Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΥΡΟΣ ΔΡΑΚΟΣ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΑΥΡΟΣ ΔΡΑΚΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Luca Enoch, Stefano Vietti
Σχέδιο:
Giusepe Matteoni
Hμερ. έκδοσης:
12-11-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
16.5 x 22.5
Σελίδες:
300
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Μυρτώ Ψυχάκη
Πρωτότυπος τίτλος:
Dragonero (Sergio Bonelli, 2008)
Προέλευση:
Ιταλική
ISBN:
978-960-306-715-3

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

MaurosDrakos_0001.jpgMaurosDrakos_0001z.jpg

 

 

Τιμή: 15,90 €
Όπως αναμενόταν μετά την ενημέρωση που είχαμε από τον GCF, κυκλοφόρησε στις 12 Νοεμβρίου το κόμικ "Μαύρος Δράκος" που προέρχεται από την Ιταλική σχολή των εκδόσεων Bonelli. Πρόκειται για ένα έργο ηρωικής φαντασίας που συνδυάζει στοιχεία από τη μεσαιωνική παράδοση, τα παραμύθια της δυτικής Ευρώπης και τη σύγχρονη λογοτεχνία του φανταστικού.


Από το site της Anubis:
"Πέρα από τις εκτάσεις της Αυτοκρατορίας, η αρχαία Απαγόρευση, η σφραγίδα που έχει αιχμαλωτίσει τους φοβερούς Απεχθείς στο βδελυρό τους κόσμο, είναι έτοιμη να υποχωρήσει, ελευθερώνοντας τις ορδές του σκότους. Μια ομάδα ετερόκλητων ηρώων θα τεθεί αντιμέτωπη με την απειλή: ο Ίαν Αράνιλ, μέλος της αρχαίας οικογένειας των Εκτελεστών των Δράκων, ο Γκμορ ο ορκ, ο μάγος Αλμπέν, η γενναία Εκούμπα, η Μίρβα της κάστας των Τεχνοκρατών και η Σέρα το ξωτικό θα ταξιδέψουν πέρα από το Μεγάλο Τείχος για να σώσουν τον κόσμο από την καταστροφή..."

Πολύ ωραία προσεγμένη έκδοση, και σε αρκετά συμφέρουσα τιμή αν αναλογιστεί κανείς ότι πρόκειται για έναν χορταστικότατο τόμο 300 σελίδων (284 σελίδες κόμικ, ενώ στις υπόλοιπες υπάρχει περιγραφή των ηρώων, γλωσσάρι και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες).

---

  • Το μέλος GreekComicFan πρόσθεσε ΕΔΩ:

Η Dark Horse ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει τον τίτλο στα Αγγλικά. Οπότε καταλαβαίνουμε πως υπήρχε γενικό ενδιαφέρον για τον τίτλο, και έτσι τον πήρε πρέφα και τον κυκλοφόρησε η Anubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η Ανούμπις βγάζει κόμικ της Μπονέλλι 300ων σελίδων μόνο 16 ευρώ;;Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε.

Thnx για την ενημέρωση και την παρουσίαση Ίωνα.Μήπως ξέρεις αν η ιστορία τελειώνει σ'αυτό τον τόμο ή θα έχει και συνέχεια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η Ανούμπις βγάζει κόμικ της Μπονέλλι 300ων σελίδων μόνο 16 ευρώ;;Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε.

Thnx για την ενημέρωση και την παρουσίαση Ίωνα.Μήπως ξέρεις αν η ιστορία τελειώνει σ'αυτό τον τόμο ή θα έχει και συνέχεια;

Aκόμα δεν έχω προλάβει να το τελειώσω, όμως απ' ό,τι βλέπω είναι αυτοτελές. Σχετικά με την τιμή, σίγουρα είναι πολύ συμφέρουσα, όμως αφενός είναι ασπρόμαυρο και αφετέρου το χαρτί που χρησιμοποιείται είναι κανονικό και όχι γυαλιστερό όπως σε άλλες εκδόσεις της Anubis που εκτοξεύουν την τιμή. Σε κάθε περίπτωση εγώ θεωρώ ότι αξίζει!!!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Thumbs up :best: και από μένα. Πολύ καλό φουμέτι, επηρεασμένο μεν από Άρχοντα των Δακτυλιδιών, χωρίς να "κλέβει" όμως, και σε τελική ανάλυση με καλύτερο σενάριο. Σούπερ και το σκίτσο, ως συνήθως από τους Ιταλούς σκιτσογράφους, που δεκαετίες τώρα έχουν αναπτύξει δικό τους στυλ ως χώρα στο στυλ σχεδίου, και έχουν βγάλει και άπειρους καλλιτέχνες.

