Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Nα και φρεσκο σημερινο κουλουρι... Μικυ Μαους Νο1 ανευ εξωφυλλου/οπισθοφυλλου στα 220€. Πως σας φαινεται?

 Και πως γνωριζουμε ότι είναι οντως το αυθεντικο?

 

b6y6na.png

 

Αληθεια το τελευταιο τευχος τι αξια εχει/αν εχει?

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5334 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Επειδή τυχαίνει να το γνωρίζω από συζητήσεις με φίλους στην Αμερική. Για πολλούς η αγορά ενός κόμικ ξεφεύγει κατά πολύ από τη λογική της συλλογής για την οποία συζητάμε εδώ. Υπάρχουν πολλοί στην Αμερική που αγοράζουν κόμικ με την ξεκάθαρη προοπτική ενός μελλοντικού κέρδους. Δεν είναι έμποροι κόμικ αλλά κυνηγάνε τις υπεραξίες. Πολύ απλά, εκεί το όλο θέμα είναι ένα μικρό χρηματιστήριο. Και το όλο θέμα έχει πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις λόγω ίντερνετ την τελευταία 15ετία.

Το ίδιο ακριβώς γίνεται στην Αμερική με τα γνωστά σε όλους μας trading cards (αυτά που οι παλαιότεροι ξέραμε ως "χαρτάκια") αθλητών.

Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει μερικά χρήσιμα άρθρα ή μπλογκ στο ίντερνετ για το θέμα και θα λυθούν οι παρεξηγήσεις....Στο τρίτο θέμα μάλιστα η επιλογή είναι του ντράμερ των System of a Down και γίνεται σύγκριση κέρδους επένδυσης σε συγκεκριμένα κόμικ με το Αμερικάνικο χρηματιστήριο!

http://earlyretirementdiary.com/category/comic-investing/

https://hobbylark.com/fandoms/comic-book-key-issues

https://www.inc.com/jeff-haden/forget-the-stock-market-4-comic-books-that-could-be-great-investments.html

Φυσικά όλα αυτά αφορούν μια χώρα 300 εκατομμυρίων κατοίκων με εντελώς διαφορετική συλλεκτική λογική από τη δική μας. Εχω δει ανθρώπους έξω από συναυλίες ή αθλητικά γεγονότα στην Αμερική που είναι κυνηγοί αυτογράφων. Δεν τους απασχολεί το γεγονός, ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΚΑΝ στην συναυλία ή στον αγώνα. Απλά περιμένουν για ένα αυτόγραφο με σκοπό να πουλήσουν αργότερα το αναμνηστικό στο ίντερνετ οι περισσότεροι. Κάποιοι άλλοι το έχουν απλά για χόμπι αλλά οι περισσότεροι απλά ψάχνουν το μελλοντικό υπερ-κέρδος. Αλλη κοινωνία, άλλος κόσμος, άλλη λογική. Μη συγκρίσιμα μεγέθη και άνθρωποι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

9 ώρες πριν, hose είπε:

Nα και φρεσκο σημερινο κουλουρι... Μικυ Μαους Νο1 ανευ εξωφυλλου/οπισθοφυλλου στα 220€. Πως σας φαινεται?

 Και πως γνωριζουμε ότι είναι οντως το αυθεντικο?

 

b6y6na.png

 

Αληθεια το τελευταιο τευχος τι αξια εχει/αν εχει?

 

 

Ο ίδιος πουλάει και το Φάντομ από μεγάλα σήριαλ στα 350€!!!! Μονοπώλιο το χει πάρει το θέμα ο συγκεκριμένος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@Dredd
Που είδες να έκραξα;
Είπα ότι το θεωρώ αστείο και τρελό να δίνει κάποιος 40 χιλιάρικα για ένα κόμικ.
Δεν τους έβρισα κιόλας αυτούς που το κάνουν.
Διάβαζε πιο προσεκτικά τι γράφω.
Και μη συγκρίνεις τώρα το 50άρικο με τα 40 χιλιάρικα.
Δεν νομίζω εδώ μέσα να υπάρχει κάποιος που να έχει δώσει τόσα λεφτά.
Και να υπάρχει μας το κρύβει. Έχω κάνει ανάλογο θέμα
 

Κάνε μια δημοσκόπηση εδώ μέσα αν θεωρούν λογικό ή παράλογο να δώσουν για ένα κόμικ 40 χιλιάρικα να δεις τι θ΄απαντήσει η πλειοψηφία.
Αν η πλειοψηφία το θεωρεί λογικό τότε μάλλον εγώ έχω θέμα ή απλά βρίσκομαι σε λάθος μέρος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

σε όλα σου τα ποστ γράφεις "για ένα κόμικ"

 

μα δεν είναι ένα κόμικ.. είναι ένα κομμάτι ιστορίας.. :flowers7:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν το λέω υποτιμητικά επειδή είναι Spiderman.

