Μετάβαση στο περιεχόμενο

WATCHMEN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3545 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

19 λεπτά πριν, falconara90 είπε:

Το Watchmen είναι εγγυημένο ανάγνωσμα. Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να το διάβασε και να μην του άρεσε. Ασχέτως είναι αν είναι του υπερηρωικού ή όχι.

 

Όσον αφορά την ταινία: Θα την χαρακτήριζα μια μέτρια προς το καλή ταινία. Αυτό ισχύει για την Theatrical. Αντιθέτως, το Ultimate Cut της ταινίας είναι ένα ΕΠΟΣ! Αν είναι να δείτε μια έκδοση της ταινίας, δείτε αυτήν. 3,5 ώρες έχει περίπου διάρκεια, αλλά αξίζουν και με το παραπάνω.

ΥΓ: Παραδόξως, το τέλος της ταινίας μού άρεσε περισσότερο από του κόμικ. Σαν να έδεσε καλύτερα. Γενικά με χαλάει λίγο ο τρόπος που κλείνει τις ιστορίες του ο Moore.

Κι εγώ το Ultimate έχω δει και μου άρεσε πολύ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ είδα το Ultimate πριν μερικά χρόνια και δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα στο σύνολο όσο από κάποια επιμέρους στοιχεία με πιο χαρακτηριστικό τις ερμηνείες, το πόσο πιστά αποδόθηκαν οι χαρακτήρες εμφανισιακά και κάποια καρέ που ήταν καρμπόν από το κόμικ.

 

Γενικά δεν είμαι καθόλου φαν της δουλειάς του Snyder (όπως λέω προβοκατόρικα στους φίλους που τους αρέσει σαν σκηνοθέτης, ο καλύτερος Snyder της DC είναι ο Scott) μετά το Watchmen, αλλά πιστεύω πως εδώ κινήθηκε στο σωστό μονοπάτι, μένοντας πιστός στο source material στο μεγαλύτερο μέρος της ταινίας. Βέβαια θεωρώ πως τα καλύτερα δείγματα γραφής του Snyder στο υπερηρωικό είδος ήταν το 300 και το Watchmen που είχε ως storyboards καταπληκτικές ιστορίες και ήταν πιο safe. Μετά που ανακάτεψε τις επιρροές του με όσα ήθελε να πει, έχασε τη μπάλα με αποκορύφωμα το BvS.

 

Πάντως επειδή διάβασα το κόμικ αφού είδα την ταινία, αυτό που παρατήρησα είναι ότι και πάλι το κόμικ έκανε μια ενδιαφέρουσα ταινία να μοιάζει λιγότερο ενδιαφέρουσα. Το τέλος του κόμικ μου άρεσε εν τέλει περισσότερο, ενώ ταυτόχρονα ένιωσα ότι είχα επενδύσει πιο πολύ στους χαρακτήρες, παρά το γεγονός ότι η ταινία είχε τεράστια διάρκεια. Γούστα είναι αυτά θα πει κανείς και θα συμφωνήσω απόλυτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

6 hours ago, Laz33 said:

Έχω διαβάσει πως έχει γίνει αρκετά πιστή μεταφορά, εκτός απ΄το φινάλε που είναι διαφορετικό.
Μια γενική εικόνα θέλω να πάρω έτσι κι αλλιώς.
Θέλω να πω όσο και να χάλασε στη μεταφορά, η ταινία διατηρεί τα βασικά χαρακτηριστικά του κόμικ.
Οπότε αν η ταινία δεν μ΄αρέσει καθόλου ή μου φανεί πολύ μέτρια, το πιο πιθανό να μη μ΄αρέσει και το κόμικ.
Αν μ΄αρέσει ή έστω μου φανεί απλά συμπαθητική, το πιο πιθανό να μ΄αρέσει το κόμικ.
Δεν θέλω να ρισκάρω παίρνοντας κατευθείαν το GN. Δεν είναι τόσο τα χρήματα, που είναι βέβαια κι αυτά υπολογίσιμα, όσο ο όγκος.

