Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΣΤΡΑΠΙΚΑΣ κ' ΒΡΟΝΤΙΚΑΣ: ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ - Η ΕΠΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ (1261 μ.Χ.)


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΑΣΤΡΑΠΙΚΑΣ κ' ΒΡΟΝΤΙΚΑΣ: ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ ΠΟΝΤΟΥ - Η ΕΠΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ (1261 μ.Χ.)
Σενάριο/Kείμενα:
Νίκος Αγγέλου, Γιάννης Πιττακίδης
Σχέδιο:
Βασίλης Ρεβεζίκας
Εκδοτική:
OTHERWISE PUBLICATIONS Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
12-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό,Περιπέτεια,Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
23.5 x 30.0
Σελίδες:
80
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-98597-0-7

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

AstrapikasKaiBrontikas_0001.jpg AstrapikasKaiBrontikas_0001z.jpg

 

 

Μια νέα έκδοση έπεσε σαν κεραυνός σήμερα (Μάλλον η τελευταία έκδοση της χρονιάς)!

Η πλοκή αφορά την προσπάθεια απελευθέρωσης της Πόλης απο τους Φράγκους καθώς και την αντιπαλότητα μεταξύ των Παλαιολόγων και των Κομνηνών.

Ας αρχίσουμε με τα θετικά. Το σχέδιο είναι αρκετά καλό και με καρτουνίστικη προσέγγιση. Ο Ρεβεζίκας κάνει μια καλή προσπάθεια και το κάθε καρεδάκι δείχνει πολύ δουλεμένο και με πολλές λεπτομέρειες. Θα ήταν άψογο, αν ο σχεδιαστής δεν είχε την εμονή να σχεδιάζει (ρεαλιστικά αυτή τη φορά) πρόσωπα (μάλον) γνωστών και φίλων σε αρκετά απο τα καρεδάκια. Θα είχε πλάκα αν ήταν σε λίγα, αλλά κατα την άποψη μου το παρακάνει με αποτέλεσμα να χαλάει την ίδια του τη δουλειά. Το χρώμα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ! Ο καλύτερος χρωματισμός που έχω δει μέχρι σήμερα σε Ελληνικό κόμικ!

Αυτό που είναι τελείως απογοητευτικό είναι το σενάριο. Άνευρο χωρίς καλή ροή και οι κωμικές σφήνες (που είναι πολύ λιγότερες απ' ότι θα χρειάζοταν μια τέτοια δουλειά) είναι μια καλή συντροφιά για το καλοκαίρι.

Ένα κόμικ που το προτείνω μόνο σε Hardcore συλλέκτες που απλά θέλουν να τα έχουν όλα.
 

 

Το site του κόμικ.
To facebook του κόμικ

 

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο τον GreekComicFan.

---

  • Το μέλος ngramm πρόσθεσε ΕΔΩ:

Σήμερα πήγα σε παρουσίαση των δημιουργών του κόμικ με τίτλο "Πώς φτιάχνεται ένα κόμικ" που ήταν πολύ ενδιαφέρουσα από πολλές απόψεις (είχε και "ζωντανή επίδειξη των διαδικασιών"), οπότε

ας γράψω μερικά από όσα άκουσα, ελπίζοντας να μην μεταφέρω κάτι λάθος:

- Οι δημιουργοί δήλωσαν ότι ήταν το πρώτο τους κόμικ, τους πήρε 3 χρόνια, ίδρυσαν την εταιρία μόνο αφού είχαν προχωρήσει αρκετά με την δημιουργία και τελικά

έγιναν οι ίδιοι εκδότες του κόμικ.

- Όσον αφορά το σχέδιο, το αρχικό σχέδιο έγινε με μολύβι στο χαρτί, και μετά χρησιμοποίησαν για το μελάνωμα, χρωματισμό, στοιχειοθεσία και έκδοση μόνο προϊόντα της Adobe: Photoshop, Illustrator, InDesign. Με τα λόγια και την παρουσίασή τους άφησαν λίγο να εννοηθεί (ή εγώ το κατάλαβα λάθος) ότι με ένα πολύ καλό αρχικό σχέδιο με μολύβι και με αρκετό κόπο, τα υπόλοιπα είναι κυρίως

τεχνικές παρά καλλιτεχνικές δουλειές που μπορούν να γίνουν ακόμα και από από άτομα με σχετικά περιορισμένη εμπειρία, αρκεί να υπάρχει όρεξη και χρόνος.

Σκεφτόμουν όσο τους άκουγα, γιατί να μην μπορούμε να κάνουμε και εμείς μια ομάδα για κάτι ανάλογο, υποθέτοντας ότι έχουμε χρόνο,κέφι και μερικούς καλούς σκιτσογράφους!

- Όλη η διαδικασία της έκδοσης τους πήρε 3 χρόνια συνολικά, αλλά έκαναν ταυτόχρονα πολλές παράλληλες δουλειές.

