Μετάβαση στο περιεχόμενο

Lost (2004-2010)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Συμφωνώ και επαυξάνω! Απορώ πως θα αντέξουμε τώρα 7 ολόκληρους μήνες;;;;; :lol:

Το πιστεύεις ότι ξενύχτησα χθές 4-6 τα χαράματα για να το δώ!!! Και σπάστηκα αρκετά με τις διαφημήσεις του ABC, αλλά τι να κάνεις....

Τώρα βέβαια θα το ξαναδώ σε καλύτερη ανάλυση για να το απολαύσω περισσότερο!

:beer:

 

ΥΓ(και άσχετο): Ναι Κώστα αυτοί είναι και το έχω ξαναπεί: η εκτέλεση του YYZ στο Rio είναι από τα πολύ-πολύ λίγα instrumental που "τραγουδιέται" τόσο δυνατά από όλο το κοινό

(ούτε στα instrumental των Maiden δεν γίνεται τέτοιο πράγμα!). Κορυφαία μπάντα, τους είδα 3 φορές ήδη, είναι μια απόλαυση στην σκηνή και ανυπομονώ να τους ξαναδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 436
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κορυφαία μπάντα, τους είδα 3 φορές ήδη, είναι μια απόλαυση στην σκηνή και ανυπομονώ να τους ξαναδώ.

Σε μισώ! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χτες είδα και εγώ το φιναλε της σεζόν.Απλά τα έσπαγε.Άφησε πολλά ερωτήματα στο τέλος και για να απαντηθούν πρέπει να περιμένουμε την έκτη και τελευταία σεζόν.

 

 

 

 

υγ:ευχαριστήθηκα τρελά το σημείο που ο σόγιερ έσπασε στο ξύλο τον τζακ :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν είπες Μιχάλη και τίποτα το φοβερό και τρομερό, αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων, το έχωσα μέσα σε σπόηλερ :) (όχι για αυτούς που θα το δούν σε κάτι μήνες, αλλά για αυτούς που θα αράξουν να το δουν το ΣΒΚ ;) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2059
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  63
  • Reputation:   94
  • Achievement Points:  63
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!Το επεισόδιο τα έσπασε!!! :div: :div: :yahoo: :yahoo:

'Αντε τώρα να περιμένουμε μέχρι του χρόνου......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ένα αστείο βιντεάκι για να γελάσετε (όσοι δεν το έχετε ήδη δει) όπου οι δημιουργοί αστειεύονται για το πως φτιάχνεται ένα επεισόδιο του Lost.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κορυφαίο το επεισόδιο πραγματικά και όλα τα λεφτά η πρώτη σκηνή του επεισοδίου. Μου άρεσε τρελά και σε βάζει και σε ένα κλίμα WTF για ότι πρόκειται να ακολουθήσει.

 

Όντως είναι μεγάλη η αναμονή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   187
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5467 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τρομερό το Lost, τουλάχιστον μία σειρά που σε βάζει να σκέφτεσαι! Ηδη κατεβάζω την 3η και 4η σεζόν σε HD για να την ξαναδώ από την αρχή σε HD πριν την 6η σεζόν!

 

 

 

Περιμένουμε να δούμε:

 

 

 

 

- Ποιοι έρχονται;

 

- Ποια είναι η μεγάλη μάχη που θα γίνει και ποιος θα είναι με ποιανού το μέρος;

 

- Που θα βρεθούν οι πρωταγωνιστές μετά την έκρηξη;

 

- Η ιστορία τελικά επαναλαμβάνεται;

 

- Τι γίνεται τελικά ο Jacob;

 

- Πότε εμφανίστηκε ο ricardus, τι ρόλο βαράει και γιατί είναι απέθαντος;

 

- Η έκρηξη της βόμβας τι επιπτώσεις έχει στο νησί;

 

- Γιατί έφαγε τελικά ο Μπεν τους Dharma;

 

