Μετάβαση στο περιεχόμενο

Game of Thrones (2011-2019) [ Βασισμένη στα βιβλία του George R.R. Martin ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

o-GAME-OF-THRONES-DRAW-SOMETHING-2-facebook.jpg   game-of-thrones-season-2-poster.jpg   GOT-S3-Dragon-Poster.jpg   game-of-thrones-season-4-poster-0002.jpg 

 

 GOT-S5-Poster.jpg   jon-snow-game-of-thrones-poster.jpg   game-of-thrones-season-7-poster-night-king.jpg   99.jpg

 

 

Ευχάριστα νέα για τους φαν των βιβλίων του George R.R. Martin και συγκεκριμένα της σειράς "A Song of Fire & Ice". Το ΗΒΟ ανακοίνωσε ότι έδωσε εντολή να γυριστεί πιλότος για τηλεοπτική σειρά βασισμένη στο πρώτο βιβλίο, το "Game of Thrones". Εάν ο πιλότος πάει καλά τότε θα περιμένουμε ολόκληρη σεζόν.

 

Πιο συγκεκριμένα:

 

Παράθεση
HBO has given a pilot order to fantasy project "Game of Thrones."

 

The program is based on George R.R. Martin’s bestselling series of novels "A Song of Fire & Ice" and executive produced by David Benioff ("Troy") and D.B. Weiss ("Halo"). The title “Game of Thrones” is from the first novel in the series.

 

If greenlit, “Thrones” would represent the rarest of TV genres: a full-fledged fantasy series.

 

Though broadcasters have embraced sci-fi-tinged shows in recent years following the success of ABC’s “Lost” and NBC’s “Heroes,” and supernatural themes have been given a spin by CW’s “Supernatural” and HBO’s own “True Blood,” high fantasy is nearly nonexistent in primetime TV history -- and “Thrones” is an unabashed member of the genre. The books have swords, dragons, magic, the works.

 

“Fantasy is the most successful genre in terms of feature films given the incredible popularity of ‘Lord of the Rings’ and Harry Potter movies,” Benioff said. “High fantasy has never been done on TV before and if anybody can do it, it’s HBO. They’ve taken tired genres and reinvented them -- mobsters in ‘The Sopranos’ and Westerns with ‘Deadwood.’”

 

The cost of producing a fantasy series is usually a big factor that deters networks. The producers note “Thrones” is written as a character drama and major battles often take place off stage.

 

“It’s not a story with a million orcs charging across the plains,” Weiss said. “The most expensive effects are creature effects and there’s not much of that.”

 

Martin plans seven books in the series. The producers intend for each season to span one novel.

 

But before the series can get on the air, the producers first have to slay a more formidable threat than any dragon: pilot competitors. HBO has 10 other pilots in contention for series orders. Though the network declines to project how many shows will receive an order since HBO doesn’t need to fill a specific number of time-periods like broadcasters, at least six are expected to get a pickup.

 

Also, the success of “True Blood” may work in “Thrones'” favor. HBO has always sought to defy any sort of specific genre branding for their network, emphasizing that each project is judged on its own merits. Yet given how the vampire drama continues to gain viewers, and how Showtime’s swords-and-monarchy historical drama “The Tudors” has performed strongly, it’s not unreasonable to believe the network may see “Thrones” as a good fit.

 

Previous fantasy titles on TV are few and far between. ABC’s “Pushing Daisies” might qualify as a member of the genre, though its fantastical elements are wrapped in a modern day crime procedural. ABC Family’s “Kyle XY” could fit. Some would consider the WB’s “Buffy the Vampire Slayer” fantasy, though supernatural drama is probably a more appropriate term. Former syndicated program “Xena Warrior Princess,” however, is firmly in the genre. NBC’s upcoming “Kings” also qualifies.

 

Some thoughts: I suspect a fair number of viewers are going to love this idea -- a high fantasy series with a grown-up budget and no content restrictions? Not even the hugely popular movie franchises cited by the producers have offered such a prospect, because no studio greenlights a fantasy budget without the promise of a PG-13 rating. Combined with "True Blood," this also suggests an interesting, AintItCoolNews-targeted direction for the network. Less edgy-PBS, more R-rated Comic Con.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[imdb=tt0944947]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχάριστα νέα αυτά!

