Μετάβαση στο περιεχόμενο

TOP 100 Ιστορίες Disney [ Μέχρι στιγμής και σύμφωνα με το Inducks ]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τόσο καιρό το παρακολουθώ και το ξαναπαρακολουθώ. Ε, τουλάχιστον ας το παρακολουθήσουμε παρέα να κάνουμε και συζήτηση :Phttp://coa.inducks.org/recommend.php?top100=1

 

 

Στο Inducks δίνεται η δυνατότητα στους χρήστες να ψηφίζουν και να βαθμολογούν όλες τις ιστορίες. Σύμφωνα με τις ψήφους αυτές, οι ιστορίες μπαίνουν σε σειρά από την καλύτερη προς τη χειρότερη. Φυσικά μπορεί η σειρά να αλλάξει όσο προστίθενται νέες ψήφοι, όμως η βασική σειρά είναι πάνω κάτω η ίδια. Παραθέτω τις 10 πρώτες για αρχή. Όσες έχουν εκδοθεί στα ελληνικά, τις γράφω στα ελληνικά:

 

1) Χαμένοι στις Άνδεις - 9.23/10 - 94 ψήφοι

2) Ένα φτωχό γεροντάκι - 9.21/10 - 71 ψήφοι

3) Επιστροφή στο Κλοντάικ - 9.20/10 - 74 ψήφοι

4) Η χρυσή περικεφαλαία - 9.14/10 - 75 ψήφοι

5) Το νύχι της Κάλι - 9.08/10 - 65 ψήφοι

6) Περιπέτεια στην Τράλλα Λα - 9.03/10 - 64 ψήφοι

7) Το μυστικό του παλιού κάστρου - 8.98/10 - 64 ψήφοι

8) Outwits the Phantom Blot - 8.97/10 - 49 ψήφοι

9) Το Σπαθί Των Πάγων - 8.96/10 - 60 ψήφοι

10) Island in the sky - 8.95/10 - 31 ψήφοι

 

 

 

Στις υπόλοιπες θέσεις εκτός από τους Barks, Rosa, και Scarpa που μονοπωλούνε το μεγαλύτερο μέρος των ιστοριών, την τιμητική τους έχουν και οι Massimo De Vita, Floyd Gottfredson, Luciano Bottaro και Giovan Battista Carpi (ακούς ΚΟΜΙΞ ?)

 

 

Γενικά δεν έχω ενστάσεις, και η αλήθεια είναι πως οι περισσότερες από αυτές έχουν δημοσιευτεί σε κάποιο ελληνικό έντυπο.

 

 

Προσωπικά, χαίρομαι απίστευτα για τη θέση που καταλαμβάνει το έπος που ακούει στο όνομα "Το Σπαθί Των Πάγων". Άλλες ιστορίες που λαμβάνουν την αναγνώριση που τους αξίζει είναι:

Η Βίλα των Ρόδων (Η πρώτη ιστορία του Φάντομ Ντακ)

Όσα παίρνει ο άνεμος

Ο ιππότης της τεμπελιάς (ή ο ιππότης της μακρουλής τραπέζης)

Η ιστορία της Δυναστείας των Ντακ

Μίκυ Μυστήριο Β' κύκλος

Λα Στράντα

Καθώς επίσης και κάμποσες ιστορίες του Gottfredson με (συμ)πρωταγωνιστή το Μαύρο Φάντασμα

post-2414-1228302372_thumb.jpg

post-2414-1228302590_thumb.jpg

post-2414-1228302634_thumb.jpg

post-2414-1228302662_thumb.png

post-2414-1228302687_thumb.jpg

post-2414-1228302707_thumb.jpg

post-2414-1228302722_thumb.jpg

post-2414-1228302744_thumb.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 27
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ως πρώτο σχόλιο, να πω ότι με ξαφνιάζει (δυσάρεστα) το ότι ο Don Rosa εμφανίζεται μόλις στην 60η θέση, με την ιστορία Ο Βασιλιάς του Κλοντάϊκ (Η᾽ Επεισόδιο από τον Βίο και πολιτεία), ενώ η αγαπημένη μου Γράμμα από το σπίτι βρίσκεται μόλις στη θέση 917!!!! :moutra2:

 

 

