Μετάβαση στο περιεχόμενο

Lost (2004-2010)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1581
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτό που γουστάρω πιο πολύ είναι τ'ότι σου δίνει το περιθώριο να κάνεις ένα κάρο υποθέσεις για το τι είναι η σειρά τελικά...

 

Τι λέτε ότι είναι? τι είναι αυτό που παίζεται? Ποιοι είναι οι "άλλοι"? Είναι η Dharma πράγματι μια "εταιρεία" που έκλεισε ή είναι τίποτα άλλο?

 

Στον πρώτο κύκλο έμεινα με την αίσθηση του υπερφυσικού/παραφυσικού. Όλα μοιάζαν υπερφυσικά/παραφυσικά. Ακόμα κι η ίδια η επιβίωση από ένα τέτοιο αεροπορικό δυστύχημα. Όπως επίσης και το γεγονός ότι όλοι οι χαρακτήρες κάπου γνωρίζονται, έχουν συναντηθεί ή με κάποιο τρόπο η ζωή τους έχει επηρεαστεί από την ύπαρξη του άλλου.. τέλως πάντων ένα μικρό χωριό σε μία κατάσταση τύπου "ημέρα κρίσεως".

 

Στον δεύτερο κύκλο διαφοροποιείται η προσέγγιση. Παλαιομοδίτικες techy καταστάσεις όπου τα πάντα σε σπρώχνουν σε κάποιο επιστημονικό πείραμα, σε μια ομαδική τρέλλα σε κάτι πιο απτό τέλος πάντων. Παύουν -ευτυχώς- οι πολλές αναδρομές (γνωριμία με το χαρακτήρα... δε θέλω ρε..) και η πλοκή αποκτά νέα χαρακτηριστικά. Οι άλλοι είναι "κακοί" αλλά όχι οι άλλοι-άλλοι αλλά οι άλλοι που γρήγορα-γρήγορα εξαφανίζονται όπως ήρθαν... (τι διάολο, όλοι τόσα πολλά λεφτά ζητούσαν;)...

 

Τώρα στον τρίτο κύκλο.. γμτ. τι λέτε να παίζει? Τ'έιναι αυτό το νησί; Αυτή η αναδρομή στο μέλλον/παρελθόν; Ο τρόπος με τον οποίο ο Ντέσμοντ αλλάζει τις καταστάσεις;

 

Για πείτε κι εσείς ρε παιδιά; Να κάνουμε καμία ανταλλαγή απόψεων... Αυτό είναι το γούστο.. Η ανατροπή της θεωρίας των άλλων (ή της δικής σου) με τη χρήση των δεδομένων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 436
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κοίτα, με βάση το βιντεάκι για το οποίο είχα δώσει link στην αρχή ξέρουμε ότι η Dharma initiative ήταν ένα project του Hanso για να "αλλάξει" τις παραμέτρους στην εξίσωση Λανζέτι (ή όπως τη λέγανε - δε θυμάμαι) και να σώσει την ανθρωπότητα. Έτσι λοιπόν πρωτοξεκίνησε το όλο θέμα και φτιάξαν ότι φτιάξαν. Μετά όμως κάποιοι πρέπει να αποσχιστήκαν από αυτούς και με αρχηγό τον άλλο που δείχνει στο βιντεάκι (στο δεύτερο μέρος του) να "ξεπαστρέψαν" τους πάντες στην Dharma και να μείναν αυτοί στο νησί με το δικό τους way of life είτε για να συνεχίσουν προσπάθειες είτε για να σώσουν την ανθρωπότητα (με κάποιον τρόπο που αυτοί θεωρούν πιο αποδοτικό από αυτόν της Dharma) είτε για να χρησιμοποιήσουν το νησί ως μια νέα κιβωτό για τη διατήρηση του ανθρωπίνου είδους.

 

Βέβαια, κάποιες απορίες γεννιούνται. Από τα "κεντρικά" της Dharma γιατί εξακολουθούν να στέλνουν πακέτα με φαγητά στο νησί; Δεν ξέρουν ότι όλοι όσοι ήταν εκεί χαθήκαν/πεθάναν; Και αν όχι, δεν ανησυχήσαν όταν σταμάτησαν οι επικοινωνίες; Δε θα έπρεπε να στείλουν κάποια άτομα να ελέγξουν τι έγινε; (θεωρώντας ότι τόσο καιρό οι others τους δουλεύουν και αφήνουν να εννοηθεί ότι η Dharma δουλεύει κανονικά...)

 

Πολύ περίεργο είναι και αυτό του τελευταίου επεισοδίου με το κουτί. Αυτό τώρα όντως υπάρχει; Δουλεύει έτσι όπως ειπώθηκε; Αν ναι από μια άποψη εξηγεί πολλά αλλά γίνεται too paranormal το όλο θέμα...

 

Anyway, κατά καιρούς έχουν πετάξει περισσότερα clues αλλά τώρα ούτε τα θυμάμαι, ούτε έχω όρεξη να τα ψάξω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είδα το τελευταίο επεισόδιο (3x16) και το θεωρώ από τα καλύτερα της φετινής σεζόν. Επιτέλους το Lost ξαναβρίσκει τον παλιό του εαυτό. Αρκετό μυστήριο - χωρίς να σου σπάει τα νεύρα - μερικές απαντήσεις, και ένα πολύ ωραίο τέλος. Άντε να δουμε προς τα που το πάνε!

