Μετάβαση στο περιεχόμενο

ALL STAR SUPERMAN


GreekComicFan

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο Μόρισον, όπως έχει γραφτεί πολλάκις και με διάφορους τρόπους εδώ μέσα, είναι ή του ύψους ή του βάθους. Το να μην εκτιμά τις δουλειές του κάποιος λοιπόν, δεν είναι δα και κάτι ιδιαίτερα επιλήψιμο, μιας και πολλές φορές και ο ίδιος δεν ξέρει τι γράφει και γιατί το γράφει. Το Batman run του π.χ. που επίσης έβγαλε η Anubis, στο μεγαλύτερο μέρος ήταν ένα αυνανιστικό geriatric fan service σκουπίδι. Ότι καμένο του άρεσε στα κόμικς του '60 τα έβαλε μέσα σε σημείο που κάποιος πρέπει να βάλει amber alert για να βρει την πλοκή στις ιστορίες, αν υπάρχει και όταν το βρίσκει, είναι περισσότερο μπλαζέ και από ψωνισμένο σελέμπριτι που έχει περάσει η μπογιά του.

 

Το All-Star Superman πάντως είναι από τα καλά και δυνατά του έργα. Τα τεύχη στην μέση όντως είναι τα βασικά υπαίτια για το σχόλιο που είχα κάνει στην παρουσίαση, αλλά στο σύνολο της η σειρά αποζημιώνει και κάνει και αυτά τα τεύχη να μπαίνουν υπό το κατάλληλο πρίσμα ο Μόρισον. Απλά δεν ολοκληρώθηκε ποτέ στην χώρα μας για να το δει ο κόσμος που το έχει διαβάσει μόνο στα Ελληνικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ δε βλέπω ιδιαίτερη διαφορά ανάμεσα στο τι έκανε με τον Σούπερμαν στο All-Star και τι έκανε στο run του στο Μπάτμαν. (Κυρίως στα R.I.P, Return of Bruce Wayne και Incorporated). Και δε μου φαίνεται δύσκολο να βρεις πλοκή στα Μπάτμαν του ούτε πιστεύω ότι αυτό που έχει να πει για το χαρακτήρα είναι 'μπλαζέ'. Όπως είπα και πριν, πιστεύω πως έχει να πει πολύ περισσότερα και σημαντικότερα πράγματα από τον Μίλλερ. Μπροστά στον Μπάτμαν που έφτιαξε ο Μόρρισον του Μίλλερ μου φαίνεται μονοδιάστατος καρτούν χαρακτήρας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ορίστε οι σελίδες πρόμο του πρώτου τεύχους και οι τελικές. Προσέξτε τις αλλαγές στο σήμα του Superman. Τελευταία στιγμή προτίμησαν να μην πρωτοτυπήσουν περισσότερο.

 

post-277-0-59552700-1489943140_thumb.png post-3787-0-80666000-1489942430_thumb.jpg

 

post-3787-0-27825700-1489942428_thumb.jpg post-3787-0-24838500-1489942432_thumb.jpg

 

post-3787-0-70347400-1489942429_thumb.jpg post-3787-0-55537800-1489942433_thumb.jpg

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15091
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διαβάστηκε (ολόκληρο, όχι μόνο τα μεταφρασμένα). Μπορώ να καταλάβω αυτά που γράφονται παραπάνω περί διχασμένου κοινού, κρίνοντας και από τις βαθμολογίες των τευχών στο goodreads. Το All Star Superman είναι ένα καλογραμμένο κόμικ με πολλά στοιχεία επιστημονικής και υπερηρωικής φαντασίας που προσωπικά με κερδίζουν. Έχει, επίσης, ένα από τα πιο έξυπνα στησίματα των panels που έχω συναντήσει σε κόμικς. Το πρόβλημα μου είναι πως δεν έχω διαβάσει άλλο Superman, άρα αφενός δεν μπορώ να εκτιμήσω την όποια προσπάθεια του Morrison να μου δώσει οποιαδήποτε νέα οπτική για τον χαρακτήρα, αφετέρου χάνω ενθουσιασμό από εμφανίσεις γνωστών/παρόμοιων προσώπων και μηχανισμών. Οπότε η γνώμη μου είναι αναγκαστικά λίγο στείρα.