- Τι είναι ο jacob και ο nemesis του τελικά;

 

- Τι ακριβώς ρόλο βαράει το νησί;

 

κλπ.! :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Μιχάλης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΟΚ, φέτος δεν είχα καμία διάθεση να δω καμία αμερικανιά σειρά πλην του BSG. Τελειώνοντας το όμως, είπα να βρω κάτι για να απασχολούμαι τα βράδια και επειδή το Prison Break το μόνο που έχει σπάσει από την τρίτη σεζόν είναι τα @@ μου, αποφάσισα να κατεβάσω τα Heroes και Lost (μπορεί να φταίει που έπαιξα και το παιχνίδι στο 360, όχι ότι ήταν καλό, βλακεία ήταν). Η πρώτη μου επαφή (5 επεισόδια) της τελευταίας σεζόν δεν με ξετρέλαναν, αντιθέτως με κουράζουν θα έλεγα, όμως κάνω υπομονή απλά και μόνο γιατί έχει ένα μικρό ενδιαφέρον η ανάλυση που έχει δώσει ΕΔΩ ο φίλος DrTroy. Ελπίζω στα επόμενα επεισόδια να στρώσει λίγο η κατάσταση γιατί βαρέθηκα τα συνεχή πήγαινε - έλα, τις κλάψες, τις ανέραστες που δεν ξέρουν τί θέλουν και τους μάτσο δαρμένους πρωταγωνιστές. Α, ρε Locke είσαι ο μόνος λόγος που βλέπω την σειρά... άντε και ο Σώγιερ με τα παρατσούκλια του... Βασικά και το παιχνίδι για τα κονσολίκια τις ίδιες... είχε και πάτωσε... τέλος πάντων αυτό τουλάχιστον δεν με κούρασε αφού το τερμάτισα μέσα σε δύο απογεύματα (ήταν και το τελευταίο παιχνίδι που έπαιξα στο 360, αφού μετά μου κάηκε η κονσόλα - αυτοκτόνησε; δεν ξέρω... ίσως).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αυτοκτόνησε; δεν ξέρω... ίσως

 

:lmao:

 

το έχουν τα μαραφέτια να αυτοκτονούν όταν φτάνουν στα όρια τους :)

 

ενός ξάδερφού μου που η σχέση του με τον υπολογιστή του ήταν εφάμμιλη σεξουαλικής συνεύρεσης 70ρηδων μετά από 50 χρόνια έγγαμου βίου, σε κάποια φάση πήγε να τον ανάψει (μετά από μήνες) και έμαθε πως ακριβώς μοιάζει ο καπνός από το τροφοδοτικό :D

 

:cheers5:

 

ΥΓ θα σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά μη περιμένεις σημαντική βελτίωση/διαφοροποίηση αυτού που βλέπεις μέχρι τώρα στην 5η σεζόν. Ενώ προχωράει η ιστορία, όλα μου φανήκαν κάπως υποτονικά (και όντως, όταν δεν είχε Λοκ, δεν είχε και τόση πλάκα), μέχρι το τελευταίο επεισόδιο που τα έσπασε τελείως και είναι κορυφή. Πάντως βλέποντας αυτό, διαπιστώνω ότι όλοι όσοι γκρινιάζαν για το "δεν δίνει απαντήσεις", ήταν 132% λάθος. Η σειρά είναι κυριλέ όταν δημιουργεί ερωτήματα, όταν φτιάχνει ένα κλίμα αβεβαιότητας/σασπένς/μυστηρίου και όχι όταν δίνει απαντήσεις ή ρολάρει σα μια τυπική σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δηλαδή να κάνω skip σε όλα τα ενδιάμεσα και να πάω απευθείας στο τελευταίο επεισόδιο; ;) Ελπίζω μόνο να μην με φέρει και εμένα η σειρά στο όριο μου, γιατί από τον πρώτο όροφο που βρίσκεται το μπαλκόνι μου, σπάω μεν σβέρκο αν πέσω με το κεφάλι και λίγο λοξά, αλλά πιο πιθανό είναι να σπάσω αρκετά κόκαλα κυρίως στα άκρα αλλά να επιζήσω τελικά και δεν θα το αντέξω... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι μωρέ. άραξε και δες τα χωρίς όμως να καταπιέζεις τον εαυτό σου. χαλλλαρά και όποτε σου καπνίσει. απλώς, στο τελευταίο επισόδειο, θα περάσεις καλύτερα απ'ότι στα προηγούμενα. Θυμίζω βέβαια και τον χρυσό κανόνα, ότι όποτε περιμένεις πολλά, συνήθως απογοητεύεσαι (όχι εσύ, γενικά μιλάω) ενώ όποτε πηγαίνεις χωρίς να περιμένεις απολύτως τίποτα, πετυχαίνεις αρκετές φορές εκπληξούλες :)

