Μετάβαση στο περιεχόμενο

Iron Man 2 (2010)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Mα ειναι αυτονοητο πως δεν μπορεις να εχεις το origin του Venom(αναφερω το παραδειγμα σου)αυτουσιο απο τα κομικς.Να σου θυμισω οτι το alien symbiote πρωτοεμφανιστηκε στο secret wars της marvel που ενωνε σχεδον ολους τους σημαντικους χαρακτηρες εναντια στον Beyonder.Καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο ειναι αδυνατον να γυριστει,οχι μονο απο θεμα budget αλλα και απο νομικη πλευρα μιας και ολοι οι χαρακτηρες της marvel ανηκουν σε διαφορετικα studios.Μακαρι να ηταν οπως και στα κομικς αλλα ειναι αδυνατον να γινει κατι τετοιο,τουλαχιστον live action γιατι animated κανεις οτι θες.Τελος τονιζω οτι κακο adaptation δεν συνεπαγεται απαραιτητα κακη ταινια.(το spider-man 3 δεν μου αρεσε σαν ταινια αλλα για αλλους λογους και οχι εξαιτιας του origin του venom).

Γνωρίζω το origin tου Venom αλλά όπως είχα πει ξανά (νομίζω...) θα μπορούσαν να βάλουν έστω το origin που του δόθηκε στην σειρά κινουμένων σχεδίων του '90 που είναι πιο βατό. Σε κάποια διαστημική αποστολή που έγινε στην Σελήνη προσκολήθηκε στο σκάφος (όπου πιλότος ήταν ο γιος του Τζονα Τζέημσον αν θυμάμαι καλά) και στην επιστροφή ήρθε στην Γη. Και μη μου πεις τώρα για μεγάλο budget σε κάτι τέτοιο ενώ έχουν πέσει τόσα εκατομμύρια και για την παραγωγή της ταινίας και διαστημόπλοια ή έστω πυραύλους βλέπουμε σε άπειρες τηλεοπτικές παραγωγές. Μα τίποτα όμως για origin; Και για πες μου πως δικαιολογείται να το καταστρέφουν συγκεκριμένες ηχητικές συχνότητες και φωτιά το εξωγήινο συμβιοτικό αλλά να μην τρέχει τίποτα όταν πέφτει ως φλεγόμενος μετεωρίτης; Μηδέν... Καθόλου προσεγμένη ταινία από κάθε άποψη.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αυτο το gif τα σπαει

 

iron_man_2_armor_mk_v__suitcase_animation_by_z_studios-d5lmsql.gif

 

και αυτο

 

iron_man_3_armor_equip_animation_by_z_studios-d5kmc8q.gif

 

απο εδω http://z-studios.deviantart.com/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3132
  • Reputation:   23816
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Απόσπασμα από καταχώρηση στο blog μου, με λίγες παρεμβάσεις ώστε να διαβάζεται το κείμενο (πρόκειται για χρονολόγιο όπου ο γιος μου βλέπει όλα τα Μάρβελ και έγω μαζί του βλέπω ή ξαναβλέπω τις ταινίες αν μέρει και μέσα από τα μάτια του μικρού):

 

Σίγουρα πράματα. Μας άρεσε ο Iron Man; Θα χτίσουμε το MCU γύρω του; (ε δεν έχουμε και κανέναν άλλον που δεν τον πουλήσαμε). ΟΚ πάμε για δεύτερη ταινία. FAIL! Ξεκινάμε με αυτογκόλ. Villain ή κάτι τέτοιο ο Μίκι Ρουρκ; Ο Μίκης ο Ρουρκ; Που η μόνη του προσφορά στην 7η τέχνη είναι ότι έβαλε την Κιμ να κάνει στριπ τιζ; Μπορώ παρακαλώ να μάθω ΜΙΑ ταινία που ο βασιλιάς του αποτυχημένου λίφτινγκ να είναι έστω και απλά αποδεκτός; Μπροστά του ο Νίκολας Κέιτζ μοιάζει Λόρενς Ολίβιε! Δεν ακούω σαχλαμάρες για το Sin City. Ο άνθρωπος δεν κάνει. Και ως εκ τούτου η ταινία δεν κάνει. Γενικά ως κομικ φαν έβρισκα ότι οι villains της Μάρβελ είναι (ευγενικά το λέω) αδύναμοι, βγάζω έξω τον Σπάιντι και τον Μαγκνέτο. Αλλά εδώ πλέον το παρακάναμε. Δεν περιγράφω άλλο βαρέθηκα γρήγορα τα υπαρξιακά του Σταρκ (εξαιρετικός ο Ντάουνι, μην τα ξαναλέμε), βαρέθηκα τον villain, βαρέθηκα τον Ρουρκ και στο τέλος της ταινίας είδα ότι είχα απόλυτο δίκιο. Έγινε ακριβώς ότι περίμενα να γίνει. Γιον!

 

Ο μικρός; Αυτουνού του άρεσε. Δεν μπορεί να καταλάβει βαρετές ερμηνείες, δεν έχει δει ακόμα εκατοντάδες ταινίες να δει το που το πάει από μία ώρα πριν (μην πω από το trailer), είδε ιπτάμενες στολές, είδε φανταιζί πράματα και παραδόξως (εδώ μου έκανε εντύπωση) τον είδα να δείχνει πραγματικό ενδιαφέρον (κοινώς: με ζάλισε στις ερωτήσεις) για τα υπαρξιακά και τα ενεργειακά του Τόνι Σταρκ.

 

ΥΓ και εδώ διάβασα ενθουσιώδεις κριτικές που με εξέπληξαν ελαφρώς. Να πω για μία ακόμα φορά ότι το 7 (imdb), 74 (rt), 57 (metacritic), A (cinemascore) τα βρίσκω εξαιρετικά κολακευτικά. Βέβαια στην εσωτερική κατάταξη του MCU είναι από τις τελευταίες, αλλά σε σύγκριση με τις κοινές θνητές ταινίες είναι πολύ κολακευτικές βαθμολογίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.