Μετάβαση στο περιεχόμενο

MICKEY MOUSE IN COLOR [ FLOYD GOTTFREDSON, CARL BARKS ]


dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τίτλος: Mickey Mouse in Color
Εκδοτική: Another Rainbow - 1988
Δημιουργοί : Floyd Gottfredson, Carl Barks
Σελίδες: 260 + 4 εξώφυλλα
Χρώμα : ΕΓΧ
Σχήμα: 43 x 32,5
Περιεχόμενο: Στριπ/Χιουμοριστικό



mickey_mouse_in_color.jpg

Αυτή η πραγματικά τεραστίων διαστάσεων και βάρους (~3kg) hardcover έκδοση ξεκίνησε ως ιδέα το 1982 από τους συλλέκτες Bruce Hamilton και Russ Cochran και η δημιουργία της διήρκησε 6 χρόνια. Σκοπός τους ήταν η δημιουργία μιας συλλεκτικής έκδοσης με διπλή αφορμή : τα 60 χρόνια παρουσίας του Μίκυ Μάους και των (αθροιστικά) 100 χρόνων συνεργασίας των Floyd Gottfredson & Carl Barks με την Disney. Δυστυχώς ο Floyd Gottfredson δεν πρόλαβε ποτέ να την δει ολοκληρωμένη, καθώς απεβίωσε λίγο πριν την τελική έκδοση της .
 

page.jpg

Εκτός από τα στριπ, τα οποία έχουν ως ήρωα μόνο τον Μίκυ, περιλαμβάνονται άρθρα, συνεντεύξεις και ανέκδοτες φωτογραφίες των δύο δημιουργών και συνεργατών τους. Βγήκε σε 3.000 αριθμημένα αντίτυπα, τα οποία είναι υπογεγραμμένα από τους Gottfredson & Barks. Μαζί με την έκδοση περιέχεται και ένας επίσης αριθμημένος δίσκος βινυλίου που περιλαμβάνει συνέντευξη του Bruce Hamilton με τους δύο δημιουργούς, στην οποία αποκαλύπτουν ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για τις αγαπημένες τους ιστορίες. Ο δίσκος από την μια πλευρά έχει τον Μίκυ και από την άλλη έχει φωτογραφία των Gottfredson & Barks τραβηγμένη στις 5 Δεκεμβρίου 1982 (αν ήταν το 1981 θα ήταν η μέρα που γεννήθηκα εγώ ή το 1901 ο Walt Disney :P).
 

sig.jpg
disc_front.jpg disc_back.jpg

Εκτός από την έκδοση των 3.000 αντιτύπων, κυκλοφόρησαν και 100 αντίτυπα Gold Plate editions, κάθε ένα από τα οποία περιελάμβανε και ένα διαφορετικό αυθεντικό σκίτσο του Carl Barks με τον Μίκυ, ειδικά δημιουργημένο για αυτή την έκδοση.
 

gold_plate.jpg


Το Mickey Mouse in Color στο inducks, από όπου είναι και το εξώφυλλο, αφού δεν χώραγε με τίποτα στο σκάνερ μου (αφήστε που με τόσο βάρος φοβόμουν να το βάλω πάνω του :P ). Για τον ίδιο λόγο έβαλα και φώτος αντί για scans. :sorry:


:beer: :beer:

 

Σχετικα αναγνωσματα :

 

WALT DISNEY'S COMICS & STORIES

 

FLOYD GOTTFERSON LIBRARY

 

ANIMAL QUACKERS


 

Αφιερωματα στο GC για τους δημιουργους και εργογραφια τους στα ελληνικα :

 

Αφιερωμα στο GC για τον Carl Barks ΕΔΩ

 

Αφιερωμα στο GC για τον Floyd Gottfredson ΕΔΩ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]Αυτή η πραγματικά τεραστίων διαστάσεων και βάρους (~3kg) hardcover έκδοση[...]

 

Διόρθωση. Δεν ζυγίζει 3 αλλά 5 κιλά (11 pounds). Περαιτέρω πληροφορίες/εντυπώσεις αναμένονται εντός ολίγων ημερών :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Bump

 

Για να μην γράφω τα ίδια, αναλυτικές εντυπώσεις μου για την έκδοση, μπορείτε να βρείτε εδώ :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μόλις παρέλαβα το δέμα από το ταχυδρομείο και το άνοιξα, αντίκρισα ένα εκδοτικό θαύμα. : : :clap2:

Το βιβλίο είναι υπερδεμένο με ενισχυμένη κλωστή για να αντέχει τη σκληρή χρήση αποθήκευσης και διαβάσματος.

Έχει προστατευτικό κάλυμμα από acid free διαφανές πλαστικό υλικό Mylar D και το εξώφυλλο είναι πολυτελής εκτύπωση μεταξοτυπίας. :best:

Εντυπωσιάστηκα από το μέγεθος, τα περιεχόμενα και την πολυτέλεια της έκδοσης.