 

Και επειδή ψάχνεσαι (και σε καταλαβαίνω απόλυτα) να αναφέρω μερικά σώου που τα έχω θεωρήσει διαμάντια, που πέρασα άψογα βλέποντας τα και που ίσως να μην σε έχουν απασχολήσει (ή έστω δεν θυμάμαι να σε έχω δει να αναφέρεσαι σε δαύτα). (1) κλασσικά το Sopranos (2) οι 4 πρώτες σεζόν του The Wire (3) το Deadwood στο οποίο στην αρχή δεν κατάλαβα πως είχα κολλήσει, αλλά τα έβλεπα με αμείωτο ενδιαφέρον και μόνο όταν τελείωσε χαμπάριασα ότι πλέον κάτι μου έλειπε και το τελευταίο διαμαντάκι που πέτυχα (4) Enemy of the State, η σειρά όμως` την ταινία που βασίζεται στη σειρά, δεν την έχω τσεκάρει ακόμα.

 

ως δευτεροτρίτες επιλογές (οι οποίες όμως κολλάνε με τα δικά μου ενδιαφέροντα για αστυνομικά, οπότε ίσως να μη σου λένε εσένα τίποτα) είναι τα Inspector Rhebus (με έμφαση στην πρώτη σεζόν που είχε και άλλον ηθοποιό), το Wallander, με Brannah όμως, που έχει μαγευτική εικόνα, το Wire in the Blood και το Midsommer Murders (το οποίο προτείνεται για όποιον θέλει κάτι με αύρα αστυνομικού στην βρετανική εξοχή). Όλα αυτά είναι αυτοτελή (1 1/2 ώρας όμως), οπότε άνετα κάθεσαι και χαζεύεις ένα από εδώ, ένα από εκεί και βλέπεις αν σε ενδιαφέρει να δεις και δεύτερο.

 

:cheers5:

 

ΥΓ α ναι. και εσύ, ειδικά επειδή ξέρεις επιφανειακά ρωμαϊκή ιστορία (φαντάζομαι) και δεν θα τσιτώσεις με κάποιες μικρές ιστορικές ανακρίβειες, θα περάσεις μούρλια (αφού βάλεις τη μικρή για ύπνο) βλέπωντας το Rome. ω ναι :)

ΥΓ2 τσέκαρε και την 4η σεζόν του Boston Legal....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΥΓ θα σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά μη περιμένεις σημαντική βελτίωση/διαφοροποίηση αυτού που βλέπεις μέχρι τώρα στην 5η σεζόν. Ενώ προχωράει η ιστορία, όλα μου φανήκαν κάπως υποτονικά (και όντως, όταν δεν είχε Λοκ, δεν είχε και τόση πλάκα), μέχρι το τελευταίο επεισόδιο που τα έσπασε τελείως και είναι κορυφή. Πάντως βλέποντας αυτό, διαπιστώνω ότι όλοι όσοι γκρινιάζαν για το "δεν δίνει απαντήσεις", ήταν 132% λάθος. Η σειρά είναι κυριλέ όταν δημιουργεί ερωτήματα, όταν φτιάχνει ένα κλίμα αβεβαιότητας/σασπένς/μυστηρίου και όχι όταν δίνει απαντήσεις ή ρολάρει σα μια τυπική σειρά.

