Μετάβαση στο περιεχόμενο

WATCHMEN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τον Μάιο του 2013 βρήκα στο Μοναστηράκι σε σχετικά γελοία τιμή την σκληρόδετη έκδοση της Anubis, όμως έτσι όπως πήρα την από τον πάγκο του παλαιοβιβλιοπωλείου, έτσι την έβαλα σε κάποιο ράφι, απλά ξεφυλλίζοντάς την για λίγα λεπτά. Τελικά αποφάσισα να διαβάσω το κόμικ τώρα, μιας και σε λίγες εβδομάδες βγαίνει η τηλεοπτική σειρά και θα ήθελα να είμαι έτοιμος από κάθε άποψη (λίαν συντόμως θα δω και την ταινία). Λοιπόν, έχω μείνει ενεός. Συνήθως όταν ένα κόμικ ή ένα βιβλίο με ενθουσιάζει στον υπέρτατο βαθμό, μπορώ να γράψω ένα ολόκληρο κείμενο δεκάδων σειρών, για όλες τις εικόνες που μου προσέφερε, για όλα τα συναισθήματα που μου δημιούργησε, για όλες τις σκέψεις που με έβαλε στον κόπο να κάνω. Τώρα απλά δυσκολεύομαι. Το Watchmen με ξετρέλανε στον υπέρτατο βαθμό, όμως ένα τέτοιο πολυσύνθετο και πολυσχιδές κόμικ, που θίγει τόσα πολλά πράγματα, απλά με δυσκολεύει να το σχολιάσω με αρχή, μέση και τέλος, έτσι ώστε να παρουσιάσω όσο γίνεται καλύτερα την άποψή μου γι'αυτό.

 

Τέλος πάντων, ουσιαστικά μιλάμε για ένα επικό μυθιστόρημα σε μορφή κόμικ, το οποίο από τη μια απομυθοποιεί τους σούπερ ήρωες και τους μασκοφόρους εκδικητές που πολεμούν το έγκλημα, ενώ από την άλλη περνάει μηνύματα πάσης φύσεως, που έχουν να κάνουν με την πολιτική, τα ανθρώπινα συναισθήματα, τη σύγχρονη κοινωνία και τη ζωή γενικότερα. Υπάρχουν πολλές αναφορές φιλοσοφικής και μη φύσεως, καθώς επίσης αλληγορικά στοιχεία και παραλληλισμοί. Οι χαρακτήρες έχουν το βάθος που συναντάει κανείς σε ένα καλό μυθιστόρημα, είναι δηλαδή πολυεπίπεδοι και ανθρώπινοι, με τα θετικά και τα αρνητικά τους, σίγουρα ενδιαφέρεσαι γι'αυτούς και πολύ εύκολα σαν αναγνώστης μπορείς να δεθείς με κάποιον. Οι περιγραφές και οι διάλογοι είναι σε εξαιρετικό λογοτεχνικό επίπεδο, σε πολλά σημεία βάζουν τον αναγνώστη στο τριπάκι της σκέψης και της φιλοσοφικής ενδοσκόπησης. Η όλη αφήγηση είναι γεμάτη τρικ, δεν είναι απλοϊκή, αλλά ούτε και τόσο δύσκολη στην παρακολούθηση, με τον ρυθμό να είναι πολύ καλός και να μην πέφτει σχεδόν σε κανένα σημείο. Όλα όσα συμβαίνουν έχουν λόγο ύπαρξης, ακόμα και το κόμικ μέσα στο κόμικ (για την πειρατική ιστορία μιλάω), που είναι ένα μαύρο διαμαντάκι από μόνο του.