Οτιδήποτε κόμικ και να ήταν.
Το γενίκευσα.
Και γενικά ποτέ δεν υποτίμησα/προσέβαλα κάποιο είδος επειδή δεν μ΄αρέσει.
Άντε να το έκανα μόνο για τα manga.
Που και πάλι δεν έπρεπε. Λάθος μου :)

Εdit: Καταρχάς μικρός διάβαζα και Spiderman και Superman και γενικώς υπερηρωικά, όπως και Disney. Kαι μ΄άρεζαν.
Οπότε θα ήταν υποκριτικό εκ μέρους μου να τα απαξιώνω επειδή πλέον διαβάζω μόνο BD :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχετικά με την αμερικανική αγορά συλλεκτικών ειδών για να καταλάβουμε την διαφοροποίηση στο σκεπτικό με μας κρατώντας μικρό καλάθι παντα γιατι τιποτα δεν ειναι απόλυτο θα αναφέρω τα εξης 

Οι Ανθρωποι αγοράζουν τα παντα κι οταν λεμε τα παντα εννοούμε τα παντα μεχρι περιττώματα - παμπερς - Κόκκαλα και οτι μπορειτε να φανταστείτε ακομη και μπαταρίες 

Αγοραζουν ακομη και αυτο που μας φαινεται αδιανόητο !!!!

Σχετικά με τα κομικς επίσης εκει εχει σημασία και το κακέκτυπο ως εννοια σπανιότητας και αυτο εχει λογικη διοτι πιο δύσκολο ειναι να βγει ενα κακέκτυπο στο εμπόριο απο μια γραμμή παραγωγής παρα ενα σπανιο εξαντλημένο κομικς

 

Τωρα όσον αφορά τις υπεραξίες ολοι οι ανθρωποι απο τον καιρο που εφευρέθηκε το ρημάδι το χρήμα τις κυνηγούν είτε ως επένδυση είτε ως μέσον διαβίωσης και εξασφάλισης 

Στην τελικη το χρήμα σταύρωσε τον Χρηστό......

 

Επιςης να ξέρετε και το αλλο...

Οι λεγόμενοι υπεράνω αξιών ειναι και οι χειρότεροι ψεύτικοι ανθρωποι !!!!!!!

 

Φανταζομαι όσοι ειναι υπεράνω χρημάτων θα πουλήσουν τις συλλογές τους οταν ερθει η ωρα στην τιμη που αναγράφεται επανω σε καθε τεύχος χωρις τις πληθωριστικές και χρονικές υπεραξίες και χωρις να λαμβάνουν υποψιν μια που ειναι υπεράνω αξιών τις σπανιότητες για να μην πω οτι θα τα δωρίσουν τιμής ένεκεν σε διάφορους συλλεκτες η παιδάκια 

 

Εγω απο την άλλη σαν Σκρουτζ μακ Ντακ για να μην υπαρχει καμια παρεξηγηςη και επειδη οτι εχω το εχω πληρώσει με κόπο τρέξιμο χρήμα και χιλιάδες άλλες λεπτομεριες που δεν θα αναλύσω εδω, οτι εχω θα προσπαθήσω να το δωσω κερδίζοντας καθε λεπτό που μπορει να κερδίθεί, λαμβανοντας υποψιν και καθε υπεραξία στον βαθμό που μπορω.

Επειδη ειναι αδύνατον να πουληθούν ολα, οσα δεν καταφέρω να δωσω οσο πανε στην αγορα, απλα θα τα καταστρέψω υπο την λογικη οτι τον κόπο και τον μόχθο μου δεν τον χαρίζω σε κανεναν και για κανένα λογο, ακριβως γιατι κι εμένα δεν μου δωριςε κανεις τιποτα σε αυτη την ζωη, εκτος απο οτι δωριςω οτιδηποτε οπου νιώςω εγω οτι πρεπει δωρίσω κατι, ετσι για το καλο του Θεού  και οτι έπαιξα κι έχασα μια που η ζωη εχει και ρίσκα που καθένας αναλαμβάνει στον βαθμό που του αναλογει.

 

 

15 ώρες πριν, hose είπε:

Nα και φρεσκο σημερινο κουλουρι... Μικυ Μαους Νο1 ανευ εξωφυλλου/οπισθοφυλλου στα 220€. Πως σας φαινεται?

 Και πως γνωριζουμε ότι είναι οντως το αυθεντικο?

 

b6y6na.png

 

Αληθεια το τελευταιο τευχος τι αξια εχει/αν εχει?

