Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΑΡΙΣΙ (ΓΑΛΛΙΑ)


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

post-277-1209914508.gif

 

ok. Μέχρι να φτιαχτεί μια σχετική ενότητα ή κάτι τις, θα μπορούσαμε να λέμε 2 πράγματα σε τέτοιου είδους τόπικ για shopping σε πόλεις του εξωτερικού. Ίσως να είναι κάτι που θα μετεξελιχθεί για "άρθρα-μελέτες", αλλά ας γίνει κάπου-κάπως η αρχή με 2 πράγματα που ξέρει ο καθένας. Βασικό σημείο εκκίνησης μου ήταν όταν άκουσα κάποιο μέλος (νομίζω o bio?) να έχει πάει Παρίσι και να επισκέφτηκε μονάχα το FNAC στο εμπορικό κέντρο Forum Les Halles (site) (στάση μετρό Chatelet-Les Halles). Χωρίς να είναι κακό κατάστημα, όταν το επισκέφτηκα πριν από αρκετά χρόνια (και γενικότερα ότι γράφω είναι από εμπειρίες πριν από αρκετά χρόνια. Απ'όσο μου λένε υπάρχει ακόμα Παρίσι, οπότε μπορεί να είμαι χρήσιμος ;) ) μου φάνηκε αρκετά ψυχρό και αρκετά "σούπερ μάρκετ".

 

Η δική μου η πρόταση είναι ένα καταστηματάκι στο Quartier Latin. Το ονοματάκι του είναι Boulinier (site). Άκρως ενδιαφέρον ωράριο (όλες τις μέρες της εβδομάδας. Κάντε κλικ στο contact για να το δείτε). Πέρα από κόμικς, έχει και cd και dvd (κάθε τι στον δικό του όροφο). Επιπρόσθετα όμως, μεταξύ κάποιων ορόφων (αν δεν αλλάξαν τη διαρρύθμιση :lol: ) είχε και υπέροχες αφισούλες, οι οποίες γίνονται εξαιρετικά καδράκια για το σπίτι. Πολύ ζεστό περιβάλλον και πολλά, πάρα πολλά κόμικ. Και φυσικά, όπως συμβαίνει σε κάθε γαλλικό κομιξάδικο που σέβεται τον εαυτό του (όπως το έζησα εγώ τουλάχιστον) μπορείς να αράξεις και να διαβάσεις το κόμικ σου πριν το πάρεις. Πατήστε στο Le Magasin για να δείτε φωτογραφίες του χώρου. Είναι μεταξύ των στάσεων Saint Michel και Cluny-La Sorbonne.

 

Και γενικώς εκείνη η περιοχή έχει πάρα πολλά ενδιαφέροντα καταστηματάκια και από καινούργια και από μεταχειρισμένα (στο Boulinier θα βρείτε και μεταχειρισμένα). Είχα μπει σε μερικά ακόμα, πλέον όμως δεν θυμάμαι ονόματα. Ένα μικρό google search που έκανα πάντως μου έδειξε 2 που φαίνονται ενδιαφέροντα.

 

Το ένα λέγεται Album και είναι 2-3 τετράγωνα από το Bouliner (site). Υπάρχουν τουλάχιστον 2 με κόμικ. Το ένα στη στάση Odeon και το άλλο στη στάση Maubert-Mutalite. Ψαχτείτε λίγο στον χάρτη του site. Είναι αλυσίδα και έχει καμπόσα (όχι όμως όλα με bd)

 

Το άλλο που πέτυχα (στο google) είναι ..... χμ. ήταν εντέλει... Librairie d'Images, 84 bd St-Germain και απ΄ότι διαβάζω πλέον έχει γίνει Album.