 

Αυτή τη σεζόν έχουμε το Legend of the Seeker, μεταφορά του "The Sword of Truth" του Terry Goodkind.

 

Αν πάει καλά μας περιμένουν τρελές fantasy παραγωγές :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

οκ. Αναφερόμαστε στην τηλεοπτική σειρά που βασίζεται στην καλύτερη σειρά (βιβλίων) fantasy ever. Τελεία και παύλα. Άμα ο Tolkien ήταν ένα Fokker Dr.I, αυτή είναι ένα Lockheed Martin F-35 Lightning II. Άμα ήταν ένα Ford Model T, αυτή είναι μια Bugatti Veyron EB 16.4.

 

Η σειρά βιβλίων λέγεται Song of Ice and Fire από τον George RR Martin. Μέχρι στιγμής υπάρχουν 4 βιβλία. A Game of Thrones (1996), A Clash of Kings (1998), A Storm of Swords (2000) και A Feast for Crows (2005). Είναι κι άλλα προγραμματισμένα, αλλά μας έχει ψιλοκρεμάσει κι ακόμα περιμένουμε το 5ο.

 

Είναι fantasy, οπότε περιέχει στοιχεία μαγείας και φανταστικού, αλλά σε πολύ μικρές ποσότητες. Περισσότερο μοιάζει με μια ιστορία ενός φανταστικού μεσαιωνικού βασιλείου, με το συγγραφέα να δηλώνει επηρεασμένος από τον αγγλικό Πόλεμο των Ρόδων (ένας εμφύλιος μεταξύ του οίκου του Λάνκαστερ και του οίκου των Γιορκ, 1455-1485). Κάθε κεφάλαιο αποτελεί αφήγηση/οπτική ενός από τους χαρακτήρες. Και είναι πολλοί πανάθεμά τους. Και δεν υπάρχει άσπρο/μαύρο, μόνο αποχρώσεις του γκρι. Και μην είστε καθόλου σίγουροι ότι θα επιζήσουν όλοι. Και πιθανότατα, πέραν της όμορφης γραφής, γι'αυτό και να είναι τόσο πετυχημένο και αγαπημένο.

 

Τα βιβλία έχουν μεταφραστεί και στα Ελληνικά από την Anubis. Οι λάτρεις του fantasy σίγουρα τα γνωρίζουν. Οι υπόλοιποι μάθετε τουλάχιστον την ύπαρξή τους :)

 

Από τη συγκεκριμένη σειρά έχουν ξεπηδήσει και role playing games, και ορισμένες prequel ιστορίες αλλά και ορισμένα κόμικ. Ένα από δαύτα είναι και το Περιπλανώμενος Ιππότης, το οποίο κατ'εμέ λίγη σχέση είχε με το βάθος και το εύρος των βιβλίων :)

 

Και πάμε στο δια ταύτα.

 

Τα γυρίσματα της σειράς έχουν ήδη ξεκινήσει και μάλιστα από το αμερικάνικο συνδρομητικό HBO, το οποίο μας έχει δώσει πάμπολλα διαμάντια. Tales from the Crypt, Sex and the City, The Sopranos, Six Feet Under, The Wire, Carnivàle, Deadwood, Rome κλπ. Ως εκ τούτου υπάρχουν πάρα πολύ ψηλές προσδοκίες για τη σειρά. Μέχρι στιγμής ο George RR Martn φαίνεται ικανοποιημένος από τα όσα βλέπει. Περιμένουμε να ξεκινήσει να προβάλετε στην ΟΥΖΑ τον Απρίλη του 11.

 

Αυτά λοιπόν για ξεκίνημα. Διότι προσωπικά είμαι πάρα πολύ hyped. :)

 

Στο youtube κανάλι του HBO μπαίνουν σιγά σιγά κομματάκια για να μας ανεβάσουν την αδρεναλίνη :)

 

Λινκς

* Γενικώς

_* Wikipedia:

___* George RR Martin

___* A Song of Ice and Fire

_* Προσωπικό site George RR Martin

* Σειρά

_* Άρθρο της Wikipedia

_* HBO - Game of thrones

_* Νέα - φήμες - τα πάντα όλα

_* HBO - Youtube - Game of thrones

 

 

Και για ξεκίνημα το πρώτο τρέηλερ.

