Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Προφανώς ο τύπος θα αγόρασε από κάποιο ανυποψίαστο θύμα του με όνομα σπυρος ολόκληρη τη σειρά για κάνα χιλιάρικο, έβγαλε τα λεφτά του με το πρώτο τεύχος και ξεκινάει το κέρδος του από τα υπόλοιπα 2451 τεύχη. ..

Με 400 ευρώ τα κόμικς που μπορεί να πάρει κάποιος μου τρέχουν τα σάλια! :P

Για το συγκεκριμένο, θα έδινα ένα 150άρι, αν τα είχα εύκαιρα κ αυτά δλδ. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Παιδιά, σήμερα ένα χιλιάρικο για ένα κόμικ, έστω και εξαιρετικά σπάνιο και πολύ παλιό και σε άριστη κατάσταση (που δεν είναι το συγκεκριμένο), είναι ποσό εξωφρενικό. Αληθινή πρόκληση.

 

Αντιστοιχεί με μια σύνταξη ενός μέσου συνταξιούχου, δύο+ ενός χαμηλοσυνταξιούχου, με 70% της σύνταξης ενός διπλοσυνταξιούχου, 2,5 μηνιάτικα ενός μερικά απασχολούμενου

 

Ας το πάρει κάποιος πλούσιος.

 

Ακριβως οπως τα λετε κυριε Τρυφωνα

 

Τετοια κομματια ΔΕΝ απευθυνονται σε χαμηλοσυνταξιουχους και μισθωτους και πολυ περισσοτερο φτωχους, καθως γιαυτους υπαρχουν τα νεα μικυ μαου της καθημερινης με 1,90 καινουργια και 0,80-1 ευρω μεταχειρισμενα και πολυ περισσοτερο τους συμφερει να παρουν την βιβλιοθηκη του Ντισνευ, που ολα αυτα ειναι οτι πρεπει για την τσεπη τους

 

Αρα οπως το ειπατε και μονος σας ας τα παρει καποιος πλουσιος

 

Επειτα ποιος "φτωχος" μπορει να εχει στην κατοχη του 2500 τευχη απο μια σειρα σαν τα μικυ μαους οταν το κοστος εκτοξευεται ακομη και σε μεσες τιμες χωρις να υπολογιζουμε το κοστος εκθεσης και φυλλαξης (βιβλιοθηκες ραφια διαμορφωση χωρου και το κυριοτερο χωρο) και χωρις να πουμε να εχει στην κατοχη του οτι κυκλοφορει η κυκλοφορουσε καποτε........

 

Και κατι ακομη και κλεινω εδω

 

Ενας που δεν εχει τον τροπο του και μια ευλογη οικονομικη επιφανεια δεν ψαχνει τετοια κομματια για συλλογη (το λες και παιχνιδι ολο αυτο εκτος κι αν το δουμε με επενδυτικη ματια σαν αξια οπου εκει παει αλλου το πραγμα)

Αυτος που δεν εχει να αγορασει τετοια πραγματα κοιταει την μασα και οχι κομικς και συνεπως κοιταει να εχει μερικα πακετα μακαρονια και ρυζι στο ντουλαπι του και λιγα χρηματα για να πληρωνει τυχον υποχρεωσεις και φαρμακα

 

Ολα τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε να ειχαμε να πουμε.....

 

Απλα μια φιλικη επισημανση σαν τροπος σκεψης

 

 

Προφανώς ο τύπος θα αγόρασε από κάποιο ανυποψίαστο θύμα του με όνομα σπυρος ολόκληρη τη σειρά για κάνα χιλιάρικο, έβγαλε τα λεφτά του με το πρώτο τεύχος και ξεκινάει το κέρδος του από τα υπόλοιπα 2451 τεύχη. ..