Το αυθεντικό φιλε μου φαινεται απο το κόψιμο και το στήσιμο του τεύχους και φαινεται και απο το χαρτί και τα χρώματα

Ειναι μακρόστενο κόψιμο με πρωτο μερος ιστορίας οι πιο εμφανείς διάφορες ..... Επίσης στο συγκεκριμένο η τελευταια σελιδα εχει αρίθμηση 50 και τα πρωτα τευχη είχαν 52 σελιδες 

Κανει μπαμ οτι ειναι αυθεντικό σε οσους γνωρίζουν και εχουν την επαφή με το αντικείμενο που λέγεται κομικς

η ανατύπωση του 1993 ειναι σχεδον τετράγωνη 

 

Το τελευταιο τεύχος εχει αξίες που κυμαίνονται μεταξύ 1-5€ αλλα μην εκπλαγείς αν το δεις και 10€ κάποια στιγμη 

Ας βοηθεισει καποιος το παλικαρι δείχνοντας το λινκ του τοπικ των διαφόρων αυθεντικού και ψεύτικου τεύχους 

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Υποκινούμενος απο το παραπάνω σχόλιο  του Σκρουτζ, αναρτώ το κάτωθι:

merd.jpg.3d250e09e0d86d8d0ad617ac6a495871.jpg

Ναι, είναι αυτό που διαβάζετε και θεωρείται από τα ακριβότερα "έργα τέχνης", μιας και κάποτε ένα "αντίτυπό" του ξεπέρασε τα 200.000. Θα το αγόραζε καποιος από εδώ μέσα? Σαφώς όχι... Κάποιος Έλληνας συλλέκτης?  Ίσως πάλι όχι. Κάπου όμως, κάποιος, θεώρησε τα 200k  "ευτελές" ποσόν και το αγόρασε.... Κατ' αντιστοιχία τα 40k, δεν είναι ποσόν που διαθέτει κάποιος από εμάς μπορεί να είναι όμως "μεροκάματο" κάποιου άλλου. Για εμάς που δεν τα διαθέτουμε και μάλλον δεν θα τα αποθησαυρίσουμε ποτέ, είναι όντως τρελό... Κάποιος άλλος μπορεί και να αγόρασε φτηνά

Επεξεργασία από ikarukani
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πόνεσε το μυαλό μου προσπαθώντας να καταλαβω το έργο τέχνης στην κονσέρβα ....... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν από 1 ώρα, Σκρουτζ μακ Ντακ είπε:

[...]Ας βοηθεισει καποιος το παλικαρι δείχνοντας το λινκ του τοπικ των διαφόρων αυθεντικού και ψεύτικου τεύχους 

Πρέπει να είχαμε όντως ένα thread, όμως δεν το βρίσκω. Έχω όμως πρόχειρο αυτό το βιντεάκι από τον crc.

 

 

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Πριν από 1 ώρα, Σκρουτζ μακ Ντακ είπε:

Πόνεσε το μυαλό μου προσπαθώντας να καταλαβω το έργο τέχνης στην κονσέρβα ....... :lol:

Το ανέφερες στο post σου και νόμιζα οτι το είχες υπ' όψιν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26437
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

3 hours ago, laz33 said:

Και μη συγκρίνεις τώρα το 50άρικο με τα 40 χιλιάρικα.

 

 

Κοίτα, ξεχνάς μάλλον (και είναι όντως δύσκολο κανείς να το συνειδητοποιήσει) ότι υπάρχουν άνθρωποι που γι'αυτούς τα 40000 αντιστοιχούν σε 50 δικά μας. Και δεν είναι σχήμα λόγου. Υπάρχουν όντως.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@laz33 Κοίτα, δεν θέλεις να καταλάβεις αυτά που σου λέω. Που στα λέει και ο totally πιο πάνω, ο dimious παραπάνω και άλλοι στο παρελθόν. Δεν θα επιμείνω άλλο, κάνε όπως νομίζεις. Απλά να ξέρεις ότι, έχοντας διαβάσει 5 σειρές, δεν αποκτάς άποψη επί παντός επιστητού. Καλό είναι, όλοι μας, να είμαστε μετριοπαθείς και όχι απόλυτοι, να ακούμε τους άλλους που έχουν περισσότερη εμπειρία, να είμαστε ανοιχτοί σε πράγματα που δεν ξέρουμε και που δεν έχουμε διαβάσει ποτέ. Θα κλείσω με αυτό. Το Incal είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένο αριστούργημα. Εμένα για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε. Δεν γύρισα να το θάψω επειδή δεν μου άρεσε, δεν αρνήθηκα την άποψη των άλλων επειδή εμένα δεν μου άρεσε, δεν αδιαφόρησα στις παραινέσεις όλων ότι είναι καλό. Επειδή όταν 99 πιστεύουν κάτι και ένας κάτι άλλο, το πιο πιθανό ο ένας να έχει άδικο. Πόσο μάλλον όταν οι 99 είναι περισσότερο έμπειροι στο συγκεκριμένο τομέα. Οπότε καλό είναι να έχουμε μια άποψη, καλύτερο να είμαστε ανοιχτοί και στις υπόλοιπες απόψες. Και δεν είναι κακό να αλλάζουμε και γνώμη. Όλα στο παιχνίδι είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γιατί να σε κατηγορήσει κάποιος αν δεν σου αρέσει το Ίνκαλ;
Και γιατί πρέπει να προσέχω τι θα πω για κόμικ που είναι ευρέως αναγνωρισμένο ως αριστούργημα*;
Για να γίνω αρεστός στους φανς του και να μαζέψω likes;
Αφού όπως λες κι ο ίδιος καλό είναι να λέμε την άποψή μας.
Φάσκεις κι αντιφάσκεις επομένως :)

