάρτητα από τα άλλα άλμπουμ του Γιώργου, είναι ένα βιβλιαράκι πολύ "Προχώ"! Με όλη τη σημασία της λέξης. Αρχικά καταλαβαίνω ότι μπορεί να φαίνεται πολύ ακίνητο και επαναλαμβανόμενο αλλά η δύναμή του βρίσκεται ακριβώς σε αυτήν την ελάχιστη κίνηση που γίνεται από βράδυ σε βράδυ όπως και οι διάλογοι με τα συμφραζόμενα για τη ζωή τους. Μπορεί να μην είναι τόσο αφηγηματικό όσο η επίσης εξαιρετική "Βίδα", αλλά το συγκεκριμένο κόμικ πιστεύω ότι θα το εκτιμήσετε σε βάθος χρόνου.

 

Όσο για την έκδοση, το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι ακόμα καλύτερο. Ο Γιώργος μου είχε κάνει ο ιδιος κάποια παράπονα για το τύπωμα και όντως κάποια χρώματα μέσα έχουν βγει "κάπως". Πάντως επιμένω ότι πρόκειται για πολύ καλή δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5601 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Αντώνη. Σε κάθε του άλμπουμ ο Γιώργος βάζει κάποιο καλλιτεχνικό στόχο (τις περισσότερες φορές έχει νόημα αποκλειστικά για τον ίδιο)τον οποίο προσπαθεί να επιτύχει. Για μένα, στο συγκεκριμένο άλμπουμ έπαιζε με την ένοια και τα όρια της στατικότητας στην αφήγηση. Εξάλου το γεγονός ότι χρησιμοποιεί υπερήρωες οι οποίοι δεν κάνουν τίποτε το υπερηρωϊκο πέρα από το να αράζουν στην κουζίνα και να κουβεντίαζουν, δημιουργεί μια ενδιαφέρουσα αντίφαση. Προσωπικά αντιλαμβάνομαι τα κόμικς του Τσούκη (και σε αυτά συμπεριλαμβάνω και τις πρόσφατες fanzine δουλειές του) ώς μέρη ενός ενιαίου συνόλου. Κάθε άλμπουμ του έχει δυνατά και αδύνατα σημεία (με εξαίρεση,ίσως, το Η ΦΑΝΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ το οποίο θεωρώ άψογο και εικαστικά και αφηγηματικά) αλλά καθένα από αυτά έχει διαφορετικούς στόχους και εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες του δημιουργού του. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ο Τσούκης είναι μεγάλος! :respect: :respect: :respect: Το έχω ξαναπεί και δεν βαριέμαι να το λέω!

Έχω την αίσθηση ότι τα τελευταία χρόνια δουλεύει πολύ με την αίσθηση του χρόνου στα έργα του και πρέπει κανείς να ανακαλύψει κάθε φορά την ταχύτητα ή την απουσία της, να ακούσει τις σιωπές να αισθανθεί τα ανείπωτα για να τα απολαύσει ολοκληρωμένα.

Επεξεργασία από green-mits
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6231 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Όπως ανακοινώθηκε πριν λίγο...

 

Από σήμερα, το αφεντικό τρελάθηκε και χαρίζει κόμικς!.. Ξεκινάμε με το πιό πρόσφατο άλμπουμ, Super Insomniacs, δωρεάν για download (σε jpg) στο tsoukis.gr και σύντομα θα ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα 13 βιβλία. ENJOY!..

 

Και συγκεκριμένα, μπορείτε να το κατεβάσετε εδώ: (ο σύνδεσμος στο κάτω μέρος της σελίδας)

 

http://www.tsoukis.gr/?page_id=47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, πολύ ωραίος ο κύριος, οπότε ας του δώσουμε και εμείς ένα χεράκι να κάνει περισσότερα κόμικς:

 

post-5-126475246995_thumb.jpg

 

Εκτός και εάν το πήρε κιόλας (μεσολάβησε ένας μήνας), οπότε πάρτε για να μπορέσει να αγοράσει και ένα φρέσκο iPad. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κατέβασα και το διάβασα και ομολογώ ότι είναι ευχάριστο. Όχι όμως κάτι που με ενθουσίασε, αλλά έχει ένα δικό του στυλ. Δε θα το αγόραζα πάντως για τη συλλογή μου. :)

 

Πάω να κατεβάσω τη Φανή που έβγαλε για δωρεάν κατέβασμα μπας και καταλάβω τι εστί Τσούκης. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το διάβασα κι εγώ οφείλω να ομολογήσω πως μου άρεσε. Παρότι τυφλώθηκα λίγο στην οθόνη, άξιζε πιστεύω. Και εν αντιθέσει με τον Ορέστη, εγώ θα το αγόραζα για τη συλλογή μου (θα το αγοράσω, βασικά).

Με κριτήριο τα όσα έχω διαβάσει έως τώρα (του έχω κλέψει δύο και έχω δαβάσει άλλο ένα με υλική υπόσταση:P), διαμόρφωσα κι εγώ μια άποψη για τον Τσούκη. Είναι πολύ καλός. :D

Εκτός του Super Insomniacs, πολύ όμορφή βρήκα και τη Βίδα. Παρ' όλα αυτά, όλως παραδόξως, η Φανή δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Ασφαλώς, δεν είναι και ότι καλύτερο να διαβάζεις ένα τέτοιου είδους κόμικ στην οθόνη. Επίσης, δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα. Αυτα...

Υ.Γ: I wanna steal them all!!! :P

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5708 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Και μόνο ο τίτλος και το εξώφυλλο σε προδιαθέτουν για τρελό γέλιο.

Κάτι τέτοιο δεν μπορώ να πω ότι έγινε. Δεν ήταν κακό βέβαια αλλά νόμιζα ότι θα είναι πολύ πιο τρελό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76867
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ωραία έκδοση, απλά συμπαθητικό το περιεχομενο :)

 

δεν ξετρελάθηκα, περιμενω περισσότερα από τον τύπο που έχει κάνει κόμικς όπως η Φανή στον κόσμο της, η βίδα, τα εικονομηνυματα κι ο μικρός κθουλου

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to SUPER INSOMNIACS: ΥΠΕΡΗΡΩΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΤΡΕΙΣ Η ΩΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.