Μετάβαση στο περιεχόμενο

Lost (2004-2010)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οι δύο που αποβιώσανε, λίγο πριν τις είχε πιάσει η αστυνομία. Την ίδια μέρα, σε διαφορετικά συμβάντα έκαστη. Εξ'όσων θυμάμαι η μια οδηγούσε μεθυσμένη, για την άλλη τώρα.... Σε χρόνο ρεκόρ τις καθαρίσαν στεγνά στο σήριαλ. Όντως βγήκαν και είπαν πως δεν υπήρχε σχέση, αλλά ποιός τους πιστεύει...

 

Ροβινσών Κρούσος, Survivor + Τόλμη και Γοητεία... κοντά. Να προσθέσω ότι α-λα Alan Moore έχουν κάνει έναν αχταρμά αναφορών που όμοιος του δε νομίζω να υπάρχει σε επίπεδο τηλεόρασης. πχ. Ένας ήρωας λέγεται John Locke. έχει αποδειχτεί ότι είναι 100% αναφορά στον αντίστοιχο άγγλο φιλόσοφο του 17ου αιώνα. Σε άλλη φάση έχουμε ένα χαρακτήρα με όνομα από τον Μάγο του Οζ και σκηνές που παραπέμπουν άμεσα και εκεί και στον Πήτερ Παν (α, και ένα καράβι με όνομα από Πήτερ Παν). Μιλώντας για Locke, αυτός ο Desmond (αν είδες το όνομα) εμ και είναι σκωτσέζος εμ και λέγεται Hume (θυμίζω τον φιλόσοφο David Hume του 18ου αιώνα). Είχαμε και μια τύπισα που ζούσε σαν αγρίμι μες στη φύση και τη λέγαν Rousseau :D Πέραν τούτων, έχουν πεταχτεί αναφορές σε βιβλία, σε τραγούδια, σε σε σε, τα οποία με κάποιο τρόπο δένουν με την πλοκή. Όλα αυτά τώρα είναι αρκετά πρωτόγνωρα για τηλεόραση.

 

χμ... συντάσσοντας την προηγούμενη παράγραφο διαπιστώνω ότι υπό αυτό το πρίσμα, όντως έχει πέσει η ποιότητα και αντί για αναφορές στην χμ... πολιτισμική μυθολογία έχουμε πλέον αναφορές στην μυθολογία του ίδου του Lost.

 

αντιθέτως με τον Sneaker το επισόδιο με τον Desmond δε με χάλασε στάλα. βέβαια εγώ έχω κατηγοριοποιηθεί πλέον ως παντελώς καμμένος με το show ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 436
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν είπα ότι με χάλασε, ίσα ίσα, απλά θα προτιμούσα να προχωρούσε και λίγο η πλοκή :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1433
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αυτό που θαυμάζω περισσότερο πάντως είναι ότι δεν έχουν μπερδευτεί ακόμη με τις ανατροπές που έχουνε κάνει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  117

Πάντως το χθεσινό επεισόδιο ήταν πολύ βαρετό.Μόνο 2 σκηνές άξιζαν που αποκάλυψαν μερικά ενδιαφέρουσα πραγματάκια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε extasy θα ψιλοδιαφωνήσω μαζί σου. Ίσα ίσα που το τελευταίο επεισόδιο μου φάνηκε αρκετά καλό και - σε αντίθεση με το προηγούμενο - προχώρησε κάπως την πλοκή. Όσο πάει όλο και περισσότερα μαθαίνουμε για τους Others. Σιγά σιγά μεν, αλλά τουλάχιστον κάτι γίνεται.

