Jump to content

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]

Recommended Posts

Το θέμα είναι για να καυτηριάζουμε και να αστειευόμαστε με υπερβολικές τιμές πωλητών σε διάφορα μέρη.

Καλό είναι όμως να αποφεύγουμε να ονομάζουμε μέλη του GC που σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι.

Ο λόγος δεν είναι η προφύλαξη του πωλητή (δικαίωμά του να κάνει ότι θέλει), αλλά η αποφυγή εντάσεων στο χώρο μας.

Αναφέρουμε όνομα μέλους του GC μόνο σε θέμα καθαρής απάτης για να προφυλάξουμε την Κοινότητα.

Είτε μας αρέσει είτε όχι έχουμε ελεύθερο εμπόριο που σημαίνει ότι ο καθένας βάζει ότι τιμή πιστεύει.

Έχουμε ήδη ένα κανόνα που αποτρέπει τέτοιους πωλητές να βάζουν τέτοιες τιμές στο GC και έτσι έχουμε αποφύγει όλα αυτά τα χρόνια εμπόρους.

:cheers3:

• Like 11
  • Thanks 3
  • Replies 3.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Μάρτυς μου όχι ο....Θεός αλλά ο leonidio που ήταν μπροστά στο περιστατικό αν προσθέτω έστω και ένα και στην κουβέντα... Μαγαζί ''Σταθμός'' δίπλα στον Κουγέα στο Μοναστηράκι. Νέο μαγαζί με σχετικά συμ

Αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω την έντονη αποδοκιμασία μου για την πολιτική των Terzopoulos Books σε σχέση με τα αποκαλούμενα "Συλλεκτικά και σπάνια τεύχη από το αρχείο του εκδότη". ΄Ελαβα ένα mail

o τυπάς απλά το τερμάτισε :wall: :wall: :wall:

Posted Images

On 1/5/2021 στο 5:10 ΜΜ, james768 είπε:

Αν και ξέρω ότι θα έρθω σε κόντρα με πολλους φίλους από εδώ θα πω τα εξής. Καταρχάς όσοι με ξέρουν κάνω 99% αγορές . Για το τευχος που
θέλω πληρωνω χωρίς παζαρια και σε εξαιρετικα μόνο υπερβολικές τιμες δεν θα αγοράσω. Το ότι έχω τα τευχη που θέλω στην κατοχή μου δυστυχώς σε μεγάλο ποσοστο οφείλεται στους ακριβους πωλητες. Και έχω φτάσει σε σημείο που τευχη που μου λείπουν όταν βγαίνουν στη γυρα ακόμα και σε ακριβές τιμές δεν τα προλαβαινω .Οποτε για το καθαρά προσωπικο συλλεκτικό μου (οχι οικονομικό) θελω ακριβους πωλητες για να αποκτώ τα τευχη που μου λείπουν.

Παρατήρηση 1) Ειδική μνεία στον crc που είναι ο καλυτερος ever οχι κυρίως για τις τιμές αλλά για την άψογη παντα συμπεριφορά  όλα τα χρόνια.

2) Όσες φορές έχω ζητήσει μέσω αναζητήσεων τευχη από το forum έχω πάρει μόνο 14 τευχη στην οποιαδηποτε τιμή ακόμα και όταν τα επικυρησα σε τιμές 3 φορές πανω απο τις τιμές της ας πουμε αγοράς, από τα 5000 και πλεον τευχών μου

Αυτό προς επικύρωση των ισχυρισμών μου.

Αυτα και καλές γιορτές.

Τουλάχιστον με μένα δεν θα διαφωνήσεις. Συμφωνώ σε όσα γράφεις κατά 99,99%. Οταν ψάχνεις λιγοστά πράγματα και σχετικά σπάνια ξέρεις εκ προοιμίου ότι θα τα πληρώσεις. Το θέμα είναι αν θα τα πληρώσεις πολύ ή λίγο παραπάνω και το οποίο είναι σε ευθεία συνάνρτηση με το πόσο θέλεις κάτι και πόσο εύκολα μπορείς να το (ξανα)βρεις αν το προσπεράσεις. Προσωπικά, περισσότερες φορές έχω μετανιώσει που άφησα κάτι πίσω μου πιστεύοντας ότι θα το βρω πιο φτηνό ή σε καλύτερη κατάσταση παρά τις φορές που αγόρασα. Επίσης όπως έχει γραφτεί κατ΄ επανάληψη εδώ η αγορά ειναι ελεύθερη. Οποιος ασχολείται με ένα χώρο ξέρει με ακρίβεια πόσο κάνει κάθε τι και το φόρουμ έχει βοηθήσει πολύ σε αυτή την κατεύθυνση.

