Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ


zoo

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως πρέπει όλοι να το παραδεχτούμε πως μας αρέσει λίγο να γκρινιάζουμε, έτσι;

 

Προφανώς και η συγκεκριμένη έκδοση ΔΕΝ απευθύνεται σε όλους. Δεν δίνεις (πλέον) χρήματα να αγοράσεις κάτι που ήδη έχεις. Παλιότερα ίσως.

 

Απευθύνεται όμως σε μένα που δεν έχω τις συγκεκριμένες ιστορίες σκόρπιες σε τευχάκια. Απευθύνεται σε μένα που δεν δίνω δεκάρα αν θα λέγεται βιβλιοθήκη κόμιξ, παπουτσοθήκη μόμιξ ή δισκοθήκη κόνεξ.Και που δε με ενδιαφέρει και πολύ να διαβάσω για το έργο του Rosa αλλά το ίδιο το έργο του Rosa. Με την πρώτη ευκαιρία λοιπόν (χαλεποί καιροί γαρ) θα τους τσιμπήσω τους τόμους. Και θα τους καταυχαριστηθώ!

 

Δε λέω ότι δεν καταλαβαίνω ότι θα θέλατε το "κάτι παραπάνω", αλλά δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα. Και ευτυχώς που υπάρχουν έστω κι έτσι!

 

Σαφώς και μας αρέσει να γκρινιάζουμε :D Ti σόι καφενές θα είμασταν άμα δεν είχαμε άποψη επί παντός επιστητού και δεν πιστεύαμε ότι θα τα κάναμε όλα καλύτερα άμα είμασταν πρωθυ.... εεεεε εκδότες :)

 

Από εκεί και πέρα όμως το να γκρινιάζουμε για να γκρινιάζουμε, νομίζω ότι είναι καλό πράγμα που 5 χρόνια μετά το άνοιγμα αυτού του φόρουμ, έχουν πληθύνει οι φωνές οι οποίες δεν ζητάνε απλώς να εκδοθεί κάποιος τίτλος (όπως συνέβαινε προ 5ετίας, για να μην πω και προ 2ετίας), αλλά ζητάνε/απαιτούν και 5 πράγματα παραπάνω μέσα στο οιοδήποτε κόμικ. Όπως ακριβώς μας τα παρείχε το ερασιτεχνικό (από φορολογική άποψη) Billie Holiday :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 324
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάστηκε ο 5ος τόμος και μπορώ να πω ότι δεν πέρασα και άσχημα. Για την ακρίβεια, πέρασα πολύ καλά. Κείμενο (εκτός από την εισαγωγή) ούτε για δείγμα, αλλά αυτό δεν ήταν απαραίτητα κακό. Το θέμα είναι να απολαύσεις τις ιστορίες. Σωστά; :D

 

Ο Ρόσα στα καλύτερα του. Χαλαρά η Καλεβάλα είναι από τις καλύτερες τόσο σχεδιαστικά, όσο και σεναριακά.

 

Μου φαίνεται ότι θα την αρχίσω αραιά και που και αυτή την σειρά. :best:

 

Ερώτηση: μόνο σε μένα φαίνεται κάπως που οι συνέχειες κλασσικών ιστοριών του Μπαρκς με τον Ντόναλντ έχουν πρωταγωνιστή τον Σκρουτζ; :thinking:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μόλις διάβασα την ιστορία "Το νόμισμα" από τον πέμπτο τόμο. Ρε παιδιά δεν ξέρω αλλά γέλασα πολύ με την ιστορία αυτή κι αυτά που πάθαινε κυρίως ο Μουργόλυκος ενώ όταν την διάβασα στο κόμιξ δεν ξετρελάθηκα...λέτε να παίζει ρόλο σε αυτή την περίπτωση, σε ποιό τεύχος-τόμο-άλμπουμ κτλ. εκδίδεται η εκάστοτε ιστορία; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις διάβασα την ιστορία "Το νόμισμα" από τον πέμπτο τόμο. Ρε παιδιά δεν ξέρω αλλά γέλασα πολύ με την ιστορία αυτή κι αυτά που πάθαινε κυρίως ο Μουργόλυκος ενώ όταν την διάβασα στο κόμιξ δεν ξετρελάθηκα...λέτε να παίζει ρόλο σε αυτή την περίπτωση, σε ποιό τεύχος-τόμο-άλμπουμ κτλ. εκδίδεται η εκάστοτε ιστορία; :thinking:

Εγω πιστευω οτι παιζει.Γενικα οταν η εκδοση ειναι πολυτελης, σκληροδετη κτλ δινει +.Αλλη αισθηση.Και αναφερομαι για ολα τα κομικς, οχι μονο τα ντισνευ.Για να σου δωσω να καταλαβεις τι διαφορα εχουν για εμενα,θα σου πω οτι τις απλες εκδοσεις,τευχη, κτλ δεν τις υπολογιζω, ουτε τις προσμετρω ως μερος της συλλογης μου. :cheers5: Για μενα, "συλλεκτικοι" ειναι αυτοι οι τομοι και οχι πχ το "Κομιξ"!