 

Εννοείς ότι έχει προβληθεί-κατέβει μεταφρασμένο κλπ. και το τελευταίο επεισόδιο της 5ης Μάθαμε για πόσες ακόμη σεζόν έχει; Γιατί τελειώνουν και τα ηρεμιστικά μου όχι τίποτα άλλο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

όμως κάνω υπομονή απλά και μόνο γιατί έχει ένα μικρό ενδιαφέρον η ανάλυση που έχει δώσει ΕΔΩ ο φίλος DrTroy.

Έχει όντως εξαιρετικό ενδιαφέρον αυτή η θεωρία (thx γιατί δεν είχα δει το post), αλλά όπως θα δεις όταν τελειώσεις με τον 5ο κύκλο μάλλον έχει ελάχιστα "ψήγματα" αληθείας, αφού τα πράγματα παίρνουν άλλους δρόμους (ιδιαίτερα μετά το τελευταίο επεισόδιο).

 

ΥΓ θα σε στεναχωρήσω λίγο, αλλά μη περιμένεις σημαντική βελτίωση/διαφοροποίηση αυτού που βλέπεις μέχρι τώρα στην 5η σεζόν. Ενώ προχωράει η ιστορία, όλα μου φάνηκαν κάπως υποτονικά (και όντως, όταν δεν είχε Λοκ, δεν είχε και τόση πλάκα), μέχρι το τελευταίο επεισόδιο που τα έσπασε τελείως και είναι κορυφή. Πάντως βλέποντας αυτό, διαπιστώνω ότι όλοι όσοι γκρινιάζαν για το "δεν δίνει απαντήσεις", ήταν 132% λάθος. Η σειρά είναι κυριλέ όταν δημιουργεί ερωτήματα, όταν φτιάχνει ένα κλίμα αβεβαιότητας/σασπένς/μυστηρίου και όχι όταν δίνει απαντήσεις ή ρολάρει σα μια τυπική σειρά.

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν νομίζω οτι είναι δυνατόν να λυθούν ποτέ όλα μας τα ερωτήματα σε αυτή τη σειρά αλλά είναι πραγματικά συναρπαστικό το πλήθος των ερωτημάτων που γεννιούνται και των εκδοχών/θεωριών που έχουν δημοσιευτεί κατά καιρούς στο internet για να προσπαθώντας να εξηγήσουν αυτό το απίστευτης έμπνευσης σενάριο. Όπως συνήθως, το ταξίδι έχει περισσότερη αξία από τον προορισμό.

:beer:

Εννοείς ότι έχει προβληθεί-κατέβει μεταφρασμένο κλπ. και το τελευταίο επεισόδιο της 5ης Μάθαμε για πόσες ακόμη σεζόν έχει; Γιατί τελειώνουν και τα ηρεμιστικά μου όχι τίποτα άλλο...

Απομένει ένας μόνο κύκλος (ο 6ος με 17 επεισόδια). Άνευ απροόπτου βέβαια....άντε να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Όπως συνήθως, το ταξίδι έχει περισσότερη αξία από τον προορισμό.

Όχι απαραίτητα αν ταξιδεύεις στον χώρο των αποσκευών επί Χ χρόνια και στο τέλος καταλήγεις σε ένα νησί ξεχασμένο από τον ίδιο τον Θεό, απλά επειδή πήρε ο ύπνος τον Desmond και ξέχασε να πατήσει τα νούμερα στον Η/Υ...

