Μετάβαση στο περιεχόμενο

LOGICOMIX


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
LOGICOMIX
Σενάριο/Kείμενα:
Απόστολος Δοξιάδης, Χρήστος Παπαδημητρίου
Σχέδιο:
Αλέκος Παπαδάτος
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
10-2008
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό,Εκπαιδευτικό,Ιστορικό
Μέγεθος:
17.0 x 23.5
Σελίδες:
350
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Χρωματισμός:
Annie Di Donna
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-8399-67-9
Ονομαστική τιμή:
27€

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Logicomix_0001.jpg  Logicomix_0001x.jpg

 

Ιδέα : Απόστολος Δοξιάδης & Χρήστος Παπαδημητρίου

Τιμή εκδότη : 27€

Α' Έκδοση: Οκτώβριος 2008, Τιράζ: 10.000

Β' Έκδοση: Νοέμβριος 2008, Τιράζ: 15.000

Ο Απόστολος Δοξιάδης σε ένα ομολογουμένως περίεργο και πρωτότυπο κόμικ μας φέρνει σε επαφή με τους ανθρώπους που αφιέρωσαν τη ζωή τους στην αναζήτηση των Θεμελίων των Μαθηματικών και μας αφηγείται μια ιστορία γεμάτη αναζητήσεις, επιτεύγματα αλλά και ανθρώπινα πάθη και αδυναμίες. Εξάλλου, όπως λέει και η φράση που υπήρξε και η έμπνευση του για τη δημιουργία του συγκεκριμένου graphic novel: "Είναι τυχαίο που όλοι όσοι έθεσαν τα θεμέλια της Λογικής κατέληξαν να έχουν ψυχολογικά προβλήματα;"

 

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου:

Παράθεση
Δανείζοντας το ρόλο του παραμυθά στο φιλόσοφο Μπέρτραντ Ράσελ, μια παρέα φίλων στη σύγχρονη Αθήνα προσπαθεί ταυτόχρονα να αφηγηθεί και να καταλάβει τη μεγάλη περιπέτεια της Λογικής στις αρχές του 20ού αιώνα, περιπέτεια που σημάδεψε ανεξίτηλα την εποχή μας. Είναι άραγε όπως λέει ένας από αυτούς, μια ιστορία τραγική, μεγέθους μάλιστα αρχαίας τραγωδίας; Ή, όπως πιστεύει ένας άλλος, μια εντελώς αισιόδοξη περίπτωση; Στο Logicomix οι αποστάσεις καταργούνται: από τα μυστικά που κρύβει η σοφίτα ενός παλιού εγγλέζικου αρχοντικού μέχρι τη σκοτεινή όψη της πιο βαθιάς φιλοσοφικής αλήθειας, κι από εκεί ως την καρδιά ενός σύγχρονου κομπιούτερ, ίσως να μην είναι παρά μερικά, ελάχιστα βήματα...

 

Η έκδοση του βιβλίου είναι αρκετά προσεγμένη. Μπορεί η τιμή του να θεωρηθεί από κάποιους ακριβή αλλά το μέγεθος του βιβλίου (350 σελίδες) τη δικαιολογεί πλήρως. Είναι μια δουλειά στην οποία έχει δοθεί πολλή μεγάλη σημασία στη λεπτομέρεια. Εξάλλου, χρειάστηκαν 7 περίπου χρόνια για να ολοκληρωθεί. Το σχέδιο είναι πάρα πολύ καλό. Απλό και λιτό (επηρρεασμένο σε μεγάλο βαθμό από τον Τεν Τεν), βοηθάει στην αφήγηση της ιστορίας ενώ καταφέρνει να κερδίσει εύκολα και αναγνώστες που δεν έχουν ασχοληθεί με κόμικ στο παρελθόν. Αυτό όμως που κάνει το κόμικ αυτό να ξεχωρίζει είναι η αυτο-αναφορά του! Τι εννοώ; Ότι στο κόμικ, βλέπουμε τους ίδιους τους δημιουργούς του (τον Απόστολο, τον Αλέκο, την Annie κλπ) να μιλάνε για αυτό και να συζητάνε πως θα το υλοποιήσουν. Ένα πολύ έξυπνο αφηγηματικό τρυκ που προσωπικά σε ένα βαθμό μου έφερε στο νου κάτι από το "Understanding Comics" του Scott MacCloud. Σημαντικό επίσης είναι ότι ο εκδοτικός οίκος Bloomsbury του Λονδίνου έχει αναλάβει να το εκδόσει και στα αγγλικά εντός του 2009 ενώ αναμένεται και γερμανική έκδοση.

 

Γενικά αποτελεί μια αρκετά αξιόλογη δουλειά που αξίζει να τη στηρίξουμε.

 

Στις 20/10/2008 έγινε η επίσημη παρουσίαση του graphic novel στο Μουσείο Μπενάκη. Μπορείτε να διαβάσετε σχετικά εδώ. Επίσης, αφιέρωμα της Athens Voice στο κόμικ εδώ.