Νομιζω Νικολα εισαι λαθος εδω

Προσφατα μου εγινε προταση αγορας ολοκληρωμενης σειρας μικυ μαους με 5,500 ευρω που δεν μπορεσα να παρω γιατι φοβηθηκα να δεσμευσω τετοιο ποσον σε τετοια εποχη

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάλι καλά λοιπόν που το GreekComics δεν ήταν και ούτε θα γίνει ποτέ χρηματιστήριο ή χωράφι επενδύσεων. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επειτα ποιος "φτωχος" μπορει να εχει στην κατοχη του 2500 τευχη απο μια σειρα σαν τα μικυ μαους οταν το κοστος εκτοξευεται ακομη και σε μεσες τιμες χωρις να υπολογιζουμε το κοστος εκθεσης και φυλλαξης (βιβλιοθηκες ραφια διαμορφωση χωρου και το κυριοτερο χωρο) και χωρις να πουμε να εχει στην κατοχη του οτι κυκλοφορει η κυκλοφορουσε καποτε........

 

Και κατι ακομη και κλεινω εδω

 

Ενας που δεν εχει τον τροπο του και μια ευλογη οικονομικη επιφανεια δεν ψαχνει τετοια κομματια για συλλογη (το λες και παιχνιδι ολο αυτο εκτος κι αν το δουμε με επενδυτικη ματια σαν αξια οπου εκει παει αλλου το πραγμα)

Εγώ όμως που έχω όλα αυτά που περιγράφεις παραπάνω δεν είμαι καθόλου πλούσιος, ούτε φτωχός βέβαια (προς το παρόν). Και επουδενι δεν έκανα επένδυση με τη συλλογή μου. Αν ήθελα να επενδύσω θα αγόραζα χρυσό όταν είχε 10-15.000 το κιλό και ενώ είχα προβλέψει την άνοδο της τιμής του.

Άρα υπάρχει και η περίπτωση να βρήκε κάποιος σπάνια τεύχη χωρίς να ήταν πλούσιος, να έφτιαξε ωραία βιβλιοθήκη με αντάλλαγμα τη δουλειά του και να ψάχνει ότι του λείπει σε τιμές λογικές και όχι "νεφρού".

 

Όσο για το συγκεκριμένο έμπορο αλλά και για τους περισσότερους της συνομοταξιας αυτής έχουν μάθει να αγοράζουν συλλογές για ένα κομμάτι ψωμί και να πουλάνε πανάκριβα. Το ότι ζήτησε από σένα κάποιος 5 χιλιαρικα δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος αδαής δεν πούλησε για 1000...

Επεξεργασία από ifaisteio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι ρε γαμώτο.... δεν το πρόλαβα....   :wall:   μέχρι να μετρήσω τα λεφτά που είχα στις τσέπες μου... :D

 

:valtnino:

 

Eισαι τυχερος. Διαθεσιμο αλλο Μικυ Μαους #1 στο facebook. Μονο 900 ευρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγώ όμως που έχω όλα αυτά που περιγράφεις παραπάνω δεν είμαι καθόλου πλούσιος, ούτε φτωχός βέβαια (προς το παρόν). Και επουδενι δεν έκανα επένδυση με τη συλλογή μου. Αν ήθελα να επενδύσω θα αγόραζα χρυσό όταν είχε 10-15.000 το κιλό και ενώ είχα προβλέψει την άνοδο της τιμής του.

Άρα υπάρχει και η περίπτωση να βρήκε κάποιος σπάνια τεύχη χωρίς να ήταν πλούσιος, να έφτιαξε ωραία βιβλιοθήκη με αντάλλαγμα τη δουλειά του και να ψάχνει ότι του λείπει σε τιμές λογικές και όχι "νεφρού".

 

Όσο για το συγκεκριμένο έμπορο αλλά και για τους περισσότερους της συνομοταξιας αυτής έχουν μάθει να αγοράζουν συλλογές για ένα κομμάτι ψωμί και να πουλάνε πανάκριβα. Το ότι ζήτησε από σένα κάποιος 5 χιλιαρικα δε σημαίνει ότι κάποιος άλλος αδαής δεν πούλησε για 1000...