 

Cheers! :beer:

 

 

ps: Όσοι σχολιάσετε και αναφέρετε κάτι από το επεισόδιο γράψτε πρώτα από πάνω τη λέξη SPOILERS με Bold για όσους δεν το έχουν δει ακόμα. Thank you :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μου αρέσει που σε αυτό λες ότι βρήκες απαντήσεις χωρίς να λες ότι το έκανε βάζοντας κι άλλες ερωτήσεις :)

 

καλό ήταν! πολύ καλό! :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ότι έβαλε, έβαλε... Σκέψου όμως κάτι παλιότερα που μόνο ερωτήσεις έβαζαν και μας σπάγαν τα... νεύρα! Τουλάχιστον εδώ, μάθαμε και δυο πράγματα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν είδα ακόμα το σημερινό επεισόδιο (κατεβαίνει ακόμα..) αλλά έμαθα κάτι πολύ ενδιαφέροντα spoilers. Δεν είναι κάτι τραγικό πιστεύω, δε θα χαλαστείτε δηλαδή αν τα μάθετε, πιστεύω ότι ίσα ίσα θα σας τραβήξουν το ενδιαφέρον. Παρόλα αυτά για όσους δε θέλουν να ξέρουν τίποτα τα γράφω ξεχωριστά

 

 

SPOILERS !!!

- Μέσα στο Μάιο θα έχουμε 5 θανάτους!!! WoW freaking WoW !!! Πήραν φόρα ένα πράμα και αρχίσαν το ξεπάστρεμα!

- Στο φινάλε (που λογικά πάλι θα γίνεται ο χαμός) θα υπάρχει αναμέτρηση μεταξύ Τζακ και Λοκ! To αποτέλεσμα αυτής της αναμέτρησης θα είναι πολύ σημαντικό για την εξέλιξη των επιζόντων.

- Το επεισόδιο που θα παιχτεί στις 2 Μαίου δε θα έχει flashbacks με την κλασσική ένοια. Πάλι θα δείχνει σκηνές από το παρελθόν αλλά πιο πρόσφατες. Γενικά πάντως κάπου έλεγε ότι αυτό το επεισόδιο θα έχει πολλές ιδιαιτερότητες και παίζει να είναι πολύ καλό.

END SPOILERS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ένα πολύ καλό site που μόλις μου δώσαν και θεωρώ αξίζει να το μοιραστώ μαζί σας:

 

http://lostingreece.blogspot.com/index.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

φανταζομαι οτι θα στεναχωρησω τους περισσοτερους εδω αλλα εχω δει την 1η σεζον και μου φαινετε πολυ μετριο...πιστεβω οτι γινεται πολυ χαμος για το τιποτα(και πολυ διαφημιση).εχοντας δει αρκετες σειρες πιστευω οτι ειναι πολυ πισω απο καποιες αλλες οπως millennium(η καλυτερη σειρα ever!),c.s.i , prison break , heroes , poltergeist the legacy , x-files , 24 , dead zone...ειναι μερικες που μου ερχονται στο μυαλο... συγγνωμη αν ξενερωσα μερικους(αν οχι ολους)...χεχε! παντως αν μπορειτε μην κολλατε σε μια σειρα, υπαρχουν παρα πολλες.

 

Συμφωνώ με την άποψή σου αν κι έχω δει κι εγώ μόνο τον 1ο κύκλο μέχρι στιγμής. Το "Dead Zone" είναι μίνι σειρά βέβαια οπότε δεν θα έπρεπε να τα βάλεις με τις υπόλοιπες, ίσως. Δεν είπε κανείς ότι κολλάνε με μια σειρά πάντως εδώ πέρα! Απλά στο συγκεκριμένο topic αυτή αναφέρεται!

 

ναι σωστα και μας εβαλα αλλες 15 περικοκλαδες στην πλοκη για την κορη της γαλλιδας για το γκομενο της, για ΑΥΤΟΥΣ, σαν να μην εφταναν ολα αυτά που έχουν αφήσει αναπάντητα...

 

Αληθεια είναι πως το λοστ ειναι πιο ακριβη παραγωγή απο το 24 πχ (γυρισμενο κατα το μεγιστο εσωτερικά), αλλα τωρα τα εβγαλαν τα χρηματα ας το κοψουν σωστά...

 

δηλαδη το carnival (εξίσου ακριβη παραγωγή) πολύ το χάρηκα. ξέρω πως αφησαν ενα χιντ για 3 κυκλο (εκει που ο παππας ξαναγεννιεται απο το ασχημόπαππο), αλλα αυτο είναι λεπτομέρια μπρος στα αναπαντητα ερωτηματα που αφηνει το λοστ....

 

Εντάξει πραγματικά με ξενερώνετε τώρα... Όσο κατεβαίνω και διαβάζω με ενδιαφέρον, με ξενερώνετε περισσότερο... ΔΕΝ έχω δει τον 2ο κύκλο του "Carnivale" (και γιατί θα έπρεπε ενώ διαβάζω αυτό το post; ) ακόμη. Σεβαστείτε κάποιους, αν αυτό είναι δυνατόν ή ας προειδοποιήσει κάποιος παραπάνω που τα'χει διαβάσει κι έχει ξαναποστάρει με κάποιο edit για να μην διαβάζουμε οι υπόλοιποι. Ας κάνει τον κόπο παρακαλώ κάποιος υπέυθυνα. Συγγνώμη για τυχόν πρήξιμο αλλά δε μπορώ spoilers με την καμία...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλος το διάβασμα για εδώ... Απ'την πρώτη κι όλας σελίδα ήρθα κατευθείαν στο τέλος γιατί δεν την πάλεψα άλλο. Άλλο πράγμα να παραθέτεις τις γνώσεις και τις απόψεις σου κι άλλο να "ρίχνεις" spoilers ασυναίσθητα. Το τελευταίο spoiler ήταν με τον germanicus19. Στο ακριβώς από πάνω post ο DJO ανέφερε τα εξής: "Λοιπον, λοιπον, χθες τελειωσε ο 2ος κυκλος που προβαλοταν απο τη ΝΕΤ, και εχω να πω τα εξης πραματα (ψιλο-spoilers ahead):". Φαίνεται ότι κάποιος κατάλαβε κι εγώ τον "πήδηξα" για να δω παρακάτω τι λέτε και βλέπω τον germanicus19 να μιλάει για σήματα dharma κτλ... Ε δηλαδή εντάξει, τι να πω πλέον; Παρακαλώ πολύ, ξανά, να προειδοποιείτε για spoilers για να ξέρουμε κι εμείς τι διαβάζουμε και πως. Με ξενερώνει αφάνταστα το γεγονός να ξέρω από πριν τι συμβαίνει. Μου χαλάει τη μαγεία σε υπερθετικό βαθμό. Δεχτείτε το ως παράκληση και τίποτα παραπάνω. Κατά τ'άλλα συγχαρητήρια για το "MAD Lost"! Δεν είχα ιδέα..!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε mandrake αν έχεις παρατηρήσει και σε άλλα ποστ επιμένω συνεχώς όποιος γράφει spoilers να το αναφέρει για όσους δεν έχουν δει. Από κει και πέρα όταν κάποιος το κάνει, μπορεί να του στείλω ένα pm να του πω να βάλει τις λέξεις SPOILER μπροστά, αν δεν το κάνει όμως δε θέλω να καταλήγω να κάνω edit το post του χωρίς την έγκριση του. Προσωπικά όταν δεν έχω δει ακόμα μέχρι και το τελευταίο επεισόδιο κάποιας σειράς για την οποία έχουμε ανοίξει συζήτηση δε βλέπω το thread γιατί ακριβώς δε θέλω να διαβάσω κάτι που θα μου "χαλάσει" την πλοκή!