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμμμ. το προηγούμενο ήταν τήζερ. χτες βγήκε το πρώτο κανονικό τρέηλερ

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και ναι. επιτέλους. 12/7/11 βγαίνει ο επόμενος τόμος!

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σήμερα βγαίνει το πρώτο επεισόδιο οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μας ζαλίσατε με το Game... καλό ήταν, αλλά πολύ μιλάνε, σαν το Rome.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

το κακό ρε διάολε είναι ότι ξέρω την πλοκή και έτσι περνάω ευχάριστα αλλά δεν εξιτάρομαι αρκετά... όχι ακόμα...

 

περιμένω στα επόμενα να διευρυνθεί κι άλλο το καστ. στα βιβλία έχει τους άπειρους χαρακτήρες... προφανώς εδώ τους βάζουν σιγά-σιγά προκειμένου να προλάβουμε να τους αφομοιώσουμε.

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι η σειρά δεν τα σπάει? :)

 

εάν ναι, μπορεί να πάει να αυτοκτονήσει! :D το ερώτημα ήταν ρητορικό όπως αντιλαμβάνεστε :) Η σειρά εξελίσσεται απίστευτα δυνατά. Ακόμα και σημεία/λεπτομέρειες που είδα και νόμιζα ότι ήταν αποφάσεις των σεναριογράφων και όχι του συγγραφέα, διαπίστωσα μετά ότι όντως αναφέρονται στο βιβλίο... Ένα μόνο μου έχει κολλήσει. Εκείνος ο μονόλογος του Littlefinger (με τις τύπισσες στο φόντο να το γλεντάνε).... Αν και ομολογώ ότι το συγκεκριμένο δεν το έψαξα να δω άμα ήταν και στα βιβλία.... Αλλά 8 επεισόδια και το μόνο που έχω δει να διαφέρει από τα βιβλία (από όσα μου έχουν κάνει αίσθηση) είναι αυτό? Υπέροχα :)

 

Και άμα συνεχίσει με αυτή την ποιότητα, ελάτε μετά να μου πείτε ότι ο Άρχοντας ήταν σοβαρή ταινία............. :D (ωραία σκηνικά, δεν λέω, φοβερά πλάνα, αλλά η ιστορία ήταν απίστευτα παιδική μπροστά σε αυτό που βλέπουμε εδώθε :) (άσε δε που κάτι γκομενιλίκια που είχαν βάλει στην ταινία και δεν υπήρχαν στα βιβλία ήταν σπαστικά ;) )

 

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Έχεις δει ΣΠΑΡΤΑΚΟΥΣ ΜΠΛΑΝΤ ΚΑΙ ΣΑΝΤ ; Αν ναι ,ξέρεις τι έχω να πω. Αν όχι ,δες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είμαι 39 και όχι 21 :)

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είμαι 39 και όχι 21 :)

 

Δεν παίζει ρόλο η ηλικία ρε. Λίγο να απελευθερωθείς από τέτοια χαζοαισθήματα ότι «μεγάλωσες» και μπορείς να απολαύσεις τα πάντα. Δώσε μια ευκαιρία και στο Σπάρτακους πάντως. Και για να μην είμαι completely off topic ,το game of Thrones όντως είναι πολύ καλό. Απλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συγκρίνω οτιδήποτε με το Spartacus γι αυτό έχω κολλήσει εκεί. Anyway πάντως είναι πολύ καλή σειρά. Και το λέω εγώ που αντιπαθώ το fantasy όσι κανένα άλλο setting .

 

P.S (το παραπάνω post είναι ο ορισμός του Ελληνοαγγλικού! Πολλές αγγλικές λέξεις σε Ελληνική πρόταση. Στο τέλος δεν θα μπορώ να εκφραστώ στα Ελληνικά...)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2690
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Spartacus (και το Blood and Sand και το Gods of the Arena) είναι κορυφή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και το Game of Thrones. Το Game of Thrones δίνει περισσότερη βάση στους χαρακτήρες και την ιστορία ενώ το Spartacus στην μάχη (χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχει καλή ιστορία). Βασικά είναι τελείως διαφορετικές σειρές και δεν μπορούν να συγκριθούν. :P

 

Στο θέμα μας όμως...