Κάθε τεύχος λειτουργούσε ως έναν βαθμό ανεξάρτητα και αυτό ήταν ωραίο. Η συνολική υπόθεση προχωρούσε πιο αργά και διακριτικά, αλλά με καλό ρυθμό ώστε να μην είναι βεβιασμένη στο τέλος. Κλασική περίπτωση "μετράει το ταξίδι και όχι ο προορισμός", απλά το ταξίδι είναι τεμαχισμένο. Η αρνητική πλευρά αυτής της συνταγής είναι ότι δεν υπήρχε κάποια ικανοποιητική κορύφωση ή έστω ένα δουλεμένο twist. Υπήρχε κορύφωση, ήταν αυτή που περιμέναμε και είχε πολύ χαλαρή σύνδεση με τα προηγούμενα τεύχη. Αντί να χτίσει μια πολυκατοικία, δηλαδή, έχτισε πολλές καλύβες και ένα καστράκι στην άμμο :P. Στη διάρκεια της ιστορίας ο Morrison υποδεικνύει πως ο Superman δεν είναι και τόσο μοναδικός, μια ιδέα ενδιαφέρουσα, αλλά που δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς την κλείνει ή αν συνδέεται με κάτι που μου διέφυγε.

Το σχέδιο έχει πανέμορφα τοπία, διαστημικά ή γήινα, και πολύ καλές (υπερηρωικές) ανατομίες. Δυστυχώς τα πρόσωπα, ειδικά στα πρώτα τεύχη, τα βρήκα αστεία παραμορφωμένα και παρόμοια μεταξύ τους.

 

Με βάση αυτά, θα έλεγα πως το κόμικ δεν απευθύνεται σε μένα σε αυτή τη φάση και ότι θέλω να το ξαναδιαβάσω αν ποτέ μάθω καλύτερα τον χαρακτήρα. Μου λείπει υπερηρωική εξοικείωση για να το κρίνω στα άλλα του επίπεδα.

 

Edit: Διαβάζω τώρα τις θεωρίες στη σελίδα του TV Tropes που έβαλε ο Dark Chris στην προηγούμενη σελίδα. :lol:

Quote
Leo Quintum is Adrian Veidt

After staying in his own universe long enough to make sure his awful plan was successful, he hopped universes and adopted a less classical, more whimsical persona to try to amend for what he'd had to do back home by working hard to save a different world through more constructive means.

 

 

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

On 1/19/2018 at 1:57 AM, DaDiRa said:

Το πρόβλημα μου είναι πως δεν έχω διαβάσει άλλο Superman, άρα αφενός δεν μπορώ να εκτιμήσω την όποια προσπάθεια του Morrison να μου δώσει οποιαδήποτε νέα οπτική για τον χαρακτήρα

 

 