Είμαι κάτοχος του αντιτύπου 394/3000 της deluxe έκδοσης.

 

post-7403-125708452495_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πολυ ενδιαφερον θεμα και φοβερη εκδοση!βεβαια τι γινεται οταν σου λειποθν 150-200€?αρχιζεις και σκεφτεσαι την trade edition!αυτο κανω και γω και εχω βρει καποιες καλες προσφορες,κοντα στα 25$ all included,βεβαια μπορει καποιος να μου πει τις διαφορες;αρχικα να πω τα εξης

δεν με πειραζει που δεν ειναι αριθμημενο

δεν με πειραζει που δεν εχει τις υπογραφες

δεν με πειραζει για το βινυλιο(που θα το ακουγα αλλωστε)

δεν με ενοχλει που ειναι σε μικροτερο μεγεθος

η μια ιστορια του Μπαρκς εχει δημοσιευτει στο ΚΟΜΙΞ αρα παλι οκ

 

οποτε η ερωτηση μου,τι ακριβως λειπει απο την trade edition εκτος των παραπανω(α και της καλυτερης ποιοτητας εκδοσης),ξερει καποιος;λειπει καποια επιπλεον ιστορια κλπ;ή μονο αυτα τα σχεδια για καρτουν κλπ;;

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Επεξεργασία από dimious200
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ψηφιοποίησα τον δίσκο βινυλίου που περιλαμβανόταν στην έκδοση και ανέβασα ένα βίντεο που μπορείτε να δείτε εδώ

 

 

Είναι ντοκουμέντο, επομένως όσοι ασχολείστε με facebook κλπ, δείξτε το και σε άτομα εκτός GreekComics που γνωρίζετε ότι μπορεί να ενδιαφέρονται :beer:

 

Ουσιαστικά, σε αυτό το απόσπασμα, ακούμε τους Barks & Gottfredson να λένε ποιες θεωρούν ως τις καλύτερες 3 ιστορίες τους.

 

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολλά :respect: για την κίνηση. Το ξέρω ότι ήθελες να το πράξεις καιρό και χαίρομαι που έγινε πραγματικότητα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου έφαγε όλη την Κυριακή αλλά χαλάλι. Πέρασα από χίλια κύματα, τράβα καθάρισε από την σκόνη το πικάπ, συνδεσέ το κάπως με κάτι ώστε να πάρεις ψηφιακό ήχο, να τον καθαρίσεις, να βρεις εικόνες υψηλής ανάλυσης των ιστοριών και να περάσεις υπότιτλους επειδή ο εξοπλισμός τους πρέπει να ήταν ένα μαγνητόφωνο της πλάκας και δεν καταλαβαίνεις τι λένε αν δεν διαβάζεις ταυτόχρονα και το βιβλίο :P Δεν είχα δει να υπάρχει κάπου αλλού και έπρεπε κάπως να διασωθεί.

 

 

Και κάτι άλλο που αξίζει να το πούμε κι εδώ. Ο συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας Ray Bradburry (προσωπικά τον γνωρίζω από το Fahrenheit 451 αλλά ξέρω πως έχει φτιάξει πάρα πολλά βιβλία ακόμα), έχοντας διαβάσει την ιστορία «Island in the sky», εντυπωσιάστηκε με τις γνώσεις πυρηνικής φυσικής των σχεδιαστών της συνομοταξίας του Gottfredson. Γνώσεις που φυσικά δεν είχαν, απλά έβαζαν την φαντασία τους να δουλέψει χάριν των ιστοριών. Του ζήτησε να τα πούνε κι από κοντά κατά το 1937, να πάνε για φαΐ κλπ, όμως ο Gottfredson λέει κάτι του έτυχε και την έχασε την ευκαιρία. Κρίμα, αυτά συμβαίνουν μία φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ καλή η ψηφιοποίηση. :) Το έχω δοκιμάσει κάμποσες φορές με 33 στροφών δίσκους (όχι ότι έχει κάποια τρελή διαφορά από τον 45αρη σου ) και δεν είναι και το πιο εύκολο ειδικά αν δεν έχεις πικ-απ με ψηφιακή έξοδο.

 

Αυτή η έκδοση όταν πρωτοκυκλοφόρησε πόσο κόστιζε; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η πλάκα είναι πως ούτε το πικάπ μου έχει ψηφιακή έξοδο, επειδή τότε που το είχε αγοράσει ο πατέρας μου δεν υπήρχαν και πολλά ψηφιακά... πράγματα :P Το ιδανικό θα ήταν να το συνδέσω κάπως στον υπολογιστή, όμως γνωστό με καινούργιο πικάπ δεν έβρισκα, και δεν ήθελα να το παρατείνω επ' άπειρον, επομένως η διαδικασία που ακολούθησα ήταν: Πικάπ --> ενισχυτής --> κασετόφωνο --> γράψιμο σε κασέτα --> rip στον υπολογιστή με audio jack 2,5 χιλιοστά. Πολλές μετατροπές, όμως τι να κάνουμε.