 

Το Game of Thrones είναι τέλειο!!! Η ιστορία είναι πραγματικά καταπληκτική. Δολοπλοκίες, backstabbing, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει μετά. Και από ότι μου είπαν άτομα που έχουν διαβάσει τα βιβλία πιο μετά γίνετε χαμός. Το προτείνω σε όλους. Από τις καλύτερες σειρές που έχω δει. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω κατεβάσει και έχω δει κανά δυο επεισόδια Σπάρτακους. Και δεν είναι θέμα απελευθέρωσης. Το κάνεις να ακούγεται σα να είμαι δήθεν. Είναι καθαρά το ότι ενώ στα 20 μου γούσταρα Σβαρτζενέγκερ και δεν θα μπορούσα ποτέ να δω ένα 2046 ή ένα Mullholland Dr, στα 40 μου θεωρώ το 2046 και το Mullholland Dr ως 2 από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτέ μου. :)

 

Στρακεν... της καρααποκείνης γίνεται στη συνέχεια :) ακόμα δεν έχεις δει τίποτα.... :D

 

Δεν είναι αυστηρά fantasy. Μέχρι στιγμής δεν έχει συμβεί απολύτως τίποτα το μαγικό/εξωπραγματικό. Άντε να πεις ότι αυτά τα αυγά+λείψανα δράκων είναι στοιχεία fantasy καθώς και εκείνοι οι μυστήριοι στον Βορρά. Νταξ, θα υπάρξουν και μαγικά/εξωπραγματικά, αλλά σε τρομερά ήπια επίπεδα. Έως ένα βαθμό δλδ σαν τα βιβλία του Guy Gavriel Kay. Και κάπως έτσι ήταν όλα δαύτα στην κορυφή του internet top 100 sf/fantasy list που μάζευε ψήφους/στοιχεία από τα μέσα της δεκαετίας του 90 μέχρι το 2003.

 

Ουσιαστικά είναι καθαρή μυθοπλασία, κάτι σαν alternative history. Aν και δεν μπορείς να πεις ότι είναι alternative/εναλλακτική ενός συγκεκριμένου πράγματος. Περισσότερο είναι συρραφή διαφόρων κουλ ιστορικών στιγμών κεντημένες πάνω σε κάτι που θυμίζει Πόλεμο των Ρόδων. λχ μια σκηνή είναι σίγουρα βασισμένη στον θάνατο του Ρωμαίου Manius Aquillius από τον Μιθριδάτη. Έβαλε και τον πότισαν λιωμένο χρυσό ως ποινή για την φιλαργυρία του. Θάνατος που φημολογείται ότι επιφύλαξαν και οι Πάρθες στον Μάρκο Λικίνιο Κράσσο (της πρώτης τριανδριας με Καίσαρα και Πομπηίο).

 

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Από το Game of Thrones έχω δει και τα 8 επεισόδια και πρέπει να πω ότι όντως τα σπάει!Έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα!Και απ'τι βλέπω έχει και καλό βαθμό στο imdb,9.5...

 

Όσο για το Σπάρτακους,και αυτό τα σπάει τρελά(έχω δει τη πρώτη σεζόν 3 φορές και το prequel άλλες 2)!Ελπίζω να μην αργήσει τρελά η δεύτερη σεζόν όμως γιατί ήδη περιμένουμε πόσο καιρό... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με αφορμή την προβολή της σειράς, η anubis κυκλοφόρησε μια νέα ανανεωμένη, επίτομη έκδοση 936 σελίδων που (λογικά) περιλαμβάνει τα 2 μέρη που είχαν κυκλοφορήσει ως ξεχωριστά βιβλία.

