Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 λεπτά πριν, hose είπε:

 

Κανε ενα πειραμα, βαλτα προς 3€ και δες σε ποσο καιρο θα βρεθει ενδιαφερομενος.

Ούτε να τα πουλήσω θέλω, ούτε με νοιάζει πόσο έχουν ούτε θεωρώ ένα τέτοιο πείραμα άξιο λόγου. Προφανώς αν βάλω αγγελία ότι τα χαρίζω θα πέσουν όλοι να τα πάρουν. Και τι με αυτό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Επειδή σας βλέπω κάποιους πολύ large με τη συγκεκριμένη έκδοση που συζητάμε (βιβλιοθήκη Καρλ μπαρκς) και επειδή την ψάχνω αυτή τη σειρά πολλά χρόνια σε καλή τιμή και δεν την βρίσκω, όποιος από εσάς που δε σας αρέσει που πωλείται στα 12 ευρώ την δίνει με λιγότερα από 10, ελεύθερα μπορεί να μου στείλει μήνυμα να την αγοράσω. Για να δω αν συμβαδίζουν τα λεγόμενα με τις πράξεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

19 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ούτε να τα πουλήσω θέλω, ούτε με νοιάζει πόσο έχουν ούτε θεωρώ ένα τέτοιο πείραμα άξιο λόγου. Προφανώς αν βάλω αγγελία ότι τα χαρίζω θα πέσουν όλοι να τα πάρουν. Και τι με αυτό?

 

Πειραμα λεω για να διαπιστωσεις την αξια των τευχων.

 

 

 

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μόλις τώρα, hose είπε:

 

Πειραμα λεω για να διαπιστωσεις την αξια των τευχων.

 

 

Απευθυνσου λοιπον στις δυο αγγελιες που υπεδειξα, ποιος σε εμποδιζει??

Οι αγγελίες που υπεδειξες τα δίνουν σε τιμή που δε θέλω να αγοράσω. Αν όμως εσύ θεωρείς ότι δεν αξίζουν τόσα , αλλά η πραγματική τους τιμή θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερη, γιατί δεν το αποδεικνυετε;

 

Με απλά λόγια, ψάχνω τους τόμους χρόνια και οι τιμές είναι πάντα εκεί. Να μιλάμε ρεαλιστικά. Στο παρόν τοπικ μπαίνουν εξωπραγματικές τιμές. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

10 λεπτά πριν, christs είπε:

Οι αγγελίες που υπεδειξες τα δίνουν σε τιμή που δε θέλω να αγοράσω. Αν όμως εσύ θεωρείς ότι δεν αξίζουν τόσα , αλλά η πραγματική τους τιμή θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερη, γιατί δεν το αποδεικνυετε;

 

Με απλά λόγια, ψάχνω τους τόμους χρόνια και οι τιμές είναι πάντα εκεί. Να μιλάμε ρεαλιστικά. Στο παρόν τοπικ μπαίνουν εξωπραγματικές τιμές. 

 

Απαντησες σε κατι που αμεσως εσβησα με edit, μαλλον δε προλαβα.

Ο λογος που το εσβησα ειναι πως, παροτι διαβασα το ποστ σου 3-4 φορες δε καταλαβα τι ακριβως λες και σε ποιον απευθυνεσαι.

 

Το πως μπορει να αποδειχτει, το ειπα.

 

 

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 λεπτά πριν, hose είπε:

 

Πειραμα λεω για να διαπιστωσεις την αξια των τευχων.

 

 

 

 

Δεν χρειάζομαι πείραμα. Η συγκεκριμένη έκδοση μαζί με τον ένα τόμο του Γκοτφερσον του Τερζόπουλου είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ έχει κυκλοφορήσει ο Τερζόπουλος από πλευράς ποιότητας σε όλη την ιστορία του. Το ότι τα έβγαλε μετά η Καθημερινή σε χειρότερη ποιότητα στα 4 ευρώ δεν λέει απολύτως τίποτα. Και την delouxe έκδοση του Βίου αν πάρεις στα Αγγλικά έχει 250 ευρώ ενώ η κανονική έχει 50-100.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

5 λεπτά πριν, hose είπε:

 

Απαντησες σε κατι που αμεσως εσβησα με edit, μαλλον δε προλαβα.

Ο λογος που το εσβησα ειναι πως, παροτι το διαβασα 3-4 φορες δε καταλαβα τι ακριβως λες και σε ποιον απευθυνεσαι.

