Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος κόμικ/λευκωμάτων Ελλήνων δημιουργών


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είναι από τα πράγματα που τα έχω απορία ρε διάολε. Δημοσιεύει ο άλλος τη δουλειά του κάπου, σε μια εφημερίδα, σε ένα περιοδικό. Έρχεται μια ωραία μέρα που κρίνεται ότι αξίζει τον κόπο να μαζευτεί αυτή η δουλειά και να επαναδημοσιευθεί αυτόνομα και πιθανότατα ολοκληρωμένη. Πας εσύ να το πάρεις και σου έρχεται ταμπλάς στο κεφάλι. Ένα κόστος να τραβάς τις *τρίχες σου. :trixes: και ρωτάω εγώ. Καλά, δεν έχει βγει μεγάλο μέρος του κόστους, για να μη πω όλο (όσον αφορά τον δημιουργό), από την αρχική δημοσίευση? Σαφώς και δε λέω να μη ξαναβγάλει λεφτά ο δημιουργός. Για όνομα του Θεού... Αλλά βλέπω δουλειές Ελλήνων οι οποίες βγαίνουν εξαρχής σε κόμικ, πολύ συχνά να έχουν μικρότερη τιμή λιανικής πώλησης από τέτοιες επαναδημοσιεύσεις...

 

Αυτό συμβαίνει ειδικά με γελοιογράφους και ως ένα βαθμό και με διάφορους κομίστες....

 

anyhow. Απλώς είναι κάτι που μου κάθεται μυστήρια και θέλησα να το μοιραστώ :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν έχεις και άδικο Νίκο. Πράγματι αυτό συμβαίνει. Βέβαια στην Ελλάδα το κόστος των βιβλίων είναι υψηλότερο απ ότι άλλες χώρες και δεν ξέρω τι φταίει για αυτό. Είναι υψηλότερο ακόμα και απο χώρες με αγορές παρόμοιες με την δική μας. Οπότε και τα βιβλία που επανεκδίδουν έργα γελοιογράφων ή κόμικ δημιουργών, ακολουθούν τον γενικό κανόνα της αγορας.

 

Απο κει και πέρα, αυτή η κατάσταση πράγματι περιορίζει σημαντικά και τις δικές μου αγορές. Έτσι περιορίζω πολύ την δαπάνη μου σε αυτόν τομέα. Απο γελοιογράφους θα αγοράσω πιο παλιούς που δεν έχω δεί δουλειά τους (πχ Κουμετάκης, Δημητριαδής κλπ) και απο έργα κόμικ μόνο ότι μου κάνει κλίκ σαν έκδοση (πχ τα επίτομα του Αρκά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν έχεις και άδικο Νίκο. Πράγματι αυτό συμβαίνει. Βέβαια στην Ελλάδα το κόστος των βιβλίων είναι υψηλότερο απ ότι άλλες χώρες και δεν ξέρω τι φταίει για αυτό. Είναι υψηλότερο ακόμα και απο χώρες με αγορές παρόμοιες με την δική μας. Οπότε και τα βιβλία που επανεκδίδουν έργα γελοιογράφων ή κόμικ δημιουργών, ακολουθούν τον γενικό κανόνα της αγορας.

 

Εκτός θέματος αυτό :) Αυτό που λες είναι κάτι το οποίο αφορά/αγγίζει όλες τις έντυπες εκδόσεις (ασχέτως του αν συμφωνώ ή διαφωνώ). Εγώ αντιθέτως αναρωτιέμαι γιατί οι μεν κάνουν τόσο (ενώ μέρος του κόστους έχει αποσβεστεί) και οι δε λιγότερο. Ερώτημα που θα έθετα είτε οι μεν καναν 4 ευρώ και οι δε 3, είτε οι μεν κάναν 40 και οι δε 30. (στο συγκεκριμένο μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι οι μεν κάνουν 15-20 και οι δε τα μισά!)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

"Οπότε και τα βιβλία που επανεκδίδουν έργα γελοιογράφων ή κόμικ δημιουργών, ακολουθούν τον γενικό κανόνα της αγορας."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

"Οπότε και τα βιβλία που επανεκδίδουν έργα γελοιογράφων ή κόμικ δημιουργών, ακολουθούν τον γενικό κανόνα της αγορας."

 

φοβάμαι ότι δε σε πιάνω. :) και γιατί ο γενικός κανόνας της αγοράς πιάνει τα βιβλία που *επανεκδίδουν* και όχι τα βιβλία που *πρωτοεκδίδουν*?

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απλά τα πιάνει όλα.

 

Ας προσπαθήσω, μέσα στην άγνοιά μου, να κάνω μια κοστολογική προσέγγιση. Παίρνω το τυχαίο παράδειγμα του Αρκά. Η δουλεία του ακολουθεί την εξής εμπορική οδό. Πρώτη έκδοση σε περοδικό (πχ Εψιλον), δεύτερη έκδοση σε Άλμπουμ, τρίτη έκδοση σε Επίτομο.

