Μετάβαση στο περιεχόμενο

LOGICOMIX


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σεπτέμβριος 2010 και έχουμε την 6η έκδοση σε άλλα 10.000 αντίτυπα. Που θα σταματήσει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Εκπληκτικό κόμικ. Το διάβασα στην σύντομη εμφάνιση μου στην Αθήνα.Το σενάριο είναι πολύ σωστά δομημένο με πολλούς μαθηματικούς όρους, υπάρχουν μερικά ψυχολογικά στοιχεία,ιδιαίτερα στο 1ο κεφάλαιο ενώ γενικότερα είναι αντάξιο ενός πολύ καλού λογοτεχνικού έργου. Στην αρχή δεν μου πολυάρεσε το σχέδιο αλλά σιγά σιγά,καθώς το συνήθισα (σε αυτό βοήθησαν και τα χρώματα) μου φάνηκε πολύ ωραίο με καρτουνίστικο ύφος,αλλά με την ικανότητα να σε βυθίζει στον κόσμο του. Λίγο πολύ θέλω να πω ότι αξίζει όλες αυτές τις διακρίσεις και ελπίζω να υπάρξουν παρόμοια αριστουργήματα από Έλληνες δημιουργούς.

 

Υ.Γ.Τα παραπάνω τα έγραψα σε αυτό το thread επειδή δεν ήξερα που αλλού να το γράψω.

Μεταφέρθηκε στην παρουσίαση ;)

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6445 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΧΑ! το πήρα το διάβασα και έρχομαι να κάνω τα σχόλια μου:

 

Βαρύ σαν κόμικ τί να λέμε τώρα. Τόσες και τόσες σελίδες και μάλιστα γύρω από δύσκολα και δύσπεπτα θέματα; Ποια μαθηματικά και ποια λογική μου κοπανάς, ξέρεις με ποιον μιλάς; Άιντε, να του δώσω μία ευκαιρία, όχι τίποτε άλλο, αλλά είναι Ελληνική προσπάθεια (αν και πλέον δεν χρειάζεται εμένα να την "στηρίξω"), είδα ότι το σχέδιο και το χρώμα είναι όμορφο, αν δεν μου αρέσει το πολύ πολύ να το πασάρω στην γυναίκα σαν δώρο για... κάτσε να δεις τι είναι εδώ κοντά; Για την ονομαστική εορτή σου κούκλα μου!!! ΟΚ, λοιπόν το βάζω κάτω και μετά από... αρκετές ώρες (με κάποια απαραίτητα διαλείμματα ενδιάμεσα) διαπιστώνω απλά ότι τελείωσε. Τί στο καλό...

 

Δεν μπορώ να πω ότι κατανόησα 100% (καλά ούτε 80% μη πω 70%, δεν θέλω να συνεχίσω άλλο...) άπαντα όσα διάβασα ή ότι θυμάμαι κιόλας όλη την πορεία και την ζωή του πρωταγωνιστή (εδώ δεν θυμάμαι την δικιά μου), πλην όμως μου άρεσε πολύ και θα το ξαναμαναδιαβάσω σίγουρα. Το σχέδιο και τα χρώματα μου άρεσαν πάρα πολύ. Το ίδιο και οι έξυπνοι τρόποι που εναλλάσσονταν τόσο σχεδιαστικά όσο και από άποψη εξιστόρησης το παρελθόν με το παρόν και η μία περίοδος με την άλλη. Τα δε τμήματα με τους δημιουργούς του κόμικ που παρεμβάλλονταν στην κεντρική ιστορία, μου φάνηκαν σαν ένα μικρό απαραίτητο και σωστά τοποθετημένο διάλειμμα ακριβώς την στιγμή που το χρειαζόμουν είτε για να χαλαρώσω λιγάκι είτε για να επεξηγήσουν κάτι. Μου άρεσε πολύ η δομή του, αν και μερικές φορές παραλίγο να χαθώ στο μπρος - πίσω της ζωής του κεντρικού χαρακτήρα με τα διαλείμματα που έκανε ο ίδιος ο Ράσελ στην "παρουσίαση" της ζωής του στο Πανεπιστήμιο. Μπόλικο σε μέγεθος και υλικό, αλλά περιέργως δεν με κούρασε, αντιθέτως ήθελα να το συνεχίσω και να το διαβάσω ολόκληρο, ευτυχώς που ήταν ΣΚ. Αν κατανόησα τα περί μαθηματικών ή λογικής; Ειδικά για το δεύτερο είναι περιττό να με ρωτάτε, ποια λογική; Το ταξίδι όμως είναι πολύ όμορφο και ειλικρινά εάν δεν το έκανα με το logicomix δεν θα το έκανα ίσως ποτέ και θεωρώ ότι με νέες αναγνώσεις έχω να πάρω πολύ περισσότερα από αυτό. Μου θύμισε μάλιστα το ότι κάποτε στο γυμνάσιο - λύκειο (αρχές) μου άρεσαν τα μαθηματικά, μετά το γύρισα σε φιλοσοφίες και αρχαία, πριν το ξαναγυρίσω στα τεχνικά.

 

Το χρώμα είναι λύρα 100 για μένα, το σχέδιο επίσης πολύ όμορφο και ταιριαστό πιστεύω, τουλάχιστον στα γούστα μου. Οι χαρακτήρες ενδιαφέροντες ειδικά στην προσωπική τους ζωή, ενώ για το μάθημα της λογικής και των μαθηματικών (όσο και γύρω από την ιστορία τους της περίοδο που καλύπτει), αν και δεν με κούρασε όπως πίστευα όταν το ξεκινούσα, σίγουρα θέλω την επανάληψη μου για να πω ότι πήρα αρκετά από όλα όσα έχει να προσφέρει. Εν κατακλείδι, μου άρεσε και δεν μετάνιωσα καθόλου που το τσίμπησα, αντιθέτως θα έλεγα θα χαρώ πολύ να το διαβάσω ξανά. Εάν δε έχετε φίλους που τα ενδιαφέροντα τους είναι κοντά στο αντικείμενο του (και τον τρόπο που εκφράζεται: κόμικ - ιστορικό μυθιστόρημα - μάθημα μαθηματικών/λογικής), τότε είστε τυχεροί βρήκατε ένα όμορφο δώρο για αυτούς. Τί το έχουν ήδη πάρει; Λυπάμαι, αλλά ατυχήσατε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα το Logicomix διαθέσιμο και στο Ελληνικό app store προς 4.99$.

 

http://itunes.apple.com/us/app/logicomix/id449119835?mt=8

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ξεκιναω να το διαβαζω σε λιγο...

θα γυρισω με εντυπωσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5754
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

παρα πολυ ωραιο...διαβαζεται με μεγαλη ευκολια ακομη και αν δεν ειναι ολα πληρως κατανοητα...

παντως εγω ,αν και ακομα (λογω ηλικίας) δεν ξερω και ωχ αμαν μαθηματικα, πιστευω πως καταλαβα το παραδοξο του ρασελ...

 

πολυ καλο κομιξ...