 

Το πως μπορει να αποδειχτει, το ειπα.

 

 

Καλύτερα που δεν πρόλαβες, για να φαίνεται τι έγραψες και σε τι απάντησα.

 

Σε σένα απευθυνομουν κυρίως μιας και εσύ ποσταρες την αρχική αγγελία των τομων στα 12 ευρώ.

Βεβαίως θα ήθελα να αποδειχθεί κάτι τέτοιο, όπως αναφέρεις. Θέλεις να κάνεις την αρχή, και να βάλεις αυτούς τους τόμους στα 3 ευρώ; Θα χαρώ να τους αγοράσω.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 λεπτά πριν, christs είπε:

Οι αγγελίες που υπεδειξες τα δίνουν σε τιμή που δε θέλω να αγοράσω. Αν όμως εσύ θεωρείς ότι δεν αξίζουν τόσα , αλλά η πραγματική τους τιμή θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλότερη, γιατί δεν το αποδεικνυετε;

 

Με απλά λόγια, ψάχνω τους τόμους χρόνια και οι τιμές είναι πάντα εκεί. Να μιλάμε ρεαλιστικά. Στο παρόν τοπικ μπαίνουν εξωπραγματικές τιμές. 

 

Ακριβώς αυτό. Μου είναι τελικά αδιάφορο πόσο έχουν, πόσο ζήτησε, πόσο τα πήρε κλπ. Στο παρόν τόπικ μπαίνουν εξωπραγματικές τιμές που είναι πάρα πολλές κάθε μέρα. Όχι ότι ζήτησε κάποιος 12 ευρώ για κάτι σπάνιο που ονομαστικά έκανε 20. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

12 λεπτά πριν, Manitou είπε:

 

Δεν χρειάζομαι πείραμα. Η συγκεκριμένη έκδοση μαζί με τον ένα τόμο του Γκοτφερσον του Τερζόπουλου είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ έχει κυκλοφορήσει ο Τερζόπουλος από πλευράς ποιότητας σε όλη την ιστορία του. Το ότι τα έβγαλε μετά η Καθημερινή σε χειρότερη ποιότητα στα 4 ευρώ δεν λέει απολύτως τίποτα. Και την delouxe έκδοση του Βίου αν πάρεις στα Αγγλικά έχει 250 ευρώ ενώ η κανονική έχει 50-100.  

 

Στη διαμορφωση της συλλεκτικης; τιμης δε παιζει ρολο  η ποιοτητα αλλα η σπανιοτητα και το ενδιαφερον του κοινου. Γιατι αναφερεις συνεχεια την Καθημερινη? Ειναι αλλη εκδοση και δε συγκρινουμε ποτε ανομοια πραγματα

 

10 λεπτά πριν, christs είπε:

Σε σένα απευθυνομουν κυρίως μιας και εσύ ποσταρες την αρχική αγγελία των τομων στα 12 ευρώ.

Βεβαίως θα ήθελα να αποδειχθεί κάτι τέτοιο, όπως αναφέρεις. Θέλεις να κάνεις την αρχή, και να βάλεις αυτούς τους τόμους στα 3 ευρώ; Θα χαρώ να τους αγοράσω.

 

Μα δε τους εχω. Μπορω παντως να σε βεβαιωσω οτι οποιος τους βαζει 3€ εχει πιθανοτητες να τους πουλησει καποια στιγμη, για παραπανω θα του μεινουν στα χερια.

 

Ελπιζω να μην επηρεαστηκες και αρχισεις να ψαχνεις παντου αυτα τα τευχη για να τα παρεις με 3ε με σκοπο να τα μεταπωλησεις στη φανταστικη τιμη των 15-20€:lol:

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ επιμένεις όμως ρε hose.
Kαι δεν είναι η 1η φορά που το κάνεις.
Αφού σου λέμε τόσα άτομα ότι τα 12€ δεν είναι παράλογη τιμή, γιατί εκεί παίζουν οι τιμές λίγο πολύ.

Αν τη θεωρείς παράλογη, εδώ είμαστε να μας το αποδείξεις.
Ανέβασε μας 1-2 αγγελίες με τιμές γύρω στα 5€, ώστε να σου πούμε ότι είχες ένα point τελικά.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε hose καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς, αλλά εδώ ποστάρουμε κόμικς που έχουν υπερβολικές τιμές και εκτός πραγματικότητας.
Τώρα για κάτι που είναι σχεδόν εξαντλημένο απ' την αγορά και κάποιος το βάζει σε τιμή -40% απ'την αρχική, τι καθόμαστε και συζητάμε..?
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/7/2022 at 5:23 AM, Manitou said:

Το metabook δεν ξέρω για κόμικ αλλά για βιβλία είναι γαμάτο.

