Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

παιδια ο τυπος με τα 55.000 ευρω για το μικυ νο.1 το πιστευει οτι κανει τοσο!!! του εκανα προταση για 15.000 ευρω και ειπε πως δε τον συμφερει !!!! απλα ειναι τρελος.

οσο για το ibid στο συγκεκριμενο παραδειγμα οντως φαινονται υποπτα και τα 2 νικ, το χα παρατηρησει και γω, αλλα γενικα δεν βγαζω βιαστικα συμπερασματα μιας και ο χρηστης ειναι πολυ σοβαρος στο GC.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αμα του πουλήσω το δικό μου Μικυ Μάους Νο 1 για 12.000 ευρώ λες να δεχτεί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26442
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

παιδια ο τυπος με τα 55.000 ευρω για το μικυ νο.1 το πιστευει οτι κανει τοσο!!! του εκανα προταση για 15.000 ευρω και ειπε πως δε τον συμφερει !!!! απλα ειναι τρελος.

 

:lol::confuse::lmao::lmao::lmao::hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

δε λεω οτι δε σηκωνε παζαρι αλλα πιστευω μεχρι 30.000 θα το δινε... :confuse:

ξερετε τι του απαντησα στο μειλ; (γιατι αρχικα δεν ειχα προσεξει οτι εγραφε τιμη και μου γραφει οτι κοστιζει 55 χιλιαδες),

"ευχαριστω φιλε αλλα θα προτιμησω να παρω ενα δυαρακι..." :lol:

 

παντως προσωπικα δε τον κακολογω το συγκεκριμενο, το πιστευει οτι τοσο κανει.

(και ποιος ξερει ισως εχει την ανατυπωση!!!).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

OMG!αυτος γραφτηκε στο komixmag μονο και μονο για να ζητησει τιμες!οχι ρε φιλε,το χει πιστεψει μου φαινεται!!!

επισης αλλος τραγικος πωλητης(μονο στο ΚΟΜΙΞ αλλιως πουλαει με αναγραφομενες τιμες) ειναι ο χρηστης vagpan που οτι τευχος ΚΟΜΙΞ εχει μεχρι και περιπου #160-170 το χει 20€...μετα βαζει αναγραφομενη..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

http://www.xe.gr/biblia-tainies-mousiki/periodika%7Cad-4345373.html

 

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ Μίκυ Μάους, πωλειται το 1ο τευχος που κυκλοφορησε στην Ελλαδα το 1966, σε καλη κατασταση, τιμή 3.500 ευρώ

 

δεν παμε καλα... :confuse: και πρεπει να ειναι και η ανατυπωση... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ο τύπος απλά είναι ψιλικατζής, συμβιβάζεται με ψίχουλα. Τι είναι τρεισήμισι χιλιάρικα, εδώ πέρα έχουμε θέσει το ρεκόρ (με την ανατύπωση πιθανότατα) στα 55.000 € :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  177
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

τι λε ρε!!!! :confuse::confuse:

3500 ευρω !!! ειναι και ανατυπωση !!( δεν εχει κατω αριστερα το "Ε. Χ. Τερζόπουλος - Εκδοτικαί επιχειρήσεις"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ναι αλλα απο την οπτικη γωνια οτι ο αλλος το εχει 55000 ενω αυτος μονο 3500 αυτος το δινει τσαμπα!!!! :confuse:

ΤΡΕΧΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6621
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μίκυ Μάους #2, τιμή εκκίνησης 2.000 euro.

 

http://www.ibid.gr/ViewItem.asp?itemid=6226218

 

Να σημειωθεί πως ο πωλητής έχει επιθυμητή τιμή, δηλαδή αν κάποιος κάνει προσφορά 2000 ευρώ δεν κερδίζει τη δημοπρασία, πρέπει να βάλει παραπάνω.

 

Ένας - ένας, μην σπρώχνετε.....

 

:cheers3:

post-5320-13080256598872_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μίκυ Μάους #2, τιμή εκκίνησης 2.000 euro.

