Μετάβαση στο περιεχόμενο

WATCHMEN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
WATCHMEN
Σενάριο/Kείμενα:
Alan Moore
Σχέδιο:
Dave Gibbons
Hμερ. έκδοσης:
13-12-2008
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
432
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Βασίλης Αθανασιάδης
Πρωτότυπος τίτλος:
Watchmen #1-12 (DC, 1986)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-716-0

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Watchmen_0001x.jpg  Watchmen_0001y.jpg

Τιμή: 49,90€ (πρώτη έκδοση, σκληρόδετο)

27,50€ (2η έκδοση, Φεβρουάριος 2018, μαλακό εξώφυλλο)

 

Τι στο διάολο είναι το Watchmen;

Όταν πρωτοδημοσιεύτηκε (μεταξύ 1986-1987 ως δωδεκάτευχη μίνι σειρά), χαιρετίστηκε για την ενήλικη προσέγγιση και αναδόμηση της υπερηρωικής νόρμας, στρώνοντας εντέλει το δρόμο (παρέα με τον σκοτεινό ιππότη, american flagg και κάποια άλλα επιφανή έργα) για την αναβίωση της mainstream παραγωγής Αμερικάνικων κόμικς, ανεξαρτήτου είδους. Αυτή η προσέγγιση του έργου όμως, παρόλο που έχει την δική της έγκυρη αξία, και ήταν ένας τρόπος να το προσεγγίσει κανείς όταν κυκλοφόρησε 22 χρόνια πριν, έχει μετατραπεί σε ιστορικό πεπραγμένο, δεδομένου το πού έχουν φτάσει τα κόμικς σήμερα.
Το Watchmen όμως, κάθε άλλο παρά ξεπεράστηκε, και δεν εξαντλείται σε μονοδιάστατες εξηγήσεις. Οπότε πάμε ξανά την ερώτηση:
 

Τι στο διάολο είναι το Watchmen;

Αρχικός σκοπός ήταν να χρησιμοποιηθούν χαρακτήρες της Charlton τους οποίους μόλις είχε αποκτήσει η DC (Captain Atom, The Question, Blue Beetle μεταξύ άλλων), αλλά μόλις έγινε αντιληπτό ότι μετά το τέλος της σειράς δεν θα μπορούσαν να τους χρησιμοποιήσουν περαιτέρω (λόγω της κατάστασης που τους αφήνει στο τέλος της σειράς) προτίμησαν να τους εντάξουν στο κανονικό σύμπαν της εταιρίας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Moore να εμβαθύνει ακόμα περισότερο στους χαρακτήρες ελεύθερος από τις όποιες συμβάσεις θα επέφεραν γνωστοί ήδη στο κοινό χαρακτήρες και παρόλο που κάποιοι συνειρμοί υπάρχουν (π.χ the question = Ρορσαχ, Captain Atom = Δρ. Μανχάταν) οι χαρακτήρες απέκτησαν την δικιά τους φωνή και συμπεριφορά ανάλογη του σκηνικού στην οποία τους τοποθετεί το σενάριο. Προσθέτοντας σε αυτό και την σχεδιαστική απλοποίηση τους (στα αρχικά σχέδια οι χαρακτήρες είναι πιο σκληροί οπτικά) καταλήγουμε σε ένα τίτλο που δεν μοιάζει με κανένα από τα υπερηρωικά κόμικς της εποχής.

Ναι αλλά ακόμα δεν καταλήξαμε στο τι στο διάολο είναι το Watchmen!

Χρησιμοποιώντας παράλληλες ιστορίες με διαφορετικό τρόπο γραφής και πεδίου δράσης, που στο τέλος συνδέονται αριστοτεχνικά, ενώ παράλληλα παρουσιάζει πληθώρα τύπων ανθρώπινης συμπεριφοράς και αντιλήψεων, είναι εύλογο να αναρωτιέται κανείς:

Είναι μια πειρατική ιστορία τρόμου;

Ως το απόγευμα είχα κόψει αρκετά φοινικόδεντρα ώστε να μπορέσω να φτιάξω τη σχεδία μου, την οποία στερέωσα σε ανθρώπινα κορμιά.
Ικανοποιημένος, περίμενα το σούρουπο και την άμπωτη κι έπειτα σάλπαρα προς τα ανατολικά.
Ανατολικά, μέσα από την νυχτερινή θάλασσα.
Ανατολικά, πάνω από τις γυμνές πλάτες δολοφονημένων αντρών.