Κοίτα δεν είναι απόλυτο αυτό. Είναι μερικοί πωλητές όπου συστηματικά πουλάνε βιβλία σε εξωφρενικές τιμές. Πχ είναι ένα βιβλίο (μικρό κιόλας· γύρω στις 100 σελίδες) όπου η Πολιτεία το πουλά γύρω στα 5€ και στο metabook ένας το πουλά στα 6€ ενώ ένας άλλος στα...25€! Και σα να μη φτάνει αυτό, οι συναλλαγές του γίνονται μόνο με ταχυδρομείο (οπότε +4€ και βάλε στην τιμή...). Είναι κάποιοι που τιμολογούν τα βιβλία τους ακόμα και πάνω απο την τιμή του εκδότη (μιλάω για βιβλία που κυκλοφορούν κανονικά στο εμπόριο και όχι εξαντλημένα). Αυτό που δεν μπορω να καταλάβω είναι ότι οι αγοραστές αυτοί έχουν δεκάδες ή και εκαντοντάδες θετικές αξιολογήσεις!! Που σημαίνει ότι όντως υπάρχουν αφελείς αγοραστές ή είναι fake οι αξιολογήσεις (όπως πχ κάτι fake followers;) Δεν το ξέρω. Αλλά και fake να ναι, δεν βλέπεις απο τα βιβλιοπωλεία την τιμή ενός καινούργιου βιβλίου;

Όσο αφορά τα κομικς επίσης εχω δει σε αντίστοιχα sites πολύ υψηλές τιμές αλλά την καλύτερη ενημέρωση την βλέπω εδώ. Πραγματικά το παρόν τόπικ είναι ένα τόπικ-διαμάντι. Λίγο οι παράλογες-παρανοϊκές αγγελίες, λίγο και τα (φαρμακερά) σχόλιά σας, κάνουν το τοπικ ανεκτίμητο. Ποιός μπαίνει εδω μέσα και δεν γελά με την καρδιά του!

Τι peanuts και τι αρκα μου λέτε εσείς τώρα... :)

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, hose είπε:

Το πως μπορει να αποδειχτει, το ειπα.

Δηλαδή αν βγάλω προς πώληση μία Λαμποργκίνι για 5 χιλιάρικα θα αποδείξω ότι αυτή είναι η πραγματική της αξία; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37827
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  177
  • Reputation:   1671
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  975 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ lovcom στο metabook (ως αγοραστής μιλάω) μπορείς να βρεις πάρα πολύ καλές ευκαιρίες. Όπως όλα τα εργαλεία/site πρέπει να ξέρεις να ψάχνεις και να εκμεταλλεύεσαι αυτά που προσφέρει. Σε γενικό κανόνα οι τιμές είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικές και συνήθως κάτω από την τιμή του βιβλιοπωλείου. Τώρα αν μπορείς να βρεις τιμές παράλογες; Ναι, όπως παντού γιατί είναι ιδιώτες οι περισσότεροι με παράλογες απαιτήσεις πολλές φορές. 

 

Και δύο παραδείγματα για να δεις, ότι μπορείς να βρεις πολύ δυνατές ευκαιρίες και εξαντλημένα σε λογικές τιμές!

2022-02-08 19_11_24-Παραγγελία #1085602.png

2022-02-08 19_11_43-Παραγγελία #1660643.png

2022-02-08 19_16_19-ΧΡΕΟΣ _ GRAEBER DAVID.png

Επεξεργασία από Grilos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4196
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  818 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Μόνο 30 ευρώ ο ένας, τσάμπα δηλαδή...

 

capture2.jpg

 

Είναι ο ίδιος που πουλάει Βιβλιοθήκη Κόμιξ 2 και 3 στα 70 ευρώ με τιμή αγοράς τώρα 18,90 και για τα δύο.

Edit. Μόλις ειδα ότι ο τρίτος τόμος Κομιξ δεν υπάρχει στο κατάστημα όπότε κάποιος τον τσίμπησε. 

