Μετάβαση στο περιεχόμενο

LOGICOMIX


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εντέλει βρήκε κανείς κριτική του Logicomix από ξένους δημιουργούς? :) Όπως είχε πει και ο Θοδωρής κάπου, θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε πως το αντιμετώπισαν οι του χώρου.

 

Δεκτές και επιθυμητές και κριτικές από κριτικούς του χώρου (πχ μέσα από ένα Wizard).

 

Καλές και άγιες οι κριτικές δημοσιογράφων που ασχολούνται γενικά με λογοτεχνία, αλλά κακά τα ψέμματα, 2 κουβεντούλες από άτομα που αγαπάνε *ειδικά* τα κόμικ, έχουν το ενδιαφέρον τους :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

O Douglas Wolk που είναι άνθρωπος που πραγματικά ξέρει πολύ καλά τα κόμικ , κυριολεκτικά το έθαψε Δες εδώ

 

Επίσης , o John Hogan από το Graphicnovelreporter -που ότι διαβάζει το βρίσκει καλό.Ούτε ένα αρνητικό review από αυτόν δεν έχω δει,- γενικά το περιέγραψε ως πολύ καλό. Η αλήθεια είναι ότι γενικά με προβλημάτισαν αυτές οι δύο κριτικές κυρίως γιατί και οι δύο λένε το ίδιο πράγμα.Δεν είναι ιστορικά πιστό. Δεν το έχω διαβάσει ακόμα για να ξέρω τι συμβαίνει όντως , αλλά το έχω στην λίστα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

O Douglas Wolk που είναι άνθρωπος που πραγματικά ξέρει πολύ καλά τα κόμικ , κυριολεκτικά το έθαψε Δες εδώ

 

Και ο τύπος κάνει αυτήν την ερώτηση:

 

Which raises the question that often comes to mind when I'm reading a "source-based" comic (as the panel at last weekend's SPX put it) that isn't creator-driven like Louis Riel or From Hell or Crumb's Genesis, for instance: Why is this comics? What is there to gain by explaining this with drawings? What can a handmade visual interpretation add to this?

 

Ειληκρινά βρίσκω αποστομωτική αυτήν την απάντηση. Δε μπορείς να απαντήσεις ικανοποιητικά. Νομιζα η χαρά της δημιουργίας ήταν κάτι δεδομένο, κάτι που δε χρειάζεται εξήγηση. Όπως δε ξέρω γιατί ισως εκατομύρια βιβλία έγιναν ταινίες ή ταινίες έγιναν κόμικς ή κομικς έγιναν ταινίες ή, ή, ή... Μηδενιστικά μπορώ να το φιλοσοφήσω ακόμη πιο μακρυά: γιατί παντρεύεσαι και κάνεις παιδιά, γιατί ζεις, γιατί ανασαίνεις, γιατί διαβάζεις κόμικς, γιατί πλένεσαι... Γιατί κάνεις σέξ αφού δε θα κάνεις παιδάκια κάθε φορά; Η ηδονή της δημιουργίας πάει περίπατο.

 

Δεν τον ξέρω τον Douglas Wolk, δεν έχω παρακολουθήσει τα κείμενά του. Είναι το πρώτο που διαβάζω μάλλον.

 

when I'm reading a "source-based" comic that isn't creator-driven like Louis Riel or From Hell or Crumb's Genesis

 

Απομόνωσα τη φράση για να φύγουν οι παρενθέσεις, για να φανεί καλύτερα. Τι λέει εδώ; Τι κάνει να ξεχωρίζουν αυτά τα δυο έργα και να μην κατακρίνει το λόγο ύπαρξής τους από τα γενοφάσια τους; Τι τα κάνει να έχουν συγχωροχάρτι;

 

Από την άλλη μια κριτική είναι σαν πολλές άλλες. Λίγο με πιάνει το πατριωτικό μου γιατί δε βλέπω πολλά ελληνικά κόμικς να βγαίνουν προς τα έξω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζωπως είναι απλό.

Γιατί ο Κόρτο Μαλτέζε είναι κόμικς και δεν μας έγραφε την ιστορία του σε ένα διήγημα ο Pratt; Νομίζω πως μπορούν να απαντήσουν οι λάτρεις του Corto. Μπορούν επίσης να απαντήσουν όσοι έχουν διαβάσει το μυθιστόρημα του Πρατ "Άνεμος απο μακρινές στεριές". Δεν συγκρίνονται. Ο Κόρτο θέλει εικόνα. Το βιβλίο -που είναι συναφές ταξιδιάρικο- δεν σου κάνει καμία εντύπωση.