Είναι μια Οργουελική εναλλακτική πραγματικότητα του 1985, μια πραγματικότητα στην οποία ο Νίξον είναι ακόμα πρόεδρος των Η.Π.Α;

Είναι ένα σκληρό αστυνομικό δράμα;

Ψοφίμι σκύλου σε σοκάκι το πρωί. Ίχνη ρόδας αυτοκινήτου στο ανοιγμένο του στομάχι. Η πόλη με φοβάται. Έχω δει το πραγματικό της πρόσωπο.

Είναι μια υπενθύμιση του πόσο σχετική είναι η αντίληψη που έχει το ανθρώπινο είδος για τον χώρο και του χρόνο;

Το 1985, τα χέρια μου χαϊδεύουν το πρόσωπο της.
Το 1966, οι άνθρωποι με τις στολές διαφωνούν. H Τζέϊνυ μου τραβάει το χέρι...


Είναι ένα σκαμπίλι στην σημαντικότητα που προσδίδει η ανθρωπότητα στις πράξεις της;

...και ο πιο ευφυής άνθρωπος του κόσμου δε σημαίνει περισσότερα για μένα από όσο ο πιο ευφυής τερμίτης του.

Είναι όλα αυτά μαζί, συν μια εκφρασμένη απορία για το πως θα αισθανόταν η ανθρωπότητα αν ανάμεσα του περπατούσαν όντα που θα τον έκαναν να νοιώθει ανίσχυρη και πεπερασμένη;
Μάλλον πάμε να κάνουμε κάποια πρόοδο στην προσέγγιση αυτού του έργου. Νιώθω όμως πως μας ξεφεύγουν τόσα πολλά ακόμα!

Όπως και να έχει, αξίζει κανείς να το διαβάσει και να βγάλει τα συμπεράσματα του. θα έλεγα πως είναι ένα από τα λίγα έργα τα οποία πραγματικά είναι must για όλους, νέους και παλιούς αναγνώστες, ανεξαρτήτου προτιμήσεων. Και πλέον χάρη στην Anubis, είναι διαθέσιμο και για αυτούς που δεν έχουν ευχέρεια με τα Αγγλικά.
Ναι, είναι ακριβό, ναι η επιλογή του εξώφυλλου ήταν ατυχής (αυτό της International Edition), αλλά και μόνο η ύπαρξη του στα Ελληνικά σε μια - κατά τα άλλα - αξιοπρεπέστατη έκδοση, είναι ένα συν για τα Ελληνικά δρώμενα.

Το μόνο ερώτημα που δεν είναι δυνατόν να απαντηθεί και θέτει το Watchmen είναι το εξής:
 

Ποιός φυλάει τους φύλακες;

 

Συνδέσμοι

Το επίσημο site του Watchmen

Διαβάστε στα Αγγλικά το πρώτο τεύχος/κεφάλαιο δωρεάν (σε pdf). Στην ίδια σελίδα έχει και άλλα καλούδια.

 

Ευχαριστούμε για το εξώφυλλο της επανέκδοσης τον tik.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  8532
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  77
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πόνεσα, δάκρυσα, έδωσα τα λεφτά και το αγόρασα..και ξέρετε κάτι, δεν το μετάνιωσα.

Στο παρελθόν είχα διαβάσει κάνα δύο (τυχαία & από την μέση του σεναρίου) αγγλικά κόμικς του watcmen (σε p.d.f) και προφανώς δεν είχα καταλάβει τι γίνεται, υποτιμώντας και λίγο την σπουδαιότητα του τίτλου.

Για μένα που δεν θα αγόραζα την ξενόγλωσση έκδοση (όπως δεν θα αγόραζα και γενικά κόμικς εάν στην τρυφερή ηλικία των 7 δεν υπήρχαν οι εκδώσεις Καμπάνα και Μαμούθ), το να δω στην χώρα μου (η οποία μέχρι χθες χαίρονταν για την ανακάλυψη του τροχού) ένα τόσο καλό έργο στα ράφια των βιβλιοπωλείων?είναι από μόνο του αρκετό για να χαρώ. Καταλαβαίνεται φυσικά τι έπαθα όταν διάβασα το έργο από την αρχή έως το τέλος. Πάει ένας μήνας κι ακόμα δεν έχω συνέλθει.

 

 

P.S: Το Trailer της κινηματογραφικής μεταφοράς με απογοήτευσε λίγο.

