Μετάβαση στο περιεχόμενο

SILVER SURFER: REQUIEM


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SILVER SURFER: REQUIEM
Σενάριο/Kείμενα:
J.M. Straczynski
Σχέδιο:
Esad Ribic
Hμερ. έκδοσης:
12-12-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
104
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Θωμάς Παπαδημητρόπουλος
Πρωτότυπος τίτλος:
Silver Surfer - Requiem (Marvel, 2007)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-704-7

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

SilverSurferRequiem_0001.jpg  SilverSurferRequiem_0001z.jpg

Τιμή: 19,90€

 

 

Όλα όσα έχουν μια αρχή πρέπει να έχουν και ένα τέλος.

Στις αρχές τη τρέχουσας δεκαετίας η Marvel αποφάσισε να εξερευνήσει το τέλος των χαρακτήρων της, μέσω μίνι σειρών και αυτοτελών τευχών εκτός σειράς. Συνήθως το σκηνικό ορίζεται κάποια στιγμή στο αδιευκρίνιστο μέλλον και οι εκάστοτε χαρακτήρες τα έχουν φάει τα ψωμιά τους. Μαζί τους, συνήθως τα έχει φάει και η όλη η γή.
Πως περιγράφεις όμως το τέλος ενός περιηγητή του διαστήματος; Αυτό είναι κάτι που ανέλαβε να κάνει το 2007 ο J.M. Straczynski σε μιά σειρά 4 τευχών υπό την ομπρέλα της κατηγορίας Marvel Knights. Το πως τα κατάφερε μπορούμε πλέον να το δούμε και στα Ελληνικά σε μιά σκληρόδετη έκδοση από την Anubis.
Πολύ καλή έκδοση, χωρίς να περιέχει τίποτα επιπλέον που να δικαιολογεί την μορφή που βγήκε. Θα ήθελα να είχε επίσης και προστατευτικό κάλλυμα για το εξώφυλλο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γενικά ο χαρακτήρας του Silver Surfer δεν μου έλεγε ποτέ τίποτα.Παρόλα αυτά πήρα το κόμικ γιατί μου άρεσε η εικόνα του στο ξεφύλλισμα και η έκδοση.

Το κόμικ είναι πολύ καλό.Έχει την απαραίτητη μελαγχολία που πρέπει να έχει ένα τέτοιο κόμικ και συγχρόνως βγάζει πολύ ωραία μηνύματα (κυρίως αντιπολεμικά) για το πώς θα ζούσαμε όλοι καλύτερα αν αφήναμε στην άκρη αυτα που μας χωρίζουν και κάναμε focus σ'αυτά που μας ενώνουν.

Στο μεταξύ δεν κατάλαβα πουθενά οτι η ιστορία του διαδραματίζεται στο μέλλον.Εμένα για παρόν μου φάνηκε.Στο παρόν τεύχος βλέπουμε και άλλους ήρωες της Μάρβελ (Fantastic Four,Spiderman,Doctor Strange)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κατ αρχήν να δηλώσω φάν του Silver Surfer. Είχα ακούσει πολλά για αυτό το Run, αλλά λόγω του θέματός του το απέφευγα.... Έριξα μια ματιά στο κόμικ στα εγκαίνια του Proggresive Art και μου άρεσε πάρα πολύ το σκίτσο. Ο Ribic κάνει φανταστική δουλειά! Απ την άλλη το σενάριο..... Το σενάριο το βρήκα υπερβολικά μελό.... Αν το έκανε ταινία η ΚΛΑΚ ΦΙΛΜΣ τη δεκαετία του 60 το δάκρυ θα πήγαινε κορόμηλο. Δεν μπορώ να πώ περισσότερα γιατί θα γέμιζε το πόστ με σπόιλερς.

 

Πάντως θα ήθελα το τέλος αυτού του χαρακτήρα να ήταν διαφορετικό. Δεν ξέρω πώς, αλλά διαφορετικό.... Ίσως ο Straczynski δεν κάνει για τέτοιου είδους θέματα.