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12528
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  79
  • Reputation:   290
  • Achievement Points:  79
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5070 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θέμα είναι να απολαύσεις τις ιστορίες. Σωστά; :D

 

 

Oχι. Oταν δινεις τα λεφτα σου για μια πολυτελη σκληροδετη εκδοση το θεμα ειναι να απολαυσεις τις ιστοριες, να τις δεις μαζι με τα αυθεντικα τους αριστουργηματικα εξωφυλλα του Ροσα, να διαβασεις τα ιστορικα που εχει γραψει ο ιδιος ο Ροσα για να τις κατανοησεις βαθυτερα, να δεις ποτε, γιατι και με ποιο τροπο εμπνευστηκαν και γραφτηκαν, και για να αποτελει ο τομος που αγοραζουμε εργο αναφορας για τη βιβλιοθηκη μας αλλα και πραγματικο φορο τιμης στον διασημο δημιουργο των ιστοριων αυτων, που να αξιζει τα λεφτα του απο το πρωτο εως το τελευταιο σεντ που δινουμε. Οπως δηλαδη κανουν στην ελληνικη Μεγαλη Βιβλιοθηκη του Καρλ Μπαρκς και στις συγκεντρωτικες εκδοσεις των απαντων του Ροσα σε καθε πιθανη και απιθανη χωρα του κοσμου-πλην της δικης μας- που σεβεται τοσο την υπογραφη και αξιοπρεπεια του δημιουργου οσο και τα χρηματα και τη νοημοσυνη των αναγνωστων.

Επεξεργασία από lazarospap
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μόλις διάβασα την ιστορία "Το νόμισμα" από τον πέμπτο τόμο. Ρε παιδιά δεν ξέρω αλλά γέλασα πολύ με την ιστορία αυτή κι αυτά που πάθαινε κυρίως ο Μουργόλυκος ενώ όταν την διάβασα στο κόμιξ δεν ξετρελάθηκα...λέτε να παίζει ρόλο σε αυτή την περίπτωση, σε ποιό τεύχος-τόμο-άλμπουμ κτλ. εκδίδεται η εκάστοτε ιστορία; :thinking:

 

Πιστεύω πως έχει σημασία πότε και πόσο έχεις ασχοληθεί με την εν λόγω ιστορία. Αν την έχεις διαβασει λίγες φορές, πριν από πολύ καιρό τότε θα την λατρέψεις. Ακριβώς το ίδιο έπαθα κι εγώ με την ίδια ακριβώς ιστορία. Αντίθετα με ιστορίες του Ρόσα που τις έχω "ξεκοκκαλίσει", δεν ενθουσιάζομαι τόσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Oχι. Το θεμα ειναι να απολαυσεις τις ιστοριες, να τις δεις μαζι με τα αυθεντικα τους αριστουργηματικα εξωφυλλα του Ροσα, να διαβασεις τα ιστορικα που εχει γραψει ο ιδιος ο Ροσα για να τις κατανοησεις βαθυτερα και για να αποτελει ο τομος που αγοραζουμε εργο αναφορας για τη βιβλιοθηκη μας, που να αξιζει τα λεφτα του απο το πρωτο εως το τελευταιο σεντ που δινουμε. Οπως στη Μεγαλη Βιβλιοθηκη του Καρλ Μπαρκς.

 

Ο κύριος λόγος πάντως που διαβάζω κόμικς δεν είναι τα εξώφυλλα ή επεξηγηματικά κείμενα. Αυτά είναι όμορφα, αλλά όχι πάντα απαραίτητα extras. Εγώ πάντως παίρνω ένα κόμικς για να διαβάσω ιστορίες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αντιθέτως εγώ πιστεύω ότι είναι θέμα στιγμής :) άλλες φορές έχεις τη διάθεση για κάτι, άλλες δεν την έχεις. γι'αυτό και όλα έχουν την ώρα τους :)

 

:cheers5:

 

 

edit: αυτό ήταν απάντηση στο 153 ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο κύριος λόγος πάντως που διαβάζω κόμικς δεν είναι τα εξώφυλλα ή επεξηγηματικά κείμενα. Αυτά είναι όμορφα, αλλά όχι πάντα απαραίτητα extras. Εγώ πάντως παίρνω ένα κόμικς για να διαβάσω ιστορίες. :)

Μια απ τα ιδια και εγω.Προτιμω περισσοτερες σελιδες κομικς και κανενα "αρθρο"... :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια απ τα ιδια και εγω.Προτιμω περισσοτερες σελιδες κομικς και κανενα "αρθρο"... :spidey_yeah_that:

 

Βασικά, δεν εξέφρασα σωστά την άποψη μου. Μ'αρέσουν τα extras όταν είναι χρήσιμα κτλ. Αλλά ο κύριος λόγος που διαβάζουμε κόμικς δεν είναι τα έξτρα κείμενα ή τα variants εξώφυλλα. Αυτό ήθελα να πω.

