Μετάβαση στο περιεχόμενο

Conan: The Adventurer (1992-1993)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-1231772966_thumb.jpg

 

 

 

(μη γελάτε ρέη :lol: )

Το 1992 ξεκίνησε η πρώτη από τις δύο σειρές κινουμένων σχεδίων που έχουν μέχρι στιγμής γίνει με πρωταγωνιστή τον γνωστό, περίφημο & πολυτραγουδισμένο Κιμμέριο Κόναν. :)

Ο τίτλος ήταν Conan The Adventurer και διήρκεσε 64 εικοσιπεντάλεπτα επεισόδια, από το 1992 μέχρι και το 1993, ενώ στην Ελλάδα προβλήθηκε μετά το πέρας της, στα μέσα της δεκαετίας του '90 από το STAR.

Η υπόθεση έχει ως εξής: ο Κόναν ζούσε ήρεμα με την οικογένειά του κοντά στη Μαύρη Θάλασσα, μέχρι που κάποια μέρα μια βροχή μετεωριτών από τον ουρανό θα άλλαζε τα πάντα. Οι μετεωρίτες είχανε ένα σπάνιο και το δυνατότερο στον πλανήτη μέταλλο, που το ονόμασαν Star Metal. Με αυτό, ο πατέρας του έφτιαχνε και μοσχοπούλαγε όπλα, αλλά το καλύτερο από αυτά, ένα σπαθί, το άφησε στον Κόναν και το έβαλε κάτω από έναν μεγάλο βράχο τον οποίο θα μπορούσε να σηκώσει για να το πάρει όταν ενηλικιωθεί.
Όμως ο διαβολικός μάγος της φυλής των Serpent Men (φιδόμορφοι), Wrath-Amon, χρειάζεται αυτό το μέταλλο για να φέρει τον θεό τους Set στην Γη από την Άβυσσο στην οποία τον είχαν αιχμαλωτίσει πριν πολλά χρόνια οι μάγοι της Γης! Και υπόψην, οι Serpent Men έχουν μεταμορφωθεί σε ανθρώπους για να περνάνε απαρατήρητοι... :D
O Wrath-Amon λοιπόν μαθαίνει ότι η οικογένεια του Κόναν έχει στην κατοχή της το εν λόγω μέταλλο και πηγαίνει να το πάρει. Όμως ο πατέρας του Κόναν του απαντάει ότι το πούλησε όλο και ο μάγος οργισμένος μετατρέπει τους γονείς και τον παππού του Κόναν σε πέτρινα αγάλματα. Τότε ο Κόναν οργισμένος και πλέον ενηλικιωμένος σηκώνει τον βράχο, παίρνει το σπαθί και τους επιτίθεται ανακαλύπτοντας τις μαγικές ιδιότητες του μετάλλου: μπορεί να αποκαλύπτει την πραγματική μορφή των Serpent Men και να τους στέλνει πάλι πίσω στην Άβυσσο. :cool: Όμως ο Wrath του ξεφεύγει και έτσι ξεκινάει μια μεγάλη περιπέτεια με απώτερο σκοπό να επαναφέρει την οικογένειά του στην ανθρώπινη μορφή της.


post-556-1231773294_thumb.jpg


Σε αυτό το μεγάλο ταξίδι θα αποκτήσει πιστούς συντρόφους που θα τον βοηθήσουν: τον Φοίνικα Needle (ο οποίος κοιμάται στην ασπίδα του Κόναν και έχει πολύ φάση! :D ), τον Thunder το πιστό του άλογο, τον μαύρο πρίγκιπα των Wasai, Zula που μπορεί και καλεί τα ζώα, την Jezmine, μια δεινή ακροβάτισσα από ένα πλανόδιο τσίρκο, τον μάγο Greywolf και τα μαγεμένα αδέλφια του Sasha & Meesha που έχουν μεταμορφωθεί σε λύκους, τον Snagg τον βάρβαρο (βίκινγκ) και τον Falkenar, τον πρωταθλητή του βασιλείου του Kusan με την γερακίνα του Stormclaw. Και ναι, όλοι έχουν από ένα όπλο φτιαγμένο από Star Metal... :D