:beer: :beer:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

α ρε μεγάλο πνεύμα! έκανες το ποστ γύρω στα 20 λεπτά αφ'ότου έκανα χάζι τη λίστα και αναλογιζόμουνα τι ωραία που θα ήτανε αν ήξερα που δημοσιεύτηκε ποιά και ποιές έχω διαβάσει (και 15 λεπτά αφ'ότου πρωτοέριξα ψήφο σε κάποια :) )

 

Λείπει μια που όλως παραδόξως πρωτοδιάβασα χτες και αισθάνθηκα την ανάγκη να βαθμολογήσω. Το όνειρο μιας ζωής του Ρόσα που το λάτρεψα, αν και η αλήθεια είναι ότι παθαίνω κάτι τις όποτε εμφανίζεται η Γκόλντι και όποτε ο Σκρουτζ δείχνει "ευαισθησίες" (φτάνει να είναι καλοδουλεμένο και πειστικό). :) Από τις πρώτες 10, αυτή με την οποία "συμφωνώ" μάλλον είναι μόνο η Περιπέτεια στην Τράλλα Λα. Ίσως γιατί τω καιρώ εκείνω, μου είχε πάρει η μητέρα μου το μοναδικό μου disney στα γαλλικά, το σκληρόδετο Oncle Picsou Tout ce qui brille n'est pas or. Όχι ότι είχα καταλάβει πολλά, αλλά το είχα τουλάχιστον ξεφυλλίσει άπειρες φορές.

 

Άντε να μάθουμε και πως ακριβώς είναι δομημένη η βάση δεδομένων σε κάποια φάση και να μπορέσουμε με κανένα sql search να βγάλουμε αυτόματα λιστούλες με τις καλύτερες ιστορίες (σύμφωνα με τους χρήστες του inducks βέβαια) που να έχουν δημοσιευθεί στο Ελλάντα (ή έστω καταλογογραφηθεί) αλλά και με περισσότερα τρικ, όπως λχ οι καλύτερες του ΡΚ, οι καλύτερες του Μπαρκς, οι καλύτερες σε Κλασικά κ.ο.κ.

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Άντε να μάθουμε και πως ακριβώς είναι δομημένη η βάση δεδομένων

 

formulaTop100.png

Ratings are computed using the formula shown left with r the weighed rating, v are votes averaged over story s or over all stories, n is the number of votes of each story and m the minimum number of votes required to be listed in the top 100. Some additional formula, not displayed here, is used in the rating.

 

 

:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν με έπιασες :) η βάση δεδομένων, όχι πως γίνεται η βαθμολόγηση :) για να χρησιμοποιήσουμε αυτό εδώ ;)

 

 

:cheers5:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αχά, ΟΚ :P

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Moυ είναι αδύνατο να κατατάξω τις ιστορίες Disney που μου αρέσουν σε μία σειρά. Πραγματικά αδύνατο! Σίγουρα τις πρώτες θέσεις θα πάρουν κάποιες ιστορίες των Μπαρκς και Ρόσα, ακολουθούμενες από Σκάρπα, Γκότφρεντσον, Κάρπι και Μάρεϋ. Αλλά να πω ότι το "Χαμένοι στις Άνδεις" μου άρεσε περισσότερο από το "Στην Αρχαία Περσία" και λιγότερο από το "Χρυσή Περικεφαλαία" δεν παίζει. Άντε να έβαζα ως πρώτη των πρώτων το "Βίος & Πολιτεία" του Ρόσα λόγω της τεράστιας δουλειάς που έχει γίνει, του καταπληκτικού σχεδίου και του δυνατού σεναρίου, αλλά και πάλι θα το έβαζα ως σύνολο και δεν θα επέλεγα κάποιο κεφάλαιο όπως έχει γίνει στη λίστα αυτή.

 

Πραγματικά πάντως η λίστα παρουσιάζει τεράστιο ενδιαφέρον γιατί είναι ωραίο να βλέπεις τις προτιμήσεις των αναγνωστών σε ιστορίες που έχω διαβάσει και μου έχουν αφήσει ωραίες εντυπώσεις. Επίσης ανακαλύπτω τα "κενά" μου όσον αφορά τις ιστορίες Disney, που βέβαια μας κάνει να ανατρέχουμε σε παλαιότερες κουβέντες σχετικά με τις "πατάτες" που δημοσιεύονται στη χώρα μας και τον παραγκωνισμό ποιοτικών ιστοριών.

