Μετάβαση στο περιεχόμενο

LARGO WINCH [ JEAN VAN HAMME, PHILIPPE FRANCQ ]


dimis

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

post-37-1229544077_thumb.jpgpost-37-1229544085_thumb.jpg post-37-1229544095_thumb.jpgpost-37-1229544104_thumb.jpg

 

Γεννηθηκε ως Largo Winczlav, Σερβος, ορφανος και φτωχος. Σε παιδικη ηλικια υιοθετειται απο εναν παμπλουτο αντρα ονοματι Nerio Winch και μεγαλωνει υπο ακρατη μυστικοτητα και με ιδιαιτερη προσοχη ωστε να γινει ο διαδοχος του. Οταν οι αντιπαλοι του Nerio θα καταφερουν να τον εξοντωσουν βιολογικα, τοτε ο Largo θα κανει την 1η δημοσια εμφανιση του ως Largo Winch που κληρονομει 10 δις δολλαρια και γινεται ενας απο τους πλουσιοτερους ανθρωπους του κοσμου. Φυσικα, κανεις δεν θα αφησει σε ησυχια τον Largo με τετοια περιουσια. Συντομα θα βρεθει μπλεγμενος σε πολλες περιπετειες...
 

Το σεναριο ειναι του Jean Van Hamme (εχει γραψει, μεταξυ άλλων, τα XIII, Thorgal, Lady S.), τα σχεδια επιμεληθηκε ο Philippe Francq και τα χρωματα η Marie-Paule Alluard. Η σειρα ειναι γαλλικη και εκδιδεται απο την Dupuis. Προσφατα ξεκινησε η εκδοση της σειρας στα αγγλικα απο τη Cinebook.
 

Σιγουρα προκειται για μια απο τις δημοφιλεστερες σειρες στην Γαλλια με φανατικους οπαδους. Αυτο επιβεβαιωνεται και απο το γεγονος οτι μεχρι σημερα (12/2008) εχουν κυκλοφορησει 16 τομοι και επεται συνεχεια. Εγω εχω τους 2 διπλους (96 σελιδες ο καθενας) αγγλικους τομους. Προκειται για μια σχετικα καλη εκδοση, λιγο μικρη σε μεγεθος, σε πολυ καλη τιμη. Απεχει αρκετα ομως απο την ποιοτητα των γαλλικων εκδοσεων.

Να πουμε οτι εχει γυριστει τηλεοπτικη σειρα που βασιζεται στο κομικ, βγηκε ομωνυμο video game και σημερα εχει πρεμιερα η κινηματογραφικη της εκδοχη.

 

 

Αφιερωμα στον Jean Van Hamme ΕΔΩ

 

Για περισσοτερα κομικς του, ακολουθηστε τα links :

 

ΚΩΔΙΚOΣ 13

ASTERIX ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ (Ο) - ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ALBERT UDERZO

ΘOΡΓΚΑΛ (ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΥΚΛΟΣ)

 

 

Αλλα Links
largowinch.com Το επισημο site της σειρας
dupuis Παρουσιαση του κομικ στo site του γαλλου εκδοτη
Cinebook Παρουσιαση του κομικ στo site του αγγλου εκδοτη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάτσε να την δει ο XIII την παρουσίαση κι όλας που το έχει και αρρώστια αυτό το κόμικ!

 

Όντως πολύ καλό κόμικ. Έχω διαβάσει τα σκαναρισμένα αγγλικά (αν και εκεί έχει πέσει λίγη λογοκρισία στο σχέδιο, όχι τίποτα το τόσο φοβερό... καθαρά πουριτανισμός και καθαρά για να μην έχουν πρόβλημα να το βάλουν μαζί με τα άλλα κόμικ... λίγο στήθος κρύψαν) και έχω μείνει κατευχαριστημένος. Αξίζει της προσοχής σας!

 

:thanks: dimis!

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ένα απο τα δώρα που μου έφερε ο Αϊ Βασίλης είναι και οι 2 πρώτοι τόμοι του Largo Winch στα Αγγλικά όπου αντιστοιχούν στους 4 πρώτους τόμους της Γαλλικής έκδοσης.