post-556-1231773619_thumb.jpg


Σε σχέση με τις αυθεντικές ιστορίες των βιβλίων και τα κόμικς της Marvel, o Conan The Adventurer έχει πιο καλό χαρακτήρα και νοιάζεται για τους άλλους, θυμίζοντας περισσότερο τον He-Man, αλλά δεν παύει να είναι μια καλή σειρά κινουμένων σχεδίων την οποία και σας προτείνω. Και έχει και φοβερό theme... :best:

 

 




Conan! The Adventurer! Conan! Warrior without fear! He's more powerful than any man, his legend spreads across the land and sea!

Conan! The mightiest warrior ever! His quest: To undo the spell of living stone cast upon his family, by driving the evil Serpent Men back into another dimension, and vanquishing their leader, the cruel wizard, Wrath-Amon!

Conan! The Adventurer! Conan! Man of Bravery!

With his magic sword protecting, the mightiest of warriors is he!
CONAN!



Υπήρξε και σήκουελ λόγω της επιτυχίας της σειράς, το 1994, όμως πήγε άπατο. Το όνομά του? Conan And The Young Warriors

Δεν θυμάμαι αν είχε προβληθεί και Ελλάδα, πιθανόν να το είχε βάλει και αυτό το STAR μετά το Adventurer, αλλά κράτησε μονάχα 13 μισάωρα επεισόδια γιατί δεν κατάφερε να προσφέρει κάτι παραπάνω από την αρχική σειρά.


post-556-1231772733_thumb.jpg


Χρονικά τοποθετείται μετά το τέλος του Conan The Adventurer και βλέπουμε τον Κόναν ενώ είχε ηρεμήσει να μαθαίνει πως η οικογένεια ενός φίλου του μεταμορφώθηκε σε λύκους εξαιτίας μιας κακιάς μάγισσας ονόματι Sulinara... :confuse: Και για να καταφέρει να νικήσει την μάγισσα και να ξαναγίνουν οι λύκοι άνθρωποι πρέπει να εκπαιδεύσει τρεις νεαρούς πολεμιστές οι οποίοι έχουν στην κατοχή τους star stones, τους Draegen, Brynne & Navah. Αυτοί είναι οι Chosen Ones και όταν μεγαλώσουν θα γίνουν οι βασιλιάδες της Hyboria. :P



Πηγές:
Conan The Adventurer on Wiki
Conan And The Young Warriors on Wiki


:cheers4:

 

 

[imdb=tt0315429]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα που θυμήθηκες το όνομα Κόναν και είπες να κάνεις αφιέρωμα σε κάτι δικό του? :)

 

Λέγε ότι θες. Από τα καρεδάκια που έβαλες και από την πλοκή που ανέφερες, εκτιμώ ότι πρόκειται για άλλη μια ναμηπωτι των Αμερικάνων ανιμέητορς :) Πολύ φάμπρικα μου μοιάζει (από κάθε άποψη) και μου θυμίζει άπειρες άλλες αμερικανιές (ναι... χρησιμοποίησα τον όρο! :) )

 

μακριά από εμάς λοιπόν και είθε να μας φυλάττει ο Κόναν ο Ελ!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πίσω μου σ'εχω Conan... :devil:

 

Ρε συ ντζο, είσαι θεός ρε συ... :respect: και bow και απ'όλα για πάρτη σου. Κορυφή, τέλος μα τον Conanτή!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήθελα να το κάνω από πέρσι, απλά σήμερα μου δόθηκε η αφορμή... :) Και ναι έχω κολλήσει με την σειρά! Έχει πολύ φάση & δράση!!! :dance:

 

 

υγ.Υπόψην δεν έχω διαβάσει ποτέ Κόναν βέβαια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ας αρχίσω με ένα :thanks: για την παρουσίαση.

