Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΗΦΗΣ & COMPANY


mits63

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΗΦΗΣ & COMPANY
Σενάριο/Kείμενα:
Στέλιος Καλογεράκης
Σχέδιο:
Στέλιος Καλογεράκης
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
22.5 x 29.5
Σελίδες:
60
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική

  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

ShfhsCompany_0001.jpg  ShfhsCompany_0001z.jpg

 

 

Μετά την Αθήνα, την Θεσσαλονίκη, την Πάτρα και την Μυτιλήνη τώρα και το Ρέθυμνο μπαίνει στο χάρτη των Ελληνικών κόμικς :dance: . Το τεύχος συγκεντρώνει την δουλειά του Στέλιου Καλογεράκη που δημοσιεύτηκε στο τοπικό μηνιαίο περιοδικό Στιγμές.
Πρωταγωνιστούν γνωστοί απόδημοι Κρητικοί όπως οι αδελφοί Δαλτονάκηδες και ο Χαρίδημος Ποτεράκης αλλά και φίλοι της Κρήτης όπως ο Ραν ταν πλαν, μοντέλα, εξωγήινοι, δράκοι και ο Σημίτης.
Πρόκειται για εξαιρετική δουλειά. Πρώτα πρώτα για 4, τι ψυχή έχουν, ευρουλάκια παίρνετε 54 μεγάλες γυαλιστερές σελίδες καθαρού κόμικς. Δεύτερον μαθαίνετε για τον πολιτισμό, τα ήθη και τα έθιμα αυτού του περήφανου και αδάμαστου λαού, και όχι δεν με απειλει κανεις για να το γράψω αυτο ( :ego::minigun: ) :crying: . Τρίτον επιδεικνύετε αποκεντρωτική διάθεση, ενισχύετε τα τοπικά προϊόντα και προωθείτε την Ελληνική Τέχνη ένα βήμα μπροστά!
Πιο σοβαρά, εμένα μου άρεσε πολύ. Τα σενάρια βγάζουν γέλιο και καυτηριάζουν φαινόμενα του τοπικού παραλογισμού χωρίς να ξεπέφτουν στον διδακτισμό ή στην καταγγελιολογία. Το σκίτσο χωρίς να είναι πολύπλοκο εξυπηρετεί άψογα το σκοπό του. Νομίζω ότι για τον αμύητο στην πραγματικότητα του νησιού θα προσφέρει μια διαφορετική οπτική για αυτό. Πραγματικά σκέφτεται κανείς πόσα πράγματα πρέπει να κυκλοφορούν ανά την Ελλάδα σε διάφορα έντυπα και τα τρώει ο σκόρος γιατί δεν έχουν την τύχη να μπουν σε μια τέτοια έκδοση.
Τώρα που η περιοχή, καθόλου άδικα, έγινε διαβόητη από τα δελτία ειδήσεων ως άντρο παρανομίας καλό είναι να θυμόμαστε πως τα πράγματα εδώ δεν είναι όπως παρουσιάζονται: είναι πολύ χειρότερα γιατί κανείς δεν μπορεί να περιγράψει την σταδιακή καθημερινή διαφθορά και πολύ καλύτερα γιατί υπάρχουν δημιουργικές δυνάμεις και γίνονται πράγματα, ενίοτε και πολύ πρωτοποριακά που δεν αφήνουν την ελπίδα να σβήσει.
Επικοινώνησα με τον Στέλιο και μου είπε ότι το άλμπουμ έχει ψιλοεξαντληθεί.
Στην Αθήνα μπορεί κανείς να το βρει στο βιβλιοπωλείο Road στην οδό Σόλωνος ή σε ψηφιακή μορφή, για, κλέβεις εκκλησία, 2 ευρώ, στο http://www.e-na.com/book.aspx?id=13908
Τώρα αν κάποιος δεν το βρίσκει πιστεύω πως μπορώ να βρω εδώ μερικά αντίτυπα, οπότε στείλτε παραγγελία. Αρχές Δεκέμβρη θα είμαι Αθήνα και μπορώ να τα φέρω. Τιμή: 4 Ευρώ

Περισσότερες πληροφορίες για τον Στέλιο Καλογεράκη στο πολύ ενδιαφέρον
www.kalogerakis.org
και για τον Σήφη στο www.sifis.info
 

post-2265-1234788850_thumb.jpg post-2265-1234788867_thumb.jpg post-2265-1234788884_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έφαγα το φόρουμ να δω που είχα ξανακούσει για δαύτο... Εντέλει είχε κάνει ένα ποστ ο Mandrake στα Ελληνικά Νέα....

 

:thanks: greem-mits. Ακούγεται και φαίνεται τρομακτικά ενδιαφέρον και η τιμή του είναι άκρως ανταγωνιστική! :best:

 

κι όπως θα'λεγε ο Mandrake "θα το τιμήσω"/"μπήκε στη λίστα" :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είχα προσέξει την παρουσίασή του! Επιτέλους βρήκε κι εδώ τον χώρο που του αρμόζει και σ'ευχαριστώ green-mits για το αφιέρωμα! :thanks: Germanicus19 αυτή τη φορά αλλάζω χρόνους λέγοντας "το τίμησα/βγήκε απ'τη λίστα"! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όπως τα λέει ο πρασινοΜήτσος στην παρουσίαση. Ίσως με κανά δυό κλικ ενθουσιασμού λιγότερο (εκ μέρους μου). Ευχάριστη, δροσερή προσπάθεια. Για 4 ευρουλίνια, τα αξίζει τα λεφτά του :) Δεν περιέχει κάποια καυτή πολιτική ματιά στα δρώμενα, θα μπορούσε να πει κανείς ότι ενίοτε μερικά από όσα "καυτηριάζονται" είναι στη πραγματικότητα κλισέ, αλλά δεν κούρασε. Αντιθέτως ψυχαγώγησε (ψυχαγωγώ = άγω την ψυχή. που την άγω? στην διασκέδαση. διασκεδάζω=δια+σκεδάννυμι. Σκεδάννυμι? σκορπίζω. τι σκορπίζω? τις σκοτούρες και τις έγνοιες ;) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Mπορώ να πω ότι έχει αρκετή πλάκα! Δεν είναι πάντα αστείο, και δεν είναι συχνά ξεκαρδιστικό, αλλά είναι ωραίο! Σε κάθε ιστοριούλα γίνεται ένας χαμός και αλλιώς ξεκινάει, αλλιώς συνεχίζει, αλλιώς καταλήγει... σε εκπλήσσει ευχάριστα πάντως. Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι σχολιασμοί του σκύλου του Σήφη, ενώ συμπάθησα τον ήρωα γιατί και τον δικό μου παππού Μανούσο τον λένε :lol: Το σκίτσο δεν ήταν και το καλύτερο αλλά όπως είπε και ο green-mits εξυπηρετεί το σκοπό του, ενώ τα ωραία χρώματα και η ποιότητα της έκδοσης προσθέτουν βαθμούς. Εγώ λόγω καταγωγής από Ρέθυμνο ήμουν αρκετά εξοικειωμένος με το όλο χιούμορ, θέλω να πιστεύω όμως ότι μπορεί να διαβαστεί άνετα και από μη-κρητικούς.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΣΗΦΗΣ & COMPANY .

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.