Μετάβαση στο περιεχόμενο

SPIDER-MAN: THE OTHER, EVOLVE OR DIE - ΕΞΕΛΙΞΗ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
SPIDER-MAN: THE OTHER, EVOLVE OR DIE - ΕΞΕΛΙΞΗ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ
Σενάριο/Kείμενα:
J. Michael Straczynski, Peter David, Reginald Hudlin
Σχέδιο:
Mike Wieringo, Pat Lee, Mike Deodato Jr.
Hμερ. έκδοσης:
10-2008
Hμερ. τελευταίου τεύχους:
04-12-2008
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
156 (1ος τόμος), 148 (2ος τόμος)
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Πέτρος Παπαλιανός
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-712-2 (Α' Τόμος), 978-960-306-713-9 (Β' Τόμος).
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

SpidermanTheOther_0001.jpgSpidermanTheOther_0002.jpg

 

To Spider-man The Other κυκλοφόρησε σε 12 τεύχη μεταξύ του Οκτωβρίου 2005 και του Ιανουαρίου 2006 στα περιοδικά Amazing Spider-man, Friendly Neghborhood Spider-man και Marvel Knights Spider-man, στην ουσία δηλαδή είναι ένα cross over. O κάθε τόμος περιλαμβάνει 6 τεύχη, ενώ για τον πρώτο τόμο εναλλακτικά εξώφυλλα και τίτλους των μπορείτε να δείτε παρακάτω.

 

CoverPages.jpg

 

Η έκδοση περιλαμβάνει επίσης εξασέλιδη ανάλυση για την δημιουργία της σειράς αλλά και σχετική με την υπόθεσή της και κλείνει με μικρό αφιέρωμα στους δημιουργούς.
Πολύ καλή ανάλυση όμως της έκδοσης, μπορείτε να διαβάσετε εδώ από τον GreekComicFan.

 

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τον ramirez.

 

 

Ομαδοποίηση Spider-Man

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  97
  • Reputation:   251
  • Achievement Points:  97
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κυκλοφορησε σημερα ο δευτερος τομος με χαμηλοτερη τιμη,19,90! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διάβασα τον πρώτο τόμο.Ευτυχώς που περίμενα και αγόρασα και τους 2 τόμους μαζί,γιατί δε θα άντεχα να περιμένω να μάθω τη συνέχεια.Το τέλος του πρώτου τόμου σε αφήνει σε απίστευτη αγωνία για τη συνέχεια,αφού ο αγαπημένος ήρωας βρίσκεται σε ελεεινά δύσκολη θέση.Ο τίτλος,''εξέλιξη ή θάνατος,ταιριάζει απόλυτα σε αυτά που θα διαβάσετε.Ένας Spiderman που βρίσκεται στην πιο δύσκολη θέση της ζωής του.Ο θάνατος βρίσκεται πιο κοντά από ποτέ.Ο Άδης ήδη του έχει κλείσει θέση στον άλλο κόσμο.Ο βαρκάρης τον περιμένει στην όχθη και ο Ερμής αν τον περάσει απέναντι με ασφάλεια.Αυτός όμως αντιδρά και αποδεικνύει ότι δε θα είναι και τόσο απλό να πεθάνει.Εγωιστής και αγωνιστής,άλλωστε έτσι τα έβγαζε πέρα με τους εχθρούς του.Πιο μόνος από ποτέ,βρίσκεται σε αδιέξοδο και δεν γνωρίζει τι συμβαίνει.

 

 

Η ιστορία είναι αρκετά καλή,θεωρώ όμως ότι έχει κάποια κενά στη υπόθεση και σε μερικά σημεία κάποιοι διάλογοι είναι εντελώς άκυροι,όπως και μερικά σημεία της πλοκής.Ελάχιστα όμως και δε χαλάνε τη συνολική εικόνα.Σίγουρα αξίζει αν το διαβάσετε και όσοι δεν είστε θαυμαστές του ήρωα.