 

Αλήθεια, προσέξατε πως ο χάρτης του Έρονταρ στις σελίδες 2-3 είναι ουσιαστικά η Ελλάδα όπως ήταν (κατά πάσα πιθανότητα) πριν μερικές χιλιάδες χρόνια; :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Καλυτέρο σενάριο απο τι; Απο Τόλκιν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι. :D

 

 

Βλέπεις, όταν δοκίμασα να διαβάσω τον Άρχοντα, μόλις και μετά βίας κατάφερα να διαβάσω τον 1ο τόμο. Δεν μπόρεσα να συνεχίσω, είναι απίστευτα βαρετό βιβλίο (και η ταινία το ίδιο)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι (αναρόφηση υπέρτατου βαθμού) .... Γλίπ.... - λυποθυμία -

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για τις ταινίες συμφωνώ και εγώ απόλυτα :best:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ναι. :D

 

 

Βλέπεις, όταν δοκίμασα να διαβάσω τον Άρχοντα, μόλις και μετά βίας κατάφερα να διαβάσω τον 1ο τόμο. Δεν μπόρεσα να συνεχίσω, είναι απίστευτα βαρετό βιβλίο (και η ταινία το ίδιο)...

 

Και πίστευα οτι μόνο εγώ ένιωθα έτσι για τον Άρχοντα (μακράν ότι πιο βαρετό έχω δεί και διαβάσει-γιατί εγώ διάβασα και τα βιβλία επειδή ήταν δώρο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καλο φαινεται ,μαλλον θα το αγορασω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το διάβασα.Πολύ καλό.Μου άρεσε το στόρυ,οι χαρακτήρες και η δράση.Διαβάζεται πολύ γρήγορα.Επίσης μου άρεσε η λογική του videogame που κουβαλούσε.Είναι ένα road-graphic novel χωρισμένο σε μικρά περιστατιτκά που διαδραματίζονται απο περιοχή σε περιοχή (όπως στα vg που ανέφερα πιο πάνω) και σταδιακά χτίζουν την ιστορία.

Παρόλο που ήταν αυτοτελές το κόμικ,θα ήθελα να δώ κάποια νέα ιστορία στο σύμπαν του Dragonero.Έτσι κι αλλιώς στον επίλογο της ιστορίας αφήνει κάποια υπονοούμενα για sequel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τουλάχιστον αξιολογότατο.

 

Η πλοκή του είναι τυπική ενός έπους fantasy στα μοτίβα των Tolkien, Robert Jordan, Guy Gavriel Kay κ.ο.κ. Ένα αυτόνομο σύμπαν και ένα quest. Ξεκινάει με τσίτα τα γκάζια, αλλά νομίζω ότι κάνει κοιλιά στο επίπεδο πρωτοτυπίας/προσωπικού μου ενδιαφέροντος στα επίπεδα δομής του. Έχει εξαιρετικές ιδέες στο υπόβαθρο του, το σύμπαν είναι ενδιαφέρον, αλλά νομίζω ότι δεν εξερευνάται σωστά. Παράδειγμα? Προσωπικά έχω πρόβλημα όταν ο συγγραφέας σου πετάει κάτι του στυλ "ο τάδε είναι τρομερά επικίνδυνος" και εν συνεχεία στην ροή της ιστορίας δεν διαπιστώνεις κάτι τέτοιο. Αυτό συνέβη με τους κινηματογραφικους άρχοντες, ειδικά με τον αρχηγό των Ναζγκούλ, ο οποίος δε με έπεισε ούτε στιγμή για την επικινδυνότητα/κακία του. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και εδώ λχ με τη σχέση ανάμεσα σε κάποιες κάστες. Επίσης πετιούνται δεκάδες ονόματα/ιδέες, εκ των οποίων ελάχιστες συμβάλλουν στην πλοκή, και οι περισσότερες υπάρχουν ως διάκοσμος του σύμπαντος και για δημιουργία κλίματος. Τις σήκωνε άνετα άλλες 100 σελίδες οι οποίες θα ανέπτυσσαν περισσότερο χαρακτήρες ή και το ίδιο το σύμπαν.

 

Το σκιτσάκι ήταν μια χαρά. Ειδικά τα "μεγάλα" πλάνα που δείχναν στοιχεία του σύμπαντος (από κατασκευές, μέχρι τη φύση). Αλλά... αλλά... έχει στο χμμμ "αυτί" (? δε θυμάμαι πως λέγεται) του εξώφυλλου ένα χρωματισμένο καρεδάκι με 3 από τους ήρωες, το οποίο για πρώτη φορά εδώ μέσα, με οδηγεί στο να πω ότι έτσι και ήταν χρωματισμένο όλο το κόμικ, θα είχε απογειωθεί.