Στο Watchmen μου άρεσε το γεγονός ότι εκτός από τον Dr Manhattan οι άλλοι ήρωες ήταν περισσότερο άνθρωποι (με πάθη κρυμμένα πίσω από τη μάσκα) και όχι υπέρ-παράξενα υπερ-πλάσματα.

Η ταινία όμως δείχνει να μην το σέβεται αυτό και να τους παρουσιάζει (αισθητικά πάντα) σαν ένα copy-paste των ταινιών τύπου X-men κλπ.

Αυτό όμως μάλλον θα το συζητήσουμε σε άλλο θέμα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

http://www.tsoukis.gr/img/%25C5%25C2-00-698.jpg

 

Από τη σελίδα http://www.tsoukis.gr/

 

Δε βάζω την εικόνα για ευνόητους λόγους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

χεχεχεχε... άδικο έχει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5246
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  117
  • Reputation:   161
  • Achievement Points:  117
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

συζητουσαμε μ ενα φιλαρακι προχτες για το κομικ

 

και καταληξαμε στο οτι ο Alan ειναι ισως απο τους μεγαλυτερους προφητες

 

 

 

το βαζω σε spoiler γιατι δεν το εχουν διαβασει ολοι (την ταινια δεν την εχω δει)

 

 

 

 

 

 

Το ολο σχεδιο ΕΙΝΑΙ του ozymandias ειναι ακριβως ιδιο με την ιστορια των διδυμων πυργων

 

τωρα που ειδαμε πως εκμεταλυτηκε η Bush Administration το χτυπημα της 11ης Σεπτεμβριου οι ομοιοτητες ειναι τραγικες

 

και δεν μιλαω για το οτι ηταν και τα 2 στην Νεα Υορκη

 

Σε κανει να σκεφτεσαι για τα παντα γυρω σου....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ ωραία η έκδοση της Anubis. Το hardcover με τα ελληνικά, όπως έχω αναφέρει και σε άλλη καταχώρηση μου αρέσει πολύ. Το αγόρασα με την Χριστουγεννιάτικη έκπτωση στα 25 ευρώ! Το λιμπιζόμουν καιρό και με το που είδα την προσφορά *ΖΝΤΑΠ* το χτύπησα! Θυμάμαι που είχα πάει πέρσι να το αγοράσω και τελικά προτίμησα την αγγλική tpb έκδοση στα 18 ευρώ.

 

Επί το θέματος τώρα, νομίζω πως η αγγλική έκδοση είναι λίιιγο καλύτερη. Αν και πιο δυσνόητη λόγω των δύσκολων λέξεων που χρησιμοποιεί ο Μουρ, η αγγλική ξεπερνά την έκδοση της Anubis. Όχι πως δεν έχει γίνει καλή δουλειά από την ελληνική εκδοτική, απλά, πως να το κάνουμε, το Watchmen είναι για αγγλικά! Γενικά σαν ιστορία, το θεωρώ ένα από τα κορυφαία graphic novels που έχω διαβάσει ποτέ. Ωστόσο το πολύ - μα ΠΟΛΥ- μπλα μπλα του Μουρ κουράζει κάποιες φορές. Αν δεν έχετε χτυπήσει το Watchmen νομίζω πως επιβάλλεται να το κάνετε καθώς ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του και ακόμα και τώρα βάζει τον αναγνώστη σε πολλά "τρυπάκια" για σκέψη :)

 

Βαθμολογία 10/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σχετικό-άσχετο.

 

Σήμερα η Google τιμά τον Ελβετό ψυχίατρο Χέρμαν Ρόρσαχ (Hermann Rorschach 1884 - 1922)

 

Παίξτε εδώ.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο φουκαράς πέθανε τόσο νέος,από περιτονίτιδα...!