- Είπαν ότι τους ενδιαφέρει φυσικά το κέρδος, που είναι θεμιτό φυσικά.

- Ήδη ο ηθοποιός Παύλος Κοντογιαννίδης μεταφράζει τον τόμο στα Ποντιακά, ενώ σκέφτονται εκδόσεις και σε άλλες γλώσσες για το μέλλον.

- Βρίσκονται στην διαδικασία συγγραφής του σεναρίου για τον δεύτερο τόμο της σειράς και ελπίζουν αυτόν να τον ολοκληρώσουν πολύ γρηγορότερα τώρα που έχουν περισσότερη εμπειρία

(ενδεικτικά είπαν σε ένα χρόνο από σήμερα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

80 σελίδες 24 ευρώ?

 

no comments

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Κάπου το πήρε το μάτι μου σήμερα αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε περίπτερο ή σε βιβλιοπωλείο.... :thinking:

 

 

24 ευρώ για 80 σελίδες???Μάιστα......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το κόμικ έχει 80 μεγάλες σελίδες, "χαρτονέ" εξώφυλλο και τιμή εκδότη τα 24 Ευρώ.

 

Κρίμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   871
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5791 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πραγματικά πολύ ακριβό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Προστέθηκε και το site του κόμικ, με πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

 

http://www.astrapikasvrontikas.gr/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Λοιπόν το διάβασα χτες βράδυ.

 

Η πλοκή αφορά την προσπάθεια απελευθέρωσης της Πόλης απο τους Φράγκους καθώς και την αντιπαλότητα μεταξύ των Παλαιολόγων και των Κομνηνών.

 

Ας αρχίσουμε με τα θετικά. Το σχέδιο είναι αρκετά καλό και με καρτουνίστικη προσέγγιση. Ο Ρεβεζίκας κάνει μια καλή προσπάθεια και το κάθε καρεδάκι δείχνει πολύ δουλεμένο και με πολλές λεπτομέρειες. Θα ήταν άψογο, αν ο σχεδιαστής δεν είχε την εμονή να σχεδιάζει (ρεαλιστικά αυτή τη φορά) πρόσωπα (μάλον) γνωστών και φίλων σε αρκετά απο τα καρεδάκια. Θα είχε πλάκα αν ήταν σε λίγα, αλλά κατα την άποψη μου το παρακάνει με αποτέλεσμα να χαλάει την ίδια του τη δουλειά. Το χρώμα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ! Ο καλύτερος χρωματισμός που έχω δει μέχρι σήμερα σε Ελληνικό κόμικ!

 

Αυτό που είναι τελείως απογοητευτικό είναι το σενάριο. Άνευρο χωρίς καλή ροή και οι κομικές σφήνες (που είναι πολύ λιγότερες απ' ότι θα χρειάζοταν μια τέτοια δουλειά) είναι μια καλή συντροφιά για το καλοκαίρι.

 

Ένα κόμικ που το προτείνω μόνο σε Hardcore συλλέκτες που απλά θέλουν να τα έχουν όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένα κόμικ που το προτείνω μόνο σε Hardcore συλλέκτες που απλά θέλουν να τα έχουν όλα.

 

 

ΜΑΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!

 

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5889 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όπωςλέει και κάποιος φίλος!! μπήκε στην want list κιόλας ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5004
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  255
  • Reputation:   437
  • Achievement Points:  255
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είμαι ο μόνος που με το που βλέπει τον Αστραπίκα και τον Βροντίκα του έρχονται κατ'ευθείαν στο μυαλό ο Αστερίξ και ο Οβελίξ?

 

εκτός αυτού, και στο site του κόμικ άμα διαβάσει κανείς, θα προσέξει πολλά κοινά χαρακτηριστικά.....

 

"Αστραπίκας: τον χαρακτηρίζει ευστροφία και σύνεση. αν και μικροκαμωμένος δεν διστάζει να εμπλακεί στις εκπλήξεις που του ετοιμάζει η ιστορία. Το πνεύμα συνεργασίας και στρατηγικής ευελιξίας είναι εκείνο που τον οδηγεί στο να αποτελεί μαζί με τον Βροντίκα το βασικό συστατικό της νίκης κατά των Σταυροφόρων"

 

" Βροντίκας: Ο χαρακτηριστικός τύπος της διπλανής πόρτας. Βαρύς και καλοκάγαθος έρχεται να σαρώσει μεταφορικά και κυριολεκτικά με τη γιγάντια αθωότητά του τους πάντες. Πιστός φίλος και λίγο οξύθυμος με τους ενοχλητικούς"

 

και ας μου πει κάποιος ότι ο "μπελάς", το σκυλί που εμφανίζεται στις περιπέτειες τους δεν τους θυμίζει Ιντεφίξ (όχι εμφανησιακά προφανώς).....καλά να μην μιλήσω για τους Σταυροφόρους που μου θυμίζουν απίστευτα τους Ρωμαίους...

