Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ταξινόμηση κι αρχειοθέτηση ηλεκτρονικής μορφής. [ DVDs, VCDs, κτλ. ]


Mandrake

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ και χρόνια κάθομαι και φτιάχνω λίστες με ότι έχω ή θέλω να αποκτήσω από οτιδήποτε αλλά μιας και είμαι τελειομανής (κακό αυτό...), τελευταία βρίσκω κάποια δισκάκια που έχω και δεν ξέρω πως να κατηγοριοποιήσω ένα κομμάτι τους... Θα ήθελα λοιπόν τις γνώμες σας. Τι κάνετε ή τι θα κάνατε στην περίπτωση αυτή για να δω πως θα προχωρήσω.

 

Όταν έχεις ένα άλμπουμ από έναν καλλιτέχνη και θέλεις να το βάλεις σε μια βάση δεδομένων σου (ή και σε απλό αρχείου κειμένου, όπως έχω εγώ στα περισσότερα άλλωστε, γιατί δεν έχω βρει βάση που να με βολεύει για όλα ακόμα) του δίνω καλλιτέχνη (ή συγκρότημα τέλος πάντων), τίτλο άλμπουμ, χρονολογία κυκλοφορίας και φυσικά εταιρία αλλά σε ένα πλαίσιο του "εδώ είναι τα CDs", "εδώ είναι τα LPs" κτλ. Εγώ βάζω και παραπάνω πράγματα όπως από που το απέκτησα, με ποιόν τρόπο (αγορά, δώρο από κάποιον ή περιοδικό κτλ.), δίνω τη μορφή του (αν είναι απλό CD δεν το αναφέρω αλλά αναφέρω αν είναι digipack αν είναι σε promo θήκη, σε ταινίες αν είναι σε digipack ή slim DVD case κτλ. Σε βινύλια επίσης τις αντίστοιχες και πάμπολες ιδιότητες και χρωματισμούς τους. Ακόμη αναφέρω αν πρόκειται για live album, συλλογή, single, EP κτλ. Όταν λοιπόν έχω ένα CD που παλαιότερα έχει βγει σε δίσκο εσείς τι λέτε πως πρέπει να βάλω; Την ημερομηνία κυκλοφορίας του CD ή της πρώτης μορφής που κυκλοφόρησε; Αν βγήκε για παράδειγμα το '76 σε βινύλιο και το '93 σε CD τι θα βάζατε εσείς; Εμένα μου κάνει η πρώτη ημερομηνία καλύτερα πάντως γιατί με το σκεπτικό αυτό αν κάτι εξαντληθεί ή τους την βαρέσει (για εμπορικούς λόγους κυρίως) να το ξαναβγάλουν, τότε δίνονται σε ένα άλμπουμ καμιά δεκαριά ημερομηνίες κυκλοφορίας. Θέλω λοιπόν να δω πότε βγήκε το κάθε κομμάτι για πρώτη φορά.

 

Αυτό όμως είναι σχετικά εύκολο να δωθεί μία πιθανή απάντηση όπως η παραπάνω. Κι έρχομαι τώρα να ρωτήσω κάτι δυσκολότερο (για'μένα). Αν έχουμε ένα μουσικό DVD, για παράδειγμα ένα ντοκυμανταίρ. Που βγήκε σε VHS το '86 και σε DVD το 2005 τι ημερομηνία θα δίνατε στο κομμάτι που έχετε; Σας δίνεται χώρος μόνο για μια ημερομηνία όμως! Πείτε πως δε μπορεί να μπει άλλη γιατί δεν υπάρχει χώρος (λέμε τώρα...) και πρέπει να επιλέγατε μία. Ποιά θα ήταν αυτή; Θα έχουν σημασία τα extras; Θα έχει σημασία επιπλέον υλικό στο κυρίως video; Γιατί με την λογική του "είναι remastered", "είναι director's cut" κτλ. τελικώς δε θα του δίνατε την κυκλοφορία που βγήκε για πρώτη φορά και το έμαθε όλος ο πλανήτης. Αν βλέπατε το "Apocalypse Now" και το "Apocalypse Now Redux" ή τον "Εξορκιστή" και την έκδοση πριν μερικά χρόνια που παίχτηκε με κομμένες σκηνές, τι χρονολογία θα του δίνατε; Μιλάω πάντα για ένα "release date" και όχι "πότε το είδα στο σινεμά", "πότε το είδα σε DVD" κτλ. Αν έβγαινε πάλι ένα DVD για παράδειγμα των "Porcupine Tree", με video clips και έβγαινε με τον ΙΔΙΟ τίτλο (Ναι, υπάρχουν και τέτοιες εκδόσεις! Εκεί ξεκινάει το λάθος. Απ'την εταιρία παραγωγής.) σε ΔΙΠΛΟ DVD αυτή την φορά μετά από πέντε χρόνια και με προσθήκη video clips στο 2ο δισκάκι. Τι ημερομηνία κυκλοφορίας θα βάζατε;

 

