Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

7 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Πέστε και σε μας ποιος είναι ο Μπάμπης...

 

 

 

comicsbabis.gr

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

30 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

Πέστε και σε μας ποιος είναι ο Μπάμπης...

 

Είναι φίλος του Μήτσου :lol:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

 

Πέστε και σε μας ποιος είναι ο Μπάμπης...

 

  και σε αυτή τη διεύθυνση https://el-gr.facebook.com/pages/biz/magazine/Palia-Periodika-Old-Comics-Παλια-Περιοδικα-Κομικς-986648401377664/

Επεξεργασία από shortly
διόρθωση
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33872
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και από ποιες σελίδες μπορείς να βρεις παλιά τεύχη σε λογικές τιμές επίσης!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

On 7/23/2019 at 1:10 PM, shortly said:

Τέτοιος άνθρωπος σαν τον crc δεν υπάρχει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Οσοι έχουμε συναλλαγές μαζί του το γνωρίζουν. :)

Ολοι οι λοιποί είναι  έμποροι ,με εξαίρεση τον Μπάμπη.

 

Όπως το είπες!

Πέρα από τον χαρακτήρα του ανθρώπου, χάρη στον Κωστή έχω μαζέψει άπειρα τεύχη τα οποία και αναζητούσα, σε τιμές out of this world!

Επίσης η συζήτηση μαζί του είναι απολαυστικότατη, με συνοδεία καφέ ή χωρίς...

 

On 7/23/2019 at 11:30 AM, archon said:

Ας πω κι εγώ το απόσταγμα της αγορο-πωλησιακo-κομικσιακής μου εμπειρίας... :) 

 

Οι μόνοι στην αγορά που πωλούν με λογικές τιμές είναι ο crc και ο Μπάμπης...

Μιλάω για sites στα οποία μπορείς να βρεις αρκετά σπάνιους τίτλους...

Από εκεί και πέρα είναι ο Δάσκαλος, ο οποίος καθορίζει τους δείκτες της αγοράς (καλώς ή κακώς) και ο Θαδδαίος ο οποίος ξεκίνησε καλά, αλλά με τον καιρό άρχισε να "ανεβάζει στροφές" και αυτός...

Έπειτα, θα βρούμε sites κυρίως για βιβλία όπου έχουν και κανα ξέμπαρκο κόμικ, αλλά αυτά δεν είναι σημείο αναφοράς...

 

Μετά έχουμε το FB.... Ότι του φανεί!!!!

Θα είσαι πολύ τυχερός αν βρεις κανα τυπάκι που δε θα ξέρει τι πουλάει (δεν ασχολείται και θέλει να τα διώξει). Τις περισσότερες φορές όμως, πέφτεις επάνω σε όχι απλά διαβασμένους, αλλά "παραμορφωμένους" με όλη τη σημασία της λέξης, όπου κοτσάρουν πάντα ένα "σπανιο" και "δυσεύρετο" και ας είναι περιοδικό με σταυρόλεξα.

 

Τέλος, τα Παλαιοβιβλιοπωλεία... Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα Αθηναϊκά, αλλά απ'ότι διαβάζω εδώ μέσα κατά καιρούς, έχουν "πονηρέψει" πολύ τα πράγματα...

Εδώ στην επαρχία, είμαστε αρκετά τυχεροί, να μπαίνουμε καμιά φορά για χάζι σε κάποιο και να βρίσκουμε τις "Φάλαγγες" με €5:fiou:

 

Συμπέρασμα... Νομίζω ότι οι τιμές δεν μειώθηκαν ποτέ... Υπάρχει μεγάλη ζήτηση εκεί έξω και μεγάλη δίψα για παλιά κόμικς.

Επίσης, αυτό που παρατηρώ είναι οτι μαζί με τη ζήτηση υπάρχει και προσφορά... Κάθε τόσο βγαίνουν προς πώληση τεύχη "λαχταριστά" και σπανιότατα, που απλά με κάνουν και απορώ που βρίσκονταν, όλα αυτά τα χρόνια...