Και ας σοβαρευτούμε τώρα.

 

Υπόψην δεν έχω διαβάσει ποτέ Κόναν βέβαια.

 

Αυτό είναι και το μόνο που σε σώζει από τον λιθοβολισμό!!!

Άκου σου αρέσει αυτή η σειρά...

:sorry: αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον Κοναν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα η σειρά μου άρεσε υπερβολικά όταν ήμουν μικρός. Μέχρι και σήμερα δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει, αντιθέτως. Μου άρεσε τόσο που την κατέβασα και την ξαναείδα πρόσφατα. Βέβαια όταν την είχα πρωτοδεί δεν είχα ιδέα περί Κόναν, αλλά όπως και να το κάνουμε, ήταν περιπετειώδης σειρά για το κοινό που απευθυνόταν.

 

Όπως λέει και ένας φίλος μου, η σειρά ταιριάζει καλύτερα με τον τίτλο Κόναν ο καλός Σαμαρείτης παρά Κόναν ο βάρβαρος :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν ξέρω τι λέτε, εμένα η σειρά μου άρεσε υπερβολικά όταν ήμουν μικρός. Μέχρι και σήμερα δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει, αντιθέτως. Μου άρεσε τόσο που την κατέβασα και την ξαναείδα πρόσφατα. Βέβαια όταν την είχα πρωτοδεί δεν είχα ιδέα περί Κόναν, αλλά όπως και να το κάνουμε, ήταν περιπετειώδης σειρά για το κοινό που απευθυνόταν.

 

Όπως λέει και ένας φίλος μου, η σειρά ταιριάζει καλύτερα με τον τίτλο Κόναν ο καλός Σαμαρείτης παρά Κόναν ο βάρβαρος :lol:

 

 

και εγω ειχα παθει πορωση με τη σειρα. Μου φαινεται ομως ο κυριος λογος ηταν πως τοτε ειχε αρχισει η παρακμη των παιδικων και δεν ειχε τιποτα καλυτερο οποτε αναγκαστικα.....Βεβαια τοτε ημουν σε ηλικια που αρχισα να απομακρυνομαι απο την τηλεοραση, ασε που μας κοψαν και τα πειρατικα καναλια με τα ωραια παιδικα.

 

 

Ακου εκει Κοναν χωρις ουτε μια σταγονα αιματος, χωρις ερωτικες περιπτυξεις και χωρις βαρβαρα εθιμα.

Το ιδιο ειχαν κανει και με τη σειρα Ραμπο. Δεν τους σκοτωνε τους εχθρους απλα με το πολυβολο τους πυροβολουσε τα οπλα απο τα χερια!

 

 

Ενας ανεφερε πως οταν ηταν μικρος και εβλεπε τη σειρα, η μανα του μολις την ειδε ειπε: καλα αυτοι δεν ξερουν να ζωγραφιζουν γυναικες.

 

 

Μονο πραγμα που εσωζε τη σειρα ηταν ο Φοινικας Needle.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συγχαρητήρια για την πολύ ωραία παρουσίαση!!! Παρακολουθούσα φανατικά την σειρά όταν ήμουν μικρός. Μου άρεσε υπερβολικά και περίμενα με ανυπομονησία το κάθε επεισόδιο. Τότε, το πρόβαλλε ο ΑΝΤ1.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  37950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος την σειρά; Την ψάχνω και δε μπορώ να την βρω. Αν κάποιος την έχει θα ήθελα να την κατεβάσω ή αν ξέρει κάποιο site να την δω. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2264
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

6 hours ago, Αλέξανδρος-1 said:

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος την σειρά; Την ψάχνω και δε μπορώ να την βρω. Αν κάποιος την έχει θα ήθελα να την κατεβάσω ή αν ξέρει κάποιο site να την δω. Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα, η σειρά στα αγγλικά υπάρχει στο youtube. Μια και που ξέθαψες το συγκεκριμένο topic θα ήθελα να πώ ότι η συγκεκριμένη σειρά ήταν από αυτές που έβλεπα με ευχαρίστηση όταν ήμουν μικρός τότε στα 90'ς, αν και ο Κόναν όπως παρουσιάζεται δεν έχει σχέση με τον Κόναν που έχουμε γνωρίσει μέσα από το έργο του Howard και τα κόμιξ, η δε υπόθεση θα έλεγα ότι είναι περισσότερο βασισμένη στην κλασσική ταινία με τον Σβαρτζενέγκερ.    

Επεξεργασία από Hayate
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 ώρες πριν, Hayate είπε:

 

Καλησπέρα, η σειρά στα αγγλικά υπάρχει στο youtube. Μια και που ξέθαψες το συγκεκριμένο topic θα ήθελα να πώ ότι η συγκεκριμένη σειρά ήταν από αυτές που έβλεπα με ευχαρίστηση όταν ήμουν μικρός τότε στα 90'ς, αν και ο Κόναν όπως παρουσιάζεται δεν έχει σχέση με τον Κόναν που έχουμε γνωρίσει μέσα από το έργο του Howard και τα κόμιξ, η δε υπόθεση θα έλεγα ότι είναι περισσότερο βασισμένη στην κλασσική ταινία με τον Σβαρτζενέγκερ.    

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά έλεγα μήπως το έχει κάποιος μεταγλωττισμένο ή με Ελληνικούς υπότιτλους.

Με αγγλική μεταγλώττιση το βρήκα και 'γω.

Να σου πω την αλήθεια, το έψαξα πριν καιρό μήπως και το βρω γιατί και 'γω το έβλεπα μικρός την δεκαετία του 90 αλλά σήμερα το ξαναθυμήθηκα και γι' αυτό άφησα αυτό το μήνυμα.

Είδα μερικά επεισόδια σήμερα στα αγγλικά σε ένα ξένο site αλλά στα ελληνικά έχει άλλη χάρη (και φυσικά άλλιως το αντιλαμβανόμαστε σε αυτή την ηλικία, αλλά παραμένει ένα καλό παιδικό με τα δεδομένα του τότε). Καλό βράδυ!

Υ.γ. Αν και άρχισα να την βλέπω σε ένα ξένο site είπα να συνεχίσω στο Youtube γιατί κρατάει στην μνήμη του ποιο επεισόδιο είδα τελευταία, το πρόβλημΑ όμως είναι ότι λείπουν κάποια επεισόδια γι' αυτό μιας και ανοίξαμε αυτό το άρθρο ξανά, όποιος θέλει (δυστυχώς μόνο στα αγγλικά) μπορεί να τα δει και εδώ: https://archive.org/details/ConanTheAdventurerS01E60OnceFutureConan/Conan+the+Adventurer+S01E01+The+Night+of+Fiery+Tears.mp4

 

Επεξεργασία από Αλέξανδρος-1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  190
  • Reputation:   651
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 9/13/2021 at 10:36 PM, Αλέξανδρος-1 said:

Καλησπέρα φίλε και ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά έλεγα μήπως το έχει κάποιος μεταγλωττισμένο ή με Ελληνικούς υπότιτλους.

Με αγγλική μεταγλώττιση το βρήκα και 'γω.

Να σου πω την αλήθεια, το έψαξα πριν καιρό μήπως και το βρω γιατί και 'γω το έβλεπα μικρός την δεκαετία του 90 αλλά σήμερα το ξαναθυμήθηκα και γι' αυτό άφησα αυτό το μήνυμα.

