Μετάβαση στο περιεχόμενο

dionik

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  24804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  111
  • Reputation:   473
  • Achievement Points:  111
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θυμαμαι οτι ειχε μια εικονα με το σωμα του στο αφιερωμα και εγραφε τι τραυματισμους εχει υποστει στα γυρισματα. Αλλα δε θυμαμαι το νουμερο του τευχους ουτε το εξωφυλλο......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το θυμάμαι κι εγώ. Αν δεν το βρει κανείς και δεν βαριέμαι να ψάχνω ένα ένα τεύχος, παίζει να ξεφυλλίσω τα παλιά τεύχη μου μπας και το βρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  111
  • Reputation:   473
  • Achievement Points:  111
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεφυλλιζοντας το βρηκα. Ειναι το #98.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ανεβάζω το σχετικό άρθρο σκαναρισμένο για όσους φίλους δεν έχουν το τεύχος και ιδιαίτερα για τον φαντάρο ΄Αγγελο aka Zade που το ζήτησε. Βλέπω πως διαβάζεται αρκετά άνετα, απλά τα πρώτα γράμματα τής αριστερής πλευράς της 2ης σελίδαςκαι της δεξιάς πλευράς τής 3ης σελίδας είναι ίσως λίγο κομμένα γιατί αν πατούσα πιο πολύ το τεύχος, θα ξεκολλούσε.

 

post-11531-0-56610800-1367341909_thumb.jpg 

 

post-11531-0-50430600-1367341932_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δε μαζεύω ΑΛΜΑΝΑΚΟ, αλλά αυτή τη στιγμή από ένα ράφι μου χαμογελούν τα #2 και #5...

Να τα πάρω; :thinking:

 

 

EDIT: Τα πήρα! :D

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καλά έκανες φίλε. Ετοιμαζόμουν να σου πω να τα πάρεις αν η τιμή είναι λογική. Ανήκουν στην εποχή που το Αλμανάκο δημοσίευε πολλές μικρές και κατά κανόνα συμπαθητικές ιστορίες.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η τιμή ήταν 2 Euros έκαστο.

Πράγματι, τα πήρα γι'αυτό το λόγο... Γιατί έχουν μέσα μόνο κομικς και όχι ποικίλη ύλη... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  24804
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  111
  • Reputation:   473
  • Achievement Points:  111
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκινησε αναδιανομη ? Δεν εχω δει κατι παλιο ακομα......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μπα... Τα βρήκα σε ένα ράφι υπερμάρκετ ξεχασμένα από Θεό και ανθρώπους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25717
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  41
  • Reputation:   355
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4230 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλά έκανες και τα πήρες!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ και εγώ η καλύτερη περίοδος τότε που αντιπροσωπευέ ο τίτλος στις ιστορίες που είχε.Αξίζει κανείς να τα έχει και μάλιστα σε τέτοια ττμή. Μάλλον είναι διανομή του Στεργιάδη που αγοράζει στοκ απο εταιρίες που εκδίδουν κόμικς και σταυρόλεξα σε χαμηλή τιμή και τα διανέμει κάθε καλοκαίρι σε καλη τιμή.    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πράγματι, είναι διανομή του Στεργίδη. :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οι ψαγμένοι της εποχής διάβαζαν Αλμανάκο.....αυτό ξέρω εγώ! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Το τεύχος 52 με το αφιέρωμα στους "Υπερ-Ήρωες" (συμπεριλμβανομένου του "Βόλβεριν" και του "Ατρόμητου") είναι θυσαυρός :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25794
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  35
  • Reputation:   139
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τεύχος 52 με το αφιέρωμα στους "Υπερ-Ήρωες" (συμπεριλμβανομένου του "Βόλβεριν" και του "Ατρόμητου") είναι θυσαυρός :up:

Να ξέρεις οτι με έκανες να ψάξω το τεύχος μέσα στη κούτα που έχω τη συλλογή με τα Αλμανάκο, μόνο και μόνο για να ξαναδιαβάσω και εγώ το αφιέρωμα με τους Υπερ-Ήρωες "Βόλβεριν" και "Ατρόμητος".  :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το τεύχος # 166,στο οποίο διάβασα την ιστορία "Η Βαλχάλα των ηρώων". Σε αυτή,μία χιονισμένη ημέρα του χρόνου ο Ντόναλντ χουχουλιάζει στην αναπαυτική του πολυθρόνα και βλέπει τηλεόραση,δίπλα στο τζάκι. Για κακή του τύχη έχει μαζί του και τον Φέθρυ. Την ώρα που βλέπει ένα ντοκιμαντέρ με θέμα την Σκανδιναβική μυθολογία,πάει μέχρι την ντουλάπα του για να πάρει μία έξτρα κουβέρτα. Κατά λάθος όμως χτυπάει το κεφάλι του και...μεταφέρεται στην μακρινή Άσκαρντ. Εκεί φοράει την στολή του Φάντομ Ντακ και γίνεται δεκτός στο πάνθεον των ηρώων με πανυγιρισμούς. Μόνο ένας δεν μπορεί να χωνέψει την άφιξή του. Ο Θωρ. Έτσι τον προκαλεί σε μία σειρά από αγωνίσματα για την ανάδειξη του πιο ατρόμητου μαχητή. 

