Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το περιβόητο "Δημοψήφισμα" για τους Λύκους [ Μετονομασία της συμμορίας των Λύκων ]


nickdeli

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Με αφορμή κάποια αφιερώματα που διάβασα στο forum,αλλά και κάποια τεύχη Μίκυ Μάους που κοίταξα πρόσφατα,θυμήθηκα κάτι που μου είχε κάνει άσχημη εντύπωση.

Το 1992,ξεκίνησε στο περιοδικό Μίκυ Μάους,ένα "δημοψήφισμα",σχετικά με την προτιμόμενη από τους αναγνώστες ονομασία της συμμορίας των Λύκων.Οι αναγνώστες,μέσω απαντητικών δελτίων που υπήρχαν στο περιοδικό,επέλεγαν ανάμεσα στην ονομασία Λύκοι,και στην ονομασία Μούργοι.Τελικά,οι εκδότες ανακοίνωσαν ότι τα ποσοστά ήταν τόσο κοντά μεταξύ τους(51-49 ή κάτι τέτοιο :blob1: )που δεν μπορούσαν να διαλέξουν το ένα όνομα σε βάρος του άλλου,και έτσι αποφάσισαν να καταφύγουν στην "μέση" λύση(πού είσαι Σολωμόντα? :D ).Και γεννήθηκε η ονομασία Μουργόλυκοι :blob1: .

Πριν καταθέσω την δική μου άποψη,να αναφέρω ότι στα αγγλικά,οι δικοί μας Λύκοι,ονομάζονται Beagle Boys,που σε ελεύθερη μετάφραση κλίνει περισσότερο προς το "Μούργοι".

Παρόλα αυτά,ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος από την αλλαγή.Το όνομα Μουργόλυκοι είναι το λιγότερο αστείο για μια συμμορία(μου φέρνει στο μυαλό τα Ημισκούμπρια) :D .Λύκους τους μάθαμε οι περισσότεροι.Όσο για το δημοψήφισμα,έχω κάποιες ενστάσεις,σχετικά με τα ποσοστά που προέκυψαν,και στο κατα πόσο η απόφαση για αλλαγή ονόματος ήταν ή όχι προδιαγεγραμμένη.Προς αποφυγή παρεξηγήσεων,αυτή ήταν απλώς η δικιά μου αίσθηση εκείνη την εποχή.Μπορεί όντως τα αποτελέσματα να ήταν αυτά που δημοσιεύτηκαν.

Αυτά από εμένα.Περιμένω και τις δικές σας απόψεις,διαφωνίες,συμφωνίες,κτλ.

:beer:

Επεξεργασία από nickdeli
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  864
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  60
  • Reputation:   48
  • Achievement Points:  60
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

..και εγώ όταν το είχα δει αυτό το "δημοψηφισμα" σε αρκετά συνεχόμενα τεύχη μου προξένισε απορίες..

Δεν μπορεί τόσα χρόνια να λέγονται "Λύκοι" και ξαφνικά να ζητάνε απο τους αναγνώστες να ψηφίσουν:

- Μούργοι

- Λύκοι

- Μουργόλυκοι

 

..Και με το πέρας της ψηφοφορίας να ανακοινώνουν ότι επειδή τα ποσοστά ήταν κοντά απόφάσισαν να τους ονομάσουν "Μουργόλυκους"..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να σου πώ την αλήθεια δεν έχεις και άδικο! Και εγώ ποτέ δεν κατάλαβα ακριβώς ποιος ο λόγος να αλλάξει το όνομα? Για να συμβαδίζει με το αγγλικό?

Και εγώ προτιμούσα το Λύκοι αλλά τελικά με τη δύναμη της συνήθειας πέρασε και αυτό στην καθημερινότητα.

Τώρα προδιαγεγραμμένη κίνηση ή όχι δεν μπορώ να πώ με βεβαιότητα αλλά μάλλον προς τα εκεί φέρνει η δουλειά!