 

επειδή όμως εγώ δεν έχω διαβάσει το κόμικ και μιλάω με βάση αυτά που διάβασα από εσάς και από το site τους, θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που να το έχει διαβάσει και να μου πει αν έχω δίκιο...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8055
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5568 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου το έκαναν δώρο πριν από λίγες μέρες. Δεν ήξερα για την τιμή του. Από το forum την έμαθα. Πάντως είναι καλή παραγωγή. Πολύ καλό χαρτί, προσεγμένη δουλειά. Όσον αφορά το story. Ενώ νομίζεις ότι θα δεις κάτι ανάλογο του Asterix τελικά δεν έχει σχέση. Ακόμη και ο σκύλος παίζει σημαντικό ρόλο στην ιστορία. Ο Intefix ήταν μπιμπελό στις ιστοριες του Asterix. Δεν με κούρασε καθόλου και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Έστρωσα λίγο την ανακοίνωση σε μορφή παρουσίασης. Μόλις ο Μάνος το πάρει στα χέρια του, σκανάρει το εξώφυλλο και πετάει τη φώτο. :):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξέρω πως περιμένατε τον Μάνο κανονικά να βάλει τα εξώφυλλα, αλλά μιας και έπεσε στα χέρια μου, τα έβαλα εγώ ώστε να μεταφερθεί και συντομότερα η παρουσίαση στην θέση της.

 

Χρειάστηκε και λόγω μεγάλου μεγέθους του εξώφυλλου να γίνει και merge αλλά όλα οκ. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Από το ένθετο περιοδικό ΟΛΑ της εφημερίδας Πρώτο Θέμα (8/3/2009).

 

post-4271-1236664647_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για να λέμε και τα θετικά, ας σημειώσω ότι το μέγεθος του αλμπούμ είναι μεγάλο (ευρωπαϊκών στάνταρντ). Υπάρχει στην παρουσίαση, αλλά είναι κρίμα που πέρασε απαρατήρητο. Βεβαία ακόμη είναι λίγο αλμυρό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΛΙΓΟ?

 

 

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ε,... έχω λίγους τρόπους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

ΛΙΓΟ?

 

 

 

:P

Χμ, εγώ πάντως το πήρα 15Euro χθές - τόσο το έδιναν οι δημιουργοί στην "Διεθνής Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης 2009" και μάλιστα με bonus σκιτσάκι σου από τον σκιτσογράφο ανάμεσα στους 2 ήρωες του κόμικ (όχι δεν ζωγράφισαν την αφεντομουτσουνάρα μου βέβαια αλλά ένα παιδάκι που συνόδευα. :) )

Ίσως λοιπόν σύντομα να κατεβάσουν την τιμή.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουάου... αυτή η τιμή μάλιστα :wow:

 

 

:best: nice catch Νικ! :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ πάλι δεν θα πόνταρα σε μείωση της τιμής εκτός έκθεσης, εκτός και αν σου ανέφεραν οι ίδιοι κάτι τέτοιο. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Σήμερα πήγα σε παρουσίαση των δημιουργών του κόμικ με τίτλο "Πώς φτιάχνεται ένα κόμικ" που ήταν πολύ ενδιαφέρουσα από πολλές απόψεις (είχε και "ζωντανή επίδειξη των διαδικασιών"), οπότε

ας γράψω μερικά από όσα άκουσα, ελπίζοντας να μην μεταφέρω κάτι λάθος:

- Οι δημιουργοί δήλωσαν ότι ήταν το πρώτο τους κόμικ, τους πήρε 3 χρόνια, ίδρυσαν την εταιρία μόνο αφού είχαν προχωρήσει αρκετά με την δημιουργία και τελικά

έγιναν οι ίδιοι εκδότες του κόμικ.

- Όσον αφορά το σχέδιο, το αρχικό σχέδιο έγινε με μολύβι στο χαρτί, και μετά χρησιμοποίησαν για το μελάνωμα, χρωματισμό, στοιχειοθεσία και έκδοση μόνο προϊόντα της Adobe: Photoshop, Illustrator, InDesign. Με τα λόγια και την παρουσίασή τους άφησαν λίγο να εννοηθεί (ή εγώ το κατάλαβα λάθος) ότι με ένα πολύ καλό αρχικό σχέδιο με μολύβι και με αρκετό κόπο, τα υπόλοιπα είναι κυρίως

τεχνικές παρά καλλιτεχνικές δουλειές που μπορούν να γίνουν ακόμα και από από άτομα με σχετικά περιορισμένη εμπειρία, αρκεί να υπάρχει όρεξη και χρόνος.

Σκεφτόμουν όσο τους άκουγα, γιατί να μην μπορούμε να κάνουμε και εμείς μια ομάδα για κάτι ανάλογο, υποθέτοντας ότι έχουμε χρόνο,κέφι και μερικούς καλούς σκιτσογράφους! :)

- Όλη η διαδικασία της έκδοσης τους πήρε 3 χρόνια συνολικά, αλλά έκαναν ταυτόχρονα πολλές παράλληλες δουλειές.

