Μετάβαση στο περιεχόμενο

GREEK COMICS????????????


PHOTOGRAPHER

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1889
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Εντάξει είναι φυσικα η άποψη μου και λίγοι ίσως θα την ασπαστούν (!) το έχω ξαναπεί κάπου αυτό, έτσι; :) Μήπως ξεφεύγουμε επικίνδυνα με κάποιες τελευταίες παρουσιάσεις και κυρίως απόψεις 'ερωτικού χαρακτήρα'; μπορεί να είναι πολυ 'καλές' ??? για κάποιο ανεξάρτητο/εξειδικευμένο site ή μια έκδοση , αλλά τι δουλειά έχουν σε τέτοιο βαθμό εδώ;

 

Αν κάνω λάθος και η λεξη COMICS δεν έχει καμμία σχέση με το ΚΩΜΙΚΟ, διορθώστε με, διαφορετικα κάτι έχει στραβώσει επικίνδυνα και καλό θα είναι να αναρωτηθείτε τι.

 

Σίγουρα ομολογώ ότι όταν σκέφτομαι τα κόμιξ περισσότερο πάει το μυαλό μου στα παλιά περιοδικα Μίκυ, Λούκυ Λου, Τεν τεν, Αστεριξ, κλπ και ταινίες Disney, Looney Tunes, Tex Avery, Woody woodpecker, PInk Panther κλπ, (έστω και τα επιστημονικής φαντασίας, καουμποϊστικα, πολεμικά, Διαπλανητικά, Σούπερμαν, τύπου Storm φανταστικά, κλασικά εικονογραφημένα κλπ), αλλά αν οτιδήποτε σκιτσάρεται είναι comic και έχει περίοπτη θέση εδώ, ευχαριστώ Κύριοι, 'δεν θα πάρω' και εφόσον την ιστοσελίδα την βλέπουν και μικρά παιδιά πανεύκολαθα έπρεπε να προσέχετε τι δημοσιεύετε και όχι να 'καθαρίζετε' με ενα 'ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ' που περισσότερο 'τραβάει'. αυτά τα λίγα...περιμένω αντιδράσεις από τους 'δήθεν προοδευτικούς' αλλά στην πραγματικότητα.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα φουμετίστικα περιοδικά και πολύ περισσότερο αυτά που ξεπερνούν το όριο του πορνό. Απλά τα αγνοώ. Υπάρχουν και άλλοι που μπορούν να τα εκτιμήσουν περισσότερο από μένα.

 

Από την άλλη ίσως έχεις δίκιο. Αν κάπως κλειδώνονταν αυτές οι σελίδες και ήταν πρόσφορες γαι τους 18+, ίσως έκανε καλό. Οτιδήποτε συμβεί με βρίσκει σύμφωνο.

 

Κάνω φιλότιμες προσπάθειες να γράφω όσο γίνεται πιο ανώδυνα μη με σιχτηρέψει κάποιος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Δημήτρη, θα διαφωνήσω με τα γραφόμενά σου. Το φόρουμ αυτό ασχολείται με τα κόμικς γενικά ως μέσο και ασχέτως θεματολογίας. Το ότι σε κάποιους αρέσουν τα ερωτικα κόμικς και σε κάποιους όχι είναι απλά θέμα γούστου. Άλλος δεν γουστάρει τα πολεμικά, άλλος τα καρτουνίστικα, άλλος τα υπερηρωικά. Απο κεί και πέρα αν το φόρουμ φτιαχνόταν με βάση τις προσωπικές μας επιθυμιές θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερα του ενός.

 

Το ερωτικό κόμικ μπορεί να μην σου αρέσει (όπως και εμένα δεν είναι το αγαπημένο μου είδος) αλλά είναι κόμικ και μάλιστα αξιόλογο, με κορυφαίους δημιουργούς να έχουν ασχοληθεί μαζί του.

 

Από την άλλη η προειδοποιήση υπάρχει. Έγκειτε στον εκάστοτε χρήστη να την λάβει υπόψη του. Και να είσαι σίγουρος Δημήτρη, ότι άν την αγνοήσει εδώ την έχει ήδη αγνοήσει αλλού που είναι και χειρότερα.

 

Και για να καταλήξω. Είναι πεποίθησή μου ότι αυτό το φόρουμ ΔΕΝ απευθύνεται σε μικρά παιδιά΄(τουλάχιστον όχι σε παιδιά κάτω των 14-15). Η θεματολογία του και το στήσιμό του είναι τέτοια που αποτρέπουν (λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος) τα μικρά παιδιά από το να παραμείνουν σε αυτό το Φόρουμ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Βασικά θα μιλήσω για εμένα και μόνο εμένα..

Δεν νομίζω πως συμφωνώ μαζί σου φίλε Photo.. Καταγραφή ελληνικών κόμικς κάνουμε και θέλουμε ή μη και αυτά είναι κόμικς..

Δεν θέλω να έρθω σε διαμάχη με κανέναν, αλλά νομίζω πως το αυτά είναι κόμικς και τα άλλα όχι, δεν μου κάθεται καλά..

Δηλαδή εγώ που δεν διάβαζα ποτέ περιοδικα όπως Μίκυ, Λούκυ Λου, Τεν τεν, Αστεριξ, κλπ και δεν είχα και κανα κόλλημα με ταινίες Disney, Looney Tunes, Tex Avery, Woody woodpecker, PInk Panther κλπ, αλλά μου άρεσαν και εμένα τα ερωτικά, ή μου άρεσαν τα underground δεν διαβάζω για εσένα κόμικς??

Δηλαδή όπως κατάλαβα ο Ερωτικός τομέας δεν κάνει, τα στύλ Freak Brothers δεν κάνουν (παίζουν μέσα ναρκωτικά και ότι άλλο θές), κάποιος άλλος μπορεί να πεί ότι τα υπερηρωικά δεν κάνουν για τον λόγο μπλά μπλά.... Ή τα πολεμικά δεν κάνουν γιατί έχει πολύ αίμα...

 

Νομίζω πως δεν πρέπει να είμαστε τόσο απόλυτοι με το τί θα πρέπει να γίνει στο GC βάσει των προσωπικών μας γούστων..

Πρέπει να σεβόμαστε τα γούστα όλων.. Μέχρι πρίν λίγες μέρες είχαμε άμα αυτό είναι κόμικς ή όχι, βάσει τεχνικής... δεν θέλω να σκέφτομαι πως θα αρχίσουμε το άμα είναι κόμικς κάτι βάσει περιεχομένου.. ούτε που θέλω να το σκέφτομαι..

 

Καταλαβαίνω πως άλλα διάβαζες, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλα τα άλλα δεν έχουν θέση εδώ μέσα.

 

Στο ίντερνετ μπορείς να βρείς τα πάντα.. Δεν πιστεύω πως άμα θέλει κάποιος να βρεί γυμνό θα μπεί μέσα στο GC..

Νομίζω πως το ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ, είναι αρκετό.. Επειδή έχω και εγώ ένα παιδάκι (αν και δεν είμαι πατέρας πολλά χρόνια..), δεν νομίζω πως θα θα με πειράξει τόσο άμα δεί κάτι γυμνό σε κόμικ, σε ένα site για κόμικς, απο το να καθίσω να δώ τηλεόραση μαζί του και να μου βάλει κανονική σεξουαλική πράξη 6 το απόγευμα....

Επίσης δεν βλέπω να αδειάζουν τα ιντερνετάδικα με τα παιχνίδια με σκοτωμούς και τέτοια... Ένα παιδάκι σήμερα έχει σκοτώσει (virtual πάντα) πιό πολλούς και από τον Βελουχιώτη... Γι αυτά δεν βλέπω να λέει κανείς τίποτα... Λίγο στήθος σε ένα-δύο καρέ θα το πειράξει??? Ε τότε μην ξαναπάρουμε ούτε 7 μέρες TV στο σπίτι..

Προτιμότερο να ελέγχουμε εμείς καλύτερα τα παιδιά μας, άμα δεν θέλουμε να βλέπουν τέτοια πράγματα.. Μην τα αφήνουμε μόνα στο ίντερνετ...

Άμα τα αφήσεις μόνα τους και θέλουν να ψάξουν για γυμνό και μπούνε να δουν στο GC, να κάνεις τον σταυρό σου και να λες πάλι καλά...

Είναι ένα χάος το διαδίκτυο και παίζουν τα χειρότερα..

 

 

Και τέλος , μην κρυβόμαστε πίσω από λέξεις... τα κόμικς δεν είναι ότι είναι κωμικό... ΝΑΙ απο εκεί βγαίνει, αλλά δεν σημαίνει πλέον μόνο Μίκυ και Ντόναλντ...

 

Μερικές φορές θυμάμαι αυτό το βιβλιαράκι της Διακονίας για τα Κόμικς και γελάω... Νομίζω πως κάπου μέσα έλεγε πως ούτε ο Ντόναλντ, ούτε ο Μίκυ είχαν Οικογένεια, πως η Μίννυ και η Ντάίζυ ήταν γυναίκες ''χωρίς αρχές'', πως αυτά δεν είναι πρότυπα για παιδιά... και στην τελική τελική έβγαλε πως δεν πρέπει να διαβάζουν τα παιδιά Μίκυ Μάους... Πως σου φαίνεται αυτό??? Λίγο ακραίο?? το ίδιο μου φαίνεται και εμένα η πρόταση σου για τον Ερωτικό τομέα που με αυτόν (κατά κάποιο τρόπο) έμαθα τα κόμικς..