 

Εν κατακλείδι και σε μένα αρέσουν τα κείμενα αυτά, όταν όμως είναι καλογραμμένα και σου μαθαίνουν ουσιώδη πράγματα σχετικά με το εκάστοτε θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ερώτηση: μόνο σε μένα φαίνεται κάπως που οι συνέχειες κλασσικών ιστοριών του Μπαρκς με τον Ντόναλντ έχουν πρωταγωνιστή τον Σκρουτζ; :thinking:

 

Mε εξαίρεση την ημι-συνέχεια της Χρυσής Περικεφαλαίας, όλες οι υπόλοιπες ιστορίες έχουν όντως πρωταγωνιστη τον Σκρουτζ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

βρε παιδια, δεν ειναι απαραίτητο να ισχύει ή το ένα ή το άλλο... Το πόσο θα αρέσει ένα κόμικ σε κάποιον έχει σίγουρα να κάνει με το σε τι φαση ειναι κανείς όταν το διαβάζει. Διάθεση της στιγμής όπως είπε κι ο αγαπητός :germ: . Θεωρώ επίσης, ότι αν εχει πορωθεί κανείς με μια ιστορία, μπορεί να πάθει έρωτα μαζί της κι ας ειναι σκαναρισμένη. Παρόλα αυτά είμαι πολύ πιο χαρούμενη αν η έκδοση που διαβάζω ένα κόμικ είναι χλιδή, η χαρά που έχω, όταν πέρα από την ιστορία που με φτιάχνει, χαιδεύω το εξώφυλλο (κατα προτίμηση αναγλυφο :P ), μυρίζω το χαρτί, διαβάζω και στοιχεία για την ιστορία πίσω από το κόμικ, σχόλια των δημιουργών κλπ...

 

:kabuki::beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Όντως οι ιστορίες είναι αυτές που μετράνε περισσότερο, δεν τίθεται θέμα. Κανείς μας δεν θα ήθελε ένα βιβλίο μόνο με άρθρα. Όμως πάρα πολλές ιστορίες χάνουν πολλούς πόντους αν ο αναγνώστης δεν γνωρίζει το background, ακόμα και εκ των υστέρων. Η αναζήτηση της Καλεβάλα που αναφέρθηκε παραπάνω, κατ' εμέ χάνει πάρα πολύ αν ο αναγνώστης δεν μάθει τι παίχτηκε ώστε να βγει η ιστορία, με αποτέλεσμα να την εκτιμήσει πολύ λιγότερο απ' όσο πρέπει. Και αν σας φάνηκε φοβερή απλά διαβάζοντάς την, φανταστείτε πώς θα σας φαινόταν αν είχαν συμπεριλάβει και το 3σέλιδο άρθρο που είχαν βάλει στο αντίστοιχο ΚΟΜΙΞ.

 

Μετά τον βίο και πολιτεία, αυτή η ιστορία ήταν το πιο μεγαλόπνοο έργο του. Η Φινλανδία όπως πολλές άλλες χώρες του βορά, είχαν τοπικούς μύθους, θρύλους και τραγούδια, γεμάτα με μυστηριώδεις ιστορίες. Το 1800κάτι, ο Lennrot, εμπνεόμενος από τον Όμηρο, αποφάσισε να γράψει τη δική του "Οδύσσεια" και έφτιαξε ένα βιβλίο που συγκέντρωνε όλα τα παραπάνω, ονόματι Καλεβάλα. Το βιβλίο αυτό έγινε εθνικό ανάγνωσμα στη Φινλανδία και είναι γνωστό μέχρι και σήμερα. Ο Rosa για να βρει πληροφορίες και να αντιστοιχίσει τους εκάστοτε ήρωες με τους ήρωες του εθνικού έπους, ξόδεψε πολύ περισσότερο χρόνο (επομένως και χαμένο χρήμα)απ' ό,τι για τις υπόλοιπες ιστορίες του, επικοινώνησε με τους τοπικούς Φινλανδούς που συσχετίζονταν με το αντικείμενο, διάβασε χιλιάδες σελίδες και γενικά ξεκοκάλισε τα πάντα. Μέχρι και έργα του Richard Wagner επιστράτευσε για να καταλάβει πλήρως τον μύθο (ψιλοσχετικό άρθρο με τον Wagner εδώ)

 

Ενώ ο Rosa ήταν αγαπητός στη Φινλανδία, μετά τη δημοσίευση της συγκεκριμένης ιστορίας σε σκληρόδετο τόμο, τα πράγματα στη δημοτικότητά του ξέφυγαν. Ο κόσμος σχημάτιζε ουρές ατέλειωτες σε κάθε δημόσια εμφάνισή του, ενώ είχε και το μερτικό του στις τηλεοράσεις και στις εφημερίδες της χώρας. Τα παραπάνω τα επιβεβαιώνω και εξ΄ ιδίας πείρας. Αυτός είναι ίσως και ο κυριότερος λόγος που ο Rosa πλέον είναι ο πιο δημοφιλής ξένος σχεδιαστής οποιουδήποτε κόμικ στη Φινλανδία, και από τους περισσότερους θεωρείται καλύτερος και από τον Barks, πράγμα που του δημιουργεί μεγάλη αμηχανία. Βλέποντας την αγάπη του κόσμου, ο τύπος σχεδίασε μία επιπλέον σελίδα ως επίλογο για την ιστορία, την οποία προσέφερε πρώτα στους Φινλανδούς εκδότες, και ύστερα δημοσιεύτηκε στις υπόλοιπες χώρες. Στην Ελλάδα ο επίλογος αυτός δεν έχει δημοσιευτεί ούτε στο Κόμιξ, ούτε στη Βιβλιοθήκη Κόμιξ.