Σημασία έχει να μην το ξεσκίσουν και το "ξεχειλώσουν" λόγω της αρχικής του επιτυχίας... ομολογώ στην αρχή μου άρεσε πολύ, και για αυτό βλέπετε ότι και τσατίζομαι και χαλιέμαι παράλληλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μου άρεσε στην αρχή, αλλά φτάνει πια. Κουράστηκα. Βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους που έχουν προβλήματα με τους γονείς τους! Μα καλά μια σχέση γονιού-παιδιού χωρίς προβλήματα δεν υπάρχει σε αυτό το σήριαλ!;;!

 

Εκείνο όμω που με εκνευρίζει και θέλω να αρχίσω στις :slap: τους συγγραφείς είναι ο Tζον Λοκ. Αφού μας τα έκανε led zepelin λέγοντας ότι δεν είναι δολοφόνος και πρέπει τον πατέρα του να τον σκοτώσει ο Σόγιερ, και τελικά σκότωσε ο ΙΔΙΟΣ 3-4 επεισόδεια μετά την λατινογκόμενα που έπεσε από τους ουρανούς με το αλεξιπτωτο 2 χρόνια πριν, τώρα πάλι θέλει να βάλει άλλους να κάνουν δολοφονίες για πάρτι του.

 

Θα μπορούσε κάλιστα σε κάποιο επεισόδειο να μας παρουσιαστεί σαν δικηγόρος τρανσεξουαλ που έχασε την περιουσία του και έχει 2 εξώγαμα διδυμα που το ένα έχει καρκίνο και το άλλο αλπινισμό, και έχει μια θεια με μυκιτίαση στα αφτιά, και ο σκύλος κατουράει το χαλί. Πολύ λογικό το βρίσκω.

 

Τις ιδέες αυτές τις δίνω ανευ αμοιβής γιατί είμαι σεμνός και ταπεινός και απλά η δημιουργική φαντασία μου πρέπει να εκτονωθεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα :wow: και :wow: το :wow: τελευταίο :wow: διπλό :wow: επεισόδιο.....

 

 

 

 

 

......

 

 

 

 

 

ΤΡΕΛΗ κορύφωση!!!!! :wow::div:

 

 

 

 

 

Άντε τώρα να περιμένουμε μέχρι το 2010!!!!! Απίστευτα δυνατό & Τζεηκομπικό επεισόδιο, αυτό πιστεύω τα λέει όλα!!!!!!!!

 

 

 

 

 

υγ.

Ο Λοκ δεν αναστηθηκε, αλλα ειναι ο Nemesis του Τζεηκομπ μεταμφιεσμενος!!!!!!!! :wow:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ποιος ειναι ο νέμεσης; Υπάρχει συγκεκριμένος χαρακτήρας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άστα, γιατί θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον 6ο κύκλο να μάθουμε ακριβώς τι και πως! Από ότι κατάλαβα, "nemesis" είναι αυτός που τον βλέπουμε μαζί με τον Τζέηκομπ στο νησί στην αρχή του επεισοδίου, άγνωστο πόσους αιώνες πίσω!!!! :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βρε δε πα να είναι ο Δάμων με τον Φειδία... Μου φάγανε 5 χρόνια από τη ζωή μου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