Συμφωνω απολυτα με οτι λες Νικολα καθως ολα παιζουν αλλα εστω και τα πηρε τζαμπα ο τυπος που δεν, γιατι πληρωνει και το ξερω καλα αυτο χωρις να υπερασπιζομαι κανεναν

Τα καλα κομματια ειναι γνωστα σε ολους και οπως και να εχει θα πληρωθουν

 

Απλα κανουμε μια συζητηση

 

Το παραπανω σχολιο δεν ηταν για σενα προς αποφυγη παρεξησεων και ειναι κατι που παιζει γενικως παντου αλλα δεχομαι και αυτο που λες περι τυχης γιατι τυχαινει κι αυτο

 

Σκεψου ομως, ποσες φορες νομιζεις οτι μπορει να βρει κανεις ανιδεους με τετοιας φυσης σπανια περιζητητα εμπορικα κομικς να τα σκοτωσουν ετσι ;;;;;

Ακομη κι αν τυχουν τετοιες φασεις γιατι θα πρεπει να τα δωσει ο καθενας σε χαμηλη τιμη εφοσον εχει την ευκαιρια να βγαλει ενα καλο κερδος σαν ενα λαχειο που του ετυχε ;;;; εφοσον δεν βιαζεται και δεν καιγεται να δωσει οσο οσο

 

Επισης δεν πρεπει να λησμονουμε το γεγονος οτι ο τυπος οπως και ολοι αυτοι που πουλανε εχουν μαγαζια τα οποια εχουν εξοδα και υποχρεωσεις και περα απο αυτο πρεπει να βγαλουν κι αυτοι κατι (πολλα λιγα ειναι δικο τους θεμα που δεν εχει κανεις το δικαιωμα να τους θεσει οριο στο τι θα βγαλουν και πως ελλειψη επισημου τιμοκαταλογου)

 

Επειτα μην λησμονουμε επισης οτι δεσμευουν και ρισκαρουν κεφαλαιο για να αγορασουν οτιδηποτε (πολυ λιγο κι αυτο παλι δεν εχει σημασια) το οποιο πρεπει να αποδωσει καποιο κερδος χωρις να ξερει κανεις ποτε θα βρεθει ο αγοραστης (μπορει αυριο μπορει σε 2 ετη μπορει ποτε)

Το ιδιο ισχυει για ολους οσους ψαχνουν και βρισκουν οτιδηποτε, ειτε εμπορους, ειτε ευκαιριακους πωλητες, ειτε διπλοτριπλοσυλλεκτες, ειτε οποιονδηποτε αλλον ασχολειται

Εχει παρα πολυ τρεξιμο και πολυ προεργασια ολο αυτο το σκηνικο για να μπορεσεις να σταθεις αξιοπρεπως μεσα σε ολο αυτο τον αθεμιτο ανταγωνισμο που υπαρχει

Και ακομη πιο δυσκολο ειναι να κρατησεις τις αρχες σου και να μην λασπολογεις (δεν το λεω προσωπικα αυτο) κατι που δυστυχως το βλεπω παντου (το εχει ο χωρος αυτο)

 

Ειναι ασχημο να κρινουμε τον οποιονδηποτε επειδη δεν μπορουμε να αγορασουμε κατι που θελουμε και να τον μειωνουμε με παντιους τροπους λασπολογωντας τον γενικως

 

Αλλο μου δινει κατι χαλασμενο χωρις να μου πει τιποτα κι αλλο το δινει ακριβα η πανακριβα

Δειχνει κακομοιρια μιζερια ζηλεια και κακια ολο αυτο

 

ΝΑΙ ολα αυτα τα λεω εγω εχοντας περασει και απο τις δυο η μαλλον τρεις μεριες (αγνου συλλεκτη - αγνου αναζητητη ευκαιριακου χαρτζιλικιου μεχρι που διακρινα την πονηρια πολλων και κυνηγου προσδοκωντας μια επαγγελματικη διεξοδο προς εκει) (ψηνεται κι αυτο)

Δεν βγαζω τον εαυτο μου απο ολα αυτα καθως εχω μπει σε ολα τα σταδια μεχρι να κατανοησω μερικα πραγματα ζωντας τα ωστε να αλλαξω νοοτροπια

 

Θα πω και αυτο και κλεινω

 

Ο συλλεκτης το βλεπει ως παιχνιδι για την ευχαριστηση του η ως θεραπεια στην ψυχαναγκαστικη λαχταρα του απο χιλιους δυο λογους που δεν θα αναλυσω

Ο εμπορος το βλεπει ως τροπο διαβιωσης και αγωνια για το αυριο

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

Eισαι τυχερος. Διαθεσιμο αλλο Μικυ Μαους #1 στο facebook. Μονο 900 ευρω.