 

Ή για το νόμισμα που αναφέρθηκε παραπάνω. Αυτή η ιστορία είναι μία από τις δύο ιστορίες που απορρίφθηκαν ολόκληρες από τον τότε εκδότη του, τον Byron Erickson. Ο λόγος ήταν πως δεν είχε έναν σταθερό ήρωα αλλά αντιθέτως ο πρωταγωνιστής ήταν ένα άψυχο αντικείμενο, κάτι το οποίο δεν είχε χρησιμοποιηθεί έως τότε και δεν ξέραν αν θα είχε την αναμενόμενη αντιμετώπιση από τον κόσμο, επομένως αποφάσισαν να μην την την εκδώσουν.

 

Δηλαδή οκ, για ποιον λόγο να μην υπάρχουν τα παραπάνω γραμμένα στις επίσημες συλλεκτικές εκδόσεις και να τα μαθαίνει μόνο όποιος ψάχνει από εδώ κι εκεί σε ξέμπαρκα τεύχη και στο internet; Και τα άρθρα που υπάρχουν στο Κόμιξ δικές τους συνεντεύξεις ήταν, όχι τα άρθρα που είχε γράψει ο Rosa. Αλλά αποφάσισαν να είναι 100% σίγουροι και να μην δημοσιεύσουν ούτε ψήγμα από αυτά. Συγγνώμη, αλλά δεν γίνεται να δεχτώ ως καλή μία τέτοια έκδοση. Μπορεί για κάποιον που δεν έχει τις ιστορίες να είναι ό,τι πρέπει, να τον ικανοποιεί πλήρως, να μην τον ενδιαφέρει τίποτα περισσότερο παρά οι ιστορίες αυτές καθαυτές, κλπ κλπ. Οκ, πάω πάσο, πολλούς μπορεί να τους καλύπτει πλήρως επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχτώ πως είναι αξιόλογη έκδοση. Ειδικά όταν ο ίδιος εκδότης βγάζει την ίδια στιγμή στα ράφια την αντίστοιχη έκδοση του Barks που είναι 10 φορές πιο πλούσια.

 

Παρεμπιπτόντως, παρακάτω παραθέτω τη σελίδα επίλογο της Καλεβάλα με την original αμερικάνικη μετάφρασή της.

post-2414-0-09912900-1324595171_thumb.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΌΡΙΣΕ ΚΑΙ ΕΔΏ ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΊΔΑ?!?!?!?!?!?!?!?Θεικό τέλος :respect: :respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προς συμπλήρωση αυτών που λέει ο Φάντομ για το πόσο καλύτερα μπορείς να κατανόησεις μία ιστορία, πόσο βαθύτερα να την αγαπήσεις, ή έστω πόσο πιο ενδιαφέρουσα μπορεί να σου φανεί και να σου μάθει και πέντε πράγματα παραπάνω από την καθαυτή διασκέδαση που σου προσφέρει σκέτη η ιστορία, να καταθέσω την προσωπική εμπειρία ότι όταν είχα διαβάσει το συνοδευτικό άρθρο και την ιστορία πίσω απ'την (και, νταξει, και την ιστορία φυσικά), παιδί γυμνασιου-λυκείου έτσι, μου είχε φανεί τόσο πολύ ενδιαφέρον που πήγα και αγόρασα την ελληνική μετάφραση της Καλεβάλα :΄) [κάποια στιγμή θα διαβάσω και μετά το πρώτο κεφάλαιο :hop: ]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καλά,με την Καλεβάλα είχε γίνει μακελιό από ψάξημο πληροφοριών κτλ!Ένας φίλος μου πήγε και αγόρασε κατευθείαν την ελληνική έκδοση και το διάβασε και παραξενεύτηκε πάρα πολύ!Όταν τον ρώτησα γιατί μου είπε οτι περίμενε μια ιστορία μέσα στα χιόνια και τους πάγους του βορρά και ήταν σχεδόν πάντα άνοιξη στο έργο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε ερωτηση μου (μεταξυ αλλων) προς τη συνταξη της ακτινα τι θα γινει αμα τελειωσουν οι τομοι του Ροσα, η απαντηση που πηρα ειναι η πιο κατω.

 

Η Βιβλιοθήκη Κόμιξ θα συνεχίσει να εκδίδει νέους τόμους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάμε για Σκάρπα!!! :hop: Ή Μποττάρο (που είναι και outsider); :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Κατι από ιταλική σχολή θα ήθελα εγώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διάβασα τον 3ο τόμο. Όλοι έλεγαν ότι από εδώ αρχίζουν τα πράγματα και το σχέδιο του Ρόσα γίνεται όπως το ξέρουμε..... Και είχαν δίκιο! :yahoo: Πέραν του χιούμορ του Ρόσα, των όμορφων σεναρίων του και του λεπτομερούς σχεδίου του, οι γνώσεις που αποκομίζεις από τις ιστορίες δεν είναι και λίγες. Πραγματικά μαθαίνεις κάποια πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. :best: Δεν θα μπω καν στο τρυπάκι να σχολιάσω την έκδοση, έχει σκληρό εξώφυλλο και καλό χαρτί και μου αρκεί. Αν ήθελα μια "πολυτελής" έκδοση, θα έπαιρνα τόμο της Βιβλιοθήκης Μπαρκς. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πάντως στους μελλοντικούς τόμους έχουν μια πληθώρα ιστοριών για έκδοση! Πολλές φορές πετύχαινα για παράδειγμα, διαμαντάκια από άγνωστους δημιουργούς! Μήπως θα ήταν ωραίο να είναι κάτι σαν συλλογές οι επόμενοι τόμοι και να μην περιέχουν έργα ενός μόνο δημιουργού; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ πάντως έναν τόμο με ιστορίες Αντολντ θα τον περίμενα πως και πως!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως στους μελλοντικούς τόμους έχουν μια πληθώρα ιστοριών για έκδοση! Πολλές φορές πετύχαινα για παράδειγμα, διαμαντάκια από άγνωστους δημιουργούς! Μήπως θα ήταν ωραίο να είναι κάτι σαν συλλογές οι επόμενοι τόμοι και να μην περιέχουν έργα ενός μόνο δημιουργού; :thinking:

 

Νομιζω οτι αν ηθελαν αυτο θα μπορουσαν να συνεχισουν και με τον τιτλο "Οι Επιγονοι του Μπαρκς". Ομως τιποτα δεν αποκλειεται γιατι μεχρι στιγμης δεν απαντανε καθολου σε τετοιες ερωτησεις που τους εκανα με μεηλ. Ισως γιατι δεν αποφασισαν οριστικα τι θα εκδοσουν. Κι επειδη αυτη η συλλογη μονο περι το Νοεβρη κυκλοφορει, ως τοτε εχουμε πολλους μηνες για να κανουμε εμεις εικασιες και αυτοι πειραματικα τευχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βλέποντας πως πλέον η Νέα Ακτίνα, ακολουθεί μια συγκεκριμένη πορεία και πως πλέον άρχισε να μας προσφέρει καινούργια πράγματα, με κύρια πηγή έμπνευσης την γειτονική μας Ιταλία, ειδικά στις εκδόσεις, γιατί για ιστορίες έχει και άλλες πηγές, άρχισα να αναρωτιέμαι, μήπως πρέπει να περιμένουμε κι άλλα πράγματα, τα οποία όμως να έχουν πάλι ως χώρα προέλευσης την Ιταλία.Τα τελευταία χρόνια, είδαμε τους Επίγονους του Μπάρκς, την Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς και σε λίγο καιρό θα δούμεα τις Νέες Περιπέτειες του Φάντομ Ντακ.Επίσης μην ξεχνάμε πως και πολλά από τα περιοδικά που ξεκίνησαν, αρχές δεκαετίας του 90', είχαν ως πρότυπο τα αντίστοιχα Ιταλικά, όπως το Αλμανάκο-Paperinik, Ντόναλντ-Paperino, Μίννι-Minni & Company και φυσικά τα παλιότερα περιοδικά που ήταν και οι ναυρχίδες της εταιρείας Μίκυ Μάους-Topolino, Κλασικά-I Grandi Classici Disney και Disney Big.Το ίδιο ισχύει και για Τα Μεγάλα Σήριαλ, ακόμα και για τα τομάκια Μίκυ Μάους και Ντόναλντ, που το ίδιο ακριβώς γίνεται στην γειτονική μας χώρα, με το περιοδικό Topolino καθώς και με αρκετά άλλα.Και κλείνοντας θα αναφέρω και τα Πασατέμπος, τον δεύτερο Κύκλο Μίκυ Μυστήριο, τις σειρές με φιγούρες(που δεν είναι βέβαια της Ακτίνας), Disney Παρέλαση & Disney Συλλογή, Σχεδίασε τα Δικά σου Kόμικς με την Ακαδημία της Disney, Τα Μεγάλα Κλασικά του Δραγούνη και τα ένθετα η Οικονομία του Θείου Σκρουτζ-L'economia di Zio Paperone, Ο Ντόναλντ στον Λαβύρινθο της Οικονομίας-L'economia di Zio Paperone, Ο Ντόναλντ Ανακαλύπτει τους Θησαυρούς της Γης-L'economia di Zio Paperone, Ο Γκούφυ Αθλητής-Topolino Sport, ακόμα και το Καλές γιορτές του Πίκουλα, είχαν ως πρότυπο το Topolino Sport, απλώς χώρισαν τον Χρυσό Σεληνιασμό σε 2 μέρη και έβγαλαν και το Καλή Χρονιά.Όπως θα έχετε καταλάβει, όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω αποτελούν το >50% των ελληνικών εκδόσεων, στον ελληνικό το μέα του Inducks.Ανέφερα σχεδόν τα πάντα, για να δώσω έμφαση στο ότι σχεδόν όλες οι Ντίσνεϋ εκδόσεις μας, έχουν ως πρότυπο τις Ιταλικές.Οι διαφορές τους είναι ελάχιστες και κυρίως διακρίνονται στο θέμα της ποιότητας, της κάθε έκδοσης.Δηλαδή αν είναι σκληρόδετο, έχει καλύτερο χρωματισμό, γυαλιστερό χαρτί και διάφορα άλλα.