 

http://www.ibid.gr/ViewItem.asp?itemid=6226218

 

Να σημειωθεί πως ο πωλητής έχει επιθυμητή τιμή, δηλαδή αν κάποιος κάνει προσφορά 2000 ευρώ δεν κερδίζει τη δημοπρασία, πρέπει να βάλει παραπάνω.

 

Ένας - ένας, μην σπρώχνετε.....

 

:cheers3:

αν ειχε βαθμο cgc universal grade 9.8 ποσο θα ηταν η τιμη του;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17165
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  53
  • Reputation:   402
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

αν ειχε βαθμο cgc universal grade 9.8 ποσο θα ηταν η τιμη του;

 

Η καταχώρηση αυτή είναι δική μου φίλε jval.

Οι λόγοι.

Πρώτον προσπαθώ εδώ και μέρες να βάλω προσφορά στο φορουμ μας εδώ και δεν τα έχω καταφέρει. Ίσως επειδή είμαι νέο μέλος.

Δεύτερον. τι κατάσταση θα χαρακτήριζες εσύ το τεύχος αυτό. Εγώ έχω ψιλομπερδευτεί παρόλο που έχουμε τις οδηγίες στο φόρουμ Απλά θεώρησα σωστό να το περιγράψω με μεγάλη ακρίβεια.

Τρίτον όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρώ κάποιον να έχει αναρτήσει μία λογική λίστα με τιμές.

Δεν περιμένω σε καμία περίπτωση να πουληθεί αυτό το τεύχος. Σίγουρα όμως θα μου δώσει μία ευκαιρία να δώ μερικά πράγματα.

 

Συλλέγω ντίσνευ από παιδάκι και μόλις πρόσφατα αποφάσισα να το δώ πιο σοβαρά, με την έννοια να τα ταξινομήσω και επιτέλους αφού σταμάτησα να τα πηγαινοφέρνω απο μετακόμιση σε μετακόμιση να δώ τι μου λείπει και τι μου περισσεύει. Η κατάσταση είναι λίγο χαοτική στο ελληνικό ίντερνετ και ίσως η μόνη σοβαρή προσπάθεια γίνεται εδώ.

 

Δεκτή η άποψη σου και σεβαστή. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιο σχόλιο, συμβουλή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Προσπαθώντας το σάιτ να αποφύγει εμπόρους και κάθε είδους τυχοδιώκτες, στους κανόνες ορίζεται ένας έλεγχος για το ποιός έχει δικαίωμα να ασχοληθεί με τις αγοραπωλησίες εδώ μέσα. Επειδή ακόμη και τώρα έχουμε διάτοντες αστέρες χρήστες που αφού κάνουν μια γερή αλλά προβληματική μπάζα εξαφανίζονται, χρέος αυτού του σάιτ είναι να προστατέψει όλον τον κόσμο, που μπαίνει και για άλλους λόγους. Η συζήτηση αυτή έχει γίνει με αρκετό κόσμο (ακόμη και με μένα όταν πρωτομπήκα) πάμπολες φορές.

 

Δε γνωρίζω την κατάσταση της προαναφερθείσας ιστορίας. Η φωτογραφία το δείχνει σε αξιοπρεπή κατάσταση. Από τη στιγμή που δεν είναι αναρτημένο στο Greekcomics δεν μπορούμε να απαντήσουμε ως Διοικητική Ομάδα. Σαν χρήστης όμως μπορώ να πω ότι τετραψήφοιες τιμές είναι ανατριχιαστικές. Δυστυχώς εμείς οι Έλληνες στο σύνολό μας δε σεβόμαστε την κατάσταση των περιοδικών που έχουμε και θεωρούμε ότι δεν υπάρχει διαβάθμιση.

 

Ξέρω πολύ καλά τι γράφω και δεν κατηγορώ κανέναν προσωπικά.

 

...ακόμη...

 

Και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που ασχολούνται στο σάιτ αποκλειστικά με τις αγγελίες, χωρίς να προσφέρουν το παραμικρό στο σάιτ.