 

official site

παρουσίαση από τον εκδότη

 

"Making of" βιντεάκια στο youtube

1

2

3

---

  • Το μέλος Valtasar πρόσθεσε ΕΔΩ:

Δημοσιοποιήθηκε διεθνώς πριν 2 ώρες και μόλις ανακοινώθηκε. Το LOGICOMIX είναι στην υψηλότερη θέση του NEW YORK TIMES BESTSELLER LIST, της πιό έγκυρης λίστας ευπώλητων στην Αμερική, ήδη την πρώτη βδομάδα της κυκλοφορίας του. Εδώ το σχετικό άρθρο (αρχίζει τη λίστα με αναφορά στο LOGICOMIX) και ΕΔΩ όλη τη λίστα.

http://artsbeat.blogs.nytimes.com/2009/10/09/graphic-books-best-seller-list-10/

 

Αυτή είναι η πρώτη δημοσίευση στην Ελλάδα, στις εφημερίδες θα είναι τη Δευτέρα.

Για την ιστορία να αναφέρουμε πως το Ιανουάριο του 2010 το Logicomix έκανε την 5η του επανέκδοση! (10.000 αντίτυπα) Συνολικά μέχρι σήμερα έχουν εκδοθεί 55.000 αντίτυπα στην έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο και (αν δεν κάνω λάθος) 20.000 αντίτυπα στην σκληρόδετη έκδοση. Μιλάμε για νούμερα που για original Graphic Novel θα τα ζήλευαν η Marvel και η DC...

...

Σεπτέμβριος 2010 και έχουμε την 6η έκδοση σε άλλα 10.000 αντίτυπα. Που θα σταματήσει;

...

Releases

In chronological order:

  • Greece – October 20, 2008, Ikaros Publications, ISBN 978-960-8399-67-9
  • Netherlands – August 15, 2009, De Vliegende Hollander (The Flying Dutchman), ISBN 9789049500795
  • United Kingdom – September 7, 2009, Bloomsbury, ISBN 0747597200
  • United States – September 29, 2009, Bloomsbury USA, ISBN 1596914521
  • France – May 10, 2010, Vuibert, ISBN 978-2711743513
  • Italy – June 10, 2010, Guanda, ISBN 978-8860881687
  • Germany – August 30, 2010, Atrium-Verlag, ISBN 978-3855350698
  • Finland – September 10, 2010, Avain, ISBN 978-951-692-786-5
  • Spain (Logicomix. Una búsqueda épica de la verdad) – March 24, 2011, Ediciones Sins Entido, ISBN 978-84-96722-74-3
  • Norway – 2010, Arneberg, ISBN 978-82-8220-028-8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν έχω αγοράσει ακόμα το κόμικ, όχι για την ποιότητά του, αλλά γιατι είμαι σε δήλημα.... Έξω πρόκειται να βγεί Hard Cover και με τιμή μικρότερη απο την Ελλάδα, αλλά θα αργήσει.... Θα ήθελα ένα τόσο σημαντικό κόμικ (όχι μόνο για τα Ελληνικά δεδομένα) να το είχα σε μια καλύτερη έκδοση....

 

http://www.bookdepository.co.uk/WEBSITE/WW...p?id=0747597200

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν καταλαβαίνω το δίλλημα σου. Είναι προτίστως Ελληνικό κόμικ. Μπορεί έξω να βγεί σε HC αλλά θα είναι μετάφραση.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Συμφωνώ μαζί σου Κώστα! Δεν είναι απλά Ελληνικό, το θεωρώ σημαντικότατο! Αν υπήρχε στην Ελληνική έκδοση σκληρόδετη εκδοχή δεν θα το συζητούσα καθόλου.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για όσους τους άρεσε η θεματολογία του συγκεκριμένου κόμικ, έχω να τους προτείνω το "ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ ΦΕΡΜΑ" του Simon Singh από τις εκδόσεις ΤΡΑΥΛΟΣ.

 

Πρόκειται για ένα "μυθηστόρημα" - ιστορική παρουσίαση... whatever χρονογράφημα, της ιστορίας των μαθηματικών. Εξιστορείται το πείσμα των επιστημόνων να ανακαλύψουν και να μάθουν οτιδήποτε. Για την γνώση της Γνώσης. Με φόντο την απόδειξη ότι δεν λύνονται μια σειρά εξισώσεων, παρουσιάζονται πρόσωπα και γεγονότα των Επιστημών, εξηγείται πως λειτουργεί το μυαλό των ανήσυχων ανθρώπων, και το παράγωγο είναι ένα τρομερό ανάγνωσμα. Απλά διαβάστε το. Μου έκανε παρέα στη σκοπιά 3-4 νούμερα.

 

Πάντως η τιμή του είναι αρκετά ανατριχιαστική σε σχέση με την hardcover τιμη που πρόκειται να εκδοθεί στην Βρετανία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν έχω αγοράσει ακόμα το κόμικ, όχι για την ποιότητά του, αλλά γιατι είμαι σε δήλημα.... Έξω πρόκειται να βγεί Hard Cover και με τιμή μικρότερη απο την Ελλάδα, αλλά θα αργήσει.... Θα ήθελα ένα τόσο σημαντικό κόμικ (όχι μόνο για τα Ελληνικά δεδομένα) να το είχα σε μια καλύτερη έκδοση....