 

Τα έξτρας με τις περιγραφές των ηρώων, κυρίως εξηγούν το τι είχαν στο μυαλό τους οι δημιουργοί. Δεν υποστηρίζονται από το υλικό, και από την άλλη δεν προσθέτουν στην επική διάσταση της ιστορίας. λχ θα ήταν σαφώς πιο πορωτικά κειμενάκια σχετικά με το παρελθόν του σύμπαντος της υφής "το 1220 μετά την καταστροφή του τάδε, οι τάδε κάναν αυτό και εκείνο. το 1248 στη μάχη του τάδε κλπκλπκλπ"

 

Overall? Αν γουστάρετε τις δουλειές των Tolkien, Jordan, Gavriel Kay κλπ, τότε το κομικάκι αυτό είναι ταμάμ. Θεωρώ επίσης ότι θα κάτσει μια χαρά ως δωράκι και για άτομα που δεν διαβάζουν κόμικ, αλλά ασχολούνται με fantasy quests. Ως οπτική μεταφορά ενός τέτοιου θέματος, είναι ταμάμ. Δεν είναι αριστούργημα, πιθανότατα το κοινό του να είναι "εξειδικευμένο", προσωπικά μου έκατσε μια χαρά.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1360
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το σκιτσάκι ήταν μια χαρά. Ειδικά τα "μεγάλα" πλάνα που δείχναν στοιχεία του σύμπαντος (από κατασκευές, μέχρι τη φύση). Αλλά... αλλά... έχει στο χμμμ "αυτί" (? δε θυμάμαι πως λέγεται) του εξώφυλλου ένα χρωματισμένο καρεδάκι με 3 από τους ήρωες, το οποίο για πρώτη φορά εδώ μέσα, με οδηγεί στο να πω ότι έτσι και ήταν χρωματισμένο όλο το κόμικ, θα είχε απογειωθεί.

 

Ακριβώς την ίδια εντύπωση σχημάτισα και εγώ. Βλέπεις το εξώφυλλο απέξω, το ανοίγεις και τρώς ένα γερό ξενέρωμα από τις ασπρόμαυρες σελίδες....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

δεν είναι το εξώφυλλο που με έφτιαξε... στο εσωτερικό του, στο "αυτί" (???)... εκείνο είναι το καρέ που δείχνει (κατ'εμέ) πόσο καλύτερο θα ήταν με χρώμα.... και ξαναεπισημαίνω, αυτό δεν είναι κάτι που λέω συνήθως :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μου άρεσε!

 

Ένα ωραίο τομάκι, που αξίζει τον κόπο να διαβάσει κανείς. Όμορφο σκίτσο με πλήθος λεπτομερειών, που εξυπηρετεί άψογα τη θέληση του σεναριογράφου, όπου πέρα απο το να πέι μια ιστορία θέλει να περιγράψει και έναν φαντστικό κόσμο, όσο μπορεί καλύτερα.

Έτσι ανάμεσα στην ιστορία μεσολαβούν και κάμποσοι χάρτες για να έχει ο αναγνώστης μια σφαιρική εικόνα του κόσμου που εκτυλίσσεται η ιστορία και όχι μόνο ότι βλέπει στα δυσδιάστατα καρέ.

Πλήθος τα στοιχεία για την κοινωνία, τον πολιτισμό, τα πολιτεύματα, τη θρησκεία, την αρχιτεκτονική κλπ...

Η προσπάθεια αφήγησης τόσων πολλών πραγμάτων, αναπόφευκτα, δημιουργεί κάποιες κοιλιές στην ροή της αφήγησης. Παρ όλα αυτά δεν με έκανε να βαρεθώ σε κανένα σημείο.

 

Το μόνο αρνητικό που βρήκα (είμαι και λίγο αρωστάκι με Τόλκιν βέβαια :D ) ήταν η "κλοπή" πάρα πολλών πραγμάτων απο τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αλλά και απο το Σιλμαρίλιον.