Εdit δεύτερο 9/2/2022, ο τόμος 3 ξανά διαθέσιμος

Εγώ τους είχα παραγγείλει αλλά το ακύρωσα γιατί θεώρησα ότι δεν αξίζει να τα πάρω για μια συλλογή που δεν πρόκειται να συμπληρώσω ποτέ.

 

capture3.jpg

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 hours ago, Grilos said:

@ lovcom στο metabook (ως αγοραστής μιλάω) μπορείς να βρεις πάρα πολύ καλές ευκαιρίες. Όπως όλα τα εργαλεία/site πρέπει να ξέρεις να ψάχνεις και να εκμεταλλεύεσαι αυτά που προσφέρει. Σε γενικό κανόνα οι τιμές είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικές και συνήθως κάτω από την τιμή του βιβλιοπωλείου. Τώρα αν μπορείς να βρεις τιμές παράλογες; Ναι, όπως παντού γιατί είναι ιδιώτες οι περισσότεροι με παράλογες απαιτήσεις πολλές φορές. 

 

Nαι βρε συ δεν αντιλέγω! Εξάλλου κι εγώ έχω ψωνίσει ουκ ολίγες φορές :)
(και μιας και το πες, να βάλω στη λίστα το Peanuts 1952- 1953 μπας και το πετύχω...)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Πολύ επιμένεις όμως ρε hose.
Kαι δεν είναι η 1η φορά που το κάνεις.

 

Tι εννοεις?? οτι οι αλλοι εχουν δικαιωμα να επιμενουν, εγω οχι?

Ετσι αντιλαμβανεσαι μια συζητηση? :shit2:

 

22 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Αφού σου λέμε τόσα άτομα ότι τα 12€ δεν είναι παράλογη τιμή, γιατί εκεί παίζουν οι τιμές λίγο πολύ.

Αν τη θεωρείς παράλογη, εδώ είμαστε να μας το αποδείξεις.
Ανέβασε μας 1-2 αγγελίες με τιμές γύρω στα 5€, ώστε να σου πούμε ότι είχες ένα point τελικά.

 

Σε ποιον πλανητη παιζουν εκει οι τιμες, και σε ποια αγορα? Γιατι εγω που ειμαι μεσα σε αυτη εχω αλλη εικονα.

Στο skroutz θα βρεις αυτα τα τευχη απο 5,95€

 

20 ώρες πριν, Kurdy Malloy είπε:

Δηλαδή αν βγάλω προς πώληση μία Λαμποργκίνι για 5 χιλιάρικα θα αποδείξω ότι αυτή είναι η πραγματική της αξία; :thinking:

 

Σιγουρα καταλαβες το νοημα της προτασης μου?

 

 

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

29 λεπτά πριν, hose είπε:

Σε ποιον πλανητη παιζουν εκει οι τιμες, και σε ποια αγορα? Γιατι εγω που ειμαι μεσα σε αυτη εχω αλλη εικονα.

Στο skroutz θα βρεις αυτα τα τευχη απο 5,95€

 

Που είδες εσύ ότι στο σκρουτζ παίζουν εκεί οι τιμές;
Μόνο τον 3ο και 4ο τόμο μου έχει βγάλει σε τέτοια τιμή. Οι υπόλοιποι έχουν από 9€ ως 14€.

Για τον 4ο μάλιστα το είπαμε ότι μπορείς να τον βρεις τόσο. Η Πολιτεία τον έχει με 4.95€.
Μόνο τον 4ο όμως, κατ΄εξαίρεση.

 

Το να επιμένουμε δεν είναι κακό πάντα.
Αλλά να το κάνουμε όταν έχουμε τρανταχτές αποδείξεις ή επιχειρήματα.

Τώρα να επιμένουμε ότι οι τιμές των τόμων Καρλ Μπαρκς παίζουν στα 5€, επειδή στο σκρουτζ έχει 2 τόμους στα 5€, αλλά οπουδήποτε αλλού δεν τους βρίσκεις κάτω από 9-10€, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λόγος επιμονής.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

49 λεπτά πριν, hose είπε:

Σιγουρα καταλαβες το νοημα της προτασης μου?

Σίγουρα :) 

On 8/2/2022 στο 10:54 ΠΜ, hose είπε:

 

Κανε ενα πειραμα, βαλτα προς 3€ και δες σε ποσο καιρο θα βρεθει ενδιαφερομενος.

Αυτό είπες. Και εγώ σου λέω ότι αν βάλεις το σπίτι σου για 500 ευρώ θα το πουλήσεις σε 5 δευτερόλεπτα αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα (εκτός από το ότι είτε έκανες μία πάρα πολύ κακή πώληση είτε έχεις άπειρο χρήμα και στα τέτοια σου).