 

Προτείνω να το αγοράσεις. Είναι μια από τις καλύτερες και ποιοτικότερες ελληνικές εκδόσεις κόμικ και αν μη τι άλλο στηρίζεις την ενέργεια αυτή, κάτι που δημιουργεί τις βάσεις για περισσότερες δουλειές τέτοιου επιπέδου.

 

Στη χειρότερη, όταν βγει η αγγλική hardcover έκδοση, την τσιμπάς και βγάζεις σε προσφορά την ελληνική! Μη σου πω ότι μέχρι τότε δε θα σκέφτεσαι τα χρήματα που έδωσες γι' αυτήν οπότε θα κρατήσεις και τις 2!

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε Sneaker το θέμα μου δεν είναι η τίμη, το θέμα μου είναι η έκδοση. Όπως γράφω και παραπάνω θα ήθελα να υπήρχε και στα Ελληνικά μια σκληρόδετη έκδοση και ας κόστιζε περισσότερο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Φίλε Sneaker το θέμα μου δεν είναι η τίμη, το θέμα μου είναι η έκδοση. Όπως γράφω και παραπάνω θα ήθελα να υπήρχε και στα Ελληνικά μια σκληρόδετη έκδοση και ας κόστιζε περισσότερο.

 

:beer:

 

αυτό έκανε η Κάκτος με το ένα Μουρήνα και τα 2 Τζίνι, πήρε τα :oops: μου και δεν ξανάβγαλε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εχεια απόλυτο δίκιο Νίκ, αλλά πρέπει να αλλάξει αυτό ρε φίλε..... Τα σημαντικά κόμικς θα πρέπει να βγαίνουν και σε αξιόλογες εκδόσεις. Τα παραδείγματα πολλά και νομίζω ότι η αγορά αρχίζει να γυρνάει προς τα κεί, λέγε με Storm, λέγε με Λούθερ Αρκράιτ κλπ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και εγώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. λχ έβγαλε 2 σκληρόδετα Κόναν η Anubis και δεν το ξαναδοκίμασε. Για τη Μέδουσα με τη Μαφάλντα δεν ξέρω καν αν βγάζουν γενικώς κόμικ αυτοί. Ήδη αυτό εδώ σε ΤΡΒ κοστίζει αρκετά για τα γούστα μου, σε κόστος σκληρόδετου πολύ απλά δεν θα έμπαινα καν σε πειρασμό. :) Για να μη σου πω ότι γκρινιάζουμε που δε βγάζουν τίτλους γενικά, προφανώς επειδή η αγορά δεν μπορεί να τους σηκώσει. Κάθε σκληρόδετος τίτλος, αν αγοραστεί, σημαίνει 2 (τουλάχιστον) με μαλακό εξώφυλλο που δεν θα βγουν ;)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Να μια ενδιαφέρουσα κουβέντα. Θα πρέπει όμως να αυτονομηθεί στη Γενική συζήτηση γιατί δεν έχει σχέση με την παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αντρέα προτείνω να το δανειστείς απο κάποιο γνωστό σου και να το διαβάσεις και ανάλογα με το πόσο σου αρέσει να δείς ποιά έκδοση θα αγοράσεις.Προσωπικά το βρήκα απίστευτα κουραστικό κόμικ,το άφησα κάπου στις 100 σελίδες για κάποια φορά που θα είμαι ξεκούραστος και έκλαψα τα λεφτά μου.Αν έκανε 7 ευρώ θα έλεγα οτι άξιζε αλλά 27 με τίποτα.Δεν ξέρω αν θα αλλάξω γνώμη όταν διαβάσω τις υπόλοιπες 250 σελίδες αλλά μέχρι την 100 δεν παλεύεται.

Απλά σου πουλάνε το όνομα του Δοξιαδη και μάλιστα με πολύ επιθετική προώθηση στα μαγαζιά.Στο public απ'όπου το αγόρασα είχαν ολόκληρο στάντ με τεύχη του logicomix.Έτσι οποιοδήποτε κόμικ μπορείς να το προωθήσεις ως κάτι σηματικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

το "περιεργο" στην ολη ιστορια ειναι οτι το σεναριο γραφτηκε απο τον Αποστολο Δοξιαδη αρχικα στα Αγγλικα (!) και μετα μεταφραστηκε (!!!) στα Ελληνικα...

 

τι άλλο θα ακουσω... ;;;

 

για τις επι της ουσιας εντυπωσεις θα επανελθω μολις το διαβασω

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  70
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6077 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Σήμερα στις 7.30 θα μεταδοθεί από το www.diadromes.net ζωντανά η παρουσίαση του LOGICOMIX από την Καβάλα. Θα προβληθεί και η ταινία που έχει γίνει για την παρουσίαση.

 

Όσοι ενδιαφερόμενοι ας έχουν τον νου τους.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5138
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  25
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5853 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το BιBλιο ειναι πραγματικα απολαυστικο το τελειωσα πριν μια Bδομαδα και επειδη μου αρεσουν τα μαθηματικα το συνιστω ανεπιφυλαχτα....

