Jump to content

Που ειναι τα κόμικς; [ Αναφορές στα κόμικς στον καθημερινό δημόσιο λόγο. ]

Recommended Posts

Απόσπασμα από άρθρο του Αλέξανδρου Λοθάνο στην ιστοσελίδα gazzetta.gr στις 19/08/2020.

Ο Τεν Τεν Κούμαν γύρισε σπίτι του

tintin.thumb.jpg.b7edd1fbd98540bf16a7cbd9346cb940.jpg

«Ο Τεν Τεν στην Αθήνα» ήταν ο τίτλος που είχε επιλέξει το περιοδικό που τον απαθανάτισε ως Τεν Τεν, αφού αυτό ήταν το παρατσούκλι που ακολουθούσε τον Ολλανδό την εποχή που φορούσε την μπλαουγκράνα φανέλα. Ντυμένος με την κλασική γαλάζια μπλούζα (με πουκάμισο από μέσα) και καφέ παντελόνι που χαρακτήριζαν τον χαρακτήρα του νεαρού ντετέκτιβ στα κόμικς του Βέλγου Ερζέ, έχοντας δίπλα του τον αχώριστο Μιλού και, στο βάθος, τις Καρυάτιδες που περίμεναν να υποδεχθούν τη «Dream Team» του Γιόχαν Κρόιφ.

sharks.thumb.jpg.21a6c79acdbd5c26dcd27e6ebc6fd2b1.jpg

Το έργο του Κούμαν δεν προμηνύεται καθόλου εύκολο. Και η αγάπη του κόσμου σε συνδυασμό με την ισχυρή προσωπικότητα και τη νοοτροπία νικητή ίσως να μην είναι αρκετά. Και αν το εξώφυλλο «Ο Τεν Τεν στην Αθήνα» είχε εφιαλτικό φινάλε, η θητεία του Ρόναλντ στην Μπάρτσα ενδέχεται να θυμίσει ένα (πραγματικό) κόμικ του Ερζέ. Αυτό που είχε τίτλο «Η λίμνη με τους καρχαρίες»!

Και το σχετικό link...

• Like 2
  • Thanks 1
  • 4 weeks later...
  • Replies 429
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Λοιπόν αυτή η ιδέα μου έκατσε εδώ και κάμποσο καιρό με αφορμή το παρακάτω αρθράκι με τίτλο «Εκδίκηση». Είναι από την τοπική εφημερίδα «Ρεθυμνιώτικα Νέα» και θα μου πείτε τώρα τι μας νοιάζει, σε λάθος

Δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να μπει εδώ ή στις γελοιογραφίες αλλά....απολαύστε!    

Καλά όλα αυτά τα έχετε ακούσει σε καθημερινές συζητήσεις; Εντυπωσιάστηκα! Προσθέτω: "δεν ειμαι χοντρός ειμαι χαμηλοστήθης", Οβελίξ φυσικά "εκανες κατι εξυπνο. λιποθύμα τώρα" Ραν ταν πλαν, νομιζω απ

Posted Images

cover.thumb.jpg.9374015cab58534b4a26b49bca44ac1b.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Απόσπασμα από άρθρο του Κωνσταντίνου Καϊμάκη στην εφημερίδα documentonews.gr στις 6/09/2020.

Τζος Μπουν: «Έχω τα κόμικ της Marvel στο αίμα μου»

boone.thumb.jpg.d70f9e7af78ba180a74c081fe94903ee.jpg

Ο Τζος Μπουν είναι ο σκηνοθέτης που ανέλαβε την αναβίωση των µεταλλαγµένων ηρώων της Marvel. Το φιλµ του «Οι Νέοι Μεταλλαγµένοι» δεν θυµίζει σε τίποτε τα επικά οράµατα του Μπράιαν Σίνγκερ των πρώτων φιλµ ή τη νουάρ φιλοσοφία του «Logan». Αλλά έχει τη δική του άποψη για το τι χαρακτηρίζει τη ζωή κάποιων υπερηρώων, ξεκινώντας από την προβληµατική παιδική τους ηλικία.