 

Μόνο ένας είναι αρκετά ικανός να "τελειώνει" κοσμικούς χαρακτήρες μεγαλειοδώς, έτσι όπως έζησαν.... Γιατί δεν το έδωσαν στον Jim Starlin.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20249
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

είχα γράψει και παλιά γι αυτά τα πρότζεκτς της Μάρβελ με τις τελευταίες ιστορίες των χαρακτήρων της.

το επαναφέρω και το κάνω update:

 

Μέχρι τώρα παρόμοιες ιστορίες (στην πρώτη παρένθεση η προσωπική μου γνώμη)

Incredible Hulk - The End (10!!) (one shot). Απλά κορυφαίο

Χ-Men - The End (10) (18 τεύχη) Πολύ καλό, τρομερό σχέδιο αλλά πολύυυυυυυ μεγάλο τέλος, πιο μεγάλο και από αυτό της Επιστροφής του Βασιλιά :lol:

Punisher - The End (9) (oneshot)

Marvel Universe - The End (5) (6 τεύχη)

Fantastic Four - The End (6)(6 τεύχη)

Wolverine - The End (6?)(6 τεύχη)

 

Στην ίδια λογική κινούνται και τα

The Punisher Kills the Marvel Universe (9)(one shot)

The Last Avengers Story (10)(one shot)

Spider-man - the final adventure (8) (4 τεύχη)

The Last Galactus Story (9) (one shot)

The Death of Captain Marvel (10) φυσικά!!!!!!

 

Ακόμη το storyline Ragnarok (10) της σειράς Thor v2 (τεύχη 80-85) μπορεί να θεωρηθεί κάτι παρόμοιο για τον Thor.

 

Επίσης στο Captain America #7 (της τρέχουσας έκδοσης) μπορείτε να διαβάσετε τη συγκλονιστική ιστορία The Lonesome Death Of Jack Monroe (10), που αφορά το τέλος του Nomad.

 

 

Τώρα τρέχει το Iron Man - The End , έχει βγει το πρώτο τεύχος.

 

Όσο για τον Surfer νόμιζα ότι ο μοναδικός θαυμαστής του ήταν ο...Jesse Lujack, o χαρακτήρας που ερμήνευε ο Richard Gere στο Breathless , αλλά φαίνεται έκανα λάθος. Δεν έχω διαβάσει το Requiem και ούτε πρόκειται σύντομα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

"Ακόμη το storyline Ragnarok (10) της σειράς Thor v2 (τεύχη 80-85) μπορεί να θεωρηθεί κάτι παρόμοιο για τον Thor."

 

 

Τα συγκεκριμένα τεύχη, σε σενάριο Mike Avon Oeming, αποτελούν το ιδανικό φινάλε για τη ζωή ενός ταλαιπωρημένου δημιουργικά χαρακτήρα, ιδανικό φινάλε ενός πολύ ενδιαφέροντος Volume 2 (και ναι κάπου αρχίζω να ακούω τα μαχαίρια να βγαίνουν....) και ιδανική αφετηρία για το ξεκίνημα του τρίτου volume. Όσον αφορά τον Silver Surfer, πάντοτε αποτελούσε ιδιαίτερα "μελό" χαρακτήρα (κάτι που ενοχλεί και εμένα) και όσοι έχει τύχει να διαβάσετε την παρωδία που κάνει ο Gotlib στον Surfer, σε κάποιο παλιό ΠαραΠέντε (και σε αναδημοσίευση στο ανθολόγημα ΧΙΟΥΜΟΡ, ΣΕΞ ΚΑΙ ΨΕΜΜΑΤΑ) είμαι σίγουρος πως θα δυσκολευτείτε να τον πάρετε στα σοβαρά. Παρόλα αυτά, αξίζει να διαβάσετε τα δύο Essential Silver Surfer που έχει κυκλοφορήσει η Marvel (και ιδιαίτερα το δεύτερο) καθώς περιέχουν πολλά "καμμένα" αλλά ενδιαφέροντα "cosmic"στοιχεία που προσφέρουν αναγνωστική απόλαυση αλλά και μεγάλο μέρος του πρωτογενούς υλικού που χρησιμοποίησε αργότερα ο Jim Starlin στο "The Infinity Trilogy". Γενικότερα, αποτέλεσε τη "ναυαρχίδα" της Marvel (μαζί με τον captain Marvel) σε αυτό που (αυθέρετα;) θα χαρακτήριζα ως "cosmic storylines".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λοιπόν εγώ το διάβασα χθες...Μην περιμένει κάποιος να δει μάχες,δράση κτλ.Είναι απλά ένας φόρος τιμής σε έναν θαυμαστή της ανθρωπότητας.Θα έλεγα όμως ότι προσπαθεί αν περάσει και διάφορα μηνύματα,πόση ομορφιά υπάρχει πραγματικά στον κόσμο,πόσα απλά καθημερινά πράγματα και άλλα τέτοια.Νομίζω ότι το τέλος του ήρωα με τη σανίδα είναι συγκινητικό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό μου είχε κάνει κλικ, εν αντιθέσει με το Loki του ίδιου σχεδιαστή/ζωγράφου, το είχαμε και ως παράδειγμα στο σεμινάριο της Λέσχης λόγω της απίστευτης σχεδιαστικής ροής, οπότε με το που έπεσε στα 5€ ήταν ζήτημα χρόνου η απόκτησή του.