 

Όσον αφορά το σχέδιο, είναι στο αντίστοιχο επίπεδο ποιότητας με το σενάριο, δηλαδή κορυφαίο και συγκλονιστικό, γεμάτο δύναμη και ζωντάνια. Τα πάντα είναι ρεαλιστικά δοσμένα, νιώθεις σαν να βλέπεις μια ταινία με Οσκαρική σκηνοθεσία και φωτογραφία, εύκολα βυθίζεσαι στον τρομακτικό μα και συναρπαστικό κόσμο της ιστορίας. Οι χαρακτήρες, τα εσωτερικά και εξωτερικά σκηνικά, οι σκηνές δράσης, όλα είναι τόσο καλοδουλεμένα και προσεγμένα. Και τα χρώματα επίσης είναι εξαιρετικά, ιδιαίτερα ζωντανά και απόλυτα ταιριαστά με το σχέδιο και το όλο ύφος της ιστορίας. Συμπερασματικά, δεν μιλάμε για ένα απλό κόμικ, αλλά για ένα έπος, που εκτός από μια συγκλονιστική πλοκή γεμάτη δράση, μυστήριο και εκπλήξεις, προσφέρει στους αναγνώστες κάθε είδους συναισθήματα και δυνατές εικόνες, αλλά και μπόλικη τροφή για σκέψη. Δεν το συζητάω, είναι ένα από τα κορυφαία κόμικ που είχα την τύχη να διαβάσω μέχρι τώρα και πολύ, μα πολύ δύσκολα θα βγει εκτός πεντάδας, ανεξάρτητα από το τι θα διαβάσω στο μέλλον. Εντάξει, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά δύσκολο το βλέπω...


Υ.Γ. 1. Εξαιρετική η ελληνική σκληρόδετη έκδοση, με προσεγμένη μετάφραση και πολύ ωραία παρουσίαση.
Υ.Γ. 2. Δυσκολεύτηκα, αλλά τελικά το έγραψα το σεντονάκι μου!

 

10/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  34950
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  18
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχω διαβάσει πάρα πολλά θετικά σχόλια για το Watchmen που σκέφτομαι να το πάρω προσεχώς...υπάρχει η β έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο στα 19 ευρώ...πιθανώς να είναι το επόμενο που θα αγοράσω...

Επεξεργασία από Marlam84
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

15 hours ago, BladeRunner1992 said:

Τον Μάιο του 2013 βρήκα στο Μοναστηράκι σε σχετικά γελοία τιμή την σκληρόδετη έκδοση της Anubis, όμως έτσι όπως πήρα την από τον πάγκο του παλαιοβιβλιοπωλείου, έτσι την έβαλα σε κάποιο ράφι, απλά ξεφυλλίζοντάς την για λίγα λεπτά. Τελικά αποφάσισα να διαβάσω το κόμικ τώρα, μιας και σε λίγες εβδομάδες βγαίνει η τηλεοπτική σειρά και θα ήθελα να είμαι έτοιμος από κάθε άποψη (λίαν συντόμως θα δω και την ταινία). Λοιπόν, έχω μείνει ενεός. Συνήθως όταν ένα κόμικ ή ένα βιβλίο με ενθουσιάζει στον υπέρτατο βαθμό, μπορώ να γράψω ένα ολόκληρο κείμενο δεκάδων σειρών, για όλες τις εικόνες που μου προσέφερε, για όλα τα συναισθήματα που μου δημιούργησε, για όλες τις σκέψεις που με έβαλε στον κόπο να κάνω. Τώρα απλά δυσκολεύομαι. Το Watchmen με ξετρέλανε στον υπέρτατο βαθμό, όμως ένα τέτοιο πολυσύνθετο και πολυσχιδές κόμικ, που θίγει τόσα πολλά πράγματα, απλά με δυσκολεύει να το σχολιάσω με αρχή, μέση και τέλος, έτσι ώστε να παρουσιάσω όσο γίνεται καλύτερα την άποψή μου γι'αυτό.

 

Όταν δεις την ταινία, σου προτείνω να δεις το Ultimate Cut και όχι το Theatrical.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

2 ώρες πριν, falconara90 είπε:

Όταν δεις την ταινία, σου προτείνω να δεις το Ultimate Cut και όχι το Theatrical.