Ποια είναι η σχέση σας µε τα κόµικ της Marvel;

Ήµουν παιδί στα '80s και µεγάλωσα παρέα µε τα κόµικ. Η συντροφιά των ηρώων της Marvel ήταν το ιδανικό µέσο για να αναπτυχθεί η φαντασία µου σε τέτοιο βαθµό που να νιώθω ότι δεν είµαι µόνος µου στον κόσµο αυτό. Ιδιαίτερα µε συγκινούσαν οι ιστορίες που είχαν για ήρωες µικρά παιδιά ή εφήβους. Η ταύτιση εποµένως ήταν αναπόφευκτη.

Πώς έγινε η συµφωνία µε την 20th Century Studios;

Κανείς δεν µας ζήτησε να κάνουµε το φιλµ γιατί δεν υπήρχε καν σαν σκέψη. Όµως µαζί µε τον Νέιτ Λι φτιάξαµε ένα comic book και το παραδώσαµε στον Σάιµον Κίνγκµπεργκ, τον παραγωγό των «X-Men», ο οποίος στη συνέχεια το πρότεινε στο στούντιο. Mας έδωσαν το πράσινο φως και ξεκινήσαµε τη δουλειά.

Φτιάξατε ένα comic book;

Με τον Νέιτ είχαµε κάνει µια εταιρεία κόµικ που ονοµάζεται J and M και φτιάχναµε τα δικά µας κόµικ. Ο Νέιτ σχεδίαζε εκπληκτικά κόµικ και η δική µου δουλειά ήταν να χώνω τη µύτη µου παντού. Αλλά ναι, µας άρεσαν τόσο πολύ τα κόµικ όταν ήµασταν παιδιά, ειδικά τα κόµικ της Marvel, που έγιναν µέρος του DNA µας. Τώρα που το σκέφτοµαι, όταν οι άνθρωποι µιλούν για γενεαλογία και µε ρωτούν από πού προέρχοµαι, θα έλεγα ότι έχω λίγο Marvel Comics και λίγο Στίβεν Κινγκ στο αίµα µου.

Ποια στοιχεία της κόµικ σειράς «The New Mutants» επιλέξατε να αναδείξετε στο φιλµ;

Με τον συνσεναριογράφο Νέιτ Λι ήθελα να παρουσιάσω την ιστορία τους µέσω της Ντάνι που θα ήταν ο κεντρικός χαρακτήρας του έργου. Και φυσικά δεν νοείται περιπέτεια των «Νέων Μεταλλαγµένων» χωρίς την παρουσία του Demon Bear. Είναι η πιο γνωστή και εµβληµατική µορφή κακού για όλους τους φαν της σειράς.

Και το σχετικό link...

• Like 2

Απόσπασμα από άρθρο της Νόρας Ράλλη στην ιστοσελίδα efsyn.gr στις 19/09/2020.

Με λένε Μαφάλντα

maf.thumb.jpg.9b5b15479092609cf8685d5db545f3a7.jpg

Αλήθεια είναι, Μαφάλντα με λένε, και μάλλον δεν είμαι ζωντανή. Αν ζούσα, θα ήμουν 65 ετών. Ο Κίνο είν’ ο πατέρας μου. Αργεντίνος είναι, εξαιτίας του με θυμούνται. Στα πέντε μου μ’ έφερε στη χάρτινη ζωή, μ’ έφτασε μέχρι τα εφτά κι από τότε ή δεν μεγάλωσα ή πέθανα πρόωρα. Ένα και το αυτό. Και τώρα βρέθηκε τούτη εδώ η τύπισσα, να με φέρει στην Ελλάδα «να τα πω», λέει, «όπως μόνο εγώ ξέρω». Νωρίς με θυμήθηκες κοπελιά! – αυτό μου ’ρχεται να της πω, αλλά ένεκα που η μαμά μου μου ’χει μάθει τρόπους, μ’ αρέσει και η Ελλάδα, μοιάζει και με τη χώρα μου (είναι και οι δύο χώρες «ερασιτεχνικές»), οπότε δέχτηκα. Και θα τα πω.

Και το σχετικό link...