 

Λοιπόν, ό,τι έχει βγει από Marvel Knights είναι καλό. Αλλά το συγκεκριμένο είναι ο ορισμός του υπέρτατου φόρου τιμής σε χαρακτήρα

 

 

με το θάνατό του γιατί καταρρέει το περίβλημα της κοσμικής του δύναμης, με αποτέλεσμα 1 μήνα ζωής!

 

 

Ένα ρεκβιέμ αριστουργηματικό από όλες τις απόψεις. Ένα έπος, ένας ύμνος στη ζωή. Πολλά νοήματα και υπέροχα δοσμένα.

 

post-556-0-12475200-1384188684_thumb.jpg

 

Μαζί με το Marvels must read από Anubis όσον αφορά τα υπερηρωικά. Μετά βάζω τα 2 Marvel Knights του Spider-Man.

 

Ένα τέλειο 10/10 με άπειρους τόνους, ίσους με τα άστρα που δημιουργούνται στο τέλος του κόμικ... :sad1:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ένα graphic novel μοναδικής αξίας! Μακάρι να βλέπαμε και άλλες περιπέτειες του Νόρριν Ραντ στην Ελλάδα (και όχι μόνο όταν παίζει σε κινηματογραφικές ταινίες...)

 

Παραθέτω μόνο ένα απόσπασμα διαλόγων:

«Αν ο πόλεμος δεν αγγίζει τους ιερούς τόπους, κάντε όλους τους τόπους ιερούς.

Και αν ο πόλεμος δε βλάπτει τους δίκαιους λαούς κάντε όλους τους λαούς δίκαιους»

 

Ο Silver Surfer είναι από τους λίγους χαρακτήρες του "υπερηρωικού πλανήτη" που με κάνουν να ανατριχιάζω με τα μηνύματα που περνούν. Να ένας λόγος που τα κόμικς θεωρούνται δικαίως 9η τέχνη! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το Requiem πραγματικά με συγκίνησε. Πάρα πολύ. Ήταν το πρώτο κόμικ που παραλίγο να βάλω τα κλάματα διαβάζοντας το (ναι ρε, είμαι ευαίσθητος!!!). Για μένα είναι το Πράσινο Μίλι των κόμικς. Διαβάστε το ρε αναίσθητοι!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20686
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Διαβασα μεσα σε μια ωρα, το συγκεκριμενο κομικ... Ειναι ενα αριστουργημα, εξαιρετικο τοσο σχεδιαστικά, οσο και σεναριακά, με τα τοσο μα τοσο σπουδαια μηνυματα που καταφερνει να περασει στον αναγνωστη. Υπεροχο κομικ, με αγγιξε τοσο βαθια. Ρουφηξα καθε καρέ, καθε διάλογο.

Μηνυματα τοσο αντιπολεμικά/ φιλειρηνικά, οσο και υπερ της αξιας της ζωης.