 

Οι τιμές ορίζονται μόνο προς τα πάνω. Το έβαλα 10 και μου έμεινε ή το έβαλα 80 και το πούλησα. Προς τα κάτω εννοείται πως αν θες κάτι να το σκοτώσεις το σκοτώνεις πανεύκολα, δεν αποδεικνύεται τίποτα έτσι πλην της απελπισίας του πωλητή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

2 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Που είδες εσύ ότι στο σκρουτζ παίζουν εκεί οι τιμές;
Μόνο τον 3ο και 4ο τόμο μου έχει βγάλει σε τέτοια τιμή. Οι υπόλοιποι έχουν από 9€ ως 14€.

Για τον 4ο μάλιστα το είπαμε ότι μπορείς να τον βρεις τόσο. Η Πολιτεία τον έχει με 4.95€.
Μόνο τον 4ο όμως, κατ΄εξαίρεση.

 

Το να επιμένουμε δεν είναι κακό πάντα.
Αλλά να το κάνουμε όταν έχουμε τρανταχτές αποδείξεις ή επιχειρήματα.

Τώρα να επιμένουμε ότι οι τιμές των τόμων Καρλ Μπαρκς παίζουν στα 5€, επειδή στο σκρουτζ έχει 2 τόμους στα 5€, αλλά οπουδήποτε αλλού δεν τους βρίσκεις κάτω από 9-10€, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λόγος επιμονής.

 

 

Μου ζητησες να σου δειξω που το πουλανε 5€ και αυτο εκανα. Οι τιμες ποικιλουν προφανως γιατι καποια τευχη ειναι πιο σπανια/σημαντικα απο αλλα, δε ξερω ποια ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει, εσυ που ξερεις πεσμας.

 

Επεμενε οσο θες αλλα να σεβεσαι το συνομιλητη σου.

 

Οι τιμες των μαγαζιων που οπως λες τις βρισκεις >9-10€ δε μπορουν να συγκριθουν με τις τιμες των ιδιωτων. Το μαγαζι εχει εξοδα, φπα κλπ. λογικο λοιπον ειναι να πουλαει ακριβοτερα.

 

1 ώρα πριν, Kurdy Malloy είπε:

Σίγουρα :) 

Αυτό είπες. Και εγώ σου λέω ότι αν βάλεις το σπίτι σου για 500 ευρώ θα το πουλήσεις σε 5 δευτερόλεπτα αλλά αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα

 

Ναι αυτο ειπα, αλλα το καταλαβες αναποδα :)

Βαλε λεω τα τευχη 3€ για να δες οτι θα τα πουλησεις αργα/δυσκολα, οποτε ποσο μαλλον να τα εβαζες 15€.

 

 

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

52 λεπτά πριν, hose είπε:

 

Μου ζητησες να σου δειξω που το πουλανε 5€ και αυτο εκανα. Οι τιμες ποικιλουν προφανως γιατι καποια τευχη ειναι πιο σπανια/σημαντικα απο αλλα, δε ξερω ποια ειναι γιατι δεν εχω ασχοληθει, εσυ που ξερεις πεσμας.

 

Επεμενε οσο θες αλλα να σεβεσαι το συνομιλητη σου.

 

Οι τιμες των μαγαζιων που οπως λες τις βρισκεις >9-10€ δε μπορουν να συγκριθουν με τις τιμες των ιδιωτων. Το μαγαζι εχει εξοδα, φπα κλπ. λογικο λοιπον ειναι να πουλαει ακριβοτερα.

 

 

Που είδες έλλειψη σεβασμού;

Σου είπα ότι επιμένεις γιατί πολύ απλά αυτό κάνεις.
Σου λέμε εδώ πόσα άτομα (και άσε εμένα, στο λένε και άτομα που έχουν μεγάλη εμπειρία σε ντίσνεϋ) ότι τα 12€ που τους πουλάει ο άλλος δεν είναι παράλογη τιμή, γιατί εκεί παίζουν λίγο πολύ οι τιμές.
Το ότι βρήκες έναν τόμο απ΄τους 16 σ΄ένα site με 5€ δεν είναι απόδειξη ότι τόσο έχουν, όταν σ΄όλους τους υπόλοιπους χώρους δεν βρίσκεις τους τόμους κάτω από 9-10€.