 

Anyhow. Αυτά τα ολίγα από εμένα (που βασικά μόνο για το Boulinier ξέρω, αλλά απ'ότι διαβάζω στο δίκτυο, δεν είμαι ο μοναδικός που το εκτίμησε). Όποια άλλη ψυχή έχει κάτι να συνεισφέρει ως τυφλοσούρτη για αγορά κόμικ κλπ στο Παρίσι.... (γιατί άμα το πιάσουμε το τι μπορείς να κάνεις σε αυτή την υπέροχη πόλη, δεν θα έχουμε τελειωμό :D )

 

Καλό ταξίδι και να περάσετε υπέροχα (που θα περάσετε... αλλιώς να πάτε να αυτοκτονήσετε. δε γίνεται να μην περάσεις υπέροχα στο Παρίσι. πρέπει να είσαι υπερβολικά τολμηρός αναγνώστης για να μην περάσεις θεσπέσια εκεί)

 

:cheers5:

 

ΥΓ παράκληση. Ας κρατήσουμε τα ποστ σε τέτοια τόπικ καθαρά πάνω στο θέμα, ανταλλάσσωντας προτάσεις/απόψεις, ώστε να είναι εύχρηστα σε όσα μέλη θελήσουν να διαβάσουν 5 πράγματα στο μέλλον. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τελικά θείο δεν ήμουν εγώ που πήγα στο Fnac, καθώς ακολούθησα τη συμβουλή σου και επισκέφτηκα το Boulinier ;) (δυστυχώς δεν είχα χρόνο να πάω και σε άλλα κομικσάδικα... :( ).

Να προσθέσω κάποιες "νεότερες" πληροφορίες, καθώς πήγα Παρίσι φέτος τον Μάρτιο. Το μαγαζί είναι όπως το περιγράφει ο germ, με κάποιες μικροδιαφορές. Η ποικιλία και ποσότητα που έχει από κόμικς είναι απίστευτη. Με το που ανέβηκα στον Α' όροφο, έκανα 10 λεπτά να αποφασίσω από το που να αρχίσω το ψάξιμο, αφού μόνο οι στενοί διάδρομοι ήταν άδειοι από κόμικς! Η χαρά των BDάδων, αρκεί να ξέρουν γαλλικά... :)

Αφίσες δεν υπήρχαν μεταξύ των ορόφων, αλλά σε stand στον όροφο μαζί με τα κόμικς. Επίσης από ό,τι θυμάμαι δεν υπήρχε χώρος για άραγμα και διάβασμα. Προφανώς ο χώρος αυτός αφιερώθηκε στα manga, τα οποία είχαν τη δικιά τους "πτέρυγα".

Από τιμές τώρα... Είχαν πολύ καλές προσφορές στα μεταχειρισμένα BD (hardcover με 3~5€), αλλά στα υπόλοιπα ξενόγλωσσα οι τιμές ήταν τσιμπημένες (περίπου ίδιες τιμές με Ελλάδα).

 

Και μία φώτο μετά τα ψώνια από το Boulinier με φόντο την "είσοδο" της Montmartre, επειδή το Παρίσι λέει τρελά... :best:

boulinier.jpg

 

Υγ. Μήπως πρέπει να γράψω και εγώ για το Lambiek, τώρα που τα έχω φρέσκα? :thinking:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Το Παρίσι είναι αγαπημένη πόλη. Για πολλούς λόγους, αλλά ένας απο αυτούς είναι και τα κομικομάγαζά της. Κόμικς μπορεί να βρει κανείς παντού! Όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία έχουν τμήμα με κόμικς. Η παράδοσή τους είναι ισχυρή σε αυτή την πόλη. Ειδικευμένα κομικάδικα υπάρχουν σε πολλά μέρη, αλλά η φωλιά τους είναι γύρω απο την Rue Dante στο Quartier Latin. Υπάρχουν μαζεμένα αρκετά και ο λόγος είναι μάλον η Σορβόνη που βρίσκεται λίγο πιο πάνω.