 

Το θέμα είναι γιατί τα γράφω όλα αυτά εδώ και όχι ίσως στις Μελέτες του GC;Αυτό θα απαντήσω αμέσως τώρα.Εφόσον το 70-80% των ελληνικών Ντίσνεϋ εκδόσεων, που μεγαλώσαμε και αγάπησαμε, είναι Ιταλικής προελεύσεως, γιατί να μην είναι και τα άπαντα των δημιουργών της ίδιας προέλευσης;Ούτε Βιβλιοθήκη Κόμιξ, με μόνο δημιουργούς που μπήκαν στο Κόμιξ, ούτε Hall of Fame, αλλά ούτε και κάτι διαφορετικό από αυτά τα 2, που πρέπει να εμπνευστούν οι εκδότες άμεσα για να φέρουν την αλλαγή στην ελληνική αγορά κόμικς.Η λύση είναι απλή.I Maestri Disney.Πρόκειται για μια σειρά αριστούργημα, που απορώ πως ο Τερζόπουλος δεν έχει εκδόσει ακόμα.Αφού μας παρουσιάζει μια σειρά τόμων με τις καλύτερες ιστορίες δημιουργών, τόσο του Κόμιξ, όσο και των Κλασικών-Μίκυ Μάους.Εφόσον ο Μπάρκς εκδίδεται μέσα από την αποκλειστικά δική του σειρά και ο Ρόσα φέτος τελειώνει, είναι ευκαιρία να τελειώνει η συγκεκριμένη σειρά Βιβλιοθήκη Κόμιξ και να προχωρήσει σε αυτήν.

 

Η σειρά περιλαμβάνει συνολικά 37 τόμους και παρουσιάζει την δουλειά 11 δημιουργών, όμως υπάρχουν και κάποιοι συνδιαστικοί τόμοι(ας τους ονομάσουμε έτσι) που περιέχουν και υλικό άλλων δημιουργών, ίσως στα πλαίσια μιας συνεργασίας με κάποιους από τους κύριους 11.

 

Μια μικρή παρουσιάση τόμων, ανά δημιουργό.

 

Τζιοβάν Μπαττίστα Κάρπι: 6 τόμοι

Ρομάνο Σκάρπα:7 τόμοι

Πωλ Μάρρυ:2 τόμοι

Μάσσιμο Ντε Βίτα:3 τόμοι

Λουτσιάνο Μποττάρο:7 τόμοι

Ροδόλφο Τσιμίνο:1 τόμος

Μάρκο Ρότα:1 τόμος

Φλόυντ Γκότφρεντσον:3 τόμοι

Τζόρτζιο Καβατσάνο:5 τόμοι

Γκουίντο Μαρτίνα:1 τόμος

Πιέρ Λορέντζο Ντε Βίτα:1 τόμος

 

 

 

Αν θέλετε να τα συγκρίνετε και με τα Hall of Fame

 

Σουηδία

 

Σκάρπα:2

Μάρρυ:2

Ρότα:1

Γκότφρεντσον:1

Καβατσάνο:1

 

 

 

Δανία

 

Σκάρπα:2

Μάρρυ:2

Ρότα:1

Γκότφρεντσον:1

Καβατσάνο:1

 

 

 

Πολωνία

 

Σκάρπα

Μάρρυ:1

Ρότα:1

Γκότφρεντσον

Καβατσάνο

 

 

Νορβηγία

Σκάρπα:2

Μάρρυ:3

Ρότα:2

Γκότφρεντσον:2

Καβατσάνο:2

 

 

Γερμανία

 

Σκάρπα:2

Μάρρυ:1

Ρότα:1

Γκότφρεντσον:1

Καβατσάνο:

 

 

 

 

 

Ισπανία

 

Σκάρπα:1

Μάρρυ

Ρότα

Γκότφρεντσον:1

Καβατσάνο

 

 

 

 

Μόλις 5 από τους 11 δημιουργούς της Ιταλικής σειράς περιλαμβάνονται στην σειρά Hall of Fame.Σε όσες χώρες έχει κενά στην στήλη του δημιουργού, σημαίνει ότι δεν βγήκε κανένας τόμος.Στις χώρες που δημοσιεύτηκε ένας τόμος αφιερωμένος στον Καβατσάνο, περιλαμβάνει μόνο το έργο του σε συνεργασία με τον Μπάυρον Έρικκσον και όχι διάφορες άλλες ιστορίες του.Μόνο στην Νορβηγιά βγήκε δεύτερος τόμος με διάφορες ιστορίες του.

 

Αν το πάρουμε αριθμητικά, μόνο οι τόμοι, του Πωλ Μάρρυ στην Νορβηγία, ξεπέρασαν αυτούς της Ιταλικής έκδοσης.

 

Έτσι λοιπόν, συγκρίνοντας τις 2 σειρές μεταξύ τους(την Βιβλιοθήκη Κόμιξ, την θεωρώ μεγάλη αποτυχία αν συνεχίσει, οπότε δεν θα την συγκρίνω καθόλου) θεωρώ, πως συμφέρει περισσότερο να εκδοθεί η Ιταλική σειρά, διότι, εφόσον ο Ρόσα, θα έχει τελειώσει σε λίγους μήνες, ο Μπάρκς έχει δικό του περιοδικό, είναι ευκαρία να δούμε, Σκάρπα, Καβατσάνο, Γκότφρεντσον, Μάρρυ στα καλύτερα τους.Γιατί για να λέμε και την αλήθεια, όποιος περιμένει να εκδοθεί όλο το έργο κάθε δημιουργού, δυστυχώς θα περιμένει πολύ, αφού καμία χώρα εκτός από Μπαρκς και Ρόσα, δεν έχει εκδόσει όλο το έργο άλλου δημιουργού.Δεν είναι τυχαίο άλλωστε, που εκτός από την Νορβηγία(μάλλον λόγω εισοδήματος και ορυκτού πλούτου), όλες οι υπόλοιπες χώρες που ανέφερα παραπάνω, δεν συνεχιζούν την σειρά Hall of Fame.Και μάλιστα, οι περισσότερες από αυτές, μόνο τα άπαντα του Ρόσα, έβγαλαν ολόκληρα και μόλις τελείωσαν, σταμάτησε και η σειρά.Σε άλλες όπως η Ισπανία, βγήκαν μόλις 3 τόμοι και σταμάτησε εκεί.