 

Για το σχέδιο έχω να πω ότι κι αυτό σε μερικά κι αυτό κάνει κάποια νερά.Για παράδειγμα η Μαίρυ Τζέην σε διπλανά καρέ δεν έχει καμία σχέση,είναι κάπως παραμορφωμένη.Αλλά για αυτό θα περιμένω να ακούσω και τις απόψεις των πιο έμπειρων ;)

 

 

Κάτι που δεν κατάλαβα.Στο Ultimates Deluxe ο Giant είναι λευκός,αλλά εδώ είναι μαύρος.Επίσης η Whasp δε μου μοιάζει με γυναίκα.Επίσης στο Ultimate Six,αναφέρεται ότι έχουν χωρίσει οι δυο τους.Αυτό ισχύει εδώ,αλλά και πότε έγινε;Αν κάποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα αυτά που λες είναι από το Ultimate σύμπαν, ενώ αυτό είναι από το κανονικό σύμπαν, που ονομάζεται Earth-616. This is the real Spidey. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μα αυτά που λες είναι από το Ultimate σύμπαν, ενώ αυτό είναι από το κανονικό σύμπαν, που ονομάζεται Earth-616. This is the real Spidey. ;)

 

Τώρα που το σκέφτομαι :thinking: σαν να 'χεις δίκιο Ορέστη.Δεν το σκέφτηκα έτσι... :thanks:

Επεξεργασία από kostis7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι ασυνέχειες στο σχέδιο που παρατήρησες, οφείλονται στην ύπαρξη 3 σχεδιαστών, μια και πρόκειται για συλλογή ενός crossover.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ναι,αλλά δε μιλάω για διαφορετικές ιστορίες...Ακόμα και στην ίδια ιστορία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το 2ο τόμο τον διάβασα αμέσως,αλλά περίμενα να κάνει και κάποιος άλλος σχόλια.Τέλος πάντων.Η ιστορία δεν ήταν άσχημη,αφού ήταν πρωτότυπη και με απρόβλεπτα γεγονότα.Πάντως μου φάνηκε κάπως παρατραβηγμένη,κάπως υπερβολική...Δεν ξέρω τι λένε οι υπόλοιποι αλλά αυτός ο Spidy τώρα τελευταία περνάει τα χίλια μύρια!Τι τους έχει φταίξει.Την άποψη για το παρατραβηγμένο την έχει και ένα άλλο μέλος του φόρουμ,ο Alastor.Περιμένω να ακούσω τι λένε και οι υπόλοιποι...Ακούς GreekComicFan :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωχ, αλήθεια!? :wow: Δεν το'χω διαβάσει ακόμα, αλλά προφανώς δεν έχεις διαβάσει κι εσύ ακόμα το One More Day....... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχω διαβάσει την αμερικάνικη έκδοση σε tpb. Σχεδόν ήθελα να μη μου αρέσει. Διαβάζοντας τα previews το σενάριο μου έκανε τόσο γιούχου που είπα να μια καλή ευκαιρία να σταματήσω τον τίτλο. Εξάλλου μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει πάνω από 700 τεύχη του ήρωα. Καιρός να ασχοληθώ και με άλλους τίτλους.

 

Τελικά όσο βλακώδες ακούγεται το σενάριο (και μου δίνει την εντύπωση ότι οι συγγραφείς είχαν πολλά κομμάτια να εξερευνήσουν ακόμη - άντε και για το The Other 2 The Devolving), δεν ήταν και άσχημο. Έχει κάτι ο χαρακτήρας που με κάνει να ενδιαφέρομαι γι' αυτόν. Όμως με τη νέα τροπή που πήρε το περιοδικό του Spider-man δε βλέπω να ξανασχοληθούν με αυτό το θέμα. Ούτε βέβαια εγώ. Σχεδόν εβδομαδιαίο τίτλο του Spider-man δε μπορώ να διαβάσω. Δεν είμαι από χρυσάφι και δε γουστάρω να διαβάζω τόσες περιπέτειές του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Σε βλέπω απογοητευμένο frequently_attitudes;Ούτε εσένα σου άρεσε το Other ο 2ος τόμος;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τελικά όσο βλακώδες ακούγεται το σενάριο (...), δεν ήταν και άσχημο.