 

 

 

Ναι αλλά αυτό δεν είναι στην συλλεκτική κατάσταση αυτού που έχασα...  :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

 
 

 

 

Ναι αλλά αυτό δεν είναι στην συλλεκτική κατάσταση αυτού που έχασα...  :(

 

:valtnino:

 

καντου μια επισκευη κι εσυ ...... :P

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάμε άλλο ένα ιερό δισκοπότηρο σε παρόμοια κατάσταση για όποιον διψάει. .. σε κάποια σελίδα στο fb. ..

Αύριο θα έχει πουληθεί και αυτό όπως το πρώτο σε άγνωστο τυχερό. ..

post-12282-0-75011200-1481657663_thumb.png

post-12282-0-84024300-1481657698_thumb.jpg

 

 

post-12282-0-71580900-1481657735_thumb.jpg

Επεξεργασία από ifaisteio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

To εχω πει, και θα το ξανα λεω, μεχρι να παψω να ασχολουμαι με το χομπυ της συλλογης κομικς. Μια ειναι η λυση για να εξαφανιστουν ολοι αυτοι. Σταματηστε να ψωνιζετε. Το παραμικρο. Ουτε ευρω, ουτε καν τα περιοδικα που εχουν σε λογικες τιμες. Θα αναγκαστουν να μεταπηδησουν σε κατι αλλο. Οταν παψουν να ζουν απ το χομπυ μας, την αγαπη μας. Ειναι η δικη μου μονη λυση. Απλά και ειρηνικά. Δικο σας το πορτοφολι, αξιοποιειτε το σωστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απλά απατεώνες. Μόνο να δαγκώσουν τους άσχετους θέλουν και τελικά κανουν κακό και σε εμπόρους σωστούς. Τωρα ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λέγαμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

 

 
 

 

 

Ναι αλλά αυτό δεν είναι στην συλλεκτική κατάσταση αυτού που έχασα...  :(

 

:valtnino:

 

 

Είναι γιατί είναι αβάπτιστο .

 

Βάφτισε το "Σπύρος" , και τσουπ .... να το κατοσταρικάκι επιπλέον .

 

:lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

από ακριβά κόμικς, αυτή η συζήτηση γέμισε και φθηνές κουβέντες

 

τόσο για γέλια, όσο και για κλάματα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάμε και για το τρίτο σπάνιο Μίκυ μαους νο. 1 που πωλείται μέσα στο ίδιο 24ωρο στα 900 ευρώ κι αυτό... λεφτά υπάρχουν άλλωστε!

post-12282-0-44211500-1481669909_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως βλέποντας τις προηγούμενες φωτογραφίες, αυτό το πράγμα με τις καταστάσεις των κόμικς στην Ελλάδα έχει καταντήσει τραγικό... Όσο συλλεκτικό και σπάνιο κι αν είναι ένα τεύχος δεν είναι δυνατόν να ζητάς τόσα χρήματα όταν δεν είναι καν αξιοπρεπές :trixes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

τι εγινε ρε παιδια??σαν πολλα Νουμερο 1 Μικυ Μαους δεν πλακωσαν???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό που είπε ο Λόρδος... (δεν μπορώ να κάνω quote στον υπολογιστή της δουλειάς, για κάποιο λόγο)...

 

Σπάνια και ακριβά κομμάτια, υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν σε κάθε είδος συλλογής (νομίσματα, γραμματόσημα, τηλεκάρτες, θερμοσίφωνες κ.ο.κ)

Το θέμα είναι η τιμή τους να αντανακλά και την κατάστασή τους (κάπου το έχω ξανακούσει αυτό :D)... Επίσης και τα λιγότερο ακριβά και δυσεύρετα, να προσφέρονται σε λογική για την σπανιότητητά τους τιμή και όχι σε εξωπραγματικές τιμές, if you know what I mean...  :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

τι εγινε ρε παιδια??σαν πολλα Νουμερο 1 Μικυ Μαους δεν πλακωσαν???