Είδα μερικά επεισόδια σήμερα στα αγγλικά σε ένα ξένο site αλλά στα ελληνικά έχει άλλη χάρη (και φυσικά άλλιως το αντιλαμβανόμαστε σε αυτή την ηλικία, αλλά παραμένει ένα καλό παιδικό με τα δεδομένα του τότε). Καλό βράδυ!

Υ.γ. Αν και άρχισα να την βλέπω σε ένα ξένο site είπα να συνεχίσω στο Youtube γιατί κρατάει στην μνήμη του ποιο επεισόδιο είδα τελευταία, το πρόβλημΑ όμως είναι ότι λείπουν κάποια επεισόδια γι' αυτό μιας και ανοίξαμε αυτό το άρθρο ξανά, όποιος θέλει (δυστυχώς μόνο στα αγγλικά) μπορεί να τα δει και εδώ: https://archive.org/details/ConanTheAdventurerS01E60OnceFutureConan/Conan+the+Adventurer+S01E01+The+Night+of+Fiery+Tears.mp4

 

Έγω 13 επεισόδια με την ελληνική μεταγλώτηση αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει όλη η σειρά μεταφρασμένη από ένα άτομο σε κάποια κοινότητα, αλλά αφενός μπαίνεις με προσκλήσεις, αφετέρου είναι νομίζω στην κατηγορία "Exclusives", επομένως δεν έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε. Δυστυχώς η μετάφραση δεν είναι ιδιαίτερα καλή (πολύ φλύαρη) και δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις τους στίχους κι έτσι δεν κατάφερα ποτέ να δω ούτε το 1ο επεισόδιο... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   6
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  927 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα παιδιά, τώρα είδα τα μηνύματα. Την δεκαετία του 90' που το έβλεπα στο Star (ή Αντ1 δεν είμαι σίγουρος), ήταν μεταγλωττισμένη η σειρά.

Τώρα αν δεν την έχει κάποιος κρατήσει από τότε σε κασέτα, δύσκολα θα βρεθεί.

Προσωπικά είδα κάποια επεισόδια με αγγλικούς διάλογους και το άφησα. Αν στο μέλλον θα βρεθεί τίποτα, εδώ είμαστε.

Υ.γ. Darth 21 είναι 64 ή 65. Αυτά τα 13 ξέρεις από πιο σημείο είναι της σειράς (Αρχή ή κάπου στην μέση); 

Επεξεργασία από Αλέξανδρος-1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

41 λεπτά πριν, Αλέξανδρος-1 είπε:

Καλησπέρα παιδιά, τώρα είδα τα μηνύματα. Την δεκαετία του 90' που το έβλεπα στο Star (ή Αντ1 δεν είμαι σίγουρος), ήταν μεταγλωττισμένη η σειρά.

Και στα 2 κανάλια έπαιζε. Πρώτα στον ΑΝΤ1 και μετέπειτα στο STAR. (https://www.greekdubdb.com/title?id=220)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εγω θυμάμαι την σειρά ,μιας και ειχα διαβάσει απο τα τέλη του ΄70 και ήξερα ποιός είναι ο ήρωας δεν μου άρεσε και τόσο η σειρά αλλά κατανοητό μιας και η σειρά προορίζοταν για παιδιά.Φυσικά την έβαλε και το STAR αφού ο Κ.Γιαννικος διαφημιζε τα κόμικς που έβγαζε .ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΟΝΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΚΟΝΑΝ .Θυμάμαι και την σειρα live -action με έναν γελείο τύπο που όλο μπράτσα ήταν  και ούτε να μιλήσει δεν μπορούσε  .  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ειπα να δω τη σειρά μετά από τόσα χρονια. Δεν είχα δει τα τελευταία επεισόδια καθόλου. Στα Αγγλικά αυτή τη φορά. Αν και μου άρεσε πιο πολύ η ελληνική φωνή του Needle στον ANT1, αλλά και στα Αγγλικά καλά είναι. Ευτυχώς σε καλό dvd rip.