Αυτό ακριβώς το cut έχω στη συλλογή μου! Ουσιαστικά ήταν η μοναδική επιλογή εκεί που... βρήκα την ταινία, αλλά και πάλι αυτήν την εκδοχή θα επέλεγα. Το μόνο θέμα είναι να βρω ελεύθερα 215 λεπτά για να την απολαύσω με τη μια, και όχι σε... δόσεις :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι απ'ότι θυμάμαι, η ταινία μένει πιστή στο κόμικ. Οπότε, αν σου άρεσε το κόμικ, θα σου αρέσει κι εκείνη. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

22 min ago , Indian said:

Κι απ'ότι θυμάμαι, η ταινία μένει πιστή στο κόμικ. Οπότε, αν σου άρεσε το κόμικ, θα σου αρέσει κι εκείνη. :)

 

Τι λες βρε ιερόσυλε; :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, Lord Makro είπε:

 

Τι λες βρε ιερόσυλε; :P

 

 

Όχι? Τόσο λάθος θυμάμαι??? :thinking:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πέραν του τέλους. Γενικότερα νομίζω κι εγώ είναι αρκετά πιστή. Τωρα πολλοί διαφορούν για την προσέγγιση αλλα όπως και να χει είναι πιστή γενικά θεωρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οταν πας και αλλάζεις το τέλος, που ειδικά στο Watchmen είναι πολύ σημαντικό, τότε τινάζεις στον αέρα όλη την "πιστότητα" της υπόλοιπης ταινίας...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

3 hours ago, Lord Makro said:

Οταν πας και αλλάζεις το τέλος, που ειδικά στο Watchmen είναι πολύ σημαντικό, τότε τινάζεις στον αέρα όλη την "πιστότητα" της υπόλοιπης ταινίας...

 

Εγω παλι δεν νομιζω οτι αλλαξε και τοσο. Σποιλερ για οσους δεν εχουν διαβασει κομικ, δει ταινια κτλ

 

Spoiler

Στο κομικ ο Οζυμανδιας τα εριξε σε εξωγηινη απειλη για να φερει ειρηνη ενω στη ταινια τα εριξε στον Δρ Μανχαταν.

 

 

Εμενα η ταινια μου αρεσε πολυ και μετα απο χρονια την βρηκα και σε dvd σε εξαιρετικη τιμη που ειχε μεσα 2 dvd το ενα με το "Tales of the Black Freighter" κιολας που το λατρεψα. Νομιζω η Ultimate cut της ταινιας το εχει μαζι και αυτο μεσα.

 

Οοσν αφορα το κομικ το οποιο το διαβασα λιγο πριν βγει η ταινια και ειναι πραγματικα εξαισιο. Ηταν απο τις φορες που ο ντορος και οι κριτικες με ειχαν βρει συμφωνο. Η ενθουσιωδης κριτικη του φιλου Bladerunner1992 απο πανω μου θυμισε σε πολλα σημεια και τη δικη μου αντιδραση οταν το πρωτοδιαβασα.

Επεξεργασία από albertus magnus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εμένα μου άρεσε καλύτερα το τέλος της ταινίας

 

:notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γεια χαρά σε όλους!! Ξέρετε καμία σκληρόδετη  έκδοση του Watchmen στα ελληνικά; 

Με κατά προτίμηση όλη την ιστορία μέσα.  Αυτή ίσως να είναι η πρώτη 80s κάτι ιστορία που θα διαβάσω με το καλό αν μπορέσω να το πάρω.