 

Χτές βράδυ δάβασα τον πρώτο τόμο ( The Heir και W Group ) και έχω να πώ ότι είναι ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ κόμικ! Δεν το περίμενα τόσο καλό! Το σχέδιο φανταστικό, αλλά όλα τα λεφτά είναι το σενάριο! Απο τα πιό καλογραμμένα κόμικ που έχω διαβάσει ποτέ! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τό έχουν μεταφράσει ακόμα στα Ελληνικά.....

 

Στα θετικά του όλου πράγματος είναι και η τιμή της Αγγλικής έκδοσης. ~ 7,5 Ευρώ ο τόμος απο το Bookdepository !

 

Πρέπει να είναι η καλύτερη σχέση ποιότητας/τιμής που έχω πετύχει σε κόμικ!

 

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! :thanks: στον Dimis και τον Germ που με έψησαν να το πάρω!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χαίρομαι :)

 

Τσιμπήστε και τις σελίδες που έχουν "πειραχτεί" στην αμερικάνικη έκδοση. Είναι τα σκαναρίσματα του γαλλικού κόμικ, αλλά ο data9724 έχει κοτσάρει στα μπαλονάκια τους αγγλικούς διαλόγους. 3 σελίδες από το πρώτο αγγλόφωνο κόμικ (1+2 στα γαλλικά) και 4 από το δεύτερο (τόμοι 3+4 στα γαλλικά)

 

:cheers5:

Largo.rar

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Van Hamme, γενικότερα, είναι εγγύηση στο θέμα "κλασσική περιπέτεια". Και εγώ αναρωτιέμαι πως και η σειρά δεν εκδόθηκε τόσα χρόνια στα ελληνικά (ελπίζω τώρα που έγινε ταινία...). Πάντως, έχουν παρουσιαστεί αρκετοί τίτλοι του στη χώρα μας. Πρόσφατα ξεφύλιζα το XIII της Δέλτα Κόμικς και σκεφτόμουν τι κρίμα που η σειρά δεν συνεχίστηκε, έστω και από άλλο εκδότη. Πάντως, είναι εκπληκτικό το τι κυκλοφορεί στην Ευρώπη και δεν φτάνει ποτέ στη χώρα μας. Και τα ταξίδια έξω δεν είναι για κάθε μέρα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χτες βράδυ διάβασα και τον δεύτερο Αγγλικό τόμο (3ος και 4ος της Γαλλικής έκδοσης). Δεν μπορούσα να το αφήσω! Το σενάριο γίνεται ακόμα καλύτερο και ο Van Hamme " ζωγραφίζει!

 

Υπομονή τώρα μέχρι το Φεβρουάριο του 09 που θα βγεί και ο 3ος τόμος.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο πρώτος τόμος (1+2 από τα γαλλικά) έφυγε μονορούφι! Εξαιρετικό tempo, ένταση, ανάπτυξη χαρακτήρων, άμεσο σχέδιο, στο σύνολο ένα πλήρες σύνολο που σε καθηλώνει!

 

(τόσο με απορρόφησε απογευματιάτικα που ζέστανα νερό για καφέ 3 φορές μέχρι να ξεκολλήσω και να πάω να τον φτιάξω :P )

 

Απόψε πάω για τον επόμενο τόμο και εν αναμονή της κυκλοφορίας του 3ου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και μια νέα πληροφορία. Σύμφωνα με τον νέο κατάλογο της Cinebook ο 4ος τόμος (7ος + 8ος της Γαλλικής έκδοσης) κυκλοφορεί τον Αύγουστο.

 

(Τσεκάρετε γενικότερα τον κατάλογο. Έχει και άλλα ενδιαφέροντα πραγματάκια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

...Ενώ ο 3ος τόμος (5ος-6ος της Γαλλικής) της cinebook μόλις σκαναρίστηκε και (όπως μας έχει συνηθίσει) απο-λογοκρίθηκε (για να γλωσσοπλάσω και εγώ λίγο :lol:-Σταματία ή όποιος ξέρει, πως μεταφράζεται το "decensored" στα Ελληνικά;;) από τον data9724 οπότε σπεύσατε, αν δεν τον έχετε αγοράσει ήδη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και απ'ότι διαπιστώνω έχουν βγάλει στα αγγλικά μέχρι και τον τόμο 12 :)

 

Ο συγκεκριμένος τίτλος είναι πολύ υποτιμημένος από άποψη κινητικότητας στο φόρουμ. Δικαιούται περισσότερου σχολιασμού :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