 

:beer2:

 

 

 

Καλά τα είπα, αλλά πάνω στη βιασύνη μου έκανα μερικές σοβαρές παραλείψεις:

 

Δεν αναφέρθηκε ο Αλέξης από την Κύπρο, με το απίστευτο στοκ Ελληνικών κόμικς, ο οποίος μάλιστα νομίζω οτι κάνει και καλύτερες τιμές στα μέλη του G.C.

Επίσης, ο Τριαντάφυλλος στη Θεσσαλονίκη με το μαγικό του κόσμο, που μας έχει μαγέψει πραγματικά! Από τα videos που ανεβάζει κάθε φορά, μένω κατάπληκτος από την ποικιλία παλαιών και νέων κόμικς.

And last but not least, που λένε και στο χωριό μου, στα μεταχειρισμένα της Λέσχης, μπορεί να βρει κάποιος εκείνο το τεύχος που του έλειπε για να συμπληρώσει τη συλλογή του και όχι μόνο....

 

Φιού... Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν άλλο (όλο και κάποιος θα υπάρχει)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

11 λεπτά πριν, archon είπε:

 

Όπως το είπες!

Πέρα από τον χαρακτήρα του ανθρώπου, χάρη στον Κωστή έχω μαζέψει άπειρα τεύχη τα οποία και αναζητούσα, σε τιμές out of this world!

Επίσης η συζήτηση μαζί του είναι απολαυστικότατη, με συνοδεία καφέ ή χωρίς...

 

 

και δεν έχω μιλήσει καν με τον άνθρωπο ούτε ήπιαμε  καφέ ,η μόνη επικοινωνία μας  είναι μέσω email

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

32 λεπτά πριν, shortly είπε:

και δεν έχω μιλήσει καν με τον άνθρωπο ούτε ήπιαμε  καφέ ,η μόνη επικοινωνία μας  είναι μέσω email

 

Εγώ του έχω μιλήσει στο τηλέφωνο.

Ο άνθρωπος δεν παίζετε είναι ευγενέστατος, εξυπηρετικότατος και άψογος σε όλες τις συναλλαγές του.

Σωστός επαγγελματίας (αν και νομίζω κάνει το χόμπι του πιο πολύ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άλλη μια ευκαιρία αγοράς σπάνιων κόμικς μόνο για "σοβαρούς" αγοραστές.

679451022_1.thumb.JPG.9b7d7f9dcb4cab96eab42e5d3373c84e.JPG1399196244_2.thumb.JPG.2fa1d313686daf32802960e977aa071e.JPG

Ειδικά το Μίκυ Μόυς Νο1 από 1500 ευρώ πωλείται σε τιμή έκπληξη ΜΟΝΟ 1000 ευρώ !

Βέβαια αν σαν μέτρο σύγκρισης έχει τις τιμές του "δάσκαλου" , μάλλον λογικές φαίνονται οι τιμές πώλησης.

Επεξεργασία από 1SUPERMAN1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ επειδή είμαι ασόβαρος θα προσπεράσω...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το θέμα ειναι εαν ειναι αυτός σοβαρός 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32164
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 23/7/2019 στο 11:30 ΠΜ, archon είπε:

Ας πω κι εγώ το απόσταγμα της αγορο-πωλησιακo-κομικσιακής μου εμπειρίας... :) 

 

Οι μόνοι στην αγορά που πωλούν με λογικές τιμές είναι ο crc και ο Μπάμπης...

Μιλάω για sites στα οποία μπορείς να βρεις αρκετά σπάνιους τίτλους...

Από εκεί και πέρα είναι ο Δάσκαλος, ο οποίος καθορίζει τους δείκτες της αγοράς (καλώς ή κακώς) και ο Θαδδαίος ο οποίος ξεκίνησε καλά, αλλά με τον καιρό άρχισε να "ανεβάζει στροφές" και αυτός...

Έπειτα, θα βρούμε sites κυρίως για βιβλία όπου έχουν και κανα ξέμπαρκο κόμικ, αλλά αυτά δεν είναι σημείο αναφοράς...

 

Μετά έχουμε το FB.... Ότι του φανεί!!!!