 

Αναθεωρώ τελικα και θα την κρίνω μόνο ως ένα αμερικάνικο καρτούν των πρωινών του Σ/Κ. Μπορεί να μην έχει κάποιες από τις ιστορίες για μεγαλυτερους αναγνωστες, αλλά μεταφέρει αρκετά καλά το σύμπαν και τον κόσμο του Κόναν. Και το σημαντικότερο: κάθε επεισόδιο δεν είναι αυτοτελές αλλά είναι συνέχεια του επόμενου. Εχει επίσης πολύ καλές σκηνές δράσεις και πολύ καλές φωνές στους χαρακτήρες.

 

Δυστηχώς μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού είναι κινούμενα σχέδια σειρές με παρομοια θέματα φαντασίας, το αλλο ηταν το Dungeons and Dragons. Ακομα και τώρα είναι μια σειρά που δεν τη βαριέσαι και αγωνιας ποια θα ειναι η εξέλιξη του επόμενου επεισοδίου.

 

Ιδιως τωρα που σταμάτησε το Berserk, η σειρά Κοναν είναι η καλύτερη επιλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Επιτελους ολοκληρωσα τη σειρα.  Η εποχη 80-90 δεν ηταν αδικα η καλυτερη για κινουμενα σχεδια το πρωι. Τα επεισοδια που αναλαμβανει το σεναριο ο Chalopin μεχρι το τελος ειναι πολυ καλυτερα., αν και εχει 2-3 comic relief, αλλα ευτυχως ειναι λιγα Παρολο που δεν εχει βιαιες σκηνες και ουτε μια σταγονα κοκκινου αιματος (μονο μπλε), σε αποζημιωνει με εναν πολυποικιλο κοσμο που ανακατευουν απο Αφρικανους μεχρι Ασιατες, Αμερικανους και Σκανδιναυους, οπως και πειρατες και τους ερπετανθρωπους απο την αλλη διασταση και αλλους δαιμονες. Επισης ο καθε χαρακτηρας εχει τη δικη του ιστορια και για παιδικο καρτουν εχει πολυ καλη αναπτυξη,

Πχ η Jasmine παλευει να συμφιλιωθει με το οτι ενας γονιος της ειναι φιδανθρωπος, ο Greywolf θελει να επαναφερει τα αδελφια του απο λυκους σε ανθρωπους, κλπ Στα επεισοδια που το ιαπωνικο στουντιο kkdc asia αναλαμβανει την Jasmine και τους αλλους, ειναι χαρμα οφθαλμων. Η Jasmine μετατρεπεται σε ελκυστικο χαρακτηρα γιαπωνεζικης σειρας φαντασιας, οπως και ο Κοναν. 2 επεισοδια μαλιστα εχουν πολυ λεπτομερες animation που οι χαρακτηρες εχουν βαρος και κινουν ολα τα μελη τους διαφορετικα. Αισθανεσαι πως βλεπεις μια ποιοτικη σειρα ετσι.

Οταν ομως αναλαμβανει το κορεατικο στουντιο Ακομ, τοτε...χαος. Η σειρα οντως τοτε γινεται καρτουν. και θες να ξεχασεις τα επεισοδια Ισως για αυτο ειχα αναμικτες εντυπωσεις για τη σειρα, μιας και το Ακομ τα χαλαγε.

Και δυστηχως ανελαβε τα τρια επεισοδια του φιναλε που λογω του μετριου ανιματιον και σχεδιου χαρακτηρων, κατεληξε μετριο και αυτο.

Αλλιως θα ηταν και αυτη κλασσικη και οπως φαινεται το sequel το ανελαβε κινεζικο στουντιο με ακομα χειροτερα αποτελεσματα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

10 ώρες πριν, petran79 είπε:

Η εποχη 80-90 δεν ηταν αδικα η καλυτερη για κινουμενα σχεδια το πρωι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.