 

Sorry για τον άναρχο τρόπο που απάντησα, αλλά δεν μπορούσα να προλάβω να γράψω τις σκέψεις μου, και έγραφα ότι προλάβαινα.. (άσε που πρέπει να φεύγω και για μπάλα....σε ένα 10λεπτο..).

 

 

 

ΦΙΛΕ PHOTO, δεν θέλω να μαλώσουμε ή να νομίζεις πως απέκτησες έναν ''αντίπαλο'' .. Απλά αυτή είναι η δική μου άποψη και έπρεπε να την πώ...

Δεν θέλω να φύγουν αυτά από εδώ μέσα, γιατί αυτά διαβάζω και εγώ... και μετά τί??? ή θα διαβάζω Φάντομ Ντάκ ή τον δρόμο??

 

Άντε γειά μας :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ένα παιδάκι σημερα έχει σκοτώσει (virtual πάντα) ποιό πολλούς και απο τον Βελουχιώτη...

 

:lol:

 

Σόρυ για το οφ τόπικ, αλλά αυτό είχε πολύ πλάκα!

 

:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1889
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Τα κομικς κατά κύριο λόγο διακωμωδούν, σατυρίζουν, παρουσιάζουν πτυχές της καθημερινότητας που σε αυτές δυστυχώς περιλαμβάνονται οι πόλεμοι, οι σκοτωμοί κλπ τα διαζύγια και άλλες αποδεκτές καλώς ή κακώς μορφές της κοινωνίας, πολλές καταδικαστέες από όλους μας, αλλα οι διαστροφές που είναι πολύ ακραίο φαινόμενο είναι διαφορετικό πράγμα. ¨Ολα τα άκρα δεν είναι φυσιολογικά νομίζω, έτσι; ούτε να τα καταδικάζουμε όλα (σαν τους θρησκόληπτους) ούτε και να επιτρέπονται/παρουσιάζονται όλα , εδώ τουλάχιστον, ανεξαιρέτως χωρίς έλεγχο, απλά επειδή κάποιος 'ταλαντούχος' διεστραμμένος τα έφτιαξε. εντάξει;;;;

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6133 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Άλλος ένας που διαφωνεί θα πει τη γνώμη του....

 

Φίλε Δημήτρη θα καταθέσω και εγώ την άποψη μου με όλη την καλή διάθεση για εποικοδομητική αντιπαράθεση...

 

Όπως και οι προλαλήσαντες διαφωνώ με την άποψη που εκθέτεις...Αυτό γιατί θεωρώ ότι ένα μικρό παιδί όταν του δοθεί η δυνατότητα να μπει στο Διαδίκτυο αν έχει σκοπό να ψάξει για κάτι γυμνό,σεξ,περίεργο τελοσπάντων το πιο απλό που θα κάνει είναι να πατήσει στο google τη λέξη sex και όχι να καθήσει να ψάξει σε έναν υποτομέα του φόρουμ για διάφορα σεξουαλικού περιεχομένου πράγματα....Πιστεύω εξάλλου ότι ένα μικρό παιδί σε μικρή/πρώιμη εφηβική ηλικία πέρα από την προειδοποίηση του συγκεκριμένου τομέα ακόμα και αν ανοίξει το τόπικ δεν θα καθήσει να ασχοληθεί μαζί του μόλις δει ένα κατεβατό από μια προσωπική μελέτη γιατί θα τον κουράσει.Γιατί πολύ απλά θεωρώ ότι τα παιδιά αυτά αν ψάχνουν για σεξουαλικά πράγματα θα πάνε σε κάτι πιο εύκολο και πιο γρήγορο από το να δουν τις μελέτες του Ερωτικού τομέα!!

 

Και κάπου εδώ συμφωνώ απόλυτα με τον Αντρέα ότι το φορουμ αυτό δεν απευθύνεται κυρίως βάσει της θεματολογίας του και του στήσιμού του σε παιδιά τέτοιας ηλικίας χωρίς βέβαια να τα αποκλείει!

 

Δεν ξέρω από που βγαίνει ο όρος κόμικς και δεν το έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι αν πιστεύεις ότι εμείς πρέπει σώνει και καλά να αναρωτηθούμε για τοι αν κάτι έχει στραβώσει εγώ θα σου αντιπαραθέσω το πιο απλό παράδειγμα.....Η τηλεόραση υπάρχει σε κάθε σπίτι και πολλές φορές παραπάνω από μια....Τώρα και με τη Nova και με περισσότερες επιλογές σε κανάλια....Μπορείς λοιπόν να ανρωτηθείς πόσο πανεύκολο είναι για ένα παιδί και μικρότερης ακόμα ηλικίας να την ανοίξει και να δει όλα αυτές τις εκπομπές το μεσημέρι που φιλοξενούν κάθε λογής "τσόλι" που βγάζει τα ρούχα του για πλάκα και τι επίδραση έχει αυτό στην σεξουαλικότητα του παιδιού αλλά και στην οπτική που αποκτά γύρω από τη σεξουαλικότητα σε μια ηλικία που υποτίθεται πως μαθαίνει το σώμα του...

 

Κόμικ υπάρχουν με διάφορες θεματολογίες...

Θεωρώ γούστο του καθενός το αν του αρέσει κάποιο συγκεκριμένο είδος και κάποιο άλλο όχι...Οι επιλογές είναι του καθενός...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...]θα διαβάζω Φάντομ Ντάκ ή τον δρόμο??[...]

Φάντομ Ντακ εννοείται, ασχέτως αν δεν πιάνω τον τρόπο σκέψης σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απαντάω ως Νίκος :)

 

Κατ'αρχάς ως φανατικός λάτρης του Κρέπαξ και αθεράπευτα ερωτευμένος με τη Βαλεντίνα, προσωπικά όταν ακούω comics, το μυαλό μου πάει ΚΑΙ στα ερωτικά. Επιπρόσθετα όταν κουβεντιάζω με φίλους μου που δεν πολυασχολούνται με το σπορ, τα ονόματα Μανάρα και Ντρούνα τους είναι πάρα πολύ γνώριμα. Σωφεράκι, ταρατατάδες κλπ είναι στο μυαλό ουκ ολίγων 30-40άρηδων νοσταλγών και όλη τη σειρά Ερωτικά Κόμικς του ΠαράΠέντε την ξέρουμε πάρα πολύ καλά όσοι πήγαμε φαντάροι απτο 95 και δώθε :)

 

Ώντας λοιπόν το ερωτικό κόμικ, μέρος όλου αυτού του πατιρντί, δικαιούται να έχει έναν χώρο για να συζητηθεί/κουβεντιαστεί/αναλυθεί. Και για να γίνει σωστή συζήτηση, δε γίνεται να μην μπούνε κάποια παραδείγματα. Τι αξία έχει λχ το να σου πω "το σχέδιο του Κρέπαξ είναι σαν τα ρούχα του Calvin Klein. Κλασικό και διαχρονικό. Όποτε και να το δεις/φορέσεις θα είναι εξ'ίσου σικ" άμα δεν πετάξω και 5 εικόνες? Επειδή όμως είναι κάτι παραπάνω από κατανοητό πως δεν είναι θεματολογία για όλους, έχει μπει σε μια ειδική ενότητα για να μην την πατήσει κάποιος που δεν θα το βρει του γούστου του ή που θα σκανδαλιστεί από κάτι τέτοιο.

 

Πάμε τώρα στο θέμα "σε τέτοιο βαθμό". Όντως τον τελευταίο καιρό, όσον αφορά πρωτότυπη δουλειά που γίνεται από μέλη, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό είναι γύρω από το ερωτικό κόμικ. Αυτό όμως συμβαίνει καθαρά διότι ένα πολύ συγκεκριμένο μέλος, που έχει μια τεράστια διάθεση να μιλήσει/κουβεντιάσει γύρω από αυτό το θέμα, έχει ξεσκιστεί και γράφει τα άντερα του (ή μάλλον της, αφού μιλάμε για την erma :) ). Ταυτόχρονα όμως κάπου έχουνε, ας πούμε, πέσει και τα άλλα αφιερώματα. Σε μεγάλο βαθμό διότι τα εύκολα τελειώσανε (βγήκε το κόμικ τάδε τότε τόσα αντίτυπα είχε αυτό και εκείνο) και διότι πλέον για να γράψεις κάτι παρόμοιο/παρεμφερές (πχ μια ανάλυση του τι έχει δημοσιευθεί μέσα στα πολυθεματικά, μια κουβέντα πάνω στους Λατινοαμερικάνους δημιουργούς, μια αντίστοιχη συζήτηση για διάφορες τεχνοτροπίες, μια ανάλυση πάνω στο ποιά λογοτεχνικά έργα έχουν μεταφερθεί σε κόμικ κλπκλπκλπ) είναι πράγματα χρονοβόρα και απαιτούν και μια χ συγκρότηση σκέψεων/απόψεων. Έτυχε αυτή τη περίοδο να είναι σε φόρμα κάποιος που έχει έφεση στο ερωτικό :) Επίσης, κακά τα ψέμματα, είναι και θέμα που τραβάει το μάτι του κόσμου (εν αντιθέσει λχ με μια συζήτηση για το ποιά ανθρωπομορφικά κόμικ Disney έχει δημοσιεύσει ο Τερζόπουλος, που πιθανότατα αφορά εμένα, ίσως εσένα και σίγουρα απλώς τη μειονότητα από τους φανατικούς του Disney)

 

Ο βαθμός λοιπόν είναι αποτέλεσμα χρονικής συγκυρίας και εάν κάνω λάθος και το μόνο για το οποίο είμαστε άξιοι είναι το να χαλβαδιάζουμε γυμνές γυναίκες, τότε... αυτό μας αξίζει και αυτό εισπράττουμε.