+ στα Γαλλικά τον Οκτώβρη του 2012 βγήκε ο 18ος τόμος:

 

post-556-0-87219800-1385679859_thumb.jpg

 

18 . Colère rouge

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και απ'ότι διαπιστώνω έχουν βγάλει στα αγγλικά μέχρι και τον τόμο 12 :)

 

Ο συγκεκριμένος τίτλος είναι πολύ υποτιμημένος από άποψη κινητικότητας στο φόρουμ. Δικαιούται περισσότερου σχολιασμού :)

 

:cheers5:

Δεν έχει βγει στα Ελληνικά, για αυτό. Το Ελληνικό κοινό γνωρίζει τα βιντεοπαιχνίδια της Ubisoft, την Αμερικάνικη σειρά που έχει βάλει το star και τις ταινίες αλλά όχι το ίδιο το κόμικ.

 

Υ.Γ. Και κανείς μας δεν γνωρίζει τα βιβλία που είχε γράψει αρχικά ο Van Hamme :D

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω διαβάσει ένα και κάτι τόμο και μου άρεσε πολύ, έχω μάλιστα προγραματίσει να διαβάσω και τους υπόλοιπους τα χριστούγεννα που θα έχω και χρόνο!Ο  Van Hamme είναι εγγύηση!Είναι άδικο να είναι αγνωστο και αδημοσίευτο στην Ελλαδα ένα τέτοιο κόμιξ και να πρέπει να το ψάχνουμε στις αγγλικές και στις σκαναρισμένες εκδόσεις!Αυτή δυστυχώς είναι η θλιβερή πραγματικότητα: να εκδίδονται κόμιξ με όλους τους υπο-δευτερο-αδιάφορους ήρωες(;) της Marvel και της DC με αφορμή μια ταινία και όχι ένα  πραγματικά καλό κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτή δυστυχώς είναι η θλιβερή πραγματικότητα: να εκδίδονται κόμιξ με όλους τους υπο-δευτερο-αδιάφορους ήρωες( ;) της Marvel και της DC με αφορμή μια ταινία και όχι ένα  πραγματικά καλό κόμιξ.

 

 

+1

 

τα οποία επιπρόσθετα εάν θες τα αγοράζεις φτηνότερα στο πρωτότυπο (και γλυτώνεις (α) τα έξοδα του μεταφραστή και (β) κόστη που συνδυάζονται με το economy of scale)

 

αλλά..... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αυτή δυστυχώς είναι η θλιβερή πραγματικότητα: να εκδίδονται κόμιξ με όλους τους υπο-δευτερο-αδιάφορους ήρωες( ;) της Marvel και της DC με αφορμή μια ταινία και όχι ένα  πραγματικά καλό κόμιξ.

 

 

εγω δεν εχω θέμα.. :lol:

 

παντως εχεις δικιο,ο μπατμαν κ o σπαιντερμαν ειναι αρκετα υπο-δευτερο-αδιαφοροι χαχα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

παντως εχεις δικιο,ο μπατμαν κ o σπαιντερμαν ειναι αρκετα υπο-δευτερο-αδιαφοροι χαχα :P

 

έλα που κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις :) Batman + Superman είναι Real και Barca για την DC. Green Lantern, Green Arrow, Flash και δεν συμμαζεύεται είναι Atletico Madrid, Real Sociedad, Valencia κ.ο.κ. Τα μεν τα ξέρουν όλοι και λέγονται πρώτα, τα δε τα ξέρουν όσοι ασχολούνται και λέγονται δεύτερα. Και μετά έρχονται οι αναπληρωματικοί και οι εξωφυλλαρούχες :D 

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως αν είχα βγει μερικά χρόνια νωρίτερα στην Γαλλία, ίσως είχε προλάβει να το βάλει και κάνα Μπλεκ. :cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπορεί σε κάποιους να λείπει το Μίκυ Μάους... τι να πεις όμως για το Μπλέκ που έβαζε Μπρούνο Μπραζίλ, Γιάλεκ,  Άρια, η Λέσχη δε φοβάμαι, Έρικ Καστέλ, Μισέλ Βαγιάν και ένα σωρό ακόμα ιστορίες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στις 13 Νοεμβρίου θα κυκλοφορήσει στη Γαλλία ο 20ος τόμος, με τίτλο "20 Δευτερόλεπτα", ολοκληρώνοντας την ιστορία που ξεκίνησε στον 19o.