 

Δεν πιστεύω ότι είναι κακοπροαίρετοι αυτοί που γράφουν όσα γράφουν, απλά αναφέρουν κάτι πάνω στον ενθουσιασμό τους χωρίς να συνειδητοποιήσουν ότι μπορεί για κάποιον αυτά που λένε να είναι άγνωστα... Οπότε καλό θα ήταν να υπάρχει λίγη επιοίκεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

κρίμας που έπεσες σε spoilers, αλλά και εδώ και στο heroes και σε όλα τα υπόλοιπα σχολιάζουμε τα επισόδεια που παίζονται αυτή τη στιγμή, αυτή την εβδομάδα στην Αμερική. Κάπου πρέπει να μπορούμε να σχολιάζουμε και στη μητρική μας γλώσσα αυτά που βλέπουμε. Η μέχρι τώρα τακτική είναι να μπαίνει spoiler για μελλοντικά (στην Αμερική) επισόδεια και άντε, αυτό που μόλις παίχτηκε. Που να φανταστώ εγώ ή ο οιοσδήποτε άλλος ότι θα κάτσει να διαβάσει αυτό το topic κάποιος που έχει δει μόνο τον πρώτο κύκλο?!?!?!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ασχετο, Mandrake, το Dead Zone εισαι σιγουρος πως ειναι μινι σειρα? Γιατι κατι φιλαρακια μου ειπανε πως εχει φτασει 4ο (!!!) κυκλο.... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

To Dead Zone ΔΕΝ είναι μίνι σειρά... Έχει κλείσει 5 σεζόν και στις 17 Ιουνίου ξεκινάει η 6η. Στα links που δίνονται εδώ μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει. Να υπενθυμίσω όμως ότι η συζήτηση εδώ είναι για το Lost. Γενικά για ξένες σειρές μπορείτε να μιλήσετε εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μίλησα άσχημα σε κάποιον (αυτό έλειπε βέβαια...), δεν είπα κακοπροαίρετα κάτι. Παράκληση έκανα (με κάπως έντονο τρόπο, ίσως..) να μην "δίνετε" spoilers. Αν κανείς νομίζει ότι προσβλήθηκε απ'αυτή μου την παράκληση ζητάω συγγνώμη. Το ξέρω πως πάνω στον ενθουσιασμό του ο καθένας λέει διάφορα. Το θέμα είναι ότι όποιος δεν τα'χει δεν, λογικό είναι, να ξενερώνει με την κατάσταση. Οπότε καλύτερα να σκεφτόμαστε τι γράφουμε, πριν το γράψουμε. germanicus19 τι θα πει "δεν ήξερα ότι θα μπει κάποιος που θα έχει δει μόνο τον 1ο κύκλο."; Δηλαδή μισό λεπτό... Αναφέρεται στο topic ότι θα έχει spoilers γενικά (πως θα μπορούσε άλλωστε ν'αναφερθεί..); Η σειρά έχει τελειώσει;

 

Κι άλλοι είπαν μέσα ότι δεν τα΄χουν δει όλα (μέχρι εκεί που διάβασα ήταν ένας που είχε δει τον 1ο κύκλο μόνο επίσης) απλά ίσως το spoiler δεν τους ενοχλεί ή δεν το μετράνε καθόλου. Και στην τελική πόσα έχουν βγει σε DVD Ελλάδα; Γιατί σώνει και καλά εγώ πρέπει να ξέρω Αγγλικά για να κατεβάσω τη σειρά με Αγγλικούς υπότιτλους ή να έχω DSL για να κατεβάσω καν οποιοδήποτε επεισόδιο; Από τη στιγμή που δικαιολογείσαι έτσι ("που να ξέρω;"), απαντάω ανάλογα! Αν υπολογίσεις τα παραπάνω τι είναι πιο λογικό; Τουλάχιστον στο topic βάλτε ένα (μέχρι τρίτο κύκλο) ή κάτι τέτοιο! Κι εμένα μ'αρέσει η σειρά αλλά δεν ήξερα πόσο εκτενές ήταν το θέμα (δεν είδα replies στην αρχή) πρώτον, και δεύτερον δεν υπολογίζω ότι θα λέει λεπτομέριες σε κάθε επεισόδιο (ή ακόμη και κλείσιμο κύκλων!) κι από τη στιγμή που είδα ότι μιλάει για το κόμικ συνέχισα με πολύ ενδιαφέρον να το διαβάσω! Κράτησα και τις σελίδες αλλά δεν τις έχω διαβάσει ακόμη επίτηδες γιατί μπορεί να μιλάν για παρακάτω! Από τη στιγμή που δεν το ξεκίνησες για την σειρά δε μπορώ λοιπόν εγώ να περιμένω τέτοια συνέχεια και κατεβαίνω μέχρις ότου μπορώ και βλέπω spoilers... Παραβλέπω το πρώτο αλλά ενώ βλέπω δεύτερο και τρίτο...