 

Σε ότι αφορά το Logicomix θα μπορούσε να είναι διήγημα / νουβέλα. Γιατί είναι κόμικς; Για να δικαιολογεί τον τίτλο του; Για να υπάρχει ένα ζωγραφισμένο κεφαλάκι να μας λέει σε μπαλονάκια αυτά που θα μπορούσαμε να διαβάσουμε σε ένα βιβλίο;

Ποιες ακριβώς από τις αφηγηματικές τεχνικές - ιδιαιτερότητες - αρετές - χαρακτηριστικά της τέχνης των κόμικς ήταν απολύτως απαραίτητα στους δημιουργούς για να πουν την ιστορία τους;

 

Αυτά μάλλον θέλει να πει ο άνωθεν αναφερόμενος κριτικός.......

 

 

'Οσο για τον από πρωταγωνιστικό έως εμβόλιμο ρόλο των δημιουργών του Logicomix στις σελίδες του έργου, πραγματικά είναι παντελώς άχρηστος. Αυτά είναι νουβελβαγκίστικα γκονταρικά τεχνάσματα και είχε πλάκα σε ότι αφορά τα κόμικς όταν τα έκαναν ο Edika, ο Moebius πρι από 30 χρόνια, ο Serpieri πριν από 25. Για να μη πω πώς υπήρχαν καρτούνς της Disney και της Warner ου έκαναν το ίδιο πριν 50 και 60 χρόνια. Σήμερα είναι τετριμμένο μα κυρίως τόσο βαρετό και αδιάφορο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Νομίζε πως είναι απλό.

Γιατί ο Κόρτο Μαλτέζε είναι κόμικς και δεν μας έγραφε την ιστορία του σε ένα διήγημα ο Pratt; Νομίζω πως μπορούν να απαντήσουν οι λάτρεις του Corto. Μπορούν επίσης να απαντήσουν όσοι έχουν διαβάσει το μυθσιτόρημα του Πρατ "Άνεμος απο μακρινές στεριές". Δεν συγκρίνονται. Ο Κόρτο θέλει εικόνα. Το βιβλίο -που είναι συναφές ταξιδιάρικο- δεν σου κάνει καμία εντύπωση.

 

Σε ότι αφορά το Logicomix θα μπορούσε να είναι διήγημα / νουβέλα. Γιατί είναι κόμικς; Για να δικαιολογεί τον τίτλο του; Για να υπάρχει ένα ζωγραφισμένο κεφαλάκι να μας λέει σε μπαλονάκια αυτά που θα μπορούσαμε να διαβάσουμε σε ένα βιβλίο;

Ποιες ακριβώς από τις αφηγηματικές τεχνικές - ιδιαιτερότητες - αρετές - χαρακτηριστικά της τέχνης των κόμικς ήταν απολύτως απαραίτητα στους δημιουργούς για να πουν την ιστορία τους;

 

Αυτά μάλλον θέλει να πει ο άνωθεν αναφερόμενος κριτικός.......

 

 

Aκριβώς αυτό θέλει να πει ο κριτικός (ή τουλάχιστον το ίδιο κατάλαβα κι εγώ). Απλούστατα ρωτάει , για ποιό λόγο να επιλεγεί το μέσο του κόμικ για την συγκεκριμένη ιστορία.Γιατί δεν είναι μυθιστόρημα ας πούμε ; Το περιεχόμενό του όντως χρειαζόταν οπτική αναπαράσταση ή μπορούσε να γίνει πλήρως κατανοητό από μεγάλη μερίδα του αναγνωστικού κοινού ακόμα και χωρίς εικόνες ;

 

Επίσης , μόλις βρήκα και μια τρίτη κριτική όχι τόσο από άνθρωπο που βρίσκεται άμεσα κοντά στα κόμικ , αλλά από τον Head of the Steacie Science & Engineering Library, York University, Toronto, ON, Canada που για μένα είναι σημαντικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η ερώτησή μου είναι γιατί κάνει τέτοιες ρητορικές μηδενιστικές απαξιωτικές ερωτήσεις. Μια χαρά κατάλαβα το κείμενό του. Και γιατί ειδικά αυτή τη δουλειά την αντιμετωπίζει έτσι. Τι ξεχωρίζει τον Alan Moore και δεν κάνει τις ίδιες ερωτήσεις για το From Hell.