 

Και φυσικά όλοι οι προηγούμενοι τόμοι έχουν ήδη μεταφραστεί στα αγγλικά από τη Cinebook. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σκέφτομαι(εδώ και καιρό είναι η αλήθεια) να ξεκινήσω να διαβάζω τα Largo Winch.
Μόνο και μόνο επειδή είναι Van Hamme, που τον έχω υψηλά σε εκτίμηση απ΄τη δουλειά του στα Mπλέικ και Μόρτιμερ(και λιγότερο στα Θόργκαλ).

Μπορείτε να μου πείτε με ποια σειρά απ΄τις γνωστές μοιάζει, ώστε να καταλάβω περίπου το στυλ;
Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν οι ιστορίες είναι αυτοτελείς ή πρέπει οπωσδήποτε να τα πάρω απ΄την αρχή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά γενικά θεωρείται μια κατηγορία από μόνο του. Κλασική δράση. Κάποιος απειλεί την εταιρεία του πρωταγωνιστή και αυτός αντιμετωπίζει τον κακό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα μπορούσες να πεις ότι είναι θρίλερ βιομηχανικής κατασκοπίας, με πρωταγωνιστή έναν νεαρό γιουκοσλαβο που κληρονομεί μια οικονομική αυτοκρατορία ενώ διάφοροι πάνε να του τη φάνε. Γαλλοβελγική νοοτροπία με προσπάθεια προσαρμογής στα αμερικανικά πρότυπα του δισεκατομμυριούχου playboy με φοβερές οικονομικές γνώσεις. :) Από αυτά που έχω καταλάβει, δεν πρέπει να είναι και πολύ του γούστου σου :) αλλά κάνε μια προσπάθεια.

 

Στα γαλλικά η κάθε ιστορία κυκλοφορούσε σε 2 άλμπουμ, ενώ στα αγγλικά έβγαινε τομακι των 96 σελίδων που περιέχει την εκάστοτε ιστορία όλη μαζί. Οι ιστορίες μεταξύ τους (πέρα από την πρώτη που εισάγει τον χαρακτήρα και το background του) είναι μεταξύ τους ανεξάρτητες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η αλήθεια είναι ότι ξεφυλλίζοντάς το(έστω ηλεκτρονικά) έχω κι εγώ την αίσθηση ότι δεν είναι του γούστου μου.
Αν ήταν άλλου σεναριογράφου δεν θα το διάβαζα. Αλλά επειδή είναι του Van Hamme θα το επιχειρήσω.

Ευτυχώς πάντως που είναι ανεξάρτητες οι ιστορίες.
Απ΄την αρχή λέω να τις πάρω έτσι κι αλλιώς, αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι ολοκληρώνονται και δεν θα μείνω με την κρυάδα του Le Scorpion, που διάβασα 10 τόμους για ν΄ανακαλύψω τελικά ότι η ιστορία συνεχίζεται :shit2:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Το Largo Winch είναι μία σύγχρονη περιπέτεια. Θα μπορούσε να είναι James Bond μόνο που η κρατική κατασκοπεία είναι εδώ επαγγελματική - το περιβάλλον είναι ο χώρος των επιχειρήσεων. Ξεκινάει κάπως εκτός εποχής πλέον με μεταβιβάσεις μετοχών που υπάρχουν σε φυσική μορφή. Συνωμοσίες, παγίδες, τερατώδεις κομπίνες είναι στην ημερήσια διάταξη.

 

Η υπόθεση είναι περίπου αυτή που ανάφερε ο Θρηνωδός: Ο Nerio Winch, πλουσιότερος άνθρωπος του κόσμου είναι ετοιμοθάνατος και πεθαίνοντας (με όχι και τόσο φυσικό θάνατο) αντί να αφήσει την περιουσία στον όμιλο W, την αφήνει σε έναν αν θυμάμαι καλά μακρινό του συγγενή εκ Γιουγκοσλαβίας. Τα στελέχη του ούτε τον εμπιστεύονται ούτε τον γουστάρουν ούτε τον θεωρούν άξιο αντίπαλο, έτσι μονίμως προσπαθούν να του τη φέρουν ώστε είτε να αποκτήσουν τον έλεγχο του ομίλου είτε να του φάνε τεράστια ποσά είτε και τα 2.