 

Λογικά για τη δουλειά που δίνει στο περιοδικό θα πληρώνεται με το κομμάτι. Στη συνέχεια όταν ο χ εκδοτικός οίκος που έχει συνεργασία βγάζει σε Άλμπουμ αρχικά και στη συνέχεια σε Επίτομο, συγκεντρωμένη δουλειά. Λογικά (πάλι λέω ότι δεν ξέρω) εκέι ο κομίστας θα αμοίβεται με ποσοστά επι τον πωλήσεων.

 

Αν δεχτούμε ότι για την συγκεκριμένη δουλειά η καλιτεχνική προσπάθεια (δεν έβρισκα καλύτερο όρο) έχει πληρωθεί αρχικά απο το περιοδίκο, το συνολικό κόστος του Αλμπουμ είναι μικρότερο, απ ότι θα ήταν αν μιλούσαμε για πρωτότυπη δουλειά.

 

Παρ όλα αυτά η αγορά κινείται με τιμές πχ 10 Ευρώ το Άλμπουμ. Άρα η εκδοτική θα βγάλει και την πρωτότυπη δουλειά και την επανέκδιδόμενη σε αυτήν την τιμή περίπου (λίγο πάνω, λίγο κάτω), ακολουθώντας την τάση της αγοράς.

 

Στην περίπτωση της επανέκδοσης, απλά αυξάνει το περιθόριο κέρδους για την εκδοτική, αλλά και για τον κομίστα/γελεοιογράφο.

 

Αυτό είναι το σκεπτικό μου νίκο, που επαναλμβάνω μπορεί να είναι τελείως λανθασμένο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Φίλε Germ μη μπερδεύεσαι: η "απόσβεση" σε επίπεδο δημιουργού δεν έχει καμία σχέση με το κόστος μιας έκδοσης.

Ο εκδότης ξοδεύει το ίδιο ποσό είτε έχει ξαναδημοσιευτεί το υλικό είτε όχι, κι αυτό γιατί 11 στις 10 φορές δεν είναι ο ίδιος που πρωτοδημοσίευσε το υλικό, οπότε 12 στις 10 φορές, η διαδικασία (φίλμς, διαχωρισμοί κλπ) γίνεται απ' την αρχή. Αν μιλάμε δε και για συλλογές γελοιογράφων, μιλάμε για εκδόσεις με τη λογική του λευκώματος: πολύ καλό χαρτί, μεγάλο μέγεθος, πολλές σελίδες. Δεν ξέρω λοιπόν μεταξύ τι είδους εκδόσεων κάνεις τις συγκρίσεις, αλλά αν τα λάβεις αυτά υπ' όψιν σου θα δείς ότι δεν υπάρχει κάποια δυσαναλογία μεταξύ αναδημοσιεύεσεων και πρωτοεμφανιζόμενου υλικού: συνήθως απλά πρόκειται για διαφορετική ποιότητα έκδοσης.

Σε όλα αυτά, η αμοιβή του δημιουργού κατα κανόνα έρχεται με την πληρωμή ποσοστού επί των πωλήσεων συνεπώς δεν επιβαρύνει το κόστος της έκδοσης. Πιστεψέ με, ο δημιουργός θα πληρωθεί τελευταίος (και λιγότερο) απ' τη δουλειά του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε όλα αυτά, η αμοιβή του δημιουργού κατα κανόνα έρχεται με την πληρωμή ποσοστού επί των πωλήσεων συνεπώς δεν επιβαρύνει το κόστος της έκδοσης. Πιστεψέ με, ο δημιουργός θα πληρωθεί τελευταίος (και λιγότερο) απ' τη δουλειά του.

 

κατ'αρχάς να απαντήσω στο τελευταίο. Βέβαια ίσως να το εννοείς κάπως διαφορετικά, αλλά ως λογιστής οφείλω να παρατηρήσω πως σαφώς και το ποσοστό επιβαρύνει το κόστος. 2 υποθετικά σενάρια. 5 ευρώ το μεταβλητό κόστος (τυπογραφείο, βιβλιοδετικά, χαρτί κλπ) ανά τεύχος, 1000 ευρώ το σταθερό κόστος (προμόσιον κλπ), 30% επιθυμητό κέρδος του εκδότη προ φόρων και χωρίς τα άλλα έξοδα της επιχείρησης μέσα (ενοίκιο, προσωπικό κλπ), τιράζ 1000 κομμάτια, και ή 10% επί της λιανικής προ φπα για το δημιουργό ή 15% επί της λιανικής προ φπα για το δημιουργό και ο μεταπωλητής θέλει να το αγοράσει στα 60% της λιανικής τιμής. Στο 10% η λιανική προ φπα διαμορφώνεται σε 18,75 ενώ στο 15% η λιανική προ φπα πάει στα 22,22. Εν πάσει περιπτώσει μάλλον το εννοούσες κάπως αλλιώς :)

 