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

στο Μίκυ Μάους ή στο Κόμιξ? Ζω με την εντύπωση ότι ήταν στο Κόμιξ... Βέβαια, μπορεί να ήταν και σε όλο τα φάσμα των εκδόσεων, που θα ήταν και το πιό λογικό.

 

βλέπωντας πως δεν ξέρω κανέναν που να έφερε ποτέ ενστάσεις για την ονομασία Λύκοι, κι εγώ για marketing ploy το έκοβα/κόβω. Άσε δε που (ι) κανείς δεν είδε ποτέ τίποτα ψήφους για να ξέρουμε και (ιι) επιπρόσθετα βρίσκω γελοία τη διαδικασία. (α) είναι δουλειά του μεταφραστή. πως λέμε Μοναρχίξ/Μαζεστίξ? Κατουρλίξ/Ιντεφίξ? (β) ήταν παγιομένη ονομασία... φανταστείτε να γίνει αύριο δημοψήφισμα για να τον λέμε Πάπιας και Παπαπάπιας/Μπαρμπαπάπιας αντί για Duck και McDuck. (γ) αι δημοκρατικαί διαδικασίαι σε κάτι τέτοια θέματα είναι ολίγον τι γελοίες. Μου τη σπάει να έχει την ίδια βαρύτητα η γνώμη/άποψη μου που έχω ασχοληθεί με το θέμα χ χρόνο με ενός που ασχολείται τώρα μόνο και μόνο για να ασχοληθεί. Σε κάτι τέτοιες προσπάθειες διεύρυνσης της πελατείας σου, κινδυνεύεις να αποξενώσεις τον σκληρό πυρήνα σου. Κάτι σαν το αίσθημα που είχα όταν βγήκα από το 1ο Αστερίξ και άκουγα σχόλια από άτομα που είχαν διαβάσει μια φορά 5-6 τεύχη πριν 40 τέρμινα... Στη 2η περίπτωση βέβαια, μάλλον είχαν οφέλη με τη διεύρυνση της πελατείας... Αν και δεν ακούω τίποτα για 3ο Αστερίξ ;) Είναι που μόνο οι Αμερικάνοι τα σκατώνουν στις μεταφορές με τις εμπορευματοποιήσεις τους... :)

 

Συνολικά, την βρήκα ηλίθια και ως μετάφραση και ως ενέργεια, χωρίς αυτό όμως να με εμπόδισε να την αποδεχτώ ή να με σκοτίσει περισσότερο από 30 δεύτερα. Εξ'άλλου, ας είναι καλά τα μηχανήματα του διαβόλου και το ιντερνέτι, τα έχουμε/βρίσκουμε πλέον στο πρωτότυπο το Αγγλικό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στο Μίκυ Μάους ή στο Κόμιξ? Ζω με την εντύπωση ότι ήταν στο Κόμιξ... Βέβαια, μπορεί να ήταν και σε όλο τα φάσμα των εκδόσεων, που θα ήταν και το πιό λογικό

Δίκιο έχεις,ήταν καί στο Κόμιξ.

Μου τη σπάει να έχει την ίδια βαρύτητα η γνώμη/άποψη μου που έχω ασχοληθεί με το θέμα χ χρόνο με ενός που ασχολείται τώρα μόνο και μόνο για να ασχοληθεί

Συμφωνώ και εγώ,αλλά δεν μπορεί να "μετρηθεί" κάτι τέτοιο.Καλώς ή κακώς,σε αυτές τις διαδικασίες,η άποψη όλων έχει την ίδια βαρύτητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω πρωτη φορα που το'χα διαβασει αυτο παντως ηταν στο Αλμανακο, οποτε ναι, ηταν σε ολο το φασμα των εκδοσεων...Εγω ακομα Λυκους ομως τους φωναζω...το "Μουργολυκοι" αντιχει πολυ βαρια! :blush::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ και εγώ,αλλά δεν μπορεί να "μετρηθεί" κάτι τέτοιο.Καλώς ή κακώς,σε αυτές τις διαδικασίες,η άποψη όλων έχει την ίδια βαρύτητα.