 


*μεγάλη κουβέντα το τι θεωρείται αριστούργημα και τι όχι.
Και τελείως υποκειμενικό. Για μένα το 80% των κόμικ που θεωρούνται αριστουργήματα, τα βρήκα από μέτρια έως απλώς συμπαθητικά στην καλύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4204 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Βρίσκω την κουβέντα που γίνεται σ αυτό το θέμα ,εδώ και κάμποσα posts , άκρως ενδιαφέρουσα και ταυτόχρονα of topic .....

Σίγουρα ολες οι απόψεις που διαβαζουμε είναι πολύ ενδιαφέρουσες ,αλλά δεν είναι το καταλληλο θέμα για να γραφτούν .

Εδώ γράφουμε κραυγαλέες περιπτώσεις αισχροκέρδειας στην αγορά των μεταχειρισμένων κομικς ,για να προφυλάξουμε όσα από τα μέλη του φορουμ δεν είναι τόσο εξοικιωμένα με τιμες και καταστασεις της αγοράς .

Και κατα δεύτερο λόγο για να διασκεδάσουμε και να γελάσουμε (πικρά μερικές φορές ....) με τις τρελές απαιτήσεις (να το πω ...κομψά) κάποιων επιτήδειων .:)

Οπότε καλό θα είναι να παραμείνει το θέμα ως έχει και να μεταφερθούν αρκετα απο τα τελευταία  posts σε θέματα που έχουν μεγαλύτερη σχέση . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

12 min ago , φλοκ said:

Βρίσκω την κουβέντα που γίνεται σ αυτό το θέμα ,εδώ και κάμποσα posts , άκρως ενδιαφέρουσα και ταυτόχρονα of topic .....

 

 

Εγώ απλά βρίσκω την κουβέντα χωρίς κανένα νόημα. :) Ο καθένας ας έχει την άποψη του όσο ακραία και όσο μη αποδεκτή από τους άλλους και να είναι. :) Ας τελειώνει όμως κάποια στιγμή γιατί κουράζει. :sorry: 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

37 λεπτά πριν, laz33 είπε:

Για μένα το 80% των κόμικ που θεωρούνται αριστουργήματα, τα βρήκα από μέτρια έως απλώς συμπαθητικά στην καλύτερη.

 

I rest my case...... :damn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3285
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν λέω οι τιμές στα Αμερικάνικα key issues έχουν ξεφύγει ή έστω ίσως έχουν γίνει φούσκα , αλλά εδω υποτίθετε ότι γράφουμε

για γελοίες αγγελίες που ζητάνε τιμές εκτός της λογικής και του μέσου όρου της αγοράς .

 

@laz33 να βάλω μία δημοπροσία ενός Action Comics 1 CGC 9 που μπορεί να ζητάει 3.000.000 $

και να γελάω είναι εντελώς άκυρο , αφού αυτή είναι η τιμή του.

Και πιθανότατα αυτός που τα έσκασε μόνο κορόιδο δεν είναι . Κερδισμένος θα βγει στο μέλλον.

 

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι γενικά τα τεράστια ποσά που δίνονται για διάφορα αντικείμενα , κομικς , πίνακες , ρολόγια, έπιπλα, αυτοκίνητα κτλ

είναι κάτι γελοίο , ενώ υπάρχουν παιδιά που πεινάνε  εγώ είμαι μαζί σου. Δυστυχώς όμως αυτοί είμαστε οι άνθρωποι.

Αν πάλι πιστεύεις ότι καλώς δίνονται τεράστια ποσά για διάφορα πράγματα από τους πλούσιους του πλανήτη ,αλλά όταν δίνονται για τα κόμικς είναι γελοίο ,

τότε δεν έχεις καταλάβεις τι γίνετε , πόσο μεγάλη είναι είναι η δύναμη του μέσου , πόσο σημαντικοί είναι κάποιοι

ήρωες με κολάν , ότι σε 200 χρόνια πάλι για batman πιθανότατα να μιλάνε και ότι η πρώτη του εφάνιση στο χαρτί θα είναι πραγματικά ανεκτίμητη.;)

 

Τώρα αν θα έδινα 40.000 για ένα κόμικ , φυσικά θα έδινα αρκεί να ήταν κανένα που θα έκανε τουλάχιστον τα 3πλάσια :)

Επεξεργασία από Cassidy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32855
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2872 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 λεπτά πριν, Cassidy είπε:

@laz33

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι γενικά τα τεράστια ποσά που δίνονται για διάφορα αντικείμενα , κομικς , πίνακες , ρολόγια, έπιπλα, αυτοκίνητα κτλ

είναι κάτι γελοίο , ενώ υπάρχουν παιδιά που πεινάνε  εγώ είμαι μαζί σου. Δυστυχώς όμως αυτοί είμαστε οι άνθρωποι.