- Είπαν ότι τους ενδιαφέρει φυσικά το κέρδος, που είναι θεμιτό φυσικά.

- Ήδη ο ηθοποιός Παύλος Κοντογιαννίδης μεταφράζει τον τόμο στα Ποντιακά, ενώ σκέφτονται εκδόσεις και σε άλλες γλώσσες για το μέλλον.

- Βρίσκονται στην διαδικασία συγγραφής του σεναρίου για τον δεύτερο τόμο της σειράς και ελπίζουν αυτόν να τον ολοκληρώσουν πολύ γρηγορότερα τώρα που έχουν περισσότερη εμπειρία

(ενδεικτικά είπαν σε ένα χρόνο από σήμερα).

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Χάρη στο bookcrossing διάβασα κι αυτό το τομάκι. Με μια πρώτη ματιά έχουμε ένα κακέκτυπο των Αστερίξ και Οβελίξ. Δεν ξέρω την πραγματική ιστορία κι έτσι δεν ξέρω τι καταγράφηκε σωστά και τι προσαρμόστηκε στην κόμικ εκδοχή. Κάνα δυο ατάκες κι αυτές μετρημένες γλυτώνουν το στόρυ αλλά...Όμορφα τα σχεδιάκια όταν δείχνουν την Κωνσταντινούπολη πανοραμικά και τα καλά σχεδιασμένα πρόσωπα των κατοίκων της πόλης και των καλεσμένων στις γιορτές, καμια σχέση με το κωμικό όλων των υπολοίπων. Με χάλασε που δεν είχε πολλά φοντα στα καρέ αλλά προτίμησε να βάζει μονοχρωμίες. Το στόρυ δεν θα το σχολίασω. Είμαι σίγουρος όμως ότι τουλάχιστον ο εικονογράφος (Ρεβεζίκας) σίγουρα μπορεί να κάνει ένα σωστό κόμικ με βάθος και αδρές γραμμές. Thanx but no thanx.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ ήμουν αρκετά τυχερός γιατί το πέτυχα στα μεταχειρισμένα σε αρκετά καλή τιμή. Συμφωνώ απόλυτα ότι η αρχική τιμή είναι απαγορευτική, αλλά απ' τη στιγμή που τελικά κάποιος αποκτήσει το κόμικ δε νομίζω ότι είναι λογικό να το θεωρεί τόσο για τα σκουπίδια ώστε να το ξεφορτωθεί αδιάβαστο - γιατί πραγματικά η κατάσταση στην οποία το βρήκα ήταν καλύτερη και από βιβλιοπωλείου.
Όσον αφορά το κόμικ τώρα, θεωρώ την όλη προσπάθεια αρκετά καλή. Σχέδιο όχι κάνα τρομερό αλλά καλό, ενώ τα χρώματα ήταν πολύ ωραία και έντονα. Η ιστορία δε μου φάνηκε καθόλου βαρετή, θα έλεγα μάλλον ότι το διάβασα αρκετά ευχάριστα. Αν δεν ήταν το θέμα τιμής που σου κόβει τα πόδια, θα πρότεινα και σε άλλους να του ρίξουν μια ματιά, δυστυχώς όμως με τα τωρινά δεδομένα...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Προσπάθησα να το πρωτοδιαβάσω πριν αρκετό καιρό και σε εκείνη τη φάση, καλώς ή κακώς το άφησα.. [Μου συμβαίνει συχνότατα -φαντάζομαι και σε πολλούς άλλους - να αναθεωρώ απόψεις για κόμικς καθώς η εκάστοτε διάθεση και η προσωπική μου εποχή κάνουν εξτρεμιστικά αθλήματα στις κλίμακες μέτρησης.] Αρχικά λοιπόν, νιώθοντας και κάπως γελασμένη με την τιμή των 23.60 ευρώ, με βρήκε η αναπόφευκτη τάση να συγκρίνω όλο το στήσιμο με Αστερίξ & Οβελίξ & Ιντεφίξ (πράγμα που νομίζω πως έγινε με ξεκάθαρη πρόθεση από τους δημιουργούς τελικά, χωρίς διάθεση αντιγραφής όμως, απλά αναφορικά δουλεύει καλά, ειδικά σε νεαρότερες ηλικίες) και δεν μου έκανε αυτό το ''ΑΑΑΑαααα!!!!'' εφέ. Κυρίως όμως γιατί βρήκα κάποιες αντιστοιχίες να γίνονται σχεδόν αναγκαστικά, το χιούμορ δεν με παρέσυρε να γελάσω, δε μου είχε φανεί πηγαίο. Βέβαια, σχεδιαστικά πραγματικά κάθε καρεδάκι έχει δουλευτεί πάρα πολύ και υπάρχει σίγουρα ιδιαίτερο στυλ: Οι εκφράσεις και οι κινήσεις είναι πολύ ζωντανές, ακόμα και τα πρόσωπα που ξεχωρίζουν συχνά μέσα στα πλήθη και μοιάζουν να έχουν βασιστεί σε γνωστούς και φίλους του σχεδιαστή, έχουν αυθεντικότητα και ιδιαιτερότητα και μου αρέσουν πολύ σήμερα. :) Λοιπόν, σοβαρά τώρα, χτες πάνω σε μια κρίση απανωτών απότομων αριστερών στροφών, το ξαναδιάβασα όλο από την αρχή και με τη δέουσα προσοχή και έχω να πω ότι για ένα τόσο τολμηρό επιχείρημα (γιατί είναι και το θέμα καθεαυτό δύσκολο σεναριακά και η πρόκληση καλλιτεχνικά να αναπαράγεις 2 ήρωες που ναι μεν θα σε παραπέμπουν στο αυτονόητο πασίγνωστο δίδυμο αλλά θα έχουν τη δικιά μας εθνικο-ιστορική αύρα) Κάπου ξανασκόνταψα πάνω στη ροή της ιστορίας που μου φάνηκε να γίνεται άκαμπτη σε κάποια σημεία, δεν μέτρησα τα θρυμματισμένα θαυμαστικά, με προβλημάτισε που ο Στρατηγός είναι φτυστός ένας καθηγητής μαθηματικών μου στο Λύκειο, ανησυχούσα καθόλη τη διάρκεια της ανάγνωσης για το αν θα έχει φαγοπότι στο τέλος και αν θα σκάσει καμιά/ένας παράφωνη/ος με σκυλάδικα στη διαπασών και τελικά πρέπει να πω ότι είναι μια πάρα πολύ φιλότιμη και ειλικρινής προσπάθεια, με πολύ μερακλίδικο σχέδιο και υπέροχο χρωματισμό. Συν τοις άλλοις με παρακίνησε να μάθω και 2 πράματα παραπάνω για την ιστορία μας. [Δυστυχώς το θέμα του Βυζαντίου ήταν ανέκαθεν στα μαθητικά μου χρόνια απ'τα πιο βαρετά μου κομμάτια ιστορίας, το παραδέχομαι, (δεν μου άρεσε.. καλλιτεχνικά το θέμα..) αλλά θα καταφέρω να κοιμηθώ πιστεύω, κι ας σας το μονολόγησα :) ]