 

Βασιλιάς των μαγαζιών αυτών είναι το L' Album. Έχει ξεχωριστό μαγαζί για τα Γαλλικά, ξεχωριστό για τα Αμερικάνικα και ξεχωριστό για τα Manga/Anime. Και βέβαια κάθε μαγαζί έχει την ειδίκευσή του. Πολλά απο αυτά πουλάν μαζί με τα κόμικς και αγαλματίδια, φιγούρες, μεταξοτυπίες, πρωτότυπες σελλίδες κλπ.

 

Στον παρακάτω χάρτη μπορείτε να δείτε την περιοχή και με κόκκινες τελείες τα κομικάδικα. Υπάρχουν και αρκετά άλλα στους γύρω δρόμους.

post-1991-1225309688_thumb.jpg

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Να καταθέσω και τις δικές μου εμπειρίες από το Παρίσι που είναι λίγο διαφορετικές από όλων των προηγούμενων. Επειδή η επίσκεψη μου είναι σχετικά πρόσφατη όσον αφορά τα μαγαζιά Fnac η κατάσταση είναι μάλλον χειρότερη. Πλέον ακόμη και το κεντρικό κατάστημα της Fnac στην Champs Elysee υπάρχουν ελάχιστα κόμιξ (και καθόλου βιβλία) τα περισσότερα είναι manga και πέραν τούτου ουδέν!

Το πιο ενδιαφέρον σημείο σε όλο το Παρίσι κατά την άποψή μου είναι οι...πάγκοι δίπλα στη Notre Dam, παράλληλα με τον Σηκουάνα... Υπάρχουν δεκάδες ευκαιριών για όποιον έχει όρεξη να ψάξει. Και σε τιμές αντιστρόφως ανάλογες των ελληνικών παλαιοβιβλιοπωλείων. Υπάρχουν κιόσκια-πάγκοι που έχουν μόνο κόμιξ. Τα πιο καινούργια (υπάρχουν 2-3 πάγκοι που μέχουν ότι κυκλοφόρησε πρόσφατα στην αγορά) σε άλμπουμ-τόμους δεν έχουν πάνω από 6-7 ευρώ. Τα ίδια ακριβώς στα μαγαζιά με...βιτρίνα έχουν 8 ή 9 ευρώ! Φαντάζομαι ότι όσοι έχουν επισκεφθεί τη χώρα ξέρουν ότι Αστερίξ, Λούκι Λουκ, Τεν Τεν, όλες οι εκδόσεις του Dargaud και γενικά οτιδήποτε εμπορικό (πλην Marvel, DC κλπ.) κυκλοφορεί σε άλμπουμ-τόμους όπως ακριβώς η πρόσφατη έκδοση του Αστερίξ από την Καθημερινή.

Στα...πολύ μεταχειρισμένα υπάρχουν αληθινά διαμάντια! Αγόρασα στην τελευταία μου επίσκεψη το τεύχος του Τεν Τεν του 1952 που πρωτοδημοσιεύθηκε η ιστορία με την Αποστολή στη Σελήνη (ο ακριβής τίτλος στην πρωτότυπη έκδοση ήταν Παρέλαση στο φεγγάρι) στην...εξωφρενική τιμή των 7,5 ευρώ. Και από τον διπλανό πάγκο δύο πακέτα με 20 τεύχη το καθένα από τη δεκαετία του ’50 των περιοδικών Spirou και Tin Tin. Και τα δύο πακέτα μαζί 15 ευρώ και δώρο από τον πολύ φιλικό πωλητή μια αφίσα-ρέπλικα με το εξώφυλλο του 1ου Tin Tin! Τιμές χωρίς παζάρι βέβαια διότι οι τύποι δεν το ξέρουν αυτό το σπορ.