 

:thanks: ΡΚ!!!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εδώ και μερικές μέρες έχει πάρει το μάτι μου μία επετειακή ιστορία. Αποτελείται από 43 σελίδες, δημιουργημένες από 43 διαφορετικούς δημιουργούς, λογικά δηλαδή μία σελίδα από τον καθένα τους. Μέσα συμπεριλαμβάνονται κορυφαία παλαιότερα όσο και σύγχρονα ονόματα. Massimo De Vita, Luciano Bottaro, Silvia Ziche, Corrado Mastantuono, Giorgio Cavazzano, Guido Scala, Alessandro Gottardo, Sergio Asteriti, Giuseppe Dalla Santa και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2353-1

 

 

Θέλω πάρα πολύ να την διαβάσω όμως δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Τουλάχιστον κάποιος από τους Ιταλομαθείς του forum μπορεί να πας πει τι λέει η ιστορία στον τίτλο και στην περιγραφή της ?

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο τίτλος της ιστορίας είναι: Ο Θείος Σκρούτζ και η Απίστευτη Περιπέτεια της Πρωτοχρονιάς.

 

Όσον αφορά το υπόλοιπο κείμενο, δίνει τις πληροφορίες που σχεδόν ήδη αναφέρεις: Πρόκειται για μια σπέσιαλ ιστορία "videogame", όπου κάθε σελίδα της αποτελεί ένα διαφορετικό επίπεδο του παιχνιδιού και είναι σχεδιασμένη από διαφορετικό σχεδιαστή. Και υπάρχει και μια σημείωση που αναφέρει πως η ιστορία του Giuseppe Zironi μελανώθηκε από τον Massimiliano Calò. :beer:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ευχαριστώ CitizenX. Να άλλη μια καλή Χριστουγεννιάτικη ιστορία που μπορεί κάλλιστα να μπει στο γνωστό και μη εξαιρετέο περιοδικό :beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μωρέ μπορεί! Αλλά θέλει/θέλουνε να την βάλουνε?

 

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ok, βρέθηκε (για την ακρίβεια περάστηκε στο Inducks). Δημοσιεύτηκε στο Μίκυ Μάους 1902.

 

 

Έφυγα για Μοναστηράκι, είναι κι εύκολο νούμερο :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Οι μονες μου αντιρησεις με την λιστα ειναι το οτι υπαρχουν στα νουμερα 70,84 και 91 ιστοριες του Casty, του Corrado Mastantuono και του Roberto Vian και λειπουνε σχεδιαστες οπως ο Luciano Gatto και ο Guido Scala, τον οποιο εκτιμαω παρα πολυ.

:moutra2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν λίγες μέρες βρήκα σε ένα τυχαίο περίπτερο το γνωστό και μη εξαιρετέο τεύχος Μίκυ Μάους 1450, το οποίο εκτός από την αναδημοσίευση του 1ου Μίκυ Μάους που έδινε δώρο, είχε και το πρώτο μέρος της ιστορίας "Όσα παίρνει ο άνεμος" που ολοκληρώθηκε σε 5 τεύχη. Το 1ο τεύχος απουσίαζε, όμως λίγο με ενδιέφερε μιας και ο κυριότερος σκοπός που το αγόρασα ήταν το 1ο μέρος της ιστορίας που μου έλειπε. Κατά καιρούς είχα διαβάσει τα υπόλοιπα μέρη της ιστορίας όμως αποσπασματικά και όχι με τη χρονολογική τους σειρά, μην μπορώντας έτσι να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Μιας και βρήκα όμως το πρώτο μέρος της ιστορίας, είπα να τη διαβάσω άλλη μία φορά, τώρα όμως ολοκληρωμένη. Ε λοιπόν, τη διάβασα...

 

 

Τι να πρωτοαναφέρω ? Ότι ο σεναριογράφος Guido Martina δεν θα σταματήσει ποτέ να ανεβαίνει στα μάτια μου ? Ότι ο σχεδιαστής Giovan Battista Carpi δίνει ρεσιτάλ σχεδιασμού και σκηνοθεσίας ? Ότι είναι από τις καλύτερες 130 σελίδες που έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό ? Ότι με έκανε να ενδιαφερθώ και να ψάξω για την ταινία και τα ιστορικά γεγονότα στα οποία αναφέρεται ? Ότι η ομοιότητα και η παρομοίωση των χαρακτήρων με τους κανονικούς ήρωες της ταινίας είναι εκπληκτικά καλά δομημένη ? Η ιστορία είναι αριστούργημα! Ολοκληρωμένη με ανάπτυξη χαρακτήρων και αρχή, μέση, τέλος. Είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο από μία ιστορία, και δη δημοσιευμένη στο Μίκυ Μάους.