 

Ας είχε και κάπως καλύτερη τιμή και θα 'τανε στολίδι!

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η πολύ ευγένεια θα σε φάει εσένα. να μου το θυμηθείς :)

 

Σε κατ'ιδίαν συζητήσεις που είχαμε (πριν το ξαναπιάσει και το ξαναδιαβάσει) μου είχε πει ότι το παράτησε τη μέση. Σημειωτέον ότι εκείνη τη στιγμή είχε φορέσει και μια μαύρη πλερέζα, είχε βάλει πάνω στο τραπέζι και ένα πιάτο κόλλυβα με ένα κερί καρφωμένο στη μέση και από δίπλα ήταν μια φωτογραφία με μαύρη κορδέλα που έδειχνε ένα εικοσάρικο, ένα τάληρο και κάτι ψιλά. Σε κάποια φάση πέρασε και ένας παπάς και κάναμε και ένα τρισάγιο στα 20τόσα γιούργια :D

 

there! I gave you dryly!!! Cheerleader_by_CookiemagiK.gif

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολύ όμορφο σαν έκδοση αλλά κάπως χλιαρό το τελικό αποτέλεσμα για τα γούστα μου. Από την άλλη, αυτό που μετράει σε τέτοιες προσπάθειες είναι περισσότερο το γεγονός της δημιουργίας τους με όσον το δυνατό πιο επαγγελματικές αξιώσεις και λιγότερο το αν επιτευχθηκαν όλοι οι στόχοι ή για το αν θα μιλάμε για ένα διαμάντι του χώρου. Αυτό που μετράει για μένα είναι να βγαίνουν αξιοπρεπείς δουλειές από Έλληνες δημιουργούς. Και σε αυτόν τον τομέα τα κατάφερε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χάρη σε μια προσφορά του Γιώργου κατόρθωσα και το τσίμπησα σε σχετικά αξιοπρεπή τιμή (7 γιούργια). Πάμε κατ'αρχάς στο σημαντικότερο χαρακτηριστικό του. Το οικονομικό. Σαφώς και με αυτά τα λεφτά μπορείτε να αγοράσετε περισσότερα κόμικ και πιο ενδιαφέροντα. Από την άλλη οφείλω να ομολογήσω ότι η ποιότητα του χαρτιού και της εκτύπωσης με κάνουν συγκαταβατικό σε αυτό το θέμα. Είναι αρκετά παχύ το χαρτί, είναι ζωντανά τα χρώματα, είναι και μπόλικες οι σελίδες. (Βέβαια με 25 ευρώ αγόραζε κάποιος παλιά τόμο Στορμ :) δερματόδετο, με εξαιρετικό δέσιμο κλπ :) )