 

Sneaker και πολύ καλά κάνεις και το επισημαίνεις!! Το θέμα είναι να τηρείται κι όλας... Δεν έχω μπει σε πολλά topics με σειρές και ταινίες τηλεοπτικές αλλά αμα το θέμα μας είναι η βάση δεδομένων που μου έλεγες και η ενημέρωσει, δεν συνεπάγονται και τα "spoilers" μέσα σ'αυτά! Δε μπορώ να περιμένω λοιπόν κάτι τέτοιο κι όταν το δω, λογικό είναι να μου'ρθει ταμπλάς (αθάνατη Ελληνική γλώσσα! χεχε!)! Εν πάση περιπτώσει δίνω και μια τρίτη παράκληση, τουλάχιστον σε topics απο'δω και πέρα, να σημειώνεται αν υπάρχουν spoilers απ'τον κάθε έναν μας! Εκτός κι αν είναι αφιέρωμα που είναι που είναι πολύ λογικό να υπάρχουν! Όσο για το "Dead Zone" επίσης έχετε δίκιο και ζητώ συγγνώμη για την παραπληροφόρηση κι ευχαριστώ για την ενημέρωση (μόλις το διάβασα το τσέκαρα καλύτερα!)!! Δεν το περίμενα! Νόμιζα πως ήταν φάση "Kingdom Hospital"!! Ελπίζω να μη σας κούρασα. :beer::)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) επί του τυπικού. Ποστ 24. Αναρωτιέμαι τι σόι spoiler είναι δαύτο "Θυμάμαι την απόλαυση να ανταλλάσουμε γνώμες για το πόσα διαφορετικά σήματα dharma υπάρχουν και τι σημαίνει το κάθε ένα. Τη μετάφραση των ιερογλυφικών. Το σήμα στον καρχαρία. Το ψάξιμο για την κάθε μικρή λεπτομέρεια και το πως κολλάει."

 

σήμα dharma... τι είναι ένα dharma? μετάφραση ιερογλυφικών. wow! υπάρχουν κάπου στο σώου ιερογλυφικά. σήμα στον καρχαρία... θα δεις σε ένα νησί και έναν καρχαρία... α ναι. θα έχει και σήμα πάνω του... τραστ μη. δε σου χάλασα απολύτως τίποτα. τραστ μη επίσης στο ότι μερικά από δαύτα μπορεί και να μην τα πάρεις καν πρέφα ότι υπάρχουν, βλέποντας το. (τα μισά easter eggs του σώου θέλουν pause, resume και κουβέντα)

 

(β) επί του ουσιαστικού.

(ι) έχω τρομακτικά ακραίες απόψεις πάνω στο θέμα γλώσσα και κατανόηση της αγγλικής. Και καμία απολύτως λύπηση/κατανόηση σε συνομήλικους μου και μικρότερους οι οποίοι διατείνονται ότι δεν μπορούν να διαβάσουν/καταλάβουν αγγλικά. καμία. (άντε να μου πει ο άλλος ότι έρχεται από τίποτα Πομακοχώρια... εκεί ναι, το καταλαβαίνω και αισθάνομαι και ενοχές)

(ιι) ελάχιστες σειρές έρχονται σε dvd με ελληνικούς υπότιτλους σε αυτή τη χώρα.

(ιιι) μην πλησιάζεις κανένα τόπικ με θέμα τηλεοπτική σειρά που παίζεται τώρα στο εξωτερικό. μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι τίγκα στα σπόιλερ.

(ιv) περίμενε ότι το ίδιο ισχύει και στα κόμικ. Μια παρουσίαση, 5-6 ευχαριστώ, καμια δυό γενικόλογα και μετά αρχίζει το γλέντι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1581
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Θα συμφωνήσω με τον germanicus

Σε ένα τόπικ που είναι για μία σειρά είναι αδύνατο να μην αναφερθείς στις τρέχουσες εξελίξεις...

Μπορεί η πρόταση του sneaker να είναι political correct αλλά ουσιαστικά είναι ανώφελο. Τι θα διαβάσεις δηλαδή αν δε διαβάσεις τα spoiler;

 

Επιπλέον, τα όσα λέγονται είναι γενικούρες. Αν είναι τίποτα παραπάνω δες'το σαν ένα κρυφοκοίταγμα στις επόμενες σελίδες του βιβλίου... κάτι να σε κρατάει σε αγωνία τελικά.

 

Ωστόσο περί του

(ι) έχω τρομακτικά ακραίες απόψεις πάνω στο θέμα γλώσσα και κατανόηση της αγγλικής. Και καμία απολύτως λύπηση/κατανόηση σε συνομήλικους μου και μικρότερους οι οποίοι διατείνονται ότι δεν μπορούν να διαβάσουν/καταλάβουν αγγλικά. καμία.

 

Μην είσαι απόλυτος... η δική σου -προφανώς- άνεση δεν είναι γενική. Η πιο κλασσική ατάκα που 'χω πει σε meeting ήταν για την ερώτηση:

Someone: "What are you thinking George?"

Me: "How do you understand each other? I can't understand a bit of what you say."

Σημείωση

Στο τραπέζι ήταν: ότι ήταν ένας Βορειο Ιρλανδός, 3 από Manchester, 2 από Bristol, ένας από ακόμα πιο κάτω (που δε θυμάμαι), και 1 από Κοννέκτικατ και 1 από Αυστραλία...

 

Αγγλικά από αγγλικά έχουν διαφορά!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κατ' αρχήν υπάρχει διαφορά από spoiler σε spoiler.

