Μετάβαση στο περιεχόμενο

SKY DOLL [ BARBARA CANEPA, ALESSANDRO BARBUCCI ]


dimis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

SkyDollcovers.JPG

 

O θεος δολοφονηθηκε. Το σωμα του κειτεται στο γραφειο του στο πλυντηριο διαστημοπλοιων "Παραδεισος" του πλανητη Papathéa. Ομως ποια ειναι η σχεση του δημιουργου του συμπαντος με αυτη την συνθετικη κουκλα που σχεδιαστηκε για να ικανοποιει ολες τις επιθυμιες; Γιατι η παρουσια της φαινεται να ειναι λαφυρο και οπου και αν παει προκαλει σαν χιονοστοιβαδα αλυσιδωτα καταστροφικα γεγονοτα; Ισως η παπισσα Ludovique (σημ: θηλυκος πάππας, γαλλιστι papesse) να ξερει κατι παραπανω απο αυτο. Τι πηγαινουν να κανουν στον μακρινο πλανητη Aqua οι υπαλληλοι της Roy και Jahu; Ισως καποιοι μυστηριοι πολιτες της Λευκης Πολης να θελουν να κρυψουν κατι. Ισως, και κανεις τους να μην ξερει τι γινεται. Χωρις αμφιβολια οταν σκασει η αληθεια, πιθανοτατα να ειναι αργα για ολους τους.
 

9782845652095_pg.jpg

 

Η Νόα (με πανεμορφα manga-like χαρακτηριστικα) ειναι μιας τελευταιας τεχνολογιας κουκλα ερωτικων επιθυμιων. Η ζωη της εχει ενα κυκλο 33 ωρων ο οποιος ελεγχεται απο ενα κλειδι. Οποιος εχει το κλειδι στην ουσια ελεγχει και αυτην. Απο ολες τις κουκλες η Νόα ειναι η μονη που μπορει να ονειρευεται. Αυτο που δεν ξερει ειναι οτι δεν ειναι απλα ενα τεχνολογικο παιχνιδι...
 

9782849462959_pg.jpg

 

Το Sky Doll παιζει μεταξυ του θρησκευτικου ολοκληρωτισμου και μιας cyber-κουλτουρας στο μακρινο μελλον. Καταφερνει και συνδιαζει δραματικα στοιχεια μαζι με ομορφο χιουμορ. Τα σχεδια και τα χρωματα ειναι απιστευτα.
 

page0000001.JPG

 

Η σειρα ανηκει σε 2 Ιταλους. Το σεναριο και τα χρωματα ειναι απο την Barbara Canepa , ενω τα σχεδια ειναι του Alessandro Barbucci . Ειναι μολις η δευτερη δουλεια τους. Εχουν συνεργαστει ξανα στην παρασκευη του κομικ Monster Allergy. Μεχρι στιγμης εχουν κυκλοφορησει 3 τομοι στα γαλλικα απο τις εκδοσεις Soleil και στα αγγλικα απο το Heavy Metal Magazine. Καπου διαβασα οτι υπαρχουν οι 2 πρωτοι τομοι σε scanlation στα αγγλικα, αλλα δεν τα εχω πετυχει καπου.
 

page0000002.JPG

 

Οι μεχρι σημερα κυκλοφοριες:
1 La ville jaune (Η κιτρινη πολη) 2000
2 Aqua 2002
3 La ville blanche (Η λευκη πολη) 2006
HS Doll's Factory 2003

Συνολικα: dimis_ranking_08.gif

Links
skydoll.com (επισημο site - αγγλικα)
skydoll.lesite (γαλλικο fan site)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σε ευχαριστούμε για αυτή την παρουσίαση. :thanks:

Απλά να συμπληρώσω ότι το Sky Doll είχε εκδοθεί σε συνέχειες στο 9.

Δεν θυμάμαι τώρα σε πια ακριβώς τεύχη είχε εκδοθεί. Μόλις τα εντοπίσω θα σας ενημερώσω.

 

 

 

 

EDIT:

Μετά από ανασκαφές στα τεύχη του 9 που έχω εντόπισα τα:

 

1. Η κίτρινη πόλη #177(μέρος Β)

3. Η λευκή πόλη #312(μέρος Α), 313(μέρος Β), 314(μέρος Γ), 315((μέρος Δ).

 

Για τα υπόλοιπα ας με συμπληρώσει ο Valtasar ή κάποιος άλλος.

Επεξεργασία από ftsgr
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Εχουν εκδώσει και το 3ο τεύχος, αν θέλετε νούμερα από τα τεύχη, πες τε μου...

 

Σε ευχαριστώ πολύ dimis για την πολύ ωραία παρουσίαση :clap:

Δεν το έχω διαβάσει και τώρα με έβαλες στην πρίζα :D

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Κυκλοφορησε; Ειναι η 3η φορα που μου συμβαινει αυτο με το '9'... Αυτα παθαινεις αν τα τρια τελευταια χρονια δεν αγορασες ποτε το '9'.

 

Μηπως αυτος που εχει τα περισσοτερα τευχη του '9' να κανει μια μικρη βαση πληροφοριων για τα κομικς που εβγαλε το '9'; απλη καταγραφη να κανει.

π.χ.

337-340 Αρμάδα #8

 

να ξερουμε και μεις οι υπολοιποι τι εχει βγει τοσο καιρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μιλάς για αρκετή δουλειά Δημήτρη.... 350 τεύχη είναι αυτά...