 

Ντεμι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5127 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κρίμα που έχει πεθάνει ο Mike Wieringo, μου άρεσαν τα σχεδία του!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα επί τέλους. Θα είμαι ειλικρινής. Ο πρώτος τόμος δε διαβάζεται. Παραέχει Pat Lee :shit2: και φλυαρία. ΑΛΛΑ από το τέλος του 1ου τόμου αλλάζουν τα πάντα, και ο 2ος θριλεροφέρνει. Κινείται σε πιο σκοτεινά μονοπάτια, οπότε ο 1ος τόμος είναι η ηρεμία πριν την καταιγίδα.

Τι με χάλασε τότε? Το θεοάκυρο σενάριο, που μου θύμησε ένα άλλο χάλια story arc με μια παλιά εχθρό του Cap που μεταμορφώνει τον Spidey σε αράχνη (το τρισάθλιο Disassembled στο Spectacular v2- στο οποίο Spec v2 αργότερα θα εμφανιστεί και η κλώνος της Gwen... :minigun: ) και το ότι ανάμεσα στους :div: Wieringo & :awesome: Deodato Jr, έβλεπα τον Pat Lee. Α, ρε Pat. Εξαιτίας σου χρεωκόπησε η Dreamwave... :collapse: (η 2η εταιρία που έβγαλε για λίγα χρόνια Transformers σε κόμικς) Αν είσαστε τολμηροί και θέλετε οπτικές αποδείξεις για το ότι ο άνθρωπος είναι από τους χειρότερους σχεδιαστές της Αμερικανικής ηπείρου, ανοίξτε το spoiler.

 

 

post-556-12958366685928_thumb.jpgpost-556-12958371934_thumb.jpgpost-556-12958367194151_thumb.jpg Τύφλα να'χει ο Liefeld... :D

 

 

Για αγορά? Nope. Θα παραμείνω σταθερός και θα συνεχίσω να προτείνω τα πρώτα 2 τομάκια από Marvel Knights. :D Και βαρβάτο σκίτσο και συνοχή στην ιστορία. Όχι αυτό το πράμα, που γίνεται ψιλοσπλατεροθριλεράκι όταν αρχίσουν τα σαγόνια του αναγνώστη να ανοιγοκλείνουν ρυθμικά σκεπτόμενα μια ωραία Μεξικάνικη σιέστα. :P

 

 

 

υγ.Τελικά τίποτα από Straczynski δε μου έχει αρέσει στο Spider-Man... Και όχι μόνο εκεί. Ούτε το Wonder Woman και ποτέ δεν άντεξα να δω ολόκληρο επεισόδιο από Babylon 5. Υπερεκτιμημένος. Κάτω ο Straczynskiς. :P Αν και δεν έχω διαβάσει ακόμα το Rising Stars, που δεν είναι υπερηρωικό και τα Thor ήταν καλά, αλλά περίεργα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

για να κατανοήσεις πλήρως αυτο το αριστούργημα της 9ης τεχνης πρέπει να έχεις διαβάσει όλο το run του Straczynski στο Spider-Man :idea:

 

(η αλήθεια είναι οτι αν το διαβάσεις σε τομάκι οι αλλαγές των σχεδιαστών απο τεύχος σε τεύχος σε χαλάνε πολύ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έχω διαβάσει. Μονάχα το The Other δεν είχα διαβάσει. :P Παίζει πολύ τη μυθολογία της αράχνης και τον ιστό του σύμπαντος. Προτιμώ το Grim Hunt.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Α, ρε Pat. Εξαιτίας σου χρεωκόπησε η Dreamwave... :collapse: (η 2η εταιρία που έβγαλε για λίγα χρόνια Transformers σε κόμικς)