 

Για την ώρα πάντως, ότι υπάρχει εκεί μέσα δεν είναι χυδαίο (κατ'εμέ), δεν είναι τσόντα για να μπει τσόντα.

 

Και πάμε τέλος στο μικρά παιδιά. Είναι υποκριτικό αυτό το "μη μπαίνουν εδώ ανήλικοι"? Ναι. Σαφέστατα. Σιγά και μη δε μπουν άμα θελήσουν... Να επισημάνω εδώ ότι εμένα κάθεται και ειρωνεύεται (με τη καλή έννοια :) ) ο alagt17 κάθε φορά που λέει "μας βλέπουν και δεκάχρονα". Σε κάποια φάση, όντως είχα αυτή την άποψη. Πλέον, βλέποντας το ποιός μπαίνει, ποιός μένει και ενίοτε τι κάνει το κάθε μέλος σε κάποια χρονική στιγμή (μέσω του online users, μη νομίσετε κάτι πιο πολύπλοκο ;) ), διαπιστώνω ότι είναι ελάχιστοι οι ανήλικοι που μπαίνουν εδώ μέσα, από αυτούς οι περισσότεροι είναι έφηβοι, και γενικότερα δεν πηγαίνουν στον Ερωτικό Τομέα. Για να μη σου πω ότι είναι τόσο χαοτικό αυτό το φόρουμ, που πιθανότατα να μην έχουν πάρει καν πρέφα ότι υπάρχει. Μην το γελάς και μην το αμφιβάλλεις. Η χαοτικότητα του τι υπάρχει εδώ και του πως θα κάνουμε το φόρουμ πιο προσιτό στο νέο χρήστη, είναι από τα υπαρκτά προβλήματα. Για παράδειγμα, εσύ που είσαι και παλιός εδώ μέσα, τόσο καιρό ούτε που είχες χαμπαριάσει ότι η ενότητα φιγούρες (πλέον χαρακτήρες) είναι για παρουσίαση κάποιου "ήρωα" και όχι για αυτό που εννοούμε όταν μιλάμε μεταξύ μας και λέμε φιγούρα (ήτοι τα μικρά "αγαλματάκια") :D Εδώ καλά καλά μπαίνουνε όσοι ψάχνουν απλώς για σκαναρισμένα κόμικ και πρέπει να τους παίρνουμε έναν-έναν από το χεράκι και να τους πηγαίνουμε στις Εξωτερικές Πηγές... (τι να φαντάζονται άραγε? ότι θα βρούνε καμιά βρύση εκεί μέσα? :) )

 

Είναι λοιπόν πάρα πολύ μικρή η πιθανότητα, σχεδόν ανύπαρκτη (ΙΜΗΟ) να μπει κάποιος ανήλικος εκεί μέσα και να συμβεί κάτι που συμφωνώ ότι δεν πρέπει να συμβεί (πχ να δει ένα δεκάχρονο μια αρκούντως βιαία σαδομαζοχιστική σκηνή). Αντίστοιχα βέβαια δεν έχουμε ασχοληθεί για το αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο/εφάμιλλο με gore/"εξαιρετικά βιαίο" υλικό στο υπόλοιπο φόρουμ.

 

Τώρα για έφηβους οι οποίοι ψάχνουν να βρούνε κάτι για μια "τοπική εκτόνωση"... Και δεν είναι κάτι το κακό αλλά και ακόμα αν θεωρήσουμε ότι είναι κακό και πρέπει να το αποτρέψουμε, υπάρχουν τόσα και τόσα site μέσα στο δίκτυο, με πολύ πιο "ενδιαφέρον" υλικό για δαύτους :)

 

Προσωπικά παιδιά δεν έχω. Το πλησιέστερο σε γιό, για την ώρα, είναι ο 11χρονος βαφτησιμιός μου. Αισθάνομαι πάρα πολύ άνετα με το να μπει σε μας και να περιηγηθεί όπου τραβάει η ψυχή του, ακόμα και στον ερωτικό τομέα. Σημειωτέον, πως όταν παλιότερα μου είχε κάνει κρούση η κουμπάρα μου σε αυτό το θέμα (να ανοίξει ένα λ/σμο στον μικρό και να μπαίνει να διαβάζει για τα κόμικ) ο μοναδικός της προβληματισμός ήταν το τι ανθρώπους θα βρει εδώ μέσα και μην πάει και πέσει σε κανέναν μυστήριο... Τέτοιους εμ και δεν έχουμε, αλλά και επιπρόσθετα μέχρι στιγμής έχουμε διαγράψει (όσοι μπορούμε να παρέμβουμε) ότι έχει πέσει στην αντίληψή μας το οποίο και να μας έκατσε κάπως σε αυτό το θέμα (βασικά αναφέρομαι σε προσωπικές φωτογραφίες που είχε ανεβάσει μια 14χρονη και οι οποίες φάγανε σβου άμα τη εμφάνισή τους, ενημερώνοντας/παρακαλώντας την ταυτόχρονα να μην μοιράζεται προσωπικά στοιχεία μέσω του διαδικτύου).

 

Αυτά Μητσάρα! :) (δεν λέω τα ολίγα, γιατί θα πέσουν τομάτες)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Να υπενθυμίσω πρώτα οτι το θέμα συζητήθηκε στο παρελθόν διεξοδικά εδώ.

 

Είχα αρχίσει να ανησυχώ μήπως εξαφανίστηκε από το φόρουμ το "σύνδρομο του δεκάχρονου". Τώρα ησύχασα.

Πριν λοιπόν μας κατακυριεύσει η ανηθικότητα να λάβουμε κάποια σοβαρά μέτρα.

 

Προτείνω ο ερωτικός τομέας να κλειδώνει με τριπλό κλείδωμα, κρυπτογράφηση και να μπαίνει κανείς μόνο

με αναγνώριση ίριδας ματιού. Τα ονόματα όσων καταφέρουν να μπουν να ανακοινώνονται δημόσια στο φόρουμ και να

ακολουθεί η σχετική διαπόμπευση. Να οριστεί κάποιος sexmoderator (Censor στα λατινικά) για την ευπρέπεια στο φόρουμ

και να συνεπικουρείται από ραβδούχους που θα αναλαμβάνουν τους παραβάτες. Μ'όλους αυτούς τους ψευτοκουλτουριάρηδες

που μας βασανανίζουν με ανήθικα αφιερώματα κινδυνεύουμε να ξεχάσουμε οτι δε μας ενδιαφέρει το τι υπάρχει μέσα στο κολάν

του υπερήρωα αλλά το χρώμα και το μέγεθος (...του κολάν βέβαια)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16025
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φάντομ Ντακ εννοείται, ασχέτως αν δεν πιάνω τον τρόπο σκέψης σου.

 

 

PK δεν εννοούσα κάτι συγκεκριμένα για τον Φάντομ, μην μου παρεξηγήσε :lol:

 

Εννοούσα πως υπάρχει και κόσμος που δεν διαβάζει παπιά και τέτοια, λίγο πολύ γνωριζόμαστε μεταξύ μας και το ξέρουμε καλά ότι υπάρχουν..

Τι πρέπει να γίνει? Να πούμε παιδιά ή Disney ή δεν έχουμε κάτι για εσάς? Αυτό εννοούσα...

 

(Έχω ήδη απάντησει, δεν συνεχίζω το θέμα , απλά εξηγώ στον Phantom τί ελεγα στην πρόταση που δεν κατάλαβε)

 

:beer::cheers3::valtnino::beer::valtnino::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

αυτά τα λίγα...περιμένω αντιδράσεις από τους 'δήθεν προοδευτικούς' αλλά στην πραγματικότητα.......

 

Αυτό το τελείωμα μου δείχνει ότι δεν πολυ-ενδιαφέρεσαι για τις απαντήσεις και με έκανες να διστάσω να απαντήσω.....

 

¨Ολα τα άκρα δεν είναι φυσιολογικά νομίζω, έτσι; ούτε να τα καταδικάζουμε όλα (σαν τους θρησκόληπτους) ούτε και να επιτρέπονται/παρουσιάζονται όλα , εδώ τουλάχιστον, ανεξαιρέτως χωρίς έλεγχο, απλά επειδή κάποιος 'ταλαντούχος' διεστραμμένος τα έφτιαξε. εντάξει;;;;

 

Δεν κάνουμε κριτική ηθικής στην κοινωνία μας εδώ, οτιδήποτε το δέχεται να κυκλοφορεί στα μαγαζιά (όπου μπορεί να το αγοράσει οποιοσδήποτε) το παρουσιάζουμε και το αναλύουμε....

 

Ήδη, το να γίνει ξεχωριστός τομέας για τα ερωτικά, το να μπαίνουν σε όλα ταμπέλες, είναι αρκετές κινήσεις για να μην μπουν κάποιοι μέσα που δεν τους αρέσει το θέμα και το αντικείμενο....

 

Η θέση μου είναι σαφής και ξεκάθαρη από την αρχή. Δεν έχει σημασία τι μου αρέσει και τι όχι. Καταγράφουμε, αναλύουμε και μελετάμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει σχέση με τα κόμικς στην Ελλάδα (μιλάω πάντα για νόμιμη κυκλοφορία στην χώρα μας).