 

EB-1000_A.jpg

 

Πάντως η τιμή των 26,90 € συμφέρει από το να πάρεις τα 2 βιβλία ξεχωριστά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βολεύει να διαβάζεις ένα βιβλίο σχεδόν 1.000 σελίδων. :P

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αυτό πες το σε όσους αγοράζουν εκδόσεις omnibus!!! :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μπα , οι χίλιες σελίδες είναι πλέον κλισέ. Επόμενος στόχος είναι οι 1.200 σελίδες. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αλλά 8 επεισόδια και το μόνο που έχω δει να διαφέρει από τα βιβλία (από όσα μου έχουν κάνει αίσθηση) είναι αυτό? Υπέροχα :)

Γενικά έχει διαφορές από τα βιβλία σε διάφορα σημεία, αλλά όχι κάτι κραυγαλέο. Πιο πολύ μικροπράγματα. Πχ η σκηνή στο πρώτο επεισόδιο με την Arya που ρίχνει με το τόξο, δεν υπάρχει στα βιβλία. Την έβαλαν όμως στη σειρά γιατί με αυτή τη σκηνή κατάφεραν να περάσουν στο θεατή το χαρακτήρα της μικρής χωρίς να χρειάζονται πολλά λόγια/σκηνές. Μια άλλη αλλαγή ήταν η σκηνή με την Daenerys και τον Drogo, το πρώτο τους βράδυ. Θυμάμαι ότι για αυτή διάβασα τα πιο πολλά σχόλια (λόγω του ότι άλλαζε από το βιβλίο)

 

(btw, έχω δει μέχρι το 5ο μόνο - δεν ξέρω πιο μετά αν γίνεται κάτι που να το διαφοροποιεί πιο πολύ)

 

Αντίστοιχα υπάρχουν διάφορες σκηνές που δεν ήταν στα βιβλία και τις έχουν προσθέσει. Πχ η σκηνή του Varys με τον Littlefinger στην αίθουσα του θρόνου, που "τη λένε" ο ένας στον άλλον. Το καλό με αυτές είναι ότι μένουν πιστές στον κόσμο του βιβλίου και όπως έχει πει και ο Martin μπορούμε να τις θεωρούμε σαν σκηνές που όντως εκτυλίχθηκαν και στα βιβλία απλά δεν ήταν παρόντες κάποιοι από τους POV (point of view) χαρακτήρες ώστε να το μάθουμε.

 

Γενικά ένα πολύ καλό site στο οποίο μπορείτε να βλέπετε πληροφορίες για τη σειρά και σχόλια/αναλύσεις (είτε έχετε διαβάσει τα βιβλία είτε όχι) είναι αυτό:

 

http://winter-is-coming.net/

 

Αυτά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

xm. Σωστή η προσέγγισή σου Βαγγέλη. Όντως.

 

και όπως πολύ σωστά παρατηρείς αυτά τα πρόσθετα είναι τελείως πιστά στο πνεύμα των βιβλίων

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Game of Thrones είναι κορυφαίο. Μαζί με το The Killing (το Twin Peaks των ημερών μας) είναι οι δυο σειρές που παρακολουθώ αυτή την εποχή. Περιμένω και το True Blood βέβαια.

 

Spartacus είδα τα δυο τρια πρώτα επεισόδια του πρώτου κύκλου. Δε με συγκίνησε και το σταμάτησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

θα βγει παιχνίδι για pc Game Of Thrones: Genesis

 

 

agot-genesis site

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

καλό το 9? :) :) :)

 

no spoilers por favor ;)

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και για να γουστάρετε, ένας χάρτης των Westeros που πέτυχα στο διάβα μου.

 

Εάν προσέξατε, στους τίτλους έναρξης βάζουν σιγά-σιγά τα διάφορα μέρη όπου έχουμε εξελίξεις. Ξεκίνησαν με King's Landing, Winterfell, The Wall/Castle Black και Vaes Dothrak (με αυτά τα υπέροχα γρανάζια σε γρανάζια που κουνάν γρανάζια και άλλα κρυφά γρανάζια (φοβερός συμβολισμός)) και τώρα έχουν χώσει και τα Twins... Φαντάζομαι ότι του χρόνου θα βάλουν κι άλλα μέρη :)

 

map_of_westeros.jpg

 

Και για όσους είδαν το 9, το τρεηλεράκι από το 10ο και τελευταίο της σεζόν :) με έμορφη πωρωτική μουσικούλα :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=4FpMUdteYBM

 

Η Άρι πάντως μου είπε ότι βλέποντας το 9, μετά, από την υπερένταση δεν την έπαιρνε ο ύπνος :D

 

Γουστάρω πάρα μα πάρα πολύ που έγινε εντέλει καλή μεταφορά, που έπιασε και που κατά πως πάει, λογικά θα μεταφερθούν όλα :) Από την άλλη δεν γουστάρω που δεν έχει βγει μια πραγματικά καλή μπλούζα με ένα Winter is coming.... Ούτε αυτές που είχε βγάλει παλιά ο Martin μου άρεσαν, ούτε με ενθουσιάζουν αυτές που έχει τώρα στο shop του το HBO.