 

Τώρα θα μου πείτε πώς και μου ήρθε και σας τα λέω όλα αυτά. Απλά ήθελα να μοιραστώ την συμπάθειά μου γι'αυτή την ιστορία. Σίγουρα δεν είναι πρωτοκλασάτη,αλλά έχει αυτό το κάτι που με έκανε να την ξεχωρίσω. Ο δημιουργός κάνει σαφείς αναφορές στους Θεούς της Άσκαρντ,στις Βαλκυρίες,ενώ δεν παραλείπει να περιγράψει όμορφα τα κάστρα και τα αγάλματα. Εννοείται πάντα με μία Ντισνεϊκή πινελιά. Το σχέδιο είναι επίσης συμπαθητικό. 

 

Σε γενικές γραμμές ήταν για εμένα ένα ευχάριστο συμπλήρωμα μετά από την ανάγνωση του Θωρ της ΟΞΥthU.gif

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρόσφατα πήρα στα χέρια μου του Αλμανάκο #98 και (ξανά)διάβασα την ιστορία "Η Οδύσσεια του Φάντομ Ντακ". Σε αυτή,ο Ντόναλντ δανείζεται την "Οδύσσεια" του Ομήρου,από την βιβλιοθήκη της Λιμνούπολης και μετά την ανάγνωσή του,επηρεάστηκε σε μεγάλο βαθμό. Παράλληλα,ο θείος Σκρουτζ του αναθέτει μία αποστολή εκτός πόλης,ενώ πρέπει να επιστρέψει εγκαίρως για να συνοδεύσει την Νταίζυ σε μία δεξίωση. Κατά την διάρκεια της πλοκής ο ήρωας θα περάσει πολλές καταστάσεις που μοιάζουν εξαιρετικά με κάποιες αντίστοιχες που είχε περάσει κι ο Οδυσσέας στο ταξίδι του γυρισμού. Νομίζω ότι η ιστορία αυτή τιμά τον Όμηρο (και κατ'επέκταση την χώρα μας) και περνάει με εύστοχο,εύπεπτο και παιδικό τρόπο μία βασική περίληψη του μεγάλου αυτού έργου. Πολύ καλή "ηθοποιία" από τον Γκαστόνε στον ρόλο του Αντίνοου,αλλά κι από την Νταίζυ στον ρόλο της πιστής Πηνελόπης. Φυσικά δεν πηγαίνει πίσω και η Μάτζικα στον ρόλο (ποιας άλλης?) της Κίρκης. :)  Νομίζω ότι είναι μία πολύ καλή προσπάθεια και μία ευκαιρία να μάθουν η μικροί μας φίλοι κάποια βασικά στοιχεία για το θρυλικό αυτό έπος. 

 

Στο ίδιο τεύχος υπάρχει και η ιστορία "Σύγκρουση τιτάνων",από την σειρά "Όταν ο Φάντομ Ντακ τρώει πολύ". Το σενάριο,σαν πλοκή,το βρήκα εντελώς "καμμένο". Τόσο πολύ που μου άρεσε. :P Εκεί όμως που θέλω να σταθώ περισσότερο είναι σε μερικά πανέξυπνα γκαγκ και διαλόγους που υπήρχαν. Ξεκινώντας από το πρώτο κιόλας καρέ,συνεχίζουμε στις δύο φοβισμένες ηλικιωμένες κυρίες που βρίσκονται μέσα σε ένα κακόφημο σοκάκι την άγρια νύχτα,για να διαπιστώσουμε ότι υπάρχει τουλάχιστον ένας ξεκαρδιστικός διάλογος σε κάθε σελίδα. :lol: Αν πέσει στα χέρια σας αυτή η ιστορία,σας προτείνω να την διαβάσετε χωρίς καθυστέρηση. Είναι ένα λαμπρό παράδειγμα για το πώς ένα σχετικά μέτριο (μπορεί κι άνοστο) σενάριο να μεταμορφωθεί με την παρουσία καλού κι εύστοχου χιούμορ (αλλά και γελοιογραφικού σχεδίου). ;)