 

(Εκτώς αν με προλάβει η marvel συλλογή GN,που δεν νομίζω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Είχε βγει κάποτε από την Anubis με σκληρό εξώφυλλο αλλά εξαντλήθηκε. Δύσκολο να βρεθεί πλέον. Θα σου έλεγα να πάρεις την τωρινή ελληνική έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο με 40% έκπτωση από την Πρωτοπορία: https://www.protoporia.gr/moore-alan-watchmen-9789606230240.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

16 λεπτά πριν, Tsaklas είπε:

Είχε βγει κάποτε από την Anubis με σκληρό εξώφυλλο αλλά εξαντλήθηκε. Δύσκολο να βρεθεί πλέον. Θα σου έλεγα να πάρεις την τωρινή ελληνική έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο με 40% έκπτωση από την Πρωτοπορία: https://www.protoporia.gr/moore-alan-watchmen-9789606230240.html

 

Ακόμα και το Deluxe Edition; Αν είναι μόνο στα Αγγλικά,τότε χαλάλι.Πάλι καλά που γνωρίζω :lol:

 

(Αν το έχει στο public τότε καλώς)

 

Αλλά σε ευχαριστώ για τη συμβουλή :up:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

2 λεπτά πριν, TheMetalBat είπε:

 

Ακόμα και το Deluxe Edition; Αν είναι μόνο στα Αγγλικά,τότε χαλάλι.Πάλι καλά που γνωρίζω :lol:

 

(Αν το έχει στο public τότε καλώς)

 

Αλλά σε ευχαριστώ για τη συμβουλή :up:

Είναι αρκετά περίπλοκο graphic novel πάντως με δύσκολη γλώσσα ειδικά στα αποσπάσματα ενδιάμσα που έχει γλώσσα πειρατών. Επίσης στο τέλος κάθε τεύχους έχει ολόκληρα κείμενα που είναι σαν βιβλίο. Κι εγώ ξέρω καλά αγγλικά αλλά με κούρασε αρκετά για να το τελειώσω. Δεν είναι μια ιστορία που ξεπετάς, κάθε σελίδα σου ανοίγει κάμποσες σκέψεις. Θα σε συμβούλευα λοιπόν να προτιμήσεις την ελληνική έκδοση για πρώτη ανάγνωση. Αλλά ό,τι θες εσύ. Μπορείς και να κάνεις ονλάιν μια πρώτη ανάγνωση στα αγγλικά σε σάιτ τύπου readcomiconline για να δεις αν σε κουράζει κι εσένα ή όχι και αν δεν έχεις καθόλου θέμα, αγόρασε την ξένη έκδοση αφού θες τόσο πολύ hardcover. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα συμφωνήσω, επειδή το διάβασα πρόσφατα στα ελληνικά, να προτιμήσεις την ελληνική έκδοση σαν πρώτη ανάγνωση. Έχει καλή μετάφραση συν αυτό που αναφέρει ο @Tsaklas ότι υπάρχουν κάποια μεγάλα κείμενα έκτασης 2-4 σελίδων στο τέλος του κάθε κεφαλαίου και μάλιστα πολύ πυκνογραμμένα.

 

Όσον αφορά την έκδοση, πρόσφατα βρήκα στο Public το paperback, δηλαδή το μαλακό εξώφυλλο στα 19,99 (είναι πιο φθηνό αν το παραγγείλεις online), η deluxe edition έχει σκληρό εξώφυλλο και είναι κάπου στα 38 ευρώ, απλά εκεί προκύπτει το θέμα της γλώσσας που αναφέραμε.

 

Η έκδοση με σκληρό εξώφυλλο στα ελληνικά είναι δυσεύρετη, εγώ την είχα δει στη Λέσχη και έπαθα ένα σοκ όταν έμαθα την τιμή καταλόγου της όταν είχε πρωτοβγει, η τιμή με μαλακό εξώφυλλο με 40% είναι πραγματικά σούπερ. Από την άλλη αυτό που πρέπει να αναφέρω είναι ότι αν και διαβάζω κόμικ πάρα πολύ προσεκτικά, προσπαθώ να μην το διπλώνω στη μέση, να μην τσακίζω σελίδες κτλ, η ράχη του μαλακού εξώφυλλου καταστράφηκε πάρα πολύ εύκολα. Ειδικά στα πρώτα 3 κεφάλαια τσακίστηκε πάρα πολύ και πιο μετά και σε άλλα σημεία αν και σε μικρότερο βαθμό. Εγώ ήμουν πάρα πολύ προσεκτικός, γιατί το φοβόμουν με τόσες πολλές σελίδες, αλλά δυστυχώς δεν το απέφυγα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

 Τώρα με βάζετε σε πολλες σκέψεις.