 

Θα μπορούσα να τραβήξω κάπως ήχο απ' ευθείας από τον ενισχυτή βέβαια, αλλά αυτό ήθελε καλώδια και λοιπές μόντες που δεν μπορούσα να κάνω επιτόπου, και δεν ήθελα να το αναβάλλω για ακόμα μία φορά, επομένως το έκανα τώρα που βρήκα χρόνο / όρεξη. Ευτυχώς να είναι καλά το audacity, που καθάρισε τον πολύ θόρυβο, ο οποίος παρεμπιπτόντως υπήρχε εξ αρχής στον δίσκο λόγω άσχημης ποιότητας ήχου, δεν έγινε από τις πολλές μετατροπές.

 

Η έκδοση δεν ξέρω κατά πόσον ήταν επιτυχημένη. Από τότε (1988) κόστιζε το ίδιο όσο την κοστολογούσαν και 20 χρόνια αργότερα, δηλαδή 250$. Βλέπω πως σύμφωνα με τον πληθωρισμό, τα χρήματα τότε αντιστοιχούσαν σε 500$ σημερινά. Πόσοι άραγε να το αγόρασαν day one; Άσε που με την πάροδο των χρόνων, λόγω πληθωρισμού, ακόμα και ίδια τιμή αν το έδιναν, θα είχαν πάλι χασούρα. Πόσο μάλλον, όταν μέχρι πριν λίγα χρόνια, κανείς δεν έδινε πάνω από ~200$ στην χειρότερη. Τα τελευταία χρόνια αρχίζει και παίρνει αξία, επειδή εξαντλήθηκε (3.000 αντίτυπα που τους πήρε μία 25ετία) και σκάει στο ebay από τους γνωστούς αγνώστους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ρώτησες ανοιχτά :P

 

Το δικό μου (stanton) βγάζει κατευθείαν usb. αν δεν είσαι ευχαριστημένος μπορώ να στο (ξανά) περάσω

 

Η πλάκα είναι πως ούτε το πικάπ μου έχει ψηφιακή έξοδο, επειδή τότε που το είχε αγοράσει ο πατέρας μου δεν υπήρχαν και πολλά ψηφιακά... πράγματα :P Το ιδανικό θα ήταν να το συνδέσω κάπως στον υπολογιστή, όμως γνωστό με καινούργιο πικάπ δεν έβρισκα, και δεν ήθελα να το παρατείνω επ' άπειρον, επομένως η διαδικασία που ακολούθησα ήταν: Πικάπ --> ενισχυτής --> κασετόφωνο --> γράψιμο σε κασέτα --> rip στον υπολογιστή με audio jack 2,5 χιλιοστά. Πολλές μετατροπές, όμως τι να κάνουμε.

 

Θα μπορούσα να τραβήξω κάπως ήχο απ' ευθείας από τον ενισχυτή βέβαια, αλλά αυτό ήθελε καλώδια και λοιπές μόντες που δεν μπορούσα να κάνω επιτόπου, και δεν ήθελα να το αναβάλλω για ακόμα μία φορά, επομένως το έκανα τώρα που βρήκα χρόνο / όρεξη. Ευτυχώς να είναι καλά το audacity, που καθάρισε τον πολύ θόρυβο, ο οποίος παρεμπιπτόντως υπήρχε εξ αρχής στον δίσκο λόγω άσχημης ποιότητας ήχου, δεν έγινε από τις πολλές μετατροπές.

 

Η έκδοση δεν ξέρω κατά πόσον ήταν επιτυχημένη. Από τότε (1988) κόστιζε το ίδιο όσο την κοστολογούσαν και 20 χρόνια αργότερα, δηλαδή 250$. Βλέπω πως σύμφωνα με τον πληθωρισμό, τα χρήματα τότε αντιστοιχούσαν σε 500$ σημερινά. Πόσοι άραγε να το αγόρασαν day one; Άσε που με την πάροδο των χρόνων, λόγω πληθωρισμού, ακόμα και ίδια τιμή αν το έδιναν, θα είχαν πάλι χασούρα. Πόσο μάλλον, όταν μέχρι πριν λίγα χρόνια, κανείς δεν έδινε πάνω από ~200$ στην χειρότερη. Τα τελευταία χρόνια αρχίζει και παίρνει αξία, επειδή εξαντλήθηκε (3.000 αντίτυπα που τους πήρε μία 25ετία) και σκάει στο ebay από τους γνωστούς αγνώστους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ρώτησα όντως :P Θα το κρατήσω το αποτέλεσμα αυτήν την φορά, αλλά αν χρειαστώ κάτι άλλο στο μέλλον, θα σε έχω στα υπ' όψιν :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οταν ο Μαkiss παραδίδει μαθήματα how to πικάπ girls :P

:respect: φάντομ και για τις πατέντες και για τη δουλεια και για τη γνώση που ακόμα μια φορά κερασες!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.