μακαρι να βγαλουν και κατι αντιστοιχο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23184
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  8
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι από τις αγορές που δεν έχω μετανιώσει. Το μόνο ας πούμε που μετάνιωσα, είναι που το έχω δανείσει στον αδελφό μου εδώ και 1,5 χρόνο και δεν μου το έχει επιστρέψει ακόμα. Είναι από τα comic που δεν το αφήνεις για δύο λόγους. Πρώτον γιατί σου αρέσει και δεύτερον, γιατί αν το αφήσεις, θα πρέπει να το ξαναδιαβάσεις για να φτάσεις στην λογική που προβάλουν.

 

Καλοδουλεμένο και με πολύ καλό χρώμα, όσο και σκίτσο. Η έκδοση που έχω, είναι η πρώτη, ενώ αυτή που κυκλόφορεί τώρα, είναι λίγο πιο εντυπωσιακή, τουλάχιστον στο εξώφυλλο. Το προτείνω ανεπιφύλακτα, ανεξαρτήτου γνώσης μαθηματικών. Μία σχετική αγάπη, όμως είναι απαραίτητη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πραγματικα πολυ ωραιο,γιατι ειναι ιδιαιτερο.Κοσμει την βιβλιοθηκη μου,αν και οταν το πηρα μου στοιχησε κατι παραπανω. ;)

Oracla απο εμπειρια στα αδελφια μας αποφευγουμε να δινουμε καποιο comic γιατι η επιστροφη ξεχνιεται ευκολα.Ετσι ξεχασε και ο δικος μου τις "περιπετειες" που μαζευα,και μολις παντρευτηκα,αυτος τις "δεσμευτηκε". :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28910
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4935 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Γράφει ο δημιουργός κόμικ Αλέκος Παπαδάτος

 

Όταν κυκλοφόρησε το «Logicomix» στην Αμερική έγινε πολύ γρήγορα best seller στο είδος του. Οι πρώτοι που το διάβασαν ήταν φυσικά οι… τρελοί οι μαθηματικοί. Μια μέρα επικοινώνησε μαζί μου ο James Winfield King, ένας μαθηματικός ο οποίος συνδυάζει τη διδασκαλία με ένα είδος ακτιβισμού. Στην Αμερική το κράτος έχει φτιάξει 4.000 «Girls and Boys Clubs», δηλ. «φροντιστηριάκια» τα οποία λειτουργούν μετά το σχολείο με σκοπό να βοηθούν στα μαθήματα παιδιά από φτωχές οικογένειες.

Ο King έφτιαξε ένα 24ωρο κέντρο διαδικτυακής μάθησης δίδάσκοντας στα παιδιά μαθηματικά μέσω chat. Μου είπε ότι είχε διαβάσει το «Logicomix» και είχε πάθει την πλάκα του και μου πρότεινε να φτιάξω τα μαθήματα σε μορφή comix. Είναι τέτοιο το πάθος του, που οργάνωσε μάλιστα και ηθοποιούς για να κάνουν τις φωνές στις ιστορίες μου, με πρωταγωνιστές τρεις μικρούς φίλους που προετοιμάζονται για ένα διαγωνισμό μαθηματικών. Στην ουσία, είναι ένα κομιξοθέατρο. Διαγωνιζόμαστε μαζί με άλλα προγράμματα e-learning για τη χρηματοδότη. Με γεμίζει συναισθηματικά να συμμετέχω σε αυτή την προσπάθεια. Παράλληλα, το 2013 θα εκδοθεί ταυτόχρονα σε Αμερική κι Ελλάδα το νέο graphic novel που ετοιμάζω με τίτλο «Δημοκρατία».

 

 

 

Μετά την παγκόσμια επιτυχία του «Logicomix», ο Έλληνας κομίστας τώρα «σχεδιάζει» και απλοποιεί τα μαθηματικά για φτωχά παιδιά στην Αμερική.

 

Πηγή: καλά νέα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

For the record, σε ποιες χώρες έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα:

 

~Ολλανδία (De Vliegende Hollander, 15 Αυγούστου 2009)

~Αγγλία (Bloomsbury, 7 Σεπτεμβρίου 2009)

~Καναδάς (Penguin, 22 Σεπτεμβρίου 2009)

~Η.Π.Α. (Bloomsbury USA, 29 Σεπτεμβρίου 2009)

~Γαλλία (Vuibert, Μάιος 2010)

~Ιταλία (Guanda, 3 Ιουνίου 2010)

~Βραζιλία (WMF Martin Fontes, Ιούνιος 2010)

~Γερμανία (Arche Atrium, Φθινόπωρο 2010)

~Φινλανδία (BTJ Finland, Φθινόπωρο 2010)

~Κροατία (MATE d.o.o., Φθινόπωρο 2010)

~Ιράν (Fatemi Publishing Co., Σεπτέμβριος 2011)

 

Ενώ θα ακολουθήσουν η Δανία, η Ιαπωνία, η Ισπανία, το Ισραήλ, η Κίνα, η Νότια Κορέα, η Νορβηγία, η Πολωνία, η Πορτογαλία, η Ρωσία και η Τουρκία.

 

 

Πηγή: Διεθνείς Εκδόσεις

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εμ η wiki τα έχει λίγο διαφορετικά...

 

Releases

In chronological order:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αχά, άρα βγήκε και σε Νορβηγία & Ισπανία! :best:

 

(άρα ενημερώνουν πρώτα την αγγλική wiki, μετά το site του logicomix και τελευταία την βικιπαίδεια :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αφιέρωμα της ΕΤ 1 στο LOGICOMIX . :beer:

 

http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/2505-logicomix.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από την στήλη NO SUPERHEROES ALLOWED του Zampano, στο fridge.gr:

 

 

Αν ανατρέξετε στα άρθρα μου για τα βιβλία, και ειδικά εκείνα τα οποία έχω αφιερώσει σε Έλληνες συγγραφείς, θα δείτε ολόκληρες παραγράφους στις οποίες αναλύω τη μικρή μου συμπάθεια για τους σύγχρονους λογοτέχνες της χώρας μου. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο μιας και το θέμα το έχω εξαντλήσει (με πολλά σχόλια αντίθετων απόψεων, και από σχολιαστές, αλλά και από συντάκτες του Fridge).

 

Ακριβώς το ίδιο όμως αισθάνομαι και για τους Έλληνες κομίστες. Κι εδώ τα πράγματα είναι κατά τη γνώμη μου λίγο χειρότερα, μιας και δεν υπάρχει έστω μια παλιά φουρνιά που να σώζει το όνομα της χώρας, αλλά πάρα πολλοί σύγχρονοι άνθρωποι που ασχολούνται με την ένατη τέχνη και δεν μπορούν να ξεφύγουν στο ελάχιστο από τα πρότυπα τους. Δεν αναφέρομαι τόσο στα σχέδια (σε αυτό τον τομέα έχουμε καταπληκτικούς σκιτσογράφους) όσο στη θεματολογία και τα σενάρια που δεν έχουν ίχνος φαντασίας ή πρωτοτυπίας. Όχι όλοι… μα η συντριπτική πλειοψηφία. Θα μου πεις, περιμένεις κάτι από την “αγορά” της Ελλάδας που τα κόμικ τα λέει ακόμα “Μίκυ Μάους“… όχι, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει κάτι… έστω ελάχιστο.