 

Οι ερωτήσεις μου αυτές είναι ρητορικές από τη φύση τους. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η ερώτησή μου είναι γιατί κάνει τέτοιες ρητορικές μηδενιστικές απαξιωτικές ερωτήσεις. Μια χαρά κατάλαβα το κείμενό του. Και γιατί ειδικά αυτή τη δουλειά την αντιμετωπίζει έτσι. Τι ξεχωρίζει τον Alan Moore και δεν κάνει τις ίδιες ερωτήσεις για το From Hell.

 

Οι ερωτήσεις μου αυτές είναι ρητορικές από τη φύση τους. :)

Ή τουλάχιστον έτσι νομίζεις , ενώ στην πραγματικότητα οι ερωτήσεις σου βρίθουν κενολογίας και επιζητούν απλά να στρέψουν την προσοχή στο άτομό σου χωρίς να συνεισφέρουν κάτι ουσιαστικό στην περαιτέρω ανάπτυξη του θέματος ,ωστόσο υπάρχουν ως απέλπιδα προσπάθεια να αποκτήσεις όλο και περισσότερες «ευχαριστίες» και να πιστέψει ο εγωιστικός εαυτός σου ότι συμβάλλει , ενώ στην πραγματικότητα , ερωτά αυτονόητα πράγματα. Καλά κάνεις , το κάνω κι εγώ:lol:

 

 

Καμιά άλλη κριτική βρήκε κανένας ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

...απίστευτος...

αηδίασα τώρα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=56&artId=299438&dt=15/11/2009

 

ενα ενδιαφερον άρθρο για το βιβλίο απο το χτεσινό Βήμα της Κυριακής

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Στο ΚΟΜΙΞ #246 είχε κάνει μια μικρή παρουσίαση για το συγκεκριμένο κόμικ, στην στήλη "Τα Νέα του ΚΟΜΙΞ", και επειδή δεν έχω σκάνερ, την αντιγράφω...

 

ΚΟΜΙΚΣ & ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Logicomix

Στην Ένατη Τέχνη στράφηκε ο συγγραφέας και σκηνοθέτης Απόστολος Δοξιάδης με ένα εξαιρετικά φιλόδοξο εγχείρημα. Το Logicomix, ένα πολυσέλιδο εικονογραφημένο αφήγημα, που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος, είναι το χρονικό της απόπειρας μιας παρέας φίλων που επιχειρούν να "καταλάβουν την μεγάλη περιπέτεια της αναζήτησης των θεμελίων των μαθηματικών, μια περιπέτεια που σημάδεψε ανεξίτηλα την εποχή μας". Σε συνεργασία με τον σχεδιαστή Αλέκο Παπαδάτο και τον καθηγητή του Πανεπιστημίου του Μπέρκλεϋ, Χρίστο Παπαδημητρίου, ο Δοξιάδης συνδυάζει την παρουσίαση θεωρητικών εννοιών των σύγχρονων μαθηματικών με την προσωπική πορεία όσων τις μελέτησαν. Το Logicomix, όπως και η πρόσφατη αμερικάνικη σειρά Action Philosophers, ανοίγει νέους δρόμους στην Ένατη Τέχνη, αποδεικνύοντας εμπράκτως ότι τα κόμικς μπορούν να συνδυάσουν την αφήγηση με τον εικονογραφημένο δοκιμιακό λόγο.

 

Αυτάαα... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10632
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  10
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  10
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έχει πολύ πλάκα όταν κάποιοι για να κρίνουν ένα έργο διαβάζουν κριτικές άλλων! Ακόμα περισσότερο όταν το κάνουν ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ!!!!! Σαν φυσικός λοιπόν και σαν ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ σαν λέγω ότι το Logicomix είναι έπος. Και πραγματικά τις κριτικές οποιουδήποτε «επώνυμου» στα παλαιότερα των υποδημάτων μου! Έχω κρίση ξέρετε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30811
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πάλι μπορώ να πω ότι μάλλον βαρέθηκα όσο το διάβαζα. Ίσως να ήταν πολύ "βαρύ" για τα γούστα μου... :)

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15799
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τον προηγούμενο μήνα το παρέλλαβα από το amazon.com

 

$12.39 το Logicomix, $7.98 μεταφορικά, σύνολο $20.37, μου χρεώθηκαν περίπου 13,5euro

Η παραγγελία ήταν μόνο γι'αυτό. Αν έβαζα και τίποτα άλλο στο πακέτο θα μου έβγαιναν ακόμα λιγότερα τα μεταφορικά που του αναλογούν.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στο "Κ" της "Καθημερινής", που κυκλοφόρησε εκτάκτως σήμερα, υπάρχει αφιέρωμα στο Logicomix με αφορμή την επανέκδοσή του, καθώς και ένα ακυκλοφόρητο τρισέλιδο κόμικ από τους δημιουργούς του Logicomix, με τίτλο "Γιατί γράφουμε".