Μόλις 37 ετών...! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

το ειχα παρει τοτε στην τιμη των 50ε και δεν το μετάνιωσα ποτέ, ουτε τώρα που το δίνουν τσάμπα.. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ημερολόγιο Lunatic, 17 Φλεβάρη 2014

 

Κατάφερα και το διάβασα πριν τις γιορτές στα διαστήματα που δεν ήθελα να διαβάζω για το πανεπιστήμιο..Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και το πιο εύκολο ανάγνωσμα αλλά εν τέλει θεωρώ πως αυτό αποτέλεσε περισσότερο πρόκληση παρά εμπόδιο...Είχα δει την ταινία πριν το διαβάσω, οπότε ήξερα προς τα που πάει η δουλειά, αλλά αυτό δεν με εμπόδισε να απολαύσω κάθε σελίδα της αφήγησης, να αφεθώ μέσα στις εναλλαγές των ιστοριών και των παραλληλισμών αλλά και να αποκρυπτογραφήσω τους ήρωες, τις πράξεις τους και τη γενικότερη αίσθηση του έργου...Θα το ξαναδιαβάσω σίγουρα μετά από κάποια χρόνια και πιστεύω πως θα το εκτιμήσω ακόμα πιο πολύ τότε που το μυαλό μου θα έχει πήξει περισσότερο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω στο θέμα "πηξίματος" του μυαλού...!

Είχε πέσει στα χέρια μου στα τέλη της δεκαετίας του '90,όταν μου το είχε δώσει (στην Αγγλική γλώσσα) ένας γνωστός και κουράστηκα πολύ να το τελειώσω μιας και δεν μου άρεσε καθόλου...!Κι όταν λέω καθόλου εννοώ καθόλου...!Και μάλιστα διερωτόμουν πως μπορούν να διαβάζουν τέτοια κόμικς οι άνθρωποι...! :P

Εκείνη την εποχή διάβαζα μόνο Disney...!

Το πήρα λοιπόν πριν από 3 περίπου χρόνια,χωρίς να θυμάμαι τα περασμένα,το διάβασα και το βρήκα αριστούργημα πραγματικό...!Πολύ όμορφο σχέδιο,καταπληκτικό σενάριο,υπέροχο σύμπαν...!

Καθώς λοιπόν,προχωρούσα στην ανάγνωση συνειδητοποίησα ότι το ήταν το κόμικ που είχα διαβάσει στα 20 μου και το βρήκα απαίσιο...!

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση λοιπόν πώς έχει διαμορφωθεί το μυαλό και οι κρίση μου μέσα σε αυτά τα 10 χρόνια...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:help:

Παιδιά, ποια πιστεύετε πως αξίζει περισσότερο η αγγλική ή η ελληνική έκδοση. Όχι τόσο από άποψη γλώσσας (στο πρωτότυπο είναι πάντα καλύτερα), όσο από άποψη προσθέτων. Αν δεν απατώμαι στην ελληνική έκδοση υπάρχουν μερικά πράγματα που δεν έχει η αγγλική. Opinions?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Την Αγγλική έκδοση την έχω δει μόνο σκαναρισμένη,οπότε δεν μπορώ να πω πολλά πράγματα...!

Η Ελληνική έκδοση πάντως στέκεται πολύ καλά,έχει σκληρόδετο εξώφυλλο και αρκετές σελίδες εκτός του κόμικ...!

Εάν δεν είσαι φανατικός των πρωτότυπων σου συνιστώ να πάρεις την έκδοση τής Anubis...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:help:

Παιδιά, ποια πιστεύετε πως αξίζει περισσότερο η αγγλική ή η ελληνική έκδοση. Όχι τόσο από άποψη γλώσσας (στο πρωτότυπο είναι πάντα καλύτερα), όσο από άποψη προσθέτων. Αν δεν απατώμαι στην ελληνική έκδοση υπάρχουν μερικά πράγματα που δεν έχει η αγγλική. Opinions?

Στο εξωτερικό υπάρχουν τουλάχιστον 3 προτάσεις ανάλογα τον οβολό και το βίτσιο του καθενός. Η απλή, η σκληρόδετη που είναι ίδια με την Ελληνική και η Absolute που είναι ένα «τέρας» σε μέγεθος. Οπότε όχι, η Ελληνική δεν έχει παραπάνω από την ξένη. Απλά είδες την φθηνή έκδοση.   :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πάντως από τις αγγλόφωνες δεν έχω δει να κυκλοφορεί κάποια άλλη εκτός της απλής. Και τη βρήκα σε καλή τιμή στην Πολιτεία, δε με βλέπω ν' αντιστέκομαι για πολύ ακόμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διάφορες εκδόσεις στο book depository. Φυσικά η Ελληνική έκδοση προτείνεται επίσης. :)

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σε τρία μέρη που έχω ψάξει έχουν την απλή αγγλική έκδοση. Τέλος πάντων, θα δούμε. Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Προτείνω ελληνική :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σε συνέντευξη του στο CBR TV, ο Gibbons ανέφερε πως ετοιμάζεται Artifacts Edition για το Watchmen, το οποίο είναι στην ουσία το Artist Edition αλλά με τις διάσπαρτες σελίδες που ήταν διαθέσιμες μιας και οι περισσότερες έχουν πουληθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έλλειψη άλλου σχετικού θέματος...