 

 

Για όσους τους άρεσε η θεματολογία του συγκεκριμένου κόμικ, έχω να τους προτείνω το "ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ ΦΕΡΜΑ" του Simon Singh από τις εκδόσεις ΤΡΑΥΛΟΣ.

 

Πρόκειται για ένα "μυθηστόρημα" - ιστορική παρουσίαση... whatever χρονογράφημα, της ιστορίας των μαθηματικών. Εξιστορείται το πείσμα των επιστημόνων να ανακαλύψουν και να μάθουν οτιδήποτε. Για την γνώση της Γνώσης. Με φόντο την απόδειξη ότι δεν λύνονται μια σειρά εξισώσεων, παρουσιάζονται πρόσωπα και γεγονότα των Επιστημών, εξηγείται πως λειτουργεί το μυαλό των ανήσυχων ανθρώπων, και το παράγωγο είναι ένα τρομερό ανάγνωσμα. Απλά διαβάστε το. Μου έκανε παρέα στη σκοπιά 3-4 νούμερα.

 

Πάντως η τιμή του είναι αρκετά ανατριχιαστική σε σχέση με την hardcover τιμη που πρόκειται να εκδοθεί στην Βρετανία.

 

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ ΦΕΡΜΑ....να το παρω???ποσο κοστιζει δηλαδη????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το αγόρασα λίγες ώρες πρίν πάρω το λεωφορείο Λάρισα-Αθήνα για να το διαβάσω στο ταξίδι και μπορεί να μου πήρε 4 ώρες σερί να το διαβάσω (όσο και το ταξίδι δηλαδή), αλλά το διάβασα άνετα και μου άρεσε..

Ας ξεκινήσω με ένα κρατούμενο, ότι δεν καιγόμουνα να το πάρω και μάλιστα ήμουν και λίγο αρνητικός.

Συμφωνώ με τον Sneaker πως βοηθάει το σχέδιο και το τρίκ της αυτονοαφοράς στην αφήγηση, αλλά συμφωνώ και με τον φίλο kKKK πως μερικές φορές σε κουράζει με τις πολλές έννοιες, ονόματα και γενικά τις τόσες πληροφορίες (αλλά και πάλι αυτές οι πληροφορίες και τα ονόματα είναι αναγκαστικά μέσα στο θέμα του βιβλίου)..

Το σχέδιο του είναι πολύ απλό, όχι κάτι το ιδιάιτερο αλλά ''οικείο'' και χωρίς πολλές λεπτομέρειες για να μπορεί να γίνετε ποιό άνετη η αφήγηση και να μην κουράζει το μάτι (μην ξεχνάμε και πόσες σελίδες είναι..).

Επίσης θα συμφωνησω και με τον Ανδρέα ότι θα ήθελα μια πιο πολυτελή έκδοση και δεν πιστεύω ότι δεν θα πουλούσε, γιατί με τόσο σπρώξιμο, τόση διαφήμιση και με την σιγουρία ενός ονόματος ήταν σίγουρη κίνηση η έκδοσή του.

Πάντως δεν έκλαψα τα 27 ευρώ (αν και μου φάνηκε λίγο εώς πολύ ακριβό..) και το πρότεινα στον αδερφό μου για δώρο στην μαθηματικό που του κάνει ιδιαίτερα (είναι και άλλο ένα σύν αυτό, μπορεί να προσελκύσει και κόσμο εκτός των κόμικς να το πάρουν)..

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μαλλον τα χριστουγεννα θα το αγορασω,μαρεσουν και τετοια θεματα.

δε περιμενα να φτιαχτει τοσο μεγαλο κομικ απο ελληνες παντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λοιπόν,το τελείωσα.Μου πήρε καιρό αλλά τα κατάφερα.

Ας ξεκινήσω με το τί μου άρεσε:

1) Μου άρεσε η έκδοση.Δεν έχω ξαναδεί κάτι αντίστοιχο σε ελληνικό κόμικ και αυτό λειτούργησε σαν κράχτης και έτσι το αγόρασα.

2) Μου άρεσε η εικονογράφηση.Όχι δεν τρελάθηκα με το σκίτσο (γιατί δεν είναι του στύλ μου ) αλλά ήταν απλό,όμορφο και εξυπηρετούσε το σκοπό του.Επίσης το χρώμα μου άρεσε πολύ.

3) Μου άρεσε η ιστορία του Ράσελ.Ήταν βαρετή αλλά σταδιακά με έβαλε στο κλίμα και την διάβασα άνετα.Το θέμα είναι οτι σε ιστορίες τέτοιου τύπου ψιλοξέρεις εξ αρχής το τέλος.Δηλαδή οτι δεν πρόκειται να μάθεις κάτι καινούριο απλά οι παλιές ιδέες θα καταλήξουν σε παλιά συμπεράσματα.Οπότε θεωρώ στα σύν την επιλογή του συγκεκριμένου χαρακτήρα στον πρωταγωνιστικό ρόλο ήταν καλή και ο τρόπος που τον ανέπτυξαν ήταν επίσης καλός.

 

Τί δεν μου άρεσε:

1) Ήταν πολύ κουραστικό,ειδικά στην αρχή.Όταν κάνεις κάτι που θέλεις να το διαβάσουν κι άλλοι προσπαθείς να το κάνεις και γρήγορο στην ανάγνωση.