 

K1.jpgK2.jpgK3.jpg

K4.jpgK5.jpgK6.jpg

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και ακόμα να πούμε πως κυκλοφόρησε νέα χαρτόδετη έκδοση (η 4η!!! ) με το αγγλικό εξώφυλλο καθώς επίσης και η 2η σκληρόδετη πάλι με το αγγλικό εξώφυλλο. Συνολικά δηλαδή 6 εκδόσεις για το πιο επιτυχημένο Ελληνικό κόμικ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επιτέλους! Η κριτική του comicmix πάνω στο κόμικ. Από τα λίγα site αποκλειστικά για comics που όντως ξέρουν τι λένε οι διαχειριστές του.Αξίζει να την διαβάσετε.ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΧΕΙ ΣΠΟΙΛΕΡ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το νέο εξώφυλλο τα σπάει! Πάλι καλά που δεν έχω πάρει ακόμη την παλιά έκδοση...! Άντε να δούμε τι θα μαζέψουμε από σήμερα μέχρι τη γιορτή μου...! :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τελικά απάντησαν στην ηλίθια ερώτηση "και γιατί ρε το κάνατε κόμικς; ποιος ο λόγος να υπάρχει;".

 

Οι συντάκτες του ComicBookResources το ψήφισαν ως το 28ο κόμικ που αξίζει να προσέξουμε φέτος.

 

http://comicbookresources.com/?page=article&id=24236

 

#28. Logicomix: An Epic Search for Truth

Written By: Apostolos Doxiadis and Christos H. Papadimitriou

Illustrated By: Alecos Papadatos and Annie Di Donna

Published By: Bloomsbury

 

The authors use the life of mathematician and philosopher Bertrand Russell to tell a larger story about the foundations of mathematical logic. They do a masterful job of combining the human interest of the characters and explaining the mathematical issues they are discussing. Not just for nerds!

 

– Robot 6 Contributor Brigid Alverson

 

:clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Υπέροχη έκδοση το Logicomix, από τα λίγα κόμικς που μ' έχουν συναρπάσει τόσο πολύ!!! Αν και στην αρχή ήταν λίγο :confuse::confuse: , σιγά σιγά μπήκα στο νόημα και το απόλαυσα όσο κανένα άλλο κόμικ. Το έχω διαβάσει δύο φορές μέσα σε μια εβδομάδα, και πιστεύω πως θα το ξαναδιαβάσω για να το κατανοήσω πλήρως... Έχει κάτι έννοιες που με μπερδεύουν, αλλά θα το παλέψω...!

 

Τέλος, μ' ενθουσίασε πάρα πολύ που οι δημιουργοί του ήταν έλληνες (εκτός μιας αμελητέας εξαίρεσης)! Δεν μετανιώνω για την αγορά του και ελπίζω να βλέπω συχνά τέτοια αριστουργήματα.! :clap2:

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6281 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξεχάσαμε βέβαια να αναφερθούμε στο έμμεσο θάψιμο που έφαγε το Logicomix από τον γραμματοαπαντητή του 9 το περασμένο Σάββατο όταν απαντώντας σε ερωτηση αναγνώστη πως είναι δυνατόν το μοναδικό έντυπο που δεν έχει ασχοληθει με το Logicomix να είναι το 9 απάντησε πως δεν βλέπει το λόγο να ασχοληθεί αφού το Logicomix είναι ένα.....σχολικό βιβλίο :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:wall:

 

Δώστε μου γωνιά να χτυπήσω το κεφάλι μου.

Θεωρώ απλά #@$%^& αυτόν που απαντά στα γράμματα που για χάρη της λέξης χιούμορ λέει ηλιθιότητες.

Αυτό δεν είναι χιούμορ. Με λίγη προσπάθεια πιστεύω ότι... μπά, δε διορθώνεται. Ας πάει στο σχολιασμό σαπουνόπερων.