 

Αν δηλαδή βγάλω για παράδειγμα τον 1ο τόμο απ΄το Eternauta στα 3€, όταν κάτω από 20€ δεν τον βρίσκεις πουθενά, πάει να πει ότι η "νορμάλ" τιμή είναι τα 3€ που τον έβγαλα (σκότωσα) εγώ;
Παίρνεις έναν μέσο όρο για να βρεις ποια είναι η "νορμάλ" τιμή ενός προϊόντος.
Τώρα το αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά είναι άλλο θέμα.
Δεν σημαίνει ότι κάτι που το βρίσκεις με 20€ αξίζει να δώσεις 20€ για να το πάρεις.


Αυτά περίμενα να τα ξέρεις καλύτερα από μένα, μιας κι απ΄ό,τι βλέπω μόνο με αγοραπωλησίες ασχολείσαι στο φόρουμ. Δεν σ΄έχω πετύχει να σχολιάζεις κάπου αλλού.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4196
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  818 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

 

Που είδες εσύ ότι στο σκρουτζ παίζουν εκεί οι τιμές;
Μόνο τον 3ο και 4ο τόμο μου έχει βγάλει σε τέτοια τιμή. Οι υπόλοιποι έχουν από 9€ ως 14€.

Για τον 4ο μάλιστα το είπαμε ότι μπορείς να τον βρεις τόσο. Η Πολιτεία τον έχει με 4.95€.
Μόνο τον 4ο όμως, κατ΄εξαίρεση.

 

Το να επιμένουμε δεν είναι κακό πάντα.
Αλλά να το κάνουμε όταν έχουμε τρανταχτές αποδείξεις ή επιχειρήματα.

Τώρα να επιμένουμε ότι οι τιμές των τόμων Καρλ Μπαρκς παίζουν στα 5€, επειδή στο σκρουτζ έχει 2 τόμους στα 5€, αλλά οπουδήποτε αλλού δεν τους βρίσκεις κάτω από 9-10€, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λόγος επιμονής.

 

Πριν λίγο καιρό επειδή έψαχνα αυτούς τους τόμους στο σκρουτζ διαπίστωσα ότι ενώ η αρχική φωτογραφία έδειχνε την έκδοση Νεα Ακτίνα, όταν έμπαινες στο σάιτ ο τόμος ήταν τελικά της Καθημερινής. Δείτε παράδειγμα αυτό

Το πρώτο κατάστημα ebooks πουλάει της καθημερινής και όχι Τερζόπουλου.

Γενικά θέλει λίγο προσοχή.

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε hose έχεις μπερδευτεί λίγο...εγώ μαζί σου είμαι στα 5 ευρώ θέλω να τα πάρω και εγώ :)
Όμως να ξέρουμε τι λέμε...Ένας τόμος υπάρχει στα 5-6 ευρώ στο Σκρουτζ.
Το κατάστημα που είναι στην Θεσσαλονίκη και έχει βάλει 6-7 ευρώ κάποιους τόμους για να φτάσουν σε εμένα στην Αθήνα θέλω άλλα 5-6 ευρώ για μεταφορικά.
 
Άσε που δεν μπορώ εγώ να την ''πέσω'' σε όλο τον κόσμο επειδή πουλάει ακριβά τα κόμικς της Οξύ, που το Public τα σκοτώνει!
Και ΟΧΙ, η μία καλή τιμή που είδα κάπου κάποτε δεν μπορεί να καθορίσει την αγορά!
 
Φιλικά πάντα, η περίπτωση που συζητάμε 2 μέρες τώρα είναι ο ορισμός της φυσιολογικής τιμής. -40% απ'την αρχική.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  187
  • Reputation:   1774
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

9 min ago , Guts said:

Φιλικά πάντα, η περίπτωση που συζητάμε 2 μέρες τώρα είναι ο ορισμός της φυσιολογικής τιμής. -40% απ'την αρχική, τέλος.

 

Αυτό ακριβώς. Είναι απόλυτα θεμιτό (και φυσικά όχι εξωφρενικό ή για γέλια) να πουλάει κάποιος ένα αντικείμενο που αγόρασε προ 7-8 ετών στο 50-60% της τιμής αρχικής αγοράς , αρκεί να είναι σε άριστη κατάσταση. 