 

Υπάρχουν αυτά που λέγονται σχετικά με επεισόδια που ΔΕΝ έχουν παιχτεί ακόμα και που απλά από διάφορα sites γίνονται γνωστά και υπάρχουν και αυτά που είναι σκηνές από επεισόδια που έχουν ήδη παιχτεί αλλά για κάποιον που δεν έχει τύχει να τα δει ακόμα θεωρούνται spoilers.

 

Το να μπαίνει μια προειδοποίηση για αυτά που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία δεν το θεωρώ απλά politically correct αλλά και αυτονόητο. Δε λέω, που και που μ'αρέσει να διαβάζω κάτι από τα επόμενα επεισόδια το οποίο όμως να είναι ψιλο-αόριστο και να με ψήνει να δω το επεισόδιο, όχι να με χαλάει αποκαλύπτοντας μου τι ακριβώς θα συμβεί.

 

Τώρα, για αυτά που ανήκουν στη δεύτερη κατηγορία είναι λίγο πιο tricky τα θέματα. Και αυτό γιατί ο λόγος ύπαρξης αυτού του thread είναι να σχολιάζουμε τη σειρά και να λέμε την άποψη μας. Σε αυτό συμπεριλαμβάνονται οι σχολιασμοί συγκεκριμένων γεγονότων καθώς και οι εικασίες που κάνει ο καθένας για το μέλλον. Προφανώς αυτά σε όποιον δεν έχει δει μέχρι το τέλος αποκαλύπτουν πολλά που ίσως δε θα έπρεπε αλλά κάτι τέτοιο είναι "αναγκαίο κακό". Το ξαναείπα και πιο πάνω. Έχουν υπάρξει φορές που έχω καθυστερήσει πολύ να δω το thread γιατί δεν έχω δει το επεισόδιο και δε θέλω να το ρισκάρω να έχει γράψει κανείς κάτι. Καλό είναι ακόμα και σε αυτή την περίπτωση να μπαίνει μια προειδοποίηση γιατί στην τελική όλοι άνθρωποι είμαστε, με υποχρεώσεις και άλλες δουλειές, μπορεί να μείνουμε πίσω σε κάποια φάση και να μην έχουμε δει όλα τα επεισόδια...

 

Γράφοντας τα παραπάνω άρχισα να σκέφτομαι μήπως θα είχε νόημα η ύπαρξη ενός 2ου thread που θα απευθυνόταν σε όσους το βλέπουν σε εβδομαδιαία βάση και στο οποίο να μπορούν να σχολιαστούν ανενόχλητα όσα έχουν γίνει με το που περάσουν 24 ώρες από την προβολή του επεισοδίου στην Αμερική... Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο όμως... Μεγάλα παιδιά είμαστε, μπορούμε να κρατήσουμε τις ισορροπίες.

 

Τέλος θα συμφωνήσω με κάτι που είπε ο germanicus. Δεν ήταν και τίποτα το τρελλό αυτά που είπε. Γενικά και αόριστα και πράγματα που out of context δε λένε σχεδόν τίποτα. Απ' την άλλη θεωρώ κι εγώ ότι δεν είναι αυτονόητο κάποιος να ξέρει αγγλικά σε επίπεδο κατανόησης της σειράς χωρίς υπότιτλους. Γνωρίζω αρκετούς που περιμένουν να βγουν στα ελληνικά για να δουν κάποιο επεισόδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(ι) έχω τρομακτικά ακραίες απόψεις πάνω στο θέμα γλώσσα και κατανόηση της αγγλικής. Και καμία απολύτως λύπηση/κατανόηση σε συνομήλικους μου και μικρότερους οι οποίοι διατείνονται ότι δεν μπορούν να διαβάσουν/καταλάβουν αγγλικά. καμία. (άντε να μου πει ο άλλος ότι έρχεται από τίποτα Πομακοχώρια... εκεί ναι, το καταλαβαίνω και αισθάνομαι και ενοχές)

 

Κοίταξε να δεις. Δε μ'ενδιαφέρει ούτε η άποψη σου για το θέμα της κατανόησης της Αγγλικής αλλά ούτε και οι γνώσεις σου πάνω στην Αγγλική. Η πραγματικότητα είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλοί (καλώς ή κακώς) που δε γνωρίζουν (ή τέλος πάντων όχι τόσο καλά), γιατί ενδεχομένως ΔΕΝ τους χρειάστηκε/χρειάζεται να μάθουν (για τον Α' η Β' λόγο) και που ΔΕ μπορούν τέλος πάντων να παρακολουθήσουν τη γλώσσα. Αυτή είναι μια Ελληνική πραγματικότητα είτε το θες είτε όχι.

 

(ιι) ελάχιστες σειρές έρχονται σε dvd με ελληνικούς υπότιτλους σε αυτή τη χώρα.

 

Έχουν έρθει πάρα πολλές και περιμένουμε ακόμα περισσότερες. Εκτός απ΄τις τελευταίες υπάρχουν και πολλές παλιότερες.

 

(ιιι) μην πλησιάζεις κανένα τόπικ με θέμα τηλεοπτική σειρά που παίζεται τώρα στο εξωτερικό. μπορείς να είσαι σίγουρος ότι είναι τίγκα στα σπόιλερ.

 

Θα προσπαθήσω.

 

(ιv) περίμενε ότι το ίδιο ισχύει και στα κόμικ. Μια παρουσίαση, 5-6 ευχαριστώ, καμια δυό γενικόλογα και μετά αρχίζει το γλέντι.

Έχω μπει ήδη σε πολλά με comics και δεν βλέπω το ίδιο πράγμα. Γενικότητες μόνο και σκόρπιες εικόνες σε διάφορα αφιερώματα. Ακόμη και συγκεκριμένα πράγματα ν'ακούσω, ένας ήρωας της "Marvel" πχ. (βλέπε αφιέρωμα για "Iron Man") που υπάρχει σε κόμικ 50-60 χρόνια δε μπορεί ν'αναλυθεί και να έχει την ίδια αγωνία με το επίκαιρο και παραπλανητικό/μυστήριο "Lost". Στο ένα κάνεις ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ενώ στο άλλο ενημέρωση.