Αυτό ακριβώς. Γενικώς όταν δίνονται τέτοια ποσά σε υλικά αγαθά είμαι ενάντια :)

 

Όσον αφορά το θέμα μας.
Είπα την άποψή μου και τέλος.
Όποιος θέλει συμφωνεί, όποιος θέλει διαφωνεί.
Καλοπροαίρετες παρατηρήσεις εννοείται τις δέχομαι.
Αλλά ειρωνικά ή υποτιμητικά σχόλια του στυλ "αν δεν ξέρεις μη μιλάς" ή "διάβασες 5 κόμικς και το παίζεις ξερόλας" , που είδα να γράφονται ως αντίλογος, να ξέρετε δεν τα λαμβάνω υπόψιν μου.
Οπότε τζάμπα προσπαθείτε.

Και ο νοών νοείτω...


Κι επειδή κουράσαμε τα παιδιά αλλά κουράστηκα κι ο ίδιος ας το λήξουμε εδώ.
Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι στην τελική :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2306
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περιμενω τον 3D Printer που θα βαζεις το σκαναρισμενο και θα σου βγαζει το ακριβες αντιτυπο,να ρθουν τα πανω κατω.:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

λες να θέλει κανείς να εκτυπώσει αυτό εδώ? :D 

merd.jpg

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Φτιάχνεις φρέσκο πιο οικονομικά. :lmao:

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3124
  • Reputation:   23738
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

3 ώρες πριν, Dredd είπε:

Θα κλείσω με αυτό. Το Incal είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένο αριστούργημα. Εμένα για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε. Δεν γύρισα να το θάψω επειδή δεν μου άρεσε, δεν αρνήθηκα την άποψη των άλλων επειδή εμένα δεν μου άρεσε, δεν αδιαφόρησα στις παραινέσεις όλων ότι είναι καλό. Επειδή όταν 99 πιστεύουν κάτι και ένας κάτι άλλο, το πιο πιθανό ο ένας να έχει άδικο. Πόσο μάλλον όταν οι 99 είναι περισσότερο έμπειροι στο συγκεκριμένο τομέα. Οπότε καλό είναι να έχουμε μια άποψη, καλύτερο να είμαστε ανοιχτοί και στις υπόλοιπες απόψες. Και δεν είναι κακό να αλλάζουμε και γνώμη. Όλα στο παιχνίδι είναι.

Αυτό που αναφέρεις ονομάζεται Argumentum ad populum και είναι ίσως το συνηθέστερο λογικό σφάλμα. Δεν είναι καθόλου πιο πιθανό οι 99 να έχουν δίκιο, τουλάχιστον έτσι λέει η επιστήμη :) Όσο για το Χ Ίνκαλ, αν εσύ το βρήκες αίσχος πρέπει στην κριτική σου εδώ, στο goodreads, οπουδήποτε να γράψεις ότι είναι αίσχος. Έτσι θα βγει ο σωστός μέσος όρος. Στην αντίθετη περίπτωση το αποτέλεσμα θα είναι biased και εσφαλμένο. Δεν τα λέω σε σένα προσωπικά, αλλά αυτά τα 2 είναι τα συνηθέστερα και σημαντικότερα σφάλματα που συμβαίνουν ειδικά σε επίπεδο κριτικής τέχνης. ;)

1 ώρα πριν, Cassidy είπε:

Δεν λέω οι τιμές στα Αμερικάνικα key issues έχουν ξεφύγει ή έστω ίσως έχουν γίνει φούσκα , αλλά εδω υποτίθετε ότι γράφουμε

για γελοίες αγγελίες που ζητάνε τιμές εκτός της λογικής και του μέσου όρου της αγοράς .

 

@laz33 να βάλω μία δημοπροσία ενός Action Comics 1 CGC 9 που μπορεί να ζητάει 3.000.000 $

και να γελάω είναι εντελώς άκυρο , αφού αυτή είναι η τιμή του.

Και πιθανότατα αυτός που τα έσκασε μόνο κορόιδο δεν είναι . Κερδισμένος θα βγει στο μέλλον.

 

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι γενικά τα τεράστια ποσά που δίνονται για διάφορα αντικείμενα , κομικς , πίνακες , ρολόγια, έπιπλα, αυτοκίνητα κτλ

είναι κάτι γελοίο , ενώ υπάρχουν παιδιά που πεινάνε  εγώ είμαι μαζί σου. Δυστυχώς όμως αυτοί είμαστε οι άνθρωποι.