Τα έβγαλαν απ τα σεντούκια τους οι αετονύχιδες μπας κ πληρώσουν τα τέλη κυκλοφορίας τους κ κάνα κόκκινο δάνειο. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχουν ένα και το αγοράζει ο ένας από τον άλλον, σαν τον καραγκιόζη με τον χατζατζάρη με την νταμιτζάνα (για τους παλιούς) 

 

 

όπως φαίνεται, οι πωλητές δεν κάνουν ανταγωνισμό για τις καλύτερες τιμές, αλλά για το prestige τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παιδια ας μη μακρυγορείτε σε ενα χιλιοσυζητημενο θεμα. Ας ειμαστε αντικειμενικοι κριτες (οσο μπορουμε) και ας μη συζηταμε για το ποσο ειναι εξωφρενικο το ποσο του 1χιλιαρικου για ενα κομικ (παλιο/νεο ,σε καλη/χαλια κατασταση) για τον μεσο εργαζομενο/ανεργο/συνταξιουχο. Αντιστοιχα εξωφρενικα ποσα υπαρχουν για αυτοκινητα (5ψηφια τιμη), παρτυ/συναυλιες (με 1000 ευρω),κουρεματα των 500 ευρω ή τσαντες που λογω ενος μικρου λογκο αντι για 50€ κανουν 5000. Επισης αντιστοιχη κουβεντα θα πρεπε να γινεται και για τα αμερικανικα σπανια τευχη,δε γινεται να πιανουν τιμες 5ψηφιες και 6ψηφιες οταν στην Αμερικη υπαρχουν τοσοι ανεργοι και αστεγοι κλπ. Επισης για καποιους φαινονται εξωφρενικες οι τιμες των κανονικων κομικ που εμεις αγοραζουμε (σιγουρα ειναι ακριβα αν σκεφτεις ποσο γρηγορα διαβαζονται) και για αυτο διαβαζουν μονο σκαναρισμενα ή δανεικα,δεν ειδα καμια εταιρια να προσαρμοζει τις τιμες της στα δεδομενα της κρισης  :sorry:  :shit:

 

Η πολλη συζητηση δυστυχως βγαζει οντως μια "μιζερια" (δε μου αρεσει που συμφωνω για πρωτη φορα με το μελος αυτο). Μαλλον φταιει η μανια μας (δε αθ πω ως ελληνες αλλα μαλλον ως ανθρωποι) να αγοραζουμε οσο φτηνα γινεται  (ιδανικα απο καποιον ανιδεο που δεν ξερει την αξια αυτου που εχει) και να πουλαμε στη μεγιστη δυνατη τιμη (ιδανικα σε καποιον αλλον ανιδεο που δεν ξερει τι παιρινει). Σκεφτειτε να βρισκατε εναν που νομιζε οτι το αυθεντικο του Μικυ Μαους #1 ηταν η ανατυπωση και το πουλαγε στα 10€..Θα επεμβαινατε εκει να του πειτε οτι πιανει πολλα παραπανω ή θα το παιρνατε κατευθειαν (στην τελικη 10€ για ενα τευχακι που καποτε εκανε λιγες δραχμες παλι κερδος ειναι..); Μαλλον ρητορικη ειναι η ερωτηση μου και το τευχακι θα το βλεπαμε στο "τι πηρα σημερα" με τη συνοδο κουφη ιστορια..

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν βαζει ο αγοραστης μια τιμη (τελειως αυθαιρετη που αντανακλα τι θελει να αποκομίσει απο καποιο τευχος) αλλα και ο αγοραστης δεν αγοραζει οτι βρεθει μπροστα του,φιλτραρει αυτα που βλεπει. Τι νομιζετε; οτι αν βρεθει το ΜΜ #1 μπροστα μου στα 200€ θα κατσω να το παρω επειδη το βρηκα με 200 και οχι 1000;

Ή νομιζετε οτι αυτος που το πηρε για 1000€ δε θα το επαιρνε αμα εκανε 1059,99€; Αυτος θα το παρει σχεδον σε ο,τι τιμη βρεθει μπροστα του γιατι διαθετει τα χρηματα αυτα και για καποιο λογο μεσα του θελει να αγορασει αυτες τις ασπρομαυρες σελιδες 50ετιας.