Θα είσαι πολύ τυχερός αν βρεις κανα τυπάκι που δε θα ξέρει τι πουλάει (δεν ασχολείται και θέλει να τα διώξει). Τις περισσότερες φορές όμως, πέφτεις επάνω σε όχι απλά διαβασμένους, αλλά "παραμορφωμένους" με όλη τη σημασία της λέξης, όπου κοτσάρουν πάντα ένα "σπανιο" και "δυσεύρετο" και ας είναι περιοδικό με σταυρόλεξα.

 

Τέλος, τα Παλαιοβιβλιοπωλεία... Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα Αθηναϊκά, αλλά απ'ότι διαβάζω εδώ μέσα κατά καιρούς, έχουν "πονηρέψει" πολύ τα πράγματα...

Εδώ στην επαρχία, είμαστε αρκετά τυχεροί, να μπαίνουμε καμιά φορά για χάζι σε κάποιο και να βρίσκουμε τις "Φάλαγγες" με €5:fiou:

 

Συμπέρασμα... Νομίζω ότι οι τιμές δεν μειώθηκαν ποτέ... Υπάρχει μεγάλη ζήτηση εκεί έξω και μεγάλη δίψα για παλιά κόμικς.

Επίσης, αυτό που παρατηρώ είναι οτι μαζί με τη ζήτηση υπάρχει και προσφορά... Κάθε τόσο βγαίνουν προς πώληση τεύχη "λαχταριστά" και σπανιότατα, που απλά με κάνουν και απορώ που βρίσκονταν, όλα αυτά τα χρόνια...

 

:beer2:

 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, φίλε μου.

Το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι η προσωπική μου εμπειρία από τους 4 αγαπητούς. Σοβαρά τώρα, ο crc (ο Κωστής ντε) έχει τιμές από λογικές έως χαμηλές, είναι δε εξυπηρετικότατος, ειλικρινέστατος στη συναλλαγή του, γρήγορος και πρόθυμος για - εποικοδομητική - κομικσοσυζήτηση. Η επαφή μας είναι, σχεδόν, πάντα μέσω mail, αλλά έχω να το λέω για την αμεσότητα και την ευγένειά του. Επίσης, δεν θα σε ξεχάσω την πρωτοποριακή (για εμένα) λίστα του με τις τιμές στις οποίες αγοράζει κόμικς, την οποία δημοσίευσε πριν από καμιά 10αριά χρόνια και νομίζω ότι για πολλούς από εμάς ήταν μια ανακάλυψη, αλλά και η ώθηση να πάρουμε τη συνειδητή απόφαση να μην μας πιάνουν κορόιδα. Ο Μπάμπης, πάλι, νομίζω ότι είναι εκείνος που ξετρυπώνει τα σπανιότερα τεύχη από όλους, με τιμές λογικές και με τον "αέρα" ότι κάνει χόμπυ και σε καμία περίπτωση επάγγελμα. Είναι, επίσης, ευγενής και άμεσος. Με το Μάριο (το Θαδδαίο) έχω την πιο μεγάλη επαφή από τους υπόλοιπους, γιατί τον έχω επισκεφθεί στον όμορφο χώρο του στο Αιγάλεω κάποιες φορές και έχω να πω τα καλύτερα. Είναι συγκροτημένος, ευγενής, με άποψη για τα κόμικς, αλλά και γενικά. Πρόσεξα, βέβαια, και εγώ ότι το τελευταίο διάστημα οι τιμές του στα κόμικς που με ενδιαφέρουν, τα ντίσνευ, έχουν πάρει μια ελαφρά ανιούσα, αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το άγχος του ότι από αυτό βιοπορίζεται και όχι γιατί θέλει να γίνει πλούσιος. Και μια και είπα πλούσιος, θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθώ στο Δάσκαλο. Από τον άνθρωπο δεν έχω κάποιο παράπονο. Ξέρεις ποιος είναι, τι τιμές έχει και ότι και αν ακόμα έχει περάσει κάποια αρκετά φθηνότερη, από άλλους πωλητές, τιμή στο site του και το αντιληφθεί, όταν πας να συναλλαχθείς μαζί του δια ζώσης, δεν θα προσπαθήσει να την αλλάξει (μου έχει συμβεί). Οι τιμές στο site του είνα νόμος και για εκείνον και για εμάς. Το θέμα, λοιπόν, ακριβώς είναι οι τιμές του. Από τις τιμές, λοιπόν, έχω και παράπονο και απορία. Πιστεύει ότι με αυτές τις τιμές θα γίνει πλούσιος ; Θέλει να γίνει πλουσιότερος (από ό,τι έχει γίνει πουλώντας με αυτές τις τιμές) για αυτό και τις διατηρεί ; Και τέλος, εμμένοντας σε αυτές τις τιμές πόσοι είναι αυτοί που αγοράζουν από αυτόν ; Αν είναι κανας - δυο να το καταλάβω,  αν είναι όμως περισσότεροι ; Ελπίζοντας να μην σας κούρασα, καλησπέρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