 

Το “Logicomix” είναι μία πρώτη σταγόνα, έχουμε όμως ωκεανό να γεμίσουμε.

 

Καταρχήν, το “Logicomix” έχει γραφτεί με τη λογική ενός μυθιστορήματος: ιστορίες μέσα σε ιστορίες, έντονες προσωπικότητες, κινηματογραφική δομή (π.χ. με το τελικό σχόλιο του ήρωα να περιμένουμε την τελευταία σελίδα για να το μάθουμε). Νομίζω πως κάπου στον πρόλογο, ο Απόστολος Δοξιάδης, ο ένας εκ των δύο δημιουργών της ιστορίας, το ομολογεί. Θάρρος όμως και άγνοια κινδύνου, δείχνει η απόφαση να το μεταφέρουν σε κόμικ. Μεταφέρουν ναι… ο δεύτερος συνδημιουργός της ιστορίας είναι ο Χρίστος Παπαδημητρίου. Και οι δύο είναι μαθηματικές διάνοιες (με τον Παπαδημητρίου να είναι καθηγητής θεωρητικής πληροφορικής), λίγο τρελούτσικοι, λίγο χαώδεις, δύο τύποι που αποφάσισαν να βάλουν σε μία τάξη τις σκέψεις τους και να τις κάνουν βιβλίο… sorry, κόμικ. Οι σχεδιαστές των φιλοδοξιών τους υπήρξαν οι Αλέκος Παπαδάτος και Annie di Donna.

 

post-556-0-38945800-1343746436_thumb.jpgpost-556-0-17093800-1343746438_thumb.jpg

Χρίστος Παπαδημητρίου - Απόστολος Δοξιάδης

 

Κεντρικός ήρωας είναι ο Μπέρτραντ Ράσελ, τεράστιος μαθηματικός (και φιλόσοφος και ιστορικός και άλλα πολλά, πάρα πολλά) και ακόμα πιο τεράστια προσωπικότητα, που άφησε το στίγμα της στον κόσμο των ιδεών τον 20ο αιώνα. Ξεκινώντας από μία διάλεξη του, στη διάρκεια της οποίας οι ακροατές επιμένουν να μάθουν τη γνώμη του Ράσελ για τον αν πρέπει οι ΗΠΑ να μπούνε στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, ο διάσημος φιλόσοφος διηγείται τη δική του ιστορία και ταυτόχρονα τη σύγχρονη ιστορία των μαθηματικών και της φιλοσοφίας. Ο πόλεμος των ιδεών, που περιλαμβάνει χαρακτήρες όπως ο Βίτγκενστάιν και ο Άλαν Τούρινγκ, διακόπτεται μόνο από εμβόλιμες σκηνές μιας πανέμορφης Αθήνας του σήμερα, την οποία οι συντελεστές του κόμικ διασχίζουν σχολιάζοντας και φιλοσοφώντας πάνω στο ίδιο τους το έργο και τις ιδέες που πραγματεύεται.

 

Το δίδυμο των δημιουργών προσπαθεί να είναι απλό μα όχι απλοϊκό. Εντάξει, ως μαθηματικά μυαλά δεν μπορούν να ξεφύγουν από το να μπερδέψουν πολλές έννοιες που δεν θα τις “πιάσει” ο ευκαιριακός αναγνώστης αν δεν αποφασίσει να ξεφυλλίσει μια εγκυκλοπαίδεια ή έστω ένα φιλοσοφικό λεξικό. Βέβαια αυτό δεν το βρίσκω καθόλου καλό και ακριβώς επειδή κι εγώ δεν τα πήγα ποτέ καλά με τα μαθηματικά, με ενθουσίασε η έρευνα που έκανα για να ανακαλύψω ονόματα και καταστάσεις για τα οποία δεν είχα ιδέα αλλά που όμως, εν αγνοία δισεκατομμυρίων ανθρώπων, άλλαξαν τον τρόπο σκέψης και άνοιξαν ορίζοντες σε άλλους τόσους.

 

post-556-0-84839000-1343746720_thumb.jpg

Σχέδια από την αγγλόφωνη έκδοση

 

Το “Logicomix” είναι λοιπόν ένα ιστορικό κόμικ; Όχι, νομίζω πως θα το αδικήσω να πω ότι είναι αυτό μοναχά και τίποτα άλλο. Υπάρχει ένα τέτοιο κομμάτι, αναπόφευκτο είναι, όμως το υπόλοιπο, το μεγαλύτερο αν θέλετε, είναι το δοκίμιο που ξεπροβάλλει μέσα από τις εικονίτσες και τις νεφέλες. Γιατί στις σελίδες του υπάρχουν οι απόψεις του Ράσελ, υπάρχουν όμως και οι απόψεις του Δοξιάδη και του Παπαδημητρίου. Δεν θέλουν να παραδώσουν ένα έργο που στέκεται άκριτα στις φιλοσοφίες κάποιων, έστω κι αν αυτοί οι κάποιοι υπήρξαν ιδιοφυΐες. Και το ίδιο ζητούν από τον αναγνώστη… να σκεφθεί, να κρίνει, να τα βάλει με τις πιο παράξενες μορφές της τρέλας, εκείνες που συγγενεύουν με την απόλυτη γνώση. Και αυτή τη συγγένεια, οι μαθηματικοί φαίνεται να την γνωρίζουν πολύ καλά.

 

Ένα κόμικ, μια συνεργασία, είναι ούτως ή άλλως ένα κολοσσιαίο έργο. Το “Logicomix” όμως είναι κάτι παραπάνω: είναι Έργο Ζωής. Απαίτησε έρευνα, χρόνια από τις ζωές των δημιουργών, τελειότητα. Δεν ξέρω αν την πέτυχαν, το τελικό όμως αποτέλεσμα είναι τρομερά αξιόλογο. Και δεν θα πω την χωριάτικη έκφραση: “είναι καλό για ελληνικό“… παπαριές… είναι πανέμορφο κόμικ, στιβαρό, με πρωτότυπο θέμα, αξιόλογο σχέδιο, έξυπνη δομή… άλλωστε η μεγάλη του επιτυχία σε ολόκληρο τον κόσμο, απέδειξε τα περί ου ο λόγος.

