Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Flash (1990-1991)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αφορμή την πρόσφατη κυκλοφορία της σειράς και στην Ελλάδα, θα σας θυμίσω μια αρκετά καλή σειρά που είχε προβληθεί στις αρχές του '90 και στον ΑΝΤ1, πρόκειται για τη σειρά "The Flash", με πρωταγωνιστή τον πασίγνωστο υπερήρωα Flash, τον πιο γρήγορο άνθρωπο στο κόσμο (για την ακρίβεια στο σύμπαν της DC).

DJO_Flashdvd.jpg


Η σειρά προβλήθηκε το 1990-1991 αρχικά στο CBS και πρωταγωνιστής ήταν ένας ηθοποιός της πρώην σαπουνόπερας Dawson Creek ονόματι John Wesley Shipp, που υποδυόταν τον Flash. Το πιλοτικό επεισόδιο έδειχνε τον επιστήμονα Barry Allen, ο οποίος ενώ εργαζόταν στο εγκληματολογικό εργαστήριο του αστυνομικού τμήματος της πόλης Central City, ξεκινάει μια ασυνήθιστη καταιγίδα, με αποτέλεσμα να χτυπήσει το εργαστήριο ένας κεραυνός και ο Barry να πάθει ηλεκτροπληξία από τα χημικά που χύθηκαν. Αν και επέζησε, σιγά-σιγά καταλαβαίνει πως το ατύχημα του έχει αλλάξει το μεταβολισμό του σώματός του και πλέον μπορεί να κινείται με υπεράνθρωπη ταχύτητα. Έτσι, για να εκδικηθεί το φόνο του αδερφού του, του αστυνομικού Jay Garrick (προς τιμήν του αρχικού Flash στα κόμικς), παίρνει ένα πρωτότυπο κόκκινο κουστούμι κατάδυσης ειδικά φτιαγμένο να αντέχει τις τρομερές πιέσεις σε μεγάλα βάθη, το τροποποιεί και το φοράει, ως Flash πλέον.



DJO_flash1991b.jpg



Στην πλειονότητα των επεισοδίων, ο Flash αντιμετωπίζει κακοποιούς ανθρώπινους, που δεν έχουν κάποια υπεράνθρωπη δύναμη, αλλά προς το τέλος, καλείται να αντιμετωπίσει και σούπερ-κακοποιούς με υπεράνθρωπες δυνάμεις, όπως ήταν ο Captain Cold που είναι κάτι αντίστοιχο με τον Mr.Freeze απ'το Batman, ο Mirror Master, ο Nightshade, ο The Ghost, ο κλώνος του Flash με μπλε κουστούμι Pollux (Πολυδεύκης) και ο πιο γνωστός απ' όλους, ο The Trickster, με τη βοηθό του, Prank, που θυμίζαν πάρα πολύ τον Joker απ'το Batman και τη βοηθό του, Harley Quinn, ο οποίος ήταν και ο τελικός αντίπαλός του στο τελευταίο επεισόδιο της σειράς, "Trial of the Trickster".



DJO_Prank_and_Trickster.jpgDJO_tv-pollux.jpg



Η σειρά, όμως, είχε και αρκετά αστεία γκαγκ, όπως για παράδειγμα το γεύμα του Flash, το οποίο πάντοτε ήτανε παράλογα πολύ και καταβοχθιζόταν αφύσικα γρήγορα, καθώς ο ήρωας για να μπορέσει να τρέχει τόσο γρήγορα χρειάζεται πολύ μεγάλες ποσότητες ενέργειας οπότε και ανάλογης τροφής να κάψει, γι'αυτό και συχνά-πυκνά, χτύπαγε κανά σακουλάκι με πατατάκια στα γρήγορα. Επιπλέον, για να επισημάνουμε ακόμα περισσότερο το πόσο βασίστηκε η παραγωγή της σειράς στην επιτυχημένη ταινία Batman του 1989, το μουσικό θέμα της σειράς το είχε γράψει ο Danny Elfman... :D Η σειρά διήρκησε 21 επεισόδια και θεωρείται ως μία από τις καλύτερες μεταφορές ηρώων κόμικς στην τηλεόραση, λόγω της προσεγμένης παραγωγής του!

Το Δεκέμβριο του 2004 η Warner Bros ανήγγειλε επίσημα πως ο David S.Goyer, ο συγγραφέας και παραγωγός της τριλογίας με πρωταγωνιστή τον βαμπιροκυνηγό Blade και του Batman Begins, καθώς και των επικείμενων ταινιών Batman The Dark Knight, Thor και Captain America, έχει αναλάβει τα χρέη του συγγραφεά και παραγωγού ταινίας με πρωταγωνιστή τον Flash!!! :respect:


Περισσότερες πληροφορίες πάνω στη σειρά εδώ:
Wikipedia
Flash On TV



:beer:  :beer:  :beer: :beer:

 

[imdb=tt0098798]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  998
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  84
  • Reputation:   185
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6303 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ήταν από τις σειρές που έβλεπα φανατικά εκείνη την εποχή

 

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση :)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:thanks: για την πολύ καλή παρουσίαση φίλε DJO.