 

Εν τέλει δεν ήταν το θέμα μου και το πρόβλημά μου τα "σήματα dharma" γενικά αλλά ειδικά στην συγκεκριμένη σειρά (καθώς κι εγώ προσπαθώ να αναλύσω/κατανοήσω τι γίνεται) και στην τελική..μην κολλάμε. Δεν εννοούσα εσένα συγκεκριμένα, αλλά γενικά το τι συνέβαινε κι απλά σ'εσένα "φρέναρα". Κάτω μπορεί να μου βγαίναν τα μάτια εντελώς με άλλα που θα διάβαζα.

 

Και ποιά είναι παρακαλώ η διαφορά συζητώντας το εδώ μέσα, από τις συζητήσεις που κάνω απ'έξω με άλλα άτομα για την ίδια σειρά (ή και άλλες); Με ρωτάνε, ενώ συζητάμε, σέβονται ότι δεν έχω δει από ένα σημείο κι έπειτα και δεν αποκαλύπτουν! Το ίδιο αντίστοιχα κάνω κι εγώ σε άλλους για άλλες σειρές/ταινίες. Τέλος πάντων τα spoilers γενικά είναι ενοχλητικά και σε οποιοδήποτε site να μπεις που ν'αναφέρεται για ταινίες (ακόμη και σε περιοδικά για κινηματογράφο) αναφέρεται ότι θα υποθούν spoilers. Τώρα τα άλλα περί "Αγγλικών" ας τ'αφήσουμε καλύτερα.

 

Θα συμφωνήσω με τον germanicus

Σε ένα τόπικ που είναι για μία σειρά είναι αδύνατο να μην αναφερθείς στις τρέχουσες εξελίξεις...

Μπορεί η πρόταση του sneaker να είναι political correct αλλά ουσιαστικά είναι ανώφελο. Τι θα διαβάσεις δηλαδή αν δε διαβάσεις τα spoiler;

 

Δηλαδή τα spoilers είναι που σ'ενδιαφέρουν όταν βλέπεις μια ταινία ή μια σειρά και όχι η ίδια η σειρά και η ομαλικότητα της ως έχει; Μα ένα πράγμα απ'αυτά που σε κρατάνε σ'αυτές τις σειρές είναι η πολυπλοκότητα τους, και η διαρκής αγωνία για το τι θα γίνει στο μέλλον! Άλλωστε τους χαρακτήρες τους μαθαίνεις περισσότερο (στη συγκεκριμένη) απ'τα flashbacks. Διαβάζει κανείς ένα βιβλίο απ'το τέλος; Γιατί πρέπει να διαβάζει ένα σενάριο; Και στην τελική είπα να σταματήσετε να γράφετε για τις τρέχουσες εξελίξεις; Το μόνο που είπα είναι να αναφέρεται (το λέω για πολλοστή φορά...) για τυχόν spoilers στο ξεκίνημά του post σας!

 

Όσο για τα λεγόμενα του Sneaker συμφωνώ απόλυτα σε όλα!! Επίσης συμφωνώ ότι άλλο thread θα ήταν παρατραβηγμένο, οπότε ας προσέχει απλά κάποιος κι ας ενημερώνει για το ότι το κείμενό του θα περιέχει spoiler/spoilers μα δεν είναι τίποτα τραγικό νομίζω...

 

Edit: Εμ..."συμφωνώ" ήθελα να γράψω όσον αφορά τον Sneaker κι έγραψα "διαφωνώ". Κεκτημένη ταχύτητα... :beer::)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2059
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  63
  • Reputation:   94
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το καινούργιο επεισόδιο ήταν φοβερό (αυτό που προβλήθηκε στην αμερική...),ετοιμαστείτε για εκπλήξεις!!!Τώρα το θέμα με τα spoiler δεν μπορώ να το πολυκαταλάβω..Νομίζω οτι πολλόι απο εδώ βλέπουν τα επεισόδια που προβάλλονται αυτή την περίοδο στην αμερική και λίγοι ειναι αυτοί που περιμένουν την ΝΕΤ για να δουν LOST...Άρα δεν ειναι σωστό να σχολιάζονται και αυτά τα επεισόδια?(δεν μιλάω για σχολιασμό επεισοδίων που δεν έχουν προβληθεί).Αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α,ρε με εφτιαξες ακομα περισσοτερο φιλλλαρακι!! Ειδα σημερα το 17 και εμεινα (ΜΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΞΕΚΑΡΦΩΤΗ??? ΑΡΓΚ!!!!!) :collapse:

 

Παντως μεχρι στιγμης θεωρω τον 3ο κυκλο κορυφαιο!!!! Και σας το λεει καποιος που δε βλεπει ο,τι ξενη σειρα κυκλοφορει, πχ, CSI το βαρεθηκα αρκετα γρηγορα, οπως και το House MD, αρα ναι, ειμαι απο τους "δυσκολους" στο θεμα σειρες..... :PP

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1581
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Είναι πλέον περιττό να πει κανείς πιο είναι το καλύτερο επεισόδιο. Όσο προχωράει η σειρά το ένα καλύτερο διαδέχεται το άλλο. Αρκετές ανατροπές, νέα ερωτηματικά, αρκετά "ε; τι έγινε εδώ πάλι;"... και δώσ'του να ψάχνεις τα πρώτα επεισόδια να δεις που είχε γίνει εκείνο το τέτοιο που σου είχε φανεί παράξενο αλλά δεν έδενε...