Aν είναι να έχω μια κουμούτσα 400+ σελίδων στη βιβλιοθήκη μου, ν΄αξίζει τουλάχιστον :)

 

Βρε ιερόσυλε :pray: υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει το Watchmen;;; Πριν 20 χρόνια λέγαμε ότι υπάρχουν αυτοί που διαβάζουν κόμικς, και αυτοί που έχουν διαβάσει μόνο το Watchmen! Μην χαλάσεις την εμπειρία της ανάγνωσής του βλέποντας πρώτα την ταινία.

Εις το όνομα του Θεού ημών Αλαν Μουρ...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

9 hours ago, Lord Makro said:

 

Βρε ιερόσυλε :pray: υπάρχει περίπτωση να μην σου αρέσει το Watchmen;;;

 

 

ναι :) εγώ, τώρα που έχω γεράσει, προτιμάω το Top 10 λχ :D Όπως αντίστοιχα δεν ενδιαφέρομαι να διαβάσω λογοτεχνία από τον 19ο αιώνα :) (κοπανάς ότι ονοματάρες γουστάρεις και θα αποδειχθεί ότι μάλλον προτιμάω έναν Rankin ή έναν Banks :D:D:D (εκτός ίιιισως από Verne))

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σε συγχωρώ γιατί το TOP 10 είναι προσωπικό μου λατρεμένο :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Laz33   χαιρομαι που σου αρεσε και κοιτα να διαβασεις και το κομικ γιατι ειναι εξαιρετικο. Και στο λεω εγω που τοτε που το ειχα διαβασει ΔΕΝ ειχα διαβασει ουτε ενα τευχος απο ηπερηρωικα κομικ (μονο σειρες και ταινιες της εποχης εκεινης πριν το MCU κτλ)  Καλα και τωρα που μιλαμε αδιαβαστα εχω τα 5 τομακια της Μαρβελ οπως και οτι εχω παρει απο το εθνος αλλα που θα παει θα τα διαβασω!

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σχεδόν δυο μήνες αφότου είδα την ταινία, είπα να διαβάσω και το graphic novel.
Σε 4 δόσεις λόγω όγκου, αν και θα μπορούσα και σε λιγότερες. Όχι όμως μονοκοπανιά (άραγε υπάρχει κάποιος που να το κατάφερε;) :thinking:

 

Λοιπόν, μην ξεφεύγω. Πάρα πολύ καλό :clap2:
Ευρηματικό σενάριο, υποδειγματική ανάπτυξη χαρακτήρων, διάφορες υποπλοκές μέσα στην κύρια πλοκή, φυσικά το κόμικ μέσα στο κόμικ(Τales of the Black Freighter), δραματικό και μη αναμενόμενο φινάλε...
Δεν είναι το τυπικό υπερηρωικό, άλλωστε δεν προοριζόταν ποτέ να γίνει τέτοιο.
Δεν χρειάζεται να έχετε υπόβαθρο στα υπερηρωικά. Είναι εντελώς αυτοτελής η ιστορία και εντελώς εκτός continuity της DC.
Η υπόθεση είναι μια μείξη crime novel με ολίγη επιστημονική φαντασία.
Χρησιμοποιεί δικούς του ήρωες, πιο ανθρώπινους, χωρίς υπερδυνάμεις(πέραν του Μανχάταν), με χαρίσματα αλλά και αδυναμίες :)

 

Τα κείμενα στο τέλος κάθε κεφαλαίου έχουν πολύ ενδιαφέρον και ως επί το πλείστον προωθούν την υπόθεση.
Δεν θεωρώ επομένως ότι πρέπει να παρακαμφθούν ή ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Οk, υπάρχουν και κάποια ψιλοάσχετα και λίγο κουραστικά(πχ αυτό με τα πτηνά στο τέλος του 7ου κεφαλαίου το βρήκα βαρετό και ανούσιο, όπως και αυτό στο τέλος του 10ου με τις συμβουλές του Βέιντ), τα υπόλοιπα όμως είναι απαραίτητα για την καλύτερη κατανόηση της ιστορίας.