Ο ερωτικός τομέας είναι ένα κομμάτι και έχει θέση στο σύνολο. Για τους "δήθεν συντηρητικούς" το ξεχωρίσαμε, όπως και τους δημιουργούς του, όπως και τις μελέτες για το είδος.....

Για τα ανήλικα υπάρχουν επισημάνσεις. Αν δεν τις παίρνουν υπόψιν τους, ας φροντίσουν οι γονείς να προσέχουν τα παιδιά τους. Δεν είναι δυνατόν να ζητάω φωτοτυπία της ταυτότητας για κάθε μέλος που γράφεται εδώ μέσα.....άλλωστε μια βόλτα τους σε ένα βιβλιοπωλείο(ή περίπτερο της Ομόνοιας) και μπορούν να βρουν πολύ χειρότερο υλικό από τις ακρότητες που αναφέρεις...

 

Ποτέ δεν θα λογοκρίνω μια αξιοπρεπή και πολιτισμένη παρουσίαση λόγω περιεχομένου, αρκεί να μην ασχολείται με παράνομο θέμα...και απ' ότι ξέρω ακρότητες μπορεί, παράνομα όχι....

 

V

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ούτε εγώ αρέσκομαι ιδιαίτερα στο να διαβάζω ερωτικά κόμικς, δε σημαίνει όμως ότι δεν τα θεωρώ μέρος της 9ης τέχνης. Θα έλεγα μάλιστα ότι μου αρέσει αρκετά να διαβάζω άρθρα που έχουν σχέση με τα κόμικς, ακόμα κι αν πρόκειται για κόμικς που δεν διαβάζω. Συνεπώς είμαι υπέρ της ύπαρξης τέτοιων αφιερωμάτων από το GreekComics, καθώς εδώ προσπαθούμε να αναλύσουμε τα πάντα γύρω από τα κόμικς και να είμαστε όσο το δυνατόν πληρέστεροι. Ίσως για μικρότερες ηλικίες κάποια άρθρα να είναι "βαρειά", όμως υπάρχει προειδοποίηση στον ερωτικό τομέα και ο καθένας μπαίνει με ευθύνη του. Το ότι παρατηρείται έντονη κινητικότητα στον συγκεκριμένο τομέα τον τελευταίο καιρό δεν σημαίνει ότι το GC το γύρισε αποκλειστικά στα ερωτικά, απλά ότι υπάρχουν μέλη που τους αρέσει το συγκεκριμένο είδος και έχουν διάθεση να προσφέρουν και να μοιραστούν τις γνώσεις τους.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1889
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Η θέση μου είναι σαφής και ξεκάθαρη από την αρχή. Δεν έχει σημασία τι μου αρέσει και τι όχι. Καταγράφουμε, αναλύουμε και μελετάμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει σχέση με τα κόμικς στην Ελλάδα (μιλάω πάντα για νόμιμη κυκλοφορία στην χώρα μας).

 

?????????????????????????????????????????????????????????????????????? Έχουν κυκλοφορήσει ΝΟΜΙΜΑ αυτά; δηλαδή οτιδήποτε και να έχει κυκλοφορήσει θα το δημοσιεύσετε ; άσε που εδώ δεν δημοσιεύονται καταγράφονται, αναλύονται μόνο όμως απλά, αλλα εκθειάζονται λες και είναι αριστουργήματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6133 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεν ξέρω να σου απαντήσω στο αν έχουν κυκλοφορήσει νόμιμα..Φαντάζομαι θα σου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

 

Λες ότι εκθειάζονται κάποια έργα με ερωτικό περιεχόμενο λες και είναι αριστουργήματα. Νομίζω είναι στην άποψη του καθένα μας για να αποφανθεί το τι είναι αριστουργήματα και τι όχι..Ο καθένας κρίνει κάτι βάσει των προτιμήσεων του..Και δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ κατά την άποψη μου να του στερήσει το δικαίωμα να εκφράζει με τον α-β τρόπο την προτίμηση του γύρω από αυτό.Στην τελική εκεί είναι ο ΕΡΩΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ όποιος θέλει παίρνει...Δεν τον αναγκάζει κανείς να μπει να τα διαβάσει..Αλλά δεν μπορείς κατά τη γνώμη μου να μειώνεις τη δουλειά που έχει ρίξει κάποιο άτομο στον τομέα αυτό του Φόρουμ λέγοντας ότι είναι κακό να τα εκθειάζει...Αυτό το άτομο μπορεί να τα βλέπει αριστουργήματα και καλά κάνει...Γούστο το και καπέλο του..Μεγάλα άτομα είμαστε..Μπορούμε να κρίνουμε αν μας αρέσει κάτι να το διαβάσουμε αν δεν μας αρέσει να κάνουμε κριτική σαφώς αν θέλουμε αλλά χωρίς να μειώνουμε τη δουλεία του άλλου μόνο και μόνο επειδή έχουμε άλλη οπτική γωνία...

 

Παράδειγμα...στη Βαρκελώνη έχουν για έργο μοντέρνο μέσα στο κέντρο της πόλης ένα γεννητικό όργανο άντρα με το αντίστοιχο της γυναίκας..Τι σημαίνει αυτό ότι η διαπαιδαγώγηση των παιδιών της Βαρκελώνης γύρω από το σεξ ξαφνικά αποκτά σαδομαζοχιστική/ανώμαλη διάσταση....??Δεν το νομίζω....γιατί αν ήταν έτσι ζήτω που καήκαμε...Κάποιοι προφανώς που το φτιάξαν και πήραν την απόφαση να το βάλουν στην πλατεία αυτή το θεωρούν αριστούργημα που κοσμεί την πόλη...Δεν είδα να φεύγει το έργο ποτέ από εκεί...Και νομίζω είναι περισσότερο εύκολο να δεις κάτι σε μια κεντρική πλατεία μιας πόλης παρά σε έναν υποτομέα ενός συγκεκριμένου φόρουμ που ένα έφηβο παιδί το οποίο ψάχνει τη σεξουαλικότητα του δεν νομίζω να μπει εδώ να τη βρει....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

(Έχω ήδη απάντησει, δεν συνεχίζω το θέμα , απλά εξηγώ στον Phantom τί ελεγα στην πρόταση που δεν κατάλαβε)

 

Το έπιασα το κεντρικό νόημα, απλώς προσπαθούσα να αλαφρύνω λίγο το κλίμα. Απλώς την στιγμή που απάντησα έτυχε να κολλήσει ο firefox, και δεν έπιασε το emoticon που έβαλα στο τέλος ---> (:P)

 

 

Τώρα για το θέμα, λίγο ηρεμία ρε παιδιά. Τα όρια του σωστού και του λάθους πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσουν μεταξύ τους. Υπάρχει για παράδειγμα το αρτιστικό γυμνό, υπάρχει και το πρόστυχο. Το πρώτο θεωρείται τέχνη, το δεύτερο επαγρύπνηση των ζωωδών ενστίκτων. Όπως για παράδειγμα αυτή η π**τσ*μπουκωμένη (σημείωση GCF: Εννοούσε την Druuna) τύπισσα η οποία έχει εμφανιστεί σε αφιέρωμα :P.

 

_Από την μία όποιο παιδί θέλει μπορεί να βρει εικόνες με σεξ στο internet (και όχι μόνο), από την άλλη όμως μπορεί να ΜΗΝ ψάχνει για τέτοιο υλικό και εκεί που περιηγείται ανέμελος στο φόρουμ να του έρθει νταμπλάς

 

_Από την μία δεν υπάρχουν πολλά παιδιά στο φόρουμ (σας μιλάει ένας από τους μικρότερους της παρέας :P), όμως από την άλλη δεν μπορούμε να πάρουμε σαν δεδομένο πως δεν πατάει πόδι κανένας που είναι μικρότερος από 16 χρονών.

 

_Από την μία δεν είναι "λάθος" να προβάλλονται τέτοιες εικόνες μιας και αποτελούν μέρος της καθημερινότητάς μας, από την άλλη δεν θα έβλαπτε να κρατάμε κάποια όρια.

 

 

Α, και επίσης με τον καταιγισμό των θενξ που βλέπω στα ποστς των διαφωνούντων, μου δίνεται η εντύπωση σαν κάτι σαν ALL VS PHOTO. Ο άνθρωπος είπε την (καθόλου παράλογη) άποψή του και πέσαμε να τον φάμε :P. Λίγη κατανόηση και καλή διάθεση να υπάρχει και από τις δυο πλευρές, και θα βρεθεί άκρη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

άσε που εδώ δεν δημοσιεύονται καταγράφονται, αναλύονται μόνο όμως απλά, αλλα εκθειάζονται λες και είναι αριστουργήματα.

 

Αυτό έχει να κάνει βέβαια και με την προσωπική γνώμη και γούστο αυτού που γράφει το εκάστοτε κείμενο στο φόρουμ.

Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του.

 

Cheers my friend!! :beer:

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το link στην φωτογραφία της Druuna έφυγε. Υπενθυμίζω πως το παρόν τόπικ βρίσκεται στην γενική συζήτηση.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6133 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

PK το ότι πατάει ο ένας thanks στους υπόλοιπους νομίζω δεν έχει σχέση με το Εμείς VS του Δημήτρη..Βασικά δεν υπάρχει καν Εμείς VS PHOTO...