 

Βασίζεται σε μυθιστορήματα του Van Hamme, το θεωρώ το πιο πλήρες έργο του (αν και είμαι φαν του ΧΙΙΙ - αναγνωρίζω την αξία του Λάργκο) και το συνιστώ σε όποιον αρέσκεται σε ιστορίας δράσης, κατασκοπίας, περιπέτειας και σε κόμικ στα οποία το σενάριο έχει τον κυρίαρχο ρόλο. Προσπαθώντας να καταλάβω τα γούστα σου νομίζω ότι θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα.

 

 

Για την ιστορία, οι Van Hamme & Francq είχαν ένα θυελλώδες διαζύγιο με πόλεμο ανακοινώσεων (ιδιαίτερα από την πλευρά του Βαν Χάμε) και πλέον οι επόμενες περιπέτειες θα έρχονται από τον Φράνκ. Ο οποίος από τη στιγμή που τον επέλεξε ο Βαν Χάμε για σχεδιαστή, αφοσιώθηκε πλήρως στον Λάργκο και δεν έχει κάνει τίποτα άλλο. Αναμένουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε αυτά που είπαν οι προλαλήσαντες να προσθέσω ότι

 

(α) υπάρχει μια χαλαρή εσωτερική συνέχεια. Τα πρώτα 2 είναι τρόπον τινά το origin και στα επόμενα σιγά-σιγά προστίθενται χαρακτήρες. Δεν θα συμβεί κάτι φοβερό και τρομερό άμα δεν τα πιάσεις από την αρχή, αλλά απλώς ενημερώνω. Επιπρόσθετα δεν μου έχει μείνει κάποια ιστορία ως πολύ καλύτερη ή πολύ χειρότερη από τις άλλες. 

 

(β) στα πρωτότυπα γαλλικά υπάρχουν κάποια καρέ (συνολικά 2-3 καρέ σε κάθε κόμικ το πολύ) που δείχνουν λίγο παραπάνω γυναικείο γυμνό. Δυστυχώς οι αγγλόφωνοι, προκειμένου να μπορούν να τοποθετούν το κόμικ μαζί με τα υπόλοιπα (στην Αμερική βασικά :) ), έχουν κάνει παρεμβάσεις (λχ να καλύψουν το στήθος μιας που είναι ξαπλωμένης στο κρεββάτι). Κάποια σκαναρίσματα που έχουν γίνει των αγγλικών κόμικ, έχουν πάρει και έχουν τοποθετήσει εκεί τις πρωτότυπες γαλλικές σελίδες (αντικαθιστώντας το κείμενο). 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kurdy, το ότι είναι φάση James Bond το παρατήρησα κι εγώ από εικόνες που είδα.

Το κακό είναι ότι δεν μ'ενθουσιάζει και τόσο αυτό το στυλ.

Σκέψου δεν τα έχω δει όλα τα James Bond αλλά κι όσα είδα με άφησαν αδιάφορο.

 

Τέλος πάντων. Όπως είπα και πάνω θα ξεκινήσω να το διαβάζω μόνο και μόνο λόγω Van Hamme.

Van Hamme και να 'ναι κακό μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συμβεί.

 

Μιας και είπες για το ΧΙΙΙ, έχουν κάποια σχέση; Κι εκείνο τέτοιο στυλ μου φάνηκε.

Λες εκείνο να μ'αρέσει περισσοτερο απ´ το Largo;

 

 

germanicus το τελευταίο που βγήκε(20 seconds) βλέπω έχει κακές κριτικές, αλλά τα υπόλοιπα άλμπουμ είναι όντως κοντά στα ratings. Επομένως ίσως και να ήταν η κατάλληλη στιγμή να συμβεί το διαζύγιο των δημιουργών.

Όσον αφορά αυτό με τις λογοκριμενες εικόνες έχει όντως διορθωθεί. Στα σκαναρισμένα που βρήκα δείχνουν κανονικά τα πρωτότυπα καρέ :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Αν θεωρήσουμε ότι αυτό που ξεχωρίζει τον James Bond είναι το lifestyle και τα gadgets, o Largo δεν έχει τα gadgets. Έχει περιπέτεια συνωμοσίες και lifestyle. 