Εντάξει, τουλάχιστον χρεοκόπησε εταιρία που του άνηκε και είχε δημιουργήσει μαζί με τον αδερφό του και όχι κάποιου άλλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

το τομάκι είναι κομπλέ όπως και όλη η δουλειά του στρακζύνσκι απλά πολύ μαγεία ρε αδερφάκι μου.ο spidey ήταν ανέκαθεν down to earth superhero ακόμα όταν και o jackal είχε φτιάξει 30000 κλώνους του.στο δι άδερ πολύ έρμαιο των εξελίξεων ο αραχνοκέφαλος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

α και ο pat lee τρελό fail.παίζει να ναι χειρότερος και από τον μπάκαλο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν είχε νόημα αυτή η ιστορία. Οι συγγραφείς πιστεύω ήθελαν να πουν και άλλα. Η συνέχεια θα πορούσε να ήταν η ομαλή έξοδο από το Back in Black και να γλυτώναμε το One more day.

 

Και κανείς δεν είναι για τα πανηγύρια σαν τον Μπάχαλο! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν είχε νόημα αυτή η ιστορία. Οι συγγραφείς πιστεύω ήθελαν να πουν και άλλα. Η συνέχεια θα πορούσε να ήταν η ομαλή έξοδο από το Back in Black και να γλυτώναμε το One more day.

 

Και κανείς δεν είναι για τα πανηγύρια σαν τον Μπάχαλο! :yahoo:

 

agree στο δεύτερο όσον αφορά το πρώτο μάλλον είχε να κάνει με τη φάση των εξτρα ικανοτήτων του σπάιντυ

οργανικοί ιστοί , κεντριά και τα συναφή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το arc τα σπάει!  :ego: Διάβασα επιτέλους στα ελληνικά το πρώτο μισό. Είχα αγοράσει πριν από 4 χρόνια περίπου τον τόμο Β'. Με είχε πωρώσει άσχημα. Λόγω της τελευταίας σελίδας, ήθελα πάρα πολύ να πάρω το Road to Civil War. Θυμάμαι, είχα εκτυπώσει το εξώφυλλο για να καταλάβει ο πατέρας μου ποιο θέλω και να το πάρει. :lol: Τελικά το πήρα πριν από 1 εβδομάδα. :giati:

 

Αν σας αρέσει η νέα (για εκείνη την εποχή, πάει μια δεκαετία) προσέγγιση του JMS στο origin και στον κόσμο του Spidey, θα σας αρέσει. Από τα καλύτερα run με τον ήρωα για μένα, το μοναδικό κακό με αυτό το arc είναι τα τεύχη Marvel Knights. Το σχέδιο αν και συνηθίζεται, είναι πολύ κατώτερο του σχεδίου των Wieringo και Deodato. Αυτά..... 

 

Επίσης :idea:, πόσο τυχεροί είστε εσείς που προλάβατε παντρεμένο τον PP. Άλλη χάρη έχει να συζητά με την γυναίκα του τα προβλήματα (καθημερινά και μη). 

 

Ο πρόλογος του προλόγου (ω πρόλογε :D) του Civil War. 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χρήστο,μπορείς να γράψεις μήπως μια σειρά ανάγνωσης για αυτά και που τοποθετείται η σειρά;;;  :efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χρήστο,μπορείς να γράψεις μήπως μια σειρά ανάγνωσης για αυτά και που τοποθετείται η σειρά;;;  :efxaristo:

 

Σε σχέση με τις υπόλοιπες εκδόσεις της Anubis; The Other, Road, Civil War/ASM: Civil War, Back in Black, OMD, μηνιαίο ASM. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4649 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ωραίος. :best: Ναι αυτό εννοούσα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπον, χθες ολοκληρωσα την αναγνωση αυτου του διτομου. Ειλικρινα τα reviews των προηγουμενων παιδιων (Κυριως του kostis7 και του Τζο) με καλυψαν απολυτα, οποτε δεν χρειαζεται να γραψω κανενα μεγαλο κειμενο. Αυτα τα Marvel Knights που βαζει το χερακι του ο mr. Lee, ειναι (Σχεδιαστικα) ωχ Παναγια μου γιατι το τραβαω αυτο. 