   Και φυσικά το ότι κάπου, κάπως,  κάποτε, μπορεί να βρεθούν χαμηλότερες τιμές ή παρεμφερή αντικείμενα με τιμή λιώμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις προθέσεις του εκάστοτε μεταπωλητή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13748
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1246 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Eμενα η αποψη μου για τις τιμες-αν και δεν με αφορα καθολου αμα καποιος πουλησει ή καθεται και τα κοιταει- ειναι οτι εφοσον θες(ιδιωτη) να πουλησεις ,για να τραβηξεις τον αλλον πρεπει να εισαι εστω ενα 15-20% κατω της τιμης των μαγαζιων.

 

Αυτο ισχυει για οτι ειδος υπαρχει σε αφθονια σε αγγελιες.

Αμα εχεις κατι σπανιο,προφανως και δεν θα σε νοιαξει να πεις θα κοψω τιμη γιατι το μαγαζι εχει ΦΠΑ ,ενοικιο και οτι αλλο.Μη πω κιολας το πουλας και ακριβοτερα αν εχει ζητηση.

 

Για τους συγκεκριμενους τομους του Μπαρκς του Τερζοπουλου,το κοινο ειναι πολυ μικρο ,γιατι ολοι μας εχουμε της Καθημερινης. Πρεπει να πετυχεις σε τελειομανη συλλεκτη. Με αρχικη τιμη 20 ,12 ειναι νορμαλ αλλα παλι δυσκολα θα αγοραστουν. Στα 7-8 ισως αν θες να τα σπρωξεις γρηγορα.Ολα ειναι θεμα timing.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4196
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  818 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

4 κομιξ Τερζό

3 Ντοναλντ

1 Τυχερός Λουκ

1 κομιξ Καθημερινή

 

 

 

capture1.jpg

 

Μόνο 50 ευρώ, όοοοοοχιιι, έχει και συνέχεια

 

capture2.jpg

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 9/2/2022 στο 3:00 ΜΜ, Laz33 είπε:

 

Που είδες έλλειψη σεβασμού;

Σου είπα ότι επιμένεις γιατί πολύ απλά αυτό κάνεις.
Σου λέμε εδώ πόσα άτομα (και άσε εμένα, στο λένε και άτομα που έχουν μεγάλη εμπειρία σε ντίσνεϋ) ότι τα 12€ που τους πουλάει ο άλλος δεν είναι παράλογη τιμή, γιατί εκεί παίζουν λίγο πολύ οι τιμές.
Το ότι βρήκες έναν τόμο απ΄τους 16 σ΄ένα site με 5€ δεν είναι απόδειξη ότι τόσο έχουν, όταν σ΄όλους τους υπόλοιπους χώρους δεν βρίσκεις τους τόμους κάτω από 9-10€.

 

Αν δηλαδή βγάλω για παράδειγμα τον 1ο τόμο απ΄το Eternauta στα 3€, όταν κάτω από 20€ δεν τον βρίσκεις πουθενά, πάει να πει ότι η "νορμάλ" τιμή είναι τα 3€ που τον έβγαλα (σκότωσα) εγώ;
Παίρνεις έναν μέσο όρο για να βρεις ποια είναι η "νορμάλ" τιμή ενός προϊόντος.
Τώρα το αν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά είναι άλλο θέμα.
Δεν σημαίνει ότι κάτι που το βρίσκεις με 20€ αξίζει να δώσεις 20€ για να το πάρεις.


Αυτά περίμενα να τα ξέρεις καλύτερα από μένα, μιας κι απ΄ό,τι βλέπω μόνο με αγοραπωλησίες ασχολείσαι στο φόρουμ. Δεν σ΄έχω πετύχει να σχολιάζεις κάπου αλλού.

 

 

Και γιατι λοιπον δε παρατηρησες εξισου τους αλλους που επισης επιμενουν? δλδ και τον εαυτο σου.

Δεν εχει σημασια η... πλειοψηφια, αλλα ποιος ειναι σωστος.

Οι τιμες "θα παιξουν εκει" αν θες να μη τα πουλησεις, ή να τα πουλησεις μετα απο μηνες/χρονια.

Δε καθησα να ψαξω σε ποια/ποσα sites τους πουλανε, απλα στο skroutz πηγα γιατι εκει συνηθως βρισκεις τα παντα. Γενικα αυτο το κομικ δεν ειναι δημοφιλες(αρα ουτε και ακριβο), σε ξαναρωταω ομως αφου εμφανιζεσαι ως σχετικος: ποια ειναι τα ακριβα νουμερα του Μπαρκς της Ακτινας?