 

Η σελιδα με τον ηρωα να πεθαινει, και να ζηταει απο την αγαπημενη του να ζησει ευτυχισμενη, ως παρακαταθηκη του δικου του τελους, ηταν τοσο μα τοσο συγκινητικη γαμωτο. Και να σας πω κατι, λιγα λεπτα πριν ξεκινησω να διαβαζω το κομικ, περπατουσα την Αριστοτελους, και εβλεπα τοσους ανθρωπους σε αθλια κατασταση να ζητιανευουν, μια γριά γυναικα να τρεμει ολοκληρη απο αρρωστια προφανως, και άλλα πολλα... Ειχα γεμισει ηδη τοσες σκεψεις, για τον κοσμο γυρω μας, για το τι περναει, για το πόσο δεν εκτιμαμε τα απλά και τοσο σημαντικα που εχουμε (υγεια, οικογενεια, φιλους, στεγη), και ηρθε αυτο το αριστουργημα και εδεσε τοσο τελεια μεσα σ ολη αυτη τη φαση.

 

 

Δεν εχω λογια παιδιά. Τιμήστε το, πιστεύω οτι κάτι θα κερδισετε διαβαζοντας το, και ας μην εχει ξυλο, και ας μην εχει ιντριγκα, και ας μην εχει πολέμους και ανατροπές. Εχει ακομη σπουδαιοτερα πραγματα να δωσει...

Βαθμολογια 9-10/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το διαβασα και γω. Μπορω να πω οτι ηταν αρκετα αφελες αλλα συγκινητικο. Πολυ ωραιο το σχεδιο απο τον Ribic και μερικες πολυ δυνατες σκηνες. Διαβαζεται ευχαριστα και σαν εκδοση ειναι προσεγμενη. Πλεον βρισκεται και αρκετα φθηνα, οποτε δεν εχετε να χασετε και κατι. kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εξαιρετικό κόμικ, μακράν ό, τι πιο ποιητικό έχω διαβάσει από υπερηρωικά κόμικς. Το σχέδιο απίστευτο, ίσως ανώτερο του Λόκι. Μελό ή όχι, το τέλος είναι κάτι παραπάνω από μεγαλειώδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γνωρίζει κάποιος το λόγο που η μάσκα του Spider-Man είναι με μαύρα μάτια; Απ' όσο ξέρω δεν έχει καμία τέτοια στολή. Ήταν απλά επιλογή του σχεδιαστή ή κάτι άλλο;
(σημ. δεν το έχω τελειώσει ακόμα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Γνωρίζει κάποιος το λόγο που η μάσκα του Spider-Man είναι με μαύρα μάτια; Απ' όσο ξέρω δεν έχει καμία τέτοια στολή. Ήταν απλά επιλογή του σχεδιαστή ή κάτι άλλο;

(σημ. δεν το έχω τελειώσει ακόμα)

Μάλλον είναι επιλογή του σχεδιαστή... Με την κόκκινη-μπλε στολή όντως δεν έχουμε ξαναδεί τον spiderman με μαύρα μάτια. Σαν Spiderman 2099 και Black costume είχε μαύρα μάτια. Πιθανόν να έχει σχέση και με κάποιο είδος "πένθους". Και των Fantastic Four στο πρώτο τεύχος σε πολλά σημεία τα μάτια τους είναι ιδιαίτερα σκοτεινά.

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μάλλον είναι επιλογή του σχεδιαστή... Με την κόκκινη-μπλε στολή όντως δεν έχουμε ξαναδεί τον spiderman με μαύρα μάτια. Σαν Spiderman 2099 και Black costume είχε μαύρα μάτια. Πιθανόν να έχει σχέση και με κάποιο είδος "πένθους". Και των Fantastic Four στο πρώτο τεύχος σε πολλά σημεία τα μάτια τους είναι ιδιαίτερα σκοτεινά.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Είπα μήπως σημαίνει τίποτα άλλο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Όντως πολύ συγκινητικό! Περνάει πολύ ωραία μηνύματα και το σχέδιο ταιριάζει στο όλο ύφος.