 

Dave Gibbons named comics laureate by U.K. literacy group

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μέχρι στιγμής δε βρέθηκε κάτι να το ξεπεράσει... μάγεψε,ποικίλα τα συναισθήματα 11/10 for sure

Αγγλικά για όσους μπορούν  :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το Watchmen είναι κορυφή! Το είχα πάρει παλιότερα στην τιμή των 31.90 που ήταν σε προσφορά (Στο φετινό Comicdom η Anubis το είχε 20€).  Δίστασα να το πάρω από την αρχή γιατί... δε ξέρω μου είχε κάτσει στο μυαλό ως πολύ μέτριο. Τελικά έκανα μεγάλο λάθος! Στα πρώτα 1-2 κεφάλαια μου φαινόταν λίγο βαρετό αλλά μόλις άρχισα να βάζω τα πράγματα σε μια σειρά και έβγαζα νόημα του τι διαβάζω ήταν υπέροχο :P Τελικά, συνειδητοποίησα ότι σε κάθε σελίδα που περνούσα, αγωνιούσα όλο και περισσότερο για το τέλος. 

 

Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους! Χαίρομαι πολύ που ένα τέτοιο αριστούργημα το έχουμε στην ελληνική γλώσσα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Επειδή το greekcomics είναι ο μόνος χώρος που δέχεται να φιλοξενήσει τις ανησυχίες μου για τα κόμικς, είπα να παραληρήσω για όσους θέλουν να διαβάσουν κάτι ένα Σάββατο βράδυ που θα έχουν ξεμείνει μόνοι στο σπίτι(το ξέρω, ήτανε κακό το αστείο αλλά χρειάζονται και τα κακά αστεία για να κρατάνε τα άλλα κακά αστεία μακριά από την πόρτα(δεύτερο στη σειρά. κάποιοι έχετε ήδη πάει να τσεκάρετε καλύτερα το τελευταίο ποστ στην κουβεντούλα ντίσνευ) με 2-3 μπουκάλια κρασί και το more than a feeling στο media player.

 

Με απλά λόγια, ξαναδιαβάζω το Watchmen αυτές τις μέρες γιατί ο άνθρωπος γερνάει αλλά σοφότερος δε γίνεται όπότε διαβάζει κανένα μικυμαου να περάσει η ώρα. Και αρχίζω να σκέφτομαι αν ίσως είναι ό,τι καλύτερο έχουμε δει ή απλά υπερενθουσιάζομαι όταν η λεζάντα λέει animal urges και στο καρέ βλέπεις τη μάσκα του γορίλα (King Mob? αν βλέπω καλά). Βέβαια δεν είναι μόνο η αντιστοιχία εικόνας-λέξεων, είναι άπειρα παραπάνω πράγματα που με κάνουν να αναρωτιέμαι αν υπάρχει τίποτα άλλο τόσο τέλειο. Όταν παρατηρώ όλο και περισσότερα από αυτά που έχει καταφέρει να κάνει ο Μουρ μου έρχεται στο μυαλό μια πρόταση που κάπου είχα πετύχει τυχαία. "Watchmen is the Citizen Kane of comics." Και παίζει να είναι η πιο αντιπροσωπευτική δήλωση για το κόμικ που έχω συναντήσει. Και θυμάμαι μετά που είχα διαβάσει τον Orson Welles να λέει ότι καμία ταινία δεν ξεπέρασε τον Kane και ότι όσες βγήκαν μετά ήταν απλά εφαρμογή όλων όσων έκανε ο ίδιος. (Και έχω μια υποψία ότι το F for Fake είναι από τις ταινίες που επιτέλους κάνει κάτι πέρα από τον Kane). Διαβάζεις, δηλαδή, το Watchmen και συνειδητοποιείς ότι οι δυνατότητες του κόμικ ως μέσο είναι άπειρες. Ίσως πολύ μα πολύ περισσότερες απ'ότι στις ταινίες (με την ελάχιστη πείρα που έχω και στα δυο θέματα βέβαια). 