 

Κρίμα. Τις κόντρες τους με άλλους δημιουργούς και ανθρώπους του χώρου δεν τις κρύβουν.

Νοιώθουν και περήφανοι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

:wall:

 

Δώστε μου γωνιά να χτυπήσω το κεφάλι μου.

Θεωρώ απλά #@$%^& αυτόν που απαντά στα γράμματα που για χάρη της λέξης χιούμορ λέει ηλιθιότητες.

Αυτό δεν είναι χιούμορ. Με λίγη προσπάθεια πιστεύω ότι... μπά, δε διορθώνεται. Ας πάει στο σχολιασμό σαπουνόπερων.

 

Κρίμα. Τις κόντρες τους με άλλους δημιουργούς και ανθρώπους του χώρου δεν τις κρύβουν.

Νοιώθουν και περήφανοι!

 

 

"Όσα δεν...ελέγχει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια" Αίσωπος! :gif_comics:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Θεωρώ απλά #@$%^& αυτόν που απαντά στα γράμματα που για χάρη της λέξης χιούμορ λέει ηλιθιότητες.

Αυτό δεν είναι χιούμορ. Με λίγη προσπάθεια πιστεύω ότι... μπά, δε διορθώνεται. Ας πάει στο σχολιασμό σαπουνόπερων.

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω!!! Από προσωπικότατη πείρα...!!! Αν είναι ο άνθρωπος... δεν αλλάζει... :oops:

 

Απορρώ που στον Πόε τον εβρήκανε αυτόν τον άνθρωπο(?) ... Αααχ! :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13217
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5987 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

1) Εικόνες τ. 412 (17/1/2010):

 

post-4271-1264509113,18_thumb.jpg

 

 

2) ΚΑΠΑ τ. 342 (20/12/2009):

 

post-4271-1264509140,3_thumb.jpg post-4271-1264509162,89_thumb.jpg

 

post-4271-1264509192,53_thumb.jpg post-4271-1264509218,51_thumb.jpg

 

post-4271-1264509261,39_thumb.jpg post-4271-1264509326,85_thumb.jpg

 

post-4271-1264509350,16_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο ποστ 76 υπάρχουν οι 6 από τις 7 σελίδες της Καθημερινής. :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο ποστ 76 υπάρχουν οι 6 από τις 7 σελίδες της Καθημερινής. :beer6:

Άει γειά σου ρε σι κι έψαχνα όλα τα άρθρα το μεσημέρι να δω που το'χα δει καταχωνιασμένο ξανά... Ουφ... Ωραίος! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν μια βδομάδα ακριβώς, δόθηκαν τα βραβεία του περιοδικού Status "Οι Άντρες της Χρονιάς 2009" και οι αναγνώστες του περιοδικού ψήφισαν το δίδυμο Δοξιάδη–Παπαδημητρίου του Logicomix, ως συγγραφείς της χρονιάς! :wow:

 

Βραβεύτηκαν κι άλλοι, από Γιάννη Μπέζο και τους Έλληνες διασώστες που πήγαν στην Αϊτή μέχρι Ότο Ρεχάγκελ και Σισέ :lol: ενώ δόθηκε το βραβείο "Έργο Ζωής" στο Θανάση Βέγγο. :respect:

 

Σήμερα στις 9 το βράδυ θα προβληθούν τα βραβεία από το Star Channel.

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12287
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5626 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο της νέας μορφής του κόμικ.

 

 

Logicomix_0001x.jpgLogicomix_0001y.jpg

 

vaios/15-3-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και ένα νέο απο τις εκδόσεις ΙΚΑΡΟΣ:

 

"Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι το LOGICOMIX κέρδισε το Bertrand Russell Society Book Award για το 2010, που θα απονεμηθεί στο συνέδριο με αφορμή της εκατονταετηρίδας από την έκδοση των Principia Mathematica, στις 21 Μαΐου 2010, στο Οντάριο του Καναδά."

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25054
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Για την ιστορία να αναφέρουμε πως το Ιανουάριο του 2010 το Logicomix έκανε την 5η του επανέκδοση! (10.000 αντίτυπα) Συνολικά μέχρι σήμερα έχουν εκδοθεί 55.000 αντίτυπα στην έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο και (αν δεν κάνω λάθος) 20.000 αντίτυπα στην σκληρόδετη έκδοση. Μιλάμε για νούμερα που για original Graphic Novel θα τα ζήλευαν η Marvel και η DC...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.