 

Για να μη ξεφεύγουμε όμως τα υπόλοιπα σε καταλληλότερο τοπικό (εκεί όπου ζητάς συμβουλές).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα 2 πρώτα(The Heir και The W Group).

Θετικότατες οι πρώτες εντυπώσεις.
Ωραία περιπέτεια που έκρυβε πολλές ανατροπές και εκπλήξεις.
Κι επιτέλους, μετά από καιρό διαβάζω ένα κόμικ με πολύ σενάριο και όχι 3-4 μπαλονάκια με κείμενο ανά σελίδα, όπως ήταν οι τελευταίες σειρές με τις οποίες καταπιάστηκα(Scorpion, Barracuda, Blacksad).
Το ωραίο σχέδιο του Francq έρχεται να "δέσει το γλυκό".

Εννοείται θα διαβάσω και τα υπόλοιπα.
Μόλις διαβάσω μια σημαντική ποσότητα ιστοριών θα επανέλθω για μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Kαι κάτι για τους παρατηρητικούς.

Στη σελίδα 34 απ΄το W Group ο πατέρας του Largo αναφέρει ότι στο νησί Sarjevan βρήκαν καταφύγιο ορθόδοξοι μοναχοί που έφυγαν για να γλιτώσουν τους διωγμούς των Τούρκων.

post-31613-0-84207600-1486721735_thumb.jpg

Μια αναφορά βέβαια που δεν παίζει κανένα ρόλο στην υπόθεση, αλλά αποτέλεσε την ιδέα πάνω στην οποία, 20 σχεδόν χρόνια αργότερα, ο Van Hamme έγραψε την ιστορία La Malédiction des Trente Deniers(ελληνιστί "H Κατάρα των 30 Αργυρίων") στη σειρά Μπλέικ και Μόρτιμερ :)

post-31613-0-17001100-1486722029_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχοντας διαβάσει τα μισά(μέχρι και την ιστορία See Venice... - ...and Die) έχω να πω ότι η σειρά τα σπάει :up:
Δεν περίμενα ότι ένα κόμικ με θεματολογία που δεν ταιριάζει τόσο στα γούστα μου, θα μου κρατούσε τόσο ψηλά το ενδιαφέρον.

Φοβερό σενάριο, πλούσιο σε ιστορία, φουλ περιπέτεια με πολλές ανατροπές και εκπλήξεις.
Κι αν εξαιρέσουμε κάποια σημεία στο Τakeover Bid - Bisiness Blues(που οι πολλές χρηματο-οικονομικής φύσης συζητήσεις κουράζουν), δεν κάνει πουθενά κοιλιά.
Το σχέδιο του Francq απλά υπέροχο, όπως και τα ζωηρά χρώματα που χρησιμοποιεί.
Μ΄αρέσει επίσης που οι ιστορίες δεν λαμβάνουν χώρα μόνο στη Νέα Υόρκη ή την Αμερική γενικότερα, αλλά και σε πιο εξωτικούς προορισμούς.
Ένα άλλο που εκτιμώ είναι ότι οι ιστορίες είναι ανεξάρτητες, εκτός ίσως της 1ης που είναι εισαγωγική και είναι καλό να διαβαστεί και 1η.

Το κόμικ αυτό ανεβάζει ακόμα ψηλότερα στα μάτια μου τον Van Hamme και πιστεύω η δουλειά του θα εκτιμηθεί περισσότερο τώρα που θ΄αρχίσει να γράφει τις ιστορίες ο Francq(και το επίπεδο λογικά θα πέσει).
Αλήθεια, ξέρουμε για ποιο λόγο μάλωσαν; :thinking:

edit: Kρίμα που δεν κυκλοφορεί στα ελληνικά.
Το βγάζει βέβαια η cinebook στα αγγλικά(και μάλιστα οι 4 πρώτοι τόμοι είναι διπλοί) αλλά σε αρκετά μικρότερο μέγεθος απ΄το original.

edit#2: Iσχύει ότι oι δημιουργοί μάλωσαν πριν ολοκληρωθεί η τελευταία ιστορία και γι΄αυτό το λόγο το 2ο μέρος της(20 Seconds) ήταν πολύ κατώτερο για τα standard της σειράς και του Van Hamme;
Το διάβασα σε σχόλιο στο goodreads.
 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.