 

Πραγματικα, αν δεν υπηρχε αυτη η σχεδιαστικη ανωμαλια του συγκεκριμενου, και η συχνη μη συνοχη της ιστοριας και της πλοκης, οπως ηδη αναφερθηκε, θα ηταν ενα πολυ αξιολογο διτομακι, κατα τη γνωμη μου, ενα κλικ κατω απο το Marvel Knights Spider man, λογω του πολυ ανωτερου στορυ του τελευταιου. Αλλα τωρα, μ αυτα και μ αυτα, οπως ειπε και ο Τζο, απεχουν πολυ το ενα απ το αλλο, δυστυχως...

 

Βαθμολογια chris τσου: (εχε χαρη που αγαπαω τον αραχνουλη) 6.5 / 10 οι φαν του γλυκουλοαραχνουλη, να το τιμησετε , κανοντας κουραγιο στις σελιδες του Πατ Λη με τα ηλιθια σαγονια και τη (μοναδικη ως τωρα) ασχημη Μερι Τζεην. Οι υπολοιποι, προτιμηστε πρωτα το Marvel Knights Spiderman, επειτα βλεπετε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

(Ας νεκραναστήσω - ή μάλλον - ας "αναγεννήσω" το τόπικ.)

Να ξεκινήσω λέγοντας πως συνολικά δεν μου άφησε μου θετικές εντυπώσεις. Λεπτομέρειες τώρα:

 

Για να το βγάλουμε από τη μέση, ο Pat Lee δεν ξέρει να σχεδιάζει ανθρώπους, τα πρόσωπα έχουν ανεξήγητες κλίσεις και γωνίες, άθλια ανατομία και πραγματικά απορώ ποιος ενέκρινε να δημοσιευτεί κάτι τέτοιο - στις στολές ήταν σαφώς καλύτερος, αλλά δεν σχεδίασε και πολλές. Οι υπόλοιποι μια χαρά, χωρίς να θυμάμαι ότι σταμάτησα κάπου να το θαυμάσω.

 

Σαν ιδέα δεν τη θεωρώ κακή, αλλά όπως σημειώθηκε μάλλον είχαν στο νου τους να πουν πολλά περισσότερα απ' αυτά που μπόρεσαν. Έχτιζαν πάνω σε έννοιες, πετούσαν υπονοούμενα, εισήγαγαν στοιχεία και τελικά δεν με ικανοποίησε έτσι όπως το έκλεισαν. Η δε αφήγηση σε σημεία παιδαριώδης, με αποκορύφωμα τις σελίδες του τελευταίου τεύχους όπου ο Πίτερ ανακαλύπτει τις νέες του δυνατότητες και τις παραλληλίζει με αυτές της αράχνης. Κάποιοι διάλογοι τελείως εκτός τόπου και χρόνου, και άλλοι - ενώ είχαν σημαντικό ρόλο στην υπόθεση - θα τους χαρακτήριζα κακογραμμένους. Αυτά σε σημεία, όχι σε όλη την έκταση.

Οπότε σαν εκτέλεση μέτριο στην καλύτερη κατ 'εμέ. Ως προς το περιεχόμενο - αυτό που αποκομίζεις δηλαδή - δεν είναι τόσο άσχημο, αλλά φοβάμαι πως αφορά μόνο αυτούς που ακολουθούσαν την τότε σειρά.

Μου δίνει, επίσης, την εντύπωση πως θα μπορούσε να είναι πολύ μικρότερο σε έκταση. Εντάξει, παίζουν ένα σωρό (εκδοτικής φύσεως) παράγοντες, οπότε δεν θα πω τίποτα παραπάνω. Πάντως το ότι είναι φτιαγμένο από διαφορετικά άτομα (που μάλλον δεν συνεργάστηκαν και πολύ επιτυχημένα), βγάζει μάτι (αστειάκι για τον Πίτερ :P ).