 

Το συγγραφικό στυλ του Μοore μου αρέσει γενικά (έχω διαβάσει κι άλλες δουλειές του) και το απολαμβάνω συνήθως.
Μόνο στο κεφάλαιο 9 με κούρασε λίγο. Βασικά το βρήκα κάπως δυσνόητο και φλύαρο.
Ουσιαστικά όλο το κεφάλαιο "σπαταλήθηκε" απλά για να μας πει κάτι που έτσι κι αλλιώς υποψιαζόμασταν:

Spoiler

ότι η Λόρι είναι η κόρη του Κωμικού

 

Γενικά πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος και σίγουρα στο μέλλον θα το ξαναδιαβάσω :)
Το σχέδιο του Gibbons απλά υπέροχο. Λεπτομερές και παλιάς σχολής, έτσι ακριβώς όπως μ΄αρέσει (δεν είμαι πολύ φαν του μοντέρνου σχεδίου).

 

Συμπερασματικά:
Δεν είναι το καλύτερο κόμικ που διάβασα, δεν είναι καν το καλύτερο αμερικάνικο κόμικ που διάβασα.
Aλλά είναι ένα πάρα πολύ καλό κόμικ, σχεδόν άριστο, και κατανοώ γιατί θεωρείται τόσο σημαντικό.
Δεν απευθύνεται σε υπερηρωικούς, απευθύνεται σε όλους, αλλά θεωρώ οι φανς των υπερηρωικών θα το εκτιμήσουν ένα κλικ παραπάνω από μένα.
Mε 16.50€ στην Πρωτοπορία είστε πραγματικά αδικαιολόγητοι όσοι δεν το πήρατε ακόμα :)
 

Για να βάλω κι ένα βαθμό.
μμμ... προβληματίζομαι.
Η πρώτη μου αντίδραση ήταν να βάλω ένα 9 (που για μένα είναι εξαιρετικός βαθμός, 10 δεν βάζω πουθενά, 9.5 είναι το άριστα).
Απ΄την άλλη σκέφτομαι τα κόμικς που έχω βάλει 9 και σχεδόν όλα τα ευχαριστήθηκα λίγο παραπάνω.
Επομένως ίσως τα αδικήσω.
Απ'την άλλη δεν είναι να πάρει κάτω από 9 αυτό το επικών διαστάσεων έργο.
Eίναι κάτι που έγινε με πολύ μεράκι και προσοχή στη λεπτομέρεια.
Καθαρά και μόνο εκτιμώντας αυτήν την υπερπροσπάθεια του Moore, θα το δώσω τελικά.

 

so... 9/10 :clap2:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόλις το παρέλαβα ακολουθώντας την οδηγία του @Laz33 

"Mε 16.50€ στην Πρωτοπορία είστε πραγματικά αδικαιολόγητοι όσοι δεν το πήρατε ακόμα :)"

Πραγματικά είναι κλοπή. Και 40 ευρώ να έδινα πάλι λίγα θα μου φαινόταν. Μιλάμε για ένα ογκώδες βιβλίο με άπειρα έξτρα και απ ότι φαίνεται πολύ πολύ ζουμί.

Θα επανέλθω με κριτική!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

58 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Μόλις το παρέλαβα ακολουθώντας την οδηγία του @Laz33 

"Mε 16.50€ στην Πρωτοπορία είστε πραγματικά αδικαιολόγητοι όσοι δεν το πήρατε ακόμα :)"

Πραγματικά είναι κλοπή. Και 40 ευρώ να έδινα πάλι λίγα θα μου φαινόταν. Μιλάμε για ένα ογκώδες βιβλίο με άπειρα έξτρα και απ ότι φαίνεται πολύ πολύ ζουμί.

Θα επανέλθω με κριτική!!!