 

Here's to the next one! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  117

Υπήρχε μία εξέλιξη,αρκετά σημαντική,αλλά ήταν πολύ ήρεμο επεισόδιο.Ελπίζω να ισχύει αυτό που λένε ότι μετά την ηρεμία έρχεται η καταιγίδα.Για να δούμε τι θα δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αφορά την επόμενη εβδομάδα και θα το θέσω εμμέσως (χωρίς απαραίτητα να τα λέω όλα για όλα) :)

 

SPOILER

 

ποιοί είναι αδερφός και αδερφή? ε? ε? η αλήθεια είναι ότι για άλλους λέγαμε και άλλοι είναι ;) για αυτούς που λέγαμε πάντως, μου είχε δοθεί η εντύπωση πως θα δινόταν μια λύση α-λα Star Wars (τα πραγματικά του 70, όχι τις -ακίες του 90)... :)

 

END SPOILER

 

:beer:

 

αν θέλετε πάντως να αρρωστήσετε με το σημερινό, είχε στο www.tv.com 2 κλιπάκια, ένα εκ των οποίων με τσίτωσε :) (όχι το αθλητικό, το άλλο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  117

Υπομονή μέχρι αύριο.Ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι σαν το προηγούμενο που άξιζαν μόνο τα τελευταία 2 λεπτά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για να πω την αλήθεια το προηγούμενο αν και πάλι δεν προχωρούσε και πολύ την πλοκή δε με χάλασε ιδιαίτερα, ίσα ίσα. Το βρήκα ψιλο-ευχάριστο το επεισόδιο.

 

Spoilers - Αν δεν έχετε δει το 3x10

 

Το μόνο σχόλιο που έχω να κάνω είναι ένα που είδα σε κάποιο άλλο site και συμφωνώ μαζί του: Ρε παιδιά, αφήστε τον Hurley ήσυχο! Έχει πρόβλημα παχυσαρκίας, έχει την "κατάρα" που του φέραν τα νούμερα, έχασε τη Libby, τώρα μας λέτε ότι έχει και προβλήματα με τον πατέρα του;;; Σαν πολλά δεν είναι για έναν χαρακτήρα;

 

Αφήστε που επιτέλους κάποιος έδειξε ότι θυμάται κάποιον από αυτούς που πεθάναν (σε αντίθεση πχ με τον Sayid... Shannon Who?).

 

End Spoilers

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  117

Επιτέλους,το Lost στα καλύτερά του!Αυτά είναι επεισόδια!Δε λέω τίποτα άλλο,να το δείτε οι ίδιοι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μόλις το είδα κι εγώ και μου άρεσε και μένα αρκετά. Μάθαμε και κάποια πραγματάκια παραπάνω!

 

SPOILERS

 

Μια απορία ρε παιδιά! Είχε τα άπειρα πράγματα εκεί μέσα και στο τέλος φεύγουν χωρίς να πάρουν τίποτα; Είχε φαγητά (κρεας που έχουν πολύ καιρό να φάνε), ρούχα, supplies κλπ... και πιο σημαντικό απ' όλα: ΤΑ ΕΓΧΕΙΡΗΔΙΑ ΤΗΣ DHARMA!!! Ακόμα και αν ήταν για άσχετα πράγματα (πχ για τη ρίψη φαγητού) ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΡΕΧΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ;;;;; Άσε που το manual για το σταθμό που σε κάποια φάση κοιτάει ο Σαγίντ θα τους έλεγε αρκετά χρήσιμα πράγματα.... Μόνο ένα χάρτη δηλαδή θεώρησαν άξιο να πάρουν και μερικές σφαίρες;;;; Τέλος πάντων...

 

END SPOILERS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1581
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  74
  • Reputation:   50
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το πιο μα πιο συγκλονιστικό επεισόδιο μέχρι το 10ο είναι το 9. Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες γι'αυτούς που δεν το έχουν δεί ακόμα, όμως....

 

Ανατρέπει πολλά πράγματα!

Εξηγεί άλλα και δημιουργεί πια καινούρια ερωτηματικά.

 

Είναι πράγματι απορίας άξιον που στο ... το πάνε αλλά όπου κι αν το πάνε να προλαβαίνουμε... :D

Το καλύτερό μου είναι να τα αφήνω να μαζεύονται 2-3 και να κάθομαι με τη γυναίκα μου και να τα βλέπουμε σερί...