 

Σκληρόδετο θα το ήθελα αν γίνεται και ένας λόγος είναι αυτός που ανέφερε ο @nikolas12 . Άκουσα ότι είναι περίπλοκο αλλά όχι και έτσι.Μπορεί να διαβάσω τις τέσσερις πρώτες σελίδες στο readcomicsonline.

 

Edtit: Μετά από λίγο διάβασμα,έχει όντως δύσκολη γλώσσα...

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αν σας φαίνεται δύσκολη η γλώσσα του Watchmen, πού να διάβασετε το From Hell του ιδίου... :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

H πρωτη, σκληροδετη εκδοση του Watchmen στα ελληνικα ηταν υπεροχη, να ναι καλα ο GCF και η αγγελια του πριν πολλα χρονια και καταφερα να την αποκτησω. Γνωμη μου, πατε με κλειστα ματια στην paperback εκδοση που υπαρχει τωρα, η τιμη ειναι πολυ καλη, την πηρα και εγω να την εχω. Αλλιως, κοιταξτε για την HC εκδοση στα αγγλικα απο ξένα σάιτς, που παιζει κατα καιρους σε πολυ καλες τιμες, αν μπορειτε να το διαβασετε ικανοποιητικως στα αγγλικα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35114
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  725
  • Reputation:   2167
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1641 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Θέλω απλά να το διαβάσω και να είναι σκληρόδετο να πάρει.Γιατί να μου το βγάζει από τη μύτη; :lol:

 

Από την άλλη δεν θέλω να διαβάζω κάτι και να νοιώθω ότι δίνω για Δίπλομα Αγγλικών δεύτερη φορά :lol:

 

Είναι και το οικονομικό,αν μπορέσω να το πάρω και καταφέρω να το διαβάσω θα ξαναφοίσω  post εδώ.

 

Λοιπόν,πάω πίσω στο thread marvel GN συλλογή.Τα λέμε ξανά όποτε ή αν το πάρω.  :up:

Επεξεργασία από TheMetalBat
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  905
  • Reputation:   5248
  • Achievement Points:  953
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1653 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

40% όντως??? Ξέρει κανείς μέχρι πότε ισχύει η προσφορά?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21460
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Λογικά μέχρι να εξαντληθεί από τον εκδότη.

Πριν κανά χρόνο τα περισσότερα βιβλιοπωλεία τέτοιου είδους εκδόσεις και όχι μόνο τις είχαν σε προσφορές

όπως 15,20,30% και η πρωτοπορία 40%. Αλλά όσα έχουν βγει περίπου στα μέσα ή προς το τέλος του 2018 και μετά, όλοι τα έχουν στο 10%.

Μάλλον υπάρχει κάποιος νόμος που τους επιβάλει πλέον μόνο 10% έκπτωση, δεν ξέρω.Τα παλιά πάντως ισχύουν ακόμα με παλιές εκπτώσεις.

 

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Άμα δεν τη δουλέψεις τη ξένη γλώσσα, δεν μαθαίνεται :) Επιπρόσθετα είναι αιώνες πιο εύκολο να βρεις το οτιδήποτε στα αγγλικά, απ΄ότι στα ελληνικά (από κόμικ μέχρι ταινία και από βιβλίο μέχρι χρηστική πληροφορία στο ίντερνετ). 

 

my 2c

 

:cheers5: 

 

υγ πάντως ναι. τον τελευταίο καιρό, στα ξενόγλωσσα, το έχω γυρίσει και εγώ τελείως στα σκληρόδετα όποτε μου δίνεται η δυνατότητα. Ειδικά από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω πολλά, αλλά να αποκτήσω συγκεκριμένα. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η αρχική τιμή της ελληνικής σκληρόδετης έκδοσης ήταν 50 ευρώ!

Ακόμα και με 40% έκπτωση θα έκανε 30!