 

Αναλόγως με το τι σε ενδιαφέρει να πετύχεις. Κάνεις δημοσκόπηση και μαθαίνεις :) Όπως βλέπεις από τα ποστ μέχρι στιγμής κόπανοι φαίνονται, αν και αγνοώ αν ως marketing ploy δούλεψε ή όχι. Αν και εδώ που τα λέμε, κάλλιστα μπορεί και η απόφαση να ήταν απόρροια των γραμμάτων που πήρανε. Όχι ως ποσοστά, αλλά ως πόσοι στείλαν, τι λέγαν κλπ.

 

Και το πως θα λέγονται στα ελληνικά οι Beagle Boys δεν είναι θέμα δημοκρατίας :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε germanicus19,καταρχήν να σου πώ,αν και μάλλον το ξέρεις :D ,ότι θεωρώ πως γνωρίζεις πάρα πολύ καλά την αγγλική γλώσσα.Το έχω παρατηρήσει και σε καποια άλλα posts σου :respect: .Ή αυτό,ή σπουδάζεις οικονομικά.Άσχετο,αλλά ήθελα να στο πώ. :cool:

Δεύτερον,προφανώς συμφωνούμε...διαφωνόντας :beer: .Καλό είναι και αυτό.

Και φυσικά δεν θεωρώ ότι είναι θέμα δημοκρατίας η σωστή μετάφραση.

Στην Ελλάδα οι σωστές μεταφράσεις(σε ταινίες,κόμικς,βιβλία) σπανίζουν.

Ξεκίνησαν λάθος με το όνομα "Λύκοι",και διόρθωσαν το λάθος με μεγαλύτερο λάθος,ονομάζοντάς τους "Μουργόλυκους".

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επειδή διαβάζω Μίκυ Μάους από παιδί, ακόμα Λύκους τους λέω. Η αλλαγή δεν μου άρεσε καθόλου. Μπορεί να ταιριάζει περισσότερο στον αγγλικό όρο, στα Ελληνικά πάντως είχαν καθιερωθεί ως Λύκοι και τους ταίριαζε πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το Μουργόλυκοι το βρίσκω απαίσιο!

Welcome to the club! :D:D:beer::beer:

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  998
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  84
  • Reputation:   185
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Εμένα πάντως μου αρέσει περισσότερο ο όρος μουργόλυκοι, το ξερό λύκοι μου φαίνεται πολύ λίγο για την "κλάση" της συμμορίας τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Εγώ πάλι μουργόλυκους τους γνώρισα και μου αρέσει το όνομα. Συμφωνώ με τον germanicus19 ότι είναι θέμα του μεταφραστή το πως θα αποδώσει το όνομα στη γλώσσα του και ίσως ήταν λίγο περίεργο το θέμα του δημοψηφίσματος. Άλλωστε κι εγώ θεωρώ πως δεν είναι θέμα που απασχολεί κάποιον πάνω από 20 δευτερόλεπτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εγώ να πω την αλήθεια, Λύκους τους ήξερα μια ζωή και όταν έπεσε στα χέρια μου ένα περιοδικό, το Αλμανάκο νομίζω και τους έγραφε μουργόλυκους, αρχικά στράβωσα... Δεν είχα πάρει είδηση το δημοψήφισμα (λόγω άλλων υποχρεώσεων την περίοδο αυτή) και θεωρώ ακόμα και σήμερα ότι όταν μετά από 25 χρόνια κυκλοφορίας ξύπνησαν και αποφάσισαν να κάνουν κάτι τέτοιο, το λιγότερο ήταν χαζό.

