Μετάβαση στο περιεχόμενο

Covers (ήτοι Εξώφυλλα), RSS feeds και άλλα ευχάριστα


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόοοοον.... post-1537-1216586507.gif

 

Δουλειά δεν είχε ο :devil: και τι έκανε? Έλα μου ντε. Κάτι έκανε στα παιδιά του λέει. post-1537-1209923812.gif Στη δική μας περίπτωση έγινε κάτι λίιιιιγο διαφορετικό. :et: Φτιαγμένος και ο ορεξάτος λοιπόν ο ngramm... χμ.... στοπ καρέ εδώ.... Διαπιστώνω ότι έχουμε κάνει ένα μικρό σφαλματάκι. Ξεκινάω να γράψω τι έκανε ο ngramm και διαπιστώνω ότι δεν έχει γίνει η δέουσα ανακοίνωση. :wall: Θα μου πείτε, το έχουμε δει ρε θείο, τι μας το λες? Ε, λίγο αμαρτία να μην το πούμε κι από δώθε. Πάει κανά δίμηνο που συνέβη, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.... post-1537-1211403042.gif

 

Το ονοματάκι του είχε πέσει αρκετές φορές για ΜοΜ. Πέραν της εν γένει παρουσίας του και διαδικτυακά, αλλά και δια ζώσης (ένας ακόμα που είχε έρθει από την επαρχία (Θεσ/νίκη) σε μαζώξεις (και Αθήνα αλλά και Λάρισα)), υπήρχαν και αυτά τα υπέροχα scanlations που έκανε από όποια γλώσσα του κάπνιζε (μερικά μάλιστα τα έκανε ΚΑΙ στα αγγλικά... για να τα διαβάσουν και άλλοι πλην ημών post-1537-1209923722.gif). Δυστυχώς όμως, το έφερε έτσι η μοίρα, που τη πόρτα του Κέντρου Ελέγχου δεν την πρωτοπέρασε ως ΜοΜ (η πιο συνηθισμένη πορεία για τους περισσότερους εκ της Δ.Ο.) αλλά απ'ευθείας ως Technician. Μετάφραση? Τα κλειδιά της μηχανής, δυνατότητες Administrator, αλλά ευθύνες καθαρά "τεχνικής" φύσεως. Σε πιο απλά ελληνικά, πρήχτε τον Φώτη και εμένα :prealmad: , αφήστε το Νίκο στην ησυχία του :holidays: Αυτός είναι για άλλα κόλπα. post-1537-1218710084.gif

 

Η πλάκα με μια τέτοια μεταχρονολογημένη ανακοίνωση, είναι ότι μπορείς να κάνεις και έναν πρώτο απολογισμό :) Ένα πρώτο δείγμα, το πήρατε όλοι με τη δημιουργία των εορταστικών σκιν... Ένα για κάθε σκιν. Το Tropical Dreams δεν είχε, αλλά θα ήταν λίγο αστείο τροπικό και με χιόνι ;) Ένα άλλο είναι αυτό το μυστήριο, το περτικαλί με την τελεία και τα δύο τόξα, κάτω δίπλα από τα σκιν. Αυτό είναι για όσους αρέσκονται να διαβάζουν τα fora με RSS Feeds. Τι είναι τώρα αυτό? :thinking: Η αλήθεια είναι ότι όποιον τον αφορά, ήδη ξέρει τι κάνει :) Χοντρά-χοντρά είναι ένας τρόπος για να ενημερώνεται κάποιος μέσω ενός προγράμματος (feed reader) για νέα ποστ σε ένα φόρουμ/μπλογκ κλπ. Περισσότερα θα βρείτε ή στη wiki ή σε αυτή την ωραία παρουσίαση στο nylon.gr. Στη δική μας περίπτωση, ενημερώνεται με τις ενότητες που είναι ανοιχτές και στα μη-μέλη.

 

Έχει κάνει κι άλλα πολλά καλούδια μέσα σε αυτό το δίμηνο. Έχει αλλάξει κάποιες ρυθμίσεις, κάποιες παραμέτρους. Έχει βρει και έχει διορθώσει λαθάκια και ελλείψεις/παραλήψεις. Γενικότερα, κάθε μέρα, κάνει κι από ένα post στο Κέντρο Ελέγχου, προσπαθώντας να μας εξηγήσει τι καινούργιο έφτιαξε, και τουλάχιστον εγώ post-277-1209913200.gif, τα διαβάζω, βόδι μπαίνω, μοσχάρι βγαίνω, πατάω και ένα thanks και έχει ο Θεός. Οι κίτρινοι, έχουν πάρει μια γεύση με τους παπάδες που φτιάχνει σε ένα άλλο project. Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία για μια άλλη φορά. :mafia:

 