 


:beer: 
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης τα εξής εξώφυλλα: 2, 3, 5, 15, 16, 17, 18, 20-68, 70, 71, 100, 133, 167, 224 και 257,

ενώ προστέθηκαν και τα οπισθόφυλλα τους. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 7/3/2010 στο 7:14 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

Η πιο απιστευτότατη ιστορία του Νυχτερίδα είναι η "Σύγκρουση Τιτάνων", από την ακόμα περισσότερο τιτανοτεραστιοτερότατη uber cult σειρά "Όταν ο Φάντομ Ντακ τρώει πολύ". Μιλάμε για γέλιο μέχρι δακρύων για όσους τους αρέσει το εκπληκτικό, ιδιότροπο, καμμένο, random, ότι να ναι, ευρηματικό χιούμορ του Giuseppe Ferrario.

 

Και έρχομαι δέκα χρόνια μετά για να διορθώσω και να πω ότι το χιούμορ δεν είναι του Ferrario,αλλά του Tito Faraci,αφού αυτός έγραφε τα σενάρια της σειράς.Ο Ferrario απλώς σχεδίαζε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ξέρει κανείς αν στο εξωτερικό και κυρίως στην Ιταλία ή σε άλλες χώρες από τις οποίες φέρνει ιστορίες η Καθημερινή, βγαίνουν ακόμα ιστορίες φυσιολογικού μεγέθους με πρωταγωνιστή τον Φάντομ Ντακ; Κι αν ναι, θα ήμουν ο μόνος που θα επιθυμούσε διακαώς μια επιστροφή του Αλμανάκο με τέτοιες ιστορίες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

1 hour ago, mko said:

 

Και έρχομαι δέκα χρόνια μετά για να διορθώσω και να πω ότι το χιούμορ δεν είναι του Ferrario,αλλά του Tito Faraci,αφού αυτός έγραφε τα σενάρια της σειράς.Ο Ferrario απλώς σχεδίαζε.

Υπό κανονικές προϋποθέσεις θα συμφωνούσα, όμως στην προκειμένη δεν ισχύει ακριβώς. Είναι το σχέδιο του Ferrario που υπερτερεί και δίνει αυτό το τρελό αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, η μοναδική ιστορία της σειράς που δεν έχει σχεδιαστεί από τον Ferrario αλλά από τον Carlo Limido, δεν μπορεί να αποδώσει το τρελό χιούμορ. Ο Faraci είναι μάστορας στο είδος του, όμως το συγκεκριμένο στυλ λειτουργεί τέλεια μόνο όταν το σχέδιο το αναλαμβάνει ο Ferrario, γι' αυτό και έβαλα πρωτίστως το όνομά του. Επειδή οι ιστορίες του είναι πολύ λίγες και συγκεκριμένες, και όλες με αυτό το τρελό στυλ. Υπάρχουν κι άλλες αναρτήσεις μου που αναφέρω για τις ιστορίες του Ferrario, μην το παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς. Αναφέρομαι στο χαρακτηριστικό του στυλ, παρ' όλο που σχεδόν όλες τις ιστορίες του τις έχει γράψει ο Tito Faracci. Είσαι πολύ παρατηρητικός πάντως, μπράβο.

 

@nikolas12 Οι πρόσφατες ιταλικές ιστορίες του Φάντομ μπαίνουν στο Μίκυ Μάους. Επίσης και το Ντόναλντ βάζει καμιά ιστορία του κάθε μερικά τεύχη. Η πιο οργανωμένη σειρά Φάντομ: Οι νέες περιπέτειες δυστυχώς ακυρώθηκε στην Ελλάδα, λίγα μόλις τεύχη πριν την ολοκλήρωσή της. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να διαβάσεις από τον συγκεκριμένο ήρωα, όμως δυστυχώς θα δεις το τέλος της μόνο σε scanlations. Οι λόγοι που πάτωσε είναι πάρα πολλοί, γενικά η Καθημερινή πιστεύει πως μπορεί να βγάζει κόμικς και να τα αφήνει να πουλάνε μόνα τους, λες και είμαστε 15 χρόνια πίσω.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μόλις τώρα, PhantomDuck είπε:

 

@nikolas12 Οι πρόσφατες ιταλικές ιστορίες του Φάντομ μπαίνουν στο Μίκυ Μάους. Επίσης και το Ντόναλντ βάζει καμιά ιστορία του κάθε μερικά τεύχη. Η πιο οργανωμένη σειρά Φάντομ: Οι νέες περιπέτειες δυστυχώς ακυρώθηκε στην Ελλάδα, λίγα μόλις τεύχη πριν την ολοκλήρωσή της. Είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να διαβάσεις από τον συγκεκριμένο ήρωα, όμως δυστυχώς θα δεις το τέλος της μόνο σε scanlations. Οι λόγοι που πάτωσε είναι πάρα πολλοί, γενικά η Καθημερινή πιστεύει πως μπορεί να βγάζει κόμικς και να τα αφήνει να πουλάνε μόνα τους, λες και είμαστε 15 χρόνια πίσω.