Κι εγώ επιμένω στα σκληρόδετα!

Ελπίζω να καταφέρω να έρθω στο Con!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aπό καιρό έχω σταμπάρει το Watchmen (προφανώς στην πολύ πιο συμφέρουσα μαλακόδετη έκδοση του 40% της Πρωτοπορίας) αλλά όλο αναβάλω την αγορά του, αφενός επειδή με τρομάζει ο αριθμός των σελίδων, αφετέρου επειδή μου είχε πει (νομίζω ο Professor) ότι δεν ενδείκνυται για όσους είναι αρχάριοι στο υπερηρωικό.
Κι επειδή @TheMetalBat είσαι κι εσύ τέτοιος έχε το υπόψιν σου.
Δεν έχουμε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) μεγάλη εμπειρία σ΄αυτό το είδος και μπορεί να μας πέσει βαρύ το Watchmen.

Λέω πρώτα να δω την ταινία και μόνο αν μ΄αρέσει να πάρω το graphic novel :)
 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

μην αδικησεις το κομικ απο την ταινια. Θα ειναι κριμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντιθέτως θεωρώ σε όσους δεν έχουν διαβάσει το κόμικ θα αρέσει πάρα πολύ η ταινία. Αυτοί που το έχουν ήδη διαβάσει είναι που την κατηγορούν για επιφανειακή και όχι ουσιαστική μεταφορά του κόμικ και για την αλλαγή του τέλους. Αλλά ναι, σίγουρα μην κρίνεις το αν θα δεις το κόμικ από το αν θα σ'αρέσει η ταινία. Γενικά ο Zack Snyder που την έκανε είναι από τους πιο αμφιλεγόμενους σκηνοθέτες, εμένα τυχαίνει να μ'αρέσει, εσένα μπορεί να σου ξινίσει. Οπότε θα σου έλεγα δες την αλλά διάβασε και το κόμικ όπως και να 'χει. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχω διαβάσει πως έχει γίνει αρκετά πιστή μεταφορά, εκτός απ΄το φινάλε που είναι διαφορετικό.
Μια γενική εικόνα θέλω να πάρω έτσι κι αλλιώς.
Θέλω να πω όσο και να χάλασε στη μεταφορά, η ταινία διατηρεί τα βασικά χαρακτηριστικά του κόμικ.
Οπότε αν η ταινία δεν μ΄αρέσει καθόλου ή μου φανεί πολύ μέτρια, το πιο πιθανό να μη μ΄αρέσει και το κόμικ.
Αν μ΄αρέσει ή έστω μου φανεί απλά συμπαθητική, το πιο πιθανό να μ΄αρέσει το κόμικ.
Δεν θέλω να ρισκάρω παίρνοντας κατευθείαν το GN. Δεν είναι τόσο τα χρήματα, που είναι βέβαια κι αυτά υπολογίσιμα, όσο ο όγκος.

Aν είναι να έχω μια κουμούτσα 400+ σελίδων στη βιβλιοθήκη μου, ν΄αξίζει τουλάχιστον :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το Watchmen είναι εγγυημένο ανάγνωσμα. Δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να το διάβασε και να μην του άρεσε. Ασχέτως είναι αν είναι του υπερηρωικού ή όχι.

 

Όσον αφορά την ταινία: Θα την χαρακτήριζα μια μέτρια προς το καλή ταινία. Αυτό ισχύει για την Theatrical. Αντιθέτως, το Ultimate Cut της ταινίας είναι ένα ΕΠΟΣ! Αν είναι να δείτε μια έκδοση της ταινίας, δείτε αυτήν. 3,5 ώρες έχει περίπου διάρκεια, αλλά αξίζουν και με το παραπάνω.

ΥΓ: Παραδόξως, το τέλος της ταινίας μού άρεσε περισσότερο από του κόμικ. Σαν να έδεσε καλύτερα. Γενικά με χαλάει λίγο ο τρόπος που κλείνει τις ιστορίες του ο Moore.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.