Για όσους επίσης ενδιαφέρονται για λογοτεχνία υπάρχουν εξαιρετικά μεταχειρισμένα βιβλία. Ενδεικτικά αναφέρω ότι το κλασικό ’’Το είναι και το μηδέν’’ του Ζαν Πολ Σαρτρ στη δεύτερη έκδοση του (1951, η πρώτη ήταν αν δεν κάνω λάθος το 1943) αγοράστηκε για 4 ευρώ και ένα βιβλίο με διηγήματα του Εκτορα Μαλό για 3! Αυτά για να ξέρουμε και τι πληρώνουμε στην Ελλάδα για μεταχειρισμένα. Υπάρχουν επίσης σε άλλους πάγκους εκατοντάδες τεύχη του Paris Match και άλλων Γαλλικών περιοδικών αλλά εκεί παραδόξως είδα τις τιμές τσιμπημένες σε 20άρικα και 30άρια!

Εννοείται ότι το μέρος θέλει ψάξιμο και αρκετή ώρα αφού υπάρχουν πάνω από 50 πάγκοι στη σειρά... Οποιος πάει Παρίσι οφείλει να κάνει μια μικρή βόλτα...προσκύνημα αφού δίπλα ακριβώς είναι και η Notre Dam.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μιας και έκανα κι εγώ τη βόλτα μου στο Παρίσι, δε γινόταν να μην κάνω επίσκεψη και σε 1-2 μαγαζάκια με κόμικς...

 

 

Album

84 Boulevard Saint - Germain, 75005, Paris (Tel: 0033 143 25 25 68)

20140422_182135.jpg

album.fr

Εξαιρετικό μαγαζί που ειδικεύεται κυρίως στην ντόπια παραγωγή BD, κι αυτό γιατί σε κοντινή απόσταση βρίσκονται μαγαζιά της ίδιας αλυσίδας με ειδίκευση σε άλλες κατηγορίες. Επίσης πλούσιο σε φιγούρες BD, με τον Τεντέν να έχει φυσικά την τιμητική του, και να ακολουθούν οι Αστερίξ και Μαρσουπιλαμί. Πολύ μεγάλος ο χώρος καθώς έχει ισόγειο και υπόγειο φίσκα σε κόμικς. Νομίζω ότι είναι το ίδιο μαγαζί που επισκέφτηκα εντελώς τυχαία πριν 7 χρόνια όταν είχα βρεθεί ξανά στο Παρίσι. Βρίσκεται αρκετά κοντά στη Notre Dame, και βολεύει η πρόσβαση από το Μετρό La Sorbonne.

20140422_180644.jpg20140422_180658.jpg20140422_181053.jpg20140422_181100.jpg20140422_190346.jpg

 

 

Album

67 Boulevard Saint - Germain, 75005, Paris (Tel: 0033 153 10 00 60)

20140422_182358.jpg

album.fr

- Κάτσε ρε φίλε, τώρα μόλις δε μας μίλησες για αυτό το κατάστημα; - Περίπου, γιατί όπως είπα είναι αλυσίδα. Στον ίδιο λοιπόν δρόμο, ουσιαστικά απέναντι του πρώτου μαγαζιού, βρίσκεται το συγκεκριμένο κατάστημα που ειδικεύεται κυρίως σε αμερικάνικα κόμικς. Επίσης έχει αρκετά manga. Μου άρεσε η ποικιλία του, και εγώ έφυγα ικανοποιημένος μιας και στο τμήμα Horror βρήκα κάτι καλούδια που τα αναζητούσα καιρό. Οι τιμές δυστυχώς είναι τσιμπημένες, διότι για λόγους ευκολίας 1 US Dollar ισοδυναμεί σε 1 €, άρα συμφέρει η αγορά μόνο φθηνών κόμικς.

20140422_183435.jpg20140422_184347.jpg

 

 

Pulp's Comics

9 Rue Dante, 75005, Paris (Tel: 0033 140 51 80 62)

20140422_184737.jpg

 

pulpscomics.blogspot.com

Ένα μαγαζί πολύ κοντά στα δύο προηγούμενα, δηλαδή στην ευρύτερη περιοχή της Notre Dame. Ειδικεύεται επίσης σε αμερικάνικα κόμικς και φιγούρες, που σημαίνει ότι για τους μη γαλλομαθείς είναι ό,τι πρέπει. Ίδια ιστορία με το παραπάνω κατάστημα όσον αφορά τις τιμές, καθώς 1 US Dollar ισοδυναμεί σε 1 €. Και εκεί πάντως βρήκα ενδιαφέροντα πραγματάκια.