 Πάνω σε αυτό, νομίζω ότι η γοητεία του κόμικ είναι ότι δεν προσφέρει καινούρια οπτική στον ήρωα αλλά είναι μια (τέλεια, λεω εγώ :lol: ) απεικόνιση των καλύτερων χαρακτηριστικών του ήρωα. Νομίζω προσπάθησες πολύ να συμμετέχεις στο ποιος και τι. Εγώ ακόμα δεν ξέρω τι σχέση έχει ο Σαμσόν με το σύμπαν του Σούπερμαν για παράδειγμα. Και δεν έχω διαβάσει Σούπερμαν πέρα από άλλα του Μόρρισον και κάποια άκυρα διάσπαρτα. Αν ξέρεις τα βασικά είναι αρκετό. Ποιος είναι ο Σουπερμαν, ο Κλαρκ, η Λόις, ο Τζίμμυ και ο Λεξ Λούθορ. Εγώ αυτά ήξερα και το κόμικ με έκανε να λατρέψω τον ήρωα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Το διάβασα χθες ολόκληρο στα αγγλικά. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Διαβάζοντας ότι είναι η καλύτερη ιστορία Σούπερμαν περίμενα περισσότερα. Γενικά βρίσκω τον Μόρισον αρκετά χαώδη σαν συγγραφέα, έχει καλές ιδέες αλλά ώρες ώρες δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται και χάνεσαι. Το ίδιο έπαθα και στο Multiversity το οποίο μου άρεσε περισσότερο όμως γιατί το βρήκα πιο ενδιαφέρον σαν υπόθεση. Στο All Star superman από την άλλη μερικα από τα 12 τεύχη που το αποτελούν είναι σαν αυτοτελή, η σύνδεση ανάμεσα στα διάφορα μέρη δεν είναι σαφής. Σαν ιδέα ότι ο Σούπερμαν πεθαίνει και πως το αντιμετωπίζει αυτός είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και αυτό σώζει το κόμικ πιστεύω και σε κρατάει να το τελειώσεις. Για την σύγχυση ίσως φταίει ότι το διάβασα στα αγγλικά, δεν ξέρω, το run του Μόρισον για το Μπάτμαν που το διαβάζω από τα τεύχη της Anubis στα ελληνικά δεν έχει κάποιο θέμα κατά την άποψή μου, αλλά ίσως διότι όταν το διαβάζεις στην γλώσσα σου δεν έχεις θέμα κατανόησης. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Για να αντιληφθείς τι θέλει να πει στα comic του ο Morrison, χρειάζεται σίγουρα να τα διαβάσεις 2-3 φορές. Το λέω επειδή ακριβώς είναι ένας "χαοτικός" συγγραφέας. Για μένα, το All-Star Superman είναι από τις ποιοτικότερες δουλειές του. Περιέχει επίσης μία από τις καλύτερες στιγμές που έχω διαβάσει και αποδεικνύει έμπρακτα τι σημαίνει το να είσαι ήρωας. (και κατ'επέκταση  εξηγεί το χαρακτήρα και τη σημασία του Superman) 

 

Spoiler

Είναι μία σκηνή στο comic όπου μία έφηβη επιχειρεί να αυτοκτονήσει με το να πέσει από ένα ψηλό κτίριο. Έρχεται ο Clark και την αποτρέπει λέγοντας της "It's never as bad as it seems.".. "You're much stronger than you think you are. Trust me." Μία σελίδα, 5 πάνελ, λίγες λέξεις. Message delivered. Αν πότε σας πουν ότι τα comic δε σε διδάσκουν "τίποτα", απλά πείτε τους αυτό. Εδώ βγάζω το καπέλο στο Morrison.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

18 hours ago, the comic guide said:

 

  Hide contents

Είναι μία σκηνή στο comic όπου μία έφηβη επιχειρεί να αυτοκτονήσει με το να πέσει από ένα ψηλό κτίριο. Έρχεται ο Clark και την αποτρέπει λέγοντας της "It's never as bad as it seems.".. "You're much stronger than you think you are. Trust me." Μία σελίδα, 5 πάνελ, λίγες λέξεις. Message delivered. Αν πότε σας πουν ότι τα comic δε σε διδάσκουν "τίποτα", απλά πείτε τους αυτό. Εδώ βγάζω το καπέλο στο Morrison.

 

 

 

Αυτό που θεωρώ κορυφαίο σε αυτή τη σκηνή είναι ότι αν το προσέξεις προηγείται και η δικαιολογία γιατί έχει βάση αυτό που λέει ο Σούπερμαν. Δεν είναι, δηλαδή, ενθαρρυντικά λόγια απλά για να την αποτρέψει. Προσπαθεί να πάρει τηλέφωνο τον ψυχολόγο της και δεν το σηκώνει επειδή έχει μπλέξει σε ατύχημα το οποίο σώζει ο Σούπερμαν. Για αυτό και της λέει ότι όντως ο ψυχολόγος δεν μπορούσε να σηκώσει το τηλέφωνο. Μικρές λεπτομέρειες που κάνουν τη σκηνή πολύ πιο δυνατή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ALL STAR SUPERMAN
  • Indian changed the title to ALL STAR SUPERMAN

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.