 

Πάντως αν εκδοθεί η Ιταλική σειρά που πραγματικά το εύχομαι, οι μόνοι δημιουργοί που δεν θα δούμε τόμο αφιερωμένο σε αυτούς, είναι οι Βαν Χορν, Μπράνκα, Βίκαρ, Βερχάγκεν.Όσο για τον Γίππες, μπορεί να μην δούμε δικές του ιστορίες σε σενάριο, όμως σε σενάριο Μπαρκς, θα δούμε πάρα πολλές δικές του, αφού οι τελευταίοι τόμοι της Βιβλιοθήκης Μπαρκς, είναι γεμάτοι από διασκευασμένα σενάρια, σε σχέδιο Γίππες.

 

Εγώ πάντως ψηφίζω Ιταλική.Είναι πολύ καλύτερη και από το Hall of Fame και φυσικά εδώ στην Ελλάδα, θα εκδοθεί και με την ανάλογη ποιότητα.Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, η συγκεκριμένη σειρά, επειδή είμαστε και εν μέσω, τεράστιας κρίσης, δεν θα με πείραζε, αν βγει και με ποιότητα, όπως οι Άρχοντες των Δράκων του Καβατσάνο(Βιβλιοθήκη Κόμιξ-σειρά Κόσμος Ντίσνεϋ).

 

Μπορεί να σας κούρασα με το κατεβατό, όμως πιστέψε με, η σύγκριση με τα υπέρ και τα κατά δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά.Όσο για τον τεράστιο πρόλογο, ήθελα να καταλήξω στο ότι, ότι είναι Ιταλικής προέλευσεως, τελικά αποδεικνύεται αρκετά καλό και έχει αποδειχτεί ουκ ολίγες φορές, τουλάχιστον όσον αφορά τις εκδόσεις.Και φυσικά οι εκδότες μας, τηρούν την παράδοση αυτή αρκετά χρόνια.Γιατί σαφώς οι ιστορίες δεν είναι όλες καλές.

 

 

 

:beer:

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γι'άλλη μία φορά άψογος...! :respect:

 

Δυστυχώς ο Τερζόπουλος είναι μία μικρή αντιγραφή των Ιταλικών εκδόσεων...!

 

Μακάρι να κυκλοφορήσει το Hall Of Fame και στην Ελλάδα με πλούσια άρθρα και πληροφορίες για τους μεγάλους δημιουργούς κι όχι η προχειροδουλειά της Βιβλιοθήκης Κόμιξ,όσον αφορά τον Ρόσα...!

 

Το κακό με τον Τερζό,κατά την ταπεινή μου άποψη,είναι ότι προτιμάει να αναφέρεται σε αναγνώστες που τους αρέσουν οι παιδικές ιστορίες του Ντίσνευ κι όχι σε ώριμους συλλέκτες που είναι διατεθημένοι να αγοράσουν μία καλή σειρά...!

 

Ποιός ξέρει...?

Ίσως να έχει δίκιο σε σχέση με την αγοραστική δύναμη της χώρας μας (λίγοι συλλέκτες,περισσότεροι αναγνώστες)...! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11191
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αν υπήρχε και μια σελίδα σχόλια για την κάθε ιστορία (Μια σελίδα, όχι παραπάνω) θα ήταν εκπληκτική η Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γι'άλλη μία φορά άψογος...! :respect:

 

Δυστυχώς ο Τερζόπουλος είναι μία μικρή αντιγραφή των Ιταλικών εκδόσεων...!

 

Μακάρι να κυκλοφορήσει το Hall Of Fame και στην Ελλάδα με πλούσια άρθρα και πληροφορίες για τους μεγάλους δημιουργούς κι όχι η προχειροδουλειά της Βιβλιοθήκης Κόμιξ,όσον αφορά τον Ρόσα...!

 

Το κακό με τον Τερζό,κατά την ταπεινή μου άποψη,είναι ότι προτιμάει να αναφέρεται σε αναγνώστες που τους αρέσουν οι παιδικές ιστορίες του Ντίσνευ κι όχι σε ώριμους συλλέκτες που είναι διατεθημένοι να αγοράσουν μία καλή σειρά...!

 

Ποιός ξέρει...?

Ίσως να έχει δίκιο σε σχέση με την αγοραστική δύναμη της χώρας μας (λίγοι συλλέκτες,περισσότεροι αναγνώστες)...! :(

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, αν και το μόνο που έκανα ήταν να προτείνω μια νέα σειρά, που θεωρώ πως θα αντικαταστήσει επάξια και την Βιβλιοθήκη Κόμιξ, αλλά και την σειρά Hall of Fame.Και φυσικά περιμένω και άλλες απόψεις, για να δούμε σε πόσους θα άρεσε να κυκλοφορήσει, η συγκεκριμένη σειρά εδώ, ή αν προτιμούν το Hall of Fame, ή αν θέλουν να συνεχίσει όπως είναι η Βιβλιοθήκη Κόμιξ, ή γενικώς θέλουν να προτείνουν κάτι άλλο.Καλό θα ήταν να τονισθεί, ότι αν κυκλοφορούσε η Ιταλική αυτή σειρά(στην ουσία πρόκειται για κάτι σαν Ιταλικό Hall of Fame), θα περιειχέ δημιουργούς και του Κόμιξ, αλλά και του Μίκυ Μάους-Κλασικών.Έτσι θα ικανοποιούσε σχεδόν το μεγαλύτερο αριθμό αναγνωστών.Είναι σαν να βγάζεις τόμους για 2 κοινά σε ένα.