 

http://www.xe.gr/bib...ad-4345373.html

 

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ Μίκυ Μάους, πωλειται το 1ο τευχος που κυκλοφορησε στην Ελλαδα το 1966, σε καλη κατασταση, τιμή 3.500 ευρώ

 

δεν παμε καλα... :confuse: και πρεπει να ειναι και η ανατυπωση... :confuse:

 

Ναι, είναι η ανατύπωση... φαίνεται καθαρα. Λυπάμαι αυτόν που θα το πάρει και θα την πατήσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Δυστυχώς εμείς οι Έλληνες στο σύνολό μας δε σεβόμαστε την κατάσταση των περιοδικών που έχουμε και θεωρούμε ότι δεν υπάρχει διαβάθμιση.

 

 

Αυτό είναι μέρος ενός γενικότερου χαρακτηριστικού που έχουμε. Αδυνατούμε να κάνουμε σωστή αξιολόγηση των πραγμάτων.

 

Παράδειγμα 1.

Πουλάω ένα αμάξι. Κοιτάζω τις αγγελίες, βλέπω τα παρεμφερή μοντέλα, αυτομάτως επιλέγω την υψηλότερη τιμή (πχ 4000). Τι κι αν έχει μια-δυο γρατζουνιές. Ξέρω ότι η μηχανή είναι τζετ κλπκλπκλπ

 

Έρχεται ο άλλος να το αγοράσει. Το βλέπει με μια-δυο γρατζουνιές, το ένα του μυρίζει, το άλλο του βρωμάει, ποιος ξέρει τι ζημιές έχει η μηχανή... 2000 και πολλά είναι.

 

Και φυσικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

Παράδειγμα 2.

Αφεντικό: Τι τον έχω τον χαραμοφάη? Όλη μέρα κάθεται, τα ξύνει και τι κάνει? Τρίχες κάνει. Και όλο λάθη. Και τον πληρώνω χρυσάφι τον *^&&)

Υπάλληλος: Τον )*^(&^(& τον γερολαδά. Όλη μέρα μου βγάζει τα συκώτια. Και τι μου δίνει? 3 κι 60.......

 

Και φυσικά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

 

Πάντως ελληνικό κόμικ σε 4ψήφιο νούμερο.... δεν βρίσκεις μετά την αλήθεια κάπου στη μέση :) κάπου στην άλλη άκρη την βρίσκεις :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Η καταχώρηση αυτή είναι δική μου φίλε jval.

Οι λόγοι.

Πρώτον προσπαθώ εδώ και μέρες να βάλω προσφορά στο φορουμ μας εδώ και δεν τα έχω καταφέρει. Ίσως επειδή είμαι νέο μέλος.

Δεύτερον. τι κατάσταση θα χαρακτήριζες εσύ το τεύχος αυτό. Εγώ έχω ψιλομπερδευτεί παρόλο που έχουμε τις οδηγίες στο φόρουμ Απλά θεώρησα σωστό να το περιγράψω με μεγάλη ακρίβεια.

Τρίτον όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να βρώ κάποιον να έχει αναρτήσει μία λογική λίστα με τιμές.

Δεν περιμένω σε καμία περίπτωση να πουληθεί αυτό το τεύχος. Σίγουρα όμως θα μου δώσει μία ευκαιρία να δώ μερικά πράγματα.

 

Συλλέγω ντίσνευ από παιδάκι και μόλις πρόσφατα αποφάσισα να το δώ πιο σοβαρά, με την έννοια να τα ταξινομήσω και επιτέλους αφού σταμάτησα να τα πηγαινοφέρνω απο μετακόμιση σε μετακόμιση να δώ τι μου λείπει και τι μου περισσεύει. Η κατάσταση είναι λίγο χαοτική στο ελληνικό ίντερνετ και ίσως η μόνη σοβαρή προσπάθεια γίνεται εδώ.

 

Δεκτή η άποψη σου και σεβαστή. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιο σχόλιο, συμβουλή.