On 20/8/2019 στο 2:09 ΜΜ, PLUTO είπε:

Και τέλος, εμμένοντας σε αυτές τις τιμές πόσοι είναι αυτοί που αγοράζουν από αυτόν ; Αν είναι κανας - δυο να το καταλάβω,  αν είναι όμως περισσότεροι

Απαντώντας ένας από αυτούς είμαι εγώ.Ψάχνεις για τεύχη να κλείσεις την συλλογή σου και για αυτά που ζητάς επειδή τα ζητούν πολλοί μόλις βγαίνουν σε λογικές τιμές  και δεν έχεις πρότερη πληροφόρηση ή δεν είσαι πάνω απο το PC εξαφανίζονται .Το έχω πάθει πολλαπλές φόρες έχοντας αγοράσει όχι μόνο  από τους 4 άλλα΄και σε άλλους πωλητές που δεν αναφερθήκαν (Να γραφτεί στα πρακτικά Ο crc είναι έτη φωτός μπροστά από όλους σε όλα τα επίπεδα   όχι για τις τιμές άλλα για την ευγένεια και  την αμεσότητα που για μένα είναι πάνω από όλα ) .Όποτε καποια στιγμή καταλήγεις εκεί που τα έχει όλα σίγουρα αφοί δεν ψωνίζει άλλος από εκεί  λόγω τιμών .Και όπως έχω δηλώσει η υπομονή δεν είναι μια από τις αρετές μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32164
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2463 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Επειδή δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ, με κανέναν τρόπο δεν καταφέρομαι κατά εκείνων που για να κάνουν το χόμπυ τους, βρε αδελφέ, θα υπερβούν μια - δυό φορές τα οικονομικά τους και θα αγοράσουν ένα τεύχος (που κακά τα ψέματα το κυνηγάνε και άλλοι) σε μια υπερβολική τιμή. Εξάλλου, κάτι τέτοιο έχω κάνει και εγώ, καθ' ομολογίαν μου. Η απορία, που εξέφρασα, μάλλον με τρόπο που δεν έγινε αντιληπτός, ήταν πόσοι πια έχουν τη δυνατότητα να αγοράζουν με τέτοιες τιμές και με ποια συχνότητα, ώστε να συντηρείται μια κατάσταση και μια επιχείρηση τέτοια, η οποία κινείται πάνω απο τα όρια της υπερκοστολόγησης.

υ.γ. και εμένα, φίλε μου, η υπομονή δεν συγκαταλέγεται στις αρετές μου, ιδίως όταν πρόκειται για κόμικς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

5 ώρες πριν, PLUTO είπε:

Επειδή δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ, με κανέναν τρόπο δεν καταφέρομαι κατά εκείνων που για να κάνουν το χόμπυ τους, βρε αδελφέ, θα υπερβούν μια - δυό φορές τα οικονομικά τους και θα αγοράσουν ένα τεύχος (που κακά τα ψέματα το κυνηγάνε και άλλοι) σε μια υπερβολική τιμή. Εξάλλου, κάτι τέτοιο έχω κάνει και εγώ, καθ' ομολογίαν μου. Η απορία, που εξέφρασα, μάλλον με τρόπο που δεν έγινε αντιληπτός, ήταν πόσοι πια έχουν τη δυνατότητα να αγοράζουν με τέτοιες τιμές και με ποια συχνότητα, ώστε να συντηρείται μια κατάσταση και μια επιχείρηση τέτοια, η οποία κινείται πάνω απο τα όρια της υπερκοστολόγησης.