 

Όσον αφορά το αν είναι κακό που ο Τερζόπουλος, αντιγράφει της Ιταλικές εκδόσεις, από άποψη πρωτοτυπίας ίσως, αλλά από άποψη υλικού δεν το νομίζω.Τι παραπάνω θα μπορούσε να βάλει;Άλλωστε και σε όλη την Σκανδιναβία, αλλά και πολλές χώρες της κεντρικής Ευρώπης, κυκλοφορούν ακριβώς οι ίδιες εκδόσεις και το μόνο που αλλάζει είναι η μετάφραση.Εμείς απλώς ανήκουμε στο μέτωπο Ιταλία-Γαλλία.Αν και στην ουσία, αυτό που ισχύει είναι ότι τόσο εμείς, όσο και οι Γάλλοι, αντιγράφουμε τους Ιταλούς.

Εγώ πάντως θεωρώ, ότι καλύτερα που ακολουθεί αυτή τη γραμμή ο Τερζόπουλος, γιατί έτσι δεν χρειάζεται να το ψάχνει πολύ, για να βγάλει μια έκδοση.Την βρίσκει, κρίνει αν είναι καλή, ή όχι με βάση τα γούστα του ελληνικού κοινού και μετά βλέπει αν θα το εκδόσει, ή όχι.Αν το εκδόσει, μπορεί στην πορεία να προσθέσει και δικές του πινελιές, για ακόμη μεγαλύτερη βελτίωση, βλέπε Βιβλιοθήκη Μπαρκς.

 

Τέλος, όσον αφορά τους συλλέκτες-αναγνώστες, δυστυχώς στην χώρα μας, οι συλλέκτες δεν είναι και τόσοι πολλοί.Αλλά και το αναγνωστικό κοινό έχει μειωθεί αρκετά.Ενώ στην Αμερική το αναγνωστικό κοινό έχει μειωθεί εντελώς, αλλά τουλάχιστον συλλέκτες υπάρχουν αρκετοί, κι έτσι προέκυψαν και οι τόμοι της Fantagraphics.Πάντως εγώ θα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την Νέα Ακτίνα, αν ολοκληρωθεί η Βιβλιοθήκη Μπαρκς, αν ολοκληρωθούν τα PKNA, αν βγει η συγκεκριμένη σειρά που ανέφερα, αν βγουν τα X-Mickey και αν κάποτε στο μέλλον κυκλοφορήσει η Ιταλική Floyd Gottfredson Library(αν και δεν ξέρω πόσο απήχηση θα έχει στο ελληνικό κοινό).Και φυσικά, να φτιάξουν κι ένα οργανωμένο site, όχι σαν του Topolino, αλλά τουλάχιστον σαν της Boom!, νομίζω είναι έυκολο να φτιάξουν.Νομίζω ότι μετά απ' όλα αυτά, θα πρόκειται για μια εκδοτική με λαμπρή πορεία και με βάσεις για ένα ακόμη καλύτερο μέλλον.Άλλωστε αν εκδοθούν αυτές οι σειρές, θα μπορούν να επανεκδίδονται για πολλά χρόνια, ώστε να μπορέσουν να τις απολαύσουν κι άλλες γενιές.Το ίδιο δεν γίνεται τώρα με το Μίκυ Μυστήριο; ;)

Επεξεργασία από Quackmore
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτή είναι η έκδοση «hall of fame» της Ελλάδας και απλός με την ονομασία «βιβλιοθήκη κόμιξ» είναι πιο πιασάρικη στο ευρύ κοινό. Στον 7ο τόμο θα ήθελα Σκάρπα αλλά δεν θα με χαλούσε και ο Guido Scala (!).

 

Edit:Αν αρχίσει να βάζει «άρθρα», και ειδικά αν είναι μεγάλα, θα σταματήσω τη σειρά.

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Απο facebook:

 

περιοδικό Μίκυ Μάους: Αγαπητέ αναγνώστη, Ο έκτος τόμος της πολυτελούς έκδοσης "Βιβλιοθήκη Κόμιξ" με τίτλο "Το Στέμμα των Σταυροφόρων" θα βρίσκεται στα βιβλιοπωλεία από την Τρίτη 20 Νοεμβρίου!

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1660
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μάλιστα..

Επειδή δεν τα αγοράζω γιατί δεν θέλω να κάνω πλούσιο τον κύριο Τερζόπουλο με ιστορίες που ήδη έχουν δημοσιευτεί να ρωτήσω.. αυτός είναι ο τελευταίος τόμος?

Δηλαδή δημοσίευσε όλο το έργο του Ρόσα?

Ακόμα και τα μονοσέλιδα ή ό,τι άλλο δεν έχει δημοσιευτεί στο Κόμιξ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.