Αν πάλι πιστεύεις ότι καλώς δίνονται τεράστια ποσά για διάφορα πράγματα από τους πλούσιους του πλανήτη ,αλλά όταν δίνονται για τα κόμικς είναι γελοίο, τότε δεν έχεις καταλάβεις τι γίνετε , πόσο μεγάλη είναι είναι η δύναμη του μέσου , πόσο σημαντικοί είναι κάποιοι

ήρωες με κολάν , ότι σε 200 χρόνια πάλι για batman πιθανότατα να μιλάνε και ότι η πρώτη του εφάνιση στο χαρτί θα είναι πραγματικά ανεκτίμητη.;)

 

Τώρα αν θα έδινα 40.000 για ένα κόμικ , φυσικά θα έδινα αρκεί να ήταν κανένα που θα έκανε τουλάχιστον τα 3πλάσια :)

Δεν το έχω πρόχειρο, αλλά όταν υπέγραψε ο Αντετοκούνμπο νέο συμβόλαιο χαρίζοντας χρήματα, υπήρχαν άρθρα που έλεγαν ότι κανονικά έπρεπε να απαιτήσει περισσότερα. Με πλήρη επιχειρηματολογία και μέσες άκρες συμπέρασμα ότι αν δεν τα πάρει ο αθλητής, συλλέκτης κλπ ή (ακόμα χειρότερα) ζητήσει λιγότερα για να μην προκαλέσει, το μόνο που θα καταφέρει είναι να παραμείνει λιμνάζον κεφάλαιο στις τσέπες κάποιου βαθύπλουτου κροίσου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν είναι απαραίτητο, να αρέσει κάτι σε πολλούς για να θεωρηθεί συλλεκτικό και συνάμα ακριβό.

 

Πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει σε πολλές κατηγορίες συλλεκτικών αντικειμένων (ρετρο υπολογιστές / κονσόλες, νομίσματα, κόμικς φυσικά) ακόμα και σε Kinder Έκπληξη παιχνίδια παλαιότερων δεκαετιών... Η λίστα είναι ατελείωτη!

Όμως μαζί με αυτά που καυτηριάζουμε σε αυτό το thread, υπάρχουν και τα πραγματικά συλλεκτικά και ακριβά τεύχη, τα οποία και πρέπει να τα ξεχωρίζουμε.

 

Δείτε λ.χ. αυτούς τους τόμους Μίκυ Μάους που έχει ο crc στο site του:

 

  • 5 τόμοι με τα τεύχη 1-50 του Μίκυ Μάους.  Άριστη κατάσταση, βιβλιοδετημένα στην σειρά με τα εξώφυλλα τους. Με κόστος 2900€

Άποψή μου: Αξίζουν κάθε cent... Άσε που θα μπορούσε να τους δώσει και παραπάνω...

Θα βρεθεί αγοραστής; Πιστεύω ακράδαντα ναι... Αργά ή γρήγορα...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32817
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1610
  • Achievement Points:  158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

10 ώρες πριν, Σκρουτζ μακ Ντακ είπε:

 Το αυθεντικό φιλε μου φαινεται απο το κόψιμο και το στήσιμο του τεύχους και φαινεται και απο το χαρτί και τα χρώματα

Ειναι μακρόστενο κόψιμο με πρωτο μερος ιστορίας οι πιο εμφανείς διάφορες ..... Επίσης στο συγκεκριμένο η τελευταια σελιδα εχει αρίθμηση 50 και τα πρωτα τευχη είχαν 52 σελιδες 

Κανει μπαμ οτι ειναι αυθεντικό σε οσους γνωρίζουν και εχουν την επαφή με το αντικείμενο που λέγεται κομικς

η ανατύπωση του 1993 ειναι σχεδον τετράγωνη 

 

Ας βοηθεισει καποιος το παλικαρι δείχνοντας το λινκ του τοπικ των διαφόρων αυθεντικού και ψεύτικου τεύχους 

 

Φιλε μου εγω δε ρωτησα γενικα τις διαφορες του γνησιου με το ανατυπωμενο. Ρωτησα πως γνωριζουμε αν το συγκεκριμενο της αγγελιας είναι το γνησιο. Μπορεις από μια φωτο να το καταλαβεις? 

 

Επεξεργασία από hose
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

15 ώρες πριν, hose είπε:

 

Φιλε μου εγω δε ρωτησα γενικα τις διαφορες του γνησιου με το ανατυπωμενο. Ρωτησα πως γνωριζουμε αν το συγκεκριμενο της αγγελιας είναι το γνησιο. Μπορεις από μια φωτο να το καταλαβεις? 