Και φτάσαμε στο δια ταύτα (αμήν :papas: ) Επειδή λοιπόν εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, ο Νικόλας κέντησε και μάγεψε. post-1537-1211403271.gif Επάνω, στο members bar, αυτό που λέει Search, Members, Calendar, Shoutbox, Blogs κλπ, οι πιο προσεχτικοί ίσως να είδατε ένα ακόμα κουμπάκι που λέει Covers. Τι έκανε λοιπόν ο άρχοντας, ο άπαιχτος, ο αθεόφοβος????????? Έκατσε και μελέτησε το πρόγραμμα που χρησιμοποιεί το board (το forum, όλο αυτό το λειτουργικό τέλος πάντων) και σκάρωσε ένα mod. Τι εστί mod? χμ... Μέσες άκρες θα έχετε δει ότι όλα τα fora έχουν κάποια κοινά σημεία. Από εκεί και πέρα όμως, μπορεί κάποιος να προσθέσει mods/βελτιώσεις (φαντάζομαι ότι το mod βγαίνει από το modulation). Εμείς λχ έχουμε το κουμπάκι Thanks, το shoutbox, τα blogs, το gallery, το ποιά στοιχεία εμφανίζονται στο προφίλ του χρήστη που κάνει ένα ποστ κλπ. Το mod που έφτιαξε λοιπόν ο Νικόλας, ενσωματώνει πλήρως τα εξώφυλλα στο φόρουμ. Πατήστε το και θα καταλάβετε. Ο τρόπος εμφάνισης τους πλέον θα είναι περίπου όπως στο gallery.

 

Προσωπικά, όταν έκανε χτες την ανακοίνωση στους κόκκινους, που ήταν έκπληξη και την τιτλοφόρησε "Πρωτοχρονιάτικος Μπουναμάς", μου έφυγε η μαγκιά, μου έπεσε το σαγόνι και σφουγγαρίζα μετά τα σάλια μου. Είναι απίστευτη δουλειά και τρελό :respect:

 

:thanks: ngramm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:cheers5:

 

ΥΓ Θα αλλάξουν και κάποια πραγματάκια. Είναι λίγο πρωτόλειο αυτή τη στιγμή. Μη φοβού. post-1537-1211402946.gif Ότι μπορεί να σουλουπωθεί, θα σουλουπωθεί :) Δεν ήταν καθόλου μα καθόλου λίγο αυτό που έκανε....

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το βασικό :thanks: πάει στο Νίκο (ngramm) για την απίστευτη προσπάθεια που κάνει σε αυτό το φόρουμ! Αξίζει πολλά, πάρα πολλά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όντως ένα μεγάλο thanks στον Νίκο!! Όταν διαβάζω και εγώ αυτά που γράφει θα συμφωνήσω με τον θείο πως βόδι μπαίνω, μοσχάρι βγαίνω..

Πάντως πολυ και καλή η δουλειά που ρίχνει ο Νίκος..

Ένα ζήτω για τον αφανή ήρωα!!

 

:beer: :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συγχαρητήρια στον ngramm γιατί πραγματικά έχει κάνει πολλή δουλειά από την νέα του θέση. Την αξίζει και με το παραπάνω!

 

Είμαι σίγουρος ότι στο μέλλον θα δούμε κι άλλες "εκπλήξεις" από τα χέρια του!

 

Μπράβο και πάλι!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νίκο (Gr), :respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div::respect::div: -> oo :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Να 'στε καλά για τα καλά σας λόγια παιδιά, το πόσο καλά περνάω στην παρέα σας το έχω πει και τονίσει πολλάκις.

Ήρθα εδώ όχι για τα τόσο για τα κόμικς αλλά κυρίως από τις ενδιαφέρουσες απόψεις και συζητήσεις που διάβασα και το εξαιρετικό χιούμορ των περισσοτέρων που διαπίστωσα, έκανα πολύ καλούς φίλους οπότε δεν σκοπεύω να σας εγκαταλείψω σύντομα

(έστω και αν τελευταία γράφω απουσίες από το shoutbox και δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα των θέματα του board).

Όσοι με ξέρουν έστω και λίγο μάλλον θα κατάλαβαν οτι δεν είμαι και πολύ επικοινωνιακός/μεταδοτικός/εκφραστικός τύπος, οπότε συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτό που λέει ο Νίκος ότι συχνά πολλοί δεν με καταλαβαίνουν.