 

Πολύ κρίμα που ακυρώθηκε πριν το τέλος της. Δε με είχε κερδίσει από όσα τεύχη είχα διαβάσει εγώ τουλάχιστον, αλλά ίσως πρέπει να του ξαναδώσω ευκαιρία όπως έλεγα και χθες. Στο θέμα της Καθημερινής θα συμφωνήσω, εγώ σκέψου έμαθα πριν 2-3 χρόνια ότι κυκλοφορεί ξανά το Μίκυ Μάους και όταν είδα ότι έχει ξεκινήσει από το 2014 με διάλειμμα μόλις ενός χρόνου έπαθα σοκ.

 

Γενικότερα την ιστορία σχετικά με το νέο Μίκυ Μάους την είδα από το φόρουμ και από τα βίντεο που βγάζεις στο Youtube (εξαιρετική δουλειά, δε χάνω επεισόδιο :) ) και το μόνο που έχω να πω είναι ότι δε θα μπορούσα να έχω διαφορετική γνώμη. Μάλιστα στην προσπάθειά μου να βρω παλιότερα τεύχη, η Καθημερινή αντί να συνεννοηθούμε για αποστολή, μου λέει να βάλω τον περιπτερά μου να μου τα παραγγείλει. Νομίζω υπάρχει μεράκι στην έκδοση και στις ιστορίες, αλλά δεν υπάρχει καθόλου όρεξη για διαφήμιση, προώθηση και προβολή των Disney κόμικ, δηλαδή το να γίνονται τόσα φεστιβάλ για κόμικ και να είσαι πρακτικά απών, το βρίσκω τρελό. Anyway θα έλεγα Φέρτε το Αλμανάκο πίσω, αλλά δύσκολο το βρίσκω :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35033
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  41
  • Reputation:   232
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πρέπει να κάνουμε οργανωμένη καμπάνια για επιστροφή Αλμανάκο! Να καταρρίψουμε την ατάκα τους ότι "δεν υπάρχει κοινό που ενδιαφέρεται".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 ώρες πριν, Nostalgia Hit Me είπε:

Πρέπει να κάνουμε οργανωμένη καμπάνια για επιστροφή Αλμανάκο! Να καταρρίψουμε την ατάκα τους ότι "δεν υπάρχει κοινό που ενδιαφέρεται".

 

Δυστυχώς οι Καθημερινές Εκδόσεις έχουν αποδείξει, πολλές φορές, ότι δεν ακούνε το αναγνωστικό κοινό τους... :(

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πρόσφατα ξεφύλλιζα το Αλμανάκο #164 και βρήκα στην στήλη των Απίστευτων, μία είδηση που δεν θυμάμαι να την έχουμε αναφέρει άλλοτε (αν την έχουμε, συγχωρείστε με).

 

Εκεί, οι δημιουργοί του τίτλου μάς έκαναν γνωστό ότι το πρώτο τεύχος του περιοδικού ήταν προγραμματισμένο να κυκλοφορήσει τον Απρίλιο του 1990, αλλά λόγω μίας μικρής καθυστέρησης των ιστοριών από το εξωτερικό, αναγκάστηκαν να το κυκλοφορήσουν τον Ιούνιο.

 

Ορίστε και τα αποδεικτικά στοιχεία. :)

 