υ.γ. και εμένα, φίλε μου, η υπομονή δεν συγκαταλέγεται στις αρετές μου, ιδίως όταν πρόκειται για κόμικς

Σε βεβαιώνω φίλε μου είναι πολλοί αυτοί που μπορούν ακόμα να διαθέτουν αρκετά χρήματα για το χόμπι τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1599
  • Achievement Points:  157
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

To μμ119 ειναι τοσο πολυτιμο?

Τομακι ειναι ή η ραχη του τσακισμενη?

 

mm200.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είναι τομάκι 260 σελίδων. Ως εκ τούτου πολύ εύκολο να χαλάσει, οπότε ακριβότερο από τα άλλα (εάν δεν απατώμαι, το 2ο ακριβότερο πίσω από το ΜΜ1). Δεν θυμάμαι όμως πόσο κοστολογείται :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Περίπου εκεί είναι η τιμή του λόγω σπανιότητας και για τους λόγους που ανέφερε ο germ

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα μόνο σχόλιο. Οι έλληνες κοστολογούμε την ύπαρξη του τεύχους και όχι την κατάσταση. Πράγμα που δεν είναι ίδιο για τους Αμερικάνους. Αν αξίζει τα 200 ευρώ αυτό το τεύχος, θα έπρεπε μια κατάσταση κοντά σε αυτήν όταν εμφανίστηκε τα περίπτερα να είναι 600-800 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ποτέ δεν κοστολογώ μόνο τεύχος χωρίς κατάσταση... άλλωστε είμασταν οι πρώτοι στην Ελλάδα που βάλαμε βαθμολογία καταστάσεων (υπάρχουν και διαφορετικοί έλληνες). Αυτό το τεύχος αν το βρεις σε κατάσταση 10 (όπως υποθέτεις) κοστίζει από 250 έως 400 ευρώ. Το βασικό είναι να μην έχει ξεκολήσει η ράχη.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χε :) Και όντως πολλοί έχουν κατανοήσει ότι άλλο το κατάσταση 5 και άλλο το κατάσταση 10. Από την ανάποδη όμως ελάχιστοι ξέρουν τη διαφορά μεταξύ Fair, Good, Fine και Mint :) 

 

Αυτό εδώ το κομμάτι είναι Fair/Poor. Για τους Αμερικάνους μια στάση πάνω από το σκουπίδι. Και όντως οι Αμερικάνοι θα δώσουν υπερπολλαπλάσια ποσά για M/NM σε σχέση με F/P. Εμείς όμως δεν θα δώσουμε τόσο υπερπολλαπλάσια όσο λέει ο Θοδωρής ότι θα έπρεπε.  Οι Έλληνες χοντρά-χοντρά τα χωρίζουμε σε "λείπει εξώφυλλο/σελίδες/γουατέβερ" (σκουπίδι για τους Αμερικάνους), "πολύ τσακισμένο/πολύ γραμμένο" (Poor για τους Αμερικάνους), "λίγο τσακισμένο/λίγο γραμμένο" (το 90% των όσων υπάρχουν) (Poor προς Fair για τους Αμερικάνους, οι οποίοι στο "γραμμένο" θα βγάλουν καντήλες στη πραγματικότητα :lol: ), "εξαιρετική κατάσταση" (που μπορεί να είναι Good για τους Αμερικάνους, μπορεί να είναι Fine, μπορεί να είναι Mint)

Όταν λοιπόν έχεις εκπαιδευμένο μάτι και μακροχρόνια εμπειρία στο αμερικάνικο όπως ο Θοδωρής, που ξέρεις πως άλλο το G και άλλο το M, και βλέπεις τουλάχιστον 8 διαβαθμίσεις στις καταστάσεις των κόμικ (+ τις ψιλοκοκό διαφορές με συν/πλην) τότε προτίθεσαι να πας σε τέτοιες κοστολογικές διαφορές. Όταν όμως απλώς βλέπεις 4 διαβαθμίσεις, σε συνδυασμό με το μικρό μέγεθος της αγοράς, καταλήγεις να δέχεσαι μεν διαφορές στο κόστος ανάλογα με την κατάσταση, όχι όμως και να πας σε τέτοιες διαφορές. 