 

Αφού λοιπόν τελέψαμε με το οικονομικό (25 ευρώ διάολε θέλουν την εξήγησή τους.... δεν καταπίνεται εύκολα), πάμε στο υλικό. Εικαστικά ορισμένα καρέ είναι πάρα πολύ καλά (μου άρεσε πάρα πολύ η δουλειά που έγινε σε κάποια σημεία στη λεπτομέρεια), ορισμένα όμως μου φαίνονται σα να έγιναν βιαστικά (ή έστω να μη δόθηκε η ίδια προσήλωση σε αυτά). Σεναριακά όμως είναι το μπιγκ νο-νο για εμένα. Δεν είναι περιπέτεια (δεν με τράβηξε, δεν μου έδωσε αίσθημα αγωνίας κλπ), δεν είναι και χιουμοριστικό. Όπως είπε και ο CitizenX χλιαρό. Όποιος θέλει να δει κάτι το χιουμοριστικό και δη να ασχολείται με την ίδια ιστορική περίοδο και με ήρωες Πόντιους, τσιμπάει τα Κωστίκας-Γιωρίκας για λιγότερα λεφτά (αν τα βρει :) ) και νομίζω περισσότερο χιούμορ.

 

Τέλος 2-3 παρατηρησούλες γενικής φύσεως και κατανοώντας και τον όρο ποιητική αδεία :) (α) οι Βυζαντινοί δεν αυτοαποκαλούντουσαν Βυζαντινοί. Αυτός είναι ένας όρος που έδωσαν οι Γάλλοι ιστορικοί τον 19ο αιώνα. (β) ο δικέφαλος αετός ήταν το σύμβολο της οικογένειας των Παλαιολόγων. Ως εκ τούτου συνδυάζεται με το Βυζάντιο καθαρά γιατί ήταν το λάβαρο των τελευταίων αυτοκρατόρων. (γ) η Αγία Σοφία απέκτησε την γνώριμη σε όλους εμφάνιση (πλην μιναρέδων φυσικά :) ) όταν έδωσε ο Ιουστινιανός την εντολή να ξαναχτιστεί :)

 

Γενικώς είναι χαρωπό που βγήκε ένα ακόμα κόμικ, από ένα διαφορετικό εκδοτικό οίκο, από κάποιους ακόμα ανθρώπους, αλλά το συνολικό αποτέλεσμα σε συνδυασμό με το μεγάλο κόστος το καταστούν μια αγορά για πάρα πολύ πωρωμένους.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

(β) ο δικέφαλος αετός ήταν το σύμβολο της οικογένειας των Παλαιολόγων. Ως εκ τούτου συνδυάζεται με το Βυζάντιο καθαρά γιατί ήταν το λάβαρο των τελευταίων αυτοκρατόρων.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%B1%CE%B5%CF%84%CF%8C%CF%82

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις το τελείωσα και... Δεν... :down:

 

Είναι από τα πιο βαρετά κόμικς που έχω διαβάσει. Μπορεί η ποιότητα εκτύπωσης και τα χρώματα να είναι κορυφαία, αλλά δεν φτάνουν αυτά για να αξίζει 24€ ένα κόμικ 84 σελίδων. Ευτυχώς το βρήκα μεταχειρισμένο με 6€ :kabouris:.

 

Σκίτσο αδιάφορο με σενάριο ακόμα πιο πολύ αδιάφορο. Είναι κρίμα που μια τέτοια προσπάθεια βγήκε τόσο μέτρια. Πιθανολογώ ότι εκδόθηκε για να ενισχύσει το ποντιακό στοιχείο (εξ ου και ο χαιρετισμός στον πρόλογο του Προέδρου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ποντιακών Σωματείων), αλλά χίλιες φορές να διαβάσει κάποιος τα Αστερίξ στα Ποντιακά. Σίγουρα θα περάσει πιο ευχάριστα την ώρα του. :)

 

Πάω τώρα να διαβάσω κανένα Μίκυ Μάους για να έρθω στα ίσια μου. :groovy:

 

 

Υγ. Ο σκύλος δεν θυμίζει Ιντεφίξ, αλλά μάλλον Ραν-Ταν-Πλαν...

