Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ


Ion

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ
Σενάριο/Kείμενα:
Soloup
Σχέδιο:
Soloup
Hμερ. έκδοσης:
2008
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
28.0 x 20.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-6750-18-2

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Peirasmoi_0001.jpg  Peirasmoi_0001z.jpg  Peirasmoi_0002.jpg  Peirasmoi_0002z.jpg

 

Πειρασμοί! Πρόκειται για τη νέα δουλειά του γνωστού δημιουργού Soloup που κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις ΚΨΜ. Πρόκειται για δουλειά του που δημοσιεύτηκε και συνεχίζει να δημοσιεύεται στο περιοδικό Γαλέρα από το τεύχος # 0 (Ιούνιος 2005), συγκεντρωμένο σε ένα προσεγμένο τομάκι.

Πρωταγωνιστής των ιστοριών-στριπ είναι ο Αντώνης, ο οποίος θέλοντας να αποφύγει τους πειρασμούς της καθημερινότητας πηγαίνει να ζήσει στην έρημο. Εκεί θα γνωρίσει μια θηλυκιά κόμπρα, την Κλεοπάτρα, και έναν σκορπιό, οι οποίοι θα τον υποβάλλουν σε πολλές δοκιμασίες και θα του αποδείξουν ότι οι πειρασμοί βρίσκονται παντού, ακόμα και στη μέση του πουθενά.

Ο τόμος αυτός τιτλοφορείται "ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΩ;" και είναι ο πρώτος της σειράς "Πειρασμοί", καθώς όπως ανακοινώνεται μέσα θα ακολουθήσει και δεύτερο τομάκι με τίτλο "ΜΟΥΝΟΘΥΕΛΛΕΣ".

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση αυτή μπορείτε να βρείτε στο σχετικό Δελτίο Τύπου.

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τον ftsgr.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το πέτυχα αδέσποτο στο κέντρο που είχα ανέβει για ψώνια και το "τσίμπησα" και αυτό. Γνώριμο και όμορφο χιούμορ στο πρώτο μισό, το οποίο μου άρεσε πολύ... κάπου από το μέσο και λίγο μετά οι πειρασμοί γίνονται πιο άγριοι και κάποιες περιπτώσεις πιο χυδαίοι για τα γούστα μου, σε δυο - τρία στριπάκια μάλιστα χάνεται για λίγο η επαφή μου μαζί του. Το σχέδιο του γνωστό και χαρακτηριστικό, απλό χωρίς φανφάρες, προσωπικά εμένα μου αρέσει ειδικά σε συνδυασμό με τα επιλεγέντα χρώματα, που νομίζω αρμόζουν τέλεια στο περιβάλλον που είναι τοποθετημένη η ιστορία. Μεγάλο μέγεθος άλμπουμ που διαβάζεται εύκολα και ευχάριστα, γενικά είναι καλό πλην ίσως μερικών στριπ που όπως προανέφερα μου φάνηκαν λίγο άστοχα ή απλά μπορεί να μην ταίριαζαν στην δικιά μου ψυχοσύνθεση την ώρα της ανάγνωσης του. Πάντως, η ανακοίνωση του δεύτερου σε προετοιμάζει για "πιο άγριες καταστάσεις" με τον τίτλο του...

 

Με λίγα λόγια (τα πολλά τα είπα ήδη) γενικά μου άρεσε και νομίζω ότι θα αρέσει στους περισσότερους από εσάς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6100 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Το πέτυχα αδέσποτο στο κέντρο που είχα ανέβει για ψώνια και το "τσίμπησα" και αυτό. Γνώριμο και όμορφο χιούμορ στο πρώτο μισό, το οποίο μου άρεσε πολύ... κάπου από το μέσο και λίγο μετά οι πειρασμοί γίνονται πιο άγριοι και κάποιες περιπτώσεις πιο χυδαίοι για τα γούστα μου, σε δυο - τρία στριπάκια μάλιστα χάνεται για λίγο η επαφή μου μαζί του. Το σχέδιο του γνωστό και χαρακτηριστικό, απλό χωρίς φανφάρες, προσωπικά εμένα μου αρέσει ειδικά σε συνδυασμό με τα επιλεγέντα χρώματα, που νομίζω αρμόζουν τέλεια στο περιβάλλον που είναι τοποθετημένη η ιστορία. Μεγάλο μέγεθος άλμπουμ που διαβάζεται εύκολα και ευχάριστα, γενικά είναι καλό πλην ίσως μερικών στριπ που όπως προανέφερα μου φάνηκαν λίγο άστοχα ή απλά μπορεί να μην ταίριαζαν στην δικιά μου ψυχοσύνθεση την ώρα της ανάγνωσης του. Πάντως, η ανακοίνωση του δεύτερου σε προετοιμάζει για "πιο άγριες καταστάσεις" με τον τίτλο του...

 

Με λίγα λόγια (τα πολλά τα είπα ήδη) γενικά μου άρεσε και νομίζω ότι θα αρέσει στους περισσότερους από εσάς.