...και πρόκειται να σου φάνε και έκτο.... :D:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Αν κρίνω απ'το "ιστιοφόρο" που του λέει ο άλλος του Jacob "εσύ τους έφερες" παίζει να μιλάμε για εξερευνητικά ταξίδια εποχής Κολόμβου (μέσα 15ου αιώνα). Το θέμα είναι πως συζητάνε ότι "κάθε φορά γίνονται τα ίδια"... Δε μπορούμε να βγάλουμε πόρισμα απ'το πότε "υπάρχουν" και "λειτουργούν" αυτοί οι δύο, ότι/όποιοι κι αν είναι. Είναι σαφές πάντως, πλέον, πως έχει να κάνει λίγο με Αρχαία Αίγυπτο. Λίγο η Ίσιδα που μας έδειξε πριν καιρό ο ngramm λίγο ο Anubis τώρα (θεός του κάτω κόσμου) δεν αποκλείεται η ενέργεια του "μαύρου καπνού" (όπου το μέρος που τον βρήκαν λένε πως είναι ναός κι έχει και ιερογλυφικά που μοιάζουν Αιγυπτιακά) να είναι ψυχές που έχουν εγκλωβιστεί ανά τα χρόνια εκεί και όσο περισσότερες μαζεύονται τόσο περισσότερο δυναμώνει. Και πως η Dharma Initiative γνώριζε και είχε εφεύρει και όπλο που να απωθεί αυτόν τον μυστηριώδη "καπνό"; Πέρα απ'τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία και κύματα που μελετούσε δεν μας έδειξε ποτέ να έχουν ασχοληθεί με κάτι τέτοιο και να κατέχουν τέτοια γνώση. Εδώ δεν μας έδειξε να το έχουν δει ποτέ ΚΑΝ! Φαίνεται να το πάνε σε θρησκευτικό συμβολισμό πάντως. Εβραϊκό το όνομα του Jacob. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο. Βάλε κι ότι το John Locke το πήραν από Άγγλο φιλόσοφο του 19ου αιώνα. Είμαι σίγουρος πως κι άλλα τα πήραν έτσι.

 

 

 

Δεν ξέρω αν είναι άχρηστη ή χρήσιμη πληροφορία αλλά το ξέρατε ότι το άθροισμα των αριθμών 4,8,15,16,23 και 42 που αποτελούν τον μυστηριώδη κωδικό που συναντούσαμε συνέχεια και που πατούσαν στην καταπακτή, βγαίνει σύνολο 108, που είναι και τα λεπτά που έπρεπε να πατήσουν το κουμπί; Δεν ξέρω το 108 αν συμβολίζει κάτι βέβαια. Φαίνεται να έχουν μπλέξει μέχρι στιγμής Χριστιανισμό (ή Εβραϊσμό τέλος πάντων), Αρχαία Αιγυπτιακή θρησκεία, ταξίδια στον χρόνο και δεν αποκλείω και ύπαρξη εξωγήινων όπως το πάει. Και η Ίσιδα ως θεά της γονιμότητας ίσως να'χει να κάνει με το ότι δε μπορούσε να γεννηθεί παιδί εκεί (αντίθεση ναι μεν).

 

 

 

Ένα αναπάντητο ερώτημα που με προβληματίζει καιρό επίσης, είναι..καλά όλοι οι άλλοι που εμφανίζονται ενώ έχουν πεθάνει κτλ. Αλλά ο πατέρας του Jack τι δουλειά είχε εκεί; Και μάλιστα ως αντιπρόσωπος του Jacob!! Εκτός κι αν πια εμφανίζεται στον καθέναν αυτό που θέλει απλά να δει και δεν έχει σχέση με το αν πάτησε ποτέ στο νησί. Άλλη μια απορία που έχω και δεν αναφέρθηκε είναι σε ΤΙ βαθμό επηρεάζει το νησί και αυτοί που κατοικούν επάνω του τον υπόλοιπο πλανήτη! Πως είναι δυνατόν να "βολτάρουν" όποτε θέλουν στον έξω κόσμο ορισμένοι, να ξανάρχονται όποτε θέλουν και να ξέρουν και τον τρόπο ενώ ακόμη και πρώην αρχηγοί που ήταν ήδη πάνω πόσα χρόνια, όπως ο Ben και ο πεθερός του Desmond (το όνομα μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή...) να λένε καθόλη τη διάρκεια των τελευταίων (κυρίως) σαιζόν πως το να ξαναπάει κάποιος εκεί ή έστω να το ξαναβρεί είναι αδύνατον; Ο άλλος πηγαινοέρχεται με το υποβρύχιο όποτε θέλει. :confuse: Αντιφάσκει λίγο αυτό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