• Like 3
  • Thanks 1

athens.thumb.jpg.745c147e1388a77ec2bccc73e13907e6.jpg

• Like 2
  • 2 weeks later...

nea.thumb.jpg.50363e8d352af93ae539cd02aa89ff84.jpg

Ένα κόμικ για την Ακαδημία των Ονείρων

Η πρώτη εικονογραφημένη ιστορία από τον σύλλογο της Μπαρτσελόνα αφορά τη Μασία, την Ακαδημία Ποδοσφαιριστών, από τις τάξεις της οποίας αναδείχθηκαν ο Μέσι, ο Ινιέστα και ο Ερνάντεθ.

barca.thumb.jpg.1f13b3b0a6d82ffeba35e722ec94b5c9.jpg

Δυστυχώς το πλήρες άρθρο δεν είναι διαθέσιμο online. Αν πάρει κανείς τα Νέα σήμερα ας σκανάρει το θέμα...

• Like 2

vivlio.thumb.jpg.41f8c0d5a29274973498cc7a50ac52df.jpg

Εξώφυλλο του Soloup που παραπέμπει

σε Κλασσικά Εικονογραφημένα...

• Like 2
  • Thanks 1

Άρθρο αγνώστου στην ιστοσελίδα gazzetta.gr στις 15/10/2020.

Απίθανο: Πρώην παίκτης του Παναιτωλικού άλλαξε το όνομά του σε αυτό ενός ήρωα κόμικ!

Ο Ισπανός εξτρέμ Τζουάν Ρομάν ονομάζεται πλέον... Γκόκου Ρομάν, παίρνοντας το όνομα από τον βασικό ήρωα του Dragon Ball, αφού νιώθει ότι τον αντιπροσωπεύουν οι... αξίες του (!)

01.thumb.jpg.a7d85d7d34b6164b621cf50f18e7dd6e.jpg

Η τρέλα δεν πάει στα βουνά, πάει στη... Λέγκνιτσα. Την πολωνική πόλη στην οποία εδρεύει η Μίετς, ποδοσφαιρική ομάδα που έχει στις τάξεις της έναν Ισπανό ποδοσφαιριστή που πέρυσι πέρασε (και δεν ακούμπησε) από τα ελληνικά γήπεδα και έγινε είδηση τις τελευταίες ημέρες επειδή άλλαξε το μικρό του όνομα γι' αυτό ενός... ήρωα κόμικ! Ο 27χρονος Τζουάν Ρομάν, ο οποίος πέρυσι είχε εννέα ματς (με ένα γκολ – μια ασίστ) με την φανέλα του Παναιτωλικού, ανακοίνωσε ότι πλέον θα ονομάζεται... Γκόκου Ρομάν (!), δανειζόμενος το όνομα του βασικού ήρωα της σειράς Dragon Ball της ιαπωνικής Μάνγκα!

02.thumb.jpg.126707e578d182cf5c52f421fe4d5a76.jpg

«Είμαι ευγνώμων στον Τζουάν για όλα όσα έζησα. Τα θετικά και τις διδαχές που μου άφησε. Αλλά τώρα είμαι ο Γκόκου. Επέλεξα αυτό το όνομα γιατί νιώθω ταυτισμένος με τις αξίες που εκπροσωπεί για εμένα: Επιμονή, ενσυναίσθηση, να δυναμώνει μπροστά στα εμπόδια, φως και θετικότητα. Ζητώ μόνο σεβασμό, όπως πολλοί άνθρωποι ήδη δείχνουν. Πάντα σε κίνηση, πάντα προς τα εμπρός. Πολλή αγάπη για όλους» έγραψε στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης ο... Γκόκου Ρομάν, άλλοτε παίκτης στα φυτώρια των Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Σίτι, ο οποίος θέλησε με αυτή την κίνηση να διώξει την αρνητική ενέργεια που νιώθει ότι τον περιβάλει...

Και το σχετικό link...

Edited by ramirez
  • Like 3

prot.thumb.jpg.78ffd3f733dd95e6cdd86d8ec7aa4415.jpg

• Like 3