 

Εγω το τευχακι αυτο θα το παιρνα μονο αν το βρισκα φθηνα και ποτε δε θα το κραταγα για μενα (ακομα και αν το βρισκα στο δρομο),θα το εδινα σε καποιον φιλο εδω μεσα ή ελλειψει αυτου θα το δινα σε δημοπρασια υπερ ΛΕΦΙΚ. Για μενα οσο ιστορικο τευχος και αν αποτελει απο τη στιγμη που μεσα μου δεν μπορω να εκτιμησω αυτη του την ιδιοτητα ειναι απλα ενα τευχακι που θα πρεπει να βρω χωρο (που δεν εχω) να το βαλω..Αντιθετα μπορει να δωσω 6-7 ευρω για το ΚΟΜΙΞ #301 (που δεν τα αξιζει σε καμια περιπτωση) επειδη κοφτομαι να το βρω εγκαιρως για να το κανω δωρο καπου.

 

Ολα εχουν να κανουν με το τι αξια δινει ο πωλητης και ο αγοραστης στο καθε τευχος και με το ποση υπομονη εχει ο μεν πωλητης να βρει τον καταλληλο αγοραστη(ή και θύμα) και ο δε αγοραστης να βρει το τευχος που θελει στη σωστη τιμη και κατασταση(ή και θυμα/ανυποψιαστο με ενα παταρι γεματο παλια κομικς για ξεφορτωμα). Αμφιβαλλετε οτι αν πειτε σε καποιον που ειναι προθυμος να δωσει 1000 για το ΜΜ#1 να περιμενει λιγο διοτι αυτο το τευχος σκαει που και που με 500€,αυτος μπορει να σας "στειλει" λεγοντας σας "ασε μωρε,θα το παρω τωρα,μπορει να το χασω και να μη βρω μετα αλλο φθηνοτερο;"

Απο τη στιγμη που δεν ξερουμε ουτε ποσα τευχη υπαρχουν εκει εξω ουτε σε τι κατασταση αλλα ουτε και ποσοι τα θελουν πραγματικα (χωρις δηλαδη κρυφες αγοραπωλησιες ή ψευτικα ανεβασματα σε στημενες δημοπρασιες) δε μπορουμε να κρινουμε ευκολα αν μια τετοια τιμη ειναι λογικη ή οχι.  Στην τελικη καλυτερα 1000ευρω για ενα τευχος οροσημο παρα για μια τσαντα της σειρας που τη φορα αμα θελει και η gucci Μαρία :)

Επεξεργασία από dimious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

παιδια ας μη μακρυγορουμε σε ενα χιλιοσυζητημενο θεμα. Ας ειμαστε αντικειμενικοι κριτες (οσο μπορουμε) και ας μη συζηταμε για το ποσο ειναι εξωφρενικο το ποσο του 1χιλιαρικου για ενα κομικ (παλιο/νεο ,σε καλη/χαλια κατασταση) για τον μεσο εργαζομενο/ανεργο/συνταξιουχο. Αντιστοιχα εξωφρενικα ποσα υπαρχουν για αυτοκινητα (5ψηφια τιμη), παρτυ/συναυλιες (με 1000 ευρω),κουρεματα των 500 ευρω ή τσαντες που λογω ενος μικρου λογκο αντι για 50€ κανουν 5000. Επισης αντιστοιχη κουβεντα θα πρεπε να γινεται και για τα αμερικανικα σπανια τευχη,δε γινεται να πιανουν τιμες 5ψηφιες και 6ψηφιες οταν στην Αμερικη υπαρχουν τοσοι ανεργοι και αστεγοι κλπ. Επισης για καποιους φαινονται εξωφρενικες οι τιμες των κανονικων κομικ που εμεις αγοραζουμε (σιγουρα ειναι ακριβα αν σκεφτεις ποσο γρηγορα διαβαζονται) και για αυτο διαβαζουν μονο σκαναρισμενα ή δανεικα,δεν ειδα καμια εταιρια να προσαρμοζει τις τιμες της στα δεδομενα της κρισης  :sorry:  :shit:

 

Η πολλη συζητηση δυστυχως βγαζει οντως μια "μιζερια" (δε μου αρεσει που συμφωνω για πρωτη φορα με το μελος αυτο). Μαλλον φταιει η μανια μας (δε αθ πω ως ελληνες αλλα μαλλον ως ανθρωποι) να αγοραζουμε οσο φτηνα γινεται  (ιδανικα απο καποιον ανιδεο που δεν ξερει την αξια αυτου που εχει) και να πουλαμε στη μεγιστη δυνατη τιμη (ιδανικα σε καποιον αλλον ανιδεο που δεν ξερει τι παιρινει). Σκεφτειτε να βρισκατε εναν που νομιζε οτι το αυθεντικο του Μικυ Μαους #1 ηταν η ανατυπωση και το πουλαγε στα 10€..Θα επεμβαινατε εκει να του πειτε οτι πιανει πολλα παραπανω ή θα το παιρνατε κατευθειαν (στην τελικη 10€ για ενα τευχακι που καποτε εκανε λιγες δραχμες παλι κερδος ειναι..); Μαλλον ρητορικη ειναι η ερωτηση μου και το τευχακι θα το βλεπαμε στο "τι πηρα σημερα" με τη συνοδο κουφη ιστορια..

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ναι μεν βαζει ο αγοραστης μια τιμη (τελειως αυθαιρετη που αντανακλα τι θελει να αποκομησει απο καποιο τευχος) αλλα και ο αγοραστης δεν αγοραζει οτι βρεθει μπροστα του,φιλτραρει αυτα που βλεπει. Τι νομιζετε; οτι αν βρεθει το ΜΜ #1 μπροστα μου στα 200€ θα κατσω να το παρω επειδη το βρηκα με 200 και οχι 1000;

Ή νομιζετε οτι αυτος που το πηρε για 1000€ δε θα το επαιρνε αμα εκανε 1059,99€; Αυτος θα το παρει σχεδον σε ο,τι τιμη βρεθει μπροστα του γιατι διαθετει τα χρηματα αυτα και για καποιο λογο μεσα του θελει να αγορασει αυτες τις ασπρομαυρες σελιδες 50ετιας.

 

Εγω το τευχακι αυτο θα το παιρνα μονο αν το βρισκα φθηνα και ποτε δε θα το κραταγα για μενα (ακομα και αν το βρισκα στο δρομο),θα το εδινα σε καποιον φιλο εδω μεσα ή ελλειψει αυτου θα το δινα σε δημοπρασια υπερ ΛΕΦΙΚ. Για μενα οσο ιστορικο τευχος και αν αποτελει απο τη στιγμη που μεσα μου δεν μπορω να εκτιμησω αυτη του την ιδιοτητα ειναι απλα ενα τευχακι που θα πρεπει να βρω χωρο (που δεν εχω) να το βαλω..Αντιθετα μπορει να δωσω 6-7 ευρω για το ΚΟΜΙΞ #301 (που δεν τα αξιζει σε καμια περιπτωση) επειδη κοφτομαι να το βρω εγκαιρως για να το κανω δωρο καπου.

 

Ολα εχουν να κανουν με το τι αξια δινει ο πωλητης και ο αγοραστης στο καθε τευχος και με το ποση υπομονη εχει ο μεν πωλητης να βρει τον καταλληλο αγοραστη(ή και θύμα) και ο δε αγοραστης να βρει το τευχος που θελει στη σωστη τιμη και κατασταση(ή και θυμα/ανυποψιαστο με ενα παταρι γεματο παλια κομικς για ξεφορτωμα). Αμφιβαλλετε οτι αν πειτε σε καποιον που ειναι προθυμος να δωσει 1000 για το ΜΜ#1 να περιμενει λιγο διοτι αυτο το τευχος σκαει που και που με 500€,αυτος μπορει να σας "στειλει" λεγοντας σας "ασε μωρε,θα το παρω τωρα,μπορει να το χασω και να μη βρω μετα αλλο φθηνοτερο;"