2) Το logicomix θα μπορούσε άνετα να είναι logimovie ή loginovel.Δεν καταλαβαίνω γιατί έπρεπε η συγκεκριμένη ιστορία να γίνει κόμικ.Αυτό που θέλω να πώ είναι οτι όταν επιλέγεις το κόμικ ως εκφραστικό μέσο,το κάνεις για κάποιο λόγο.Η συγκεκριμένη ιστορία ήταν πολύ στατική και κυρίως είχε μπλά μπλά και νομίζω οτι σε άλλο μέσο θα αποτυπωνόταν καλύτερα.

3) Η σφήνα ιστορία με το "making of" του logicomix.Ουσιαστικά αυτή ήταν και ο λόγος που βαρέθηκα το κόμικ.Η "σφήνα" μου την έσπασε για πολλούς λόγους:

a) Δεν με ενδιέφερε να δώ πως φτιάχτηκε το κόμικ.Τα έργα είναι σαν τα λουκάνικα,για να τα απολαύσεις δεν πρέπει να ξέρεις πως φτιάχτηκαν.

β) Μεγάλο μέρος του προβληματισμού του κόμικ αναλήθηκε εκεί και ο προβληματισμός αυτός δεν πέρασε στην κύρια ιστορία.Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να νιώθεις αυτή σαν κύρια και την πραγματική κύρια ως συμπλήρωμα.

γ) Δεν μου αρέσουν σφήνες ιστορίες γενικά,που ουσιαστικά σου λένε οτι αυτό που διαβάζεις δεν είναι αλήθεια αλλά δημιούργημα φαντασίας.Το ξέρω οτι είναι αλλά όσο επιμένουν να μου το θυμίζουν,δεν μπορώ να αγαπήσω και συμπάσχω με τους χαρακτήρες της ιστορίας.

δ) Στη "σφήνα" απο τους διαλόγους τους οι δημιουργοί μου έδειξαν οτι δεν έχου ιδέα απο κόμικ και τα βλέπουν μόνο σαν παραμυθάκια με υπερήρωες.Χαρακτηριστικός διάλογος που με ενόχλησε:

-Γιατί να κάνουμε την ιστορία σε κόμικ;;

-Γιατί με τον τρόπο τους οι χαρακτήρες μας είναι υπερήρωες.

ε) Σε συνέχεια του δ) να πώ οτι όλη η "σφήνα" μου άφησε την αίσθηση οτι οι δημιουργοί προσπαθούσαν (αναλύοντας τις σκέψεις τους και τους προβληματισμούς τους) να απολογηθούν στο κοινό τους γιατί επέλεξαν το μικιμάου για να αφηγηθούν την ιστορία τους,προσπαθόντας να τους πούν:Μην βλέπετε τα καραγκιωζάκια,υπάρχει και ουσία σ'αυτό που θα διαβάσετε.

 

Γενικά το κόμικ κυρίως λόγο της "σφήνας" μου άφησε μέτρια αίσθηση.Για τα 27 ευρώ που καλείται ο αναγνώστης να δώσει,το κόμικ δεν αξίζει.Αν κάποιος με ρωτούσε:να το αγοράσω;; Θα του έλεγα να το δανειστεί απο κάποιο γνωστό του ή απο καμιά βιβλιοθήκη και αν του αρέσει τότε να το πάρει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20237
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα έργα είναι σαν τα λουκάνικα,για να τα απολαύσεις δεν πρέπει να ξέρεις πως φτιάχτηκαν.

 

 

Ρε φίλε, κορυφαίο! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ ΦΕΡΜΑ....να το παρω???ποσο κοστιζει δηλαδη????

 

380 σελίδες 17-20 ευρώ περίπου. Και βέβαια να το πάρεις!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και μερικά ακόμα στοιχεία για να μπούν στην παρουσίαση.

 

Α' Έκδοση: Οκτώβριος 2008, Τιράζ: 10.000

Β' Έκδοση: Νοέμβριος 2008, Τιράζ: 15.000

 

Μέσα σε ένα μήνα εξαντλήθηκε η πρώτη έκδοση! Πρέπει να είναι ρεκόρ για Ελληνικό κόμικ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το εξαντλήθηκε, πως το εννοείς?

Εδώ σε 2 μαγαζιά έχουν απο 15 κομμάτια φόρα παρτίδα στην είσοδο..

Μήπως το πρώτο ελληνικό κόμικ που παραγγέλθηκε μαζικά και σε πολλά κομμάτια απο τους βιβλιοπώλες? και εξαντλήθηκε απο τον εκδότη??