 

Sneaker, μετά το 19 εξακολουθείς να πιστεύεις ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά όσο φαίνονται στο spoiler για το Dharma initiation? Σε ποιον δεν είχε κάνει εντύπωση η εμφάνιση του πατέρα του Τζακ ως "περιπλανόμενη ολότητα" μέσα στο νησί? Σε κάθε ήρωα υπάρχει ένα πρόσωπο που τον στοιχειώνει. Τον κυνηγάει στις αναμνήσεις του και καταλλήγει να τον κυνηγάει και στο νησί. Και υπάρχουν διάφοροι τρόποι με τους οποίους αυτό το κάτι εμφανίζεται, μέχρι που καταλλήγει προσωποποιημένο ως το υπέρτατο κακό.

 

Έχω την αίσθηση ότι το νησί είναι μία πύλη για την κόλαση. Ξεκάθαρα πράγματα. Ναι μπορεί να ξεκίνησε σαν ένα επιστημονικό πείραμα (ή ότι άλλο) αλλά η όποια ισορροπία διαταράχθηκε κάπου. Οι "άλλοι" δεν είναι απλά κάτοικοι, είναι κάτι παραπάνω θα έλεγα μάλλον κριτές (στάση στα παιδιά). Οι επιστήμονες δεν ήταν απλά επιστήμονες αλλά κάτι παραπάνω. Μπερδεύονται με τους "άλλους", γίνονται "άλλοι", είναι οι "άλλοι"? Δεν είμαι σίγουρος. Και οι άμοιροι επιζησαντες (?) .. τι περιμένουν? Τη δική τους ημέρα της κρίσεως?

 

Πολλές απορίες συν-κολλημένοι... μα πάρα πολλές απορίες..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι όλοι οι χαρακτήρες λίγο πολύ συνδέονται μεταξύ τους άλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο (ασε που ακόμα και τώρα συνδέει άσχετους μεταξύ τους χαρακτήρες - βλέπε τελευταίο επεισόδιο) οπότε μου δημιουργείται η εξής απορία:

 

"Έτυχε" και αυτοί οι χαρακτήρες κατέληξαν σε αυτή την πτήση ή με κάποιο τρόπο φρόντισαν κάποια άτομα να συμβεί; Γιατί υπό νορμάλ συνθήκες τόσο τρελλές συμπτώσεις δε συμβαίνουν... Αν λοιπόν όσοι κρύβονται πίσω από το όλο θέμα έχουν τέτοια δύναμη ώστε να ελέγχουν καταστάσεις εκτός νησιού και να καθορίζουν την εξέλιξη διαφόρων σκηνικών τότε μιλάμε για εντελώς άλλο επίπεδο...

 

Τώρα σχετικά με αυτό που λες για την κόλαση διαφωνώ αρκετά. Πέρα απ' το ότι πάρα πολύς κόσμος θα ξενέρωνε τρελλά με μια τέτοια εξήγηση, στο τελευταίο επεισόδιο φάνηκε ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Επίσης, δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι οι ίδιοι οι δημιουργοί της σειράς έχουν δηλώσει ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο.

 

Άντε, 2 επεισοδιάκια μείναν (ένα κανονικό και ένα διπλό) μέχρι να μας πετάξουν πάλι το τρελλό cliffhanger για αυτή τη σεζόν και να ψηνόμαστε να μάθουμε τι συμβαίνει όλο το καλοκαίρι. Πάντως με όλες τις τελευταίες αποκαλύψεις που γίνονται ένα πράγμα είναι σίγουρο:

 

The plot thickens...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

για να ακριβολογούμε άλλα 50 επισόδεια μέχρι το τέλος :)

 

σύμφωνα με αυτό ανανέωσαν για άλλες 3 σεζόν των 16 συναπτών επισοδείων και η σειρά θα ολοκληρωθεί το 2010!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ααα, καλά! Θα το σκίσουν, θα το τραβάνε από εδώ, θα το τραβάνε από εκεί, ήδη έχει ξεχειλώσει, να δω πόσο μπορεί να αντέξει... Ήδη είμαι στο όριο να το παρατήσω - υπάρχουν άλλωστε ένα σωρό άλλες σειρές που δεν σε φέρνουν στα όρια της παράκρουσης. Εάν όντως το τραβήξουν τόσο, ετοιμαστείτε να δείτε τα απίστευτα. Μέχρι και ανάσταση νεκρού έχουν δείξει μέχρι τώρα, τί άλλο μπορεί να σκαρφιστούν πια. Χώρια που με όλες αυτές τις ανατροπές δεν θα ξέρουν πως θα το τελειώσουν και είναι ικανοί να το κόψουν απότομα επειδή θα έχουν πέσει τα νούμερα ή να το κλείσουν όπως - όπως και θα έχουν πάει στράφι 6 χρόνια τηλεθέασης... Το βαρέθηκα ήδη μπορώ να πω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βασικά δεν θα το σκίσουν στο τράβηγμα,τα 48 επισόδια ήταν προκαθορισμένα απλά θα τα σπάσουν σε 3 16ρια αντί για 2 24ρια όπως είχε προειποθεί,ξενερώστε μαζί μας δλδ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συμφωνώ κι εγώ με τον Argailwall. Δε νομίζω να το τραβήξουν ιδιαίτερα. Από τη στιγμή που του καθορίζουν ένα τέλος, θα μπορούν να μοιράσουν καλύτερα το τι θα γίνει στα επερχόμενα επεισόδια και έτσι δε θα υπάρχουν μεγάλοι περίοδοι πτώσης (βλέπε 2η season - αρχή 3ης).

 

Πάντως, κακά τα ψέματα, έχει στρώσει πολύ τώρα τελευταία και καταφέρνει να σε σοκάρει σε κάθε επεισόδιο... Άμα είναι να συνεχίσει έτσι όπως είναι τώρα πολύ καλά θα κάνει. Εμένα άλλο με χαλάει. Το ότι μάλλον θα την ξεκινάνε Ιανουάριο τη σειρά για να παίζει χωρίς διακοπές. Βάλε τώρα και το cliffhanger που θα μας πετάξουν τώρα στο τέλος της 3ης και θα είμαστε μετά 8 μήνες να ψηνόμαστε τι θα γίνει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βάλε τώρα και το cliffhanger που θα μας πετάξουν τώρα στο τέλος της 3ης και θα είμαστε μετά 8 μήνες να ψηνόμαστε τι θα γίνει...