 

Πάντως όταν είχε πρωτοβγεί σε σκληρόδετο κάπου τόσο έκανε, μπορεί και παραπάνω :) Ήταν μια περίοδος που η Anubis χρέωνε κάθε graphic novel λες και ήταν ράβδος χρυσού :lol: Από εκεί και πέρα εύχομαι καλή απόλαυση, μιλάμε για μια κορωνίδα όχι μόνο του υπερωηρωικού είδους, αλλά της τέχνης των κόμικ γενικότερα. Στην τιμή που το δίνει η πρωτοπορία είναι κλεψιά τόσο από άποψη σελίδων (υπάρχουν και αρκετά μεγάλα κείμενα ενδιάμεσα στα κεφάλαια) όσο και άποψη ποιότητας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20686
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Θελετε να μαθετε την αρχικη τιμη της σκληροδετης εκδοσης? 50 ευρω. :)

Kλεψια κανονικη στην Πρωτοπορια... το εχουμε πει και θα το λεμε μεχρι να εξαντληθει το συγκεκριμενο κομικ. Το εχω σε 5 διαφορετικες εκδοσεις. Enough is enough.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θυμάμαι, πριν από 10, περίπου, χρόνια που το είχα αγοράσει σκληρόδετο, το είχα πάρει (με έκπτωση) 45€! Τρελή ευκαιρία! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Να ρωτήσω. Τα κείμενα ανάμεσα στις ιστορίες είναι έξτρα ή αποτελούν τη βάση της ιστορίας και πρέπει να τα διαβάσεις με τη σειρά? Ας πούμε το ημερολόγιο του Χολλις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

1 hour ago, Manitou said:

Να ρωτήσω. Τα κείμενα ανάμεσα στις ιστορίες είναι έξτρα ή αποτελούν τη βάση της ιστορίας και πρέπει να τα διαβάσεις με τη σειρά? Ας πούμε το ημερολόγιο του Χολλις

 

Σε βοηθαει να καταλαβεις καλυτερα καποια πραγματα για το παρελθον κυριως των ηρωων που συνδεονται με την ιστορια. Κατα την αποψη μου καλο ειναι να διαβαστουν με τη σειρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτο έκανα και εγώ τελικά. Διάβασα το πρώτο με τη σειρά του και κατάλαβα κάποια έξτρα πράγματα. Έτσι θα κανω. Καλά μιλάμε για τεράστια έκδοση. 

 

Παρεμπιπτόντως @Indian νομίζω ότι το ρεκόρ σε πτώση αξίας κόμικ είναι αυτό το μπερνυ του Καρλ Μπαρκς που κάποιοι αγοράσαμε 18 ευρώ όταν πρωτοβγηκε και μετά το κλείσιμο του Τερζόπουλου στοκαριστηκε στα public και το έδιναν 3 ευρώ. Αυτά και αν ήταν πεταμένα λεφτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 1/5/2020 στο 8:33 ΠΜ, Manitou είπε:

Παρεμπιπτόντως @Indian νομίζω ότι το ρεκόρ σε πτώση αξίας κόμικ είναι αυτό το μπερνυ του Καρλ Μπαρκς που κάποιοι αγοράσαμε 18 ευρώ όταν πρωτοβγηκε και μετά το κλείσιμο του Τερζόπουλου στοκαριστηκε στα public και το έδιναν 3 ευρώ. Αυτά και αν ήταν πεταμένα λεφτά.

 

Καλά, με το "Μπάρνυ και Μπένυ", ένιωσα σαν τον Κογιότ, μετά από αποτυχημένη απόπειρα να πιάσει τον Road Runner! :lol:

 

Βέβαια, για να χρυσώσουμε το χάπι μας, να πούμε ότι δεν περιμέναμε να συμβεί αυτή η τρελή έκπτωση!   :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Λοιπόν χτες το τελείωσα. Μου πήρε λίγο καιρό γιατί απλά δεν ήθελα να τελειώσω και το διάβαζα με δελτίο.

Κανονικά αυτό το post έπρεπε να περιέχει ένα "πωωωω ρε φίλε τι διάβασα" και εκεί να τελειώνει. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

 

Αλλά νομίζω ότι του αξίζει το σεντονάκι του. Φυσικά θα βάλω spoiler όπου κρίνω ότι χαλάω σε κάποιον την έκπληξη.