:thinking:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και στον Ευριπίδη που πήγα σήμερα πρέπει να είχε πάνω απο 60-70 κομμάτια. Όλα όμως ήταν της δεύτερης έκδοσης. Προφανώς 'εχει εξαντληθεί απο το στόκ του εκδότη, αλλά για να προχορήσει σε δεύτερη έκδοση και με τιράζ μεγαλύτερο της πρώτης σημαίνει πως έχει αρκετές επαναπαραγγελείες. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αν σε οποιοδήποτε κόμικ η 1η έκδοση έβγαινε τόσα αντίτυπα και του γινόταν η επιθετική προώθηση του logicomix,ίσως σήμερα να υπήρχε σοβαρή ελληνική βιομηχανία κόμικς στην ελλάδα.Οτιδήποτε στο προωθήσουν τόσο μαζικά (μπήκα στο public και είδα μπροστά μου 40-50 αντίτυπα),αργά η γρήγορα θα στο πουλήσουν.Ελπίζω να δημιουργήσει κλίμα και για άλλα ελληνικά κόμικς,αν και τα ασπρόμαυρα τευχάκια (τα οποία βγαίνουν και άτακτα),ότι και να τα κάνεις δεν θα έχουν τύχη.

Αν όμως βγούν σοβαρές δουλειές και με μια ανάλογη προώθηση σαν του logicomix...

Πάντως για την ιστορία πιστεύω οτι τα αντίτυπα πουλιούνται λόγο του Δοξιάδη και όχι λόγο του προιόντος το οποίο είναι μέτριο.Βέβαια η διαφήμηση αλλά και η καλή ποιότητα της έκδοσης βοηθάνε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χτές ολοκλήρωσα την ανάγνωση του Logicomix.

 

Είναι ένα απο τα καλύτερα κόμικ που διάβασα ποτέ. Πάρα πολύ καλό σενάριο και εξαιρετικό (για τα γούστα μου) σκίτσο. Σημαντική η προσφορά τόσο της κολορίστ (sic) όσο και της λετερέρ (ακόμα πιο sic).

Μου άρεσε πάρα πολύ το γεγονός ότι επι της ουσίας παρακολουθούσαμε 3 ανεξάρτητες (φαινομενικά) ιστορίες οι οποίες όμως έδεναν και κούμπωναν η μία μέσα στην άλλη αριστοτεχνικά!

 

Παρ΄όλο που οι γνώσεις μου για την ιστορία της Φιλοσοφίας είναι ελάχιστες και για την ιστορία της Λογικής ανύπαρκτες, δεν με κούρασε καθόλου.΄Ήταν πάρα πολύ εύκολο να παρακολουθήσω τα τεκτενόμενα χωρίς να ανατρέχω σε βιογραφίες και googlαρίσματα για να λύσω απορίες.

 

Αν κάποιος, πάντως με ρωτούσε τι αφορά αυτό το κόμικ δεν θα του απαντούσα ούτε τη Φιλοσοφία, ούτε τη Λογική, ούτε τα Μαθηματικά και βέβαια όχι την αποτύπωση μιας προσπάθειας να φτιάξεις κόμικ.

 

Θα του έλεγα ότι είναι ένα βιβλίο που μιλάει για τον Διάλογο. Τον Λόγο, τον Αντίλογο και τελικά τη σύνθεσή τους το Διάλογο έτσι όπως ο Σωκράτης (drunk the conium) και ο Πλάτωνας περιέγραψαν και χάρισαν στην ανθρωπότητα.

 

Αναμφισβήτητα μέσα στο ΤΟΡ 10 των κόμικς που έχω διαβάσει μέχρι σήμερα.

 

ΥΓ. Σχετικά με τις πωλήσεις.... Σίγουρα η δυναμική προόθηση παίζει ρόλο. Στην περίπτωση αυτή όταν λέμε δυναμική προόθηση (ανάμεσα στα άλλα) εννοούμε και ότι 2 απο τους δημιουργούς του Logicomix πήραν σβάρνα την Ελλάδα για να το παρουσιάσουν, αντί να περιμένουν το Comicdom και φεστιβάλ της Βαβέλ, που τι κρίμα δεν έγινε και δεν έχω τι να κάνω και που να δείξω τι.....

 

ΥΓ 2. Το να λέμε ότι το Logicomix πουλάει γιατί το έγραψε ο Δοξιάδης (και ας ακουστεί τραβηγμένο ή αιρετικό αυτό που θα πώ) είναι σα να λέμε ότι το Χ κόμικ πουλάει γιατί το έγραψε ο Moore ή ο Miller ή ο Spiegelman. ΟΚ γράφει καλά κόμικς και πουλάει....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ΥΓ. Σχετικά με τις πωλήσεις.... Σίγουρα η δυναμική προόθηση παίζει ρόλο. Στην περίπτωση αυτή όταν λέμε δυναμική προόθηση (ανάμεσα στα άλλα) εννοούμε και ότι 2 απο τους δημιουργούς του Logicomix πήραν σβάρνα την Ελλάδα για να το παρουσιάσουν, αντί να περιμένουν το Comicdom και φεστιβάλ της Βαβέλ, που τι κρίμα δεν έγινε και δεν έχω τι να κάνω και που να δείξω τι.....

 

ΥΓ 2. Το να λέμε ότι το Logicomix πουλάει γιατί το έγραψε ο Δοξιάδης (και ας ακουστεί τραβηγμένο ή αιρετικό αυτό που θα πώ) είναι σα να λέμε ότι το Χ κόμικ πουλάει γιατί το έγραψε ο Moore ή ο Miller ή ο Spiegelman. ΟΚ γράφει καλά κόμικς και πουλάει....