 

Γενικά θα έλεγα να μην ασχοληθείτε, εκτός αν είστε φίλοι του Spider-Man (οπότε λογικά έχετε ήδη ασχοληθεί). Ερώτηση: Το Road to Civil War πουν αρχίζει μετά αξίζει καθόλου; Πόσο μεγάλο είναι και σε πόσες σειρές απλώνεται;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ερώτηση: Το Road to Civil War πουν αρχίζει μετά αξίζει καθόλου; Πόσο μεγάλο είναι και σε πόσες σειρές απλώνεται;

 

Τα λέει στην παρουσίαση. Αυτά είναι και τα πιο άμεσα για να μπεις στο κλίμα στο βασικό Civil War οπότε δεν χρειάζεται να ψάξεις κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύμφωνα με την "Anubis", το 2ο "graphic novel" κυκλοφόρησε στις 4 Δεκεμβρίου 2008.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Loss changed the title to SPIDER-MAN: THE OTHER, EVOLVE OR DIE - ΕΞΕΛΙΞΗ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ
  • 8 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34880
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

SpidermanTheOther_0001.jpg  SpidermanTheOther_0002.jpg

 

Αυτό το δίτομο το έψαχνα καιρό και ευτυχώς το βρήκα μέσω της ΛΕΦΙΚ. Τελείωσα πριν λίγες ημέρες το διάβασμα του οπότε ας πω τις εντυπώσεις μου.

 

Πλοκή

 

7dca57672435ebb76f8fdd2b5206f23c.png

 

Γενικά το The Other είναι μια ιστορία σημαντική για τον Spider-Man, καθώς βρίσκεται λίγο πριν μπει στην τελική ευθεία το run του Straczynski με το Civil War και το One More Day πριν ξεκινήσει το Brand New Day. Ο Straczynski και το run του παραμένουν κομβικά, ωστόσο είναι ένα crossover μεταξύ τριών τίτλων Spider-Man της εποχής. Χωρίζεται σε τέσσερα κεφάλαια και κάθε κεφάλαιο περιλαμβάνει τρία τεύχη, ένα από το Friendly Neighborhood Spider-Man, ένα από το Marvel Knights Spider-Man και ένα από το The Amazing Spider-Man. Το πρώτο κεφάλαιο γράφτηκε από τον Peter David, το δεύτερο από τον Reginald Hudlin, το τρίτο από το Straczynski και στο τέταρτο έγραψε ο καθένας το τεύχος του τίτλου που έτρεχε εκείνη την εποχή. Παρ' όλα αυτά κάθε τίτλος έχει διαφορετικό σχεδιαστή ήτοι ο David πχ γράφει στο πρώτο κεφάλαιο και τα τρία τεύχη, αλλά το κάθε τεύχος έχει άλλο σχεδιαστή. Γενικά μπερδεματάκι.

 

Σενάριο

 

058_005.jpg

 

Η κύρια ιστορία αφορά τον Peter Parker, στη ζωή του οποίου επιστρέφει ο Morlun. Πέραν όλων των άλλων ο Peter που πλέον ζει με τους Avengers, μαθαίνει από τη γιατρό του ότι πολύ απλά θα πεθάνει. Πηγαίνει από γιατρούς και επιστήμονες ιδιοφυίες μέχρι μάγους και όλοι βλέπουν στις μετρήσεις τους τον επικείμενο θάνατό του, αλλά κανείς δε μπορεί να βρει σε τι οφείλεται και πως θα έρθει. Το αποτέλεσμα είναι ο Peter να μπορέσει όχι μόνο να αναγεννηθεί, αλλά να συνδεθεί σε βαθύ πνευματικό επίπεδο με την αράχνη που τον τσίμπησε και τις δυνάμεις του. Το νόημα λοιπόν για τον Peter είναι να περάσει σε μια άλλη φάση να εξελιχθεί, να καταλάβει σε μεγαλύτερο βάθος τις δυνάμεις του και να κάνει step up ως ήρωας.