 

Το πράγμα χειροτερεύει αφού συχνά αλλάζω κάθετα απόψεις (όταν μαθαίνω περισσότερα για κάτι) ή

βυθίζομαι σε σκέψεις αναζητώντας την καλύτερη δυνατή λύση σε σπαζοκεφαλιές/προβλήματα, ενώ μερικές φορές υπάρχει εύκολος δρόμος ή το πρόβλημα δεν αξίζει τον κόπο :)

Όμως μερικές φορές τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα όσο φαίνονται, ούτε ΟΛΑ τα προβλήματα μπορούν να λυθούν εύκολα και απλά : Αν βλέπατε πόσες γραμμές κώδικα χρειάστηκαν για το πρόγραμμα του forum ή έστω και μια απλή σχετικά επέκταση όπως αυτή των covers, θα καταλαβαίνατε καλύτερα τι εννοώ.

Και ένα κακό με το λογισμικό είναι ότι ένα (ακόμα και μικρό) λαθος αρκεί για μην δουλεύει κάτι όπως έχει σχεδιαστεί, κάτι που συχνά μπορεί να είναι ακόμα και καταστροφικό.

Τα πράγματα γίνονται πολύ πιο δύσκολα, όταν δεν μπορείς να κάνεις crystal clear σχεδίαση/στόχο από την αρχή (πχ. από έλλειψη γνώσης ή εμπειρίας σε ένα θέμα), ή όταν έχεις να συμβιβάσεις διαφορετικές και αντικρουόμενες μεταξύ τους απόψεις πολλών ανθρώπων και να καταλήξεις σε μια κοινή συνισταμένη που θα αφήσει όλους ικανοποιημένους (σε μικρό ή μεγάλο βαθμό). Αλλά φυσικά no pain no gain, οπότε όλη αυτή η προσπάθεια έχει την πλάκα της και το ταξίδι πολύ συχνά αξίζει περισσότερο από τον προορισμό.

Για παράδειγμα εγώ πριν 6 μήνες κυριολεκτικά δεν είχα ιδέα από php (η και πλέον (χάρις στο greekcomics) έχω εμπλουτίσει σημαντικά τις σχετικές γνώσεις μου (και ισχύει το "μάθε τέχνη κι' άστηνε").

Αλλά η συμμετοχή σε μια ομαδική προσπάθεια και η συναναστροφή με ανθρώπους που διαρκώς με εκπλήσσουν ευχάριστα

με τις γνώσεις, τις απόψεις και την όρεξή τους είναι πραγματικά "αξία ανεκτίμητη".

 

Keep up the good work λοιπόν σε όλους σας :beer:

 

ΥΓ: Mod προέρχεται από το "Modification" δηλαδή τροποποίηση του βασικού προγράμματος.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νικόλα, ό,τι και να πω θα είναι πολύ λίγο και μικρό μπροστά σε αυτό το δώρο που έκανες στον Παράδεισό μας.

 

Να 'σαι πάντα καλά.

 

:cheers3:

 

Υ.Γ. Αν δεν ήσουν επικοινωνιακός/μεταδοτικός/εκφραστικός τύπος, δεν θα έκανες αυτό που έκανες σήμερα. Και φρόντισε να μην ξαναδώ τέτοιου είδους σχόλια για τον εαυτό σου, γιατί πολύ απλά θα χάσεις μια καλή φιλή. :kisses:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Όλο αυτό το διάστημα παρακολουθούσα προσεκτικά την συζήτηση γύρω από το θέμα των εξωφύλλων που διεξάγονταν στο Κ.Ε. Οφείλω να ομολογήσω ότι τα μισά που συζητιόντουσαν εκεί δεν τα καταλάβαινα. Οταν όμως άρχισα να βλέπω το αποτέλεσμα, μέσα σ΄ εκείνο το περίεργο νέο πλήκτρο που ονομαζότανε "covers", άρχισαν να μου λύνονται όλες οι απορίες. Άρχισα να συνηδητοποιώ την φοβερή και τεράστια δουλειά που έριξε ο Νίκος. Δεν μπορώ να την κρίνω τεχνικά, δεν έχω άλλωστε τις γνώσεις γι΄ αυτό, όμως το αποτέλεσμα είναι πέραν κάθε προσδοκίας. Και σίγουρα, με την διόρθωση και των τελευταίων ατελειών που υπάρχουν ή που θα εντοπιστούν στο μέλλον, θα δώσουν στο φόρουμ ένα "όπλο" που κανένα ίσως φόρουμ δεν θα έχει. Πρωτοπόρο και καινοτομικό.

Νίκο ευχαριστούμε για ότι έκανες, για ότι κάνεις, αλλά και για ότι θα κάνεις για το φόρουμ στο μέλλον. Ευχαριστούμε για την παρουσία σου και την (διακριτική) συμμετοχή σου στην παρέα μας. Τι θα πει δεν είσαι επικοινωνιακός; Υπάρχει πιό άμεσος τρόπος επικοινωνίας από την προσφορά σου;

Νάσαι καλά ... και σ΄άλλα. :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5763
  • Group:  Members
  • Topic Count:  37
  • Content Count:  110
  • Reputation:   804
  • Achievement Points:  110
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

... Δεν κατάλαβα τίποτα αλλά ακούγεται σημαντικό!