 

Συμφωνώ με αυτό που λές στο ΥΓ αλλά όχι με αυτό που λές στο ΥΓ2.Γιατί διαφωνώ:

Tην Παρασκευή ήμουν σε ένα μεγάλο βιβλιοπωλείο της Θεσ/νίκης.Εκεί ενώ σχεδόν δεν έχουν ιδέα απο κόμικς και μόνο απο σπόντα φέρνουν κάτι είχε "στολισμένη" τη βιτρίνα του με 50-60 logicomix και άλλα 20 αντίτυπα είχε στις νέες κυκλοφορίες των βιβλίων όχι τον κόμικς.Στο μαγαζί είναι ένας πατέρας και ο γιός του (γύρω στα 11 τον έκοψα).Το παιδί έχει τσιμπήσει το καινούριο Σπάιντερμαν όλο χαρά και πάει προς τον πατέρα.Ο πατέρας (προφανώς άσχετος με το σπόρ) πιάνει στα χέρια του το logicomix,το ξεφυλίζει και ρωτάει την πωλήτρια τί είναι αυτό.

Αυτή του λέει οτι είναι πολύ καλό και επιμορφωτικό,μιλάει για την ιστορία των μαθηματικών (καμία σχέση φυσικά) και οτι είναι απο τον συγγραφέα του "Θείου Πέτρου".

Ο πατέρας δεν έχει ιδέα τί του λέει αλλά τον πείθει οτι "είναι για μεγάλους".

Οπότε τί να κάνει και ο πατέρας λέει στο γιό του οτι θα το πάρουν.Το παιδί λέει οτι δεν το θέλει και θέλει το Σπάιντερμαν αλλά ο πατέρας δεν κάνει πίσω (μην φανεί και τσόμπανος στην πωλήτρια).

"΄Θα σε βοηθήσει και για το σχολείο" λέει ο πατέρας στο παιδί "ενώ αυτό (το Σπάιντερμαν) δεν σου προσφέρει τίποτα"

 

Αυτό που προσπαθώ να πώ είναι οτι ο έλληνας δεν έχει ούτε χρόνο για ψάξιμο,ούτε την παιδεία να διαλέξει βιβλίο (ή κόμικ).Έτσι παίρνει ότι του προτείνουν οι φίλοι,οι γνωστοί ή οι υπάλληλοι του καταστήματος.Εξαιρώ εννοείται του φάν των κόμικς και των βιβλίων που το ψάχνουν το θέμα.

 

Όσο για αυτό που λές Αντρέα οτι αφού γράφει καλά κόμικς καλά κάνει και πουλάει το όνομά του,απλά να πώ οτι ο Δοξιάδης δεν εχει ξαναγράψει κόμικς.Έχει κάνει 2 ταινίες (τουλάχιστον εγώ 2 έχω δεί,δεν ξέρω αν έχει κάνει κι άλλες) και έχει γράψει κάποια βιβλία.Οπότε εξαργυρώνει στο κόμικ του την θετική εικόνα που έχουν γι'αυτόν απο άλλα μέσα.Σε τελική κι εγώ γι'αυτό το πήρα.

Τέσπα.Δεν έχω κάτι με το κόμικ.Απλά δε μου άρεσε.Θεωρώ οτι το μόνο που πρέπει να "μάθουμε" απο το logicomix είναι το πώς θα πρέπει να προωθούν απο εδώ και πέρα.Και αυτό δεν αφορά μόνο τις εταιρίες αλλά και τους ίδιους τους δημιουργούς όπως τόνισε πιο πάνω ο Αντρέας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η ιστορία με τον τσομπάνο πατέρα ( :lol: ) και το γιό είναι φοβερή! Παρ όλα αυτά το μόνο που μας μαθαίνει είναι η "περιορισμένη" οπτική που κάποιος άλλος (δάσκαλος; γονιός; ) "εφοδίασε" τον εν λόγω κύριο. Τουλάχιστον ακόμα και με λάθος αλγόριθμο (για να είμαστε και στο πνεύμα του κόμικ) κατέληξε σε καλύτερη (κατα την άποψή μου) επιλογή. :)

 

Μια ελαφρά διώρθωση. Δεν είπα ότι πουλάει το όνομά του, είπα ότι πουλάει το γράψιμό του. Πράγματι ούτε ο Δοξιάδης ούτε ο Παπαδημητρίου έχουν ξαναγράψει κόμικς, αλλά και ο οποιοσδήποτε άξιος συγγραφέας/σεναρίστας πρίν γράψει το πρώτο του δεν είχε γράψει άλλο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Η ιστορία με τον τσομπάνο πατέρα ( :lol: ) και το γιό είναι φοβερή! Παρ όλα αυτά το μόνο που μας μαθαίνει είναι η "περιορισμένη" οπτική που κάποιος άλλος (δάσκαλος; γονιός; ) "εφοδίασε" τον εν λόγω κύριο. Τουλάχιστον ακόμα και με λάθος αλγόριθμο (για να είμαστε και στο πνεύμα του κόμικ) κατέληξε σε καλύτερη (κατα την άποψή μου) επιλογή. :)

 