Υπό τους ήχους λοιπόν του "All along the watchtower" του τρισμέγιστου Dylan (αν θέλετε υπάρχει και η ελληνική version των Κατσιμιχαίων "Ο Παλιάτσος και ο Ληστής" που είναι μια τίμια παραλλαγή του πρωτότυπου) που μνημονεύεται σε αυτό το αριστούργημα ας γράψω την κριτική μου. 

 

Αριστούργημα. Αυτή η λέξη το περιγράφει. Θέλω να στείλω mail στην Πρωτοπορία να τους δώσω άλλα 20 ευρώ γιατί δεν μπορεί να αξίζει 17 ευρώ αυτό το βιβλίο. (:D)

Πρόκειται λοιπόν για το πρώτο Graphic novel - κόμικ - μικυμαου όπως θέλετε πείτε το που διάβασα και είχα την αίσθηση ότι διάβαζα βιβλίο.

Απίστευτα σφιχτοδεμένη υπόθεση, εκπληκτικά λεπτομερής ανάλυση και σκιαγράφηση χαρακτήρων, κλιμάκωση της δράσης και της έντασης, καμία σχεδόν κοιλιά (ακόμα και το κεφάλαιο 9 που λέει ο @Laz33 πιο πάνω  το βρήκα απόλυτα ταιριαστό) εξαιρετικό φινάλε, απίστευτη κριτική στην εποχή, χρήση ιστορικών γεγονότων. Είμαι σίγουρος ότι αν το διάβαζα το 1987 θα είχα ανατριχιάσει μέχρι τις πατούσες μου. Άξιζε με τα μπούνια το Hugo που πήρε. Πλήρης αποδήμηση των υπερηρώων, οι οποίοι στο watchmen (με μία και μόνη εξαίρεση) είναι μάλλον ήρωες χωρίς το υπερ. Δεν χρειάζεται να εχεις διαβάσει τίποτε άλλο αντίστοιχο. Είναι μια αυτοτελής ιστορία με μοναδικούς χαρακτήρες με αρχή μέση και τέλος. 

Ευχαριστώ πραγματικά την εγκυκλοπαίδεια της Marvel που με κάποιο τρόπο με έφερε στο δρόμο του watchmen και το διάβασα. Βέβαια άντε τώρα να διαβάσω τα Μίκυ Μάους που μου έμειναν στο ράφι μαζί με τον Hulk και τον Captain Britain. Που πας ρε καραμήτρο?  :lol:

Για όσους ΑΚΟΜΑ δεν το έχουν διαβάσει να πω και εγώ ότι η deluxe έκδοση στα ελληνικά (φ ο β ε ρ ή έκδοση ομολογουμένως) περιέχει 12 τεύχη γύρω στις 27 σελίδες έκαστο και ενδιάμεσα παρεμβάλλονται τετρασέλιδα κειμένου που φυσικά πρέπει να διαβαστούν με τη σειρά γιατί, ιδίως τα πρώτα, δίνουν ένα φοβερό Push στην υπόθεση.

Ας κάνω ένα διάλειμμα στους διθυράμβους και ας γράψω το μοναδικό πράγμα που δεν μου άρεσε. Εκείνο το τετρασέλιδο για τις κουκουβάγιες. Δεν μας έδωσε τίποτα νομίζω, εκτός και αν κάτι μου διαφεύγει.

Συνεχίζω με το σχέδιο. Άψογο. Λεπτομερέστατο. Απόλυτα ταιριαστό. Τι να πει κανείς για τις 4 πρώτες σελίδες του τελευταίου τεύχους!

Είναι φοβερό τα όσα συμβαίνουν σε όλο το βιβλίο και συμβαίνουν μπροστά στα μάτια σου χωρίς να το παίρνεις χαμπάρι. Π.χ.

 

Spoiler

Αυτός ο εφημεριδοπώλης έχει το κιόσκι του σε ένα μέρος που γύρω του συμβαίνουν όλα. Το ίδρυμα του Βέιντ, οι πελάτες του (π.χ. ο Ρορσαχ και ο ανακριτής του) οι διαφημίσεις που αλλάζουν συνέχεια με επίκεντρο το "Nostalgia".