1399999228_164.thumb.jpg.cbd0230f21883ed1cb75eb1c614ee60d.jpg

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Θα ήθελα να κάνω μια θερμή παράκληση. Στο τεύχος #31 (ίσως και στο #32) πρέπει να υπάρχει ένα μικρό ολιγοσέλιδο αφιέρωμα στους καλούς και κακούς χαρακτήρες από τη σειρά "Darkwing Duck". Αν κάποιος φίλος έχει τα τεύχη και μπορούσε να τα τσεκάρει, θα ήθελα να έβγαζε μια φωτό τις συγκεκριμένες σελίδες. Δεν με νοιάζει η ποιότητα, κυρίως ενδιαφέρομαι για τα εξελληνισμένα ονόματα που δόθηκαν στους χαρακτήρες προκειμένου να συμπληρώσω τη βάση δεδομένων που φτιάχνω αυτό το διάστημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  36637
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  16
  • Reputation:   54
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1305 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ευχαριστούμε για το υπέροχο ποστ. Δεν είχα ιδέα πόσο παλιό είναι το Αλμανάκο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30895
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  17
  • Reputation:   126
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3252 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Στο Αλμανάκο μου έκαναν πραγματικά εντύπωση οι συχνές αλλαγές της θεματικής του και το πως κατάφερε από ένα πραγματικά ιδιαίτερο περιοδικό με κόμικ να ξεπέσει σ'ένα απ'τα πιο αδιάφορα κομμάτια του Τερζόπουλου. Αρχικά θύμιζε τα κλασσικά με μοναδικές ιστορίες που δεν θύμιζαν αυτές των άλλων τόμων. Ενδεικτικά θυμάμαι μια ξεκαρδιστική ιστορία με τον Ντόναλντ σε ρόλο αντιήρωα ταξιτζή. Μου έφερνε λίγο στο νου μερικούς από τους δικούς μας ταρίφες, αφού το κύριο θέμα ήταν η αγενής συμπεριφορά των ταξιτζήδων προς τους επιβάτες τους.

 

Στην συνέχεια (αρχές/μέσα δεκαετίας ενενήντα) εξελίχθηκε επιτυχημένα σε προεφηβικό/εφηβικό κόμικ. Με κάπως πιο σοβαρές ιστορίες, είτε Ιντιάνα Γκούφυ είτε Φάντομ Ντακ (πάντα σε συνέχειες), που σου κρατούσαν πάντα το ενδιαφέρον. Προσωπικά δεν πολυσυμπαθώ τον Μίκυ, αλλά ακόμα και στις ιστορίες του Ιντιάνα και του Χλαπάτσα, το σασπένς ήταν στο φουλ. Θυμάμαι ακόμα την ιστορία που οι διαβολικοί σωσίες της Μίννης και του Μίκυ πήραν την θέση τους στο Μίκυ Σίτυ ή μια αντίστοιχη ιστορία με τον σωσία του Φάντομ Ντακ, της οποίας το τέλος δεν έμαθα ποτέ, γιατί αμέλησα ν'αγοράσω το επόμενο τεύχος. Οι κριτικές βιντεοπαιχνιδιών ήταν επίσης χρήσιμες. Οι κριτικοί ήξεραν τι έλεγαν και δεν δίσταζαν να θάβουν τα μέτρια παιχνίδια. Καμμία σχέση με τις μεταγενέστερες γλυκανάλατες κριτικές στο Μίκυ Μάους, όπου απλά αντέγραφαν την επίσημη περιγραφή του παιχνιδιού κι έβαζαν δεκάρια αβέρτα κουβέρτα.

 

Δυστυχώς μετά πήρε την κάτω βόλτα. Εξαντλήθηκαν οι καλές ιστορίες με Ιντιάνα/Φάντομ, το σκίτσο και το σενάριο των υπολοίπων έμπαζε από παντού και τα ενδιαφέροντα άρθρα για το προεφηβικό κοινό εξαφανίστηκαν. Υποθέτω ότι τον έδιωξαν τον κριτικό ή έφυγε με την θέληση του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

On 12/5/2021 στο 12:18 ΜΜ, BATNICK είπε:

Θα ήθελα να κάνω μια θερμή παράκληση. Στο τεύχος #31 (ίσως και στο #32) πρέπει να υπάρχει ένα μικρό ολιγοσέλιδο αφιέρωμα στους καλούς και κακούς χαρακτήρες από τη σειρά "Darkwing Duck". Αν κάποιος φίλος έχει τα τεύχη και μπορούσε να τα τσεκάρει, θα ήθελα να έβγαζε μια φωτό τις συγκεκριμένες σελίδες. Δεν με νοιάζει η ποιότητα, κυρίως ενδιαφέρομαι για τα εξελληνισμένα ονόματα που δόθηκαν στους χαρακτήρες προκειμένου να συμπληρώσω τη βάση δεδομένων που φτιάχνω αυτό το διάστημα.

 

Με μεγάλη καθυστέρηση, ορίστε το αφιέρωμα που ζήτησες (αν φυσικά το χρειάζεσαι ακόμα). :) 

 

Αλμανάκο_001.jpg  Αλμανάκο_002.jpg  Αλμανάκο_003.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλμανακο νο 14

 

Almanako_0014.jpg  Almanako_0014z.jpg

 

Μεταφέρθηκε στην βάση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.