 

Έστω κι αν είστε αμύητοι, έστω κι αν είστε σαν κι εμένα και δεν βλέπετε με καλό μάτι τα μαθηματικά, διαβάστε το “Logicomix”… κρύβει μια (ίσως και περισσότερες) αλήθεια τόσο μοναδική, τόσο προσωπική και ταυτόχρονα τόσο οικουμενική, που είναι κρίμα να μην την γνωρίσετε…

 

Ποια;

 

Spoilers δεν δίνω… άλλα…

 

>Το site του Logicomix

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25248
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  104
  • Reputation:   443
  • Achievement Points:  104
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Αξιομνημόνευετες ατάκες:

"-Είσαι... είσαι... είσαι ένα ζώο όρθιο!" (Ράσσελ)

"Να μου ντόσει ο Θεός τρέλα" (βιτγκενστάιν)

"Το αριστούργημα μου είναι έτοιμο. Ο Ιησούς ήταν στην πραγματικότητα γιος... του ιωσήφ της Αριμαθαίας! Η αλήθεια φάνηκε! ο Ποντίφιξ πρέπει να λάβει έκτακτα μέτρα! Ειδοποιήστε την βασίλισσα!" (ο τύπος με την θεωρία συνόλων)

"Κι έτσι ανάγεται σε..." (ουάιτχεντ, αυτό δεν είναι αστείο απλώς έχει φάση η πόζα του με το στυλό"

Και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα λολ.

 

Τι τέλειο, θρυλική έκδοση, το είχα διαβάσει μέσα σε μια μέρα. Τι ωραία που θα ήταν να έβγαινε κάτι ανάλογο ξανά! (Το ποιος σκότωσε τον κ ύριο Χ είναι πολύ παιδικό, δεν είδα αν υπάρχει thread για αυτό κάπου).

Επεξεργασία από onewarmslime
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αξιομνημόνευετες ατάκες:

"-Είσαι... είσαι... είσαι ένα ζώο όρθιο!" (Ράσσελ)

"Να μου ντόσει ο Θεός τρέλα" (βιτγκενστάιν)

"Το αριστούργημα μου είναι έτοιμο. Ο Ιησούς ήταν στην πραγματικότητα γιος... του ιωσήφ της Αριμαθαίας! Η αλήθεια φάνηκε... ο Ποντίφιξ πρέπει να λάβει έκτακτα μέτρα! Ειδοποιήστε την βασίλισσα!" (ο τύπος με την θεωρία συνόλων)

"Κι έτσι ανάγεται σε..." (ουάιτχεντ, αυτό δεν είναι αστείο απλώς έχει φάση η πόζα του με το στυλό"

Και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα λολ.

 

Τι τέλειο, το είχα διαβάσει μέσα σε μια μέρα. Τι ωραία που θα ήταν να έβγαινε κάτι ανάλογο ξανά! (Το ποιος σκότωσε τον κ ύριο Χ είναι πολύ παιδικό, δεν είδα αν υπάρχει thread για αυτό κάπου).

 

Να η παρουσίαση. :best:

 

Και από τον σχεδιαστή του Logicomix, ετοιμάζεται η Δημοκρατία, μαζί με τον Αβραάμ Κάουα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4812 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

να πω οτι στην πρωτοπορια πουλιεται ως μεταχειρισμενο (το δικο μου ουτε που καταλαβα οτι το χε αγγιξει αλλος) προς 18,54! ειναι απο το νεο μετρο οπου αν επιστρεψεις το βιβλιο σε 2 βδομαδες παιρνεις τα μισα λεφταα πισω και το βιβλιο ξαναπουλιεται ως μεταχειρισμενο! πολυ βελτιωμενη τιμη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από την στήλη comix-grill:

 

 

Θα ήθελα να ξεκινήσω με ευχές. Εύχομαι το 2009 να είναι γεμάτο υγεία, αυθόρμητα δημιουργικό και γεμάτο τρέλα. Το τελευταίο θα το βρείτε οξύμωρο σε σχέση με τον τίτλο του μυθιστορήματος-κόμικς, για το οποίο σκέφτηκα να γράψω κι εγώ την άποψή μου. Και το όνομα αυτού.... Logicomix. Είναι όμως οξύμωρο; Κάποιοι υποστηρίζουν ότι η τρέλα και η λογική ίσως να ....έχουν συγγένεια. Το ίδιο και οι ήρωες μας.

 

post-556-0-06586200-1357315145_thumb.jpg

 

Σας έχει τύχει - αυτό μόνο με τα βιβλία συμβαίνει νομίζω - να διαβάζετε μια σελίδα ενός βιβλίου και χωρίς να την έχετε τελειώσει να κρυφοκοιτάζετε την επόμενη και (το ίδιο βιβλίο) ενώ θα μπορούσατε να το τελειώσετε, να σταματάτε για να έχετε την προσμονή της επόμενης φοράς;

 

post-556-0-95243000-1357315177_thumb.jpg

 

Αυτό ακριβώς μου συνέβη με το Logicomix. Σίγουρα δεν είναι η πρώτη εικονογραφημένη λογοτεχνία που έχω διαβάσει (αλοίμονο) αλλά θα την έλεγα πρωτότυπη. Και δεν είναι μόνο τα θέματα που πραγματεύεται αλλά ο τρόπος που τα παρουσιάζει και η μεγάλη γκάμα αναγνωστών που μπορεί να προσελκύσει.Κατ' αρχάς οι ίδιοι οι δημιουργοί παρουσιάζουν τον εαυτό τους και τη σύλληψη της ιδέας τους στα καρεδάκια και αυτή από μόνη της είναι μια πολύ πρωτότυπη παρουσίαση. Και δε μιλάμε για προσχέδια μόνο. Ο αναγνώστης διαβάζει και το στόρυ-παρελθόν και το παρασκήνιο-παρόν χωρίς να κουράζεται.

 

post-556-0-35300400-1357315226_thumb.jpg

 

Στη συνέχεια, θα προσπαθήσω να εξηγήσω το λόγο που θα ήταν καλό να έχεις το Logicomix στη βιβλιοθήκη σου, αφού το έχεις διαβάσει, χρησιμοποιώντας κάτι σαν.... παλέτα. Αν είσαι αναγνώστης-συλλέκτης κόμικς θα είναι ένα σημαντικό κομμάτι της συλλογής σου γιατί ο συνδυασμός σενάριο-σκίτσο-χρώματα-γραμματοσειρά είναι μοναδικός. Επίσης είναι χορταστικό. Αν είσαι λογοτεχνο-βιβλιοφάγος είναι ένα καταπληκτικό μυθιστόρημα. Οι ίδιοι οι δημιουργοί διατείνονται ότι δεν είναι ιστορικό και σίγουρα υπάρχουν ανακρίβειες, αλλά κι ένας ιστορικο-βιβλιοφάγος θα το εκτιμούσε. Αν είσαι μαθηματικός ή/και τρελλαμένος με τα θεμέλια & τη θεωρία των μαθηματικών πολύ πιθανό να έχεις deja vu! Αν η δουλειά/χόμπυ σου είναι κομπιούτερ-ανάλυση-προγραμματισμός μάντεψε! Και συνεχίζω... Διαβάζεις ψυχολογία ή/και είσαι ψυχολόγος; Κουβαλάς φιλοσοφικά/υπαρξιακά ερωτήματα και περί νοήματος της ζωής και το ψάχνεις; Είσαι άνθρωπος που σου αρέσει να μαθαίνεις χωρίς να χρειάζεται να είσαι "επιστήμονας"; Ίσως και να ξεχνάω κάποιους. Δεν υποστηρίζω ότι είναι ένα βιβλίο-πανάκεια απλά κάποιοι από τους παραπάνω ίσως δουν κάτι από τον "εαυτό" τους σε σκίτσο....Τώρα αν είσαι τυχερός και συνδυάζεις κάποια από τα παραπάνω (εεε χμμμ γκουχ γκουχ) θα το... «λιώσεις».