Και λες κι αυτό, και λές το άλλο... αυτό είναι το πραγματικό γούστο της σειράς... (φτάνει να μην είναι στην παρέα κανένας "μετά Χριστόν προφήτης" που τα είχε βρει όλα απλά δεν τα είχε πει....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ ωραίο επεισόδιο με αρκετές αποκαλύψεις και αυτή τη φορά. Ειδικά το τέλος ήταν όλα τα λεφτά. Σε αφήνει με το σαγώνι κάτω και τη λέξη "Αγκού?" στο μυαλό σου!!!

 

Άντε να πάρει και λίγο τα πάνω της η σειρά να γουστάρουμε πάλι!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1221
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  28
  • Reputation:   113
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  117

Καλά,το χθεσινό επεισόδιο ήταν πραγματικά απίστευτο.Το τέλος ως συνήθως ήταν όλα τα λεφτά.Τα καλύτερα πιστεύω τώρα έρχονται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πωπω παιδια με φτιαχνετε και μολις ειδα το 7ο (ξερω, ξερω εχω μεινει λιγο πισω αλλα αμα δεν εχεις ελευθερο χωρο που να τα βαλεις? :) )

 

Παντως βλεποντας τα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ επεισοδια του 3ου κυκλου διερωταται κανεις γιατι γυρισαν τον μετριοτατο 2ο? Γιατι ρε παιδια και ολοι οι γνωστοι μου σταματησαν να το παρακολουθουν? Ο 3ος (1-7 εχω δει) ειναι απλα φοβερος, ουτε αχρειαστα flashbacks εχει ουτε σκηνες περιττες!!!Nuff said....κατεβαζω το 8ο..... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1598
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν νομίζω ότι ο τρίτος κύκλος είανι τόσο φοβερός

Στην αμερική λένε πάντως ότι δεν πάει καλα και εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι κάνει μια κοιλιά σε μερικά επεισόδια

Μερικες ιστορίες και σκηνές απλά δεν δίνουν τιποτα στην σειρα (πχ το κάκιστο επεισόδιο 6 που δεν μας έδωσε κανένα στοιχείο για τον χαρακτήρα της Κειτ με το Flashback, η το μάλλον αδιάφορο κατα τη γνώμη μου 10ο επεισόδιο!!!) και είναι παραπάνω από προφανές ότι έχουν μπεί εκεί απλά και μόνο για να μεγαλώσει το πληθος των επεισοδίων.

Μερικά επεισόδια όμως σαν το εκπληκτικό 9 και το 11 ειναι αυτα που ζωντανεύουν το ενδιαφέρον

 

Αυτό βέβαια είχε ξεκινήσει απο την δεύτερη σαιζόν και σε αυτό συνέβαλε νομίζω και η μεγάλη διακοπή που είχε στην αμερική (κάπου 3 μηνες) που για μας που παρακολουθούσαμε εβδομάδα με εβδομάδα απλά μας έδιωξε.

Ξενέρωσα πέρσι με το Gallactica, ελπίζω να μην ξενερώσω και με το lost τώρα.

Θα μου μείνει μόνο το Heroes και κανενα life on mars....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν και αυτό είναι συζήτηση για αλλού, με το Galactica γιατί ξενέρωσες;

Επίσης το Life On Mars αξίζει; Είχα δει το πρώτο και αν και σαν ιδέα μου ψιλοάρεσε, η υλοποίηση δε με ενθουσίασε...