 

Θα το βάλω και αυτό στην λίστα μου, μόνο που έχω κάποιες άλλες προτεραιότητες προς το παρόν....δεν μπορώ να σου πω όχι :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  75
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  102
  • Reputation:   194
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ασχετο αλλα η Barbara Canepa και ο Alessandro Barbucci ειναι παντρεμενοι. Η σειρα ξεκινησε το 2000 και με το τριτο τευχος ολοκληρωνεται ο πρωτος κυκλος ενω προβλεπεται να ολοκληρωθει τελικα με αλλα 3 τευχη στον 2ο κυκλο.

 

Εμενα παλι δεν με ξετρελλανε αυτο το κομικ (για να μην πω οτι το ψιλοβαριεμαι κιολας) και μαλιστα δεν ξερω και που ακριβως βρισκεται το προβλημα.

Το σεναριο ειναι ακριβως οτι λεει ο dimis αλλα νομιζω οτι στερειται πρωτοτυπιας (κατι σε ινκαλ, κατι σε τεκνοπατερες, κατι η νοα σε μεταπορνη μου κανει). Το σχεδιο ειναι σαφεστατα ομορφο (δεν ειναι παντως προτωτυπο) και σιγουρα δε ειναι το αδυναμο σημειο του κομικ. Επισης υπαρχουν πολλες πρωτοτυπες σεναριακες ιδεες ιδιαιτερα καλες θα ελεγα αλλα μαλλον χανονται καπου στη διηγηση του σεναριου (που μαλλον αυτο μου φταιει).

Ενω το κομικ εχει ολα τα μαγικα συστατικα της επιτυχιας το προβλημα ειναι η απουσια της μαγικης συνταγης. Ξεκιναει μεν πολυ ελπιδοφορα αλλα καπου προσωπικα δεν με επεισε. Ωρες ωρες πολυ βιαιο αλλες φορες παλι πολυ γλυκο (για παιδια), το κομικ δεν καταφερνει να εξισορροπησει και να συνδυασει τις αντιθεσεις του και καταληγει σε ενα ανισο αποτελεσμα (κοινως σαλατα). Κακο παντως δεν ειναι (σε καμια περιπτωση) αλλα μαλλον πολυ κατωτερο των προσδοκιων που ειχα βαση των αρχικων συστατικων...

Ισως ο δευτερος κυκλος με κανει να ανακαλεσω (αν και αμφιβαλλω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

θα συμφωνησω με τα λογια του XIII. σαφως δεν σε ξετρελαινει, αλλα οντως εχει καποια ενδιαφερονται σεναριακα σημεια. προσωπικα με προδιαθετει θετικα το σχεδιο στο να το ξαναδιαβασω καποια στιγμη στο μελλον.

 

ενα σημειο που παντα με ενδιαφερει να δω σε ο,τι εχει σχεση με science fiction ειναι το πως ειναι δομημενος ο "εξω κοσμος" της ιστοριας. το μονο ευκολο ειναι να περιορισεις την ιστορια σε εσωτερικους χωρους. το sky doll στο συγκεκριμενο θεμα τα πηγαινει μετρια.

 

συναλικα παντως, θα το τοποθετουσα ελαφρως πανω απο τον μεσο ορο και σιγουρα ο χρονος που διαθετει καποιος να το διαβασει δεν παει χαμενος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Η Barbara Canepa και ο Alessandro Barbucci στην προσπαθεια τους να εμβαθυνουν στις αποκρυφιστικες παραθρησκευτικες οργανωσεις και σεκτες και να ειναι το μεγιστο δυνατο αληθοφανης ο 3ο τομος του Sky Doll, αποφασισαν να γινουν μελη της σαϊεντολογιας! "Για να σχηματισουμε μια σφαιρικη αποψη πανω στο ζητημα, αποφασισαμε να γινουμε μελη της Σαϊεντολογιας για λιγους μηνες... Μεσα σε μια βδομαδα ομως ειχαμε φρικαρει τελειως και εγκαταλειψαμε ολα τα προγραμματα", δηλωσε γελωντας προσφατα στο φεστιβαλ της Ανγκουλεμ η Canepa.

 

Απο το σημερινο τευχος του '9', #343

 

:lol:

Επεξεργασία από dimis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χθες το βράδυ διάβασα το αγγλικό σκαν!

Μου κράτησε ευχάριστη συντροφιά αλλά δε μπορώ να πώ ότι είναι και κάτι που θα ξαναδιάβαζα. Σίγουρα όμως θέλω να διαβάσω και τα υπόλοιπα, γιατί σαν ιστορία τουλάχιστον θα ήθελα να δώ που καταλήγει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Βρήκα το artbook (και από τη χαρά μου το ανακοίνωσα στο shoutbox)

Συμφωνώ με την κριτική του grandmaster (στο ΒD) φίλου ΧΙΙΙ απόλυτα. Μόνο που εμένα μου άρεσε.....τελείως ανεξήγητα και κάπως παράλογα. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

skydollspaceship.jpg

 

Σε 1,5 μηνα περιπου (25 Απριλιου) θα κυκλοφορησει απο την Soleil μια επιπλεον special εκδοση με τιτλο Sky-Doll Spaceship Collection. Το concept του τομου αυτου ειναι να γραψουν το σεναριο οι Barbara Canepa και Alessandro Barbucci και τα σχεδια να γινουν απο 6 αλλους (αρκετα αγνωστους) καλλιτεχνες. Ο καθε καλλιτεχνης θα σχεδιασει 8 σελιδες.

 

Οι 6 καλλιτεχνες ειναι: Riff Reb's, Chan, Claudio Acciari, Ferry, Matteo de Longis, Wood.

 

Μεχρι στιγμης εχω διαβασει την 1 απο τις 6 ιστοριες με τιτλο Woodoo Child. Η σχεδιαση ειναι manga.

 

Extra Πληροφορίες

Claudio Acciari προσωπικο blog

Matteo de Longis προσωπικο website

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.