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2690
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5669 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η Άρι πάντως μου είπε ότι βλέποντας το 9, μετά, από την υπερένταση δεν την έπαιρνε ο ύπνος :D

Πραγματικά το 9 ήταν πολύ... έντονο επεισόδιο. :notalk: Ανυπομονώ για το 10!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τώρα που τελειώνει η σειρά και που θα περιμένετε κανά δεκάμηνο (φαντάζομαι) για να δείτε τη δεύτερη σεζόν και που πιθανότατα δεν θα θέλετε να διαβάσετε τα βιβλία (για τον χ/ψ λόγο), να θυμίσω ότι το κόμικ Περιπλανώμενος Ιππότης βασίζεται σε νουβέλες του αυτού σύμπαντος, οι οποίες εξελίσσονται κάπου 90 χρόνια πριν την σειρά. Δεν έχει μεγάλη σχέση με τη σειρά, είναι σαφώς υποδεέστερο, ίσως όμως να σας ενδιαφέρει να το κάνετε χάζι :)

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είμαι ένα βήμα, πριν από την παραγγελία της ανανεωμένης επίτομης έκδοσης της Anubis, και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση προς αυτούς που έχουν διαβάσει τα βιβλία. Υπάρχουν μακροσκελείς περιγραφές τοπίων όπως το LOTR ή επικεντρώνεται πιο πολύ σε characterization και μάχες; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιο πολύ θα έλεγα ότι επικεντρώνεται στους χαρακτήρες. Ούτε καν στις μάχες... Αντιθέτως θα έλεγα ότι υπάρχουν σημεία τα οποία συμβαίνουν κυριολεκτικά στο background. λχ στο επεισόδιο 9 μαθαίνουμε για μια συγκεκριμένη μάχη (που συμβαίνει ενόσω τρέχει μια άλλη μάχη). Όπως στο σώου, έτσι και στο βιβλίο η συγκεκριμένη μάχη δεν περιγράφεται... Μας λέει 5 πράγματα για την μάχη που τρέχει και μετά μας παρουσιάζει τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης μάχης. :)

 

 

post-277-12917183804258.gif

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Υπάρχουν μακροσκελείς περιγραφές τοπίων όπως το LOTR ή επικεντρώνεται πιο πολύ σε characterization και μάχες; :thinking:

Στην ουσία αυτό που είπε ο germanicus. Πιο πολύ τους χαρακτήρες αναπτύσσει. Μάχες ως επί το πλείστον από τα συμφραζόμενα. (Παίζει ρόλο σε αυτό το ότι τα πάντα τα βλέπεις μέσα από Point Of Views χαρακτήρων, οπότε θα πρέπει να συμμετέχει κάποιος χαρακτήρας για να τα μάθεις από πρώτο χέρι)

 

Από κει και πέρα, σε κάποια από τα επόμενα βιβλία (3ο και 4ο) καταλήγει μερικές φορές να περιγράφει κάποιες τοποθεσίες με λίγη περισσότερη λεπτομέρεια απ' όση θα ήθελες (τη στιγμή που καίγεσαι να μάθεις τι έχει γίνει κάπου αλλού και λες από μέσα σου "τι μου λέει τώρα" ) αλλά γενικά όχι σε τραγικό βαθμό.

 

Και για όσους έχουν διαβάσει όλα τα βιβλία, αναφέρομαι στο

 

 

κομμάτι με την Brienne που ψάχνει να βρει τι απέγινε η Sansa. Είχα βαρεθεί αρκετά να διαβάζω το tour της στο Westeros γιατί στην ουσία αυτό ήταν!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.