Την έβλεπα κι εγώ την σειρά στην τηλεόραση αλλά δεν μπορώ να πω ότι με είχε πολυενθουσιάσει. Ίσως να έφταιγε η έλλειψη μεγάλων υπερκακών στα επεισόδια που είχα δει... Θα πάω κάποια στιγμή να νοικιάσω την σειρά από το Video/DVD Club να την δω σερί μπας και μου αρέσει περισσότερο.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   536
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Τι λέτε βρε παιδιά, βγήκε τέτοια σειρά σε DVD??? Πολύ περίεργα πράγματα έχουν αρχίσει να συμβαίνουν στην Ελλάδα...

 

Πάντως να ξέρατε τι μου έχετε θυμίσει σ' αυτό το site. Έχει γίνει αφιέρωμα σε όλες τις σειρές που έβλεπα όταν ήμουν πολύ παιδάκι ακόμα γιατί τις παρακολουθούσε ο αδερφός μου. Και κάθε φορά μου θυμίζετε καταστάσεις από το παλιό μας σπίτι. Τη σειρά δεν μπορώ να την κρίνω γιατί απλά τη θυμάμαι φωτογραφικά αλλά άμα βρεθεί το DVD στα χέρια μου θα επανέλθω.

 

DJO σε ευχαριστώ για την όμορφη παρουσίασή σου. :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6422 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Οι αναμνήσεις μου από την συγκεκριμένη σειρά είναι κάπως αρνητικές. Όχι όχι δεν φταίει ούτε το σενάριο ούτε οι ηθοποιοί.

Φταίει ότι τα αδέρφια μου με ανάγκαζαν να το βλέπω θέλω δε θέλω και εγώ ο κακόμοιρος που πεδευόμουν και δεν προλάβαινα τους υπότιτλους και νευρίαζα κάθε φορά :cry: , άσε που πρέπει να είχε και κάτι άλλο σε άλλο κανάλι εκείνη την ώρα γιατί θυμάμαι παίζαμε κάθε φορά μπουνιές με τον αδερφό μου :Karate: και σαν μικρότερος τις έτρωγα :confuse: :dizy: :collapse: . Πάντως τώρα είμαι πολύ περίεργος να την ξαναδώ αυτή την σειρά, μάλλον ήρθε η ώρα να πάω στο videoclub.

 

DJO :thanks: για την ενημέρωση-παρουσίαση :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   86
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6251 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ποπο τι μου θυμήσατε.

Απο τα λίγα που μπορώ να θυμηθώ την έβλεπα με πολύ ενδιαφέρον αυτη τη σειρά και πρέπει οντώς να άξιζε.

Θυμάμαι ακόμα μερικές σκηνές απο τη σειρά όπως κάποιες φορές που ο flash βιαζόταν και τον έδειχνε τρώει το φαγητό του να πλένει τα δόντια του κ.τ.λ. σε δευτερόλεπτα. Εκεί είχε πολύ γέλιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6082 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλημέρα!!! Η σειρά σε γενικές γραμμές ήταν καλή αλλά μερικά επεισόδια δεν βλεπόντουσαν!!! Πως μου φαίνεται όμως οτι δεν παιζόταν στον ΑΝΤ1 αλλά στο ΣΤΑΡ........?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν υπήρχε το star όταν παιζόντουσαν....

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ήταν από τις σειρές που έβλεπα φανατικά εκείνη την εποχή

 

Ευχαριστούμε για την ωραία παρουσίαση :)

:beer:

 

Κι εγώ το ίδιο! Δεν χάναμε επεισόδιο με τον αδερφό μου! :cool::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26482
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

DJO_Prank_and_Trickster.jpg

 

Δεν ξέρω αν καταλάβατε ποιός παίζει τον Trickster...