 

Με συγχωρείς που ποαρεμβαίνω στην κουβέντα αλλά επειδή προσπαθείς να βγάλεις άκρη όπως λες να βοηθήσω. Η πλέον δυσεύρετη χάρτινη έκδοση εξ όσων γνωρίζω είναι η πρώτη έκδοση από τα άπαντα του Μακρυγιάννη. Μιλάω για την τρίτομη έκδοση του 1904 ή του 1905... Λοιπόν οι συγκεκριμένοι τρεις τόμοι πουλήθηκαν μπροστά στα μάτια μου, ας πούμε σε ''ιδιωτική δημοπρασία'' πριν από έξι μήνες και αγοράστηκαν από φίλο μου έναντι 5.000 ευρώ. Μέσα στο ποσό αυτό ήταν και το κέρδος του μεσάζοντα *υπήρχε και τέτοιος*. Μιλάμε ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ κομάτι (και ας μην είναι κόμιξ) που αποτελεί περίπου το...άγιο δισκοπότηρο των συλεκτών βιβλίων. Τρεις δερματόδετοι τόμοι διατηρημένοι σε καλή κατάσταση 5 χιλιάρικα, βγάλε τα συμπεράσματα σου για την αληθινή αξία ενός τεύχους, ενός κόμιξ και μάλιστα ανατύπωση. Επειδή ρωτάς για τιμές και πληροφορίες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

εεεε!!! αυτά τα έχω ανατύπωση από ΒΙΠΕΡ της δεκαετίας 60-70! να τα σπρώξω κανά χιλιάρικο? :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64350
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6430 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Όντως έχουν γίνει πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα τιμών εδώ μέσα, πράγμα που νομίζω ότι είναι λογικό αφού όλους μας "καίει".

 

Να δούμε λίγο πως ήταν τα πράγματα προ GC εποχής.

Λένε ότι η αγορά καθορίζει την πώληση και αυτό ισχύει. Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχε καμία οργάνωση στην αγορά για πάρα πολλά χρόνια.

Το "πρόσωπο" των "ειδικών" ήταν τα μαγαζιά μεταχειρισμένων που όμως στο θέμα των κόμικς είχαν πολύ μικρή γνώση. Κουμάντο στα μεγάλα πακέτα αλλά και σπάνιων τευχών έκαναν οι παλιοί συλλέκτες αλλά και αυτοί σε ένα πολύ περιορισμένο κύκλο γνωστών.

Κατά τα άλλα, η εμπειρία των εμπόρων/καταστηματαρχών έκρινε την τελική τιμή. Καθοριστικοί παράγοντες ήταν "πόσο καιρό έχω να το δω αυτό", "πόσοι έχουν μπει στο μαγαζί και το ζητάνε", "πόσο το πήρα", "πόσα κομμάτια έχουν οι συνάδελφοι παρακάτω και πόσο τα πουλάνε", "τι έξοδα έχω αυτό τον μήνα", "πόσο ματσωμένος είναι αυτός που το ψάχνει" και άλλα τέτοια.

Όλα αυτά δημιουργούσαν ένα κλίμα αβεβαιότητας στον αγοραστή αλλά και παραμυθιού/άγνοιας για πολλές εκδόσεις.

Έβρισκες ένα παλιό συλλέκτη, σου κοστολογούσε με την δραχμή, είχε γνώσεις για δεκαετίες 70 και πριν αλλά δεν είχε ιδέα 80 και μετά.

Σε σύνολο εκδόσεων κανείς δεν είχε γνώσεις αφού καταγραφή δεν υπήρχε, η ιστορία δεν ήταν γραμμένη, κανόνες του εξωτερικού δεν ίσχυαν στον τόπο μας.

Μετά από όλα αυτά λογικό είναι να έβρισκες τεράστιες ευκαιρίες και αλλά και τεράστιες αποκλίσεις από τεύχος σε τεύχος.

 

Μετά την ενεργοποίηση του GC άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα. Φυσικά δεν ήταν μόνο αυτή η Κοινότητα που έπαιξε ρόλο. Ήταν και το γεγονός ότι υπήρξε άνθηση του Διαδικτύου που εκ των πραγμάτων σου δίνει την άνεση του ψαξίματος, της έρευνας, της σύγκρισης.