Απο τη στιγμη που δεν ξερουμε ουτε ποσα τευχη υπαρχουν εκει εξω ουτε σε τι κατασταση αλλα ουτε και ποσοι τα θελουν πραγματικα (ουτε κρυφες αγοραπωλησιες,ουτε ψευτικα ανεβασματα σε στημενες δημοπρασιες) δε μπορουμε να κρινουμε ευκολα αν μια τετοια τιμη ειναι λογικη ή οχι.  Στην τελικη καλυτερα 1000ευρω για ενα τευχος οροσημο παρα για μια τσαντα της σειρας που τη φορα αμα θελει και η gucci Μαρία :)

 

:lol:

 

 

 

 

 

:angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:oops: ,το διορθωσα!  :gpost:   :shit:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Υπαρχει μεγάλη έλλειψη στην πιάτσα απο σοβαρά κόμικς γιαυτο και οι τιμές ανεβαίνουν συνέχεια . Δεν θα μπω στην κουβέντα ακριβά και φτηνά κόμιξ ούτε ακριβοί και φτηνοί πωλητές . Απλώς να πω οτι έχει ανοίξει απελπιστικά η ψαλίδα τιμής που αγοράζεις με τιμή που μπορείς να πωλήσεις δηλαδή μια συλλογή που σου στοίχισε πχ 1000 ευρώ εαν βγεις να την πουλήσεις τωρα θα στην πάρουν 300 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση . Οποτε προσωπικά αποφάσισα ακόμα και πολυ καλα κομμάτια να μην τα αγοράζω εκτός εαν ειναι ευκαιρία(καταλαβαίνουν ολοι τι σημαίνει αυτό ) . Σε όλες τις περιπτώσεις οι τιμές πώλησης καθορίζονται απο τη ζήτηση . Πρώτος και απαράβατος κανόνας της αγοράς .

Επεξεργασία από nikos99
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είπαμε, πολλά Μίκυ Μάους #1 βγήκαν στην επιφάνεια... Να και μια σπάνια ανατύπωση στα 100 ευρώ!!!

 

http://eshop.sillektiki.com/Product/2344/Page/394/el/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Είπαμε, πολλά Μίκυ Μάους #1 βγήκαν στην επιφάνεια... Να και μια σπάνια ανατύπωση στα 100 ευρώ!!!

 

http://eshop.sillektiki.com/Product/2344/Page/394/el/

δεν εχουμε ελπιδες..μνημονιο μεχρι να παγωσει η λαβα της Μορντορ μπας και αλλαξουμε μυαλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είπαμε, πολλά Μίκυ Μάους #1 βγήκαν στην επιφάνεια... Να και μια σπάνια ανατύπωση στα 100 ευρώ!!!

 

http://eshop.sillektiki.com/Product/2344/Page/394/el/

 

Βαγγέλη σου έχω καλύτερη ανατύπωση από μια ομάδα του fb στα 180€ !!!

 

post-12282-0-60093700-1482434960_thumb.png

 

και η αντίδραση μου από κάτω...

 

post-12282-0-74632600-1482435156_thumb.png

Επεξεργασία από ifaisteio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά τα μικρά Μίκυ έχουν αποκτήσει τεράστια αξία συγκρίσιμη με αυτή των Action Comics :

 

MM_1.jpg

MM_2.jpg

MM_3.jpg

 

 

Όπως και τα βιβλία των μικρών εξερευνητών επίσης !

 

ME_1.jpg

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και σε κατάσταση Near Mint φυσικά! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Near Mint είναι το κεφάλι τους! :lol:

 

Ε, δε λέει ότι πουλάει ΝΜ... μην είσαι άδικος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Και σε κατάσταση Near Mint φυσικά! :P

 

Απλα τα εβγαλε απο το πλαστικο κουτακι που εγραφε 9.9 τα φωτογραφησε και τα ξαναεβαλε στο κουτι! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.