20140422_184933.jpg20140422_184713.jpg

 

 

Και σε κάτι διαφορετικό τώρα... καθώς ο Σηκουάνας είναι γεμάτος κιόσκια με βιβλία. Ανάμεσα στα βιβλία μπορεί κανείς να πετύχει σκόρπια διάφορα κόμικς της Γαλλοβελγικής σχολής. Πέτυχα όμως και ένα περίπτερο που είχε αποκλειστικά κόμικς, οπότε κάποιος ενδιαφερόμενος μπορεί να επισκεφτεί κατευθείαν αυτό. Βρίσκεται στην 90 Quai de l' Hotel de Ville, αρκετά κοντά στο Hotel de Ville δηλαδή το δημαρχείο του Παρισιού. Όλων των ειδών τα κόμικς, σε γαλλική γλώσσα μόνο δυστυχώς, ορισμένα εκ των οποίων είναι πολύ παλιά και σπάνια και κοστίζουν περιουσίες.

20140423_162500.jpg20140423_162504.jpg20140423_162531.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Έρχομαι και εγώ να προσθέσω την εμπειρία μου σχετικά με τα κομιξάδικα εκεί. Παρόλο που είχα διαβάσει το θέμα για να είμαι προετοιμασμένος πριν πάω,έπεσα τυχαία πάνω στο Boulinier στην Λατινική Συνοικία. Πληροφορίες σχετικά με το κατάστημα θα βρείτε στο ποστ του Νίκου,εγώ απλά θα προσθέσω φωτογραφικό υλικό και την προσωπική μου άποψη.

 

Αρχικά μόλις μπήκα μέσα μου φάνηκε παζαρομάγαζο,που πουλούσε από βινύλια μέχρι σεμεδάκια. Έλεγε στην πρόσοψη ότι έχει και κόμικς αλλά το μόνο που βρήκα ήταν μια στοίβα με 40-50 μεταχειρισμένα στο υπόγειο. Αφου έκανα μια προσπάθεια να συννενοηθώ με μια ταμεία που δεν καταλάβαινε(ή έτσι έλεγε τουλάχιστον) γρι Αγγλικά,είδα ότι είχε και πάνω όροφο και μόλις ανέβηκα έπαθα την πλάκα μου. Μόνο κόμικς,μόνο στα Γαλλικά,από κάθε είδος,ο παράδεισος του BD.Καινούργια και μεταχειρισμένα εξίσου,λεφτά να χεις. Προφανώς είναι must για κάθε έναν που αγαπάει τα κόμικς να το επισκεφθεί έστω και μια φορά. Παραθέτω παρακάτω φωτογραφικό υλικό:

 

IMG_0532.JPGIMG_0534.jpgIMG_0535.JPGIMG_0536.jpgIMG_0537.JPGIMG_0538.JPGIMG_0539.JPGIMG_0541.JPGIMG_0542.JPGIMG_0543.JPGIMG_0554.JPGIMG_0555.JPGIMG_0556.JPGIMG_0557.JPGIMG_0558.JPGIMG_0544.JPGIMG_0545.JPGIMG_0549.JPGIMG_0561.JPGIMG_0550.jpg

 

Πάρτε και μία με την αφεντιά μου :P αγκαλιά με την Γαλλική Carl Barks Library.

 

Όπως είπε και ο Ίωνας κατά μήκος των οχθών του Σηκουάνα έχει πολλά περιπτεράκια-παλαιοπωλεία και μερικά από αυτά έχουν μόνο κόμικς,μια βόλτα με καφεδάκι και χάζεμα είναι ότι πρέπει.

Επεξεργασία από Θρηνωδός
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.