Εδώ λοιπόν, ερχόμαστε εμείς και προσπαθούμε να βάλουμε κανόνες και ένα μπούσουλα στην αγορά. Όχι γιατί είμαστε ωραίοι ή "ειδικοί" αλλά δανειζόμενοι παγκόσμιους κανόνες του εμπορίου και λογικής.

Πρώτα απ' όλα ισχύει ο κανόνας ότι η κατάσταση παίζει ρόλο στην τιμή. Δεν μπορεί ένα τεύχος κατάστασης 5 να κοστίζει το ίδιο με αυτό της κατάστασης 9. Μετά η παλαιότητα, τα διασωθέντα τεύχη, η ζήτηση κ.λ.π.

Προσπαθήσαμε και προσπαθούμε να μην κάνουμε το μέρος παζάρι γι' αυτό και περιορίσαμε την πρόσβαση σε εμπόρους αλλά και την "λογοκρισία" τιμών σε αυτούς που βγάζουνε προς πώληση τεύχη. Σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσει και ο πρώτος ελληνικός κατάλογος κόμικς που τουλάχιστον σε γνώση θα συμπληρώσει πάρα πολλά κενά σε αγοραστές αλλά και πωλητές.

Φυσικά και υπάρχουν άτομα που μπαίνουν εδώ μόνο για να πουλήσουν. Είναι λογικό γιατί ο καθένας παίρνει ότι θέλει από ένα μέρος, άλλος μόνο πληροφορίες, άλλος μπαίνει μόνο να αγοράζει, άλλος μόνο για να ταΐσει το "εγώ" του.... Έτσι είναι οι ανοιχτές κοινότητες και έτσι θα είναι πάντα - μια μικρή Κοινωνία.

 

Με έχουν πιέσει πολλές φορές να κοστολογήσω και να ανεβάσω προτεινόμενες τιμές μέσα στο Greekcomics. Δεν το έχω κάνει γιατί είναι τεράστια ευθύνη και θέλει πάρα πολύ δουλειά για να βγει ένα σεβαστό αποτέλεσμα. Ίσως αν βρω χρόνο να το κάνω στο μέλλον. Έως τότε, όπου μου ζητηθεί βοήθεια, λέω την άποψή μου.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17165
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  53
  • Reputation:   402
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4713 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Με συγχωρείς που ποαρεμβαίνω στην κουβέντα αλλά επειδή προσπαθείς να βγάλεις άκρη όπως λες να βοηθήσω. Η πλέον δυσεύρετη χάρτινη έκδοση εξ όσων γνωρίζω είναι η πρώτη έκδοση από τα άπαντα του Μακρυγιάννη. Μιλάω για την τρίτομη έκδοση του 1904 ή του 1905... Λοιπόν οι συγκεκριμένοι τρεις τόμοι πουλήθηκαν μπροστά στα μάτια μου, ας πούμε σε ''ιδιωτική δημοπρασία'' πριν από έξι μήνες και αγοράστηκαν από φίλο μου έναντι 5.000 ευρώ. Μέσα στο ποσό αυτό ήταν και το κέρδος του μεσάζοντα *υπήρχε και τέτοιος*. Μιλάμε ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ κομάτι (και ας μην είναι κόμιξ) που αποτελεί περίπου το...άγιο δισκοπότηρο των συλεκτών βιβλίων. Τρεις δερματόδετοι τόμοι διατηρημένοι σε καλή κατάσταση 5 χιλιάρικα, βγάλε τα συμπεράσματα σου για την αληθινή αξία ενός τεύχους, ενός κόμιξ και μάλιστα ανατύπωση. Επειδή ρωτάς για τιμές και πληροφορίες...

 

 

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την παρέμβαση.

Το τεύχος δεν είναι ανατύπωση τουλάχιστον στην Ελλάδα.

αν εννοείς ανατύπωση ιστορίας απο αμερικάνικο τεύχος οκ.

 

Σε ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνιση και θεωρώ τις συμβουλές σου χρήσιμες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  177
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

φιλε valtasar ! λες οτι θα βγει ενας καταλογος με τιμες!!?? ειναι αληθεια?? αν ναι ποτε θα βγει??