 

Αγαπητέ YOSHIMITSU δεν έχεις άδικο στην παρατήρησή σου για κάποιες «ακρότητες».Κι ευχαριστώ για την κριτική. Μπορώ να ομολογήσω ότι και για μένα που τα φτιάχνω,( αυτά που περιγράφεις ως "χυδαία"), δεν είναι πάντα εύκολο να τα αποδεχτώ και να συμφιλιωθώ μαζί τους , ακόμα και για καιρό μετά την δημοσίευσή τους. Ειδικά μπροστά σε ανθρώπους μεγαλύτερους σε ηλικία.

 

Όμως ειδικά στην περίπτωση των «Πειρασμών», έβαλα ως στόχο από την αρχή όλα αυτά που δεν ομολογούμε ακόμα και στον ίδιο μας τον εαυτό. Ή τα κουβαλάμε κρυφά σαν αμαρτίες. Ή προσποιούμενοι έναν άλλο χαρακτήρα . Οι πειρασμοί στην φαντασία του καθενός μας, ακόμα και του πιο «άγιου» ανθρώπου, δεν φοράνε ούτε μπούργκα ούτε βρακάκια . Αν φοράγανε δεν θα μπορούσαν να είναι πειρασμοί. Όταν για παράδειγμα κάποιος άνδρας φαντασιώνεται ερωτικά μια γυναίκα, την φαντάζεται γυμνή ( ή έστω με κάποια κατάλληλα αξεσουάρ!). Και στις πιο...αντίξοες συνθήκες! Δεν θα ήταν φαντασίωση αν την φανταζόνταν όπως την βλέπει.

 

Όσο και αν ακούγεται παράξενο, προσπαθώ παρά την αστεία προσέγγιση, να σέβομαι το πρωτότυπο του ήρωα της σειράς. Όταν γράφω τα σενάρια των πειρασμών έχω πάντα για σύμβουλο ένα συναξάρι του Αγίου Αντωνίου και το σχετικό κείμενο από τον Άγιο Αθανάσιο. Επίσης τους Πειρασμούς του Φλομπέρ. Όποιος ρίξει μια ματιά σε αυτά τα κείμενα και προσπαθήσει να φανταστεί μια πιθανή εικονογράφησή τους , θα διαπιστώσει (πιθανότατα με έκπληξη) ότι οι δικές μου ακρότητες σε αυτό το comic strip δεν είναι οι χειρότερες που θα μπορούσαν να αποδοθούν. Παράδειγμα υπαρκτό και οι εικονογράφηση των Πειρασμών από τον Ιερώνυμο Μπος, τον Μπρέγκελ τον πρεσβύτερο και άλλους ζωγράφους που επίσης συμβουλεύομαι. Τώρα για το αν πετυχαίνω τον στόχο μου ή όχι, αυτό φυσικά είναι στην δική σας κρίση.

 

φιλικά

Soloup

 

ΥΓ. Σχετικό με το παραπάνω σκεπτικό, είναι το κείμενο του οπισθόφυλλου το οποίο και σας ξαναστέλνω:

 

«Όσοι είναι οι κόκκοι της άμμου, τόσα είναι τα ψέματα των ανθρώπων. Έτσι λένε οι Βεδουίνοι. Κάθε φορά που λέμε ένα ψέμα, ο Θεός φτιάχνει έναν κόκκο άμμου και μπαζώνει την έρημο. Και κάθε κόκκος μια ελάχιστη ήττα, ένας συμβιβασμός για την επιβίωση, μια υποταγή.

Σε αυτή την έρημο σέρνει τα ποδάρια του ο Αντώνιος. Ψάχνει τις αλήθειες του στις θίνες των ψεμάτων. Στα κύματα των πειρασμών που σερφάρουν οι δαίμονες. Φίδια κι ερπετά! Θέλει κότσια για να τα βάζεις με την ψυχή σου. Αλλά, αν δεν μπορείς, μη βρίσκεις δικαιολογίες και παριστάνεις τον καμπόσο. Μην προσθέτεις κι αυτό τον κόκκο στην έρημο. Δεν είναι βλαστήμια ο αυτοσαρκασμός. Αν δεν μπορούμε να την πολεμάμε, τουλάχιστον ας μπορούμε να... γελάμε με την ψυχή μας.»

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κυκλοφόρησε και το 2ο τομάκι με τίτλο ..θύελλες.

 

ISBN: 978-960-6750-45-8

68 σελίδες

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολυ καλα αλμπουμακια, τα κατα-ευχαριστηθηκα ομολογω! 

 

Χιουμορ, σατιρα, κοινωνικος σχολιασμο και ολιγη καφριλα, μας δινουν ενα πολυ καλο κατα την γνωμη μου αποτελεσμα!

 

Οι καλυτερες "στιγμες" ειναι στο πρωτο  αλμπουμ αλλα το δευτερο το βρηκα καλυτερο συνολικα! 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ
  • Indian changed the title to ΠΕΙΡΑΣΜΟΙ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.