 

post-556-0-00571300-1357315262_thumb.jpg

 

Τελειώνοντας θα σας δώσω λίγα στοιχεία από την ιστορία που ίσως και να θεωρείται τραγική, σε επίπεδο αρχαίας τραγωδίας. Έτσι τελειώνει άλλωστε. Στη σύγχρονη καλοκαιρινή Αθήνα (παρόν), μια παρέα (οι δημιουργοί) αναζητά τα θεμέλια της Μαθηματικής και γενικά της Λογικής. Χρησιμοποιεί την ιστορία-περιπέτεια (παρελθόν) ενός επιστήμονα της λογικής και συγκεκριμένα του Μπέρτραντ Ράσελ που από τα τέλη του 19ου-αρχές του 20ου αιώνα σημάδεψε ανεξίτηλα την ανθρώπινη ιστορία ως ένας από τους θεμελιωτές των μαθηματικών, ένας από τους μεγαλύτερους μελετητές της Λογικής, ειρηνιστής, δημιουργός "επιστημονικών κοσμοθεωριών" (φιλοσοφικών σχολών βλέπε Κύκλος της Βιέννης) κλπ.

 

post-556-0-98373500-1357315296_thumb.jpg

 

Όλα τα παραπάνω συνόδευαν όμως μια προσωπική ζωή με ελάχιστες στιγμές ευτυχίας και πολλές δυστυχίας όπως χωρισμοί, οικογενειακό ιστορικό σχιζοφρένειας που πιθανά κληρονομήθηκε και στις επόμενες γενιές (αυτοκτονίες). Και δε σταματάμε εκεί. Εμφανίζονται συνάδελφοι (επιστήμονες-φιλόσοφοι) του Ράσελ οι οποίοι παρουσιάζουν υψηλά ποσοστά ψύχωσης αναζητώντας και αυτοί τη Λογική (?) Με λίγα λόγια, η "αναζήτηση" προχωρά περισσότερο σε ερωτήματα τύπου ποιος είναι ο ένοχος; Η Λογική προήλθε από την τρέλα ή το ανάποδο; Είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος;

 

post-556-0-35064000-1357315325_thumb.jpg

 

Αξίζει να σημειωθεί πως ένα μεγάλο ποσοστό της ιστορίας-παραμυθιού "καταλαμβάνεται" από το πως οδηγήθηκε σε συμπεράσματα ο Ράσελ. Περιγράφεται δηλαδή ένα μεγάλο μέρος της θεωρίας των μαθηματικών, όσο χρειάζεται ώστε να μη φύγουμε στο άπειρο....Οι άνθρωποι πιστεύουν πως τα Μαθηματικά είναι πολύπλοκα, επειδή δεν έχουν συνειδητοποιήσει πόσο πολύπλοκη είναι η ζωή (John Barrow).

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5465 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

να πω οτι στην πρωτοπορια πουλιεται ως μεταχειρισμενο (το δικο μου ουτε που καταλαβα οτι το χε αγγιξει αλλος) προς 18,54! ειναι απο το νεο μετρο οπου αν επιστρεψεις το βιβλιο σε 2 βδομαδες παιρνεις τα μισα λεφταα πισω και το βιβλιο ξαναπουλιεται ως μεταχειρισμενο! πολυ βελτιωμενη τιμη :)

 

Μπορεί να είναι και το δικό μου! :P Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι του βρίσκει τόσος κόσμος! (αν και με τέτοια επιτυχία μάλλον φαίνεται να έχω εγώ το πρόβλημα!)

Πάντως ενώ γενικά δε μου αρέσει να πουλάω πράγματά μου και είμαι της άποψης ότι αν είναι να φύγει κάτι ας φύγει σε φίλο τζάμπα, το συγκεκριμένο το αποχωρίστηκα πολύ εύκολα! Ακόμα θυμάμαι τη χαρά μου όταν το έδωσα, μάλιστα με χασούρα μόλις 3-4 ευρώ τότε. :banana:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ξαναδιάβασα το πάσχα, σκεπτόμενη ότι πιθανόν την πρώτη φορά ήταν κακό το timing και το χα αδικήσει.

Μου φάνηκε περισσότερο ενδιαφέρον τη δεύτερη φορά, λειτούργησαν και θετικά κάποιες σημειώσεις που μου έδωσε η Strativarious σε σχέση με τη Λογική.

Κατα τα άλλα, παραμένει ένα κόμικ ενδιαφέρον μεν, αλλά σίγουρα όχι απ' αυτά που σκοπεύω να ξαναδιαβασω :D

Το σχέδιο θυμίζει BD, o χρωματισμός δεν είναι καθόλου του γούστου μου...

Η βιογραφία του Ράσελ και η αναφορά σε άλλους σημαντικούς ανθρώπους του 20ου αιώνα, όπως και η επεξήγηση κάποιων θεωριών μου φάνηκαν ενδιαφέροντα.

Το τελευταιο κεφάλαιο, όπως και αυτοαναφορικότητα των δημιουργών μου φάνηκαν περιττά.

Γενικά το θεωρώ κάπως υπερεκτιμημένο κόμικ

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13478
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι το συγκεκριμένο έργο δεν απευθύνεται τόσο για ανθρώπους που διαβάζουν πολλά κομικς,γ αυτό ίσως να ξενίζει.Είναι πιο ευρείας κατανάλωσης,πιο εμπορικό και απευθύνεται σε όλο τον κόσμο εκθέτωντας εκλαικευμένη επιστήμη και προσωπικά μου άρεσε αρκετά εώς πολύ σαν ιδέα! Το είχα δανειστεί και διαβάσει από έναν γείτονα που δεν ασχολείται καθόλου με κομικς! Ίσως δεν είναι από τα κόμικ που θα αγόραζα λόγω και του σχεδίου και χρώματος και σκηνοθεσίας που δεν είναι το στυλ μου (και εχω ακούσει βέβαια ότι επίτηδες το σχέδιο δεν ήταν συναρπαστικό για να επικεντρωθεί ο αναγνώστης στην ιστορία),άλλα νομίζω ότι είναι καλό να το διαβάσει κάποιος και ότι έχει κάτι διαφορετι κό να προσφέρει! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το LOGICOMIX ειναι απο τα κομικ που δεν πιστευα ποτε οτι θα διαβασω,γιατι εχει μεσα μια λεξη που αντιπαθω."Μαθηματικα" :laser: .Απο την αλλη ομως εχει και μια λεξη που συμπαθω "Λογικη". :spidey_yeah_that:

Ετυχε να βρεθει μπροστα μου και ειπα να κανω μια προσπαθεια να δω τι λεει.Δεν πιστευα οτι θα αντεχα να διαβασω παραπανω απο μερικες σελιδες.