 

Απο κεί και πέρα βρήκα τη σχέση ποιότητας/τιμής, εξαιρετική!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

To διάβασα και εγώ μέσα σε δύο βράδια ακριβώς πριν τον ύπνο. Ευχάριστο, όμορφο και παρότι ασπρόμαυρο μου άρεσε πολύ τόσο από άποψη σχεδίου όσο και σεναρίου. Δυστυχώς η παρθενογέννεση στα κόμικς δύσκολα υπάρχει πια άρα φαίνεται κραυγαλέα ο δανεισμός στοιχείων, όχι μόνο από τον άρχοντα όπως είπαν τα παιδιά, αλλά και από άλλα D&D σύμπαντα. Θα ήθελα πολύ και εγώ να το έβλεπα σε έγχρωμο και πιστεύω ακράδαντα ότι το χρώμα στην πλειοψηφία προσθέτει πολλά σε ένα κόμικ και σπάνια να περιττεύει ή να μην χρειάζεται, ενώ είμαι 100% σίγουρος ότι ο συγκεκριμένος τίτλος ανήκει στην πρώτη κατηγορία, δηλαδή θα έβγαινε ωφελημένος και καλύτερος. Επίσης, μου άρεσε - όντας Α/Μ - η ελαφριά κιτρινίλα και η επίσης ελαφριά αίσθηση ιλουστρασιόν που είχαν οι σελίδες, ενώ αντίθετα με ενόχλησε αρκετά το συνηθισμένο πρόβλημα που παρουσιάζεται με τις πολύ λεπτές σελίδες, ήτοι η προβολή των πίσω σελίδων σε αυτή που διαβάζεις (λίγο πιο παχύ χαρτί να είχε και δεν θα παρουσιαζόταν αυτό το πρόβλημα). Γενικά θεωρώ ότι είναι ένας πολύ αξιόλογος τίτλος και σχετικά τίμιος θα έλεγα σε όλα του (ποιότητα - μέγεθος - τιμή κλπ). Μακάρι να βλέπαμε και άλλες τέτοιου είδους κυκλοφορίες τόσο από την Anubis όσο και από άλλες.

 

:beer: Ωραία αγορά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Dark Horse ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει τον τίτλο στα Αγγλικά. Οπότε καταλαβαίνουμε πως υπήρχε γενικό ενδιαφέρον για τον τίτλο, και έτσι τον πήρε πρέφα και τον κυκλοφόρησε η Anubis. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το τελείωσα κι εγώ σήμερα. Έχω να πω ότι με άφησε πλήρως ικανοποιημένο. Εντάξει, μπορεί η ιστορία να είναι τίγκα στα κλισέ, για το είδος της, αλλά είναι δεμένη, καλογραμμένη και έχει άφθονο το στοιχείο της περιπέτειας και της αγωνίας.

 

Χίλια χρόνια πριν, οι Άνθρωποι μαζί με τους Μάγους και τους έλλογους Δράκους πολέμησαν ενάντια στις ορδές των δαιμόνων και στους Απεχθείς, τους σκοτεινούς διδασκάλους των δαιμονικών ορδών. Αφού τους νίκησαν φυλάκισαν τους Απεχθείς, επιβάλοντας την Απαγόρευση, χάρη στο απολιθωμένο αίμα των Δράκων που θυσιάστηκαν. Τώρα η απαγόρευση εξασθενεί και Μάγοι, Άνθρωποι, Ξωτικά, Ορκ, Τεχνοκράτες κ.α. θα αγωνιστούν ενάντια στις δυνάμεις του κακού σε μία μάχη ενάντια και στο χρόνο καθώς πρέπει να προλάβουν προτού η απαγόρευση διαλυθεί.

 

'Οπως είχε πει και ο Αντρέας, η ιστορία είναι γεμάτη αναφορές στον Άρχοντα και στο Σιλμαρίλιον, αλλά έχει ακόμα αναφορές και στο Wheel of Time του Robert Jordan. Μέχρι και Μάχη των Θερμοπυλών θύμισε σε κάποια φάση. Πάντως, όπως είπα, η ιστορία είναι πολύ καλή, όπως και το σενάριο. Για τους λάτρεις του epic fantasy, δηλαδή, αλλά και των RPG και D&D, είναι must. Ειδικά αν το πάρουν στην καινούργια τιμή της Anubis :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:clap2: Εξαιρετικό!Φανταστικό! :clap2:

Πολύ καλή δουλειά.Μου θύμισε ιστορίες όπως τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και την ταινία Avatar.Το σχέδιο τα σπάει άγρια,αν το χρωμάτιζαν θα έχανε το ύφος του και την ατμόσφαιρα.

 

Φανταστική έκδοση.Ψάξτε το,αγοράστε το και απολαύστε το!Αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του.Δεν μετάνιωσα καθόλου που το πήρα και θα έδινα 10€ για να το πάρω!

 

Η έκδοση είναι υπέροχη και πολύ γερή.Ισως από τις καλύτερες των προσφορών τις Anubis.