Πάντως με αυτά τα νούμερα και θεωρώντας πως ο δημιουργός παίρνει τα λεφτά του ασχέτως του πόσα πουληθούν εντέλει, ο εκδότης θα αρχίσει να βλέπει κέρδος αφού πουληθούν 600 με 700 κομμάτια με μάξιμουμ κέρδος ή 3375 ή 2442 . Στο 10% ο δημιουργός θα πάρει 1875 ευρώ, στο 15% 2222. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούγαμε ποιά είναι και τα πραγματικά στοιχεία (πχ πόσο όντως είναι το μεταβλητό κόστος και πόσα όντως τα ποσοστά που επιζητεί ο κάθε ένας της διαδικασίας (δημιουργός, εκδότης, μεταπωλητής))

 

Μπορεί να έχεις δίκιο για το είδος της έκδοσης. Θα πρέπει να κάτσω να το μελετήσω λίγο περισσότερο και να αντιπαρέλθω με νούμερα εάν πειστώ ότι έχω δίκιο στην αρχική μου εκτίμηση. Σε κάποιο βαθμό ίσως να προέρχεται επειδή κάποιοι δημιουργοί ζητάνε και κατορθώνουν να παίρνουν καλύτερα ποσοστά (φαντάζομαι ο Αρκάς). Το ερέθισμα μου πάντως για αυτό το ποστ (αν και η ιδέα κλωθογύριζε εδώ και καιρό) ήρθε από το Φιλ Πωτ, το οποίο δεν το έχω αγγίξει καθαρά λόγω κόστους.

 

:thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Εγω πάντως ψιλοπεισθηκα απο τον Graves (Σπύρο;), λαμβανωμενου υποψη οτι οι ελληνες εκδοτες ειναι πιεσμένοι και πιεζουν και αυτοί. Απο κει και πέρα το ζητημα ειναι τι προσφέρουν, και αν για τον καθένα αξίζει να το πάρει. Προσωπικά θα υπόγραφα ευχαρίστως για φτηνα κομικς στο Λαο αλλά ζουμε σε χαλεπους καιρούς. Πάντως μεταξυ μιας πολυτελούς εκδοσης που ως εκπρόσωπος της γεννιάς των 1000 ευρω δεν μπορώ να πάρω, οχι τουλάχιστον χωρις βαθύτατους αναστεναγμούς, και μιας φθηνότερης, με οτι αυτο συνεπάγεται προτιμω την δεύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Βασική παράμετρος στο πρόβλημα είναι ότι οι περισσότερες εκδόσεις πουλάνε λίγα αντίτυπα, και σχετικά αργά, όσο φτηνές και να είναι. Αν είναι ο εκδότης να δώσει χ ευρώ για την έκδοση, και να περιμένει πέντε χρόνια να πουλήσει αρκετά αντίτυπα για να αποσβέσει το κόστος (όχι για να βγάλει και κέρδος!), και βλέπει ότι μειώνοντας την τιμή δεν αυξάνονται αντίστοιχα οι πωλήσεις, κάνει τη λογική σκέψη να βάλει υψηλότερη τιμή.

 

Αυτό θα αλλάξει αν αυξηθούν οι αναγνώστες, και ειδικά οι «φαν», που παρακολουθούν τι κυκλοφορεί και αγοράζουν τακτικά νέα κόμικ. Νομίζω επίσης υπάρχουν κάποια προβληματάκια στη διανομή - δηλαδή υπάρχουν αναγνώστες, αλλά δεν βρίσκουν ποτέ μπροστά τους τα κόμικ που θα τους άρεσε να διάβαζαν, οπότε...

 

Ίσως όχι και τόσο αγαπημένο θέμα, αλλά είναι κάτι που το συζητάνε αρκετά συχνά όσοι εμπλέκονται στην ελληνική σκηνή (μικρότεροι εκδότες και δημιουργοί).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να βάλω εγώ κι ένα άλλον παράγοντα; Την απληστία της εκδοτικής.

 

 

Και με παραδείγματα. Έχω προσέξει πως χρόνια τώρα, γύρω στις γιορτές των Χριστουγέννων, οι εκδόσεις Πατάκη βγάζουν ένα άλμπουμ με γελοιογραφίες του Στάθη Σταυρόπουλου. Μέχρι εδώ καλά. Τα τελευταία χρόνια όμως οι τιμές πώλησης των βιβλίων αυτών είναι αντίστοιχες με αυτές των τόμων της Anubis. Φαρμακείο σκέτο. Τελευταίο βιβλίο ήταν "Ο Πινόκιο πήρε το όπλο του" του 2007. Μεγάλο μέγεθος, 96 ασπρόμαυρες σελίδες, τιμή εκδότη 22 €.

 

Το αντίστροφο παράδειγμα. "Δημόσιες σχέσεις" επίσης του 2007 από τις εκδόσεις Λιβάνη, του γνωστού σκιτσογράφου Γιάννη Ιωάννου (Έθνος). Εξίσου μεγάλο μέγεθος, 182 σελίδες μισές έγχρωμες μισές ασπρόμαυρες, τιμή εκδότη 20 €. Και διπλάσιες σελίδες, και οι μισές με χρώμα (που ως γνωστόν η παραγωγή τους κοστίζει ακριβότερα), και η τελική τιμή χαμηλότερη. Ρίχνεις μολότοφ στον Πατάκη ή δε ρίχνεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.