Και σας ρωτώ και για ένα συγκεκριμένο που έχω και είπα επιτέλους πως πρέπει να το ξεκαθαρίσω. Το "Sympathy For The Devil" το οποίο παίχτηκε στο σινεμά (αρχικά σε festival του Λονδίνου) το '68 αλλά ενώ δεν είχε ΠΟΤΕ κυκλοφορήσει σε VHS, το βγάλαν το 2003 (αν θυμάμαι καλά) σε DVD με τον υπότιτλο "Remix". Τι χρονολογία έκδοσης θα δίνατε γι'αυτήν την κυκλοφορία; Το συζήτησα με 2-3 φίλους αλλά δεν έχω καταλλήξει και θέλω και τη γνώμη σας. Αντίστοιχες δυσκολίες μπορεί να βρει κανείς και στο "Jimi Plays Berkeley" που ενώ υπήρχε το '71 σε DVD βγήκε τώρα και μπορεί να έχει κάποιες προσθήκες παραπάνω (δεν τα έχω δει ακόμη, αμφότερα) ή το "Fleetwood Mac: Tango In The Night". Γενικά τα "μουσικά" τα έχω χωρίσει σε live action (ή και animated κάποιες φορές!) τηλεοπτικές σειρές ή ταινίες, σε ντοκυμανταίρ (τηλεοπτικά ή κινηματογραφικά επίσης), σε live και σε video clips. Αλλά να μην σας μπερδεύω παραπάνω και να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα. Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω και δεδομένων και του πως έχετε καταχωρήσει και τα audio CDs σας αλλά και των ταινιών σας, τι ημερομηνία κυκλοφορίας θα βάζατε εσείς στις DVD κυκλοφορίες αυτές; Κυρίως μ'ενδιαφέρει να μάθω σε περιπτώσεις όπως του "Sympathy For The Devil" βέβαια. Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

τα CD μονο με την αρχικη ημερομηνια κυκλοφοριας του δισκου... θυμαμαι χαρακτηριστικα τον δισκο του Neil Young - Οn The Beach που κυκλοφορησε το 1974, ενω η πρωτη κυκλοφορια του σε CD εγινε, υπερβολικα καθυστερημενα, μετα το 2000... ειναι λογικο να μπει ημερομηνια στην λιστα 2000+?

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Kαι εγώ χρονολογικά, προτιμώ βάση της εποχής που το έφτιαξε/έγραψε ο δημιουργός, και όχι με το πότε έγινε γνωστό στις εταιρίες διανομής. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το πρόβλημά σου λύνεται με το OrangeCD Catalog. Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Και ένα pm σε λίγο.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Kαι το Mediaman που είχα για να αρχειοθετώ τις ταινίες μου έκανε καλή δουλειά.. :beer:

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

logo.png

 

Οι του ελευθερου λογισμικου προτεινουμε παντα Amarok...

 

Η σελιδα του προγραμματος ειναι amarok.kde.org

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά ευχαριστώ ΠΟΛΥ για την ανταπόκρισή σας! :thanks: :thanks: Το θέμα είναι ότι δεν απαντήθηκε το κύριο ερώτημα... Τι γίνεται για παράδειγμα στις 3 περιπτώσεις που αναφέρω στην τελευταία παράγραφο. Ευχαριστώ και για τα προγράμματα που υποδεικνύετε αλλά έχω πολλές διαφορετικές λίστες που δε μ'εξυπυρετεί να μπουν σε οποιαδήποτε βάση δεδομένων έτσι όπως είναι φτιαγμένες... Άσε που για να τα περάσω θα μου πάρει αιωνιότητα (και μπορεί να μη φτάσει κι όλας). Μιλάμε για αρκετές δεκάδες χιλιάδες σειρές χωρίς υπερβολή και η κάθε λίστα (ξεχωριστό αρχείο) έχει τους δικούς της σκοπούς. Το πρόβλημά μου δεν είναι το πως θα τα καταχωρήσω όμως αλλά το τι δεδομένα θα βάλω στις περιπτώσεις που αναφέρω! Και εντάξει τα CDs. Μου ακούγεται πιο λογικό, αν εξαιρέσουμε βέβαια τις Ιαπωνικές εκδόσεις (θα γνωρίζετε για ποιές κυκλοφορίες μιλάω φαντάζομαι) ή τα remastered που ηχητικά δεν έχουν καμία σχέση με τα πρωτότυπα (βλέπε: Iced Earth, Iron Maiden κτλ.). Αλλά ας αφήσουμε το κομμάτι CDs και πείτε μου σε περιπτώσεις όπως του "Sympathy For The Devil" τι θα κάνατε; Δεν είχε κυκλοφορήσει ποτέ σε VHS και το είχε δει κόσμος μόνο το '68 σε Αγγλία και '69-'70 σε άλλες χώρες. Η σημερινή έκδοση(2003 νομίζω) είναι remixed κι έχει και κάποια bonuses. Βγήκε το 2003. Τι release date θα του βάζατε και με τι κριτίριο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, θα σου πρότεινα να το καταχωρήσεις ως εξής:

 

Sympathy for the Devil (1968) (2006 re-release edition)

 

Έτσι έχω κάνει κι εγώ με πχ.το Strange World 2000 των Push όταν ξαναβγήκε:

 

Push - Strange World 2000 (2003 remix)

 

;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.