 

Nevermind, υπάρχουν χειρότερα πράγματα στην καθημερινότητα μας και αυτό είναι από αυτά που τα συνηθίζεις εύκολα και τα ξεπερνάς. Καλό θα ήταν όμως να αποφεύγονται τέτοιες αλλαγές, σε σειρές και ήρωες που έχουν μακρά ιστορία πίσω τους. Εγώ πάντως ακόμα Λύκους τους λέω... το συνθετικό μούργο- χάνεται κάπου στην ανάγνωση (χε χε).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η γνωμη μου ειναι οτι το προβλημα ξεκιναει απο την αρχικη μη ακριβη μεταφραση και τη μανια να εξελληνιζουμε τα παντα (κατι που τελευταια δειχνει να εχει υποχωρησει).Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου ειχε κακοφανει η αλλαγη αλλα με τον καιρο το συνηθισα και τελικα οταν το καλοσκεφτηκα αποφασισα οτι δεν υπαρχει λογος να προβληματιζομαι και να ειμαι σε διλλημα μεταξυ δυο λαθων αφου ουτε το Λυκοι, ουτε το Μουργοι και φυσικα ουτε το Μουργολυκοι αποδιδουν το πραγματικο τους ονομα. Συμφωνω απολυτα με τον nickdeli: απλα προσπαθησαν να διορθωσουν ενα λαθος με κατι αλλο που τελικα ειναι απλα λιγοτερο λαθος η ισως το ιδιο λαθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1102
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  24
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Εγώ τους λύκους από μικρός τους έμαθα Λύκους.

 

Όλα τα άλλα ονόματα μου φαίνονται εντελώς ξένα και απροσάρμοστα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  53
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αγνοούσα την αλλαγή του ονόματος των Λύκων σε μουργόλυκους και μου ακούγεται πολύ άσχημα.

SUCKS :Prrr:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ ρε παιδιά όταν πρωτοδιάβασα το Μουργόλυκοι είπα ποιοι είναι αυτοί πάλι.Είχα σταματήσει για κάμποσο καιρό να διαβάζω τα παπιά και όταν τους πρωτοείδα δεν μου θύμιζαν τους παλιούς Λύκους.Άσε που μου φάνηκαν και πιο αδυνατισμένοι :dance: δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου.Πάντως μου ήχησε άσχημα το Μουργόλυκοι καθώς το Λύκοι ταίριαζε πολύ στους χοντροκομμένους απατεώνες και το Μουργόλυκοι τους έκανε να μοιάζουν φτηνοί απατεώνες κατά τη γνώμη μου :cry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ ρε παιδιά όταν πρωτοδιάβασα το Μουργόλυκοι είπα ποιοι είναι αυτοί πάλι.Είχα σταματήσει για κάμποσο καιρό να διαβάζω τα παπιά και όταν τους πρωτοείδα δεν μου θύμιζαν τους παλιούς Λύκους.Άσε που μου φάνηκαν και πιο αδυνατισμένοι :dance: δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου.

 

Δεν νομίζω ότι είναι ιδέα σου. Αυτό τον καιρό διαβάζω τις κλασσικές ιστορίες του Σκρουτζ απο τα αγγλικά. Με αφορμή λοιπόν το ποστ σου και μερικά πιο καινούρια τεύχη Κόμιξ που θυμάμαι, δίνουν αυτή την αίσθηση, ότι οι Λύκοι πήγαν σε κάποιο Σπα και απώλεσαν καναδυό κιλάκια. Δεν ξέρω και εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

(...) το Μουργόλυκοι τους έκανε να μοιάζουν φτηνοί απατεώνες κατά τη γνώμη μου :cry:

 

Μα φίλε μου για φθηνούς απατεώνες δεν πρόκειται?? Είναι η πιο αδέξια συμμορία κακοποιών....

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  563
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  40
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  40
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ρε παιδια τι να σας πω εμενα μου αρεσει περισσοτερο το Μουργολυκοι. Θα μου πειτε το Λυκοι δε το εχω μαθει γιατι τοτε ημουν ενος χρονου οποτε δεν μου κανει εντυπωση :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και γω προτιμώ το Μουργόλυκοι αλλά μόνο και μόνο γιατί με αυτό μεγάλωσα, μαλιστά εδώ έμαθα πρώτη φορά ότι παλιά τους λέγαν λύκους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1544
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

χαιρομαι που διαβαζω αυτο το θεμα γιατι μετα απο τοσα χρονια μου δινει απαντησεις :) αυτο με την αλλαγη ονοματος ποτε δεν καταλαβα τι ακριβως εγινε και γιατι.

anyway μετα απο τοσα χρονια δε βρισκω ωραιο ονομα ουτε το μουργοι ουτε το λυκοι,αλλα ουτε θεωρω λυση το μουργολυκοι.