 

Μπορείς να βγάλεις μια πρώτη εκτίμηση αρκεί να ξέρεις τι να κοιτάξεις. Για παράδειγμα στην λέξη ΜΠΙΠ-ΜΠΙΠ με το πράσινο χρώμα , στο δεύτερο Μ υπάρχει ένα μικρό ξέβαμα στο κάτω αριστερό σκέλος του γράμματος που δεν υπάρχει στην ανατύπωση.Ο τελικός έλεγχος όμως γίνεται αν το πιάσεις στα χέρια σου. Το θέμα είναι ,  αν αποτελεί το γνήσιο Μίκυ Νο1 , αξίζει τελικά 220 ευρώ; Εγώ νομίζω ότι αξίζει και 300 , αν σκεφτείς ότι το πλήρες πιάνει και τιμές 800 ευρώ. Δηλαδή αν βρει κάποιος το εξώφυλλο με μια ανάλογη τιμή και το προσαρμόσει δεν θα έχει ολόκληρο το Νο 1 , έστω και "φρανκενστάιν";

 

1349253906_.thumb.jpg.49a0985322b1eab31796b1a6529389c1.jpg

 

Τώρα με όσα λέχθηκαν ανοίγει κι ένα τεράστιο θέμα με τα πλαστά αντίτυπα. Γνωρίζει κάποιος από την παρέα αν υπάρχει τρόπος να βρεθεί αν η εκτύπωση για παράδειγμα ενός Μίκυ Μάους του 1966 είναι αυθεντική ή έχει γίνει εκτύπωση νεότερη; Πως είναι κάποιος 100%  σίγουρος τελικά ότι έχει αγοράσει ένα γνήσιο κόμικ και όχι μια πολύ καλή επανεκτύπωση με τεχνικές παρόμοιες με εκείνης της εποχής; Ένας ειδικός θα μπορούσε να απαντήσει;

Επεξεργασία από 1SUPERMAN1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

6 hours ago, 1SUPERMAN1 said:

Το θέμα είναι ,  αν αποτελεί το γνήσιο Μίκυ Νο1 , αξίζει τελικά 220 ευρώ; Εγώ νομίζω ότι αξίζει και 300 , αν σκεφτείς ότι το πλήρες πιάνει και τιμές 800 ευρώ. 

 

Ότι πάντα μπορείς να βρεις ένα θύμα, πάντα μπορείς να βρεις ένα θύμα. 

 

Από εκεί και πέρα. Άμα χρησιμοποιήσουμε αμερικάνικη ορολογία. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι κάτω από Fair.

 

A FR is the lowest grade a comic book can receive as long as the story and art are complete. A FR copy will have virtually no eye appeal and will display major damage. A comic book in FR condition may have non-story elements such as coupons, ad pages, or Marvel Value Stamps cut or torn out of the book. Types of damage that place a comic in FR range include: A spine split of up to 2/3 the length of the book, a missing back cover provided the front cover is still attached, severe water damage or residue damage, mold, and paper deterioration due to oxidation.

 

Για την ακρίβεια είναι στη χαμηλότερη κατάσταση. Poor.

 

Comic books in PR condition may be missing up to 4 pages (two spreads) of story pages or display severe damage that affects the readability of the book.

 

Οπότε. Έτσι για το τζέρτζελο, μερικές εικόνες από το Mile High Comics για να δει κανείς το πόσο πέφτουν οι τιμές από NM+VF σε FR (PR δεν έχει εκεί :) )

 

blob.pngblob.pngblob.png

 

 

Ακόμα και άμα θελήσουμε να το πιάσουμε με όρους "πόσο φετίχ αντικείμενο είναι". Ένα από τα μεγαλύτερα φετίχ αντικείμενα στην Αμερικάνικη αγορά είναι το πρώτο X-Men. 2.000$ σε κατάσταση σκουπίδι όπως πόσταρα το Σάββατο. 400.000$ όμως σε κατάσταση NM (πραγματικό NM :) όχι αυτό που εμείς εδώ αποκαλούμε NM ενώ στη πραγματικότητα είναι VF+ με VF/NM), 30.000$ σε κατάσταση VF/NM. Όπως βλέπεις όταν πας στο PR η αξία πέφτει κάτω από το 10% του άθικτου :) Πολύ κάτω. 

 

Αλλά όπως είπα και στην αρχή, πάντα μπορείς να βρεις ένα θύμα. Και φυσικά όσοι ξέρουν 2 πραγματάκια πάντα θα χαρακτηρίζουν και θα αντιμετωπίζουν με συγκεκριμένο τρόπο όποιον ψάχνει για θύματα. Και στην ακόμα πιο τελική, μπορεί να είχε άδικο ο θείος Αριστοτέλης και ο άνθρωπος να μην είναι ένα πολιτικό ζώο, οπότε τι σημασία έχει που βρέχει :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

7 ώρες πριν, germanicus είπε:

 

Καλά τα λες germanicus , όμως η πραγματική αγορά είναι κάτι το διαφορετικό , δεν καθορίζεται από το τι λέμε εσύ , εγώ ή κάποια "μαγαζιά" που κανονίζουν (ή έτσι νομίζουν) τις τιμές. Στην πραγματική αγορά η αξία καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση. Επίσης δεν απάντησες στο εξής , αν αγοράσω ένα Μίκυ χωρίς εξώφυλλο με το 1/10 της αξίας του VF όπως λες εσυ , δηλαδή 80 ευρώ και μετά βρω ένα εξώφυλλο άλλα 80 ευρώ , όταν το συνθέσω ξαφνικά η αξία του εκτοξέυεται στα 800 ευρώ; Κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτό.