 

Όλα ενώνονται κάπως. Τίποτα δεν είναι άσχετο. Όλοι οι χαρακτήρες, παλιοί, νέοι, σχετικοί άσχετοι ενώνονται κάπως μεταξύ τους. Οι Μινιτμεν (που αναλύονται πλήρως στα χρονικά του Χόλλις) οι Watchmen οι διάφοροι φαινομενικά άσχετοι τύποι, τα θύματα, ο εφημεριδοπώλης όλοι κάπως ενώνονται. 

Επίσης, μέσα στο Watchmen υπάρχει και ένα άλλο κόμικ που εκτυλίσσεται ταυτόχρονα μέσω της ανάγνωσης ενός πελάτη του εφημεριδοπώλη (Αχ αυτός ο εφημεριδοπώλης!!!). Μάλιστα αυτή η μαύρη πειρατική ιστορία (μπρρρρρ...) είναι ξεκάθαρα αλληγορική με την κύρια ιστορία που εξελίσσεται ταυτόχρονα.

 

Πυκνό στο διάβασμα με πάμπολλα μπρος πίσω για να δεις πως ενώνεται το κάθε κομμάτι του παζλ.

Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι (σε spoiler)

 

Spoiler

Ρε παιδιά στο τέλος ο Βέιντ λέει ότι ο παραψυχικός που χρησιμοποίησε ήταν ο καημένος ο Ρομπερτ ΝτεΣεινς. Που τον ξαναείδαμε αυτόν? Όσο και να το έψαξα πάλι όλο το βιβλίο δεν τον βρήκα.

 

Τελειώνοντας (αν και μπορώ να γράψω άλλα τόσα) να πω ότι προφανώς είναι 10/10 και ότι ναι έχει ήδη μπει στην δικιά μου κουβέντα για το καλύτερο κόμιξ (και όχι μόνο) που έχω διαβάσει ποτέ. 

Πλάι στη Μαφάλντα μου που ξερνάει φιλοσοφία μέσω 7χρονων και τον Μπαρκς και τον Ρόσα που έφτιαξαν τον κόσμο των παπιών μου τρυπώνει και ο κ. Moore με το Watchmen.

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Manitou   Χαιρομαι πολυ με τη κριτικη σου καθως με βρισκει συμφωνο σε πολλα σημεια. Και εγω τετοιο ενθουσιασμο εχω νιωσει και αρκει να αναφερω οτι ειναι απο τα λιγα κομικ που εχω διαβασει 3 τουλαχιστον φορες ολοκληρο και αναλυτικα.

 

Σε αυτο που ρωτας

Spoiler

ο robert deschaines ειχε ξαναναφερθει στο κεφαλαιο 8 στο τελος στα συμπληρωματα (τα κειμενα που λες αναμεσα στις ιστοριες)  σε ενα αρθρο για την εξαφανιση του Max Shea. Και ερωτηση τωρα για να δεις την συνδεση παλι. Ποιος ηταν ο Max Shea? Δυο οι ρολοι του στο Watchmen.

 

 

To "All Along the Watchtower" ειναι τραγουδαρα. Εγω το εχω συνδεσει στο μυαλο μου και με την πετυχημενη χρηση του στο Battlestar Galactica (απο τον Χεντριξ). Οσον αφορα την Ελληνικη βερσιον πρωτος την εκανε ο Πουλικακος, μετα ο Σαββοπουλος και ακομα πιο μετα οι Κατσιμιχαιοι. Ωραιοι καλλιτεχνες και οι 3 (μαλλον 4 αφου οι Κατσιμιχαιοι ειναι δυο) και καθε ενας το ερμηνευσε με το δικο οτυ τροπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

18 min ago , albertus magnus said:

 

Σε αυτο που ρωτας

  Hide contents

ο robert deschaines ειχε ξαναναφερθει στο κεφαλαιο 8 στο τελος στα συμπληρωματα (τα κειμενα που λες αναμεσα στις ιστοριες)  σε ενα αρθρο για την εξαφανιση του Max Shea. Και ερωτηση τωρα για να δεις την συνδεση παλι. Ποιος ηταν ο Max Shea? Δυο οι ρολοι του στο Watchmen.