Να ομως που διαψευστηκα.Τελικα το διαβασα ολο.Δεν ειμαι λατρης των μαθηματικων αλλα παρολα αυτα δεν βαρεθηκα.Ηταν καλογραμμενο και με απορροφησε.

Στα συν για μενα ειναι  τα ομορφα σχεδια τα εντονα χρωματα και η γραμματοσειρα που δεν κουραζει.Βεβαια ειναι μεγαλουτσικο αλλα ενταξει.

Δεν ειναι κατι που θα αγοραζα αλλα χαρηκα που το διαβασα.Και ακομα περισσοτερο χαρηκα που εχει γινει απο Ελληνες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, μία η τιμή, μία η από μακρυά κι αγαπημένοι μαθηματική λογική, ήταν στο top 5 αυτών που φοβόμουν να διαβάσω. Μέχρι που το τσίμπησα στα 12€ στο Μοναστηράκι και είπα να του δώκω μια ευκαιρία. Το "πακετάρω" λοιπόν και το παίρνω μαζί στο γραφείο.

 

Ε λοιπόν, απίστευτο. Οκέη όσον αφορά τη μαθηματική λογική, σε κάποια πολύ ψαγμένα χάθηκα γιατί παραήταν, αλλά το σύνολο αυτού του graphic novel ήταν πολύ μα πολύ καλό! Εγώ τουλάχιστον το είδα περισσότερο ως τη βιογραφία του Bertrand Russell, την οποία χρησιμοποίησε ως πρώτο υλικό σε αντιπολεμική ομιλία του στις απαρχές του 2ου Παγκοσμίου, ενώ πολύ ωραίο το δευτερεύον νήμα με το δημιουργικό team του Logicomix στη σύγχρονη Αθήνα: παίζει το μέρος με το υποβαθμισμένο κέντρο να μου άρεσε περισσότερο από όλα τα μέρη του κόμικ. Άντε και η παράνοια του πολέμου με πρωταγωνιστή φιλόσοφο τον Wittgenstein!

 

 

Ναι, προσυπογράφω στο ότι πρόκειται για ίσως το σημαντικότερο διαμάντι της Ελληνικής σκηνής, από άποψη απήχησης. Όχι, δεν το βάζω όμως στο τοπ 10. Κάπου στο #12. Κάτω η αμπελοφιλοσοφία! :D

 

 

Προσωπική βαθμολογία: 8.3567/10

 

 

υγ1. Το Μάιο του 2012 κυκλοφόρησε και η έκδοση!

 

υγ2. post-556-0-21931400-1376934444_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

7η στην απλή. Υπάρχει και η πανόδετη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H hardcover? Εκεινη αληθεια που εχει φτασει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν ξέρω. Αλλά στο site τους το βγάζει ως εξαντλημένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απόστολος Δοξιάδης, Συνέντευξη : «Τα μαθηματικά έχουν κανόνες, όπως και η Τέχνη»

post-556-0-67816700-1386101268_thumb.jpg


«Η βασιλική οδός για τα μαθηματικά είναι οι ιστορίες των μαθηματικών»

Η φράση «Ξεχάστε τα Μαθηματικά και μιλήστε για τους μαθηματικούς» είναι μία από τις αγαπημένες του Απόστολου Δοξιάδη και απευθύνεται εμφανώς σε όσους τα φοβούνται. Ο ίδιος μιλά για τη σχέση των Μαθηματικών με τον έρωτα, την υψηλή Τέχνη και για το νέο του δημιούργημα το «Logicomix» που άνοιξε τις πόρτες για τους Bloomsbury και τις αγορές της Αμερικής και της Αγγλίας.

Συνέντευξη στην Ελπίδα Πασαμιχάλη

Φαίνεται λοιπόν ότι τελικά υπάρχει η περίφημη … βασιλική οδός για τα μαθηματικά, σε αντίθεση με την αυστηρή δήλωση του Ευκλείδη στον Πτολεμαίο ότι «δεν υπάρχει βασιλική οδός για την Γεωμετρία»! Και η οδός αυτή είναι οι ιστορίες των μαθηματικών. Οι ιστορίες τους που αγαπιούνται από το κοινό τα τελευταία χρόνια, δίνουν έναυσμα σε κάποιους να ασχοληθούν και με την ίδια την επιστήμη. Την άποψη αυτή εκφράζει ο συγγραφέας, σκηνοθέτης και μέλος της συμβουλευτικής επιτροπής της ομάδας Θαλής+Φίλοι Απόστολος Δοξιάδης ο οποίος μιλά στο Heart για τον έρωτα για τα μαθηματικά αλλά και για τη σχέση των μαθηματικών με την ποίηση και όλες τις μορφές της υψηλής τέχνης.


Αφορμή για τη συζήτηση αυτή, ένα νέο του δημιούργημα, ένα graphic novel, δηλαδή μυθιστόρημα σε μορφή κόμικς, το «Logicomix» που υπογράφει ο ίδιος μαζί με τον καθηγητή στο Πανεπιστήμιο του Berkeley Χρίστο Παπαδημητρίου. Τα δικαιώματα έκδοσης του βιβλίου, το οποίο εικονογραφούν ο Αλέκος Παπαδάτος και η Ανί Ντι Ντονά που διατηρούν ένα από τα καλύτερα ελληνικά animation studio, εξασφάλισε για την Αγγλία και την Αμερική ο φημισμένος εκδοτικός οίκος Bloomsbury γνωστός στο κοινό ως «ο εκδότης του Χάρι Πότερ».


Το βιβλίο που θα κυκλοφορήσει στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα το 2008 (στη χώρα μας από τις εκδόσεις Ίκαρος), αφηγείται στην ουσία την μεγάλη περιπέτεια των μαθηματικών στις πρώτες ανήσυχες δεκαετίες του περασμένου αιώνα. Κεντρικοί του ήρωες είναι τέσσερεις κορυφαίοι αλλά και βασανισμένοι μαθηματικοί, ο Μπέρτραντ Ρασελ, ο Λούτβιχ Βιτγκεντάιν, ο Κούρτ Γκέντελ και ο Αλαν Τιούρινγκ.


post-556-0-20716800-1386101304_thumb.jpg


Θέμα του μία τιτάνια διαμάχη και μία αποτυχία που μπόρεσε να δημιουργήσει το μεγαλύτερο επίτευγμα της εποχής μας: τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Από την μία η απελπισμένη αναζήτηση της απόλυτης μαθηματικής αλήθειας από τον Μπέρτραντ Ράσελ και η τρίτομη δημόσια “ομολογία “ του ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο και από την άλλη η επισημοποίηση της αποτυχίας από τον Κουρτ Γκέντελ με το περίφημο θεώρημα της Μη Πληρότητας ότι δηλαδή σε ένα μαθηματικό σύστημα υπάρχουν αναφορές, που αν και αληθείς δεν μπορούν να αποδειχθούν. Και όμως η αποτυχία αυτή άνοιξε τον δρόμο στον Αλαν Τιουρινγκ για τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές.