 

Αλλά δεν ξέρω αν πέρα από το Watchmen είδαμε ποτέ κάτι άλλο να το συναγωνίζεται. Ακόμη και ο ίδιος ο Μουρ δεν ξέρω τι παραπάνω έχει προσφέρει με τις υπόλοιπες δουλειές του. Βλέπω μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία στα Providence, Necronomicon, Crossed+100 και γιαυτό έβαλα στόχο να διαβάσω ξανά όλα τα κόμικ του να δω τι έχασα. 

 

Μονο το Watchmen να διαβάσει λεπτομερώς κάποιος από κόμικς πιστεύω μπορεί να καταλάβει πόσο σημαντικά είναι τα κόμικς ως τέχνη. Γιατί η προσωπική μου εμπειρία είναι πως διαβάζοντάς το αλλάζει ολόκληρος ο τρόπος που βλέπω πολλά πράγματα. Και εδώ, όμως, έρχεται το άλλο. Σχολιασμοί τύπου: "A work of ruthless psychological realism." "Remarkable...the would-be heroes of Watchmen have staggeringly complex psychological profiles." που έχει στο οπισθόφυλλο το αντίτυπο που έχω με κάνουν να αναρωτιέμαι για το αν έχουν νόημα τέτοιοι σχολιασμοί. Ναι, για κόμικς ήταν πρωτόγνωρο κάτι τόσο μελετημένο, αλλά γενικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο γενικά στο χώρο της λογοτεχνίας. Απλά ο Μουρ διάβαζε παρόμοια πράγματα και υποθέτω πως απλά το έκανε κόμικ όταν άλλοι γούσταραν να παίζουν με βρακιά και μπράτσα. 

 

Αυτός είναι ο λόγος που προσωπικά βλέπω την υπόθεση ώς μια 'υποχρέωση' ύπο μια έννοια. Υποχρέωση που ο Μουρ τη βρήκε ως ευκαιρία να σπάσει πλάκα με τους υπερήρωες και τη γελοιότητα της σοβαρότητάς τους. Για παράδειγμα σκέφτομαι πολλές φορές την ατάκα 'human bean juice' και γελάω γιατί στο μυαλό μου φαντάζομαι τον Μουρ γελάει όταν βάζει τον Ρόρσαχ να το λέει σοβαρά. Τέτοιοι χαρακτήρες μου φαίνεται ότι αγγίζουν την καρικατούρα. Και νομίζω πως η ακατανίκητη απόδειξη για αυτό είναι το περιβόητο 'RRAAAARRL'.

 

Όσο περισσότερο διαβάζω το Watchmen τόσο περιισσότερο μου φαίνεται πως ό,τι και να γινότανε στην ιστορία δεν είχε ιδιαίτερη σημασία αρκεί να υπήρχαν οι ίδιες τεχνικές στο μέσο. Αυτές οι τεχνικές ειναι, όμως, όντως κάτι εξωπραγματικό ή απλά ενθουσιάζομαι εύκολα; Δεν ξερω, αλλά αυτή τη στιγμή αυτά που μου έδειξε το Watchmen για τα κόμικς δε θα μου τα μάθαιναν ούτε 10 McCloud. Και μου δείνει και την εντύπωση ότι μπορούν να κάνουν πολλά παραπάνω. Αλλά ποιος ξέρει, μπορεί απλά να μην κοιμήθηκα καλά το βράδυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάει πολύς καιρός που έχω διαβάσει το watchmen. Πλέον το διάβασα και στην absolute έκδοση η οποία πραγματικά δίνει άλλο αέρα στο ίδιο το κόμικ και το ανεβάζει ακόμα παραπάνω όσο αυτό είναι εφικτό. 

 

Όλο αυτό το καιρό το φέρνω από δω, το φέρνω από κει για το τι θα ήθελα να γράψω για αυτό. Τι συναισθήματα μου προξένησε, σε τι τριπάκια με έβαλε να σκέφτομαι, τι ιδέες μου δημιούργησε, τι ανησυχίες μου φούντωσε και άλλες που μου κατεύνασε. 

 

Δεν βρίσκω όμως τα λόγια. Είναι ένα πραγματικό αριστούργημα. Είναι ουσιαστική και αγνή τέχνη και σεναριακά και σχεδιαστικά. Αυτό αρκεί για να ανέβει στο πάνθεον των κόμικς στα μάτια μου. Είναι ο ορισμός κατά Μοντεσκιέ του καλαίσθητου. Ο Moore εδώ "είδε", δεν είδε. Απόλυτη ρήξη του συμβατικού χαρακτήρα του μέσου.