 

:efxaristo::efxaristo::efxaristo::efxaristo::efxaristo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

φιλε valtasar ! λες οτι θα βγει ενας καταλογος με τιμες!!?? ειναι αληθεια?? αν ναι ποτε θα βγει??

 

:efxaristo: :efxaristo: :efxaristo: :efxaristo: :efxaristo:

 

Ποτέ!!!! :yahoo:

Δεν είμαστε για τέτοια. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  177
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  177
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4728 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

πιστευω οτι και να βγει το ιδιο χαος θα επικρατει στην ελλαδα!!!! αλλα για να εχουμε και ενα σημειο αναφορας σε οτι

αγοραζουμε ρε αδερφε....................... :valtnino::valtnino::valtnino::valtnino:

Επεξεργασία από konstaf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

δεν είπε ότι θα βγει κατάλογος με τιμές :) είπε ότι θα βγει κατάλογος με το τι έχει κυκλοφορήσει γενικώς :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9471
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

2χιλιαρο παντως παραμενει 2χιλιαρο... εχω και γω το νο.2 σε πολυ καλη κατασταση, λετε να το δωσω και να παρω καινουρια μηχανη ;;; :confuse:

ή να δωσω και το νο.4 και να παρω νεο αμαξι;;;

εκτος αν πουλησω ολη την πρωτη 100αδα και παρω μια μεζονετα !!!

 

οι λιστες δεν εχουν νοημα πιστευω εκτος αν εισαι εντελως νεος στο χωρο, σε καθε περιπτωση παντα υπαρχει η περιπτωση να βρεθει ενας πλουσιος τρελαμενος και να σκασει οποιοδηποτε ποσο για ενα τευχακι.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΟΜΙΞ DISNEY #1

 

Ο sotos πουλάει τον τόμο αυτό 35€, την στιγμή που είναι ακόμα στην αγορά ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ 24€. :oops: Τι να πει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ακόμη και η τιμή του Τερζόπουλου είναι κλεψιά, η τιμή του sotos δεν θα ήταν; :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ακόμη και η τιμή του Τερζόπουλου είναι κλεψιά

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ακόμη και η τιμή του Τερζόπουλου είναι κλεψιά, η τιμή του sotos δεν θα ήταν; :oops:

 

Είναι σχετικά ακριβοί οι τόμοι, αλλά υπάρχει και μια άλφα ποιότητα (ιλλουστρασιόν χαρτί, καλή εκτύπωση και χρώματα). Οπότε δεν μπορείς να πεις πως σε κλέβει κιόλας.

 

Είναι αυτό που οι Άγγλοι θα έλεγαν "value for money".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Γράφω μια ιστορία που έμαθα σήμερα από καλό φίλο συλλέκτη που την έπαθε. Αφορά ειδικά όσους μαζεύουν τεύχη Ντίσνεϊ (διάφορες εκδόσεις και τίτλους). Κυκλοφορεί τον τελευταίο καιρό τύπος ετών 30 που συστήνεται ως Γιάννης ή Νίκος, κυκλοφορεί με παπί, χοντρούλης και με φαλακρίτσα (όπως μου τον περιέγραψε ο παθών φίλος). Κανονίζει αποκλειστικά ανταλλαγές (όχι αγοραπωλησίες) που φαίνονται και πολύ δελεαστικές. Στο ραντεβού με τον φίλο εμφανίσθηκε με το σύστημα του ’’δήθεν βιαστικός, σου έχω εμπιστοσύνη, δεν κοιτάζω’’. Πάσαρε μια σακούλα με σκισμένα κακής κατάστασης τεύχη, 1-2 μόνο πάνω πάνω ήταν συμπαθητικά ή καλά, παρέλαβε την αντίστοιχη και εξαφανίσθηκε. Το κινητό του μετά ήταν απενεργοποιημένο. ΠΡΟΣΟΧΗ διότι ο φίλος τον βρήκε μέσα από αγγελία στο Ιντερνετ...Οχι από σάιτ δημοπρασιών αλλά από ένα φόρουμ άσχετο με κόμιξ...

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.