 

Όσοι έχετε τα τεύχη στη συλλογή σας (1450-1454), επιβάλλεται να διαβάσετε μονορούφι και τις 130 σελίδες αν δεν το έχετε ήδη κάνει. Δυστυχώς, παρότι πολλές ιστορίες αναδημοσιεύονται κάθε ~10 χρόνια, η συγκεκριμένη δε φαίνεται να έχει επαναδημοσιευτεί κάπου αλλού, ή τουλάχιστον δεν έχει περαστεί ακόμα στο Inducks. Είναι χαλαρά μια ιστορία η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να δημοσιευτεί στα ΚΛΑΣΙΚΑ. Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την τύχη να δούμε όλα τα μέρη τις ιστορίας μαζεμένα.

 

 

Επίσης ρίξτε μια ματιά στο ΤΟΡ 10 κατά πως διαμορφώθηκε έως τώρα. Το Σπαθί των Πάγων ξεπήδησε στην 4η θέση, ενώ μπήκαν μέσα αρκετές ιστορίες του Romano Scarpa (αστυνομικές κυρίως) όπως Το διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος, Το περιδέραιο των Τσιρικάουα κλπ, αφήνοντας απ' έξω κλασικές ιστορίες του Barks.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βλέπω τπυ χρόνου να σκάει μύτη σε τομάκι. :lol:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Βλέπω τπυ χρόνου να σκάει μύτη σε τομάκι. :lol:

 

Μακαρι, Θεε μου... Απ' το στομα του GreekComicFan και στου Θεου τ' αυτι! :pray: Οντως υπαρχουν πολλες αλλαγες στο Top 100, και ειναι πολυ πιο σωστες νομιζω...

Επεξεργασία από gigi3
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου φαίνεται πως λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο Τερζόπουλο, αλλά δε βαριέσαι.

 

Αν έβγαινε σε κάποια επανέκδοση, η καλύτερή τους επιλογή θα ήταν να τη συμπεριλάμβαναν στα Topo Oscar. Φυσικά αν έβγαιναν τα 4 τεύχη Topo Oscar στην Ελλάδα κατά 99,99999% θα τα συμπεριλάμβαναν στη σειρά Κόσμος Ντίσνεϋ :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   916
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μου φαίνεται πως λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο Τερζόπουλο, αλλά δε βαριέσαι.

 

Αν έβγαινε σε κάποια επανέκδοση, η καλύτερή τους επιλογή θα ήταν να τη συμπεριλάμβαναν στα Topo Oscar. Φυσικά αν έβγαιναν τα 4 τεύχη Topo Oscar στην Ελλάδα κατά 99,99999% θα τα συμπεριλάμβαναν στη σειρά Κόσμος Ντίσνεϋ :P

 

Μου φανταζει απιθανο να συμβει κατι τετοιο! Εδω δεν βαζει καμια σωστη ιστορια στο Κομιξ, και θα φερει τα TopoOscar (Την καλυτερη Ιταλικη Εκδοση κατα την γνωμη μου παντα) ; Μην κοροιδευουμε τον εαυτο μας!!! :lol: Παντως, σαν ιδεα ειναι πολυ καλη ,Phantom Duck. Μακαρι να σκεφτοταν και ο Τερζοπουλος ετσι, αλλα...

Επεξεργασία από gigi3
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Να και κάποια αυθεντικά προσχέδια από την 1η ιστορία του θείου Καρλ!! :dance:

post-4259-1244129091_thumb.jpg

Και ένα αρτι αφιχθεν σκίτσο του Γουιλ. Βαν Χόρν με επίκαιρο θέμα (λόγω εκλογών) :lol: το οποίο πρόσφατα μπήκε εξώφυλλο στο ΚΟΜΙΞ!!! :dance:

post-4259-1244129149_thumb.jpg

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου φανταζει απιθανο να συμβει κατι τετοιο! Εδω δεν βαζει καμια σωστη ιστορια στο Κομιξ, και θα φερει τα TopoOscar (Την καλυτερη Ιταλικη Εκδοση κατα την γνωμη μου παντα) ; Μην κοροιδευουμε τον εαυτο μας!!! :lol: Παντως, σαν ιδεα ειναι πολυ καλη ,Phantom Duck. Μακαρι να σκεφτοταν και ο Τερζοπουλος ετσι, αλλα...