 

 

Ναι ρε φίλε. Και είχα σκάσει να το βρω!!!! Ξέρεις μόλις το συνάντησα χτύπησε ένα καμπανάκι. Αλλά με τα τόσα πέρα δώθε δεν μπορούσα να θυμηθώ που το είχα διαβάσει. Στην ερώτηση που μου έκανες δεν έχω την απάντηση. Βασικά και εμένα μου έμεινε μια περίεργη αίσθηση. Ποιος πραγματικά ο ρόλος του? Είχε άμεση σχέση με καποιον από τους πρωταγωνιστές? To έψαξα λίγο και στο ιντερνετ αλλά σε κάποια φάση κουράστηκα. Για δώσε την απάντηση!!!!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  132
  • Content Count:  2612
  • Reputation:   16027
  • Achievement Points:  2662
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

@Manitou 

 

o Max Shea

 

Spoiler

Τον ειχε προσλαβει-απαγαγει ο Οζυμανδιας να σχεδιασει καποιες εικονες τρομου που μετα το διαστημικο καλαμαρι "προβαλε" με τηλεπαθεια σε ανθρωπους και τους δημιουργησε ψυχολογικα προβληματα. Αυτος ηταν ο ενας ρολος του. Ο 2ος ειναι οτι ηταν ο δημιουργος του κομικ μεσα στο κομικ με τον μαυροπειρατη που λες και εσυ!!

 

Γενικα αυτα τα συμπληρωματα σε πολλες περιπτωσεις φαινοταν ασχετα αλλα μπορει σε 1 γραμμη να εδιναν πληροφοριες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

32 min ago , albertus magnus said:

@Manitou 

 

o Max Shea

 

  Hide contents

Τον ειχε προσλαβει-απαγαγει ο Οζυμανδιας να σχεδιασει καποιες εικονες τρομου που μετα το διαστημικο καλαμαρι "προβαλε" με τηλεπαθεια σε ανθρωπους και τους δημιουργησε ψυχολογικα προβληματα. Αυτος ηταν ο ενας ρολος του. Ο 2ος ειναι οτι ηταν ο δημιουργος του κομικ μεσα στο κομικ με τον μαυροπειρατη που λες και εσυ!!

 

Γενικα αυτα τα συμπληρωματα σε πολλες περιπτωσεις φαινοταν ασχετα αλλα μπορει σε 1 γραμμη να εδιναν πληροφοριες!

 

Α ναι αυτά τα κατάλαβα. Νόμιζα όταν εννοούσες κάτι πιο βαθύ. Έψαξα κάτι fandoms και βρήκα κάτι prequels και κάτι τέτοια και νόμιζα ότι είχε κ άλλο ρόλο. Γενικά σε μια γραμμή όπως λες είχε συμπυκνωμένη πληροφορία. Μόνο σε αυτό με τις κουκουβάγιες δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Άντε και στο πρόγραμμα εκγύμνασης του Βειντ δεν βρήκα κάτι αξιόλογο αν και υπάρχει στο περίπτερο σαν περιοδικό σε προηγούμενα καρε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

@Manitou χαίρομαι που το βρήκες απολαυστικό, όπως έχω ξαναπεί, μιλάμε για μια από τις κορυφές του κόσμου των κόμικ. Γνώμη μου είναι τώρα που το διάβασες και είσαι ζεστός να δεις οπωσδήποτε την περσινή ομώνυμη σειρά. Θα σε εκπλήξει με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, ειδικά όσον αφορά το πως χειρίζεται τους Minutemen, αλλά και σε άλλες προσθήκες που έχει προβεί :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4447
  • Reputation:   34570
  • Achievement Points:  4514
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

35 min ago , nikolas12 said:

@Manitou χαίρομαι που το βρήκες απολαυστικό, όπως έχω ξαναπεί, μιλάμε για μια από τις κορυφές του κόσμου των κόμικ. Γνώμη μου είναι τώρα που το διάβασες και είσαι ζεστός να δεις οπωσδήποτε την περσινή ομώνυμη σειρά. Θα σε εκπλήξει με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, ειδικά όσον αφορά το πως χειρίζεται τους Minutemen, αλλά και σε άλλες προσθήκες που έχει προβεί :) 

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω σκοπό να δω τη σειρά. Ούτως ή άλλως δεν έχω χρόνο για σειρές αλλά και να είχα θα έβλεπα κάτι άλλο που να μην ξέρω την υπόθεση. Νομίζω ότι σε αυτήν την ιστορία η υπόθεση είναι πολύ σημαντική!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

54 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω σκοπό να δω τη σειρά. Ούτως ή άλλως δεν έχω χρόνο για σειρές αλλά και να είχα θα έβλεπα κάτι άλλο που να μην ξέρω την υπόθεση. Νομίζω ότι σε αυτήν την ιστορία η υπόθεση είναι πολύ σημαντική!!!

 

Δεν είναι πάντως καθαρό adaptation του κόμικ η σειρά. Είναι μια εντελώς καινούρια ιστορία με πολλά στοιχεία και αρκετούς χαρακτήρες από το κόμικ. Παρουσιάζονται σε άλλη ηλικία, έχει ανατροπές και εμβαθύνει σε κάποιους με μικρό ρόλο στο κόμικ. Επίσης έχει άπειρα κρυμμένα references στο source material, για όλα αυτά τα στοιχεία την πρότεινα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32852
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πλάι στη Μαφάλντα μου που ξερνάει φιλοσοφία μέσω 7χρονων και τον Μπαρκς και τον Ρόσα που έφτιαξαν τον κόσμο των παπιών μου τρυπώνει και ο κ. Moore με το Watchmen.

Εεε... γκουχ γκουχ... είναι κι ένας κύριος Γκοσινύ... γκουχ γκουχ :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το βρήκα κι εγώ στο πρωτότυπο με μόλις δέκα ευρώ! :D

Μόλις φύγουν αυτά που είναι στο πρόγραμμα να διαβαστούν, θα το αρχίσω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20686
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

4 ώρες πριν, lovcom είπε:

Το βρήκα κι εγώ στο πρωτότυπο με μόλις δέκα ευρώ! :D

Μόλις φύγουν αυτά που είναι στο πρόγραμμα να διαβαστούν, θα το αρχίσω :)

Καλη υπομονη με τον ιδιαιτερο γραπτο λογο του Moore :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λέγε μου τέτοια! :NoNo::P

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to WATCHMEN

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο της δεύτερης έκδοσης αντικαταστάθηκαν σε μεγαλύτερη ανάλυση. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21896
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φαίνεται ότι το Watchmen "πουλάει", γιατί η εκδοτική το 2020 προέβη σε ανατύπωση της Β' έκδοσης του 2018.

2018                                        2020

image.thumb.jpeg.4bc7bb94f1e9c69625178d1272e5260d.jpeg image.thumb.jpeg.fb613d3d4352fb7faaeb9f92f655d984.jpeg

 

Η μόνη διαφορά υπάρχει στη σελίδα με τα στοιχεία της έκδοσης.

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13745
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αν δεν το λεγες δε θα το τσεκαρα γιατι νομιζα οτι εχω του 2018 αλλά εχω του 2020. Παρατηρω οτι απο περυσι που το πηρα ανεβηκε και η τιμη του στα βιβλιοπωλεια, για καποιο λογο. Ισως γιατι πουλαει αρκετα;;; Δε ξερω.

 

To ειχα παρει 22.00 απο το eshop με τιμη Public στα 19.85(περιπου). Θα μου πεις γιατι δεν το πηρες απο το Public? Ευκολα ξεχασαμε την μαγεια του λοκνταουν και ραπιντ για να πας ακομα και το σκυλο σου για κατουρημα...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.