 

Απλά κάποιος που συμφωνεί με κάποιον άλλον πατάει το ευχαριστώ...

 

Ούτε νομίζω ότι θέλει κανένας μας να υπάρξουν νεύρα...Προσωπικά θα μπορούσα να μην είχα απαντήσει και καθόλου αλλά νομίζω ότι κάνουμε μια κουβέντα ήρεμα και ωραία για να συζητήσουμε τον προβληματισμό του PHOTO και μέσα από τις απόψεις να βγει κάτι εποικοδομητικό...Τώρα το αν θα βγει ή όχι αυτό είναι άλλο θέμα...Καθένας μας έχει μάτια μυαλό και κρίση...

 

Μπυρίτσες για όλους......!! :beer: :beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

?????????????????????????????????????????????????????????????????????? Έχουν κυκλοφορήσει ΝΟΜΙΜΑ αυτά; δηλαδή οτιδήποτε και να έχει κυκλοφορήσει θα το δημοσιεύσετε ; άσε που εδώ δεν δημοσιεύονται καταγράφονται, αναλύονται μόνο όμως απλά, αλλα εκθειάζονται λες και είναι αριστουργήματα.

 

Σε διαβεβαιώνω με σιγουριά ότι ΟΛΑ έχουν κυκλοφορήσει νόμιμα στην Ελλάδα..... τώρα αν κάποιος τα βλέπει αριστουργήματα αυτά είναι υποκειμενικές απόψεις και δεν συντρέχει αιτία λογοκρισίας...όπως αντίστοιχα κάτι που εσύ κρίνεις σαν αριστούργημα μπορεί για κάποιον άλλον να μην είναι ...

 

@phantom όχι δεν υπάρχει ALL vs PHOTO, υπάρχουν απόψεις (σεβαστές από όλους) που συζητιούνται πολιτισμένα. Αν κάποιος βάλει thanks από κάτω σημαίνει ότι συμφωνεί και όχι αντιπαλότητα

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είχα τοποθετηθεί ακόμα γιατί ήθελα να το σκεφτώ το ζήτημα.

Τώρα το σκέφτηκα (έκανα ένα ατομικό brainstorming :lol:) αλλά οι σκέψεις είναι ατάκτως ερριμμένες και βαριέμαι να τις βάλω σε σειρά....

--------------------------------

Λοιπόν υπάρχει μια διάσταση ανάμεσα στο τι είναι ερωτικό και το τι είναι πορνογραφικό που ισχύει ανέκαθεν στον κινηματογράφο και ουδείς σκέφτηκε να την αμφισβητήσει. Παρόλο που τα όρια ανάμεσα στον ερωτισμό και την πορνογραφία αναθεωρούνται από καιρούν εις καιρόν, ανάλογα με τις ανοχές κάθε εποχής, μπορεί να θεωρηθεί ότι η διάκριση αυτή ισχύει στο διηνεκές.

 

Υπάρχουν οι ερωτικές ταινίες που εξερευνούν τον τομέα αυτό της ανθρώπινης ύπαρξης, υπάρχουν και οι ταινίες πορνό οι οποίες απευθύνονται σε άλλο κοινό για άλλο σκοπό.

 

Σε καμία επίσημη ιστορία του κινηματογράφου δεν υπάρχει χώρος για τις ταινίες πορνό.

 

Καμία ταινία πορνό δε θεωρείται αριστούργημα του ερωτικού κινηματογράφου ή της κινηματογραφικής τέχνης εν γένει. Υπάρχουν ίσως μερικές ιστορικές ταινίες πορνό ( Βαθύ Λαρύγγι, Πίσω από την Πράσινη Πόρτα), αλλά και αυτές θεωρούνται σημαντικές για χι ψι λόγους και όχι για την ποιότητά τους.

 

Υπάρχουν σοβαρότατες μελέτες για τον ερωτισμό στο σινεμά: Keesey & Duncan/ εκδόσεις Γνώση, Θόδωρος Σούμας/ εκδόσεις Αιγόκερως και καμία από αυτές δεν υπεισέρχεται, δεν ασχολείται με τις ταινίες πορνό.

δεν τις θεωρούν ερωτικές;

ή μήπως δεν τις θεωρούν κινηματογράφο;

Στην πραγματικότητα ισχύει μάλλον το δεύτερο.

 

Στη φιλμογραφία επίσης του ελληνικού κινηματογράφου (Σολδάτος), του Παγκόσμιου κινηματογράφου (Halliwell, Time κλπ κλπ), στη φιλμογραφία του συνόλου των ταινιών που έχουν προβληθεί στην Ελλάδα (Κολιοδήμος) πάλι δεν υπάρχουν οι ταινίες πορνό.

 

Είναι πάντα ένα ζήτημα αν δεν υπάρχουν γιατί δεν θεωρούνται κινηματογράφος ή όχι αλλά τείνω να συμπεράνω ότι αυτός είναι ο λόγος.

----------------------------------------

 

Στα κόμικς δεν βλέπω να διευκρινίζεται αυτός ο διαχωρισμός... γιατί;

Γιατί όλα συλλήβδην ερωτικά;

Πορνογραφία δεν υπάρχει πλέον;

 

--------------------------------------

Θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι η διάκριση ανάμεσα σε ερωτικό και πορνογραφικό -ανάλογα με το περιεχόμενο που αναπαρίσταται- σαφώς και υφίσταται. Ας πάρουμε τον Pichard. Η Πωλέτ και η Μπλανς Επιφανί ανήκουν στα ερωτικά κόμικς αλλά με τη Μαρί Γκαμπριέλ φανερά ο δημιουργός προσχωρεί στην πορνογραφία. Διάκριση που είναι σαφής ακόμα και για τον λημματογράφο της γαλλικής Βικιπαίδεια.

-------------------------------------

Από την άλλη με το ιντερνετ που παρέχει ελεύθερη πρόσβαση σε κάθε είδους πορνογραφικό υλικό , τα ερωτικά κόμικς πνέουν τα λοίσθια. Διότι στην ουσία η όποια σκοπιμότητά τους ήταν αυτή της αναπλήρωσης. Να καλύπτουν την απουσία του σεξ προσφέροντας ένα υποκατάστατό του. Ερωτικά κόμικς δεν βγαίνουν πλέον, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Τα σχετικά φουμέτι είναι παρελθόν εδώ και πάνω από 15 χρόνια (αυτά τα έφαγε το βίντεο). Οι εκδόσεις Yes Master έπαψαν να κυκλοφορούν. Καμία άλλη ανθολογία δεν υπάρχει. Τώρα μόνο έβγαλε, μετά από περίπου 12 έτη, ένα ερωτικό τεύχος το Παρά Πέντε. Να δούμε πως θα πάει. Οι μεγάλοι "ερωτικοί" δημιουργοί είτε τα τίναξαν (Pichard, Crepax) είτε είναι σε φάση απόσυρσης (Manara γύρω στα 65, Varenne οδεύει στα 70).

-------------------------------------

Υπάρχει φυσικά η άποψη του Σκαρπέλου (εδώ) ότι στην ουσία αυτό που ξεχωρίζει τα ερωτικά από τα πορνογραφικά κόμικς είναι απλά η πρόθεση του αναγνώστη που τα αγοράζει. Συζητήσιμη.

 

-------------------------------------

Ακόμη...

Υπάρχει η (αριστερή) άποψη πως οι ταινίες πορνό-και κατ επέκταση το πορνογραφικό υλικό- είναι στην ουσία ένας μηχανισμός καταπίεσης (Παναγιωτάτος), υπάρχει και η (φροϋδική στη σκέψη της) άποψη ότι είναι ένας μηχανισμός εκτόνωσης που στην ουσία λειτουργεί πυροσβεστικά.

 

--------------------------

 

Συμπέρασμα;

 

Νομίζω η περιθωριοποίηση των σχετικών αφιερωμάτων σε μια σκοτεινή γωνία του φόρουμ είναι το πιο δραστικό και εφικτό μέτρο και έχει ήδη ληφθεί.

 

Αφού είπαμε πως σκοπός του φόρουμ είναι η καταγραφή του συνόλου των ελληνικών εκδόσεων κόμικς δεν μπορούμε να προχωράμε σε εκπτώσεις.

 

Από κει και πέρα η ύπαρξη άρθρων που δεν αφορούν τις ελληνικές εκδόσεις ούτε καν την τέχνη των κόμικς γενικότερα, αλλά καταπιάνονται με την πορνογραφία ως κοινωνικό φαινόμενο έχοντας ως εικονογραφικό διάκοσμο γκραβούρες ή καρέ από κόμικς με βρίσκει αντίθετο. Δεν νομίζω ότι έχουν σχέση με το φόρουμ.

 

Διαφορετικά ας γράψω μια ιστορία της πειρατείας επειδή αυτός είναι ο διάκοσμος του Μαυρογέννη και του Μπρους Χόκερ ξέρω γω....

 

Τέλος στην επιλογή του εικονογραφικού υλικού που συνοδεύει τα σχετικά αφιερώματα μπορεί να υπάρξει κάποια αυτοσυγκράτηση. Δεν είναι όλα τα καρέ το ίδιο τολμηρά, το ίδιο...έκλυτα. Ας αφήσουμε και τίποτα στη φαντασία του αναγνώστη. Όπως ανέκαθεν αφήνει στη φαντασία του θεατή ο ερωτικός κινηματογράφος...........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ήρθα αργά από ότι φαίνεται και ίσως το τί θα πω να μην έχει και τόση σημασία τελικά.