 

Σκεπτόμενος ρεαλιστικά πάντα, δεν το βρίσκω απίθανο να τα δούμε και στην Ελλάδα. Δεν το δένω και κόμπο βέβαια, αλλά δεν είναι καθόλου απίθανο. Η έκδοσή τους δεν έχει καμία σχέση με την πτώση της ποιότητας του ΚΟΜΙΞ. Τα τελευταία χρόνια βλέπουμε πολλές αυτόνομες κυκλοφορίες από τη συγκεκριμένη εκδοτική, οι οποίες είχαν πρόσφατα κυκλοφορήσει στην Ιταλία. Άρχοντες των Δράκων, Kingdom Hearts, Wizards Of Mickey κλπ. Επιπλέον η έκδοση έχει αναφερθεί ήδη μέσα στο ΚΟΜΙΞ (όπως είχε γίνει και με τους Άρχοντες των Δράκων), το οποίο προσθέτει στις ελπίδες μας ένα "α" ποσοστό παραπάνω.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Όσοι έχετε τα τεύχη στη συλλογή σας (1450-1454), επιβάλλεται να διαβάσετε μονορούφι και τις 130 σελίδες αν δεν το έχετε ήδη κάνει. Δυστυχώς, παρότι πολλές ιστορίες αναδημοσιεύονται κάθε ~10 χρόνια, η συγκεκριμένη δε φαίνεται να έχει επαναδημοσιευτεί κάπου αλλού, ή τουλάχιστον δεν έχει περαστεί ακόμα στο Inducks. Είναι χαλαρά μια ιστορία η οποία θα μπορούσε κάλλιστα να δημοσιευτεί στα ΚΛΑΣΙΚΑ. Ελπίζω κάποια στιγμή να έχουμε την τύχη να δούμε όλα τα μέρη τις ιστορίας μαζεμένα.

 

χμ.

 

χμ είπα.

 

ώστε επιβάλλεται να διαβαστούν ε?

 

χμ

 

οκ.

 

όσοι είναι Αθήνα, μια βολτίτσα από τη Λέσχη, δεν θα τους χαλάσει....

 

θα μου πεις και τι κάνουμε με την επαρχία ρε θείε... σωστό κι αυτό. βέβαια υπάρχουν πάντα οι επισκέψεις στο κλεινόν άστυ αλλά επίσης να σχολιάσω ότι πριν από ένα μήνα ακριβώς, δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα καν ούτε για τους γκάγκαρους (ντεμέκ και μη :) )... ;)

 

:cheers5:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να ενημερώσω λιγάκι το θέμα:

 

1. Επιστροφή στο Κλόνταΐκ - 1953(9,10)

2. Χαμένοι στις Άνδεις - 1949 (9,08)

3. Ένα Φτωχό Γεροντάκι - 1952 (8,99)

4. Περιπέτεια στην Τράλλα Λα - 1954 (8,92)

5. Η Χρυσή Περικεφαλαία - 1952 (8,91)

6. Χριστούγεννα στην Παραγκούπολη - 1952 (8,90)

7. Το Δεύτερο πιο Πλούσιο Παπί του Κόσμου! - 1956 (8,88)

8. Το Μυστικό του Παλιού Πύργου - 1948 (8,85)

9. Mickey Mouse Outwits the Phantom Blot - 1939 (8,82)

10. Καιρός για διακοπές - 1950 (8,79)

 

Όπως καταλαβαίνετε όλες είναι του Carl Barks εκτός από την ένατη που είναι η πρώτη εμφάνιση του Μαύρου Φαντάσματος (Φλόυντ Γκότφερσον).

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι, υπάρχουν 100 ΚΑΛΕΣ ιστοριες Ντίσνευ;;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάντως είναι χαζό να πέσει από την δεκάδα το διπλό μυστήριο του Μαύρου Φαντάσματος!Είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ιστορία με τον Μικι που υπάρχει!

Να κάτι που θα ήθελαα πολύ σε τομάκι-->Το διπλό μυστήριο και το outwits the phantom blot :pray: !