 

Σχετικά με το Lost πάντως θα συμφωνήσω ότι η 3η δεν είναι και τόσο φοβερή. Ειδικά τα πρώτα 6 δεν είχαν και τόσα πολλά να προσφέρουν και οι απαντήσεις που δίναν ήταν μηδαμινές. Μόνο νέα ερωτήματα θέτανε. Δε λέω, είχαν κάποιες καλές στιγμές αλλά όχι κάτι το φοβερό. Τώρα, τον τελευταίο μήνα έχει πάρει πολύ τα πάνω της η σειρά. Κάτι αρχίζουμε να μαθαίνουμε κι εμέις σιγά σιγά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΨΙΛΟ-SPOILERS AHEAD

 

@Troogi, δεν εδειξε δηλαδη πως εκανε μια προσπαθεια να νοικοκυρευτει μπας και γλιτωσει απ'την τσιμπιδα του νομου αποδεικνυοντας οτι ειναι απιαστη? Μα κατω απο τη μυτη του νομου μιλαμε κυριολεκτικα πηγε και κρυφτηκε! Εμενα προσωπικα μου αρεσει τρελα ο 3ος (μεχρι στιγμης τουλαχιστον) γιατι συνδυαζει το στοιχειο της δρασης - το οποιο ελειπε εντονοτατα απ'τη μεση του 2ου και σε 1-2 επεισοδια σε επαιρνε ο υπνος με σαπουνοπερικες σκηνες τυπου "να ταϊσουμε το μωρο της Κλαιρ & να το βαλουμε για υπνο μετα ωστε να συνεχισουμε να φτιαχνουμε την εκκλησια του Εκο" - και μετα με καποια στοιχεια-αποκαλυψεις για τους Αλλους και για το που ητανε το νησι τους...Για μενα προεχει η δραση και η ατμοσφαιρα και οχι να αρχισει να δινει απαντησεις γρηγορα για να τελειωνουμε. Αυτο θα το ελεγα για το Prison Break....Παντως ειδικα το επεισοδιο οπου πρωταγωνιστει τελευταια φορα ο Εκο το θεωρω το καλυτερο μεχρι στιγμης...!!! :)

 

Sneaker, τελικα, το καινουργιο Battlestar Galactica τι λεει? Αξιζει μια θεαση? Ειναι σαν το Firefly & το αφασια Andromeda ή καλυτερο? Εχω διαβασει κατι κομικς και ψηνομαι αγρια αλλα παντου διαβαζω πως απο καποιο σημειο και μετα κατανταει κουραστικο, για λεγε τι ξερεις... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σαν το Firefly που το θεωρώ ΚΟΡΥΦΑΙΟ δεν είναι (το Firefly είναι η δεύτερη αγαπημένη μου scifi σειρα - η πρώτη είναι το Babylon 5). Παρόλα αυτά είναι αρκετά καλό. Όταν είχα πρωτοδεί τον πιλότο δε με είχε ενθουσιάσει. Σε κάποια φάση έκανα προσπάθεια και είδα τα 2-3 επόμενα και με κράτησε. Το κακό του είναι ότι έχει κάτι επεισόδια που και που στα οποία το κάνει πολύ σαπουνόπερα.Τώρα είμαι σε μια φάση που κατεβάζω μεν τα επεισόδια αλλά δεν καίγομαι και τρελλά να τα δω (δεν έχω δει δηλαδή τα τελευταία 2-3) Καααααααποια στιγμή θα πάρω μπρος και θα τα δω μαζεμένα. Πάντως έχει κάποια storylines μέσα που αξίζουν πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Thnx,m8! Θα τσεκαρω τον πιλοτο και θα δω αναλογως (εμενα το τοπ 3 scifi ειναι 1.το αξεπεραστο Star Trek του '60 2.Andromeda & 3.Firefly γιατι δεν το'χω δει ακομα αλλα η ταινια Serenity ητανε απλα κορυφαια) ;):beer:

 

Ειδα προ ολιγου και το 8ο, το πιο αλλοκοτο flashback ειχε, τι τραβαει και αυτος ο Des..... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καλύτερο το Babylon 5 από το Star Trek TNG??!!!