 

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αστραπίκας & Βροντίκας, Οι ήρωες του Πόντου

[comic review @ newsfilter από τον Απόστολο Κρητικό]

 

Μέρος Πρώτο

 

Υπογράφοντας το πρώτο, και ελπίζω όχι μοναδικό, comic review του Newsfilter.gr μπορώ να πω ότι ο λόγος κυλάει σχεδόν αυθόρμητα. Διασκεδαστικό, καλογραμμένο, προσεγμένο, ακριβές, είναι κάποιοι από τους χαρακτηρισμούς που θα προσέδιδα στο comic “Αστραπίκας και Βροντίκας – Οι ήρωες του Πόντου”, μια παραγωγής της Otherwise Publications.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να τονίσω ότι τη συγκεκριμένη δουλειά την εντόπισα χάρη στην “Barbie μας”, που κάποια στιγμή μας προώθησε ένα newsletter σχετικό με την ύπαρξη του εν λόγω υλικού. Οφείλω να ομολογήσω ότι αρχικά υπήρξα επιφυλακτικός, ωστόσο, μετά από μια σύντομη επίσκεψη στην επίσημη ιστοσελίδα του comic έμεινα με την εντύπωση ότι επρόκειτο για κάτι καλό.

Τελικά ήρθα σε επαφή με τους συντελεστές ζητώντας τους να μου προμηθεύσουν ένα τεύχος για review. Τα παιδιά δέχθηκαν αμέσως και έτσι έφθασε στα χέρια μου το αντίτυπο.

Στο άρθρο αυτό, που θα δημοσιευθεί σε δύο μέρη (το πρώτο σήμερα και η συνέχειά του αύριο) θα προσπαθήσουμε να παρουσιάσουμε όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για το “Αστραπίκας και Βροντίκας, Οι ήρωες του Πόντου” καθώς και για τους δημιουργούς του. Επιπλέον να είστε σε εγρήγορση γιατί σύντομα θα δοθούν μέσω διαγωνισμού τεύχη του comic.

 

post-556-0-85595300-1351031666_thumb.jpg

 

Αστραπίκας και Βροντίκας. Ποιοι είναι οι ήρωες του Πόντου;

 

Αστραπίκας: Ζεί στη Σινώπη της Τραπεζούντας και είναι ένας από τους τελευταίους ακρίτες του Πόντου. Τον χαρακτηρίζει η ευστροφία και η σύνεση.

Βροντίκας: Ακρίτας του Πόντου γεννημένος στην Τραπεζούντα με πατέρα Κωνσταντινουπολίτη. Είναι ο χαρακτηριστικός τύπος της διπλανής πόρτας. Βαρύς και καλοκάγαθος.

 

Χαρακτήρες που πλαισιώνουν τους πρωταγωνιστές:

 

Ο αφηγητής: Σοφός της εποχής

Ο μπελάς: Περιπλανώμενος σκύλος

Ο Κομνηνός: Αυτοκράτορας της Τραπεζούντας (1238-1263)

Ο Παλαιολόγος: Αυτοκράτορας Νίκαιας / Κωνσταντινούπολης (1259-1282)

Ο Στρατηγόπουλος: Στρατηγός του Παλαιολόγου

Ο στρατός (;) της Νίκαιας: Ναι καλά καταλάβατε… ο στρατός

Ο Βαλδουΐνος: Αυτοκράτορας της Κωνσταντινούπολης (1217-1273)

Οι σταυροφόροι

Οι σελτζούκοι τούρκοι

 

 

post-556-0-65134000-1351031948_thumb.jpg

 

Οι … μπαμπάδες:

 

Οι πνευματικοί πατέρες του Αστραπίκα και του Βροντίκα, αλλά και όλων των άλλων χαρακτήρων. Είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την δημιουργία 88 σελίδων γεμάτες περιπέτεια και διασκέδαση. Ας τους γνωρίσουμε:

 

Νίκος Αγγέλου (σενάριο – χρώμα): Γραφίστας, εικονογράφος και ένας από τους ιδρυτές της Otherwise ltd.

Γιάννης Πιττακίδης (σενάριο, επιμέλεια και χρώμα εξωφύλλου): Γραφίστας, εικονογράφος, web developer και έτερος ιδρυτής της Otherwise ltd.

Βασίλης Ρεβέζικας (σχέδια): Σκιτσογράφος, εικονογράφος, σχεδιαστής κινουμένου σχεδίου και ο τρίτος ιδρυτής της Otherwise ltd.

Γιάννης Αποστολογιάννης (μελάνι): Σκιτσογράφος, εικονογράφος και σχεδιαστής κινουμένου σχεδίου.

Χρήστος Ευθυμίου (επιμέλεια διαλόγων): Ηθοποιός και σεναριογράφος.

 

 

 

Μέρος Δεύτερο

 

post-556-0-41012800-1351032126_thumb.jpg

 

Στο χθεσινό μας άρθρο δωσαμε γενικά στοιχεία για το comic “Αστραπίκας και Βροντίκας – Οι ήρωες του Πόντου”, γνωρίσαμε τους βασικούς ήρωες αλλά και τους συντελεστές του. Σήμερα, στο δεύτερο μέρος του review μας θα αναλωθούμε στην ανάλυση του ιστορικού πλαισίου στο οποίο διαδραματίζεται η ιστορία μας. Ο στόχος του συγκεκριμένου άρθρου είναι να σας πείσει ότι πρόκειται για ένα αξιόλογο ανάγνωσμα και κατ’ επέκτασην ότι θα ήταν κρίμα να μην συμμετάσχετε στους διαγωνισμούς που θα ακολουθήσουν για την απόκτηση ενός από τα τεύχη που πρόκειται να κληρώσουμε (μη μας μείνουν και δεν ξέρουμε τι να τα κάνουμε :P ).