 

Επίσεις,έπρεπε να υπάρχει και κάποια ιστορία του Ροσα!Και του Ροτα!Και απο Barks έπρεπε να μπει και :notalk::notalk:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8469
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Η πιο δημοφιλής του Rosa είναι το πρώτο κεφάλαιο του Βίου και Πολιτείας, που έρχεται 11τη.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο Casty μόλις έκανε το ντεμπούτο του στο ΤΟΡ 100 με την ιστορία "Ο κόσμος του μέλλοντος". Για την ακρίβεια είναι στη θέση 99, με το 7ο επεισόδιο του Βίου και Πολιτείας του Rosa να ακολουθεί στη θέση 100.

 

Ο Casty ξεκίνησε να γράφει σενάρια το 2003 και να σχεδιάζει ιστορίες το 2005. Έχει γράψει σενάρια για περίπου 40 ιστορίες οι οποίες έχουν σκιτσογραφηθεί μεταξύ άλλων από σχεδιαστές όπως Giorgio Cavazzano, Massimo De Vita και Lorenzo Pastrovicchio. Οι 20 ιστορίες που έχει σχεδιάσει ο ίδιος μέχρι στιγμής είναι σχεδόν όλες σε σενάριο του ίδιου. Από εδώ και πέρα συνεχίζει ακάθεκτος με μεγάλες περιπέτειες, κυρίως σε δικό του σενάριο. Λόγω της πρόσφατης έκδοσης των ιστοριών του σε αμερικάνικα περιοδικά όπως το Walt Disney Comics & Stories, τα τελευταία 1-2 χρόνια έχει αρχίσει να έχει πολύ μεγαλύτερη απήχηση και αναγνώριση από πάρα πολύ μεγαλύτερο κοινό. Η τελευταία αμιγώς δική του δουλειά, το "Φανταμέταλλο" μέσα σε 6 μήνες, μπήκε στις ΤΟΡ 2.000 ιστορίες και λογικά θα συνεχίσει να σκαρφαλώνει όσο περνάει ο καιρός και εκδίδεται και σε άλλες χώρες. Είναι ίσως ο μόνος τόσο πρόσφατος δημιουργός που μπήκε στο ΤΟΡ 100.

 

Πολλά συγχαρητήριά και εις ανώτερα.

 

 

 

For the record, ας αποτυπώσω και το ΤΟΡ 10 όπως έχει μέχρι σήμερα μιας και αλλάζει συνεχώς.

 

1) Χαμένοι στις Άνδεις

2) Επιστροφή στο Κλοντάικ

3) Ένα φτωχό γεροντάκι

4) Η χρυσή περικεφαλαία

5) Περιπέτεια στην Τράλλα Λα

6) Χριστούγεννα στην Παραγκούπολη

7) Το δεύτερο πιο πλούσιο παπί του κόσμου

8) Το Μυστικό του παλιού πύργου

9) Mickey Mouse Outwits the Phantom Blot

10) Α' επεισόδιο του Βίος και Πολιτεία

 

Όλες του Barks, εκτός από την 9η που είναι του Gottfredson και την 10η που είναι του Rosa και με την οποία πρώτη φορά φτάνει στο ΤΟΡ 10.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μα καλα, τόσο καλό είναι πια αυτός ο Casty??

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το σχέδιό του είναι πάρα πολύ καλό και οι ιστορίες του είναι φρέσκες με σενάρια φαντασίας και μεγάλες περιπέτειες που έχουν λείψει εδώ και πολύ καιρό από το κουρμπέτι. Ειδικά του Μίκυ. Δεν είναι όλες του οι ιστορίες κορυφαίες, όμως κρατάει ένα αρκετά καλό επίπεδο και έχει τις προοπτικές για πολύ καλύτερα αποτελέσματα. Οι ιστορίες του κατά κύριο λόγο ολοένα και γίνονται καλύτερες, επομένως you get the picture. Αν διαβάσεις τις ιστορίες του περιμένοντας να δεις αριστουργήματα της 9ης τέχνης θα απογοητευτείς, όμως κατά γενική ομολογία είναι πολλά υποσχόμενος δημιουργός.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:cheers3: Στη πρώτη δεκάδα θα έβαζα απαραίτητα τη τετραλογία του Bottaro Ντάναλντ εναντίον Ρέμπο, εδώ πρόσφατα επιτέλους στην Ιταλία εκδόθηκε σε θαυμάσιο (ήδη δυσεύρετο) τόμο ολοκληρωμένη. :dance: Επεξεργασία από PHOTO
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

ιδέα για Μεγάλα Σήριαλ αυτή........

 

και απ'ότι βλέπω έχουν δημοσιευθεί μόνο οι 2 από τις 4 στα ελληνικά?

 

:cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.