Μια ελαφρά διώρθωση. Δεν είπα ότι πουλάει το όνομά του, είπα ότι πουλάει το γράψιμό του. Πράγματι ούτε ο Δοξιάδης ούτε ο Παπαδημητρίου έχουν ξαναγράψει κόμικς, αλλά και ο οποιοσδήποτε άξιος συγγραφέας/σεναρίστας πρίν γράψει το πρώτο του δεν είχε γράψει άλλο. :beer:

 

Eδώ είναι και η ένστασή μου,οτι δεν αντιμετωπίζεται σαν "νέος" στο χώρο αλλά σαν "όνομα" πρίν καν γράψει.Σαν "όνομα στον χώρο" μπορεί να αντιμετωπιστεί κάποιος απο το 2ο κόμικ του και μετά (αν και κατα τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να γίνεται καν αυτό).Μου θυμίζει το όλο σκηνικό κάτι τραγουδιστές που γράφουν βιβλία και στα βιβλιοπωλεία τα πουλάνε με το κιλό γιατί π.χ τα έγραψε η Μαντόνα.

Καλός σε κάτι δεν σημαίνει απαραίτητα καλός και σε κάτι άλλο.Πχ η Virgin πριν 1-2 χρόνια πήρε διάσημους σκηνοθέτες και τους έβαλε να γράψουν απο μια μίνι σειρά ο καθένας.Οι σειρές τους έσκισαν (για τα δεδομένα της εταιρίας) αλλά το αποτέλεσμα ήταν απο μέτριο ως τραγικό.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να προωθούνται μόνο οι φίρμες.Ίσα ίσα οι καινούριοι δημιουργοί πρέπει να προβάλονται.Απλά δεν μου άρεσε ο τρόπος (ίσως βέβαια γιατί δεν μου άρεσε το κόμικ-δεν φημίζομαι για την αντικειμενικότητά μου).

 

ΥΓ Κι εγώ πιστεύω οτι ανάμεσα στα δύο (Σπάιντερμαι ή logicomix) η καλύτερη επιλογή είναι το logicomix.Το άλλο το κατεβάζεις τζάμπα απο το internet (εκτός κι αν είσαι συλλέκτης)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πρώτον εμένα μου άρεσε πολύ. Η ιστορία αφορά ένα θέμα, την ακαδημαϊκή έρευνα, που με ενδιαφέρει και απο θέση πάρα πολύ και καταφέρνει να δείξει ότι δεν ειναι κάτι που αφορά λίγους τρελαμένους αλλά όλους. Ειναι ένα καλό κόμικς και σεναριακά, όλα τα κομμάτια του ειναι έκει που έπρεπε να ειναι, και σχεδιαστικά, επιτέλους μερικές καλές εικόνες της σύγχρονής Ελλάδας. Ακόμα και η επιλογή της φόρμας των κόμικς δικαιολογείται απο το συνολικό σκεπτικό του. Σιγουρα μπαινει στα 10 καλύτερα ελληνικά όλων των εποχών. Και βεβαίως όλοι δικαιούνται να φτιαξούν κόμικς και να κριθούν απο το αποτέλεσμα και όχι απο τις προθέσεις τους.

Απο κει και πέρα σε ποιον απευθύνεται; Θα έλεγα στο μη κλασσικό κοινό των κόμικς, αλλά δυστυχώς όχι και στον προαναφερθέντα τσοπάνο. Απευθύνεται στο "κοινό - στόχο" της συγχρονής βιομηχανίας κόμικς, αυτούς που διαβάζουν γενικώς αλλά όχι κόμικς. Μη ξεχνάμε ότι όλη η φασαρία με τα Graphic Novels γίνεται για να προσεγγιστει αυτό το κοινό. Θα το πετύχει; Μάλλον ναι. Γινεται σοβαρή προσπάθεια στη δημοσιότητα, δημοσιεύσεις, παρουσιάσεις, το ίδιο το προϊόν ειναι καλό, θα πουλήσει. Το πρόβλημα ειναι αυτοί οι άνθρωποι που διαβάζουν για πρώτη φόρα, έστω μετά απο πολυ καιρό, κόμικς και θα αναζητήσουν κάτι άλλο τι θα βρουν; Γιατί ουτε οι αμερικανιές της Marvel και της DC μπορουν να βρουν απήχηση στο ευρύ κοινό, ουτε η αναπόληση των παιδικών μας αναγνωσμάτων αποτελεί συγχρονη πρόταση. Και τα λίγα που υπάρχουν πόσα βιβλιοπωλεία διαθέτουν έναν άνθρωπο να καθοδηγήσει σωστά σε αυτό τον τομέα;

Οι "κωμωδίες του Αριστοφάνη" πούλησαν συνολικά πάνω απο 300.000 αντιτυπα αλλά δεν άλλαξαν τίποτα στον χώρο. Θα βαρεθώ να το λέω, άνθρωποι που διαβάζουν θα διαβάσουν κόμικς αμα βρεθεί το κατάλληλο, το LOGICOMIX ειναι τέτοια περιπτώση, οι υπόλοιποι ειναι θύματα μιας παιδειάς που θεώρει επι 12 σχολικά χρόνια το διάβασμα τιμωρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.