Πάω κι εγώ να σφουγγαρίσω σάλια, έτσι για τιμωρία (μου)!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:thanks::beer::respect::clap2: Επεξεργασία από fredy
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Επειδή έως τώρα εγώ ήμουν αυτός που εγκαθιστούσα τα mods/αλλαγές στο φόρουμ μας, πρέπει να εξηγήσω μερικά πράγματα που ίσως λύσουν μερικές απορίες....

 

Εκτός από την μητρική έκδοση ενός board σαν το δικό μας, χρησιμοποιούνται και πάρα πολλές αλλαγές/προσθήκες που γίνονται από μερακλήδες ανθρώπους που κάθονται και μπλέκουν με το θηρίο που λέγεται κώδικας προγραμματισμού.

 

Στο δικό μας μέρος πάντα ήθελα (και θέλω) να έχουμε αυτά τα καλούδια γιατί πιστεύω ομορφαίνουν το μέρος και δίνουν ένα ξεχωριστό ύφος(π.χ. shoutbox, σημαία, ωροσκόπιο, thanks, blogs, gallery, links κ.λ.π.). Έως τώρα βρίσκαμε κάποια έτοιμα και τα βάζαμε (εγώ και ο Φώτης). Στην παρούσα φάση έχουμε βάλει πάνω από 42 modifications που φυσικά σε κάθε αναβάθμιση πρέπει να ανανεώνονται.

 

Στο δρόμο λοιπόν βρέθηκε ο Νίκος που από μεράκι και ταλέντο ξεχειλίζει. Όχι μόνο τα εγκαθιστά αλλά έχει το κουράγιο και την όρεξη/ταλέντο να τα διορθώσει. Και όχι μόνο αυτό....φτιάχνει από την αρχή δικά του mods όπως αυτό με τα covers....

 

Εξαιρετική δουλειά που δείχνει απλά το ταλέντο και την αγάπη του για την κοινότητά μας...

 

Πολλά respects Νίκο, σε ευχαριστούμε πολύ :thanks:

 

Λοιπόν τώρα που τελείωσες με αυτό θα ήθελα........ :P

 

Χαίρομαι που σε έχουμε στην παρέα μας

 

:cheers3:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νικόλα, ένα μεγάλο ευχαριστώ και από εμένα για την όρεξη, το μεράκι και τον χρόνο που καταθέτεις εδώ μέσα :)

 

Το δημιούργημά σου είναι πιο πόρτα για να έχουμε όλοι πιο άμεση πρόσβαση στη δουλειά του Κωστή και όλων των παιδιών που δουλεύουν για τα εξώφυλλα, πολύ δυνατό χαρτί στην Οδύσσεια της χαρτογράφησης των ελληνικών κόμικς.

 

Πολλά ευχαριστώ και πάλι φίλε μου! :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

..Ένα τεράστιο Ευχαριστώ στο Νίκο κι από μένα..και μ'αρέσει που έλεγε κάποτε..''εγώ δεν έχω σχέση με τα κόμικς..''

Έχεις τη μέγιστη Νίκο..

Να'σαι πάντα καλά,εξαιρετικά,εκστατικά και να απολαμβάνουμε εσένα και τον κόπο σου! :) Πρόσεχέ σε!

:yahoo::respect::cheers3: :cheers3: :cheers3::respect::yahoo:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Πάντα η ίδια ιστορία...η επάρατη ΔΟ βρίσκει έναν αθώο εργαζόμενο και τον "εξαναγκάζει" να εργαστεί

εθελοντικά κάμποσες υπερωρίες. Του ρίχνει και έναν τίτλο άνευ αξίας και πληρωμής και όλα καλά.

Οι υπόλοιποι τρώνε το παραμύθι και χειροκροτούν τις εθελοντικές αξίες. Αλλά εμείς στο ΚΕΓ δεν τρώμε κουτόχορτο...

 

1.Αποζημίωση και όχι οφφίκια στον σ. ngramm

2.Αύξηση και όχι παραμύθια και φρου φρου σε όλους.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5839 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Thanks και από εμένα, πραγματικά πολύ χρήσιμη αυτή η νέα

λειτουργεία (πάντα όταν πετύχαινα κάποια εξώφυλλα με την

παραπομπή μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση, σκεφτόμουν

κάποια στιγμή πρέπει να τσεκάρω αυτή την παρουσίαση) τώρα

είναι πια τόσο απλό, μονάχα ένα κλικ.

 

Νίκο thanks :beer: :beer:

Επεξεργασία από thebadpainter
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.