 

4 σειρές μου έρχονται κατά νου που κάναν το ίδιο πράγμα και σίγουρα υπάρχουν κι άλλες (να μην έχουν αυτοτελή επισόδεια και να σταματάν για κάτι μήνες και να επανέρχονται με ένα σερί επισοδείων). Deadwood, Sopranos, 24, Rome. Και οι 4 δεν είχαν cliffhangers και υπήρχε μια "ολοκλήρωση" σε κάθε σεζόν (το 24 βέβαια δεν έχει (εξ'όσων γνωρίζω) καν μια "μεγαλύτερη" over-encompassing πλοκή)

 

Από την άλλη (α) το Lost στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στο να μην ξέρουμε που παν τα 4 και (β) έχουν δείξει ότι δεν ακολουθούν τα σύνηθη. Παράδειγμα: (ι) Αλλάξαν φέτος την παρουσίαση. Ένας μίνι κύκλος και το τωρινό σερί (ιι) δοκιμάσαν να μας κρατήσουν σε έναν χ βαθμό εγρήγορσης το καλοκαίρι με το Lost Experience και (ιιι) αλλάζουν ξανά του χρόνου την μορφή παρουσίασης.

 

Πάντως δεν θα με εκπλήξει εάν του χρόνου ξανα αλλάξουν γνώμη μετά την 4η σεζόν, οπότε αντί να περιμένουν 8 μήνες μεταξύ των σεζόν να το ξανααλλάξουν και να αρχινήσουν την 5η με 4 (λχ) μήνες καθυστέρηση ;)

 

:beer:

 

ΥΓ Τώρα που το σκέφτομαι, κάλλιστα θα μπορούσαν να πετάξουν καμία σειρά κόμικ για να κρατάει το σασπένς στο μεσοδιάστημα :) Αν και θα'πρεπε να είναι τουλάχιστον 15νθήμερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σπάμμοινγκ :D

 

οκ. θυμάστε κάτι ανέκδοτα που ξεκινάν και δεν λεν να σταματήσουν και πάνε, πάνε, πάνε κι όταν σου λεν το punch line, η μοναδική σου απορία είναι γιατί άφησες σπίτι το μαχαίρι που έχεις για να γδέρνεις αρνιά, λαγούς κλπ?

 

ε, καμία σχέση :)

 

απίστευτο επισόδειο, ασυζητητί από τα καλύτερα της σεζόν (τουλάχιστον).

 

*ίσως* και να μάθαμε περισσότερα απ'όσα έπρεπε...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σπάμμοινγκ συνέχεια ;)

 

σύζων φυνάλαι σήμερα! :D Δεν ποστάρω γι'αυτό όμως. Μόλις πήρα πρέφα ότι ο Lindelof γράφει/έγραψε το Ultimate Wolverine vs. Hulk πέρυσι. Δυστυχώς δεν έχω πολυασχοληθεί (και δεν το επιθυμώ αφού ξέρω μια χαρά το "κανονικό σύμπαν") με τα Ultimates οπότε δεν βλέπω να το διαβάζω...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

WoW FREAKING WoW και πάλι WoW !!!!!!!!

 

(btw, WoW είπα;;; )

 

Τι τρελλό φινάλε ήταν αυτό; Come again???

 

WoW...

 

Ναι το ξέρω, I am overreacting απλά έπαθα πλάκα με το φινάλε του Lost (πιστεύω σε λίγο θα μου περάσει - δεν είναι τίποτα). Δε νομίζω να υπήρχε άνθρωπος στον πλανήτη που θα μπορούσε να το φανταστεί. Τρελλά out of the box σκεπτικό.... Άσε που θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Ιανουάριο τώρα για να δούμε τη συνέχεια...

 

SPOILERS

 

Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος ότι κάπως θα το γυρίσουν και δε θα σωθούν τελικά. Παίζει ο Jack να αναγκαστεί να πάρει κάποια απόφαση και να διαλέξει κάτι άλλο (και καλά αυτό ήταν ένα What If της όλης ιστορίας)

 

Επίσης, κάποιες απορίες:

 

- Ποιος λέτε να ήταν αυτός που πέθανε; Πιστεύω ότι ο Λοκ είναι το πιο πιθανό - κολλάει και με το όλο "We were not supposed to leave the island" - αλλά απ' την άλλη πιστεύω ότι ακόμα και αν έφευγαν όλοι από το νησί ο Λοκ θα έμενε εκεί.

 

- Γιατί ο Τζακ δεν έχει τατουάζ στα χέρια του; Καθόλου; Αφού υποτίθεται ότι εξελίσσεται μετά το νησί δε θα έπρεπε να έχει; (Προφανώς θα εξηγείται κάπως, απλά μας αφήνουν να αναρρωτιόμαστε...)

 

- Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται να φεύγει το γκρουπ με τους 40 τύπους από την παραλία να προχωράει δίπλα στο κύμα από τα ΔΕΞΙΑ προς τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ και στο αμέσως επόμενο πλάνο να περπατάνε πάλι δίπλα στη θάλασσα από τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ προς τα ΔΕΞΙΑ;;; Και να βρίσκονται μετά και από την άλλη πλευρά από αυτήν που φύγανε (όταν κοιτάνε τους καπνούς). Παίζει να είναι και το πιο τραγικό "λάθος" που έχω δει σε σειρά - προσωπικά εμένα μου έβγαζε μάτι...

(εκτός και αν στα deleted scenes έχει τον Jack ή τη Ρουσώ να λένε σε όλους: Oops, λάθος παιδιά, από την άλλη πρέπει να πάμε... :PP )

END OF SPOILERS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.