Όπως παρατηρεί ο Απόστολος Δοξιάδης, που με τη νέα του δουλειά κλείνει μία άτυπη τριλογία για τον Γκέντελ, της οποίας τα άλλα σκέλη είναι το μυθιστόρημα «Ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ» και το θεατρικό «17η Νύχτα» : «Ήταν μια ιστορία μεγάλων παθών και παραλογισμών και συχνά τρέλας και ψυχασθένειας, μέσα στην καρδιά της πιο λογικής επιστήμης.»
 

post-556-0-97093200-1386101327_thumb.jpg


Ποιό είναι το κεντρικό πρόσωπο στο «Logicomix»;

Το κεντρικό πρόσωπο και ο αφηγητής της ιστορίας είναι ο Μπέρτραντ Ράσελ κυρίως στο πρώτο μισό της ζωής του, εκείνο που κυριαρχείται από τα μαθηματικά και τη μαθηματική λογική. Είναι ο άνθρωπος που ως νεαρός μαθηματικός ανακαλύπτει ένα παράδοξο στην καρδιά των μαθηματικών, στη θεωρία των συνόλων , το «παράδοξο του Russell». Και μάλιστα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον για μας ότι το παράδοξο αυτό είναι ουσιαστικά στην γραμμή των παραδόξων του Επιμενίδη και του Ευβουλίδη των αρχαίων φιλοσόφων, σε φράσεις λεγόμενες “αυτοαναφορικές” όπως ότι «Η πρόταση αυτή είναι ψευδής». Το θεώρημα της μη πληρότητας πάλι με ίδιους τρόπους αποδεικνύεται. Είναι εντυπωσιακό ότι τα πιο μοντέρνα και δυναμικά πράγματα στη Λογική τον 20ο αιώνα γίνανε πάνω σε κάποιες ιδέες των αρχαίων Ελλήνων. Η αναφορά της αρχαία Ελλάδα υπάρχει πολύ στο βιβλίο μου, ενώ η αφήγηση της ιστορίας τοποθετείται στην Αθήνα του σήμερα.


Δηλαδή η σημερινή Αθήνα εμφανίζεται στο «Logicomix»;

Η υπόθεση περιλαμβάνει δύο ιστορίες. Το ένα τέταρτο περίπου του βιβλίου αφηγείται την ιστορία των ίδιων των δημιουργών του βιβλίου στην Αθήνα του σήμερα, ενώ προσπαθούν να πουν αυτή την ιστορία. Ταυτόχρονα η ίδια η ιστορία του Ράσελ που ως έκταση είναι το κύριο μέρος, είναι μία αφήγηση μέσα στην αφήγηση.

«Τα μαθηματικά είναι ένας χώρος ιδεών γεμάτος κινδύνους, τρόπαια, περιπέτειες και θριάμβους»

Πώς εξηγείτε το ενδιαφέρον του κοινού για την μαθηματική λογοτεχνία τα τελευταία χρόνια;

Πιστεύω ότι οφείλεται αφ’ ενός ότι οι άνθρωποι κατανοούν πως η πρόοδος της επιστήμης επηρεάζει τη ζωή μας και από την άλλη ο αφηγηματικός κόσμος αρχίζει να ανακαλύπτει ότι οι ιστορίες της επιστήμης και των μαθηματικών ειδικότερα είναι αρχετυπικές ιστορίες αναζήτησης. Από τον Όμηρο μέχρι τον Ιντιάνα Τζόουνς και τον Χάρι Πότερ οι ιστορίες αναζήτησης είναι οι πιo συναρπαστικές. Και τα μαθηματικά είναι ένας χώρος ιδεών γεμάτος κινδύνους, τρόπαια, περιπέτειες και θριάμβους. Όταν με ρωτάει κανείς πώς μπορεί να μιλήσει καλύτερα για τα μαθηματικά λέω ξεχάστε τα μαθηματικά και μιλήστε για τους μαθηματικούς!

Μέσα από τη λογοτεχνία μπορούμε να προσεγγίσουμε και τα μαθηματικά;

Νομίζω ότι τελικά υπάρχει “βασιλική οδός για τα μαθηματικά» για να παραφράσουμε την φράση που είπε ο Ευκλείδης στον Πτολεμαίο όταν του ζήτησε να μάθει γεωμετρία εύκολα και ο Ευκλείδης είπε ότι «δεν υπάρχει βασιλική οδός για την γεωμετρία» . Η βασιλική οδός για τα μαθηματικά είναι οι ιστορίες των μαθηματικών. Είναι ο δρόμος της καρδιάς. Να μην προσπαθήσουμε να τα πλησιάσουμε κατ’ ευθείαν, αλλά μέσω των ιστοριών τους να ανοίξουμε το συναίσθημα των ανθρώπων προς τα μαθηματικά και μετά η κατανόηση έρχεται πολύ ευκολότερα.


post-556-0-46028800-1386101399_thumb.jpg


«Δεν ερωτευόμαστε κάποιον λόγω των αρετών του.

Αντιθέτως: Επειδή είμαστε ερωτευμένοι βλέπουμε τις αρετές!….»


Για ποιό λόγο; Επειδή κατανοούμε τη φιλοσοφία τους;

Όχι ακριβώς. Όταν μας ρωτήσουν γιατί είμαστε ερωτευμένοι με έναν άνθρωπο αρχίζουμε και εξηγούμε τις αρετές του. Αλλά δεν είμαστε ερωτευμένοι λόγω των αρετών του. Είμαστε ερωτευμένοι, επειδή είμαστε ερωτευμένοι! Και ακριβώς επειδή είμαστε ερωτευμένοι βλέπουμε τις αρετές. Όταν αγαπήσει κανείς τα μαθηματικά δεν είναι κάτι που γίνεται επειδή είναι χρήσιμα, επειδή είναι λογικά. Τα αγαπάει γι αυτό που είναι και αυτό ακριβώς οι άνθρωποι μπορούν να το μεταδώσουν μόνο μέσα από τις ιστορίες. Που δεν εξηγούν, που δεν αναλύουν, που απλώς γοητεύουν και κινούν τη ψυχή.


Σε τί διαφέρουν οι μαθηματικοί από τους… άλλους ανθρώπους;

Οι μαθηματικοί μπορεί να απέχουν από τον μέσο άνθρωπο που δεν διακινδυνεύει, δεν παίρνει ρίσκα και δεν ανοίγεται, αλλά προσωπικά δεν βρίσκω ιδιαίτερες διαφορές μεταξύ σημαντικών μαθηματικών και σημαντικών ποιητών, σημαντικών εξερευνητών, πολιτικών αρχηγών που θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο. Νομίζω ότι είναι και αυτοί άνθρωποι της μεγάλης περιπέτειας. Βέβαια τα μαθηματικά έχουν κανόνες, αλλά κανόνες έχει και η Τέχνη στις μεγάλες εποχές της. Και ο Μπαχ έγραφε βάσει πολύ αυστηρών κανόνων…

Ημερομηνία άρθρου 19/7/2007



Σχετικά links

http://www.logicomix.com/gr/

http://www.thalesandfriends.org/gr/index.php

http://www.apostolosdoxiadis.com/en/index.php




Σχετικά Θέματα (links)

- Logicomix: Οι μαθηματικοί γίνονται καρτούν!