 

Είναι ο ΜΑΡΚ ΧΑΜΙΛ!!!! :):respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3734
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  50
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ο Mark Hamill είναι επίσης ο απίθανος Joker του "Batman: The Animated Series". Ενημερωτικά, μιας και είμαστε στο θέμα των comics-στην-TV.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, μιας και μου δάνεισε το κολλητάρι όλα τα dvd της ελληνικής έκδοσης και έκατσα να τα δω, ας γράψω ένα reviewδάκι συνολικά για την σειρά, γιατί όταν έκανα το αφιέρωμα είχα δει μονάχα το διπλό πιλοτικό... :D

 

 

Βασικά... Η σειρά έχει πολύ καλή παραγωγή για την εποχή του, φοβερό κουστούμι για τον Φλας, πολύ καλό Μπάρυ Άλλεν και ένα βαρβάτο theme. Όμως: 3 επεισόδια άντεξα να δω ολόκληρα, χωρίς να κάνω forward! Από τα υπόλοιπα 20... :oops: Με χάλασε απίστευτα που τα περισσότερα ήταν αστυνομικές υποθέσεις πχ.με διεφθαρμένους πολιτικούς, γκάνγκστερς, απαγωγές, ληστείες και τα εναπομείναντα με υπερ-κακούς δεν ήταν όλα τόσο καλά. Αυτό οφείλεται κυρίως στο όλο σκηνικό της σειράς, αφού η Σέντραλ Σίτυ είναι μία πόλη με στοιχεία του παρελθόντος, του παρόντος (1990) & φουτουριστικά, με αποτέλεσμα να είναι εκτός τόπου και χρόνου... Οπότε 3 υπερ-κακοί είναι τυπικοί υπερ-κακοί του '40-'50, με καμπαρντίνα και καπελαδούρα. Αυτά που μου άρεσαν ήταν με φουτουριστικά, δηλαδή το επεισόδιο με τον κλώνο Πολυδεύκη, το επεισόδιο με την Άλφα, ένα ανδροειδές και το τελικό με τον Τρίξτερ. Οι υπόλοιποι κακοί είναι ανάξιοι λόγου! Άντε πες βλεπόταν κάπως και το επεισόδιο με τον Ghost & το origin του, όπου ο αλά Punisher, Nightshade, το '50 του ανατρέπει τα διαβολικά του σχέδια και παίρνει τη βοηθό του, Ghostess μακρυά του για να μπει στον ίσιο δρόμο.

 

Γενικά, η αλήθεια είναι ότι μπορεί μεν να είναι μια από τις καλύτερες μεταφορές των περιπετειών ήρωα κόμικ στη μικρή οθόνη, αλλά οι ιστορίες της δεν είναι και τόσο ενδιαφέρουσες, ενώ αρκετές είναι τελείως αδιάφορες (πχ.ο Φλας προσέχει μία άστεγη και το μωρό της!). Μπορεί να παίζει ρόλο βέβαια πως ούτε οι ιστορίες από το κόμικ του Flash με ενθουσίασαν ποτέ, οπότε εγώ σας τα λέω, για να μην πάει αύριο κανένας και το αγοράσει με βάση το αφιέρωμα. Τελικά δεν είναι τόσο καλό. Το προτείνω κυρίως στους φανς των Μπαρτονικών ταινιών του Μπάτμαν, σε όσους τους άρεσαν όντως όλα τα επεισόδια όταν το βλέπαν στον ΑΝΤ1 και στους φανς του Φλας. Αλλιώς, και να το προσπεράσετε, δε θα χάσετε και τίποτα το τρομερό, εξάλλου μέχρι το τέλος της δεκαετίας θα γυριστεί live-action ταινία με τον γρηγορότερο άνθρωπο στον κόσμο εν ζωή... :)

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ποιο επεισόδιο είναι που πάει στο μέλλον/εναλλακτική διάσταση και στο τέλος για να γυρίσεις πίσω στην εποχή του γίνεται μια τρέχει πολύ γρήγορα την ώρα μιας μεγάλης έκρηξης;

 

Δε θυμάμαι πολλά από εκείνη τη σειρά αλλά αυτή η σκηνή μου έχει μείνει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, πρεπει να λες το ακυρο το 15ο, το Fast Forward, οπου εξαιτιας ενος πυραυλου που τον κυνηγαγε και ανατιναχτηκε και επειδη ταξιδευε με μεγιστη ταχυτητα εκσφενδονιστηκε / ταξιδεψε (?!) στο 2001 οπου εχει γινει δικτατορας της πολης ο Pike, ο αρχηγος της συμμοριας των μηχανοβιων απο το πιλοτικο και η μελλοντικη Tina ανατιναζει τον αντιδραστηρα του εργαστηριου για να τον ξαναστειλει πισω.... :confuse:

 

Ακολουθει σκρηνσοτ απο το "ταξιδι" μετα την εκρηξη που διαρκει 15''... Γιατι αυτο που λες κραταει 2'' μοναχα... :confuse:

post-556-1216227112_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Thanks man! Αυτό πρέπει να ήταν. Δε θυμάμαι τίποτα άλλο από αυτά που σου είπα πέρα απ' το ότι μου άρεσε!

 

Κάποια στιγμή μπορεί να κάτσω να δω κάνα επεισόδιο, έτσι for old times' sake!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.