 

Το ερωτικό κόμικ δεν μου αρέσει σχεδόν καθόλου και δη το εντελώς πορνογραφικό. Πλην λίγων εξαιρέσεων με βρίσκει παγερά αδιάφορο και περισσότερο με "τραβάνε" σε αυτά κάποια καλοσχεδιασμένα καρέ χαρακτήρων ή κάποιες ιστορίες που ξεχωρίζουν. Δεν ασχολούμαι καθόλου με αυτά και στις περισσότερες των περιπτώσεων που γίνονται παρουσιάσεις κυκλοφοριών, απλά "περνάω από αυτές για μία απλή βόλτα", αφού δεν έχω κάτι να προσφέρω ή το όποιο ενδιαφέρον όπως είπα. Όμως ομολογώ ότι αρκετά από τα άρθρα που έγιναν στον επίμαχο τομέα, όχι μόνο τα διάβασα αλλά κράτησα και αυτά που έλεγαν ως μπούσουλα του γιατί έγιναν, τί αντιπροσωπεύουν στον γαλαξία των κόμικς και στην τελική γιατί υπάρχουν και αρέσουν, αφού εν τέλει το κάθε δημιούργημα έχει τον σκοπό του και αυτός προσδιορίζει και τον λόγο ύπαρξης τους και τα επίμαχα άρθρα αυτό έκαναν. Δεν συμφωνώ με όλα, κάποια μου άρεσαν - κάποια όχι, αλλά δεν είναι και αυτός ο σκοπός του κάθε αφιερώματος, απλά η κατάθεση μίας προσωπικής άποψης από κάποιον αναγνώστη που σχετίζεται με αυτά.

 

Ο Γιώργος ως υπεύθυνος του φόρουμ, δεν νομίζω ότι θα το έβαζε υπεράνω των μικρών παιδιών που έχει, ούτε ότι δεν νοιάζεται σαν πατέρας για αυτά. Δεν νομίζω ότι όποιοι τα διαβάζουν ήδη είναι σαδομαζόχες και πολύ περισσότερο ότι όσοι τα διαβάσουν θα γίνουν. Έχω και εγώ μία μικρή ύπαρξη υπό την ευθύνη μου και δεν θα ήθελα να πάρει τον στραβό δρόμο, αλλά δεν νομίζω ότι με το να απορρίψω και να φερθώ με ρατσιστική συμπεριφορά απέναντι στην ερωτική πλευρά των κόμικς, θα νιώθω ότι έκανα το καθήκον μου απέναντι της, ότι θα είμαι σίγουρος για την ασφάλεια της και το μέλλον της. Άλλωστε, μέτρα προς την απομόνωση τους έγιναν ήδη και το μόνο επιπλέον που μπορώ να σκεφτώ (αν δεν ισχύει ήδη) είναι να μην έχουν πρόσβαση στο τμήμα αυτό όσα μέλη έχουν ηλικία μέχρι τα 18.

 

Τελικά ακόμα και τα πιο σκληρά από αυτά είναι κόμικς; Ναι και δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να διαφωνήσει ότι ανήκει στην οικογένεια των κόμικς, έστω και σαν το "διεστραμμένο" για μερικούς μέλος. Εφόσον λοιπόν αποδεχτούμε την σχέση τους με το αντικείμενο μας, δεν υπάρχει λόγος να μείνουν εκτός του φόρουμ μας. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, τότε κάλλιστα μπορούμε να διώξουμε και πολλά άλλα που προάγουν την βία και τον λιγοστό σεβασμό απέναντι στην ανθρώπινη ζωή. Ο καθένας άλλωστε είναι ελεύθερος να κάνει μία νέα μελέτη που να αντικρούει τον λόγο ύπαρξης των συγκεκριμένων δημιουργιών, θα ήταν εξίσου ενδιαφέρον ανάγνωσμα υποθέτω.

 

Υ.Γ.: Σχετικά με την παράνομη ή νόμιμη κυκλοφορία κάποιου κόμικ, να αναφέρω ότι προσωπικά θεωρώ την απόλυτη καταγραφή όλων των κόμικς που υπήρξαν στην επικράτεια της Ελλάδας ως δεδομένο. Το αν είναι νόμιμο ή όχι κάτι δεν θα αποτελέσει για εμένα λόγος να μείνει εκτός, απλά θα αναφερθεί μέσα στην όποια παρουσίαση όπως και το αν το θεωρώ αξιόλογο ή βδέλυγμα που δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε αυτό τον κόσμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Λοιπόν,ας πω και εγώ την πολύ ταπεινή μου άποψη.Το ''πολύ ταπεινή'' το εννοώ.Για να γίνουν κατανοητές οι απόψεις μου ας ξεκαθαρίσω κάτι από την αρχή.Αυτά που θα γράψω είναι προσωπική γνώμη,κάτι που σημαίνει ότι εκφράζουν εμέαν και δεν είναι ανάγκη να είναι σωστά ή λάθος.όπως άλλωστε και οι υπόλοιπες απόψεις που γράφτηκαν παραπάνω.Σίγουρα η άποψη μου μπορεί να μην είναι βαρείνουσα,λόγω του ότι δεν σχολούμαι τόσο καιρό και τόσο διεξοδικά όσο κάποιοι άλλοι.Δεν παίρνω το μέρος κανενός και αυτα΄που θα πω,τα περισσότερα έχουν ήδη αναφερθεί.

 

Όπως και ο YOSHI και άλλοι,έτσι κι εγώ δε διαβάζω ερωτικά κόμικς,δε με ενδιαφέρουν,δεν σκοπεύω να αγοράσω.Θα κοιτάξω ένα αντίσοιχο θέαμ όμως,θα δω κάποια σχέδια που έχουν ενδιαφέρον και μέχρι εκεί.Το πολύ πολύ να διαβάσω και κανένα άρθρο που συνοδεύει τις φωτογραφίες και αυτό μισό.Το ότι δε μου αρέσουν τα ερωτικά κόμικς δε σημαίνει τίποτα,γιατί δε μου αρέσουν και τα Magna ή κάποια επιστημονικής φαντασίας και εξωγήινους κτλ.Προσωπικά γούστα είναι αυτά.όπως σε πρόσφατη συζ'ητηση με ένα φίλο,που μου είπε ότι σιχαίνεται το Sin City και απορεί πως επιτρέπεται να εκδίδονται τέτοια σκουπίδια,που δείχνουν τόσο απροκάλυπτα πράγματα(φόνους,αίματα και γυμνές γυναίκες).Εγώ ας πούμε με αυτή την άποψη δαιφωνώ,αντιπαραθέτοντας ότι είναι μια ωμή αποτύπωση της καθημερινότητας,διότι δεν απέχει και πολύ,και δείχνει τα πράγματα χύμα,χωρίς μάσκες και προσπάθεια για εξυδανίκευση.Καθημερινή ωμότητα,που την αποδέχομαι εγώ,αλλά όχι και ο φίλος αυτός.Δεν μπορώψ όμως να τον πείσω,ούτε κι αυτός όμως.Γούστα.

 

Κατ'αρχίν τον τελευταίο καιρό έχω κάνει πολλές συζητήσεις με διαφορετικά άτομα,περί ερωτικών θεμάτων και κατά πόσο τελικά είναι ο έρωτας ένα θέμα με ταμπού και παρεξηγημένο.Για εμένα είναι σίγουρα παρεξηγημένο.Όλα αυτά που ακούμε καθημερινά στις ειδήσεις και τα διαβάζουμε σε διάφορα μέσα ενημέρωσης,δεν είναι καινούρια.Πάντα γινόντουσαν και πάντα θα γίνονταν.Άρα δεν πιστεύω ότι τα ερωτικά κόμικς ευθύνονται στο ελάχιστο για αυτά.Δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι παιδεραστές και σαδομαζοχιστές,και άλλες ομάδες ανθρώπων με γούστα μη αποδεκτά από το ευρύ κοινό και τις αξίες μας,επηρεάζονται από τα ερωτικά κόμικς.Ειδικά το 2008 που ζούμε και που οι πληροφορίες και τα μέσα για να βρεις τις πληροφορίες είναι άπειρα και ανεξέλεγκτα.Τα μικρά παιδιά που λέμε,πλέον γνωρίζουν παραπάνω πράγματα απ' 'όσα γνωρίζαμε εμείς στην ηλικί ατους,είτε μέσω διαδικτύου,είτ μέσω τηλεόρασης,είτε γιατί οι εποχές έχουν αλλάξει και δεν υπάρχει αυτή η πίεση από την κοινωνία.Ας μην κοροιδευόμαστε,παλαιότερα ήταν και χειρότερα τα πράγματα.

 

Για το θέμα των ανήλικων επισκεπτών-μελών του φόρουμ,θα συμφωνίσω ότι δεν έχουμε και πολλούς.Δεν ξέρω καν αν έχουμε.Αλλά και να έχουμε,δε βρίσκω τον τρόπο να τους αποτρέψεις να διαβάσουν κάτι ερωτικό,που ίσως να τους σοκάρει,αν και για τους σημερινούς έφηβους τίποτα δεν είναι σοκαριστικό.Που να ξέρουν οι διαχειριστές του φόρουμ αν εγώ έχω βγάλει την αληθινή ηλικία μου.Όλα αυτά με την προυπόθεση ότι ο τομέας του ερωτικού τομέα υπάρχει.Το αν είναι κόμικ ή δεν είναι,είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.Η άποψη μου είναι ότι μπορεί να θεωρηθεί κόμικ,αλλά χωρίς να έχω επιχειρήματα ικανά να δικαολογήσουν την άποψη μου.