 

7/10.Χωρίς να τις έχω διαβάσει όλες λέω ότι είναι ίσως το καλύτερο πράγμα που μπορείτε να βρείτε με 4€ από την Anubis!

 

:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΠΡΟΣΟΧΗ

προσωπικά νομίζω ότι για το συγκεκριμένο κόμικ αν σας δουν να το παίρνετε στα 4€, μπορεί να φωνάξουν την αστυνομία να σας συλλάβει επιτόπου για ληστεία. :D

 

 

.

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ΠΡΟΣΟΧΗ

προσωπικά νομίζω ότι για το συγκεκριμένο κόμικ αν σας δουν να το παίρνετε στα 4€, μπορεί να φωνάξουν την αστυνομία να σας συλλάβει επιτόπου για ληστεία. :D

 

Εγώ θα φωνάξω την Αστυνομία γιατί με λήστεψαν... Το πήρα 5€ :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ το πήρα από Πρωτοπορία για 4,20€ αν θυμάμαι καλά! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Η πρωτοπορία, από 4,41€ το έχει προσφορά από όσο βλέπω (μέσω διαδικτύου) 3,92€

Από το κακό στο χειρότερο ένα πράγμα, και να μην το θέλεις δεν μπορείς να αντισταθείς.

Ωστόσο δεν βλέπω να την γλιτώνετε τελικά, για εκ προ-μελέτης θα σας πάνε μέσα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

. Επίσης, μου άρεσε - όντας Α/Μ - η ελαφριά κιτρινίλα

 

ουφ και νόμιζα οτι ήταν κιτρινισμένο απο τον καιρό, αλλα ελαφρια δεν θα την έλεγα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εγώ το ξεφύλλισα και με απώθησε από το να το αγοράσω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ το ξεφύλλισα και με απώθησε από το να το αγοράσω. :P

 

ξαναξεφύλλισε το μεχρι να πειστεις :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εσύ θες ψυχολόγο, το έχουμε πει...

 

Στον post #25 αναφέρομαι.

Επεξεργασία από figolfin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σιγά που θα με πεις και τρελό. :moutra:

 

Στο post #27 αναφέρομαι.

 

ξαναξεφύλλισε το μεχρι να πειστεις :P

 

Δεν μπορώ να το βρω τώρα. :p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΠΑΡΑ πολυ καλο κομικ,δε μπορουσα να το αφησω. απο τα καλυτερα deal εβερ η νεα του τιμη. Η ιστορια εχει αρκετα πραγματα που ακτι μας θυμιζουν και καπου τα χουμε ξαναδει αλλα δε το λες και αντιγραφη ή χιλιοειπωμενο.Ειναι μια καλη ιστορια με καλο ρυθμο και ροη που σε κραταει σε εγρηγορση και σε κανει να μη θες να το αφησεις. Το σχεδιο ειναι παρα πολυ καλο (καποιες μορφες ειναι οτι πρεπει για σημα μεταλ μπαντας :P)

περασα ενα πολυ ωραιο μεσημερακι μαζι του

9/10 ψαχτε το και παρτε το :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αλλο ενα κομικ που για καποιο μυστηριο λογο δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου  :thinking:

Αρκετα ενδιαφερουσα και ευχαριστη ιστορια, με γρηγορο ρυθμο.

Θα μπορουσε να παρει 150-200 σελιδες ακομα πολυ ευκολα θεωρω, μιας και συστηνει

ενα αρκετα μεγαλο συμπαν, που αφηνει περιθωρια για πολλες background ιστοριες.

Εχει στοιχεια που τα εχουμε ξαναδει, αλλα οπως ξερουμε δεν υπαρχει παρθενογενεση στην τεχνη.

 

Τις οποιες συγκρισεις με τον αρχοντα και γενικοτερα τα βιβλια του Tolkin, τις θεωρω ατυχεις.

 

Το σχεδιο ειναι ωραιο αλλα στα ορια του παραφορτωμενου καποιες φορες,

ισως βεβαια να φταιει και το σχετικα μικρο φορματ που το εκδοσε η Anubis.

 

Η εκδοση οχι ιδιαιτερα καλη, θα προτιμουσα μεγαλυτερο φορματ και παχυτερο-καλυτερο τυπο χαρτιου,

οπως ειπωθηκε και παραπανω φαινεται η πισω μερια της σελιδας, κατι που βρισκω πολυ κακο.

 

Στα 4€ που βρισκεται στο bazaar της Anubis δεν βλεπω τον λογο καποιος που θα περασει την πορτα

του bazaar να μην το αγορασει, εκτος φυσικα αν δεν του αρεσει καθολου η heroic fantasy κατηγορια.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.