 

Άνετα 9/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24631
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το ειχα παρει την Black Friday και ειπα σημερα να κατσω να το διαβασω... ειναι το πρωτο υπερηρωικο κομικ που διαβαζω :)

 

Εξαιρετικο!! Το σχεδιο ειναι εκπληκτικο και συνοδευεται απο ενα πολυ καλο σεναριο.. Μου αρεσε ο σοβαρος τονος του και θα ηθελα να διαβασω κι αλλα υπερηρωικα κομικς που εχουν αυτο το στυλ!

 

Το Silver Surfer Requiem ειναι ενα κομικ που αξιζει να το διαβασουν ακομα κι αυτοι που δεν ειναι μυημενοι στον κοσμο των υπερηρωικων  :yes:

 

                    comics-blow-out101.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15090
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3173 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Και για μένα ήταν από τα πρώτα υπερηρωικά που διάβασα και είχα τις ίδιες εντυπώσεις! Τώρα θέλω να το ξαναδιαβάσω, βέβαια, γιατί τότε ήμουν πολύ πιο άσχετος. Είχες πάρει και το Loki μαζί ή θυμάμαι λάθος; Όπως και να 'χει να το τσεκάρεις αν σου άρεσε το σχέδιο. Ίσως (ίσως λέω, δεν θυμάμαι) να είναι πιο αδύναμο σεναριακά, αλλά αξίζει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24631
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είχες πάρει και το Loki μαζί ή θυμάμαι λάθος; Όπως και να 'χει να το τσεκάρεις αν σου άρεσε το σχέδιο. 

 

Δεν το πηρα αν και μπηκα στον πειρασμο... αφου το προτεινεις θα το τσεκαρω καποια στιγμη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δε μοιάζουν ακριβώς, αλλά νομίζω είναι στο στυλ που θες. Όχι «μπαμ μπουμ» και «pow» σε κάθε σελίδα, αλλά κάπως πιο εγκεφαλικό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το μόνο κοινό είναι πως έχουν "πινακωτό" σχέδιο. Κατά τα άλλα, άλλες ιστορίες και στόχοιτο παρόν με βάση το συναίσθημα, το Loki με το μυθολογικά στοιχεία του υπό το πρίσμα του κακού. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12962
  • Reputation:   94863
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4644 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χωρίς να έχω διαβάσει κάτι από τον Silver Surfer και το μόνο που γνωρίζω από τον χαρακτήρα είναι το όνομά του,πήρα την απόφαση να αγοράσω το εν λόγω κόμικ από την Black Friday που μας πέρασε...!Βέβαια είναι λίγο οξύμωρο,το πρώτο κόμικ του ήρωα που διάβασα να είναι και το τελευταίο του,αλλά το προσπερνάω...! :P

 

Θα συμφωνήσω για την ποιητικότητα του σεναρίου...!Οι λέξεις και οι φράσεις που χρησιμοποιήθηκαν,σε συνδυασμό με το όλο story έπαιξαν με τα συναισθήματα και πολλές φορές μου προκάλεσαν συγκίνηση...!Ο αναγνώστης ξέρει από το οπισθόφυλλο ακόμα ότι τα πράγματα δεν θα εξελιχθούν κατά το δοκούν για τον Silver Surfer,αλλά παρόλα αυτά υπάρχει μία ελπίδα ότι τελικά θα υπάρξει ευτυχές τέλος...!Στην τελευταία βόλτα του χαρακτήρα κάνουν την εμφάνισή τους αρκετοί γνωστοί υπερήρωες,αποτίοντας έτσι έναν φόρο τιμής στον "μελλοθάνατο"...!Το κλίμα θλίψης έρχεται να ελαφρύνει λίγο ο Spider Man,με την κλασική ακατάσχετη φλυαρία τις κωμικές ατάκες του...!Από την ώρα που ο πρωταγωνιστής επιστρέφει στην πατρίδα του,το κλίμα βαραίνει ακόμα περισσότερο κι έχουμε ένα φινάλε τραγικό και πολύ συγκινητικό...!Καλοί,αλλά και κακοί τίμησαν τον ήρωα όπως του άξιζε...!Στις τελευταίες 10 σελίδες,περίπου,ο Straczynski υπερέβην εαυτόν...! :respect:

 

Το σχέδιο μας τα χάλασε λίγο...!Τεχνικά δεν ήταν άσχημο,αλλά δεν νομίζω ότι έκανε για εικονογραφημένο βιβλίο...!Επίσης τα χρώματα που επιλέχτηκαν ήταν πέραν του δέοντος μουντά και τους έλειπε η ζωντάνια...!Από μία οπτική θα λέγαμε ότι καλώς επιλέχθηκε αυτό το σχεδιαστικό ύφος,για να μπορέσει απερίσπαστο το σενάριο να μας μαγέψει...!

 

Η έκδοση είναι εξαιρετική...!Το βιβλίο αντέχει σε άπειρες αναγνώσεις και το σκληρό δέσιμο του δίνει μία ομορφιά...!Οι σελίδες είναι αρκετά παχιές με αποτέλεσμα να αποτρέπεται ένα πιθανό τσαλάκωμα ή σκίσιμο...!Το αρνητικό είναι αυτή η άσχημη μυρωδιά του μελανιού (μάλλον) που αναδύεται από το εσωτερικό του...!Είναι πολύ έντονη...!

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to SILVER SURFER - REQUIEM
  • 2 years later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  382
  • Content Count:  3873
  • Reputation:   35175
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Όταν ένα κόμικ φέρει την υπογραφή των Straczynski-Ribic ξέρεις ότι θα διαβάσεις κάτι καλό και η σοβαρή ατμόσφαιρα που αποπνέει ένας τίτλος με το όνομα Requiem προφανώς ταιριάζει απόλυτα. Ο Silver Surfer γενικά είναι ένας χαρακτήρας που προσφέρεται για βαθιές φιλοσοφικές αναλύσεις, ως ο υπηρέτης του Galactus, του τύραννου στον οποίο θυσιάστηκε ουσιαστικά για να σώσει τον πλανήτη του, βλέποντας άλλους πλανήτες να καταστρέφονται στη θέση του.

 

Ο Straczynski γράφει καταπληκτικά και παρά τις λίγες σελίδες, ο Silver Surfer που βρίσκεται κοντά στο θάνατο έχει κάποιους απίστευτους μονολόγους και κάνει βαθιές φιλοσοφικές αναζητήσεις γύρω από τη ζωή και το ρόλο που έπαιξε ο ίδιος ως αγγελιοφόρος του αφέντη του. Δε λείπουν όμως και κάποιες δόσεις χιούμορ, ειδικά σε χαρακτήρες όπως ο Thing, o Human Torch και ο Spidey, οι οποίοι είτε έχουν μικρές είτε μεγάλες αλληλεπιδράσεις θα αφήσουν το στίγμα τους στον Surfer. Το τέλος είναι συγκινητικό και σου δίνει την αίσθηση της ολοκλήρωσης, ενώ ταυτόχρονα βλέπεις την αποδοχή του Galactus από έναν πλανήτη κάτι που δε θα περίμενε κανείς τόσο εύκολα.

 

Το σχέδιο του Ribic ταιριάζει άψογα στην ιστορία. Γενικότερα οι θολές σχεδιαστικές γραμμές του Κροάτη σε συνδυασμό με μια σκοτεινή παλέτα χρωμάτων που προτείνεται για κοσμικές ιστορίες αποτελούν τον τέλειο συνδυασμό και η αφαιρετικότητα τους ανά σημεία βοηθάει πολύ την ανάπτυξη της ιστορίας με έναν έμμεσο τρόπο.

 

Γενικότερα με ικανοποίησε και σίγουρα είναι μια ιστορία που αξίζει να έχει κανείς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to SILVER SURFER: REQUIEM
  • 2 years later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2210
  • Reputation:   21896
  • Achievement Points:  2249
  • Days Won:  58
  • With Us For:  2343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

SilverSurferRequiem_0001.jpg  SilverSurferRequiem_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.