 

κορυφαίο το Serenity??? (δεν έχω δει Firefly, το είδα το Serenity τελείως ως stand alone και έχω ενστάσεις με το "κορυφαίο")

 

θέμα για γκάλοπ :) απλά δε μου έρχονται αρκετά στο νου και ίσως να έχετε κι άλλα να χώσετε... (μιλάμε για καθαρά διαστημικά/μελλοντολογικά live-action (όχι X-Files, Μάγισες (Charmed) κλπ ή καρτούν λχ))

 

1. Star Trek 60's

2. Star Trek TNG (δε βάζω τα DS9 και Voyager καθώς δε μπορώ να οραματιστώ ότι αρέσαν σε κάποιο περισσότερο από τα άλλα 2)

3. Firefly

4. Andromeda

5. Babylon 5

6. Battlestar Galactica (original)

7. Battlestar Galactica (2003)

8. Doctor Who

9. Stargate SG-1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

1. Star Trek 60's

 

2. Space 1999

 

Τα άλλα όλα απλά βλέπονται!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

καλύτερο το Babylon 5 από το Star Trek TNG??!!!

 

You got to be freaking kidding me???????????? (Κι εδώ ετοιμαζόμαστε να πέσει ξύλο. Και είμαστε και σε "ξένο" αχυρώνα... Για το lost δε μιλάγαμε ρε παιδιά; )

 

ENNOEITAI ότι το Β5 είναι με ΔΙΑΦΟΡΑ καλύτερο από TNG... (το ξέρω ότι το να θεωρείς κάτι καλύτερο από κάτι άλλο είναι αντικειμενικό και δε μπορείς να το γενικεύσεις, still...)

 

Για να συγκρίνω με το Star Trek TOS (The Original Series, αυτό που λέτε 60s) δε μπορώ γιατί δεν το είχα δει ποτε αλλά και επιπλέον θεωρώ ότι δε μπορούν να συγκριθούν μια και ήταν εντελώς διαφορετικές εποχές και απευθυνόταν σε εντελώς διαφορετικό κοινό. Αν πάει τώρα κάποιος να δει TOS θα του φανεί το λιγότερο γελείο.

 

Τώρα για το andromeda ρε παιδιά, σόρρυ, αλλά το θεωρούμε σειρά για την οποία μπορούμε να μιλάμε; Δεν είχα δει επεισόδια, μόνο σκηνές αλλά μου είχε φανεί πολύ τραγικό. Επειδή δεν έχω δει δε θέλω να πω παραπάνω αλλά δε μπορώ να το δεχτώ να το θεωρεί κανείς καλύτερο από το Β5. Αφήστε που πρωταγωνιστούσε ο Kevin Sorbo! (μπλιαχ). (germanicus θα σε βάλω να γράψεις τιμωρία και να έρθεις με τον κηδεμόνα σου - να μην επαναληφθεί! :P ) Στην τελική άμα θέλουμε να μιλήσουμε για άλλη μια συνηθισμένη σειρά με τύπους μέσα σε ένα διαστημόπολοιο που κόβουν βόλτες και πέφτουν σε μπελάδες ας μιλήσουμε για Farscape (που κανείς δεν το ανέφερε) το οποίο είναι και αρκετά καλό!

 

Το Β5 είχε κάτι που δεν το είχε κάνει ΚΑΜΜΙΑ άλλη σειρά μέχρι τότε και αμφιβάλλω αν το έχει κάνει άλλη από τότε: Είχε 5 year plan εξ αρχής, πριν καλά καλά βγει το πρώτο επεισόδιο. Ήταν υπολογισμένο να βγουν 5 σεζόν είτε πήγαινε καλά, είτε όχι. Προφανώς στον χώρο της τηλεόρασης αυτό ακούγεται τρελλό, αυτοί όμως το προσπάθησαν και το κατάφεραν! Όχι σαν τις άλλες σειρές που η λογική είναι πολύ απλή: Πουλάει; Την κρατάμε! Και ας τραβάνε στο ενδιάμεσο το σενάριο κι απ' τα αυτιά! (Να μη σχολιάσω εδώ πέρα ότι το Deep Space Nine ήταν ξερή αντιγραφή του Β5 - μόνο επισήμως που δεν το έχουν παραδεχτεί!)