 

:cheers5:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Θέλω κι εγώ κάποια στιγμή να το διαβάσω (για πολλοστή φορά) στην Absolute έκδοση την οποία έχω και είναι βέβαια φανταστική :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

μια φωτογραφία που βρήκα και μου άρεσε :)

 

post-10460-0-90866200-1480010986_thumb.jpg

 

Τέλη δεκαετίας 80, οι Alan Moore και Dave Gibbons υπογράφουν τευχάκια Watchmen στο Forbidden Planet :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Είναι ιδέα μου ή έχει διαφύγει από τα τσακάλια του φόρουμ η κυκλοφορία του Watchmen Noir;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν οπως υποψιαζομαι ειναι απλα η ιδια εκδοση χωρις το coloring τοτε το θεωρω λογικο να το αγνοησαν οι περισσοτεροι. 
Money grab οσο δεν παει.  :sleep3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

http://www.tsoukis.gr/img/%25C5%25C2-00-698.jpg

 

Από τη σελίδα http://www.tsoukis.gr/

 

Δε βάζω την εικόνα για ευνόητους λόγους.

 

Δεν την έβαλες τότε Θοδωρή και σήμερα που δεν υπάρχει το σάητ του Τσούκη, δεν ξέρω/θυμάμαι σε τι λινκαρες :) Εσύ άμα θυμάσαι και την ξαναβρείς, ανέβασέ την. Οι υπόλοιποι (γιατί o Θοδωρής και εγώ 8 χρόνια μετά, ξέρουμε πλέον  :D ) γι'αυτό να προτιμάτε να επισυνάπτετε τις εικόνες, από το να τις λινκάρετε :)

 

Από εκεί και πέρα. Κάτι που διάβασα σήμερα στο cbr: comic book legends.

 

Το πρώτο είναι το εξώφυλλο της αμερικάνικης έκδοσης, το δεύτερο είναι το εξώφυλλο της ευρωπαϊκής (και τς δικής μας προφανώς :) )

 

watchmen-trade.jpg watchmen-international-edition.jpg

 

Γιατί διαφέρουν? Για τον ίδιο λόγο που οι αμερικάνοι βγάζουν αυτή τη στιγμή αυτά εδώ (το πρώτο gifακι συνδυάζει 2 διαφορετικά 3-D εξώφυλλα του ίδιου τεύχους) για το Batman #21

 

post-277-0-91130200-1492863627.gif batman-21-cover-2.jpg

 

ενώ οι Ευρωπαίοι θα χρησιμοποιήσουν αυτό εδώ το εξώφυλλο για εκείνο το τεύχος

 

batman-21-international.jpeg

 

 

To 1963 ένας Αμερικανός γραφίστας ονόματι Harvey Ball (wiki) σχεδίασε το πρώτο smiley (κίτρινος κύκλος, 2 μάτια, ένα χαμογελαστό στόμα) για την ασφαλιστική εταιρία που δούλευε, αλλά κανείς δεν φρόντισε να το πατεντάρει. Υπήρχαν και πριν κάποιες εκδοχές του smiley, αλλά αυτή εδώ είναι η κλασική μορφή στην οποία το γνωρίσαμε. (wiki) Σε αντίθεση όμως με τους Αμερικάνους, ένας Γάλλος το πατένταρε στην Ευρώπη στις αρχές της δεκαετίας του 70. Ως εκ τούτου, πλέον, η εταιρία Smiley Company έχει τα πνευματικά δικαιώματα για το κλασσικό smiley σε 100 χώρες. Όχι όμως στην Αμερική. Άρα, στην Αμερική το χρησιμοποιούν όποτε τους καπνίσει, στην Ευρώπη όμως είναι κομματάκι διαφορετική ιστορία :)

 

:cheers5:

 

υγ εάν τυχόν το σύμπαν των Watchmen καταλήξει να "παντρευτεί" κάπως με το υπόλοιπο σύμπαν της DC, θα είχε ενδιαφέρον να μας γράψει κάποιος εδώ 2-3 κουβέντες για δαύτο :) IMHO μετά την ολοκλήρωση του story arc ώστε να ξέρουμε στα σίγουρα και το τι ακριβώς έγινε :)

 

 

190240_1060279_1.gif

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.