 

Η συζήτηση όμως αυτή μπορεί να πάρει άλλες διαστάσεις,όπως για το τι είναι ηθικό και τι όχι.Κάτι που είναι επικίνδυνο και τεράστιο θέμα συζήτησης.Κάποτε θυμάμαι που έλεγαν ότι όσοι ακούν ροκ μουσική,έχουν τάσεις καταστροφικές,ότι είναι ναρκωμανείς,λατρεύουν το σατανά και άλλα τέτοια.Ε,δε νομίζω ότι να δεις ζωγραφισμένο ένα γυμνό κορμί είναι αμάρτημα και ταυτόχρονα χάνεται όλη η αθωότητα.Υπερβολές.Αμ ένας πιτσιρικάς θελήσει να βρει τσοντουλικό,το τελευταίο που θα κάνει είναι να μπει στο δικό μας φόρουμ.Υπάρχουν άπειρα sites που μπορεί να βρεί καλύτερο υλικό.Για όσους μπαίνουν όμως με σκοπό να ενημερωθούν για κόμικς και βλέπουν και τον τομέα των ερωτικών κόμικς,είναι στην δική τους ευθύνη να μην μπουν σε αυτόν τον τομέα από τη στιγμή που υπάρχει η προειδοποίηση για ακατάλληλο υλικό.Είναι στην δική τους παιδεία αν θα μπουν ή όχι.Παρά το γεγονός ότι αυτά που βλέπουμ εκαθημερινά είναι πολύ χειρότερα και δε συγκρίνονται.

 

Συγχωρέστε με αν επεκτάθηκα τόσο πού και αν οι σκέψεις μου ήταν κάπως ανακατωμένες και σκόρπιες.Ήθελα να πω περισσότερα,αλλά μερικά τα ξέχασα :D Νομίζω όμως ότι κι αυτά υπεραρκετά είναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τελικά ποιό είναι το θέμα; Να οριοθετηθούν οι διαφορές των ερωτικών από τα πορνό; Αν αξίζει η καταγραφή όλων; Αν πρέπει να κλειδωθούν και να πειτρέπονται για λίγους;

 

Η οριοθέτηση δεν είναι και εύκολο πράγμα, αφού δε φαίνεται καθαρά οι προθέσεις του κοινού που τα αγοράζει. Τώρα αν δω κάποιον να τα πουλάει ως συλλεκτικά, ε τότε θα σκίσω όλα τα Darkhawk και τα War of the Gods που έχω! Εξάλου είμαστε στην τρίτη χιλιετία. Έχει αλλάξει ο τρόπος που προμηθευόμαστε το πορνογραφικό υλικό μας.

 

Το αν πρέπει να κλειδωθούνε, ε ναι πιστεύω πως ναι. Αν αυτό φαίνεται ανόητο, να θυμίσω ότι ευλαβικά προστατεύατε τον τομέα των torrent, και οριοθετήθηκαν κανονες και κλειδώματα. Οριοθετήθηκαν κανόνες στις αγοραπωλησίες (τόσοι που σχεδόν πάντα θα υπάρχει κάποιος που δε θα τηρείται - και από τους υπευθύνους του σάιτ) Γιατί όχι και δώ; Βέβαια δε περιμένω να γίνει οτιδήποτε. Αν ήταν να γίνει κάτι θα γινόταν εδώ και μήνες. Απλά για αυτοπροστασία, ακόμη και για τα μάτια των Ακροδεξιών βουλευτών που ίσως δουν το σάιτ. Φανταστείτε να γίνει θέμα στη Βουλή το πορνογραφικό περιεχόμενο του greekcomics - η τέλεια διαφήμιση!!! Τραβηγμένο αλλά...

 

Μέχρι να οριοθετηθούν κανόνες για τους κανόνες, make my Marvel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο καθένας μας εδώ μέσα έχει την άποψή του για το τί είναι κόμικς και τι όχι.Εγώ θεωρώ οτι αν μια ερωτική εικονογραφημένη ιστορία,εχει υπόθεση και το format του κόμικ,τότε είναι κόμικ.

Απο εκεί και πέρα,αν πρέπει να υπάρχουν αφιερώματα σε τέτοια κόμικς εδώ.Φυσικά.Γιατί όχι;Εδώ μπαίνουν όλα τα κόμικς.Προσωπικά τα ερωτικά κόμικς δε μου αρέσουν ιδιαίτερα απο τότε που πέρασα την εφηβεία αλλά αναγνωρίζω οτι τα κόμικς αυτά έχουν συνήθως φοβερό σκίτσο.

Θα πεί κάποιος:κι αν τα δούν ανήλικοι;;Εγώ λέω:και τί θα πάθουν;;Ίσα ίσα αν τα αγοράσουν και τα πάνε σπίτι και ο γονιός είναι σωστός μπορεί να χρησιμοποιήσει το ερωτικό κόμικ για να πεί και 5 πράγματα γύρω απο το σέξ στο παιδί του.

Σε τελική πια τα παιδιά βλέπουν τόσο γυμνό στην τηλεόραση που δεν πρόκειται να σοκαριστούν διαβάζοντας ένα ερωτικό κόμικ.Το πολύ πολύ να κλειστούν λίγο παραπάνω στο μπάνιο απ'ότι συνήθως.

Το όλο θέμα για μένα είναι άλλο.Αντε και λέμε:απαγορεύεται το ερωτικό κόμικ.Ποιός θα κρίνει τί είναι ερωτικό κόμικ;Αν σε ένα κόμικ έχει μια ερωτική σκηνή θα απαγορεύεται η συζήτηση για αυτό;Αν έχει 2 σκηνές;;Αν στη μία φαίνονται όλα και στην άλλη λίγα;Γενικά νομιζω οτι με ένα τέτοιο απαγορευτικό θα τρώμε συνεχώς χρόνο σε χαζές συζητήσεις για το αν επιτρέπεται ή όχι η παρουσίαση ενός κόμικ και όχι σε συζητήσεις για το ίδιο το κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) Οι περισσότερες από τις εικονογραφήσεις για τις Λολίτες έχουν παρουσιαστεί μέσα στο Μικρό Ερωτικό Παρά Πέντε #3 (Α Περίοδος). Τα περισσότερα του Pichard έχουν μεταφραστεί στη σειρά Comics Erotica. Ακόμα πιο σιχαμερά/αηδιαστικά (και τα οποία ακόμα δεν έχουν εκτεθεί στον Ερωτικό Τομέα, και τα οποία ξεπερνάνε τα δικά μου γούστα) ήταν τα Ιστορίες από το Διάστημα.

 

(β) Δεν έχω στην κατοχή μου κάποια εγκυκλοπαίδεια κινηματογράφου ή κάτι παρεμφερές. Ενδιαφέρουσα η άποψη ότι εκεί δεν καταγράφονται οι τσόντες. Από την άλλη έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις σε αυτό.

(1) Τουλάχιστον σε επίπεδο ποπ αναφορών, ο Γκουζγκούνης είναι θρύλος και φράσεις τύπου "σκύψε ευλογημένη", "εμείς οι βλάχοι όπου λάχει" κ.ο.κ. έχουν ενταχθεί στο λεξιλόγιο μας. Άρα μπορεί να μην είναι κινηματογράφος είναι όμως σαφέστατα λαογραφία :)

(2) Υπάρχει μια πλειάδα ταινιών οι οποίες όταν βγήκανε, ενοχλήσανε τα χρηστά ήθη, κατηγορηθήκαν για τσόντα, πλέον όμως δεν σοκάρουν και αναλύονται για αυτό που είναι (εύκολο παράδειγμα εδώ το "Τελευταίο Τανγκό στο Παρίσι"). Υπό αυτό το πρίσμα να σχολιάσω και τη σχέση λογοτεχνίας-παραλογοτεχνίας. Κάποτε ο Δουμάς θεωρούτανε του πεταματού. (Ένα πολύ ωραίο απόσπασμα σε αυτό το θέμα στην παρουσίαση του Ανθολόγιο Ελληνικών Αναγνωσμάτων) Αναρωτιέμαι αντίστοιχα εάν σε μια εγκυκλοπαίδια λογοτεχνίας, ασχολούνται με την παραλογοτεχνία, με τα pulp αναγνώσματα κ.ο.κ. Δεν έχω πρόσβαση σε κάποιο κατάλογο ελλήνων λογοτεχνών. Εάν έχεις, για δες. Τον Ανεμοδουρά τον αναφέρει? (φαντάζομαι πως όχι)

(3) Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε μια εγκυκλοπαίδεια κινηματογράφου υπάρχει αναφορά/ανάλυση/μελέτη σχετικά με ταινίες τύπου "Η Μεγάλη των Μπάτσων Σχολή #15" και άλλα παρόμοια. Θα μου πεις "τι είδος είναι αυτό ρε γίγαντα?" Έλα μου ντε... Αλλά υπήρχε τη δεκαετία του 70 αναφορά στα b-movies, στον Ed Wood κ.ο.κ.? Πραγματικά δεν γνωρίζω.