• Like 6
  • Thanks 1

Αυτό πάντως που λένε  σπάνιο και  εξαντλημένο τον βίο και πολητεία και τα χαμένα επεισόδια αλλά  ένα γρήγορο search να κάνει κανείς βρίσκει 15 διαφορετικές αγγελίες με ξεπερνά (σε τρελές τιμές μεν αλλά είναι αδύνατο να τον βρει κανείς σύμφωνα με τους πολίτες) :lol:

Screenshot_20210504_130344_com.android.chrome.thumb.jpg.e5d7c43e77e59c8dd03e207247c66964.jpg

Screenshot_20210504_130319_com.android.chrome.thumb.jpg.b00a90fee3eff08818bc6da897a9105b.jpg

Screenshot_20210504_130240_com.android.chrome.thumb.jpg.1a63a4669c872c4f199d6c1cfb791b04.jpg

Screenshot_20210504_131846.thumb.jpg.40f2022f60c2ebdbb8735c814046569a.jpg

Screenshot_20210504_131752.thumb.jpg.7da8538c913ea343be65c8144cd52c02.jpg

Υ. Γ. Αυτό το Σκρουτζ μακ νταξ απλά  με  σκοτώνει. :lol:

• Like 7
  • Funny 4

637154587_.thumb.png.488742b55537aafc0a6f0fe57f7b8783.pngΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ????/

:thinking::lmao:

On 1/5/2021 στο 2:02 ΠΜ, Uncle Scrooge McDuck είπε:

Η ΦΑΣΗ ΟΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ 1,50 ΕΥΡΩ

IMG_20210501_014926.thumb.jpg.ffbbd4c19cfde20d9c3fc42449bfe24f.jpg

On 10/2/2019 στο 11:44 ΜΜ, christs είπε:

593880938_.thumb.png.5159ebb6d5e63533f47f791925b9d976.png

Αρχισαν οι περιπτωσεις υπερκοστολογησης των 2 δυνατών χαρτιων που θα κυνηγηθουν οσο τιποτα στο επομενο διαστημα, στα διαφορα γκρουπς αγοροπωλησεων. Μιλαω φυσικα για το Βιο και Πολιτεια , και τα Χαμενα Επεισοδια, ελκυστικότερα δε μετα την ανακοινωση αφιξης του Ροσα στη Θεσσαλονικη. Πωλητής βγάζει προς πωληση τα Χαμενα Επεισόδια μαζι με 3-4 σαβουρίτσες μηδαμινής αξίας για 60 ευρώ. Αυτό που με ενόχλησε, δεν ειναι τοσο η τιμη (κακα τα ψεματα, δεν ειναι δεκα φορες ακριβοτερο του κανονικου, αντε να ειναι διπλάσια απο οτι πρεπει η τιμη του), αλλά το γεγονος οτι ο συγκεκριμενος συμμετέχει χρόνια με αγορές και πωλήσεις στα γκρουπάκια, ξέρει την πραγματικη τιμή και γι αυτο θεωρώ την κινηση του πονηρη και αισχροκερδή.

p.s. το σχολιο απο κατω θεικό :lol:

:beer:

ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ 100 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΕΠΙΣΟΔΕΙΑ ΟΠΟΤΕ.....

50-50

• Funny 6
3 λεπτά πριν, Disney comics club gr είπε:

ωραία επεξεργασία έκανες :lol:

• Like 2

Το Εκουαδόρ εκτός από μπανάνες εξάγει και συλλεκτικά "κομικά περιοδικά"!  Γουάου!  :banana:  Πληρώνεις και τελωνείο άραγε; 

• Funny 4

image.thumb.png.d16af2d227069f3027a576690f7b2200.pngXAAXAXXAAX 

:lmao:

Edited by Disney comics club gr
  • Funny 3

«Το έχω μόνο εγώ και κανένας άλλος!» «Είναι το πιο σπάνιο τεύχος της σειράς!!!» «Το πήρα από έναν Πακιστανό όπου το πήρε από έναν στην Ομόνοια που το είχε κλέψει από ένα περίπτερο!» :lmao: Ακόμα και τη ζελατίνα βγάζει αυθεντική...

• Like 1
2 ώρες πριν, Disney comics club gr είπε:

image.thumb.png.d16af2d227069f3027a576690f7b2200.pngXAAXAXXAAX 

:lmao:

Απιστευτο τρολ ελιωσα στα γελια !!! :lol: 

Περα απο την πλακα ομως σατιριζει πολυ σωστα τη σημερινη πραγματικοτητα. Ολοι για καποιο λογο νομιζουν οτι τα τευχη τους ειναι κατι σαν την Κιβωτο της Διαθηκης ή το Ιερο Δισκοποτηρο

• Like 1

Πουλάει άραγε μόνη της την ζελατίνα; Λέει ότι είναι συλλεκτική!

:hit:

• Like 1
2 ώρες πριν, MARIELOS είπε:

Πουλάει άραγε μόνη της την ζελατίνα; Λέει ότι είναι συλλεκτική!

:hit:

OXI EINAI MAZI ME TO TEYXOW SE TIMH 99 EYRO

• Funny 2
2 ώρες πριν, ManaLeak13 είπε:

Απιστευτο τρολ ελιωσα στα γελια !!! :lol: 

Περα απο την πλακα ομως σατιριζει πολυ σωστα τη σημερινη πραγματικοτητα. Ολοι για καποιο λογο νομιζουν οτι τα τευχη τους ειναι κατι σαν την Κιβωτο της Διαθηκης ή το Ιερο Δισκοποτηρο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩς ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ:lmao:.ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΥΧΟς ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩς ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΤΟΣΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ:lmao:ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕς ΤΕΤΟΙΕς ''ΑΓΓΕΛΙΕς'':mafia:

• Disagree 1
  • Funny 1

ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ:hit:(ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΤΕΥΧΟς....ΤΑ ΤΕΥΧΗ ΕΧΟΥΝ ΚΟΠΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΘΟς ΟΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ):lmao:

45.png

Edited by Disney comics club gr
  • Funny 2