ειναι παντως χαζη ιδεα να αλλαξεις το ονομα μετα απο τοσα χρονια :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1519
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  31
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Xexe! Το θυμάμαι αυτό. :)

Μάλιστα θυμάμαι που η αδερφή μου ήθελε να ψήφιση και μου έδωσε το φάκελο να παο να πάρο γραμματόσημο και να το ρίξω αλλα εγώ πήγα και πήρα παγωτό.... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1484
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  92
  • Reputation:   39
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Και εγώ Λύκους θυμάμαι να τους έμαθα, αλλά στην πορεία τους άκουγα και Μουργόλυκους. :confuse:

Έτσι σκεφτόμουν γιατί άλλοι τους έλεγαν έτσι και άλλοι αλλιώς :thinking: με αποτέλεσμα να καταλήξω στο ότι είχαν δύο ονόματα με το Λύκοι να είναι το συντομότερο!! :)

Τώρα άκουσα για τη δημοσκόπηση και ενημερώθηκα... :wow:

 

Πάντως μου άρεσε πιο πολύ το Λύκοι, ίσως να φταίει το γεγονός ότι τους πρωτοάκουσα έτσι!!!

 

Μάλλον πως είχαν αποφασίσει το νέο όνομα και απλά η δημοσκόπηση ήταν "για τα μάτια μας μόνο"!!!

:mafia: Το είχαν "μαγειρέψει" από καιρό!!! :lol: :lol: :lol: :cooking2:

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση... :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τη θυμάμαι κι εγώ αυτή τη δημοσκόπηση. Όταν βγήκαν τα αποτελέσματα, θεώρησα ότι μάλλον οι υπεύθυνοι είχαν αποφασίσει από πριν τι όνομα θα δώσουν. Με λίγα λόγια, οι εκδότες ήθελαν να μετονομαστούν οι Λύκοι σε μούργοι, ενώ το κοινό ήθελε να τους ξέρει όπως τους είχε μάθει τόσα χρόνια. Και τελικά τους ονόμασαν Μουργόλυκους όχι γιατί διχάστηκε το κοινό, αλλά επειδή δεν συμφωνούσε κοινό και εκδότες. Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια, αλλά θεωρώ πολύ παράξενο να ψήφισαν τόσοι πολλοί υπέρ ενός νέου ονόματος. Εδώ βλέπετε και στα post αυτού εδώ του θέματος ότι όλοι οι παλιοί τους προτιμούσαν "Λύκους" ενώ οι καινούριοι "Μουργόλυκους", κι αυτό γιατί έτσι έχουν συνηθίσει και γιατί είναι δύσκολο να αλλάξεις έτσι εύκολα συνήθειες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ίσως είμαι ο μόνος που αρχικά τους έμαθα σαν "λύκους", αλλά μου αρέσουν περισσότερο σαν "μουργόλυκοι" (Το "μούργοι" όμως δεν μου άρεσε καθόλου).

 

Για γκαφατζήδες ολκής σαν του λόγου τους, το "λύκοι" παραήταν σοβαρό :lol:

 

 

Πάντως αν θυμάμαι καλά πρέπει να έγιναν 2 δημοψηφίσματα :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το μουργόλυκοι είναι επιεικώς απαράδεκτο... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έχω μια απορία την οποία δεν ξέρω εάν σηζητήσατε σε άλλο τοπικ. Πότε οι 'κακοί λύκοι' άρχισαν να αναφέροντε ως 'μουργόλυκοι'? Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν μικρός πως τους έλεγαν κακούς λύκους.

 

Απλά είμαι περίεργος πότε έγινε αυτή η αλλαγή! :thanks:

 

Ευχαριστώ!

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

παρεμπιπτόντως δεν ήσαν ποτέ "κακοί λύκοι". σκέτο λύκοι :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.