Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαθήματα γραμματικής :)


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με αλφα γιωτα εγω κι εσυ

κι αυτος με αλφαγιωτα

εμεις εσεις με εψιλον

κι αυτοι με αλφαγιωτα ....

 

ελπιζω να σας αρεσε το ποιηματακι :D

Αυτο μας το ειχανε μαθει στο δημοτικο(περιπου στην δευτερα), και ηταν και γραμμενο σε φωτοτυπια. Απο τοτε δε το εχω ξεχασει! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1581
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επειδή τα θέματα γραμματικής είναι συνήθως βαρετά για τον περισσότερο κόσμο, είπα να βάλω φωτιά με τα εξής:

 

1. Οι εκ Αθήνας (και γενικότερα στη Νότια Ελλάδα) έχουν τη συνήθεια να χρησιμοποιούν την κατάληξη -αγά αντί του -ούσα για τον αόριστο...

πχ Γέλαγα αντί γελούσα. Μίλαγα αντί μιλούσα κοκ Είναι το χαρακτηριστικό του Αγά!

 

2. Οι εκ Θεσσαλονίκης (και γενικότερα στη Βόρεια Ελλάδα) έχουν τη συνήθεια να μετατρέπουν (όχι από σκέψη, από κληρονομιά περισσότερο) την δοτική σε αιτιατική, εν αντιθέση με τους Νοτιοελλαδίτες που τη μετατρέπουν σε γενική. Πχ Θεσσαλονίκη: Θα τον πω, Αθήνα: Θα πω εγώ

 

3. Το αυτό ισχύει και για τα μου/με για τον μεν Βορά είναι "με" ενώ για το Νότο είναι "μου". Αλλά αυτό έχει προέλθει κυρίως από την Πόλη.

 

Συνεπώς δεν είναι και τόσο τρομερό το "Η μαμά μου με είπε να με κάνεις κεφτεδάκια" που είναι το ίδιο ακριβώς με το "Η μαμά μου μου είπε να μου κάνεις κεφτεδάκια".

 

4. Το παχύ Λ. Αυτό γίνεται καθαρά για χορταστικούς λόγους. Είναι άλλο να λες μλκα με Αθηναϊκή κι άλλο με Θεσσαλονικίτικη προφορά. Στη δεύτερη το χορταίνεις!

 

5. Στην σύγχρονη γλώσσα και εκφορά του λόγου έχουμε καταργήσει πολλά από τα στοιχεία που διαφοροποιούσαν τον τονισμό και την προφορά:

Οι Άγγλοι λένε Helecopter, Helix κλπ. ενώ εμείς έχουμε φάει αυτό το στοιχείο και λέμε απλά ελικόπτερο έλικας κλπ. Δηλαδή έχουμε από μόνοι μας αλλιώσει τη γλώσσα μας!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1601
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  10
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

πολύ καλό το θέμα που άνοιξε o germanicus. Συμφωνώ ότι η ανορθογραφία χαλάει το κερασάκι της τούρτας και στο τελικό αποτέλσμα λείπει κάτι.

 

Η γλώσσα εξελίσσεται αλλά κάποιες αλλαγές είναι δύσκολο να σου εντυπωθούν ιδιαίτερα εαν είσαι προχωρημένης ηλικίας (...)

 

Βοηθώντας στην ορθογραφία τα παιδιά μου στο σχολείο, μαθαίνω κι εγώ ξανά και προσπαθώ να εγκλιματιστώ. Η συνήθεια όμως με οδηγεί σε σημερινά λάθη που πριν από κάποια χρόνια ήταν σωστά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Ο επισκέπτης agrypas
1. Οι εκ Αθήνας ...

2. Οι εκ Θεσσαλονίκης ...

 

το 1 λάθος. Το σωστό είναι: Οι εξ Αθήνας. Δηλ. εκ όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από σύμφωνο και εξ όταν αρχίζει από φωνήεν.

το 2 είναι σωστό.

 

Δεν τη "λέω" στον alemius, μην παρεξηγηθώ. Απλά το είδα και είπα να το θέσω με τους υπόλοιπους κανόνες.

 

 

Επίσης αυτή η περίπτωση μου θύμισε το τελικό ν.

Ένας απλός κανόνας είναι ότι αυτό μπαίνει όταν η επόμενη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από τα στιγμιαία σύμφωνα κ, π και τ καθώς και τα δίψηφα μπ, ντ και γκ (προσέξτε ότι το δεύτερο γράμμα τους είναι ένα από τα στιγμιαία).

 

πχ: μη ρωτάς, μην περνάς, δε νομίζω, δεν έχω, δεν τρέχω, δεν ξέρω, δε γνωρίζω, δεν μπορώ, τον άνθρωπο, το γέρο...

 

Για να θυμάστε τα στιγμιαία σκεφτείτε ότι σχηματίζουν τη λέξη κάποτε. Τώρα αν στο κάποτε αντικαταστήσετε το ε με το α ίσως να το θυμάστε καλύτερα. :D

 

Φυσικά στην κατηγορία αυτή ανήκουν και τα σύμφωνα ξ και ψ γιατί απλά είναι συνδυασμός δύο άλλων: το ξ --> κσ, και το ψ --> πσ, από τα οποία το πρώτο γράμμα τους εμπίπτει στον παραπάνω κανόνα.

 

Στιγμιαία είναι τα σύμφωνα αυτά που όταν τα προφέρουμε μόνα τους, δεν μπορούμε να τα παρατείνουμε: μπορούμε να πούμε βββββ, δδδδ, σσσσ σαν να ακούγεται σφυριχτά, αλλά όχι κκκκ (το κάνουμε ξεκινώντας από την αρχή με μικρές παύσεις ανάμεσα: κ κ κ κ κ).

Επεξεργασία από agrypas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   295
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ να κάνω μια ερώτηση..."καμιά" και "καμμία"...ποιό από τα δύο είναι σωστό?Μήπως και τα δύο? Ειλικρινά δεν ξέρω και γι'αυτό ρωτάω.Όταν γράφω,χρησιμοποιώ το δεύτερο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.