:thinking: Να τα πατήσω τώρα αυτά τα κουμπάκια που γράφουν show ή να κάνω υπομονή; και μαζεύτηκαν και μπόλικα γμτ...
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μετά :) δεν χάνεις κάτι τώρα. σχολιασμός για ορισμένα από τα τεκταινόμενα στο τελευταίο είναι :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το ξέρω βρε και δεν με πολυνοιάζει κιόλας το τί ακριβώς γράφουν... απλά είναι τόσα πολλά και είναι τόσο προκλητικά... σαν να σου λένε "έλα πάτησε μας, σε παρακαλούμε" αγκρρρ!!! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αναλύσεις είναι αλλά προϋποθέτει να έχεις δει τα επεισόδια οπότε μην τα ανοίξεις ακόμη... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιόσι,

;):D:party2::lol:

 

 

 

μετάφραση: μα καλά βρε άνθρωπε, έκατσες και έπαιξες το παιχνίδι που είναι μακράν χειρότερο από το χειρότερο επεισόδιο του Λοστ (οκ, εδώ μπορεί να υπερβάλλω λίγο :P ) και δεν τσεκάρεις τώρα το καλοκαιράκι τον 5ο? :) Στην εσχάτη τα προχωράς λιγάκι τα πρώτα επεισόδια, κι εγώ αυτό έκανα με κάποια - δεν τα έβαλα στην τηλεόραση, αλλά τα έβλεπα στο PC για να τα προχωράω σε κάποια σημεία, ειδικά σε όσα είναι οι επιζώντες της Οσεάνικ σπίτια τους :(

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Yoshi, ακολουθεί spoiler! Σοβαρά!

 

 

 

 

 

 

Να θυμίσω ότι στο τελευταίο επεισόδιο γίνεται συσχετισμός του Locke με τον Μωυσή. "Εγώ ζήταγα να τον δω Χ χρόνια και τη στιγμή που το ζήτησες εσύ σε οδήγησαν σαν τον Μωυσή." Η απάντηση του Locke ήταν ένα κλασικό του χαμόγελο ;) Επίσης, ο Jacob δηλώνει ότι έκανε ο ίδιος τα ιερογλυφικά στον ναό...

 

 

 

Ο Locke δεν νομίζω να είναι o nemesis. Γίνεται αναφορά από τον nemesis ότι "σε κάποια στιγμή θα βρουν ένα loophole και θα νικήσουν." Δεν μιλάει για οτν εαυτό του αλλά αναφερόμενος στους επισκέπτες.

 

 

 

Τέλος, ο τύπος παίζει με τον χρόνο πηγαίνοντας μπρος και πισω ένα μάτσο κόσμο. Το loophole στο οποίο έπεσε ο Locke τον έκανε να βρίσκεται παράλληλα ο εαυτός του από 2 εναλακτικές πραγματικότητες στην ίδια διάσταση. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Πέθανε πράγματι, αλλά μόνο σε μία πιθανή πραγματικότητα.

 

 

 

Twisted stuff, θα τα βάλω κάτω να τα ξεκαθαρίσω σε κάποια στιγμή... Ίσως και να googlάρω για δαύτα, will c.

 

 

 

Α, ενώ το επεισόδιο είχε πολύ ενδιαφέροντα σεναριακά πραγματάκια, είχε και κάτι uberάκυρα... Ρε παλικάρια, αφού πάτε να κάνετε μπουμ βόμβα υδρογόνου, τι προσπαθείτε να σώσετε τον καθένα που πάει να πέσει στην τρύπα? Όλοι για φούντο και reset πάτε, τι νόημα έχει?!?

 

 

 

 

 

 

Δες τα επεισόδια για να μπορείς να ενδώσεις στον πειρασμό! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Απολύτως τίποτα. Ίσα ίσα για να αφρίσει λίγο παραπάνω ο :nek::P

 

 

 

Γειά σου Νεκτάριε!!!!! :D:hi:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.