Μάλλον κάποιοι θέλουν να πιάσουν κορόϊδα αυτούς που πουλούν σπάνια αντικείμενα έστω και ελλιπή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο λόγος που επέλεξα στοιχεία από το milehighcomics ήταν καθαρά διότι μου ήταν πολύ πιο εύκολο να βρω και να δείξω το πως επηρεάζεται η τιμή πολλών κόμικ από τις καταστάσεις τους. Θα μπορούσα να κάτσω και να ψάξω για τιμές μέσα από το ebay, αλλά δε νομίζω πως το συμπέρασμα θα άλλαζε τραγικά σχετικά με το ποια η αναλογία τιμών από NM σε PR. Στην τελική η τιμή για το X-Men #1 σε κατάσταση PR είναι τιμή από το ebay (έστω η τιμή που ζητάει κάποιος και να σημειώσω ότι σε FR κατάσταση ζητάνε λίγα παραπάνω, άρα ίσως αυτός στην PR να το πουλάει ακριβά) και η τιμή για το πόσο πουλήθηκε NM (+?) X-Men #1 είναι τιμή στην οποία όντως πουλήθηκε. :)

 

Εάν κατορθώσεις να βρεις εξώφυλλο χωριστά από το εσωτερικό και να τα παντρέψεις με τρόπο που να μη φαίνεται ότι τα πάντρεψες, δεν μπορώ να σου απαντήσω για το πόσο πάει η τιμή. 

 

Εάν πάλι πιστεύεις ότι μπορεί να κάνει και 300, well, 220 το δίνει ο άλλος :) Γκντούπα το :D Εγώ δεν θα το έκανα :) 

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

4 ώρες πριν, 1SUPERMAN1 είπε:

Καλά τα λες germanicus , όμως η πραγματική αγορά είναι κάτι το διαφορετικό , δεν καθορίζεται από το τι λέμε εσύ , εγώ ή κάποια "μαγαζιά" που κανονίζουν (ή έτσι νομίζουν) τις τιμές. Στην πραγματική αγορά η αξία καθορίζεται από την προσφορά και την ζήτηση. Επίσης δεν απάντησες στο εξής , αν αγοράσω ένα Μίκυ χωρίς εξώφυλλο με το 1/10 της αξίας του VF όπως λες εσυ , δηλαδή 80 ευρώ και μετά βρω ένα εξώφυλλο άλλα 80 ευρώ , όταν το συνθέσω ξαφνικά η αξία του εκτοξέυεται στα 800 ευρώ; Κάτι δεν μου πάει καλά σε αυτό.

Μάλλον κάποιοι θέλουν να πιάσουν κορόϊδα αυτούς που πουλούν σπάνια αντικείμενα έστω και ελλιπή.

Σωςτα ολα οπως τα θέτεις και να εισαι σίγουρος οτι ολα παίζουν !!!

Θα συμπληρώσω κι εγω αυτο ......

Το να βρεις εξωφυλλο γνήσιο ειναι πολυ πιο δύσκολο απο το να βρεις το κομικς κι αυτο γιατι το εξωφυλλο ειναι που τραβάει ολο το ζόρι και την φθορα 

Μπορεις ομως να φτιάξεις εσυ εξωφυλλο εφόσον εχεις εναν γνωστό που θα θελήσει να σε βοηθήσει ωςτε να εχεις το τεύχος έστω και φτιαγμένο εξωτερικά και παράλληλα να προστατέψεις το εσωτερικό απο περαιτέρω φθορα

φυσικα σε καμια περιπτωςη δεν θα ειναι ιδιο με το αυθεντικό κι αυτο γιατι το αυθεντικό εχει λιθογραφα εξώφυλλα και στην υφή αλλα και στο έμπειρο μάτι θα ξεχωρίζει 

Τωρα για την αξια που μπορει να παρει με φτιαχτό εξωφυλλο σιγουρα θα παρει και θα ειναι πολυ πιο εύκολη η μεταπώληση του αλλα μην φανταστείς αστρονομικές διάφορες εκτος κι αν ο πωλητής ειναι λαμόγιο ολκης και πέσει σε ανίδεο 

Πιστευω με φτιαχτό εξωφυλλο αυτο θα μπορούσε δυνητικά να φτάσει τα 350-400€ οχι παραπανω και ιςως λεω πολλα, αλλα και ποτε δεν ξερεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.