 

:cheers5: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

sorry. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πονέσουν μόνο τα δικά μου τα ματάκια. Να πονέσουν και τα δικά σας :) 

image.png

 

οκ οκ. Είναι το ανάποδο του τόπικ, θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι το "προσοχή, σπεύσατε", αλλά το καλό πράγμα πρέπει να γυρνάει. Έτσι με μάθαν σε ένα χωριό δίπλα από το Costa Navarino που είχα πάει για γκολφ. 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  523
  • Reputation:   2352
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2110 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μόνο τα νούμερα έχει γράψει σωστά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 ώρες πριν, germanicus είπε:

sorry. Δεν καταλαβαίνω γιατί να πονέσουν μόνο τα δικά μου τα ματάκια. Να πονέσουν και τα δικά σας :) 

image.png

 

οκ οκ. Είναι το ανάποδο του τόπικ, θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι το "προσοχή, σπεύσατε", αλλά το καλό πράγμα πρέπει να γυρνάει. Έτσι με μάθαν σε ένα χωριό δίπλα από το Costa Navarino που είχα πάει για γκολφ. 

 

:cheers5: 

Costa Navarino και γκολφ, "το φυσάς το μπικικίνι" όπως λέμε λαϊκώς :D

Το χωριό μήπως λεγόταν Πετροχώρι παρεμπιπτόντως ;

Όσο για τα υπόλοιπα:  γι'αυτό εμείς λεγόμαστε Έλληνες και αυτοί Αμερικανάκια.

Επεξεργασία από 1SUPERMAN1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μη με παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς :D δες με με μια πιο ποιητική διάθεση :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

9 λεπτά πριν, germanicus είπε:

μη με παίρνεις τόσο τοις μετρητοίς :D δες με με μια πιο ποιητική διάθεση :) 

 

:cheers5: 

Η ποιότητα πάντως κοστίζει :sun3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1599
  • Achievement Points:  157
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

15 ώρες πριν, Valtasar είπε:

Ποτέ δεν κοστολογώ μόνο τεύχος χωρίς κατάσταση... άλλωστε είμασταν οι πρώτοι στην Ελλάδα που βάλαμε βαθμολογία καταστάσεων (υπάρχουν και διαφορετικοί έλληνες). Αυτό το τεύχος αν το βρεις σε κατάσταση 10 (όπως υποθέτεις) κοστίζει από 250 έως 400 ευρώ. Το βασικό είναι να μην έχει ξεκολήσει η ράχη.

 

:cheers3:

 

Δε καταλαβαινω γιατι μπηκε μονωτικη ταινια αντι για σελοτειπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 ώρες πριν, hose είπε:

 

Δε καταλαβαινω γιατι μπηκε μονωτικη ταινια αντι για σελοτειπ.

Η μόνωση μπαίνει για να μη σου 'ρθει κεραυνός κατακέφαλα με το ποσόν που σκοπεύει να σου ζητήσει! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

6 ώρες πριν, hose είπε:

Δε καταλαβαινω γιατι μπηκε μονωτικη ταινια αντι για σελοτειπ.

 

Μα είναι προφανές το τεύχος ανήκει σε ηλεκτρολόγο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το 119 το έχω αλλά του λείπει ένα κομμάτι 5Χ5 εκατοστά σε μία σελίδα του. Πόσο λέτε να κοστίζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Απλή μέθοδο των 3

 

Το εμβαδόν όλων των σελίδων  -   κοστίζει (μια μέση τιμή από αυτή που λέει ο Valt) προϋπόθεση η κατάσταση του τεύχους να είναι 10)

Το εμβαδόν όλων των σελίδων μείον το κομμάτι που σου λείπει (25 τετρ. εκατ )  -  πόσο κοστίζει?

 

Απλά πράγματα

 

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.