 

Για το Firefly πάντως έχω να πω μόνο το εξής. Ότι πρέπει να είναι ίσως η πιο αδικημένη σειρά επιστημονικής φαντασίας που έχει βγει ποτέ. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που αν και βγήκαν μόνο 14 επεισόδια, από τη μέρα που κυκλοφόρησε σε DVD και για 2-3 χρόνια ήταν στο Top20 των πωλήσεων του Amazon! Όσο για το Serenity η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν και ΤΟΣΟ καλό. Χαβαλέ είχε, ωραίες αττάκες, αρκετά καλά εφφέ αλλά η σειρά απλά ήταν καλύτερη.

 

Άμα θέλετε να συνεχιστεί η συζήτηση για σειρές επιστημονικής φαντασίας καλό θα ήταν να μετακινήσουμε τα Posts αυτά και να αφήσουμε το Lost ήσυχο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1598
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν και αυτό είναι συζήτηση για αλλού, με το Galactica γιατί ξενέρωσες;

Επίσης το Life On Mars αξίζει; Είχα δει το πρώτο και αν και σαν ιδέα μου ψιλοάρεσε, η υλοποίηση δε με ενθουσίασε...

 

Σχετικά με το Lost πάντως θα συμφωνήσω ότι η 3η δεν είναι και τόσο φοβερή. Ειδικά τα πρώτα 6 δεν είχαν και τόσα πολλά να προσφέρουν και οι απαντήσεις που δίναν ήταν μηδαμινές. Μόνο νέα ερωτήματα θέτανε. Δε λέω, είχαν κάποιες καλές στιγμές αλλά όχι κάτι το φοβερό. Τώρα, τον τελευταίο μήνα έχει πάρει πολύ τα πάνω της η σειρά. Κάτι αρχίζουμε να μαθαίνουμε κι εμέις σιγά σιγά...

 

 

Με το Galactica ξενερωσα διοτι κοντεψα να γερασω μεχρι να γινει κάτι συνταρακτικο!

Ναι καταλαβαινω το να υπαρχει κατοχη απο τους cylons και να εχεις ενα δυο διστημοπλοια να ελπιζεις ειναι ζορικη κατασταση, αλλα ελεος μου κανε τρια επεισόδια για να αποφασισουν να κατεβουν μια βολτα μεχρι τον πλανητη.

Τους ειπα και γω να το γυριζουν αν θελουν, αλλα εγω δεν θα το βλέπω. :D:D:D

 

Για το life on Mars πρεπει να σου αρεσει λίγο η αγγλική κουλτούρα. Ενταξει ακομα και να μην σου αρέσει ιδιαίτερα, 12 επεισόδια ειναι ολα κι ολα!!!!!!

 

Με το lost ομως ναι καλα τα είπε DJO και για μένα πρόέχει η δράση και η ατμόσφαιρα, αλλα δεν ειδα ιδιαίτερη δράση στην ιστορία με τον μπατσο της Κλαιρ. Ουτε πρόσθεσε επιμένω κάτι στον χαρακτήρα της που ξέρουμε.

Μπορέι βέβαια απο την άλλη απλά εγώ να αντιπαθώ τον συγκεκριμενο χαρακτήρα!!!!!

Το θέμα είναι ότι δίνει πολύ λίγες απαντήσεις γιατι απλά θέλουν να τραβήξουν την σειρά μια σαιζόν ακόμα. Και αυτό είναι πάντα που καταστρέφει μαι σειρά τέτοιου είδους που ίσως θα πρεπε να τελειώσει σε τρεις σαιζόν.