 

images.jpg

 

Σε γενικές γραμμές η ιστορία μου φάνηκε αδιάφορη. Έχει κάποια ωραία καρέ, μια μεγάλη μάχη με τον Morlun, έχει αρκετούς ήρωες να κάνουν την εμφάνισή τους, αλλά από την άλλη έχει και προβλήματα. Αρχικά η αναγέννηση του Peter μένει παντελώς ανεξήγητη, ενώ η συνεχόμενη πίεση να καταλάβει τις δυνάμεις του, να έρθει σε επαφή με την αράχνη κτλ δε βγάζει κάποιο ιδιαίτερο νόημα, είναι απλώς μια ιστορία που θα ήθελε να έχει βαρύγδουπες συνέπειες για τη μυθολογία του ήρωα, αλλά ο τρόπος διάρθρωσης της πλοκής είναι εντελώς άστοχος σε σχέση με αυτό που ήθελα να περάσουν και εμένα κάπου με έχασε το όλο πράγμα.

 

Σχέδιο

 

The_Other_(Multiverse)_Amazing_Spider-Man_Vol_1_527_0001.jpg

 

Τα τεύχη του Friendly Neighborhood Spider-Man τα σχεδιάζει ο Mike Wieringo, του Marvel Knights Spider-Man ο Pat Lee και του The Amazing Spider-Man ο Mike Deodato Jr. Αν αναρωτιέστε τι κοινό έχουν αυτοί οι τρεις θα σας πω τίποτα. Σχεδιαστικά είναι η μέρα με τη νύχτα μεταξύ τους και δυστυχώς το αποτέλεσμα φαίνεται. Ο Wieringo έχει ένα περίεργο, πιο αθώο και παιδικό στυλ που δε βγαίνει τόσο όσο σε άλλους τίτλους, ο Lee έχει ένα περίεργο στυλ με αχνά χρώματα, λεπτές γραμμές που προσωπικά μου θυμίζει λίγο manga και ο Deodato είναι ένας σχεδιαστής με αρκετή ζωντάνια και ρεαλισμό στα σχέδια του. Για μένα τα λιγότερο καλά τεύχη είναι του Lee, ο Deodato από την άλλη ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα, σχεδιάζει μακράν τα τοπ τεύχη. Θεωρώ πως όταν παίζεις με διαφορετικούς σχεδιαστές πρέπει τα στυλ τους να ταιριάζουν όπως έχει κάνει η DC στο παρελθόν. Π.χ αν είχα Deodato, θα προσπαθούσα οι άλλοι δύο να είναι o Finch και ο Fabok ας πούμε για να μην παρεκκλίνουν από τη ζωντάνια.

 

Τελικός απολογισμός

 

spiderman-evolve-die-marvel-comics_1_d350136e5fcbe0baddf8f30735b0c240.jpg

 

Για Spider-Man και ειδικά για ονόματα όπως Straczynski, David τη βρήκα αρκετά μέτρια και σίγουρα όχι στα γούστα μου. Είναι πολύ μεγάλη, αλλά δε νιώθεις ότι σου αφήνει κάτι, δε νιώθεις ουσιαστική εξέλιξη του ήρωα, ούτε αισθάνεσαι ότι έχεις καλυφθεί από τις απαντήσεις που σου δώσανε. Από την άλλη έκλεισα μία ακόμα από τις ιστορίες που ήθελα να διαβάσω στην όλη μου προσπάθεια να διαβάσω τα άπαντα Spider-Man από Straczynski μέχρι Civil War. Έχω πολύ ακόμα :) Όπως και να 'χει δεν τρελάθηκα και περίμενα σίγουρα περισσότερα προσωπικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.