(4) Η τσόντα ως κινηματογράφος?... Υπήρξε ποτέ? Τουλάχιστον από Ελλάδα που γνωρίζουμε, αυτό συνέβη για καμιά 10αρία χρόνια. Τουλάχιστον σε αρκετούς κινηματογράφους. Πλέον φαντάζομαι ότι υπάρχει, αν υπάρχει, σε 2-3 πέριξ της Ομόνοιας. Από κει και πέρα είναι ένα είδος το οποίο πάει κατ'ευθείαν στο σπίτι. Κάποτε ως βιντεοκασσέτα, μετά ως dvd, πλέον ως downloading :D

(5) Είναι έτσι η κοινωνία που ορισμένα θέματα δεν τα αγγίζει ένας "ευυπόλυπτος" ειδήμωνας. Τα "καλιαρντά" του μακαρίτη του Πετρόπουλου, είμαι σίγουρος ότι δεν θα τα βρούμε σε κάποιο λεξικό κάποιου Μπαμπινιώτη :) (από την άλλη ομολογώ ότι δεν περίμενα να βρω στο Liddell-Scott μια συγκεκριμένη ερμηνεία για το "χοίρος", αλλά... :) βέβαια με μια λέξη που θέλει και αυτή ψάξιμο εν συνεχεία :) pudenda muliebria)

 

Αυτάαααα! :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ @frequently attitudes. ζουμί: να κλειδωθεί για τους ανήλικους.... δεν θα είναι υποκριτικό όμως? θα πρέπει να ζητάει κανείς ταυτότητα αν θέλει να είναι σοβαρός και να μην εθελοτυφλεί. χαβαλές: Να μας κάνουν στη βουλή και στα κανάλια θέμα για τις Λολίτες? :) ... oh well... μόδα είναι αυτά. Σήμερα αναρωτιόμαστε γιατί ένας υπουργός έχει αυθαίρετο (ακόμα και αν είναι ο ΥΠΕΧΩΔΕ), αύριο γιατί ακριβώς κάηκε όλη η Πάρνηθα, μεθαύριο αν το καλαμπόκι είναι ελληνικό ή γιουγκοσλαβικό, παραμεθαύριο αν ήταν το που*ά**κι του καιταλιμπάν καιταλιμπάν καιταλιμπάν. Πάντως έχεις δίκιο. Σίγουρα θα ταράξει τα νερά και θα έχουμε μερικές έντονες συγκινήσεις για κανέναν μήνα. :)

 

@kKKK. Φοβερό σχέδιο??? :lol: απατάσαι πλήρως!!! Από τα πράγματα για τα οποία έχω διαφωνήσει με τον Valt. Υπάρχουν 3-4-5 με φοβερό χέρι που αξίζει τον κόπο να ψάξει κανείς τα κόμικ τους (όχι απλά ένα σχέδιο), υπάρχουν καμπόσοι που είναι απλώς αξιοπρεπείς και υπάρχει ένας απίστευτος όγκος ατάλαντων οι οποίοι έχουν μεταφραστεί καθαρά επειδή δείχνουν γεννητικά όργανα :) Μέσες άκρες, όπως και στον Disney ένα πράγμα ή τα παιδικά λαϊκά του 70 κ.ο.κ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ολα αυτα που διαβαζω μηπως ειναι αυτο που τα πολιτικα κομματα αποκαλουν "εσωστρεφεια";

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

@ dimis: ανάθεμά με αν κατάλαβα ποτέ τι σημαίνει εσωστρέφεια και τι θέλουν να πουν οι πολιτικοί. Πάντα νόμιζα είναι μια ανόητη λέξη που δε σημαίνει τίποτα. Σαν το concept. Το λέμε συνέχεια χωρίς λόγο. Και κάτι άλλες λέξεις (γενικώς το λέω, προς Θεού)

 

 

 

 

Τέρμα στην εσωστρέφεια είπε ο πρωθυπουργός και διέγραψε τον Δαϊλάκη για 2 μέρες. :lol:

 

 

 

 

@ germanious: Υποκρισία; Ε και; :beersanta: :beersanta: :beersanta: :beersanta: Τι θα αγοράσετε για τα Χριστούγεννα;;;

Επεξεργασία από frequently_attitudes
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1889
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5988 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Πολλές θετικές απόψεις, ιδέες κατατέθηκαν, τις περισσότερες τις περίμενα, αλλά δεν περίμενα να πάρει τόσο μεγάλη διάσταση το θέμα, ούτε έχω και τίποτα προσωπικό με τους ταλαντούχους συγγραφείς των σχετικών άρθρων φυσικά. Επίσης δεν έχω και ιδιαίτερο ταλέντο συγγραφικό όπως άλλοι, και ίσως κάποια πράγματα να μην τα εκφράζω κατάλληλα. Οι απόψεις μας είναι προσωπικές φυσικά και ευχαριστώ που με αφήνετε να τις διατυπώνω (μια καλή δημοκρατική συγκρότηση της ιστοσελίδας). Επειδή όμως το θεμα αυτό καλώς ή κακώς το ξεκίνησα στη παρούσα μορφή του ξεκαθαρίζω ότι έχω πρόβλημα με τις 'διαστροφές κάθε τύπου (ερωτικές, ψυχασθενικές, πολιτικές κλπ)' που παρουσιάζονται στη μορφή του κόμικ αλλά για μένα δεν είναι, απλά, (ο καθένας που έχει στοιχειώδη κρίση καταλαβαίνει ποια είναι και ποια όχι) και είναι η εξαίρεση στη κοινωνία μας και όχι με το ερωτικό κόμικ γενικότερα ή για κάποια σενάρια που περιέχουν και δόσεις ερωτικές ή βίαιες/πολεμικές σκηνές ή ότι άλλο περιλαμβάνεται στη καθημερινότητά μας. Ούτε και πρότεινα κάποιο αποκλεισμό για τα 'δεκάχρονα' που σίγουρα είναι σχεδόν ανύπαρκτα εδώ, (δηλαδή τα δεκαεξάχρονα πρέπει να τα βλέπουν όλα, έτσι;). Και επειδή αλλού στο ιντερνετ υπάρχουν φυσικά απειρως χειρότερα, δηλαδή είναι λογική ότι πρέπει και εδώ να υπάρχουν κάποια; Μερικές επίμαχες φωτογραφίες (όχι όλες) θα μπορούσαν να μην παρουσιάζονται ή έστω λίγο κομμένες ή με ένα συμπαγές έγρωμο πλαίσιο σε επίμαχα σημεία και τα κείμενα που κάνουν την παρουσίαση να κρατούν μια τυπική στάση ίσως και αρνητική απέναντί τους χωρίς να τα εκθειάζουν. Αυτό είναι λογοκρισία; ( ή φωτοκρισία; :) ). Δεν θα πρέπει τα άρθρα της ιστοσελίδας να προωθούν και κάποιο ήθος (όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας βέβαια) προς τα έξω; Ή καποιοι όμως έχουν συνδέσει την ηθική με το συντηρητισμό και την ανηθικότητα με την απόλυτη ελευθερία;

Σε περισσότερο ελεύθερη μετάφραση θα έλεγα ότι στην κατηγορία των comics θα πρέπει να υπάγονται τα εβδομαδιαία/μηνιαία έντυπα που παρουσιάζουν/εκφράζουν με λίγο-πολύ συγκεκριμένο τρόπο δουλειάς ένα συνδυασμό από κωμικες, σατυρικές και τραγικές καταστάσεις στη μορφή της περιπέτειας με πρωταγωνιστές κατα κυριο λόγο ανθρωπόμορφους χαρακτήρες, με έμφαση στο 'χαρακτήρα' και όχι στην εμφάνιση του πρωταγωνιστή.

Επαναλαμβάνω δικές μου απόψεις , όχι μετά από σκέψη δεκαετιών, απλά συνειρμικά ερχόμενες με ότι πείρα έχω. Ξεφεύγει όμως το θέμα αρκετα.........

Να προτείνω και σαν τίτλο όχι Greek Comics , αλλά Greek Comics and all kinds of magazines including adult, τι λέτε;

 

Τέλος αν στειλτε μου ένα pm αν πρεπει να σταματήσουμε κάπου εδώ, και ότι παρατράβηξα το θέμα και με συγχωρείτε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@kKKK. Φοβερό σχέδιο??? :lol: απατάσαι πλήρως!!! Από τα πράγματα για τα οποία έχω διαφωνήσει με τον Valt. Υπάρχουν 3-4-5 με φοβερό χέρι που αξίζει τον κόπο να ψάξει κανείς τα κόμικ τους (όχι απλά ένα σχέδιο), υπάρχουν καμπόσοι που είναι απλώς αξιοπρεπείς και υπάρχει ένας απίστευτος όγκος ατάλαντων οι οποίοι έχουν μεταφραστεί καθαρά επειδή δείχνουν γεννητικά όργανα :) Μέσες άκρες, όπως και στον Disney ένα πράγμα ή τα παιδικά λαϊκά του 70 κ.ο.κ. :)

 

Kοίτα αυτά που το σκίτσο τους είναι ότι να'ναι και απλά δείχνουν γεννητικά όργανα και τα 99% δεν έχουν καν υπόθεση,τα θεωρώ κουλτουρομ@λ@κίες και όχι κόμικς.Αυτά που θεωρώ εγώ κόμικς (τουλάχιστον αυτά που έχω δεί εγώ) έχουν φοβερό σκίτσο.Βέβαια δεν είναι ο τομέας μου ιδιαίτερα,εκτός αν μου κινήσει την περιέργεια κάποια παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.