- To Logicomix κυκλοφορεί

- Απόστολος Δοξιάδης, «Από την παράνοια στους αλγορίθμους, Η Δέκατη έβδομη νύχτα και άλλες διαδρομές»
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  27312
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  65
  • Reputation:   399
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά καθώς έψαχνα στο youtube βρήκα μια διάλεξη από την ομάδα "Θαλής και φίλοι" με τίτλο "Πόσο 'Λογικά' είναι τα κόμικς"!

 

Ορίστε η περιγραφή: Πόσο 'Λογικά' είναι τα Κόμικς: Μια Περιδιάβαση στην Ένατη Τέχνη, ομιλία του Απόστολου Δοξιάδη στο Μαθηματικό Πανηγύρι 2010, στην Αθήνα.

Ο Απόστολος Δοξιάδης μιλάει για τη θεωρία που κρύβεται πίσω από και μέσα στα κόμικς, χρησιμοποιώντας παραδείγματα όπως το Logicomix και τα βιβλία του Scott McCloud, και άλλα.

Η ομιλία χωρίζεται σε τρία μέρη:

                        

                      1ο μέρος:https://www.youtube.com/watch?v=F0NoWIlNx1M

                      2ο μέρος:https://www.youtube.com/watch?v=oTYKp1lgk5g

                      3ο μέρος:https://www.youtube.com/watch?v=K4tu-LHiMtQ

 

Η ομιλία είναι παλιά οπότε μπορεί να υπάρχει εδώ,αλλά σε περίπτωση που δεν υπάρχει θα ήταν ενδιαφέρον να τις ρίξετε μια ματιά! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γράφει ο δημιουργός κόμικ Αλέκος Παπαδάτος

 

Όταν κυκλοφόρησε το «Logicomix» στην Αμερική έγινε πολύ γρήγορα best seller στο είδος του. Οι πρώτοι που το διάβασαν ήταν φυσικά οι… τρελοί οι μαθηματικοί. Μια μέρα επικοινώνησε μαζί μου ο James Winfield King, ένας μαθηματικός ο οποίος συνδυάζει τη διδασκαλία με ένα είδος ακτιβισμού. Στην Αμερική το κράτος έχει φτιάξει 4.000 «Girls and Boys Clubs», δηλ. «φροντιστηριάκια» τα οποία λειτουργούν μετά το σχολείο με σκοπό να βοηθούν στα μαθήματα παιδιά από φτωχές οικογένειες.

Ο King έφτιαξε ένα 24ωρο κέντρο διαδικτυακής μάθησης δίδάσκοντας στα παιδιά μαθηματικά μέσω chat. Μου είπε ότι είχε διαβάσει το «Logicomix» και είχε πάθει την πλάκα του και μου πρότεινε να φτιάξω τα μαθήματα σε μορφή comix. Είναι τέτοιο το πάθος του, που οργάνωσε μάλιστα και ηθοποιούς για να κάνουν τις φωνές στις ιστορίες μου, με πρωταγωνιστές τρεις μικρούς φίλους που προετοιμάζονται για ένα διαγωνισμό μαθηματικών. Στην ουσία, είναι ένα κομιξοθέατρο. Διαγωνιζόμαστε μαζί με άλλα προγράμματα e-learning για τη χρηματοδότη. Με γεμίζει συναισθηματικά να συμμετέχω σε αυτή την προσπάθεια. Παράλληλα, το 2013 θα εκδοθεί ταυτόχρονα σε Αμερική κι Ελλάδα το νέο graphic novel που ετοιμάζω με τίτλο «Δημοκρατία».

 

 

 

Μετά την παγκόσμια επιτυχία του «Logicomix», ο Έλληνας κομίστας τώρα «σχεδιάζει» και απλοποιεί τα μαθηματικά για φτωχά παιδιά στην Αμερική.

 

Πηγή: καλά νέα

Τελικά το παραπάνω κείμενο είχε δημοσιευτεί στο φύλλο 370 της Athens Voice, που κυκλοφόρησε στις 24 Νοεμβρίου 2011 και είχε δίπλα του ένα πολύ όμορφο μονοσέλιδο κόμικ. Voila:

 

post-556-0-98662700-1402515471_thumb.jpg

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

'Οσο για τον από πρωταγωνιστικό έως εμβόλιμο ρόλο των δημιουργών του Logicomix στις σελίδες του έργου, πραγματικά είναι παντελώς άχρηστος. Αυτά είναι νουβελβαγκίστικα γκονταρικά τεχνάσματα και είχε πλάκα σε ότι αφορά τα κόμικς όταν τα έκαναν ο Edika, ο Moebius πρι από 30 χρόνια, ο Serpieri πριν από 25. Για να μη πω πώς υπήρχαν καρτούνς της Disney και της Warner ου έκαναν το ίδιο πριν 50 και 60 χρόνια. Σήμερα είναι τετριμμένο μα κυρίως τόσο βαρετό και αδιάφορο.

 

Έστω και μετά από 5 χρόνια...

 

Επιχείρησε να διαβάσεις το Logicomix χωρίς τις σκηνές με τους δημιουργούς του Logicomix. Πόσα θα καταλάβεις;

 

Ο Russel ως αφηγητής έχει μόνο την δυνατότητα να παρουσιάσει τα γεγονότα της ζωής του ως τον Β' ΠΠ. Περιορίζεται από το κοινό του, τον τόπο και τον χρόνο.

 

Οι δημιουργοί έχουν την δυνατότητα:

  • Να παρουσιάζουν τον εκθετικό διάλογο (κακή μετάφραση του "expositional dialogue") ως καθημερινή συζήτηση αρκετά πειστικά.
  • Να εισάγουν έννοιες της Λογικής, ιδιαίτερα μέσα από καθημερινές εμπειρίες. Ο Ράσσελ δεν έχει την δυνατότητα να αρχίσει την διάλεξη.
  • Να συνδέσουν μαζί διάφορα χρονικά γεγονότα/plot points. Χωρίς αυτούς, ο Ράσσελ θα πηδούσε χρονικά διαστήματα πολύ άγαρμπα, και όταν μιλάμε για κόμικ 300+ σελίδων, αυτό δεν είναι και ότι το καλύτερο.
  • Να αναφέρουν τις εξελίξεις από τον Β' ΠΠ, μέχρι και μετά τον θάνατο του Ράσσελ.
  • Να εξηγήσουν μερικά πράγματα, του στυλ πχ το γιατί πολλοί από τους μαθηματικούς κατέληξαν να τρελαθούν. Εδώ έχουν την δυνατότητα επίσης, του να παρουσιάσουν διάφορες διαφορετικές απόψεις πάνω στο ίδιο ζήτημα, μέσα από υποτιθέμενες διαφωνίες.
  • Να ξεκουράσουν τον αναγνώστη μέσα από περιόδους οπού η ροή του κόμικ γίνεται πιο χαλαρή, και οι πληροφορίες σταματάν να πέφτουν με καταιγιστικό ρυθμό.
Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.