Ακολουθήστε μας λοιπόν σε ένα ταξίδι στην άγνωστη για πολλούς, ιστορία της αυτοκρατορίας της Τραπεζούντας και πιο συγκεκριμένα, στην πως δύο γενναίοι ακρίτες καταφέρνουν το φαινομενικά ακατόρθωτο.

 

post-556-0-49805900-1351032156_thumb.jpg

 

Το ιστορικό πλαίσιο:

 

Όπως αναφέρεται στο επίσημο site του comic “το έργο μας πραγματεύεται την ανακατάληψη της Κωνσταντινούπολης από τα χέρια των Σταυροφορικών δυνάμεων το 1261 μ.Χ. Ιστορικά αποκαταστάθηκε ο θρόνος από τον Μιχαήλ Η’ Παλαιολόγο. [...] Την χρονική περίοδο 18 έως και 25 Ιουλίου τα βασικά σταυροφορικά στρατεύματα ήταν εκτός πόλης και αυτό αποτελούσε μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον στρατηγό Αλέξιο Στρατηγόπουλο για να την κυριεύσει.”

 

Αστραπίκας και Βροντίκας: Οι συντελεστές της νίκης

 

Σε αυτό λοιπόν το ιστορικό πλαίσιο, οι δύο ακρίτες, Πόντιοι φίλοι μας, στέλνονται ως στρατιωτική βοήθεια, από τον αυτοκράτορα της Τραπεζούντας Εμμανουήλ Α’ Μέγα Κομνηνό, με σκοπό να βοηθήσουν (;) τον Παλαιολόγο και καταφέρνουν, αντίθετα με τις προσδοκίες όλων, να οδηγήσουν ουσιαστικά στην επίτευξη του στόχου.

 

post-556-0-28466200-1351032241_thumb.jpg

 

Εμπειρίες του γράφοντα… (άκουσον μεν, πάταξον δε!)

 

Μια διασκεδαστική και εύπεπτη ιστορία που διαβάζεται γρήγορα και διατηρεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη αμείωτο ως το τέλος. Αν και οι ομοιότητές του με το γνωστό comic Αστερίξ και Οβελίξ είναι αδιαμφισβήτητες, σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να χαρακτιρισθεί ως κακέκτυπο ή απομίμηση αφού τα ελληνικά χαρακτηριστικά στην προσωπικότητα των ηρώων τους κάνουν μοναδικούς. Το προσεγμένο σενάριο αλλά και οι διάλογοι δένουν άριστα με ένα “πετυχημένο” σχέδιο που καταφέρνει τα απεικονίσει πολύ καλά τους χαρακτήρες και τις τοποθεσίες που απεικονίζει.

Εκτός όμως του περιεχομένου και του σχεδίου, το τεύχος “Αστραπίκας και Βροντίκας – Οι ήρωες του Πόντου” φέρνει στην ελληνική αγορά ένα comic που αφορά την εντόπια ιστορία, ένα comic διδακτικό. Πιστεύω πως τέτοιες προσπάθειες θα έπρεπε προ πολλού να έιχαν εμφανιστεί, ιδιαίτερα όταν οι ξένοι έχουν ήδη αρχίσει να το πράττουν πριν από μας για μας. Ας αγγαλιάσουμε λοιπόν προσπάθειες σαν και αυτήν και ας δείξουμε ότι τις στηρίζουμε. Γιατί ας το παραδεχθούμε… έχουμε μια πλούσια και μακρά ιστορία και μας αρέσει να το ακούμε.

 

Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να δώσω και πάλι συγχαρητήρια στην Barbie που ξετρύπωσε το συγκεκριμένο comic καθώς και τα παιδιά της Otherwise Ltd. για την συνεργασία τους και ιδιαίτερα για την παραχώρηση 4 τευχών του comic με σκοπό να αποτελέσουν το πασχαλινό δώρο του NF στους αναγνώστες του. 3 από αυτά τα τεύχη θα δοθούν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα (αναλυτικές οδηγίες συμμετοχής θα δημοσιευθούν προς το τέλος της τρέχουσας εβδομάδας), ενώ το 4ο τεύχος θα δοθεί μέσω διαγωνισμού που θα ανακοινωθεί στο ερχόμενο επεισόδιο του Newscast που θα δημοσιευθεί στις 27/04/2009 (θεού θέλοντος…).

 

 

 

+++ Αστραπίκας, ο Πόντιος Αστερίξ :cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.