 

Εξηγησα στον αλλο φιλο οτι καταλαβε αναποδα τη προταση μου, ερχεσαι τωρα εσυ και λες παλι το ιδιο... Δε διαβαζεις τα ποστς?

 

Ναι μονο εδω ποσταρω, παλαβες αγγελιες για διασκεδαση. Δεν εχω χρονο για συμμετοχη σε αλλες ενοτητες.

 

On 9/2/2022 στο 3:21 ΜΜ, Guts είπε:
Φίλε hose έχεις μπερδευτεί λίγο...εγώ μαζί σου είμαι στα 5 ευρώ θέλω να τα πάρω και εγώ :)
Όμως να ξέρουμε τι λέμε...Ένας τόμος υπάρχει στα 5-6 ευρώ στο Σκρουτζ.
Το κατάστημα που είναι στην Θεσσαλονίκη και έχει βάλει 6-7 ευρώ κάποιους τόμους για να φτάσουν σε εμένα στην Αθήνα θέλω άλλα 5-6 ευρώ για μεταφορικά.
 
Φιλικά πάντα, η περίπτωση που συζητάμε 2 μέρες τώρα είναι ο ορισμός της φυσιολογικής τιμής. -40% απ'την αρχικη

 

Φιλε μου... βασικα εγω δε θελω να τα παρω σε καμια τιμη.

Τα μεταφορικα ειναι μεταφορικα, ας μη τα ανακατευουμε, δεν εχουν σχεση. Μετακομισε διπλα στο μαγαζι για να πηγαινεις και να τα παιρνεις αυτοπροσωπως ανευ μεταφορικων ή αντικαταβολης.

Το -40% απο τη αρχικη σε μεταχειρισμενα κομικς δεν εχει καμια εφαρμογη. Προσφορα και ζητηση ειναι κι εδω.

 

 

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  647
  • Reputation:   5827
  • Achievement Points:  654
  • Days Won:  5
  • With Us For:  923 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

58 min ago , hose said:

Τα μεταφορικα ειναι μεταφορικα, ας μη τα ανακατευουμε, δεν εχουν σχεση. Μετακομισε διπλα στο μαγαζι για να πηγαινεις και να τα παιρνεις αυτοπροσωπως ανευ μεταφορικων ή αντικαταβολης.

 

 

 

 

Έτοιμος ήμουν για μετακόμιση,αλλά είδα σήμερα οτι έχει μόνο 2 τόμους κάτω απο 10 ευρώ και έριξα άκυρο! :)

Ας κάτσουμε λοιπόν εδώ για 3η μέρα να συζητάμε αν κάποιος έβαλε 5 ευρώ παραπάνω η παρακάτω ένα μεταχειρισμένο κόμικ.

 

Βασικά αυτό που θέλουμε όλοι να σου εξηγήσουμε είναι οτι στο θέμα εδώ αναφέρουμε αστείες και προς αποφυγή περιπτώσεις.
Η αγγελία που δίνει τους τόμους του Καρλ Μπαρκς στα 10-12-15 ευρώ, δεν είναι ούτε για γέλια ούτε προς αποφυγή.

 

Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ το κουράσαμε.
Αν κάποιος θεωρεί ότι η "νορμάλ" τιμή για τους τόμους Μπαρκς έκδοσης Tερζόπουλου είναι τα 5€, ας το κάνει.

Αν κάποιος πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη, επίσης ας το κάνει.
Δεν χαλάμε χατήρια :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 10/2/2022 στο 4:12 ΜΜ, Guts είπε:

Βασικά αυτό που θέλουμε όλοι να σου εξηγήσουμε είναι οτι στο θέμα εδώ αναφέρουμε αστείες και προς αποφυγή περιπτώσεις.

Η αγγελία που δίνει τους τόμους του Καρλ Μπαρκς στα 10-12-15 ευρώ, δεν είναι ούτε για γέλια ούτε προς αποφυγή.

 

Ας αφησουμε τα "ολοι", ο καθενας μιλαει για τον εαυτο του.

Εγω θεωρω οτι ειναι για γελια (υπαρχουν και τα σχετικα emoticons κατω απο την αγγελια στην οριτζιναλ θεση της), τωρα οποιος δε γελαει ας προσπερασει χωρις να θελει να... μου εξηγησει :)

 

Συνεχεια λοιπον στις αναρτησεις, εχω παλι Μπαρκς και ελπιζω να μη μου τη ξαναπεσουν :lol:

 

35.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.