Μην ακούγομαι απαισιόδοξος πάντως. Εγώ ακόμα ελπίζω. Αλλωστε παραμένει απο τις καλύτερες σειρες που μπορούμε να δούμε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΨΙΛΟ-SPOILER-ΑΚΙΑ

 

Σχετικα με την Kate, ναι, ετσι οπως τον εχουν διαμορφωσει τον χαρακτηρα ειναι στυλ φυγας αλλα ναι, εκεινο το επεισοδιο πιο πολυ στο ξεκαρφωτο πηγε, αφασια εγω το βρηκα προς ο,τι ναναι (αν και η Lilly ειναι κουκλαρα :D ) αλλα οχι και τοσο χαλια....Ο 2ος ειχε πολυ χειροτερα με καθολου δραση ή εξελιξη στο στορυ! Τι να πω κι εγω δηλαδη με το 9ο οπου μας δειχνει γιατι εκανε το τατουαζ ο Τζακ και κατοπιν φευγει...απο τη σειρα? Δηλαδη σουταρανε εναν απο τους βασικους πρωταγωνιστες ετσι χαλαρα? Και προκεται να συνεχιστει και σε αλλον κυκλο? Εκτος φυσικα αν εχουν κατα νου να επιστρεψει καποια στιγμη, αν και θα το θεωρουσα εξισου κουφο με το να επεστρεφε ο Michael (ο πιο ασυμπαθιστος χαρακτηρας της σειρας κατ'εμε) με το γιοκα του για να σωσουν και τους υπολοιπους!!! Φυσικα ολα αυτα ειναι εικασιες αλλα το πολυ το κυρ ελεησον το βαριεται και ο παπας....Ιδωμεν..... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο DJO - AN ΔΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΑΥΤΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΕΔΩ

 

Ρε σεις, τι λέτε;;;; Δεν έφυγε ποτέ ο Jack από τη σειρά! Επειδή δεν τον έδειξε για μερικά επεισόδια, πάει τον ξεγράψαμε;;; Ίσα ίσα που επίτηδες δεν τον έδειχνε για να μην ξέρουμε τι έγινε στις μέρες που περάσανε και να πάθουμε το τρελλό το σοκ στο τελευταίο επεισόδιο. DJO αν δεν το έχεις δει, όταν το δεις θα καταλάβεις...

 

Don't worry λοιπον. Jack is still with us...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1598
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και εγω δεν εχω δει το 12....το κραταω να το δω μαζι με το 13

Που να χορτασεις με 1 μονο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο DJO - AN ΔΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΑΥΤΑ ΜΗ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΕΔΩ

 

Ρε σεις, τι λέτε;;;; Δεν έφυγε ποτέ ο Jack από τη σειρά! Επειδή δεν τον έδειξε για μερικά επεισόδια, πάει τον ξεγράψαμε;;; Ίσα ίσα που επίτηδες δεν τον έδειχνε για να μην ξέρουμε τι έγινε στις μέρες που περάσανε και να πάθουμε το τρελλό το σοκ στο τελευταίο επεισόδιο. DJO αν δεν το έχεις δει, όταν το δεις θα καταλάβεις...

 

Don't worry λοιπον. Jack is still with us...

 

 

Α,οκ, θενξ ρε συ γιατι τρελαθηκα!!!Ειπα κι εγω....!!! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

It's official! Το Lost ανανεώθηκε χτες και επισήμως για 4ο κύκλο. Αν θέλετε να μάθετε κι άλλα δείτε εδώ:

 

http://www.scifi.com/scifiwire/index.php?c...0678&type=0

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λεπόν. Ο καλύτερος τρόπος να δει κανείς το Lost είναι προφανώς να ΜΗΝ διαβάζει spoilers. Είχα διαβάσει, οπότε το 312 δε με εντυπωσίασε, για να μην πω ότι με απογοήτευσε. Δεν το έκανα με το 313 και παρόλο που το ψιλιάστηκα γύρω στο μισάωρο το τι θα γινόταν στο τέλος και πάλι, με έφτιαξε ;)

 

για να μην πω ότι το trailer του 314 με άφησε κάπως :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.